Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 104 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:18 Muž Darsilius [9] - Raci, krabi, krevetky – Nevíte někdo co je to zač ?
Fotka k příspěvku Zdravím

Rozšířila se mi na listech Lysimachia nummularia nějaká řasa, nevíte čím to může být ?

Je pouze na vyšších listech rostliny, ae osvětlení se mi nezdá nijak moc velké...

cca 1x tydne přidavam 0,4ml PDMM a decentně bublám CO2 ...

prosím o radu co s tím

s pozdravem

Darsilius
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:26 Žena Kerze [14]
Už mám seznam. Jen nevím, co s tím Acorusem a Justicií - asi je odnosu zpět do akvaristiky... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:17 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Tak tak. Ještě doplním nákupní lístek o Egerii densu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:14 Žena Kerze [14]
Acorus je fakt ta menší tráva vpravo, o které mi v akvaristice tvrdili, že je nejméně náročná a nejrychleji se množí ?! hmm rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:12 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: ustavprochore
Ony kolikrát ty balkónovky a fíkusy v začátečníkově akvárku chcípají pomalejí než některé zaručeně nenáročné stonkovky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:09 Žena ustavprochore [567] – Re: Eff
OK, výzkumné účely beru. :-) Já si kdysi (pochopitelně z neznalosti) koupila "fialku" Hemigraphis alternata, byl z toho akorát binec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:08 Muž pancéřníček [168] – Re: Eff
Vzhledem k tomu,že tam má Acorusu bohužel nejvíc,mnohem líp udělá,když místo něj dá pro začátek nějakou rychle rostoucí rostlinku nebo růžicovou.Jen by tam zbytečně zabíral příliš místa a do budoucna nic z toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.01.2010 00:03 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: ustavprochore
Třeba proto, aby Kerze prozkoumala co se s nimi stane? Řekl bych že poměr jejich produkce a redukce bude někde mezi šul nul a nul šul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:02 Muž pancéřníček [168] – Re: Kerze
Acorus je ten vpravo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 00:01 Žena Kerze [14]
Takže teď, abych nevyhodila nesprávnou - který je Acorus a co Sagitaria ? stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:54 Žena ustavprochore [567] – Re: Eff
Udrží, ale k čemu tam mít kytky, které stejně živiny neodčerpávají a jen jim budou odehnívat listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:52 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
A nebo tam obojí nechat, nějakou dobu se udrží. Taky by bylo fajn pořídit nějaký rychlerostoucí nenáročný plevel, například růžkatec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:49 Žena ustavprochore [567] – Re: Kerze
Justicii i Acorus. Někam do květináčku a do vlhka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:47 Žena Kerze [14] – Re: Eff
Jo, díky, zítra skočím do akvaristiky pro nějaké další kytky...jé, to je věda, jako bych toho měla málo - ono se řekne akvárko do ložnice... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:45 Žena Kerze [14]
Re: ustavprochore:hmm :-) hm,...mám tu Justicii teda vytáhnout ? A co s ní ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:45 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Ano čerstvě založené akvárium bývá bohaté na křemík v rozpustné formě. Kytky neper, dej jim čas, zbytečně do toho nešťárej. Silnější zářivku asi neseženeš, budeš muset přidat jednu až dvě další. Nejvhodnější řešení je asi zahodit kryt a pořídit normální akvarijní osvětlení.
Pak je tu samozřejmě jiná varianta, založit akvárium na větším množství na světlo nenáročných rostlin, jako jsou hnědovky, anubiasy, kryptokoryny, jávský mech - vypadat to bude určitě hezky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 23:38 Žena ustavprochore [567] – Re: Kerze
Silnější zářivku pořídíte těžko. Jestli je v krytu místo, tak přidat ještě jednu, třeba tu 15 W, klasickou trubici. Asi by šly i úsporky, i když to není ideální. A jestli je kryt zevnitř černý, tak vylepit něčím světlým (bílá samolepící fólie, alobal, apod.) - pomůže to odrazu světla zpět do akva.

Kytičky neprat, ale mělo by to jít i trochu setřít. A dejte si pozor na rostlinky, které nemají šanci dlouhodobě pod vodou vydržet - www.akvarijni.cz/… . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 22:21 Žena Kerze [14]
:-) ...tak to je dobře,že můžu zhasnout - mám to akvárko u postele... ;-)
OK, zkusím sehnat silnější zářivku. Teď jsem tady ještě četla něco o křemíku ?! A mám ty kytky vyprat ? Já vím, stupidní dotazy... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 22:15 Muž jajaapaja [174] – Re: Kerze
Zbavýš se toho tím že zesylíš to světlo 11 w je na to akvárko opravdu málo Zkus přidat ještě jednu.Na noc zhasínat musíš jinak by jsi odrovnal ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 22:15 Muž pancéřníček [168] – Re: Kerze
Přidejte,pokud to kryt umožnuje,1x15W a určitě to pomůže :-) Ještěže zhasínáte :-) Intenzitu osvětlení nenahradí délka osvitu,nejlepší je svítit max.13hodin.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 22:11 Žena Kerze [14]
Aha, děkuji. :-) Kolik min. musí být ? Nebo - nemůže to být tím, že v noci zhasínám ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 22:09 Muž pancéřníček [168] – Re: Kerze
Mohly by to být rozsivky,které ve většině případů vznikají nedostatečnou silou osvětlení.Máte v aq okolo 0.2W/l,což by odpovídalo.Jediné,co pomůže,je zesílit osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2010 21:55 Žena Kerze [14] – Co je to a co s tím ?
Fotka k příspěvku Dobrý den, prosím o radu. Během dvou dnů se mi v akváriu objevilo toto - je to obyčejná řasa ? Mám první akvárium teprve tři týdny, tak nevím? Jak se toho mám zbavit ? Děkuji za odpovědi.
[URL=http://img.enter4u.eu/DSC06857kwqo.JPG][IMG]http://img.enter4u.eu/th/DSC06857kwqo.JPG[/IMG][/URL]
[URL=http://img.enter4u.eu/DSC068623q9r.JPG][IMG]http://img.enter4u.eu/th/DSC068623q9r.JPG[/IMG][/URL]
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 19:10 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zeryk
pokud mash dost trpelivosti tak muzesh zkusit vysat tu sinici z listu, mne se nejvic osvecila vzduchovaci hadicka+skrtitko a na konec jsem dal spojku, ma dost maly otvor, aby neposkozovala listy, ale sinici vysaje
chce to trosku cviku, sinice se odlucuje v celej povlacich

doporucuji co nejvetsi prevyseni, pri cca 75cm huz to ma peknej tah a bez ty spojky to trhalo listy od bacopy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 18:44 zeryk Re: Sid
Fotka k příspěvku bohužel byla nadherná a husta,ale jak jsem psal, nastala doba lecby atd .Ono 32 stupnu prezijr malo rostlin.Ted se pomalu dostavame do standartu a od 1/3 uz zacina byt hezka rotala. I heterantera se zvedá. Jeste hodne prace akva bude muset udelat. Blaxa ta rostla v trsech. Co 14 dnů jsem ji daval pryc. Myslim si , ze do vanoc se to srovna. Uz ted je videt pokrok.
Proto jsem se te ptal na ty půlky zarivek , mej se petr

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 18:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zeryk
Nic ve zlém, ale ty kytky nevypadají zrovna "svěže"...
To vpravo vzadu je Rotala rotundafolia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2009 16:43 zeryk Re: Sid
Fotka k příspěvku Side tvých názorů a rad si vážím. Rád se znich poučuji. Teď mě ještě napadla jedna věc. Pokud snížím intenzitu osvětlení na pravé straně, jak se to může chovat ? myslím, že zkrátím dobu třeba o 4 hodinky. Protože te potvoře se nejvíc daří pod 2 zářivka o vykonu 58w=116w??? Tyto zářivky jsou umístěny v prostřední části(dodám foto) . A přídám vice světla do kraje kde se rostlinkám daří. Zkusím to tak udělat a uvidíme,ale tvuj nazor si rad prectu,

mejte se Petr
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 14:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zeryk
...Je zajimavé ze sinice mam v pravé casti kde mam vetsi intenzitu osvetleni nez v leve. V leve se drzi sinice a tvori i zelena rasa...
Že je na více osvětlené straně akva více sinice může být právě díky vyšší intenzitě světla. Předpokládám, že jste tuto skutečnost označil jako "zajímavou" proto, že jste z mých komentářů usoudil, že přidání na intenzitě osvětlení by mělo sinicím "uškodit". (Podobně by to mohlo vypadat i se zvýšením koncentrace CO2...)
Ale takto "jednoduché" to není - i sinice mohou být vděčné za vyšší intenzitu světla, ovšem smysl tohoto počínání, (včetně např. zvýšení koncentrace CO2), má za cíl to, co jste napsal v závěru svého příspěvku = pomoci vyšším rostlinám.
Vycházím z předpokladu, že opačný postup - omezení světla - má negativní dopad především na vyšší rostliny. Sinicím až tak moc nevadí.
Souhlasím, že každé akva je jiné, ale principy, na kterých funguje, jsou stejné... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 10:02 zeryk Re: Sid
ahoj side.děkuji i mě za příjemná vysvětlení. bohužel po prodělání léčby jsem musel vyměnit 3 x po sobe vic jak 70%vody pak vycistil filtr a zacala se me tvorit jak sinice tak zelena rasa. Uz jsem chtel na 2 dnv ypnout svetlo a radeji to neudelam.Radeji pridam vice Co2 a budu pozorovat. Ja treba Co2 nevypinam na noc jede podle potreby.
Jednu dobu jsem jej zkousel vypinat na noc a ne spozoroval jsem zadnou zmenu.Je zajimavé ze sinice mam v pravé casti kde mam vetsi intenzitu osvetleni nez v leve. V leve se drzi sinice a tvori i zelena rasa. Nastesti jsem zkusil po roce zasadit Heteranteru a zacinaseji darit. u dna se tvori vice sinice ale uz 10 cm nad piskem zacina krasne zelenat coz je dobra zprava.No3 mam kolem 50 a P kolem 1 .Krmim hodne a krmit budu.Mam vice ryb a min jich nebude :-).
Co jsem chtel rict svym prispevkem ? ze na kazde akvarium je bohuzel jina rada.
me jste se vsichni moc hezky a nebojrasa zmizi.

P.S.:. jednou me poradil jeden clovicek "Udelej vse proto aby rostli rostlinky a rasa ustopi" a je to pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 00:34 Muž pancéřníček [168] Re: Jiří
A hlavně to nedá žádnou práci,kdo by se 2x denně otravoval se zapínáním a vypínáním CO2 :-) Ale je tady i dost lidí,kteří cočkujou nonstop i bez vzduchování a maj to v pohodě X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 00:25 Jiří Re: pancéřníček
Vzduchování přez noc je dobrý nápad. Je to námět k přemýšlení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 00:16 Muž pancéřníček [168] Re: Jiří
Já to pouštím pořád stejně,ale je pravda,že k ránu se spouští na dobu 3hodin vzduchování.Ale jak to tak sleduju,šlo by to i bez toho,ale zase na druhou stranu,rychlost kvašení je zpočátku větší,tak aby nedošlo k nějakému maléru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 00:09 Jiří Re: pancéřníček
Myslel jsem tím spíš nutnost omezovat bublání přez noc... Nebo to pouštíte pořád stejně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 00:05 Muž pancéřníček [168] Re: Jiří
Co se týče šneků,když nebudou mít pro ně příliš dobré podmínky(hlavně se jedná o překrmování ryb),tak se nikdy nepřemnoží.Spíš je pak problém si je udržet.A ampulárie jde snadno držet na uzdě,vzhledem ke způsobu kladení vajec...To záleží na tom,co si představujete pod pojmem nespolehlivé...já kvasnice používám a jsem spokojen,jen jde o to najít správný poměr ingrediencí a potřebu každého aq a pak už člověka nemůže nic překvapit :-) Jinak s dusíkem a fosforem Vám neporadím,já v životě nic takového neměřil.Nechci si z akva dělat chemickou laboratoř :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 23:39 Jiří Re: pancéřníček
O CO2 ještě popřemýšlim,sety se mi zdají zbytečně předražené a kvasnicové zase dost nespolehlivé. Možná nějaká domácí výroba... Rostliny ještě přibudou,ale dvě stě stonků to asi nebude :-) Šnekum bych se taky nebránil,ale nesmějí se moc množit.Existuje nějaký správný poměr P a N kterého bych se mohl chytit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 23:13 Muž pancéřníček [168] Re: Jří
Já bych to řešil co nejjednodušeji.Světla máte dost,tak bych nasadil umělé dodávání CO2(účinek poznáte velmi rychle),doplnil co nejvíce rychle rostoucího plevele(až se to ustálí,postupně bych je obměňoval za rostliny co nedaj tolik práce-třeba růžicové a v neposlední řadě ,jak už napsal Sid, šneky,výborní to pomocníci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 23:13 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jří
Ta tabulka je "jen" o tendencích - neříká nic v tom smyslu, že když je poměr živin takový nebo onaký, že musí dojít k bujení sinic nebo zelených řas.
Dvě rychlé rostliny není nic moc; kdyby šlo o dvě stě stonků např. Rotaly rotundifolie, to by bylo něco jiného. :-)
Dusík se dá také koupit jako samostatné hnojivo, např. ve formě KNO3, (nejběžněji používané), nebo NaNO3, NH4NO3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 23:01 Jří Re: Sid
NIKOVI jsem včera nechal vzkaz na jeho prezentaci,tak se snad ozve. O fosforu o dusičnanech byla níže zajímavá tabulka. Odsávám tu mrchu tak pět měsíců dvakrát týdně... Dvě rychlé rostliny jsem včera přidal. Asi to bude ale málo. N i P jsou kromě jiných obsaženy v různých hnojivech, fosfor se dá koupit i jako samostatné hnojivo, dusík také?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 22:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jiří
Tím N a P myslím živiny dusík a fosfor. Světla máte "nemálo" a čištění a zase čištění je na sinici dobrý postup.
Co NIKO? Zkusil jste se ho zeptat, čím dostal sinice z akva? Já mohu jen v kostce shrnout, že šlo o - zvýšení koncentrace CO2, neustálé rozrušování a odsávání sinic, častá výměna vody, dosazení hromady rychle rostoucích kytek, nasazení "tlupy" ampulárií. Detaily zkuste u něj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 21:54 Jiří Re: Sid
Zatemnění pomohlo. Ale po měsíci je to tu zas. Tak už bojuju jen čištěnín a zase čištěním. A 0.6 W/L není málo ne? To N myslíte NO3 ? Zrovna chemik nejsem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 21:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jiří
Určitě se dá bojovat proti sinicím i bez přiávání CO2,např. totálním zatemněním. Ovšem co potom, až se zase odtemní?! :-)
Nebo starší literatura uvádí jako prostředek proti sinicím antibiotika.
Taky jde experimentovat se změnou poměru P a N...
Podle mých zkušeností je CO2 v součinnosti s rychle rostoucími kytkami a dostatečně silným osvětlením dobrou cestou, jak sinice nejen zlikvidovat, ale i omezit riziko jejich návratu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 21:24 Jiří Re: Sid
Zdálo se my to dost,ale byl jsem spíš rád,než abych pátral po příčině. Ještě jsem zapoměl dodat že pH po vým.vody snižuju chemií - Tetra pH minus. A dá se bojovat i bez přidávání CO ? Jen pro představu,ráno jsem odkaloval a opravdu pečlivě odsál všechnu sinici(35l)a teď už jsou zase znát zelené flíčky. Ale jen na dobře osvětlených místech sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 20:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jiří
Budu stručný - zapomeňte na koncentraci 20mg CO2/l - je nereálná... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 20:50 Jiří Re: Sid
Rozumíte dobře. Takové množství jsem si vysvětloval spíš dýcháním ryb. A asi i rostlin v noci. Čím by jiným to bylo? Jedině pak nepřesným měřením. Ph měřím testem Dennerle. Je to takový "lakmusový papýrek". Ale zase je to jen porovnávání barev... A voda se samozrejmě trochu hýbe pořád,filtr jde nepřetržitě,ale hladina se už nečeří. Ve dne ani v noci. Tu rozstřik. rampu jsem sundal už když byl problém s řasou. Myslel jsem jestli problémy nejsou velkým proudem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 13:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jiří
Tak znovu:
Pochopil jsem správně, že CO2 do akva nepřidáváte, protože ho máte v akva dostatek?
Což jste průběžně zjišťoval kapkovým testem od Tetry, když jste např. po ránu naměřil koncentraci 20mg CO2/l. Rozumím dobře?
A teď další otázka:
Myslíte si, že koncentrace CO2, kterou uvádíte, bylo dosaženo dýcháním rostlin nebo máte jiné vysvětlení? (Třeba rozklad organické hmoty nebo ještě něco jiného?)
Vám se v noci voda v akva nehýbe?
Čím měříte pH?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 13:28 Jiří Re: Sid
Z průběžných měření. Měl jsem kapkový test od Tetry,ale při posledním měření došel. Došel při hodnotě 15mg a ještě to chtělo kapat. Včera jsem z nouze koupil test od Sery,ten ale čísla neukazuje. Ukazuje jen barvy - hodně-OK-málo. Večer ukazoval málo, ráno už to bylo OK. Ale je to hodně orientační... A To "taková je tu voda" patřilo reakci na tvrdost.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2009 12:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jiří
Jiří: ...ráno tam bývá tak 20mg CO2...
Sid: ...To se mi nezdá. Kde by se ho tam tolik vzalo?...
Jiří: ...je to dost, ale taková tu je voda...

A ten údaj 20ml CO2/l máte odkud?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2009 21:48 Jiří Re: Sid
Ještě k tomu CO2-to vzrostlo potom,co jsem zrušil rozstřik.rampu na výtoku filtru. Teď voda pozvolna vytéká z hadice kousek pod hladinou aby to vůbec nevýřilo vodu. Myslim že to pomohlo i proti roduše. A rostliny vybírám hlavně podle teploty (27-28)a velikosti.Ostatní hodnoty jsem moc nesledoval sad Ale před chvílí jsem měřil pražskou vodu,je měkčí tak jí budu vozit z práce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2009 20:01 Malinovka Re: Jiří
myslím si že mášpomali rastuce rastliny a vela odpadu aj ked ich tam máš dosť rastlín tak rastlina nevie z užitkovať lebo máš tvrdú vodu vidno to na kryptocorinoch skús zohnať makú vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 22:36 Muž kortezhugo [983] Re: Jiří
...iste ze :-) - ale v tom pripade sa treba prisposobit...- bud upravit vodu alebo pouzit rastliny na "tvrdu vodu" - napr.Vallisnerie -"musia rast krasne"

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [104] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121233x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=5151