Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 69 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2013 08:00 Muž bulawaio [92] Re: Anubis007
to že ti roste na plastových věcech je normální. Pokud jsou rostliny zdravé a rostou jak o závod, tak řasy nemají šanci :-) takže vše neživé, nepohybující je pro řasy ideál X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 07:12 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
Ano přesvícené nádrže je také průšvih, ale nestabilní hladina co2 stejně velký, protože rostliny se nedokážou dostatečně rychle přizpůsobovat na jeho výkyvy. Jeho nepatrné kolísání během dne je normální, ale když to kolísá víc a rostliny se na jiné množství přizpůsobují dny až týdny tak je to prostě problém. Spoustu energie věnují svému uzpůsobení na změny v prostředí, tím hůře rostou a dostávají šanci řasy, které jsou jednodušší a rychleji se umí přizpůsobit a využít maxim z daného prostředí ....

Nebo je to hloupost a kolísání CO2 vůbec ničemu nevadí? Já si myslím že takhle nějak bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 00:14 Muž Anubis007 [22]
V pátek, to jsem začal s CO2, to bylo 1-2 bublinky za sekundu, a nyní je to 1 za 1-3sekundy. Asi není moc stabilní, ale zatím pro mě jediná alternativa CO2. Objednal jsem ještě PPMD a Flourish excel. Jinak lipové dřívko mám uprostřed akva. Filtr vnější JBL E901, a s tím proudem to je tak, že jsem měl rozstřikovací rampu na celé akva, nyní upraveno a proud pod rampu(otevřeným koncem rampy) čili klasický rozstřik nyní nefunguje a voda proudí přimo dolů k písku(filtr na plno, mohu regulovat). Ale tvoří se mi na hladině takový šedý povlak, i když bublinky jsou přes jednu extra lahví s vodou. Dnes vyměněmo cca 15-20% vody, otrhány listy s ruduchou, případně snaha očistit ty velké, ale drží jak blázen, roste mi i na plastovém pozadí... divný, na rostlinách to chápu, ale na plastu:). Mám udělat nějaké testy vody, nemám teda nic čím bych to udělal, ale zkusím to sehnat.. jsem rád za rady. K hnojení mám jen Ferropol, čekám na ppmd(mám počkat nebo dodat Ferropol?).. díky všem za pomoc. Případně není někdo z okolí Říčan(Babic), Praha? kdo by mi poradil, rád si pro něho přijedu, přivezu, odvezu, dám na pivo, zaplatím testy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2013 23:14 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Z burčákem nemám žádnou zkušenost, od bombiček na sifon jsem rovnou přešel k bombě. Myslím si ale že každé CO2 je dobré a je úplně jedno jestli je stabilní nebo ne. Přesvícené nádrže to je ten průšvih. Při slabším né-li slabém osvětlení + CO2 nejsou takové problémy z řasou, rostliny rostou velmi dobře. Nikdy jsem nepřelezl 0,3 w/l u 500 litrové nádrže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 22:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Nympheas
Pokud se dodává z kvasnic CO2 tak je jeho sledování stejně na nic protože se nedají dodávky moc dobře regulovat. Zpětně když se dívám na své pokusy s burčákem tak to bylo víc škody než užitku. Podle mě je to příliš nestabilní zdroj. Buď to chce z tlakové lahve a nebo uzpůsobit zejména osvětlení a skladbu rostlin (ale i vše ostatní) tomu aby co2 nebylo potřeba ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 19:59 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Anubis007
Pokud máš strach z předávkování CO2..http://www.rostlinna-akvaria.cz/mereni-co2-pomoci-drop-checkeru-9
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 15:37 Muž azonic [63] - RostlinyRe: Anubis007
O alkalitě se vše potřebné dozvíš zde maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 15:34 Muž bulawaio [92] Re: Anubis007
mno onoby tochtělo vědět, kolik dáváš Co2 z kvasnic, aby si mohl k tomu dodávat správné množství živin. Dle mého názoru názoru svítíš dost a rostliny by si stabilní, velký přísun CO2 zasloužily. Jak řikal kolega, prvotní je se zaměřit na podporu růstu rostlin a dávat akva co největší hygienu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2013 15:24 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Anubis007
Anubis007 napsal:.. měnit vodu, omezit živiny v akva, dodat CO2, aby rostliny rostly a spotřebovaly řase živiny.......
Nedostatek živin se vždy dříve projeví na rostlinách než na řasách. Řasám stačí méně živin k prosperitě než vyšší rostlinám. Najdeš řadu článků popisujících metodu hnojení EI, kde akvária dostávají velké dávky hnojiva a přesto v nich řasy nebují, takže v množství živin to nebude ;-)

Zaměřil bych se na to aby rostlinám nic nechybělo a prostředí akvária bylo co nejstabilnější: zejména nekolísalo množství CO2. Nerýpat se často ve dně a pokud už tak to spojit s minimálně 50% výměnou vody potom co jsem se ve dně dorýpal, aby se uvolněné látky ze dna co nejvíce výměnou odstranily.

Ještě je také otázka proudění vody v akva jestli jsou živiny včetně co2 rozneseny do všech míst a jestli správně funguje filtrace....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 14:15 Muž Anubis007 [22]
koukám ještě po něčem, čím měřit PH a hledám, kolik dodat CO2 na 180l akva, našel jsem nějaký vzorec, kde figuruje alkalita, ale co to vlastně je.. kde ji zjistit.. poradíte?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 14:12 Muž Anubis007 [22]
S ohledem na to že bublají, tak by živiny mít měly? nebo se mýlím, je to težké, hledám jak se zbavit ruduchy a čtu.. měnit vodu, omezit živiny v akva, dodat CO2, aby rostliny rostly a spotřebovaly řase živiny, tak mi připadá hloupé hnojit, když se snažím ruduchu oslabit. svítím, někde se píše omezit svit, někde se píše svítit, prostředek na řasy nezafungoval, měl jsem je v tom dva dny ponořené, objednal jsem flourish excel a ppdm a zkouším vše možné...coze jdu vyměnit část vody.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 14:01 Muž azonic [63] - RostlinyRe: Anubis007
Když se ti udělala ruducha tak si přestal hnojit? Proč? Tím dosáhneš akorát toho, že oslabíš rostliny a tím napomůžeš řasám. Navíc mi nepřijde moc efektivní nehnojit a zároveň bublat CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 13:35 Muž Anubis007 [22] Re: DrChila
Ahoj,

používám kvasnice..a ryby jsou taky ok. Ale nehnojím, nebo spíše jsem přestal protože mám ruduchu. Měním vodu a CO2 jsem aplikoval právě proto,že ji mám a snažím se ji přeprat..zkouším vše možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 07:25 Muž Jirkaass [35]
děkuji.. v akváriu měním rpavidelně vodu jednou týdně. mrknu se po tom přihnojování :) každopádně mám možnost přidávat co2 ale bojím se abych neotrávil ryby (momntálně tam mám odchovy kakadu) co2 by ěmlov yřešit tu ruduchu ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2013 07:07 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Jirkaass
Pokud je to sinice, tak protože tam máš světla přiměřeně, bude nejspíš problém s nedostatkem NO3 zároveň s nadbytkem PO4. Buď častější výměny vody, nebo trochu přihnojovat rozpuštěným KNO3.

Zatemňování nemá podle mě smysl ikdybys tam měl světla víc, protože to řeší situaci jen nárazově, ale ne dlouhodobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 06:48 Muž Jirkaass [35]
Ahoj mám takoví problém delší dobu mám v akvárii nejspíš ruduchu ale ted se mi tak navíc začlal oběvovat jakoby modrý poblak na rostlinách ( nejspíše sinice ?) zkoušel jsem to všechno odstranovat mechanicky ale to nepomohlo svítím 28 W na 60 l co2 momentálně nedávám ani nehnojím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2013 23:14 Muž grunda [1781] - Cichlidy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2013 23:10 Muž DrChila [243] Re: Anubis007
kdyz rostlinam svitis a davas dost zivin ne jen z co2 tak kytky produkuji kyslik jak o zavod nektery to delaj i pri ustipnuti ale u me je to zcela normalni jev nekdy poustej bublinky kysliku jednoduse. Nevime kolik toho do vody poustis a ceho presne a jestli to vypinas na noc ci ne. Ja s kvasnicovacem tak bublina za sekundu az 2sekundy jsem to na noc neodpojoval rybtam mam dost a vsechny zijou ale kvuli nadmerny produkci ras sem to zrusil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 19:40 Muž Anubis007 [22]
Je možné, že to vzduchování na tom podíl v MÉM případě má, aplikoval jsem samostatné vzduchování Eheim na jedné straně akva, rampa byla nařízena na proud vody šikmo pod hladinu, ale celého akva a ruducha je všude.. na plast. pozadí, rostlinách nových, starých..

v pátek jsem zprovoznil CO2, upravil rampu je směr dolů a není uravřená na konci, tak to funguje spíše jako trubka a dnes vypnul vzduchování, jen mám strach - CO2 a bez vzduchování, ale z kytek mi jdou bublinky, nevíte co to je, zda je to dobře či nikoli.. normálně mi vzduchují.. :-)

a teď čekám a modlím se...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 11:58 Žena baletka [624] Re: prasan
To ano, bez CO2 se dá držet hezká nádrž. Jednu mám bez CO2 a docela se mi líbí ;-) Ale zkouším i rostlinky, které bez volného CO2 rostou špatně a nedaří se jim. Jak jsem napsala, výměna vody pravidelná je, filtrace výkonná také, přerybněno rozhodně nemám a nepřekrmuji. Ale to už jsem psala...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 10:12 - Re: lhajek
Aj bez CO2 sa dá držať krásna nádrž.Tu by som zas ja osobne šiel do pravidelnej výmeny vody a dostatočnej filtrácie.Vďaka výmene vody bude vo vode aspoň také množstvo rozpusteného CO2 aby stačilo nenáročnejším rastlinkám.Ak nebudeme prekrmovať a prerybňovať môžme sa tešiť z ,,dokonalej nádrže,,

S tvojim 2.dotazom súhlas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 10:08 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: prasan
prasan napsal: .....Poznamenám,že v danom mieste je silné prúdenie ktoré tiež rýchlejšie z vody vytláča CO2.
Možná si to myslel dobře, ale není to vhodně napsané, někdo by z toho mohl vyvodit že větší proud = automaticky méně CO2, ale to není tak jednoduché....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 10:05 Muž lhajek [1870] - Rostliny
A nezpůsobuje nám často přidávání CO2 do akva víc problémů než řeší? Viz. článek v časopisu akvárium ( klub.akva.sk ) číslo 2 strana 19

Skoro jako by bylo to CO2 zaklínadlo na všechno, ale je to tak jednoznačné? (to je jen řečnická otázka a já osobně na ní odpověď mám)

Pro řadu lidí by bylo lepší řešení hledat bez nutnosti přidávání CO2 a i tak mohou mít krásná akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 10:04 - Re: baletka
Nidky som ju doteraz v akvárku nemal.Až do dňa keď som si povedal,že pridám ancíkom vzduchovanie.CO2 cez Tibi na jednej strane nádrže a okysličovací kamienok na druhej.Roducha automaticky do pár dní na anubiase rovno nad okysličovacím kameňom.Odstránil som okysličovací kameň a roducha sa statila.Pár najhorších listov som musel očistiť,alebo ostrihať.Dal som opäť okysličovanie a voalá roducha je späť.A zas na rovnakom mieste.Takže nedostatok CO2 v konkrétnom mieste nádrže čo je spojené s okysličovaním.Poznamenám,že v danom mieste je silné prúdenie ktoré tiež rýchlejšie z vody vytláča CO2.Ak sa raz na listy prichytí,tak potom je už jedno čo budeš s prúdením robiť.Drží sa jak kliešť.Tak podľa mňa je potreba adekvátne množstvo CO2 pre konkrétnu nádrž a dobrú distribúciu po celom akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 09:47 Muž Anubis007 [22] – Díky
Zkusím zprovoznit CO2 ala PET LAHEV a uvidím, zda to zabere, akva je staré 18dní, použita voda a část rostlin z předchozího, tak "bordelem" to nebude. Filtr výkonný, ipravil jsem proudění vzduchu, měním vodu, přidal rychle rostoucí potvory, očistil co šlo, ale ruducha drzí na listěch jak přirostlá :-)

180L - 13 neonek, 2 Betty, 5 otíku, 4 SAE, 2 hlavačky,Krevety C. Japonica cca 7ks, 2ks molucká, šneci Neritina a ty podobné s výrůstky(jestli je to správně). Otíci a SAE tam jsou 3 dny...

Včera jsem pro jistotu vyčistil i filtr (možná je to chyba).

Dle mě je to Ferropolem od JBL, ale dávkoval jsem dobře.. nevím.. kytek málo také nemám, přibyly 4 trsy Blyxa j., Echinodory apod..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 09:05 Žena baletka [624] Re: prasan
Já v to doufám. Proto musím co nejrychleji zprovoznit CO2 s pravidelným přísunem a moc doufám, že to bude alespoň z části řešení. Protože jinak v mém akva nesedí nic: bordýlek, špatná výměna vody, příliš mnoho odpadu - nic z toho se mě netýká, a přesto řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2013 08:56 - Re: Marcel G
Nepomer CO2 a svetla.Hlavne ale nedostatok CO2.Je jedno či je prúd silný alebo pomalý.Odpozorované z vlastného akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.05.2013 07:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Anubis007
Ty i řada dalších by si představovala obecně na řasy postup typu: přidej tolik a tolik téhle látky, tohohle uber přesně o tolik a do měsíce vymizí řasa.

Takhle to ale nefungovalo a fungovat nikdy nebude. Akvárium je částečně uzavřený ekosystém o velmi malém objemu vzhledem k přírodě a vše v něm souvisí se vším, ikdyž se to na první pohled nezdá. Z toho důvodu co zabralo jednomu nemusí zabrat už v žádném jiném akváriu.

Nehledej tedy žádná jednoznačná řešení, ale tipy na možné příčiny růstu řas a snaž se je aplikovat jednotlivě v dostatečných časových rozestupech aby se mohli projevit a ty jsi tak poznal že zrovna toto řešení ve tvém případě zabralo. Zároveň se tím naučíš jak své akvárium provozovat.

V případě že chceš mít jistotu že zrovna to co jsi udělal je opravdu to co na danou řasu pomáhá, tak můžeš pak zkusit udělat pravý opak toho řešení a pozorovat co to udělá z řasou - ale to už je řekl bych další level pokusů pro ty která to hodně baví a zajímá je jak to opravdu funguje a nejde jim jen o to mít hezké akvárium.

Ruduchu jsem měl a vlastně opět mám v akváriu, ale nikdy jsem se jí nesnažil zbavit účelně. Vždy jsem řešil víc jak se daří rostlinám o které mě jde a ruducha pak najednou sama od sebe začala mizet. Takže ani sám nevím a nemohu říci co by jí svědčilo nebo naopak omezovalo v růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 05:26 Marcel G Re: jmalyska
jmalyska napsal: Podle mne to dělá moc světla (dlouhý svit a moc intenzivní) a proud vody.

Podle mě bude výskyt ruduchy záviset na více faktorech než jen na světle a proudění. Já mám třeba ve dvou akváriích poměrně silné osvětlení (kolem 70 umol PAR u dna; v přírodních akváriích ADA bývá kolem 50 umol PAR), proudění také nemám nijak moc silné, a navíc opravdu vydatně hnojím, a přesto s touto (ani jinou) řasou problémy nemám. A třeba Tom Barr používá osvětlení asi 4x silnější než je běžné, a pokud vím, tak s řasami také problémy nemá. Mnohem pravděpodobnější příčinou jejího výskytu spíš bude bordel v akvárku, nestabilní podmínky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2013 23:36 Muž jmalyska [167] Re: baletka
Se divíš? Ruduchu jsem měl taky, kořeny mám v AQ stále, jen jsme začal dodávat pravidelně CO2, ubral jsme svícení na 10hod 60x30x35 15W zářivka a filtraci stáhl na minimum a nasadil na vyústění aquacit kostku na rozbití proudu a je klid :) Řasa nikde, rostliny jedou a kořenům se daří taky. Podle mne to dělá moc světla (dlouhý svit a moc intenzivní) a proud vody. Budu si teď dělat novou 300litrovku, kde bude biologický filtr, filtracce max 300l/hod po záběhu a světlo na 130x40 x výška 60 jen 3x36W (Phillips LD-T 827,840,865)
Jinak i pH 7 je celkem vysoké a 8,5 už je mazec, to se řasám líbí moc .) Osobně bych šel s pH až na 6-6.5. Dolívej destilku a pořiď si kapkové testy
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2013 22:54 Muž Anubis007 [22] – Celkem zajímavý článek...
www.horacovoakvarium.cz/…

Komplexní přehled rad..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.05.2013 22:47 Žena baletka [624] Re: Anubis007
Jeden zkušený rostlinkář mi řekl, že ruducha znamená kolísání CO2 a dřevo v akváriu. Nevím, co je na tom pravdy, ale v jednom akváriu jsem ruduchu docela rychle porazila aplikací easy Carbo stříkačkou přímo kolem řasy plus upravením proudění vody. Snížila jsem dobu osvětlení na hod denně a vyhodila burčák. Řasa už asi dva měsíce není. Z velkého akvária jsem odstranila jeden velký zařasený kořen, začala (!) hnojit, zlepšila přísun CO2 a aplikovala EasyCarbo. Řasa se začala ztrácet a po 14 dnech byla pryč. Teď, po dvou měsících ji mám zpět a ještě k tomu zelenou a hnědou. Tak si vyber. Jedno akva OK, druhé vůbec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2013 22:23 Muž Anubis007 [22] – Existuje nějaký postup jak se RUDUCHY zbavit?
DObrý den,

existuje postup jak se Ruduchy zbavit. JE tu již 36 stran tématu, ale nějaký jasný návod? Zkusil jsem výměnu vody, mám parmičky, otíky, krevety, nehnojím, ale místo toho mi přibilyla řasa na sklě - zelená, pozadí mi začíná chlupatět? Děkuji Vám. Možná ještě info, jak dlouho trvá, než se začne ztrácet, a zda se ztratí, nebo i mrtvá zůstává přichycená na podkladu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 23:42 Žena baletka [624]
Fotka k příspěvku A ještě fotka aktuálního stavu mého akva (rostlin) těsně po výměně vody a očištění jak skel, tak co největšího množství rostlin od řasy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 17:50 Žena baletka [624] Re: Kamilstrom
Z asi 8.5 na 7. KH asi 3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 15:12 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Johan
No ja to nemam podlozene zadnym pokusem,ale co jsem cetl je to mnohem vic nez 2-3 dny,tak nevim. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 15:08 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: baletka
Z kolika na kolik (Ph)ti to jde dolu a pri jakem Kh? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 14:59 Žena baletka [624]
Já také čistím akva jednou týdně a docela ho "pucuju". Příliš neodkaluji, protože když jsem odkalovala, zjistila jsem, že není co. Easy carbo tedy rozhodně po dvou, třech dnech nezabralo. Ale zkusím dobrat balení, tzn. tak na tři týdny mi to asi vyjde, nebo minimálně 14dní. Plynné CO2 dodávám burčákem. Ačkoliv rozpouštění není ideální, pH mi to sráží o jeden stupeň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 11:34 Marcel G Re: Johan
Johan napsal: Ve skutečnosti to bývá tak 2-3 dny.

Nevím, z čeho vycházíš, ale já mám ve svém akváriu červenou rostlinu Alternanthera rubra, které stačí jen relativně malá změna koncentrace CO2 (směrem dolů), aby se jí začaly doslova "rozpouštět" listy. A trvá několik týdnů, než se aklimatizuje na novou (nižší) úroveň CO2 a začne vyhánět nové (zdravé) listy. Navíc pokud vím, tak o fixaci CO2 se u rostlin stará speciální enzym, který si rostliny musejí poměrně složitě vytvářet (obzvlášť pokud musejí přecházet z jednoho druhu příjmu uhlíku na jiný => CO2 vs glutaraldehyd). Takže ty tvoje 2-3 dny se mi moc nezdají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 09:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Rostlinám údajně trvá tak 2-3 týdny, než se přeorientují na "jiný" zdroj uhlíku Ve skutečnosti to bývá tak 2-3 dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 09:24 Marcel G Re: baletka
baletka napsala: Proč myslíš, že zrovna při mém osvětlení je to vhodné?

Já nevím, jestli je to zrovna ve tvém případě vhodné. Je to ale poměrně jednoduchý test, jak to zjistit. Rostlinám údajně trvá tak 2-3 týdny, než se přeorientují na "jiný" zdroj uhlíku (např. EasyCarbo) => proto jsem radil to zkusit tak 1 měsíc. Vím ale, že je to drahá sranda. Pokud by se tím ale stav rostlin (a celková rovnováha systému) výrazně zlepšil, tak bys aspoň věděla, čím to bylo a mohla bys časem přejít na plynné CO2 (což z dlouhodobého hlediska vyjde určitě levněji než EasyCarbo). Každopádně pokud máš v akváriu větší množství řas, tak může být na vině i větší množství rozpuštěných organických látek ve vodě nebo přemnožení některých druhů bakterií. U těch bakterií bývá pak trochu více (mléčně) zakalená voda. Já třeba používám poměrně silné osvětlení, ale s řasami problémy nemívám. A to navíc docela hodně hnojím (metodou EI). Zjistil jsem ale třeba, že to chce mít v akvárku pár otíků a krevetek, kteří mi vydatně pomáhají s hygienou nádrže. Navíc každý týden akvárko pečlivě čistím, odkaluji a měním 50% vody. Když bych to nedělal a neměl v akvárku nějaké ty řasožravce, tak nejpozději za 2 týdny bude akvárko samá řasa. Je to o tom, co chceš - jakého stavu chceš s akvárkem dosáhnout. Někdo by nezvládl každý týden měnit 50% vody a pořád akvárko pucovat, takže v takovém případě je třeba ubrat na světle a příliš nehnojit. Každý má jiné cíle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 07:25 Žena baletka [624] Re: Marcel G
OK, já jsem právě Easy Carbo začala dávkovat. Nijak pozitivně se to zatím neprojevilo. Uvidím po delším čase. Ale je to trochu drahý špás... Proč myslíš, že zrovna při mém osvětlení je to vhodné? Chtěla bych tomu lépe porozumět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 06:14 Marcel G Re: baletka
baletka napsala: Takže... nejde spíše o to najít míru toho hnojení? ... úplně nehnojit mi nefungovalo.

Já bych možná zkusil koupit "tekutý uhlík" (např. PMFE, EasyCarbo nebo Flourish Excel) a tak měsíc bych ho do akvárka dávkoval. Vím, že spousta lidí používá CO2 spíše jako zaklínadlo, ale uhlík je pro rostliny přece jenom nejdůležitější živinou (v sušině je ho kolem 45%!) => www.prirodni-akvarium.cz/… . Ostatních prvků (NPK atd.) je tam ve srovnání s tím opravdu malinko. Takže je možné, že při osvětlení, které používáš, by přece jen mohl rostlinám chybět (což se pak může negativně projevovat na jejich stavu/růstu). Navíc některé rostliny podle mého názoru nejsou tak úplně submerzní (vodní), jak se často prezentuje, a ty se pak bez vydatného "dopování" pomocí CO2 (= simulování emerzního prostředí) prostě neobjedou (nebo se jim pod vodou nebude příliš dařit).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 23:31 Muž Anubis007 [22] Re: Johan
Děkuji vám a doporučil by jste mi jak se jí zbavit.

Svítím 9-11, 14-21.30 - 2x45W - Juwel day a life

Ferropol 1x14dní

1xtýdně výměna vody - cca 10%

díky M.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 22:48 Žena baletka [624] Re: Johan
Musím ještě podotknout, že mé rostliny vykazovaly nedostatky. Odpadávaly jim spodní listy - napřed žloutnutí, pak dírky, pak odpad. Echinodorus Marble Queen měl úplně skrčené listy, které vždy nějak vyrostly a do dvou dnů zežloutly, a odpadly. Plevuňky šly do háje ihned po vysazení. I proto jsem začala hnojit. Takže... nejde spíše o to najít míru toho hnojení? Já vím, že jsem proti Vám úplná akvaristika trumpeta, ale úplně nehnojit mi nefungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2013 22:30 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Anubis007
jelení paroh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 22:25 Muž Anubis007 [22] – Prosím - co je to za řasu?
Fotka k příspěvku Dobrý den,

poradíte prosím co je to za řasu a a jak na ni? Děkuji vám za pomoc.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 20:19 Žena baletka [624] Re: Marcel G
Já myslím, že Johan spíše chtěl naznačit, že při množství mých rostlin není hnojení vůbec třeba. Nehádám se s ním, má nepochybně více zkušeností, ale nějak se mi to úplně nezdá. Mé osvětlení sice není z nejsilnějších, ale ani z nejslabších. Jde tady o nastavení rovnováhy, což je to, co řeším a co se zatím nepodařilo. Když jsem nehnojila, byly řasy. Hnojím, jsou jiné. Takže hledám, co změnit. Jediné, co změnit nemůžu (zatím) je světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 18:07 Marcel G Re: Johan
Johan napsal: Pokud nemají rostliny příznaky nedostatku ... mrkněte se na přední prezentace a srovnejte je s množstvím rostlin u vás. ;-)

Prolít jsem jen tak v rychlosti pár prvních prezentací, a skoro všechny používají jako substrát ADA Amazonia New (a ty, co ho nepoužívají, používají hnojivo do dna). :-O
Jak známo, substráty ADA jsou našlapané živinami: 1200 mg/kg NH4, 40 mg/kg NO3, 110 mg/kg PO4, 340 mg/kg PO4, 400 mg/kg K, 325 mg/kg Fe ... údaje jsem převzal z analýzy, kterou si před lety nechal dělat T.Barr. V tomto případě tedy není hnojení "do vody" příliš potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 16:38 Žena baletka [624] Re: Johan
Já bych si s ním hlavu lámala. Dokud jsem nehnojila, relativně to rostlo, ale měla jsem dost černé řasy. Počátkem hnojení se to zlepšilo, jak jsem psala, pak nastoupily další. Takže podle Vaší verze bych sice nehnojila, ale měla černou řasu. To je OK? Vodu měním každý týden. Nemám ovšem momentálně ani moc ryb, takže mi to zatím nevyhnojí. A to Vaše "skoro žádné kytky" se mě trochu dotklo, ve srovnání s mnoha nádržemi :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [69] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121138x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=3401