Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 106 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 13:00 aldas – Re: Puškin
Proti řasám pomůže slabší průtok z filtru a zvednutý nasávací koš, kratší doba svícení třeba na osum hodin, více rychle rostoucích rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 12:50 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Puškin
Nejde o slovíčkaření - chcete-li v rámci možností pregnantní odpověď, nepoužívejte nepřesná "přirovnání". :-)
Světlo je jedním z těch důvodů (a opatření), o kterých se zmiňuji v předchozím příspěvku.
Není však jedinou příčinou (a opatřením).
Zase uvažujete tak, že někde zůstane jedna vločka... (Abych neslovíčkařil, řekněme, že máte na mysli i dvě nebo tři...) Jak moc mohou vločky vašeho krmiva zatížit vodu, to samozřejmě nevím. Nevím, jaké krmivo používáte, nevím, jak se rozpouští ve vodě... Jen bych chtěl připomenout, že organickou zátěž tvoří i látky, které okem nespatříte. :)
Co se týče boje proti řasám obecně, (včetně těch, co máte v akva), základem ve společenském akva je posílení rostlin jako konkurentů řas. Jaké jsou to konkrétní kroky, na to jste určitě při pročítání témat "Jak na řasy" opakovaně narazil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 12:30 Muž Puškin [0] – Re: Sid
Takže se budeme tahat za slovíčka? To snad ne.
Přečetl jsem toho o řasách hodně, přisuzoval jsem to tedy osvětlení. Nenapadlo mě, že by to mohlo být překrmováním. Díky filtru zbytek krmiva popadá po celém akváriu, ale díky Pancéřníčkům a ancistrusům je o něj postaráno. A pokud někde zůstane jedna vločka, tak to nevidím jako důvod takového množství řas.
Pak ale nastává otázka, zda-li nejsou nějaké vločky vtaženy do filtru, kde uhnívají a pak se filtrem dostávají zpět do akvária...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2009 12:21 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Puškin
Všechno souvisí se vším.
Tablety pro pancéřníčky jsme dosud neřešili - řešili jsme vločkové krmivo. Dvě kávové lžičky (později špetky mezi prsty) denně, které se válejí v akva nějakých 5 minut...
Kolik z toho krmiva někam zapadne, aniž by ho rybky zkonzumovaly? Víte to nebo vůbec netušíte?
Řasy na vašich fotkách bývají spojovány s organickým odpadem v akva. A o to mi jde v souvislosti s krmením...
Těch důvodů, proč takové řasy nastoupí, a opatření k jejich likvidaci, je nemálo a net je jich plný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 12:06 Muž Puškin [0] – Re: Sid
Aha. Tak to dělám teda základní chybu. Myslel jsem, že když se všude píše "takové množství, které ryby spotřebují do 10 minut", tak je to v pořádku. Navíc si nedokážu představit, jak moje labyrintky s malýma tlamičkama vše sezobají do 20 vteřin, to bych musel hodit pro každou z nich tak jen 1 minivločku. A co tablety na dno pro 5 pancéřníčků? Jaké množství a za jak dlouho? Házím tak jednu denně...Ale zpět k tématu: souvisí tohle mé překrmování s některou uvedenou řasou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 12:01 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Puškin
Těch 5 minut taky přeháníte, ne? Nedokážu si představit, že se rybky ve společenském akva 5 minut rýpají v krmení... 20 vteřin je celá věčnost! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:55 Muž Puškin [0] – Re: Sid
No, bylo to jen přirovnání, ve skutečnosti to kávová lžička ani není, jen množství, které naberu mezi 2 prsty. Ryby to spořádají do 5 minut, o zbytek se postarají Pancéřníčci. Ale pokud je to tedy hodně, což jsem nevěděl a děkuji za radu, tak to omezím na jednou denně. Ale zpět: souvisí tedy to mé překrmování s některou uvedenou řasou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:49 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Puškin
...nepřekrmuji (2x denně zhruba kávová lžička vloček)...
Tomu říkáte - "nepřekrmuji"?! coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:34 Muž Puškin [0] – ?
Fotka k příspěvku Řasa je i na předním skle.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:34 Muž Puškin [0] – Zelená řasa?
Fotka k příspěvku Další řasou, kterou mám v akváriu je zřejmě zelená. Dělá se na listech rostlin. Listy některých rostlin reziví - uhnívají? Jak jsem říkal, mám 2 x 18W, a taková Heteranthera zosteriifolia toho má plný kecky. Na novém krytu se pracuje, ale překvapuje mě, že některé rostliny reznou, některým zprůhlední listy a na některých se objevuje ta řasa...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:29 Muž Puškin [0] – ?
Fotka k příspěvku Další fotka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:28 Muž Puškin [0] – Černá řasa? Zelená řasa? Obojí?
Fotka k příspěvku Všechny zdravím. V akváriu se mi vyskytly řasy, ty běžné mi nijak moc nevadí, ale už pár dní mi jich tam sídlí několik a v dost velkém ohyzdném množství. Ze všech těch druhů a typů řas, které jsem zde našel mi už jde hlava kolem a tak nevím, který že to mám vlastně já. Na fotce je vidět, že je řasa taková našedlá, štětičková - přikláněl bych se k ruduše. Ale kde se mi tam vzala? O hygienu akvária se starám pečlivě, nepřekrmuji (2x denně zhruba kávová lžička vloček), odkaluji a měním vodu 1x týdně, teplota 25-26 stupňů, osvětlení 2 x 18W OSRAM Lumilux 830 a 840, hodnoty vody neznám, jen podle vodáren PH (7,1) a tvrdost (3,4 velmi tvrdá). Řasa se mi začala dělat poté, co jsem koupil ty nové zářivky Osram, ale ty na to nemohou mít vliv. Řasa se dělá v přední části akvária - proud filtru, který jede na plno je vidět v mé prezentaci (ne úhlopříčně, ale dokola). Je to tedy filtrem? Nebo osvětlením (k tomu se přikláním, přeci jen 2x 18W na 120L akvárko a mé rostliny je hodně málo)? Nebo něčím jiným? A jak jsem říkal na začátku, mám tam ještě jednu řasu - viz. níže pod fotkou.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 22:20 Buggy Re: filipsi
Myslel som že sinica je iba zelena. Môže to byť tým, že som asi pred 6 dňami zrušil 65l sklenený filter a dal som fluval fx5 a nahromadilo sa tam veľa živín resp. dusikatých a iných látok kvôli tomu že fluval nieje ešte biologicky naštartovaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 22:12 Muž filipsi [1295] Re: Buggy
Ukazkova sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 21:51 Buggy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Čo je to, riasa alebo sinica? Je to mazľavé a ľahko sa to zotiera z rastlín.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 20:03 Muž Dixon [13] - Sumci
díky,podhladam o ruduche rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:50 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
Ty ji tam ale máš, tady na fóru a různých webech jistě najdeš ohledně ruduchy hodně informací, přeji hodně štěstí v boji s touto ... rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:25 Muž Dixon [13] - Sumci
poradite mi? :-( uz sa to rozsirilo na bacopu monieri rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 17:13 Muž Dixon [13] - Sumci
Fotka k příspěvku este jedna fotka :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 17:11 Muž Dixon [13] - Sumci
Fotka k příspěvku Dobry den,v akvariu sa mi urobila tato riasa,myslim ze to bude ruducha ale niesom si isty.....ako sa jej zbavit?moze to byt prudenim vody?rastie to na Ludwigii repens,Egerii dense,Myriophilu aquaticu.....ako sa toho da zbavit? :-O :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 10:15 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Mrakoplash
Fotka k příspěvku Barovou stoličku ne. :-)
Někdy je to opravdu náročné... :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 06:28 R Muž Mrakoplash [1776] – Re: Sid
To máte na sázení nějakou barovou stoličku ne ? :-)
Mě z toho (údržba) vždycky bolej nohy a záda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 01:03 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: navik
:-D
To máte pravdu! Nějakou tu hodinku to sázení zabere... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 23:43 Muž navik [908] - Sumci – Re: Sid
Side, obdivuji tu práci při rozesazování drobných rostlinek, ty když nedrží ve dně, tak to je asi velký bobřík trpělivosti :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:37 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: arnošt
Taky mám zkušenost s jílem v substrátu a i když se mi akva při napouštění zakalí, v podstatě druhý den je voda O.K. :-)
Tady je to jakž takž vidět:
rybicky.net/nadrze/6254
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:29 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Jirka1104
ono zase jenom písek bych tam nedával - moc světlé dno není pro rybky moc dobré. doporučoval bych ti dát tak 2cm říčního písku a na to dát tak 1-2cm hrubšího substrátu 2-4mm - tím vyřešíš podmínky pro kvalitní růst jak pro rostlinky, které potřebují jemnější substrát, ale i ty, které raději ten hrubší. Pokud chceš, aby ti kytičky hnedka hodně rychle začaly růst, tak si kup nějaký speciální obohacený substrát - staré dno, aquaclay,floredepot... ale musíš dát nejprve staré dno(nebo další jmenované) - pak zasypat a vodu nalévat velmi VELMI velmi opatrně, protože v tomhle specialním substrátu jsou jílové složky, které když se ti zvíří, tak budeš mít tak týden z vody neprostupný mlíko a když to sedne, tak je to na všem(dekorace, kytky, dno,..) - chybama se člověk učí a věř mi, že vím o čem mluvím... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 20:23 Muž DavidDizzer [26] – Re: Jirka1104
mě na řasy pomohly trochu rychlerstoucí rostliny, pravidelné sovětlení, pravdielná údržba/ nepřekrmování...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 20:19 Jirka1104
Dobrej večer.
Moc dík za tolik odpovědí a reakce . (Stydím se )
Já jsem měl původně akva s písečným dnem což se mi líbilo víc ,ale koupil jsem si svojí první odkalovačku a v tom byl ten problé. Jak jsem se s odkalovačkou přiblížil ke dnu tak odkalovačka nasála výkaly ,ale i písek ! Tak jsem to vyměnil za štěrk ( ten odkalovačka nezvedne ) ale mezi jednotlivými kamínky jsou velké mezery a tam se opravdu drží ten bordel ? Jak to vyřešit .Jsem ochoten to všechno vybagrovat a dno vyměnit za písek.Tak jakou hrubost písku zvolit a jak odkalit aby mi nezmizel písek z akva.Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 19:45 Muž Yirka [9126] – Re: arnošt
Promiň, napsal jsem odpověď na tebe,ale to hlavní o údržbě patří na Jirka1104. Podle mne vcelku jednoduché řešení. Malá investice do substrátu, vyčistit, přisadit nějaké rostliny, pravidelně udržovat a je po problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 19:35 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Yirka
však jsem to taky psal - ale to je fuk - hlavně, aby se Jirka1104 zbavil tý potvory a začalo mu to fungovat...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 19:31 Muž Yirka [9126] – Re: arnošt
Je pravda, že skladba rybek je přizpůsobena způsobu provozování nádrže,ale to by tak trochu měla být asi každá.
Věř, že jak Sid tak já to vidíme s tím dnem a údržbou jako hlavní příčinou správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 17:24 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Yirka
Souhlas s Yirkou - světlo od okna nemá s vaší ruduchou nic společného. :-)
Ale jak píšou oba kolegové přede mnou - evidentně máte akva zaneřáděné! Dno je příliš hrubé - hromadí se v něm příliš mnoho "čurbesu". :)
pH 8 se mi taky zrovna moc nelíbí, i když sám mám pod "patronátem" nádržky s vodou, kde pH leze až k 8,5 a jde to. :-D
Jedním z řešení je dát prostor rostlinám. Tedy - udělat jim takové podmínky, aby se jim v akva dařilo. Součástí pak může být i to, co zmiňuje Arnošt - přidání na osvětlení. Neméně důležité je nahradit ty šutry vhodnějším substrátem. A dát ho řádnou vrstvu! To, co je vidět na fotce, je obraz toho, jak dno akviška nemá vypadat.
Každopádně je na místě všechny šutry porostlé ruduchou vyházet! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 17:10 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Yirka
to je jasné, když máš v akva SAE a přísavky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 16:18 Muž Yirka [9126] – Re: Jirka1104
A co dno. Jednak mi připadne ten štěrk příliš velký a tudíž těžko udržovatelný a pak ty bílé kameny-není v nich příliš CA? A jak často vůbec provádíš údržbu, připadne mi to dosti zaneřáděné.
Edit:
Ještě reakce na arnošta-že by denní světlo a vzdálenost 2,5m od okna byly příčinou nadměrného růstu řas, to nemusí být pravda. Sám mám nádrž na parapetu a přes léto využívám prakticky jen denního světla a s řasou žádné velké problémy nemám, v zimě čistím skla tak jednou za měsíc, v létě 1x za 10dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 16:17 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Jirka1104
zářivka by mohla být ještě jedna navíc - světlo od oken je problém - díky němu bují veškeré řasy. speciálně ruducha je ale způsobená nedostatečnou hygienou nádrže - častěji odkalujte a měnte víc vody. NEPŘEKRMOVAT! doporučuju ještě pořídít aspon dvě parmičky SAE a bude po ruduše... rozzureny ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 16:09 Jirka1104
Fotka k příspěvku Zdravím . Potřebuji poradit ještě s ruduchou ?
Z rostlin mi ubývá,ale leze mi po dně a nejvíc od přední části akvárka a vzádu skoro nemí . Nemůže to být denním světlem ? Rosliny rostou poměrně rychle ,ale rozhodně nejsou zelené ? :-( :-( Akvárko mám min. 2,5 metru od okna ,ale v místnosti jsou 3 veliká okna ? Nemůže být problém tady ?
Zde jsou přesnější ůdaje o akva pro ty zkušenější,kteří třeba najdou viditelnou chybu .
110 litrů,vniřní filtr,2*zářivka 18w ( svítím cca 10-12 hod.) . Ryby 10 neonek,2*čichavec,2* gavůnek a 4* ancistrus
Používám test na vodu SERA Quick Test 5v1
Hodnoty testu Ph 8
kH 10
gH 16
No3 25-50
No2 0
Třeba ty ůdaje pomůžou k identifikaci problému. Já už se s tou řasou trápim asi 3/4 roku a už mi to nebaví,a mám chut se na ty rybičky vybodnout a skončit s tím. Když vidím na foru ty akva s nádhernýma rostlinama a čistou vodu , tak mám zase na chvíli motivaci se snažit. Dík za radu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2009 13:36 Žena Madu [5] – sinice?
Fotka k příspěvku prosím o radu - je tohle sinice? nejdřív jsem si myslela, že je to řasa a může za to moc hnojení hned na začátku, ale ted se mi zdá, že je toho víc všude po akvárku - takové malé kousky, aji na kořenu (to jde vidět na té fotce)... je to sinice? akva je založeno necelých 14 dní, mám tam jednu bettu, světlo 15W (více info mám kdyžtak u prezentace akvárka)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 12:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Jirka1104
A tu nejvíce postiženou kytku stejně nezachráníte, leda jí dáte "na okno". Viz atlas Ophiopogon japonicus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 12:29 Muž sportsmen [62]
musím jen souhlasit je to ruducha a zbavit se jí dá, jen počti ve fóru!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 09:40 Muž včelař [44] – Re: Jirka1104
JJ Yirka má pravdu je to ruducha je tady o tom spousta článku co a jak a tak zbytečně by jsme se opakovali dej vyhledat "ruduchu ve foru" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2009 09:28 Muž Yirka [9126] – Re: Jirka1104
Tato řasa se nazývá ruducha. Pokud si ji zadáš zde do vyhledávače, najdeš nepřeberně článků o jejím vzniku a o boji s ní. Podle toho si pak vyber si tvou pravděpodobnou příčinu vzniku a způsob boje s ní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 09:19 Jirka1104 – Nevím co je to řasu ?
Fotka k příspěvku Dobrý den ,jsem na tomto foru poprvé ,tak se omlouvám jestli jsem něco napsal špatně. Jsem akvarista začátečník a neustále mám v akvárku tu černou řasu co se ojevuje na listech ( doufám že se tobrazí fotka ). Zpočátku je jen na okrajích a potom se rozleze po celém listě.Mám akv. 110 litrů, 4 ancistruse,2 čichavce,2 mečovky,2 gavůnek.Dříve se mi objevovala i zelená řasa a ta zmizela ,když jsem snížil množství krmiva,ale tahle drží. Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 21:00 Usine – Re: beraniste
Některé kořeny docela dost barví vodu do hněda. Pokus se ti tvoří hnědý povlak je to většinou způsobené slabým světlem. Barva vody to ještě zhoršuje. Buď to vydržíš a častější výměnou vody se hnědého zbarvení zbavíš, nebo kořen vyndej a vyvař ho ve slaném roztoku a nech vylouhovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 11:03 beraniste – Jsou to sinice?
Ahoj, prosím vás o radu. Také jsem založil nové akvárium, 64l, do kterého jsem vložil kořen. ten jsem nějakou dobu proplachoval a po vložení do akvária se kolem kořene objevil takový světle hnědo béžový povlak. Nevíte, jestli to jsou také sinice a jak se toho zbavit? Voda se také zakalila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 17:11 Usine – Re: julie97
Pořiď si rozstřikovací rampu a dej jí těsně pod hladinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 15:59 julie97
Moc díky všem za rady, jsem ráda, že už vím co to je, já se v tom plácala a vůbec mi to nepřišlo podobné fotkám řas a sinic nalezeným na netu ...
Asi tedy zkusím nejprve posílit osvětlení a přidat jetě víc kytek. Koupím testy na PH, NO3 a P a pak se tady s vámi poradím ohledně výsledků ;-) , že bych se pokusila trochu trochu snížit to PH. Uvidíme, jestli to pomůže, kdyžtak potom holt to zatemnění ... ale to by mě dost mrzelo.
Ještě se zeptám, když se to opravdu nejvíc objevuje v oblasti proudu z filtru - stáhla jsem filtr na menší výkon a namířila ho co nejvíc do skla, jen nevím, jestli ten menší výkon filtru bude stačit? Do teď byl nastaven na poloviční výkon, teď tak na 1/3 ...

"Nehodu s Bioflorem" bych si nechala až jako krajní experimentální řešení :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 14:55 Muž Landvir [57]
Určitě je to sinice a to zatemnění by to mohlo vyřešit, jinak nevím vlastní zkušenost s tím nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 13:44 Žena pavliina [50]
Já se tedy taky přidávám, že mě úplné zatemnění pomohlo od sinice ;-) Kytí to trošku odneslo ale sinice neměla šanci ;-) Rostlinky byly trošku oslabené ale přežily. Ale po odtemnění jsem dosadila nové zdravé rostlinky a začala dávkovat CO2 a snažila jsem se PH držet na 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 13:12 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: chrobak
...asi bych nějakej den nesvítil vůbec. Kytky to přežijí...

Sinice tím tuplem. :)
Proč? To už jsem se pokusil vysvětlit... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 12:58 Muž chrobak [0] - Cichlidy
Nekdy stačí rozdělit denní svítivost do dvou časů)),asi bych nějakej den nesvítil vůbec.Kytky to přežijí.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [106] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121231x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=5251