Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 19:31 Muž Jifi [675] Re: Kathris
To akvárko je teprve 2 měsíce staré?
Pokud ano, tak v tom případě se může sinice snadno objevit, protože teprve hledáš biologickou rovnováhu akvárka.
Nevím, jaký substrát máš a kolik a jakých živin by měl uvolňovat, ale přítomnost sinice svědčí o nízkém poměru dusičnany : fosfáty.
Doporučuji začít hnojit dusíkatým hnojivem.

Měl jsem stejný problém, taky pár měsíců po založení akvárka. Nádherně mně rostla kapradina, byla krásná. Rostla před očima a měl jsem z ní radost. Ale jak se pořádně rozrostla, tak přišla záplava sinic. Hledal jsem, až jsem našel vysvětlení. Začal jsem víc hnojit a sinice se přestala rozrůstat. Vyhodil jsem kapradinu, která rostla jak splašená (a tím doslova vysávala dusičnany z vody) a sinice během pár týdnů sama zmizela.

Je potřeba si dát pozor na to, když nějaká kytka začne příliš rychle růst. Pak se snadno dostaneš do této situace, v jaké právě jsi.
Tu Pistiu bych zredukoval a dále viz to, co jsem už napsal - výměny vody + hnojit.
A kromě toho - co půjde odstranit, odstraň. Něco půjde i odsát.

A jak jsem už taky psal - pokud ti naopak porostou zelené řasy, uber hnojení dusíkem. Pokud se začnou objevovat sinice, přidej dusíkaté hnojivo.
Žádné testy nepoužívám. Jen se řídím tím, co vidím a už asi 2,5 roky mně to parádně funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 17:23 Žena Waynie [0] Re: romant
Rodiče krmili 1x denně granulema. Měli napsané kolik mají dát (3 granule pro bettu a špetka pro tetry).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 17:18 Muž Jifi [675] Re: Kathris
Kathris napsala: Dá se odstranit v pohodě, je to mazlavé.

To je typické pro sinici. Toto nesedí na řasy. Řasy drží na podkladě, na rozdíl od sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2017 17:06 R Muž romant [27987] Re: Kathris
Je to sinice, tedy všude. Jak že to probíhalo krmení ryb po dobu tvojí nepřítomnosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 17:00 Žena Waynie [0] Re: Jifi
Dá se odstranit v pohodě, je to mazlavé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 16:47 Muž Jifi [675] Re: Kathris
Já bych vyměnil třetinu vody a přidal bych dusíkaté hnojivo. Pak bych měnil vodu 2-3x týdně (tak čtvrtinu objemu) a zároveň bych hnojil (množství hnojiva i s přihlédnutím k vyměněnému objemu vody).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 16:45 Muž Jifi [675] Re: Kathris
Kathris napsala: Asi jen u pistie. Během týdne se strašně zvětšily.

Jinak nehnojím, je tam zásobní substrát


To by mohla být příčina úbytku dusíku.

Ještě k té řase - mně to na fotce (na 2. fotce) připadá s nádechem do modré.
Drží ten povlak na kytkách anebo se dá ten povlak řasy/sinice z kytky prsty snadno odstranit?
Pokud by povlak šel snadno odstranit, bude to sinice.
Sinici nežere skoro nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2017 16:16 Muž Jarry [1437] Re: drvi
A nebo Pistie všechno sežraly a na ostatní nezbylo:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 16:07 Žena drvi [2894] Re: Jarry
Pokud se jí ale rozjely Pistie, tak to by naopak svědčilo pro nadbytek NO3, souhlasím s tím, že by se mělo NO3 přeměřit ano a srovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2017 15:30 Muž Jarry [1437] Re: Kathris
Sinice tam bude a asi ne jako jediná. Nedávno jsem po návratu z dovolené našel v akváriu stejné řasy, bylo málo dusíku - přestože používám automatické hnojení, tak snížení koncentrace dusíku přikládám k tomu, že se během dovolené nekrmilo. Příčina může být i jinde, ale zkusil bych změřit a případně přidat NO3 + mechanicky očistit, co půjde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 15:22 Žena Waynie [0] Re: Jifi
Asi jen u pistie. Během týdne se strašně zvětšily. Ostatní rostliny rostou normálně. Táta tam zkusil dát neritinu, ale žrát to nechce...barva je na hladině světle zelená a dole tmavě, ale do modra ne.

Jinak nehnojím, je tam zásobní substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 15:07 Muž Jifi [675] Re: Kathris
Na té druhé fotce to vypadá namodrale. Skoro bych řekl, že to vypadá jako sinice, ale kvalita fotek není kdovíjaká.
Jak běžně hnojíš? V jakých intervalech? Nezaznamenala jsi v poslední době viditelně zvýšený růst nějaké rostliny?

Edit:
Máš tam i rychle rostoucí kytky. Přestala jsi hnojit před dovolenou?
Na druhé fotce to vypadá jako sinice.
V případě nárůstu sinic to vypadá na větší spotřebu dusičnanů ve vodě, což se může stát kvůli bujnějšímu růstu některých kytek. Pokud je to sinice, tak přidat dusičnany a vyměňovat pravidelně vodu a nechat vodu v akvárku proudit podle možností. Sinice obecně nemají rády čeřenou vodu a jak se zvýší poměr dusičnanů k fosfátům, tak sinice ustoupí.
Pokud budeš mít poměr dusičnanů k fosfátům příliš vysoký, porostou zase zelené řasy.

O světle tu záměrně nepíšu, protože nepředpokládám, že bys akvárku svítila nějak odlišně během dovolené.
Co se spíše mění, je kvalita vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 15:03 Žena Waynie [0] – Sinice nebo řasa?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, dneska jsem se po 8 dnech vrátila z dovolené a v takovém stavu jsem našla obě akvárka :-( . Chtěla bych poprosit o radu jestli se jedná o sinici nebo o nějakou řasu. První dvě fotky jsou z 30l akvárka a poslední z 20l. V 30l jsem si všimla, že řasa bublinkuje a u obou akvárek se vyskytuje i na hladině. Mám nastavené spínací hodiny na 12h denně. Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 12:33 Stryko Re: Maq
Bohužel mikroskop nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 12:28 Stryko Re: Acinonyx
Nejedná se o moje hlavní akvárium, v tom mám již 39W zapoměl jsem to upravit...tohle v prezentaci bohužel nemám. A u tohoto je osvětlení 6 W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 12:24 Acinonyx Re: Stryko
Rozsivky. 11W na 110l je celkom malo, mozno preto. Ak ma to akvarko len necele 2 mesiace ako podla prezentacie, tak by som mozno este pockal. Byva to bezna riasa u novozalozenych akvarii. Ak sa to nezlepsi, tak to bude chciet o trochu viac svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 12:14 R Muž ctibum [6909] Re: Stryko
No zvířený bordel po údržbě jsem myslel. Ale jestli to nejde setřást, tak jsem mimo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 12:10 Maq Re: Stryko
Co takhle kolonie nějakých bakterií? Nebo nějakých sinic, rozsivek...
Nemůžeš to dát pod mikroskop?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 11:45 Stryko Re: ctibum
Setřást to nejde, ale setřít prstem to jde. Nevím z čeho by to byl bordel...máme tam jednoho šneka a jednu betu a tohle se vždycky objeví dva dny po vyčištění akvárka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 10:51 R Muž ctibum [6909] Re: Stryko
Vypadá to jak usazený bordel... Jde to z listu setřást?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2017 10:05 Stryko – Asi řasa?
Fotka k příspěvku Prosím nevíte někdo co by to mohlo být? Mám tohle v betáriu a vždy po výměně vody a odkalení to je pryč a pak se to zase po třech dnech vrátí. Nevím jestli se jedná o řasu a nebo něco jiného
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2017 15:38 R Muž romant [27987] Re: kleopatracz
Ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2017 15:27 Žena kleopatracz [59] – co je to za řasu?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku prosím, co je to za řasu a co s ní? děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2017 18:17 Muž Vevod [5] – co je to za řasu...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Co je to prosim za řasu??? Usazuje se na skle... Da se nejak odstranit, tedy krome mechanickeho odstraneni??? Nebo aspo zpomalit jeji tvorbu??? Dekuji za radu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.07.2017 13:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vevod
Nepočítej s tím že kameny pod vodou budou takové jak je tam vložíš, vždy porostou nějakou řasou a hlavně ze začátku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 11:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Vevod
Připadne mi to být jako něco, co žerou krevetky. Jen nevím s tím CO2 a tvým složením ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 08:22 Muž Vevod [5] Re: ctibum
Tady to nepatri,ale kdyz uz se ptas tak jsem uz nemohl mit ryby mimo akvarko. Nemel jsem dostacujici druhou nadrz ani techniku...jinak dik ze jsi mi odpovedel na muj dotaz...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.07.2017 00:25 R Muž ctibum [6909] Re: Vevod
U tři týdny mladého akvárka bych řasu moc hystericky neřešil... hmm
Víc mě zaráží postup zakládání "Druhého pokusu". Šest dní po založení krevetky (viz atlas "Krevetky by se měly osazovat jen do dobře zaběhlých nádrží (minimálně dva měsíce)"), za další tři dny hromada ryb, rostliny prakticky nula...
Můj skromný názor je, že ta trocha řasy je prd proti tomu, co možná teprve přijde... :)
Ale třeba se pletu, počkej si na zkušenější radu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2017 23:14 Muž Vevod [5] – Identifikace řasy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, dnes jsem se vrátil po dovolené. cca 7 dní jsem byl pryč. Údržbu akva jsem udělal těsně před odjezdem. Dnes po návratu byly stěny akva , kameny i některé listy rostlin pokryté řasou ( viz foto ). Plus na skle byla nějaká řasa hnědé barvy ( takové tečky ). Ihned jsem vyměnil 1/2 vody, aplikoval CO2 ( easycarbo od easyLife ) plus bioflor a color Fe+ od Rataje ( vše jen ve velmi malém množství ). Ryby naštěstí vypadají v pořádku žádný úhnyn jsem nezjistil. Můžete mi prosím říci o jakou řasu se jedná a co s ní dělat, zda s ní nějak bojovat či ji tam v malém množství mohu nechat??? děkuji za rady
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2017 18:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarlS
Většinou je to na nerostoucích listech a bývá to často jen bordílek ze dna. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2017 18:21 Muž KarlS [1] – coto
Fotka k příspěvku Dobrý den, nevíte někdo, prosím, co za bordel se mi dělá na listech vallisnerie spiralis?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2017 11:34 Žena Sidonie11 [1] – Re:
Děkuji moc všem za reakce. Vodu zkusím měnit častěji v menším množství.
To čištění filtru v první polovině června proběhlo jenom v podobě jeho propláchnutím ve vodě odsáté z akvárka, aby se vyplavily největší nečistoty. Že by to i tak mohlo udělat takovou změnu...?
Ancistrusy tedy kupovat nebudu, asi zkusím ty okružáky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.07.2017 13:37 R Muž afc1886 [14682] Re: Sidonie11
Nejde jen o to, že si ancistrusi rádi pochutnají na rostlinách, ale to akvárium je malé i na jednoho ancistruse.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 12:04 Muž powery [250] Re: JirkaŠčobák
V deníku 10.6. je odkalování a čištění filtru zároveň. To taky mohlo pomoct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.07.2017 11:14 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Sidonie11
Cokoli, jen ne ancistrusy!!!

Přemýšlím, co by mohlo pomoci. Kdybys neměla to CO2 a ryby, co máš, bylo by pro tebe možná řešením 40 krevetek davidi. Jenže nevím, co by řekly na to CO2 a co by na ně řekly tetry a dánia.
Na tuhle řasu mimo krevetek nevím. Okružáky. Možná. 50 okružáků. Mimo to jen mechanická práce a výměny (dělal bych 10-15% obden) vody donekonečna.

P.S. Odhaduju, že tvá kalamita začala rozpadem alternanthery (možná ji poškodili ancistrusové) a následním hnilobným procesem.
Opakuji - ancistrusové s na touto řasou nepomohou a budou ožírat a poškozovat rostliny, jak povyrostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 11:08 Žena Sidonie11 [1] – Pomůžou na tyto řasy ancistrusi?
Krásný den přeji, začaly se mi v akvárku nějak množit řasy (viz fotky zde: rybicky.net/nadrze/26669…). Oba ancistrusi, které jsem měla, mi z neznámého důvodu uhynuli, a to právě v době, kdy se mi ta řasa začala množit. Nemůžu tedy jistě říct, jestli uhynuli proto, že se v akvárku "něco pokazilo", nebo že se v akvárku "něco pokazilo" až po tom, co uhynuli. Tento týden mám v úmyslu koupit ancistrusy nové (dva) - pomůžou aspoň trošku...? Díky moc...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 22:15 Maq Re: slavko
MCI - to je ta metoda s nějak obráceným poměrem Mg:Ca? Nebo co je její podstatou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 20:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Morticia
Morticia napsala: A mohu se zeptat, co pomohlo?
Môj prípad je možno mimo Vášho problému. Akvárium mám založené pomerne dávno, svetlo a hnojenie viac-menej vyvážené, pravidelná údržba je u mňa samozrejmosť. Potom som porušil základné pravidlo (keď to funguje, nevŕtať) a začal som robiť experimenty s metódou hnojenia MCI, ktoré skončili totálnym zariasením akvária. Väčšinu rias som dostal relatívne rýchlo najprv pod kontrolu a potom celkom preč, len tá čierna prisadlá má trápila (a to tak, že poriadne). A aby toho nebolo málo, nahodil som nový filter s výrazne vyšším prietokom, čo tiež rozhodilo rovnováhu.

Pretože nemám žiadne testy (okrem nejakých po záruke), tak som skúšal kadečo. Nakoniec som zvýšil dávku KNO3 o 50 % a na nejaký čas úplne vylúčil Fe (+ mikroprvky) a KH2PO4. Došlo to až do stavu, že mi rastliny prestali rásť, v mnohých sa objavili dierky. Potom som začal pomaly pridávať cheláty železa s mikroprvkami. Prakticky okamžite bolo vidno naštartovanie fotosyntézy, no po niekoľkých dňoch však bublinky prestali, vtedy som začal pomaly znova pridávať fosfor. Teda, dusíku pridávam viac a železa i fosforu menej ako predtým a anubias je zase pekne čistý, samozrejme napadnuté listy išli preč. Na rýchlejšie rastúcich rastlinách sa tá riasa nestihla rozrásť, takže trpeli len anubiasy.

Ako som spomenul, trvalo to skoro dva roky, najmä preto, že prvotné pokusy nikam neviedli, no a pri každom pokuse treba niekoľko týždňov počkať, kým je vidno (alebo aj nevidno) nejaký výsledok. Takže treba trpezlivosť, dobré je si robiť poznámky (kvôli dlhším časovým intervalom) a skúšať a skúšať. Každé akvárium je svojim spôsobom unikát, a hoc všeobecné rady platia, treba ich vždy konkretizovať na základe vlastných podmienok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 18:58 R Muž romant [27987] Re: Morticia
Morticia napsala: A mohu se zeptat, co pomohlo? Velmi často pomůže nic nedělání. X-)
Edit: Tedy to nicnedělání ve smyslu doržení se zaběhnutého postupu při údržbě, tedy dokolečka stále to samý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 18:54 Žena Morticia [118] Re: slavko
A mohu se zeptat, co pomohlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2017 16:54 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Morticia
Morticia napsala: Čert aby se v tom vyznal..
Áno, je to mix vedy, citu, šťastia a trpezlivosti, a k tomu ešte v neznámom pomere ;-)

Anubias možno vykúpať v save (zriedené 1:20), ale to na dlho nepomôže. Možno i ostrihať napadnuté listy, ale ani to nepomôže na dlho. Dlhodobo pomôže len zmeniť podmienky v akva, lenže nikto presne tie podmienky nepozná, preto treba trpezlivo hľadať ten správny pomer živín, svetla i prúdenia vody. S čiernou prisadlou riasou na anubiasoch som bojoval skoro dva roky, ale teraz to vyzerá super. Pre zmenu sa mi opäť robí sinica pri prednom skle, ale ... mňa to jednoducho baví ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2017 15:57 Žena Morticia [118] Re: vaaclav
A jde to nějak odstranit? Prsty mi to moc nejde... A je divné, že jsou ořasené Anubrisy uprostřed a vpravo. Ty vlevo - na straně od okna - jsou čisté. Ale zase nad nimi jsou plovoučky, co stíní od LEDek... Čert aby se v tom vyznal..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 21:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Morticia
Celkem běžná věc když jsou příliš na světle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 21:18 Žena Morticia [118]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku A ještě jeden dotaz. Ořasily se mi Anubrisy. Nevypadá to moc pěkně. Foto před (25.2.) a po (15.3.). Moc dolů to prsty nejde...Díky za určení.

Vlastně dotazy dva: na předním skle je taky jakýsi povlak, je tam stále vidět šneky i to, jak je to od nich ohoblované, ale začíná to kazit dojem. Dolů to jde, ale nevím, zda jim (šnekom) rušit jídelnu..?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 20:29 Žena Morticia [118] Re: powery a vaaclav
Tak opravdu sinice? :-O Článek teď pročítám...díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2017 21:52 Muž powery [250] Re: Morticia
Limnobium sežere dusík. Četla jsi ten článek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2017 21:46 Žena Morticia [118] Re: vaaclav,Maq, R a powery
Fotka k příspěvku Dneska jsem to dočišťovala. Vytaháno špejlí, nesmrdí. Takto to vypadá ve vodě. Nemám to jen v plovoučkách, ale i někde dole - třeba v Riccii. Vyhodila jsem ju.
Kdo žere moc dusíku? Ta sinice - pokud to je ona - a proto se množí? Nebo Limnobium a pakjeho nedostatek?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2017 23:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Morticia
Je to jednoznačně sinice a u takového množství Limnobium laevigatum nic neobvyklého. Sežere příliš mnoho dusíku a problém je na světě. Takže všeho s mírou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 23:10 Žena Morticia [118] Re: Maq
Vytahovala jsem to prsty, něco špejlí. Je to takový sliz, ale trochu to drží, když se rozpadne,tak na více kousků-takových cucků,je v tom i náznak vláken.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121139x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=1101