Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 48 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   11.01.2015 23:21 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: bertik40
Jak tak koukám na to akva - konečně to s tou řasou nevypadá jak pozadí z Bauhauzu za pětikilo , a ty ji chceš odstraňovat ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.01.2015 23:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Urtman
...Buď omezíš světlo, nebo osázíš více rostlinama, které spotřebují živiny pro řasu...
Osázet více rostlinami je dobrá rada, ale spotřebovat živiny pro řasu nedokážou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2015 19:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: bertik40
Na takéto niečo, ale v podstatne menšom rozsahu, u mňa vcelku zaberala Neritina. Asi by sa to dalo riešiť aj chemicky - napr. dať do rozprašovača roztok glutaraldehydu (rybicky.net/forum/19442-pmfe-glutaraldehyd) a pri údržbe (keď to nebude pod vodou) nastriekať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2015 19:43 JoKa Re: bertik40
Tak zrovna té se nezbavíš úplně nikdy... Dá se omezit, ale to chce znát širší souvislosti. Buď omezíš světlo, nebo osázíš více rostlinama, které spotřebují živiny pro řasu... Možností je víc, každopádně doporučuji si pročíst minimálně zdejší vlákna a nějaké články, jinak budeš páchat pouze pokusy a ne řešit "problém"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2015 20:11 Muž bertik40 [1] – Jaká to je řasa?
Fotka k příspěvku Na zadním kameni se mi vytvořila řasa, kousek už zmizelo.
Prosím o radu, jak ji odstraním úplně.
díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 20:36 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Luko
řekl bych že je to jelení paroh jak říkáš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2015 19:31 R Muž romant [27987] Re: Luko
Spíš bych to viděl na zelenou vláknitou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 19:27 Luko – Aká je to riasa? Ruducha-jelení paroh?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, dnes som si vsimol tychto vlaknitych priesvitnych vlascov a zaujimalo by ma, ze co to je (zeby Ruducha-jelení paroh?)? Rastlina na fotke je Hemianthus callitrichoides Cuba. Akvárium je v zábehu 14 dní.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 18:01 Muž Sareneth [7] – Sinice?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

minulý týden se mi objevila tato řasa(sinice)? Přidal jsem pancíky(mám pro ně Dajana Bottom Tablets) a později se začali objevovat zelená vlákna ve vodě cca do 5mm dlouhá vypadá trochu jako ta která se mi občas udělala na skle jen plave ve vodě, na fotce to není pořádně vidět ale něco málo co jsem fotil jinou kterou nevím jestli není spojená. Osvětlení jsem snížil, zvýšil pauzu ještě mě asi zbývá komplet zatemnit nebo nějaká chemie.. Ta co je na listech jde normálně setřít, ta mě až tak nevadí jako to co plave ve vodě. Výměna vody nemá prakticky žádný efekt na řasu co plave ve vodě.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 14:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
jo, já se vším souhlas. S tím snížením světla můžeš ubrat i co2 (nevím, co máš aktuálně za rostliny), ale týden je na nějaké závěry málo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 22:52 Muž daren [408] Re: brzda
No parmicku tak jedine na par dni vypujcit. V 30l se obavam, ze by se ji moc nedarilo, zvlast kdybych ji vykrmil na tech 15cm nebo kolik ma vyrust.

Mimochodem - kolik svitis ty? Na kolik jsi musel z tech 150W slevit, aby dala rasa pokoj? Ja kdyz trochu ztlumim svetlo, tak glosa hned zene nahoru, rotala prestava rust, tak jsem z toho takovy rozpacity...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 20:46 Muž brzda [0] - RostlinyRe: deck
měl sem jí taky .. moc světla a malo živin.. chce to hnojit a dodávat co2.. jinak nejlepší na ní je parmička čeropruhá... !! do 3 dnů to máš čistý.. :) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2014 17:43 Muž daren [408] Re: KarlosS
Fotka k příspěvku KarlosS napsal: nafotil jsem ti originální stupnici, jestli ti to k něčemu bude ....
V návodu orig. testu je, že se má čekat cca hodinu.
Pokud to odpovídá, tak jsem to čekal. Vždycky když někomu pomáhám s ruduchou, začínám tímto testem. A proto se ptám - čím a jak často krmíš? čeříš v noci hladinu? máš tam kořen? pokud hodně hnojíš, děláš pravidelnou výměnu vody? ... V podstatě se nad tím zamysli sám a snaž se vyřešit tu vysokou úroveň CHSK. Myslím, že teď se ti originální test už koupit vyplatí ...


Omlouvam se, ze to trvalo tak dlouho, ale chtit test CHSK v akvaristice, to na me koukali vsude jak na blazna. Cili mi zbyl e-shop a predvanocni ceska posta... Z vysledku nejsem moc moudry, zda se mi, ze jsem nenameril prakticky nic (viz foto). Pro zajimavost jsem jeste zopakoval test s hypermanganem, u nej je patrna nejaka barevna zmena.

Cili teorie ze ten test je jen roztok hypermanganu zrejme neni uplne spravna (mozna je to roztok vycichnuteho hypermanganu :) V kazdem pripade pokud bych mel verit tomu testu, tak organicke znecisteni v akvariu je zda se vporadku. Jedine co jsem zatim udelal je snizeni svetla z 75% na 55%.

Dalsi co mam v zasobe je snizeni CO2 a/nebo pridani nitrifikacnich bakterii (koupil jsem nejake dennerle FB7), pripadne cokoliv, co mi poradite. Chci tomu nechat cas alespon do nedele, aby po tydnu vyhodnotil to snizeni osvetleni. Predem diky za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   17.12.2014 22:12 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Stačí zadať do Googla algae kontrol a zistíte, že sú aj iné výrobky resp. testy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 21:46 Muž deck [85] - Všeobecně akvaria
Fotka k příspěvku Ahoj, nepoznáte někdo co je to za řasu? Dělá se jen v tomto akva. Když se mi v jiných udělá, tak je jen podobná a lehce jí namotám na špejli. Tahle se namotat nedá, jen tak na špejli prokluzuje. Je to zelená vláknitá řasa, s jakou jsem se ještě nesetkal. Pokud máte někdo zkušenost, tak děkuji za radu X-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 21:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: cezarmilan
nevím o tom, že by Sera, JBl, Tetra dělaly test na CHSK. Ten Rataj byl uváděn záměrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 21:32 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Majjush
A k tomu nepomer živín a slabá hygiena akvária (bude to tým filtrom), takže ako ti tu dobre radia častejšia výmena 1/3 vody.
Testy kúpiš aj v akva obchodoch a nemusí to byť len Rataj, môže to byť Sera, JBL, Tetra....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 13:16 Muž Yirka [9126] Re: Majjush
Do zásuvky nejdříve rozdvojku a pak v pohodě světlo s časovým spínačem o nonstop filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2014 12:41 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Majjush
Chtělo by to rozdělit protože ruční zapínání světel není dobrá věc. Pokud ti filtr čeří mírně hladinu bohatě to stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 12:32 Žena Majjush [3] Re: vaaclav
Nos tým svetlom som mala problém, mala som zabudovaný časovať vo vrchnáku akvária, ale sa pokazil. a aby som nemusela kupovať celý nový vrchnák otec mi tam namontoval ručný spínač :-D lebo ak by som použila časovač do zásuvky vypínal by sa mi aj filter. A to by nebolo dobre.
Takže na okysličovanie vody stačí len prúd z filtra?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 11:35 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Majjush
Vzduchování ve společenských akváriích je většinou zbytečné víří to kal a asi to i odstraňuje CO2 které rostliny potřebují. Pokud rozsvěcuješ světla ručně kup si spínací hodiny do zásuvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 11:21 Žena Majjush [3] Re: vaaclav
ďakujem, to som si nevšimla :-D
no svietim dvomi T8 30W žiarovkami Flora-Glo a Agua-Glo. Tých 10-12h denne.
Hej ten filter už som zistila ako naň, respektíve dostala som už vysvetlenie :)
Prečo prestať vzduchovať úplne? Ok, častejšia výmena vody. Evidujem :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 11:16 Žena Majjush [3] Re: KarlosS
dá sa to niekde zohnať aj tu v SR? našla som to akurát v jednom e-shope ale tam je poštové vyššie ako cena testu. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2014 10:43 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Majjush
Přehnala jsi to z počtem ryb a nemáš rychle rostoucí rostliny které odstraňují nejvíce dusičnanů. Filtr nečisti tak často, změň 2 týdny na 2 měsíce nebo ještě déle. Určitě bych začal častěji měnit vodu aspoň 1/3 1x týdně. Nedočetl jsem se čím svítíš a jak dlouho. Přestal bych vzduchovat.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 09:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Majjush
jako první krok bych si koupil test od Rataje na CHSK Antialgae. Důvodem této řasy (ruducha, na poslední fotce zelená přisedlá(světlo)) je většinou organické znečištění, či nevyvážená kombinace živin (tím myslím i světlo) a NO3. Pak dej vědět hodnotu a od toho se můžem odpíchnout dál ...
P.S: To že se vyskytuje na anubiasech (starší listy) a jiných pomalu rostoucích rostlin ber ale skoro jako normální jev :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 09:03 Žena Majjush [3] – Riasa na rastlinách
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
mám v akva problém s riasami. Mám ich na listoch, skle a začínajú byť aj na koreni. Viete mi povedať, aký je to druh, ako sa ho zbaviť a prečo vznikol, nech mu viem predchádzať? Navyše listy, na ktorých je sa začínajú rozpadať alebo blednú.
Ďakujem :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 18:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
no jasně, že jsi musel při BBA přidat na co2, protože jsi hodně svítil. Teď, když ubereš světlo, můžeš snížit i co2. myslím, že to glossa i cuba dá. Každopádně zapracuj na tom CHSK. Víc poradit neumím.
Tvé aq je krásné, je škoda, že ho něco ničí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 11:24 Muž daren [408] Re: KarlosS
Fotka k příspěvku Nojo, to je zas vysledek boje s BBA. Nejvetsi shoda nad touto rasou bylo malo CO2, tak jsem trochu pritlacil (sorry za zavadejici info v popisu nadrze, nahradil jsem odkazy do sekce mereni) V kazdem pripade aktualne tlacim jeste vic - 2/3 b/s. Prislo mi to take dost, ale na druhou stranu DC ma doporucovanou svetle zelenou barvu (viz obrazek, v pozadi pro srovnani eheimovska zelena). Nemam problem s tim ubrat, ale snazil jsem se to zafixovat na doporucovane hodnote...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 22:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
mě se zdá 1b/3s nonstop na takhle malé aq docela dost, tím že srážíš ph z 8 na 6,5 ho tam pereš docela dost (z toho asi vycházel Sid).
Mě teda na jelení paroh pomohlo ubrat světlo (mívám ho jen dočasně v prvních měsících po založení než to vyladím), ale u tebe to bude i tím CHSK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:47 Muž daren [408] Re: KarlosS
KarlosS napsal: nafotil jsem ti originální stupnici, jestli ti to k něčemu bude ....
V návodu orig. testu je, že se má čekat cca hodinu.
Pokud to odpovídá, tak jsem to čekal. Vždycky když někomu pomáhám s ruduchou, začínám tímto testem. A proto se ptám - čím a jak často krmíš? čeříš v noci hladinu? máš tam kořen? pokud hodně hnojíš, děláš pravidelnou výměnu vody? ... V podstatě se nad tím zamysli sám a snaž se vyřešit tu vysokou úroveň CHSK. Myslím, že teď se ti originální test už koupit vyplatí ...


Vezmu to postupne:

ad syceni CO2) ano, zacinal jsem jako low tech, ale porad jsem s necim bojoval; cili jsem si rekl - OK, takze asi spatnej fitr, ten vnitrni neni nic moc, koupil jsem si externi. A ono nic. Tak jsem si rekl, nojo, 20C voda take neni dobra, koupil jsem topeni a nastavil 25C. A ono nic. OK, asi spatne svetlo, cili prosel jsem nekolika upgradama. Sice se to pokazde nejak trochu zmenilo, ale zas to nebylo ono (jednou je rasa zelena, podruhe modra, potreti nerostou kytky...). Aha, tak pH 8 z vodovodu, to je jasne, to neni dobre, chce to mene. Koupil jsem si CO2.

No a onehda mi nekdo psal - ruducha, to mas nestabilni hladinu CO2. Sakra ale pH sondu uz nechci, mam tak male akvarium, ze by to bylo jak pest na oko ;/ Mit treba vetsi, tak bych to zvazil.

ad krmeni) krmim vlockama Tetramin (mam i nejake Tetra pro Algae, ale prijde mi, ze to spadne rychle k zemi, nez to ryby sni, takze jsem s tim prestal). Tech vlocek davam jen par, ryby se na to vrhaji, ale je fakt, ze urcite sem tam nejaka padne na zem. Pocitam, ze ji najdou krevety, ale jisty si nejsem. Tydne lehce odkaluji, nejvic bordelu je kolem kytek.

ad cereni) mam vytok z fitru tak, ze mam cca 1/3 nad hladinou (klasicky eheim ohnuty vytok), mam to tak stabilne i pres den. Hladina se vlni, ale nevydava to 'cvachtave' zvuky, nestrhava to sebou vzduch pod vodu. Premyslel jsem i o vzduchovani na noc, ale bojim se, ze uz to bude delat vetsi kraval, nez pri kterem bych chtel spat. Premyslel jsem i o modu ve dne vytok pod vodou, v noci nad vodou, ale na to asi nemam disciplinu, nehlede na to, ze ta stabilita CO2 by byla asi take dost o nahode.

ad koren) nemam, na dne mam liapor, uprostred akva vetsi lavovy kamen, ryba uz mi zadna dlouho nechcipla

ad vymena vody) menim vodu temer pravidelne 50% 1x za tyden, poslednich 14 dni 2x tydne

ad hnojeni) viz ma prezentace, snazim se to tam aktualizovat plus uvadet mereni; cca 2 tydny hnojim tak, ze jsem vzal rozbor vody z vodarny, a k tomu pridavam hnojivo aby to dalo neco co si myslim, ze je smysluplne. V rozboru mam ted tusim 12mg NO3, ale pokud ho merim testem, namerim vzdy spis 20mg, takze nepridavam zadny. K je ve vode 8mg, takze pridavam 4mg (plus neco trochu prijde prubezne s feroxem), PO4 v rozboru neni, pry je to sezonni zalezitost, kolisa od 0-0.5 mg/l behem roku. Pridavam 0.5 mg. Mg pridavam 1.5 mg, ve vode 7.5 mg (neco prijde s feroxem). To co jsem popsal davam do nove vody, tj. da se rict, ze po vymene bych mel byt na hodnotach 20mg NO3, 12mg K, 0.5 mg PO4, 9 mg Mg. Pak behem tydne pridavam 3x doporucenou davku feroxu.

ad test CHSK) urcite koupim, akorat tedy nevim, cim to budu srazet ;/ Filtr mam dle meho nadstandarni, podlozi pro bakterie dobre, rybi osadka je mozna na hrane, ale kriticke by to nemelo byt. Uz me napada jen sborka/rozborka dna, muze v nem byt napadano dost bordelu.

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 20:32 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: daren
Zkoušel jste někdy tu nádržku provozovat bez sycení CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 19:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
Fotka k příspěvku nafotil jsem ti originální stupnici, jestli ti to k něčemu bude ....
V návodu orig. testu je, že se má čekat cca hodinu.
Pokud to odpovídá, tak jsem to čekal. Vždycky když někomu pomáhám s ruduchou, začínám tímto testem. A proto se ptám - čím a jak často krmíš? čeříš v noci hladinu? máš tam kořen? pokud hodně hnojíš, děláš pravidelnou výměnu vody? ... V podstatě se nad tím zamysli sám a snaž se vyřešit tu vysokou úroveň CHSK. Myslím, že teď se ti originální test už koupit vyplatí ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 19:32 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: daren
Mel by si pouzit 2mg KMnO4/L a melo by to zustat ruzove po dobu 4 hodin,kdyz to zhnedne drive tak vis ceho mas tam vice,ze jo. :-) web.archive.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 19:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
jo, taky bych takhle začal. Změň vždy jednu věc a nech tomu čas. Já takhle laboroval skoro 2 roky (světlo, co2, hnojení) než jsem přišel na to, že u mě v aq způsobuje ruduchu nízká hladina NO3. Až když jsem ho stabilně udržoval alespoň na 20mg/l (při mém standartním hnojení, hladině co2 a úrovní světla), tak poté odešla. Každé aq je jiné ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 18:45 Muž daren [408] Re: KarlosS
Fotka k příspěvku KarlosS napsal: doporučím ti koupit si test od Rataje na CHSK (antialgae) a od toho se pak můžeš odpíchnout. :)

Tak ukazalo se ze sehnat masku certa a mikulase v cervenci, neni snadne. CHSK test v sobotu take ne. Zatim jsem prevedl predbezny hypermanganovy test, po hodine se voda z akvaria rozjela od fialove lehce do ruzova (zkumavka vlevo), ale bez nejakeho meritka mi to zatim stejne moc nerekne. Zkusim neco schrastit v tydnu, dik za tip.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 16:31 Muž daren [408] Re: larix
Ono s tim svetlem je to tezke - ja bych ho uz rad zafixoval na nejake stabilni hladine, ale bohuzel nejak nevim, jak ji najit. Docetl jsem se napr. 2 moudra - kdyz malokvetka nedela bublinky, prisvit. Kdyz glosa neroste do strany ale do vysky, prisvit. No tak pridavam, pridavam, a vysledek je spis rozpacity. Mohu svetlo regulovat od 0 do cca 1300lm (ja vim, ze PAR je hezci, ale ten bohuzel nemam jak namerit). Dalsi moznost je zmena delky fotoperiody, na to take co akvarista to nazor. Je take mozne, ze bude rozdil mezi 5h 1000lm a 10h 500lm.

No dnes jsem pro zajimavost stahnul svetlo z 75% na 40%, bublinek na rasach je podstane mene (ale delaji se). Prijde mi, ze rybam se to ale libi, jsou daleko vice videt. Co na to ale reknou kytky, to fakt nevim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 15:17 Muž larix [1420] Re: daren
Písal som, čo by som urobil na začiatku v tvojej situácii ja - riešenia, ktoré je jednoduché zrealizovať a nestoja nič. Ak by nenastala zmena k lepšiemu, určite nie je márne zistiť aj organické "znečistenie" vody ako spomínal KarloS, rovnako obsah amoniaku a prípadne podporiť činnosť mineralizačných baktérií, čo si však už vyžaduje nákup spomínaných testov. Ten pomer Mg:Ca by som nebral až tak vážne. V intenzívnejšej obnove vody by som pokračoval ale radšej častejšie a v menších množstvách.
Ja som s výnimkou BBA nikdy s riasami problém nemal, takže možno sa nájde niekto, kto ti poradí lepšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 13:52 Muž daren [408] Re: larix
ad svetlo) asi ozkousim, pridal jsem ho zejmena proto, ze mi prehnivaly stonkovky v pulce, jedna z hypotez byla, ze maji malo svetla

ad hnojeni) Mg - co je moc? 10mg/l co bych ted mel v akva mit se mi nezda tolik, zvlast kdyz Ca je cca 50 mg/l (ve zdrojove vode). Pridavam ho ciste proto, ze jsem nekde vycetl, ze pomer mezi Mg:Ca by mel byt 1:2 - 1:4, cili tady jsem naopak jeste trochu pod tim doporucovanym pomerem. Z druhe strany - ubrat Ca by asi znamenalo poridit nejakou kolonu RO, tomu bych se rad vyhnul.

Feroxu mohu zkusit ubrat, ikdyz jed doporucene davkovani.

ad doporucene metody hnojeni) ono je to tezke, dava asi o trochu vic nez PMDP, ale zas mene nez EI. Uz jsem zkousel ledacos, ale jeste jsem se nejak nezastrilel.

ad hojeni podle projevu nedostatku) tohle mi prijde velmi tezke, rozlisit projevy nedostatku jednotlivych prvku/vlivu je asi pro zkusene, zvlast kdyz to muze byt kombinace vice faktoru. Snazim se pozorovat zmeny chovani akva pri zmenach hnojeni/sviceni/proudeni/... Pocitam, ze jeste tak 10 let praxe, a mohl bych tuhle metodu zkusit ;)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 12:42 Muž larix [1420] Re: daren
Osobne by som v prvom rade ubral svetla (intenzita aj perióda) a v druhom rade by som sa zamyslel nad hnojením, minimálne by som skúsil vysadiť Ferrox (železo) a horčík (prehnojenie horčíkom sa niekedy dáva do súvislosti s jelením parohom). Následne by som hnojil na základe prejavov nedostatku prvkov u rastlín alebo niektorou z osvedčených metód.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 11:49 Muž daren [408] Re: Sid
No co se meho akvaria tyce, lepe by se mi dychalo bez ras :-(

V kazdem pripade poranu je akvarko bez jedine bublinky, takze to bude O2. Protoze mam vecer bublinky i na korenech rostlin, prijde mi, je na na nich take napatrne housti stetinek, na kterych se to usazuje/generuje.

Nicmene - zpatky k tematu - da se z toho usoudit neco na mnozstvi svetla? Mam ubrat, aby se rasam tolik nedarilo, nebo pridat, aby se darilo i kytkam? Pan velitel, som z teho volaky zmeteny ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 11:19 Muž larix [1420] Re: Sid
Myslím, že v tomto smere sú podobne výkonné a dôležité aj sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.12.2014 10:15 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: KarlosS
Tak, tak - kdyby nebylo řas, těžko by se nám dýchalo.
Některé kolonie mořských řas vyprodukují během poměrně krátké sezóny nesrovnatelně více O2, než celý tropický prales za rok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2014 22:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
řasy maj vůbec největší asimilaci, v přírodě jsou právě proto nepostradatelné ..., přikláním se k O2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 21:20 Muž daren [408] Re: KarlosS
Ajo, promin. Co se toho testu tyce, ja mam lahvicek, ze si pripadam uz jako chemik. Tento test tedy jeste nemam, ale hypermangan nekde mam, mam pocit, ze jsem tu zahledl nejaky navod jak otestovat org. znecisteni slabym roztokem manganistanu draselneho. Akorat tam se to nejak sypalo od akvarka, tomu bych se radeji vyhnul :)

Jinak co se tyce teorie ze bublinky jsou CO2, ktere se chytaji na rasy - take me to napadlo, ale rano je akva bez bublin, takze to bude spis 02. Ale je trochu divne, ze pearl grass, ktera ma delat krane velke bubliny, dela spoustu drobounkych. Nejak nevim, zda na ni mam svitit vic, nebo min, nebo to kazi ty rasy. No je to alchymie, takze jsem vdecny za kazdou radu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 20:45 Muž ludvik [1082] Re: daren
Mám to samé. Proč, na to jsem nepřišel :-( A ty bublinky mohou být spíš než kyslík bublinkami CO2, které se na tom udrží. Když mi ventil CO2 vypne, tak to stihne do příštího cyklu zmizet.

Ale to CHSK mě také napadlo. A snížil jsem dodávku CO2 - teorii mám, že při nižším pH ty bakterie potvory fungují hůře a jsou líné. Jestli je to správně a zda to pomůže, to zatím nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 19:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: daren
reagoval jsem na dotaz od "chovi" :)
ale doporučím ti koupit si test od Rataje na CHSK (antialgae) a od toho se pak můžeš odpíchnout. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 19:36 Muž daren [408] Re: KarlosS
No, ale to akvarium je skoro 2 roky stare, cili mi to uz normalni neprijde ;/ A prijde mi, ze se i snazim, aby tam nic nezahnivalo, stare lupeny vyhazuju, krmim poskrovnu (samo vsechno je relativni, ja vim :), hadice mam ciste, fitr take cas od casu properu (v akvarijni vode).

Jedine co uz mi zbyva pokud bych to chtel cistejsi je vsechno vybagrovat a vyprat i dno. Kdybych vedel, ze je to k uzitku, tak se do toho pustim, ale trochu se bojim, aby to nebylo spis k horsimu. Necham si poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 19:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: chovi
to je v počátcích u nově založených akváriích normální, nefunguje nitrifikace a téhle řase chutná amoniak. Až se aq zaběhne, řasa sama zmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 17:30 Muž daren [408]
Fotka k příspěvku Zda se, ze jsem vypestoval za neco co jeste neznam. Z ruznych obrazku na netu mi to prijde nejvic podobne jelenimu parohu, ale jisty si nejsem. V kazdem pripade poslednich 14 dni menim vodu 2x tydne 50% (predtim 1x), CO2 mi barvi DC do svetle zelena (bublam nonstop), nadrz mi protece rekneme 8x za hodinu fitrem, ktery jsem take dusledne propral. Cili by mi prislo, ze paroh by mel spis ubyvat, ale muj dojem je, ze toto pribyva, objevuje se to na par dni starych listech a postupne to natusta do delky u hustoty. V kazdem pripade vlakna jsou hodne pevna, z rostliny nejdou v podstate utrhnout, jestli to pomuze v diagnostice.

Pravda je, ze jsem pridal na svetle (viz ty bublinky na kytce - je normalni aby to bylo tak obalene, nebo svitim moc?) a zmenil trochu hnojeni (vyhanel jsem neco, co vypadalo jako plisen, coz bych rekl, ze se povedlo, ale je to takova vymena plevel za jiny plevel :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 10:41 R Muž romant [27987] Re: chovi
Mrkni na tento článek a jistě odpověď najdeš. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [48] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121233x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=2351