Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 14:13 laKatos Re: Marcel G
Tak to jsem netuším ze může být taková obezni/macata. Díky za ujasneni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 13:21 Marcel G Re: laKatos
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku laKatos napsal: foto s nazvem rasa 5 ...Tipoval bych to téměř s jistotou na řasu rodu Compsopogon (jelení paroh, angl. staghorn) - viz moje přiložené foto této řasy z mikroskopu. Tvůj exemplář vypadá na opravdu "mamutí" úlovek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2016 12:06 R Muž Mrakoplash [1776] Re: kofejn
Já myslel, že by šla využít, na zdání koberce :-) Takhle jemnej by ti leckdo záviděl ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 12:01 laKatos Re: Marcel G
nevedel jsem kde to nahrat tak jsem to soupl zde do me nadrze... nudle ... sekce fotky.... koukni na foto s nazvem rasa 5 .. tam jde krasne videt jak rostla... ty vyhonky ...cast pruhledne a cast zelene.... a v te kadi jsou dva kusy

bohuzel lepsi foto jsem neudelal.... chyba... a dalsi v akvariu uz nemam. jak jsem psal byla takova zajimava az se mi i libila.

jestli to pomuze tak byla na anubisu ve spleti steticne rasy. hnedka u vytoku cerpadla cca 1 cm pod kladinou. svetlo si myslim ze dost silne...
hodnoty NO2-0, NO3-5-10mg. a davkuji pmdd (latest verze) s trojnasobnou davkou kno3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 11:30 Marcel G Re: laKatos
laKatos napsal: Prosím o pomoc s určením řasy.Bylo by možné sem hodit odkaz na foto v HD rozlišení? Z této malé fotky to nejde určit. Ideální by bylo co nejostřejší makrofoto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 10:47 Muž kofejn [963] Re: Mrakoplash
Spíš jen takové vleky do pěti centimetrů. Není to žádna tragédie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 10:43 laKatos Re: kofejn
ta co je v kadince je jakoby steticna. (zeleo_pruhledna)
k podkladu je chycena jakoby jednim korenem na jednom miste, pak roste do stetce vsemi smery a rozmetvila se maximalne dvakrat. vic ne.
Pripominala mi nejakou morskou sasanku kdyz mela ty jednotline stvoly takove hrubsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 10:28 R Muž Mrakoplash [1776] Re: kofejn
Dělá kobereček ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 09:59 Muž kofejn [963] Re: laKatos
Já mám tuhle řasu rybicky.net/nadrz/15921/d90932.jpg na dně v liaporu. Dělá chuchvalce, je docela pevná a identifikoval jsem ji právě jako cladophoru. Samozřejmě bez záruky :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 07:19 R Muž Mrakoplash [1776] Re: laKatos
Zkus se mrknout sem planta.aquariana.cz/…

no a pak zkusit štěstí přes obrázky v googlu.
www.google.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 23:11 laKatos Re: kofejn
Myslím si, ze ta to taky nebude. Cladophora bývá delší klidne i deset a více centimetrů. Tady tato mela delku/průměr cca 3-4cm. Strašně né zaujala tou strukturou. Snad se ještě objeví a lepe ji nafotim pripadne dám pod mikroskop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 23:00 Muž kofejn [963] Re: laKatos
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 22:45 laKatos Re: DavFM
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nene jelení paroh to není měl tendenci se usadit ale šanci nedostal (musel jsem vyladit pmdd) ten ma ty "vlasy" tenké tady tato je ma tak 1mm široké a jakoby jsou na nich léta. Jak u stromů jenže strom je ma v řezu a tato rasa je ma na delku (střídá se jakoby průhledná část se zelenou). Jen me zaujala a nevedel jsem kde ji zaradit byly jen dva kousky vzadu u vyústí filtru.
Bojují teď se steticnou rasou ale te bude za chvili konec. Sedne a pinzetou jde krásné z listu sebrat a celou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 22:24 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Prijde mi jako jeleni paroh. Na tuhle mi zabralo pridavani fosforu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 18:15 laKatos Re: romant
byla na stejnem miste s cernou steticnou... ale steticna po nasazeni ozonu pomalu sedne a nejspis odchazi... tady tato se drzi potvurka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 17:59 R Muž romant [27987] Re: laKatos
Viděl bych to na kámošku rudušku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 17:51 laKatos – co je to za druh.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o pomoc s určením řasy. Byla lehce prirostla k anubisu. Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2016 07:37 Wichaela Re: romant
Díky moc ;)
z místního článku koukám na důvody a asi to bude hlavně tím, že mám krátce založeno. aspoň vím s čím mám tu čest.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2016 16:30 R Muž romant [27987] Re: Wichaela
Rozsivky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2016 15:22 Wichaela – Je to řasa?
Fotka k příspěvku Zdravím ve spolek, malý kvíz na začátek:
Co pak to je za jakoby rez na listech? Měla jsem to i na kameni. Nebo že by to byla řasa i když to nejsou chomáčky? Čím to?
Už svítím jen 2x 4 hodiny denně. Před spínacími hodinami jsem to nějak přeháněla.
NO3 - 5 mg/l, NO2 - 0mg/l; GH - 16 a více; KH - 6; PH 6,4 (nová voda, tak asi možná proto nižší), CL2 - 0 mg/l
Založeno 2. 8. 2016
Měním 1/3 vody 1x týdně, vodu mám přes filtrační konev
Cena: rostlinka pistie zdarma :-D :-D
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2016 15:38 R Muž romant [27987] Re: KSarlota
Já měním vodu klidně denně(jednotýdenní výměna bude postačovat) a vůbec se za to nestydím. ;-) I s tím světlem se dá pracovat, tedy zapomenout na koberečky, ale na stonkovky a nenáročnější rostliny by to stačit bude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2016 08:24 KSarlota Re: romant
Děkuji, dnes již jsem ty hnědé fleky zahlédla i na skle. Četla jsem zde že nemám měnit vodu asi dva měsíce od založení, je to pravda?
EDIT-To světlo T5 jedna zářivka 15W bylo v setu, myslíte, že stačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2016 21:12 R Muž romant [27987] Re: KSarlota
Podle mě dětská nemoc nově založených nádrží, tedy rozsivky, takže trpělivost a dát tomu čas, až začne akvo fungovat, rozsivky budou ustupovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2016 21:09 KSarlota – co dělám špatně?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, můžete mi prosím poradit co dělám špatně? Mám nově založené akvárium 60litrů 14 dní, nejprve jsem zasadila rostliny (ale z těch nenáročných měli jenom tři anubias, microsorium a sagitarii zbytek mám objednaný- příjde snad pozítří) a už se mi tam nejspíš vytvořila řasa (na druhé a třetí fotce z boku listu). Svítím T5 15w a filtr mám tetratec easy crystal s průtokem 300 l/h. Můžete mi prosím poradit co je to za řasu a jak na ni? Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 13:16 Muž Jakub87 [1] Re: RoFr
Fotka k příspěvku Moc Vám děkuji za odpověď. Vaši teorii by mohlo podpořit následující foto. Toto se mi neustále tvoří na kořeni. Na některých místech odsáto a již se neobjevilo na tomto místě se to však tvoří neustále. Považoval jsem to doteď za shluk bakterií. Ale také by to mohlo nasvědčovat plísni a tudíž kořenu, který tam hnije. Obdivuji vaše znalosti, kde si tohle člověk naučí? Pánové, děkuji samozřejmě oběma.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2016 06:58 Marcel G Re: RoFr
Musím uznat, že má RoFr možná pravdu a skutečně se jedná spíše o Rhizoclonium. Na druhou stranu, Rhizoclonium je zelené, nikoli hnědé, takže pokud je tam hnědá barva (a já ji tam vidím), tak tam určitě budou i rozsivky. Je docela možné, že je tam Rhizoclonium porostlé rozsivkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2016 20:46 RoFr Re: Jakub87
Foto není tak dokonalé, abych si mohl být naprosto jistý a tak co Vám dále píši, nemusí být pravda. Jedná se zřejmě o "Rhizoclonium".
Tuto řasu podporuje několik faktorů, jako např.: rozkládající se organický odpad (kořen v akváriu)/ silné osvětlení (to Vaše světlo je palba)/malé proudění vody/nevhodná skladba hnojení/zanedbaná hygiena (výměna vody)…
V přírodě se můžete s touto řasou setkat nejčastěji v pozdějším jarním období v mělkých jezírcích a loužích se stojatou vodou kde je velký podíl tlejícího organického odpadu (např.větví a listí).
(Jedná se o oblíbenou potravu pulců.)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2016 09:02 Marcel G Re: Jakub87
Převažuje tam určitě nějaký druh rozsivky (hnědé řasy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2016 08:33 Muž Jakub87 [1] – Pomohl by někdo s určením?
Fotka k příspěvku Zdravím, pomohl by mi někdo s určením tohohle sajrajtu? :) pravidelně odsávám malou hadičkou, ale jak se toho zbavit a co to vlastně je? N02 neměřitelné, Ph 7,0, na tvrdost nemám test. Svítím osm hodin denně. Zbytek informací v prezentaci. Jinak kytky rostou jako divé. Jedenkrát týdně musím stříhat. Osobně myslím na nějaký druh řasy obalené sedimentem z akvária. Jinak jsem začátečník, tak omluvte hloupý dotaz. Je to všude. Naštěstí to není zase tolik vidět. ;)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 08:12 Abarth Re: Marcel G
Díky moc. takže mám to viac menej ignorovať a snažiť sa dosiahnuť stabilitu ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2016 19:14 Marcel G Re: Abarth
Abarth napsal: Chcel by som sa opýtať co to môže byt zač ? Resp ako sa toho zbavit...Vypadá to jako zelená řasa, nejspíše rod Oedogonium. Obecně bych Ti k tomu řekl následující: Odstraňovat řasy jakýmikoli nešetrnými zásahy do akvária není nejšťastnější řešení. Ideální je založit si rostlinné akvárium s velkým množstvím rostlin a malým množstvím ryb, s přiměřeným osvětlením a jen velmi decentním přihnojováním, nebo ještě lépe s výživným půdním substrátem. Důležité pak je, aby rostliny v takovém akváriu dobře rostly, dobře prokořenily substrát a vydatně okysličovaly a pročišťovaly vodu. Další neméně důležitou věcí je, aby se v takovém akváriu vyvinuly dostatečně velké a efektivní kolonie mineralizačních bakterií a dalších užitečných organismů. To všechno dá pak časem vzniknout stabilnímu prostředí, ve kterém nebude tak snadno docházet k nekontrolovanému přemnožení řas, sinic či jiných nežádoucích organismů. Je ale podle mě důležité se na to dívat jako na celek a pochopit, jak to všechno funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2016 14:46 Muž Petr76 [6] Re: Lenka01
Nemáš vůbec zač, hlavně když to bylo k dobru. S ruduchou to není lehké, taky se mi objevila v akváriu a dodnes se mi ještě objevuje na listech. Asi moc světla. Má ráda proud vody, tak zkus natočit výtlak z filtru, pravidelná údržba a výměna vody. Pokud možno, odstranit nejvíc napadené listy. Chce to čas, v akvaristice nejde vše hned. Ať se ti daří! A tu je odkaz o ruduše www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2016 08:12 Lenka01 Re: Petr76
Děkuji za odpověď tobě i afc1886. Sinice bude asi souviset s venkovním světlem, začala se objevovat, když venku začalo být hezky. Akvárko mám v rohu vedle okna, že na něj nejde primo sluníčko a je stínené, ale asi to není dost.
Poradíte jak se mám zbavit té ruduchy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2016 20:06 Muž Petr76 [6] Re: Lenka01
To je sinice, zkus to vytáhnout špejlí a když k tomu čichneš, tak to výrazně smrdí.
A jak říká ACF1886 i ruducha na listech. www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2016 18:40 Abarth – Identifikacia
Fotka k příspěvku Chcel by som sa opýtať co to môže byt zač ? Resp ako sa toho zbavit

PS: Na iných rastlinách to nemam
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.07.2016 15:02 R Muž afc1886 [14682] Re: Lenka01
Vidím tam ruduchu a sinici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2016 14:56 Lenka01 – Šedá řasa na rostlinách a kamínkách
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,

ráda bych poprosíla o radu zkušenějších akvarisů- v akváriu se mi objevila šedá "řasa"- viz obrázky. Roste na kamení, rostlinách I na skle. Chvíli po tom se objeví takový zelený kal. Několikrát jsem akvárko vyčistila, porostlé rostliny ostríhala, ale pořád se vrací. Akvírium mám od února a nebyly s ním problem, až zhruba před měsícem toto. Nevíte někdo, co to je a co s tím můžu dělat?

Předem děkuji za radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2016 07:53 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - Tlamovce
Ne že by mi nějak vadila v akvárku ale nechtěl bych to vidět po více jak 14 dnech. Dělá se mi hodně na rostlinách. Mám tam docela proud v té 170. Taky mám pěkně čisté dno. Bohužel nemůžu stáhnout průtok (víc už to nejde). Zpět k řase. Přirovnal bych ji k řase co najdete všude v řekách a potocích :-D Je zelená a taková pěkná palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 23:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Shimamoto
To by mohlo být!
Zítra si na to jdu sáhnout a pokud je to nejen měkké, ale taky slizovaté, bude to (asi) ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 23:25 Muž Shimamoto [492] Re: JirkaŠčobák
Že by Rhizoclonium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 23:04 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Mislow
Hodil jsem toto na tři další fóra. Na jednom se objevil názor, že se jedná o zhlukování odpadních látek do takovýchto tvarů.
Já zase uvažuju, jestli za to nemohou nálevníci.

P.S. Našel jsem o tom zmínky v angličtině, hovoŕí o "pavoučích sítích" a i obrázek sedí. Ale ohledně původu nejsou o mnoho moudřejší.
P.P.S. Na anglických webech uvažují, že "řasy". Jenže to mi nesedí. Neznám řasu takové konzistence, že by ji jemný proud (nebo pohyb ruky) takto snadno zpřetrhal. Proto sázím spíš na kolonie nálevníků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 22:52 Muž Mislow [304] Re: JirkaŠčobák
Ahoj, taky to mam v akvarku, pracovne to nazyvam stradajici zelena vlaknita, ale nevim jestli je to ona. Jen vim, ze kdyz trochu zanedbam vyzivu a CO2 (pouzivam jen tekute), tak tam mam peknou vlaknivku, kdyz se trochu vic staram, tak spis tyto pavuciny ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 19:58 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Marcel G
Tak to jsem v kelu, mikroskop nemám :).

Už jsem to dvakrát v minulosti měl (ale nepovedlo se vyfotit). V akváriích v záběhu. Je to jemné jako pavučina. Můžeš to odkalit jeden den a druhý se objeví zase (třetí je toho ještě víc). Zajímavé ale je, že mám pocit, že se množství dovede i zmenšit.

P.S. To, co jsem měl, bylo stejné jako toto. Jednou nebo dvakrát jsem to viděl i na fotkách někoho jiného, nikdo u nich ale neuvedl, co tyto "pavučiny" jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2016 19:52 Marcel G Re: JirkaŠčobák
Obávám se, Jirko, že takto z makrofotografie to nikdo spolehlivě identifikovat nedokáže. Chtělo by to snímek z mikroskopu. Velmi často se řasy jednoho druhu přichycují na řasy jiného druhu, takže to klidně může být kombinace několika řas, případně řas a nějaké plísně nebo jiného organismu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 17:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Pavučiny
Fotka k příspěvku Prosím, prodívejte se na tuto fotku. Jsou na ní takové "pavučiny". Velmi jemné, ne příliš silný proud vody je trhá.
Dovedu se s tím vyspořádat. Dá se to odkalit. Dlouhodoběji měnit vodu (zřejmě důsledek mnoha živin). Pak to zmizí.
Ale mám otázku: Co je to? Řasy? Druh sinice? Mikroorganizmy?
Hledal jsem už dřív, ale o tomto je velmi málo informací (odhaduji mikroorganizmy - občas se to tvoří tak rychle, že si říkám, že se to musí hýbat - a taky se to dovede vytvořit přes volný prostor).
Větší rozlišení: rybicky.net/fotogalerie.php…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2016 14:20 Muž konrad [45] Re: drvi
Riciu mam, toto to určite nie je. Mach podľa mna tiež nie lebo nemá to ani náznak palístkov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2016 14:15 Žena drvi [2894] Re: konrad
Nebo riccie (taky jen uvaha) ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2016 12:27 Muž Mislow [304] Re: konrad
Ahoj, nemuze to byt jen jiny druh mechu? ... jen uvaha ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2016 11:58 Muž konrad [45]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Čo by to mohlo byť? Jemne zelená, veľmi sa rozvetvuje ale na rozdiel od cladrophory alebo jelenieho parohu nebola nijak pevne prirastená k povrchu.

Tento chumáč som vytiahol z javskeho machu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2016 13:53 dunlop Re: zervan
Šetřit jde částečně.Akvarium je založené před 7 mesiciam tam parmicky černopruha,ale ani ony to zcela nevycisti

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121139x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=1651