Jaká je to řasa?
A další foto
Nyní poslední dobou se mi začala objevovat čím dál více tato řasa viz fota..
Předtím to bylo v normě ale za to teď Svítím dohromady 12 hod s 2 hod přestávkou mám trubice T8? -prostě ty tluščí 2x 18 W 6500K Akva je 120 l
Co mi poradíte?
Díky předem
Starší reakce
Osobne by som na túto červenú riasu(na pohľad čiernu) svetlo práveže pridal res. nechal tak ako je.Odporúčam najmä viac toho CO2 a prihnojiť železom.Samozrejme okrem toho nezanedbávať údržbu akvária.
Krátká přisedlá zelená řasa, velmi dekorativní a pro krevetky jako dělaná. Pohrát si se světlem, více CO2, což s světlem souvisí a pokud nějak plošně nenapadá akvárium, tak bych to moc neřešil.
0 05.10.2013 14:39 Aforte [567] Zdravím,
poradíte mi co je tohle za řasu a jak se tomu vyvarovat? Je pod dvěmi zářivkami a krásně roste. Dále mám něco podobného na sklech, ale trošku kratší. Jinak vypadá stejně. Poradíte mi?
Ale to neodporujes, protoze to ze jsem nasel jednu pricinu, neodporuje tomu, ze to muze mit i jinou. Pri hodne svetle roste velice ochotne, to mam vyzkouseno, uvadim tedy co uz vim.
Podminky pro rust cehokoli jsou vzdycky cely soubor podminek, ktere musi byt splneny, aby neco rostlo, at uz rasa a nebo rostlina, takze jestli ty podminky u Tebe nasla i pri mene svetle a vyhovuje ji to, tak proste roste.
Ten nedostatek CO2 klidne muze byt, a klidne i s tim svetlem dohromady, protoze sice je tam svetla jak pises malo, ale Anubiasu uz staci, takze ne nula, a CO2 mam stabilne v akvariu taky malo, nepridavam ho. Mozna ze kdybych pridaval, mohl bych i vice svitit bez nasledku ohledne rasy, coz ale asi neni nic objevneho
.
Nakonec i malo svetla muze byt nekde vic, nez ten cely komplex bez nasledku snese. V uplne tme tahle rasa nejspis neporoste.
Budem trocha oponovať.Táto riasa mi rastie na anubiase i pri nedostatku svetla.Objavuje sa mi na listoch pri silnom prúdení a okysličovaní,čiže pri nedostatku CO2 vo vode.
Prípadne to môže mať spojitosť s odpadom v nádrži.Mne sa na spomenutých miestach objavuje hlavne pri prekrmovaní a hustejšej osádke.
To je trochu hodně zjednodušená teorie. Takhle jednoduché to určitě nebude. Já bych řekl že pokud platí to co má dotyčný napsané v prezentaci tak bych přidal přerybněné akvárium a asi i ne moc častou výměnou vody.
Já mám většinou rostliny, které mají listů dost, ale pár kytek už takto také dost utrpělo... ale ještě se z toho proberou.
Jinak se u mne ukazalo znacne kontraproduktivni zbavit se postizenych listu. Po stazeni osvetleni po zhruba mesici odesel i z postizenych listu, takze napriklad Anubias jsem nuzkami zohyzdil naprosto zbytecne.
To jsem si myslel, že je to z nadbytku světla. Ty moje ledky šajní až dost. Trošku uberu. Díky
Jeleni paroh, roste pri nadbytku svetla v nadrzich, kde se to svetlo uz nedokaze vyuzit.
Jaká je to přesně řasa a jaké jsou příčiny tvorby? Vyrůstá v podstatě jen z listů rostlin. Zelená, pevná, dlouhá vlákna. Z listů nejde odstranit, musí se odstranit celé listy. Vyskytuje se především na starších listech. Na kamenech ani kořenech ji nemám.
Starší reakce
Plne súhlasím (to aby bolo hneď jasné). Členenie rias v akvaristike na zopár druhov (prisadlá, vláknitá, vlasová, čierna a hnedá) je prostým zjednodušením, pretože nie každý (vrátane mňa) akvarista je "riasológ" a má doma použiteľný mikroskop
Mezi akvaristy panuje mylné přesvědčení, že řasy, které se objevují v našich nádržích musí být vždy samostatní jedinci či kolonie jednoho jediného druhu. To ale nemusí být pravda. Když se mrknete na jakýkoli vzorek řas pod mikroskopem, tak tam velmi často uvidíte mnoho různých druhů. Takže to, co vidíš ve svém akvárku, může být zelená vláknitá řasa obalená rozsivkami (a mezi nimi mohou klidně žít a vesele se množit i další druhy řas, včetně sinice). Mrkni na pár fotek, které jsem pořídil na vzorcích ze svého akvárka:
prirodni-akvarium.cz/…
prirodni-akvarium.cz/…
. Na prvním obrázku (z100x_3) byla pohromadě v jednom chuchvalci jak ruducha (černá štětičková řasa), tak i zelená vláknitá řasa (spirogira), a mezitím bylo mraky rozsivek (to jsou ta malá hnědá zrníčka rýže). Na druhém obrázku (z040x_2) je vidět okraj listu anubiasu, na kterém jsou přichyceny zelené vláknité řasy (opět spirogira) kombinované černou štětičkovou řasou (audouinella) a hnědými rozsivkami. Jinými slovy, když ve svém akvárku uvidíte nějakou "neznámou" řasu, nemusí se jednat o jeden jediný druh, ale o směsici různých druhů dohromady (třeba sinice + zelená řasa + hnědé rozsivky, které jsou spojené v jeden souvislý chuchvalec). Proto můžete občas ve svém akvárku vidět i "hnědou vláknitou řasu", co není nic jiného, než zelená vláknitá řasa obalená rozsivkami, nebo "hnědý sliz", což může být opět sinice obalená rozsivkami ... atd. Mimochodem, rozsivky jsou zdaleka nejrozšířenější řasou v našich akvárkách - najdete je (v menší nebo větší míře) snad v každém akvárku.
A rozsivky tvoří i takto dlouhá vlákna?
Výskyt té řasy neodpovídá. Tvoří se totiž blízko hladiny, tedy tam, kde je světla nejvíce. V tmavých koutech není, ani ve střední části nádrže.
Nympheas napsala: To vypadá na rozsivku.Ta není žádná katastrofa.Příčinou může být málo světla.To je zhusta šířená "pravda", ovšem skutečnost bývá jako obvykle ještě o kapánek složitější a to že je to o podmínkách v daný nádrži, k nimž světlo bezesporu patří, ale není jediné, jenž je ovlivňujícím faktorem při výskytu rozsivek.
To vypadá na rozsivku.Ta není žádná katastrofa.Příčinou může být málo světla.Sinice to rozhodně není.Čichni si a uvidíš
Ne, tuhle sinici nemám. Plave mi tam teď nějaké hnědé slizké svinstvo, o pár řádek výš jsou i fotky. Někdo tvrdí, že je to rozsivka, někdo, že hnědá sinice. Myslela jsem, žes to zaregistrovala a reagovala na to. Proto ty mé dotazy
Jsou to hnědé řasy, o nichž je tu materiálu k počtení hromada.
Sinice je tmavý zelený až do modra zbarvený blátivý sliz,který zapáchá hnilobou.Nejde sebrat.Dělá jemný povlak,který se trhá.Může se Ti objevit na ruce při čištění svědivá vyrážka.Po máčení rukou ve vodě to chce neutírat se ručníkem,protože se to vetře do kůže.Takže pořádně mýt ruce a vydesinfikovat potřít octem,když už to svědí.To jenom náhodou, kdyby to někoho postihlo, jako mě.Na odsávací hadici nasadím kartáček na zuby a tím se to dá mechanicky odstranit.Tím se jí samozřejmě zbavit nedá,ona se zas objeví pokud se nezlepší parametry vody.
No... já tam docela proudění mám. Mám si proto myslet, že to u mě není sinice, ale obyč. zelená vláknitá? Naopak jsem, totiž, proud nasměrovala více na hladinu a tím ho v rámci celého akva zmírnila, tak také čekám, co to udělá...
Hlídám poměr mezi NO3 a PO4 měním dvakrát v týdnu vodu a zvýšila proudění vody v akvárku.Uplynul týden,zatím nic moc,ale počkáme ještě.
Já jsem taky zjistila, že mám dost zvýšené P. Při poslední výměně jsem ho vynechala při hnojení. Uvidím, co to udělá.
Jedna čistě technická ... Když už tady lítaj ty zkratky ... tak pro antibiotika se (zcela běžně) používá zkratka ATB (nikoliv AT nebo AB)
To mám také a nechávám to na bocích a vzadu být ... šnečci a krevetky se na tom pasou .... Na předním skle se buď netvoří nebo jí jednou za čas setřu .... A jsou období kdy sama téměř vymizne ... jindy jí nahradí zelená apod .... tohle neřeším pokud mě to nedusí rostliny a zbytek prosperuje ....
0 19.09.2013 20:29 zmija na sklách a na rastlinkách mi bujnie táto riasa, je dohneda a stále sa obnovuje. čím to je?
Starší reakce
To je reakce na mou fotku? Může rozsivka takhle vypadat? A v čem bych měla spatřovat příčiny? Děkuji za doplnění
Samozrejme, resi jen nasledek, jen slovni ulet, diky.
Asi mas pravdu s Bactopurem,ja ho neznam neb ho tady ho neprodavaji,ale erythromycin je podle vyjadreni vyrobce(a moji zkusenosti)bez vetsiho efektu na nitrifikacni bakterie,takze je mnohem "bezpecnejsi" nez jina AB(Gram-negative/Gram-positive bakterie),je zameren vice na G+(sinice jsou udajne G- ale jsou citlive na Erythromycin)nitrif.bakterie jsou(maji byt) G- a na Erythr. tak citlive nejsou.Souhlasim pak s tim,ze je treba vyzkouset prvne vice "setrnejsich" zpusobu k likvidaci Sinice a ze to je jen reseni dusledku je bez debat.
Designer napsal: ...Doporucit se Baktopur direct tedy neda, resi jen pricinu...Myslím že jsi chtěl napsat následek.
Ona Sinice nama rada ani Baktopur direct, jsou to taky antibiotika. Kdyz jsem lecil ryby, jako vedlejsi efekt jsem se zbavil obcasne sinice (nebylo ji buhvi kolik, ale obcas nekde vykoukla). Jak se pomery po leceni zase stabilizovaly, zase po case vykoukla. Mel jsem prilis svetla a svitil jim moc dlouho k ostatnim pomerum v akvariu.
Doporucit se Baktopur direct tedy neda, resi jen pricinu a to jeste jen na docasnou dobu, nehlede k tomu, ze totalne rozhodi nitrifikaci v akvariu. Predpokladam, ze jina antibiotika na tom budou minimalne podobne.
Antibiotika bych snad na Sinici pouzil jen pripade nejake velke katastrofy. Tady bych ji odsal jak to jen jde a pak udelal co napsal jako prvni Vaclav, zhasnul. No a pak s tim svicenim opatrne, kratsi dobu nez se svitilo, nebo svitit mene (alespon dokud se nenajde jine reseni, ve smyslu nalezeni co v akvariu chybi ci prebyva).
Sorry,melo to byt AB ano jsou to Antibiotika(zvlaste erythromycin Sinice nesnasi)
Ale nevim jak jsou dostupne v CR.
Co to je AT? Antibiotika?
Ano co akvarium to unikat,ja ji nemel pri 60 mg/l NO3 a 2 mg/l PO4 a ani pri 15 mg/l NO3 a 5 mg/l PO4 ale mel jsem zase GDA!
Ja bych rekl,ze spoustecim faktorem bude svetlo u me vzdy zacala rust na rostlinach u hladiny a nebo na substratu u skla kde na chvilku sviti slunce.Ampularka ti s tema rasama(ze Sinici uz vubec ne)nepomuze.Na Sinici(bakterie)zkus to zatemeni apod.ja jsem pouzil AT a lechce upravil svetlo a je klid(zatim).
Dobře, díky. Zatím pořád hledám vhodné poměry makroprvků a je pravda, že poslední týdny přidávám trochu více P. Zkusím to přiškrtit, uvidíme, co to udělá
Aha, OK, tak to jsem trochu klidnější
NO3 hlídám, dodávám každý týden při výměně vody všechny makroprvky. Stále ještě hledám správný poměr všeho, někdy to chvilku funguje, pak se rostliny rozrostou a zase se to rozhodí... tak třeba jednoho dne to zafunguje a v klidu poběží i pár týdnů
Díky za rady.
Burik napsal: sinice se tvoří převážně u dna..je to zelená slizovitá hmota
A nebo na hladině, ale umí narůst i na bočních sklech apod. Já blbec ji zrovna "pustil do akva" protože jsem věřil akva testům .... prý 25mg/L NO3 a 0 P a tak jsem P přihnojil a už v tom zase lítám.
U mě vzniká sinice při nedostatku N a přebytku P, podle toho uzpůsobím hnojení a do 14dní je pryč. Ale jestli to Baletko bude fungovat i na tu tvoji musíš jedině vyzkoušet ....
Je to určitý přechod hlavně pro rostliny a chvilku to trvá a v mezidobí než se přeorientují na jiný příjem uhlíku řasy využijí tuhle možnost k svému růstu. Chce to čas a trpělivost a odstraňovat různé chyby, hlídat si No3 aby nebylo příliš malé a přidávat trochu mikroprvků.
OK. Tak to už u problému s akvárkem bývá
Zkusím klasiku: intenzivnější výměna vody, mechanické odstraňování. Zítra na burze se pokusím sehnat ampulárku. Řas mám v akva poměrně dost, takže když tam bude na těch 480l sama, snad nezačne baštit kytky. Pokud by nic z toho nepomohlo, půjdu do zatemnění. Zajímavé mi na celé věci přijde, že se řasa skutečně objevila v době, kdy byl občasný burčák (velmi občasný) nahrazen stabilními dodávkami CO2. Myslela jsem, že se části řas zbavím a zatím mám stále stejně (ne-li ještě více) čehosi, co bych definovala jako černou přisedlou řasu a navíc ještě tuhle potvoru
Teorií je více ale žádná není ta pravá, zvláště pokud se jedná o něco jiného než je klasická modrozelená sinice.
Děkuji za vysvětlení. Položila jsem otázku špatně. O tom, že řasy přítomny jsou stále, ale záleží na podmínkách, zda "přerostou" nebo ne, vím. Chtěla jsem spíše vědět jaké konkrétně podmínky podporují právě sinice
Sinice a rasy jsou v akvariu porad pritomny(tak jako v prirode),treba i v male(skoro nezaznamenatelne mire)zalezi jen na podminkach v akvariu,kdyz jsou priznive,zacnou rust vice,kdyz jim podminky nesvedci tak se stahnou do ustrani a cekaji na "lepsi dobu".Zbavit se jich skoro nelze,potlacit je vsak lze.
Když klepnu, tak ani ne, ale oddělí se to snadno, když za to zatáhnu. Ale jak říkám, není to kompaktní jako zelená vláknitá, je to hnědé a takové... tahavé. Vůbec se mi to nelíbí. Mám i pocit, že to trochu páchne. Před časem jsem měla v akva zelenou sinici, jen pomálu, ale byla tam. Mechanickým odstraňováním po pár dnech zmizela. Ale tohle se stále více rozmáhá. Jak se to do akva dostane?
Takže je to černá sinice. Na 5 dní v akváriu zhasni světlo. Nic lepšího ti poradit neumím.
Když do toho něčím klepneš z rostlin se to lehce oddělí, ale za chvíli je to tam znovu.
Přidat reakci
1 ...... [63] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121511x