Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 49 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 10:33 chovi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mam akvarko zalozene priblizne 1 mesiac a kazdy tyzden menim 1/3 vody...svietim 8:00-11:00 a 14:00-22:30...a zacali sa mi tvorit tieto riasy...neviem co to je za riasu a ani ako proti tomu bojovat...zacalo to malou skvrnou na kameni a uz sa to rozrastlo po kamenoch prechadza to na koren,strk aj rastliny...a ako pozram uz sa mi zacina tvorit aj cierna riasa...a to vsetko behom jedneho tyzdna...neviete mi prosim poradit co s tym?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2014 19:47 R Muž romant [27987] Re: Langpy
Vyhledej si pojem zelená přisedlá řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 19:45 Muž Langpy [-1] - Amerika
chtěl bych se zeptat, dělají se mi takové zelené tečky na stěnách akvária, někde malinko i na kamenech kde to není tak patrný... jinak na rostlinách atd skoro nejsou bez problemu zadna roducha nebo jen uplně minimální známky.. co by ty zelené tečky mohly být? a co to muže zpusobovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 19:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Beda81
Hildenbrandia rivularis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 18:37 Beda81 – Co pak je to za rasu(houbu)
Fotka k příspěvku Zdravim.
Netusite co je tohle za rasu(houbu).
V akvarku se mi udelala temer hned po zalozeni. Akva bezu uz cca 2 rokem.
Zacalo to malou teckou a takhle se to "rozrostlo" za ty cca 2 roky.
Nemam s ni zadny "esteticky" problem. Je docela pekna :)
Jen jestli si nemam dat pozor na nejakou hodnotu(prvek) ve vode.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 12:26 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Erytrin
Mrkni na mé AQ, tam je hezky vidět, jak tvá kytka má vypadat. Jinak kup třeba parmičku černopruhou. Ta se jí žíví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 19:24 Muž Kaplan007 [51] Re: Erytrin
Poměrně dlouho s touto řasou taky bojuju a docela úspěšně. Jednou týdně měním 1/4 vody a odkaluju, podporuju růst rostlin (PMDD, CO2), vyhodil jsem kořeny a staré porostlé listy ruduchou odstraňuju. Jde to dost pomalu, ale řasa je na ústupu. Jsou určitě rychlejší způsoby, ale nejsem příznivce chemických přípravků proti řasám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 12:21 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Erytrin
A nebo oddělat ryby a všechny živočichy z akvária a nalit tam toho hnojiva více podle návodu u přípravku ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 12:19 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírekRe: Erytrin
Podle fotek je to rasa druhu ruducha. Taky jsem s tím měl problém a objevil jsem na to super věc a to hnojivo PMFE, při nanesení tohoto hnojiva přímo na řasu iněkční stříkačkou řasa chcípne a do týdne po ní není ani památky (teda pouze na místě kam se hnojivo aplikuje). V tomto případě bych radil rostliny z akvárka vydělat a dat do nějaké nádoby a udělat lázeň s tímto hnojivem.

Odkaz na hnojivo: www.plantagrow.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 12:18 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Erytrin
rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus
Máš nevhodně zvolené a asi i zasazené rostliny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 11:50 Erytrin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj lidi...
asi 1/2 roku sleduju tyto stránky s nadšením :-)

vlastním více jak 10 let akvárium 60l, Nyný jsem se přestěhoval, a tak jsem předělával akvárium.. jako dno liapor a mám velký problém s řasou na rostlinách/kamenech. Svítím 3 hodiny dopoledne, 5 hodin odpoledne. Když vidím v tuto chvíli ten rozsah tak mam pocit, že nezbude než z gruntu předělat, koupit nové rostliny...
Je možná nějaká záchrana?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 19:54 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: marek21
Ber to ako normálny priebeh. Na koreni bolo ešte niečo, čo bolo treba rozložiť. Zmizne to samo, chce to čas ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:54 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: marek21
tak pak není problém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:54 Muž marek21 [16]
len dufam ze ten hnedy prach sa mi nedostane do novo zalozeneho akva ... nemam sajnu ani co toje ani z coho to je
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:53 Muž marek21 [16] Re: grunda
budem tam mat zrejme 2 filtre zabehnute ... chcem posilnit filtraciu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:50 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: marek21
dají, pokud bude jeden filtr zaběhlý. Jen tak 14 dní měň vodu co 2 dny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:34 Muž marek21 [16]
keby som pouzil tu 1/3 vody + 2 filtre tak daju sa nasadit tie ryby hned po prerobeni akva ? jedna sa o diskusi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:26 Muž jiri609 [91] Re: marek21
když budeš chtít urychlit náběh nového akva tak samo dát filtr bez čištění, a použít i část vody ze starého akva, alespoň 1/3... zkus to ph upravovat nějakým výluhem, mohlo by to být lepší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 18:08 Muž marek21 [16]
no neviem aj tak planujem prerabku akva , budem menit dno + dalsi filter + vysadba rastlin tie rybky ktore mam planujem dat do akva 200 litrov s tym ze tam precerpam vodu bez dna a den dva by tam mohli vydrzat s filttraciou ... a neviem ci mam potom pri znovu zalozeni hlavneho akva precerpat nas5 vodu alebo dat komplet novu ... neviem ci budu stacit tie bakterie z filtra aby som tam hned mohol prehodit ryby ... a neviem ci vodou nezasenesiem zase ten hnedy blby prasok ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 17:15 Muž jiri609 [91] Re: marek21
snad můj jediný nápad, ale dosti podivný.... něco si tím snížením pH srážíš z vody, že by železo?? barva by odpovídala... zkus nedávkovat, ten týden to vydrží, ale moc tomu nevěřím... a ještě - já mám hadičku z biokvasu takovou zahnědlou, nemůže to být třeba z toho?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 16:27 Muž marek21 [16] Re: jiri609
nedavam do vody nic okrem CO2 pre znizenie PH

Filter mam JBL e1501
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 16:14 Muž jiri609 [91] Re: marek21
filtr? co dávkuješ do vody/hnojivo.../? jakou máš vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 15:06 Muž marek21 [16]
korene su uz starsie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 14:58 Muž 3CK [49] Re: marek21
Mohlo by to být z toho kořenu - pokud je ve vodě nově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 14:28 Muž marek21 [16]
Fotka k příspěvku Dobry den

Neviete z coho sa mi v akvariu stale vytvara taky hnedy prach ktory sada na vsetko ... rastliny korene sklo (zadna strana) ?

da sa to lahko zotriet, stale pri vymene vody "vsetko" ocistim a nasledne menim vodu ... ale stale je tam znova a znova
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 19:15 Marcel G Re: Kamilstrom
Jenže jemu se v těch místech objeví vždy nejprve plíseň (pokud jsem to dobře pochopil), a teprve pak začne rostlina v těch místech odumírat. A to mi spíš přijde jako projev nějakého napadení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 19:10 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: daren
Stonkovka muze (uhnivanim spodnich listu,ci stonku)takto reagovat na nevhodne(pro ni)podminky,coz muze byt i nedostatek svetla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 18:54 Marcel G Re: daren
S plísněmi v akváriu nemám velké zkušenosti (s výjimkou plísní na kořenech). Čistě vodní prostředí pro ně ale nebývá příliš vhodné, takže se obvykle po pár týdnech samy odporoučí. Tu plíseň sis tam musel s něčím zavléct. Je třeba možné, že byl nějaký zárodek té plísně na tom stonku v místech, kde se ti pak rozbují. Plísně se chovají paraziticky, takže mohou hostitele "vysát". Rozhodně asi bude lepší snažit se je odstraňovat, a často měnit vodu. Pokud napadají nějaký konkrétní shluk rostlin, tak bych je asi vyndal z akvária a zkusil je "vyprat" v hypermanganu nebo v naředěném roztoku Sava. Třeba ti ještě poradí někdo zkušenější v boji s plísněmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 18:20 Muž daren [408] Re: Marcel G
Je mozne, ze ten zdroj 'organicke' necistoty je prave ta uhnivajici rostlina. Tj. kytka zacne chradnout a na odumirajicich listech vyrasi ta houba. Udelal jsem v akvariu uklid vetsi nez obvykle, tak uvidim, jestli se to zmeni k lepsimu.

Mozna jeste obraceny dotaz - kdyby mela stonkovna malo svetla, projevilo by se to uhnivanim spodnich listu a predhnivanim stonku v pulce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2014 15:59 Marcel G Re: daren
Fotka k příspěvku Bílé řasy (pokud vím) neexistují. Všechny řasy jsou fotosyntetizující organismy, a proto obsahují zelené chloroplasty, které mohou být někdy "maskované" i jinými barvivy, ale určitě né bílými. Proto bych řekl, že se bude na 99% jednat o nějaký druh houby nebo plísně. To, že ta plíseň vypadá, jakoby měla nějaká vlákna podobná zeleným řasám, může být i tím, že se přichytí na drobounká vlákna řas (to dělají třeba běžně i rozsivky, a plísně to dělají také). Zkusil bych se v akváriu poohlédnout po nějakém potenciálním zdroji organických látek (např. kořen, plesnivé hnojivo nebo krmivo apod.).
PS: Může to být i horší (viz obrázek).
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 14:45 Muž daren [408] – 'bila' rasa
Fotka k příspěvku Onehda jsem se rouhal, ze uz jsem mel v akvariu vsechny barvy ras - tak bilou jsem jeste nemel ;/ Ani nevim, zda je to rasa. Objevuje se mi hlavne uprostred stonkovek, trochu pripomina plisen nebo vatu. Obali stojek, kytka v pulce 'prehnije' a vrsek vyplave na hladinu. Nevim zda je to pricina nebo nasledek. Da se docela snadno nabalit na spejli, po vytazeni z vody se slepi do nahnedleho provazku.

Vsiml jsem si ji na skle, vlakna se tahnou jakoby ode dna tesne kolem skla, opet se daji snadno nabalit.

Zatim to lecim tak, ze jsem vycistil hadice/filtr, o neco jsem snizil hnojeni a prisvitil jsem (zadlo se mi, ze se to objevilo, kdyz jsem o 10% ibral svetlo, tak ted jsem o 20% pridal). Ale je to spis intuitivni, zatim ani nevim, s cim mam cest, budu rad za jakekoli podnety.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 13:11 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: ln1111
Kvôli svojím poznámkam nie som moc obľúbený a preto to zhrniem. Skús popísať všetky problémy v jednom príspevku. Rovnako daj foto celého akvária.Zrejme budem opakovať čo už niekto napísal, ale zaujímalo by ma (kvôli tej riase) aké máš pH vody. Iné parametre by rovnako neboli na škodu.
Takže všetky otázky do jedného príspevku a potom počkaj na všetky názory, ktoré tu budú vložené. Potom už len všetky prečítať ano Ak i po tomto nenájdeš odpoveď, potom polož ďaľšiu otázku. Neber to určite v zlom hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.11.2014 18:21 JoKa Re: Tojsouvěci
A proto jsem i na na samém začátku hovořil o kompletním restartu akva, obzvláště když akvo podědila po bráchovi, který akvaristiku vzdal kvůli problémům s řasou...
Začít znovu, lépe a podle svého vkusu, nikoli bráchova...
Leč ani tato rada nepadla na úrodnou půdu... Začíná mi připadat, že Lucka čeká na radu, která jí bude nejvíce pasovat a hodit se do krámu (bez ohledu na účinnost), tou se bude řídit a jiné slyšet nechce... hmm spim
Leč bez práce nejsou koláče... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2014 18:11 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: ln1111
Dokumentace žádná,ale moje shrnutí: po třech letech problém = řešení:vyper filtr,nebo dej nový a po týdnu! vyper dno přímo v nádrži natvrdo pračkou písku (trubicový odkalovač) na 80% odsáté vody přestaň s odkalováním a doplň vodu na plný stav,pokud to nepomůže zopakuj postup znovu a máš zas při stejném režimu na čas pokoj,ale pokud budeš zanedbávat základní údržbu,tak u tebe bude tato situace chronická.Zářivky po roce začínají slepnout,ale těm tvým Barthům by to nemělo vadit.Předpokládám,že v nádrži máš slehlé dno s velkým obsahem odpadních sedimentů,které jsou rozptýleny ve vodě a vytváří dokonalé výživné prostředí pro řasy,ale smrtelné pro vyšší rostliny a proto Ti tam jiné druhy nerostou.Bylo by na čase opustit toto fórum a začít s tím něco dělat,aby se otevřela možnost pro jinou diskusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2014 17:02 JoKa Re: ln1111
Teď zase nerozumím já tobě... Už jen já jsem ti dal rady dohromady tři...
1) dát nasávání filtru co nejvíce ke dnu
2) osázet akvo více rostlinami (a neříkej, že to nejde, mám akvo 90 cm a přepočteno na litr mám i slabší osvětlení než ty a Vallisnerie co jsem ti poradil nestíhám vyhazovat)
3) pravidelně měň vodu

A pak jsem i doporučil 14 dní čekat na nějaký efekt a pak že budem pokračovat... Nevšiml jsem si, že by jsi něco z toho udělala a už vůbec se mi nezdá, že by uteklo 14 dní...

Cezarmilan: pak to tady nemám zaplevelovat, když jednu věc musím opakovat 3x...

X-)

Edit: ještě jsem ti chtěl poradit nějaké krevetky, než jsem si všiml beťáka... Byla by to ale zlá kombinace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:52 JoKa Re: ln1111
Co tam máš za ryby, v prezentaci jsem žádné neviděl...

Jak jsem psal, je to běh na dlouhou trať, dej nasávání filtru co nejníž a měň pravidelně vodu a 14 dní sleduj, co se bude dít... Pak si můžeme hrát se svícením... PS: nedělej více změn najednou, jinak nikdy nezjistíš, co to způsobovalo... ;-)

Každopádně šneček může jedině pomoct, sice moc ne s řasou, ale k celkové spokojenosti akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:45 ln1111 Re: Urtman
Dnes jsem udělala výměnu vody, řasa jde krásně dolů i z anubiasu houbičkou na nádobí, nemám zkrátit svícení nebo tak něco? Koupit šneky.? Jen amatérské nápady, jávvím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:12 JoKa Re: ln1111
Tak tam problém nebude, zkusil bych ale opravdu dát nasávání filtru co nejvíc ke dnu...

Nezapomeň ale, že boj s řasou je běh na dlouhou trať... Jakákoli změna, co uděláš, se projeví za 14 dní nejdřív...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 10:22 ln1111 Re: Wendy2
Aha, dno mám na doporučení odtud z fkexyobkladu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 06:52 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: ln1111
v Malawi jsme stáhli osvětlení - jak zkrátili dobu, tak snížili výkon, no a řasu ze skel škrábem i tak každý tejden xD ale je v daleko menší míře než když se pere světla ostošest, btw ony i ty ryby nějakou řasu požerou...

na tvých fotkách není vidět dno, třeba se kytkám nelíbí to ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 21:49 ln1111
Píšete přidat rostliny, ok to chápu ale jak se to dělá v akváriích kde rostliny nejsou vůbec, třeba Malawi, to by mě strašně zajímalo, díky za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 19:46 ln1111 Re: Urtman
Tu jsem (brácha) měla také a pošla, daří se mi tam jen anubias, je divný že akva bylo 3roky bez těchto řas až najednou se objevila a ne se jí zbavit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 19:39 JoKa Re: ln1111
Rozhodně bych to víc osázel... Včera jsem někomu radil Vallisneria gigantea. Mají dlouhatánské listy a rostou skoro i po tmě. Ty by ti tam šli určitě...

No a to nasávání filtru, nemělo by být u dna? Sám nevím, nejsem provozovatel vnějších filtrů, ale zásadně vnitřních. Vyplývá mi to z logiky věci, pak se právě hromadí u dna odpadní látky a opět, živina pro řasu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 19:08 ln1111 Re: Urtman
Ano to je topení, rostliny jen dva trsy anubias, nic jiného tam neroste a vše hned pojde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2014 18:55 JoKa Re: ln1111
Úplně první co vidím je málo rostlin, živiny nejsou spotřebovávány a tak jich spoustu zbývá pro řasu... Není ale vidět dno, tak nevím, jestli tam nějaké rostliny jsou, silně o tom pochybuji...

A to co je v pravém horním rohu fotky, to je nasávání filtru a to vedle topítko?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 16:50 ln1111
Nebo jinak tahle ošklivá mi vadí, dříve to pozadí bylo zarostlé zelenou řasou, jako malované ale ne tahle hnusná nevzhledna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 16:50 R Muž romant [27987] Re: ln1111
Tak to se na akvaristiku vybodni. :)
Edit: Tak aspoň něco. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 16:48 ln1111
Jsem ženská a mě tam ty řasy vadiiiiii -)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 15:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ln1111
tak teď už to chce jen fotku celého akva, jinak ta řasa není žádná velká hrůza - vzal bych ji 1x za 14 dní kartáčkem na zuby. Pomalu rostoucí kytky většinou nějakou tu řasu schytají (starší odumírající listy), ty stačí ostříhat a jede se dál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 12:55 ln1111 Re: grunda
tak udrzba jedenkrat tydne polovinu vody vymenim,mam takovy ten zvon na odkalovani,krmim tetraminem obden docela malo si myslim,filtr venkovni jbl ,ten nevim cislo myslim 900???je stazeny na polovic,ten cistim jednou za pul roku jen ten molitan,svitim 10 hodin denne,co jeste napsat??

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [49] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121231x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=2401