Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 59 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 21:37 R Muž romant [27981] Re: grunda
Spíš bych řekl, jelení paroh.
Edit: rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 21:37 burc106 Re: grunda
a má i nějaké jiné pojmenování? nikde tu na stránkách nic o žabím vlasu není :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 21:31 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: burc106
žabí vlas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 21:27 burc106 – jaká řasa?
Fotka k příspěvku Prosím o radu, nevíte, jaká je to řasa? Mám jí tam zatím jen po málu ale stejně by mě zajímalo, z jakého důvodu se mi tam vytvořila. A taky se mi v akva objevily šnečci, ale to je asi má blbost, donesl jsem si je s nějakou kytkou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 11:11 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kamilstrom
já mám alkalitu 3° a co2 jedu fakt opatrně, po tom co mi spadlo jednou pH na 4. Halančíci a otíci to naštěstí rozdejchaly, ale teď už vodu radši trochu tvrdím:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 03:06 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: darka
Alkalinita 0,to preji hodne stesti s Ph,protoze jak ujede,tak to muze byt zajimave... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: darka
ideální stav, dej buď jedlou sodu, nebo speciální soli do akva při každé výměně vody. Pokud chceš trvalé řešení - vápenec do filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:41 Žena darka [520] Re: grunda
Tuto Ameriku jsem již dávno objevila ;-) smich , jen jak trvale na to ještě ne ;-) , když mi 0 teče z kohoutku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:38 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: darka
zvedni alkalitu a možná to zabere :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:36 Žena darka [520] – Re: grunda
Ok, vaší hry jsem si nevšimla, proto jsem měla potřebu reagovat, aby se "přídej výluh" nestalo stopro radou, jak se zbavit zelené vláknité řasy ;-) , i když bych to brala :-D , kdyby to bylo tak jednoduché, bojuji s ní už docela dlouho hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: darka
to byl soukromý vtípek, ne rada. Na skoro všechno co se mě acik ptá tak mu odpovídám, přilej výluh a neřeš, a zcela nečekaně to funguje :-D :-D :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:10 Žena darka [520] Re: acik
Ok, jen aby si to někdo neznalý problematiky nevzal jako zaručený návod ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:08 Muž acik [416] Re: darka
to je pouze pro kolegu grundu,zabare to jen u něj :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 23:06 Žena darka [520] Re: acik
přidej výluh a neřeš :)
Mám stejný problém se zelenou vláknitou, pH na vstupu 6,4 , alkalitu téměř 0, i mi to poradíš? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 22:43 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: acik
neřeším, výluh přidávám, řasu vybírám. Když bude nejhůř, vyhodím mech, stejně se mi dělá jen na něm ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 22:39 Muž acik [416] Re: grunda
přidej výluh a neřeš :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 22:33 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Burik
pinzeta a trpělivost, vybrat to jde, dělal jsem to tak měsíc a ještě měsíc budu, než definitivně zmizí, na tuhle řasu nezabírá nic, aspoň jsem na nic nepřišel a nikdo nic funkčního neporadil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2013 18:25 Muž Burik [727] - Aquascaping
Fotka k příspěvku Také potřebuju poradit..Jak se zbavit téhle mrchy zřejmě žabí vlas

Světlo jsem ubral.Jak intenzitu,tak čas svícení..CO2 z lahve téměř na maximu,drop je žlutý.Denně dávám téměř trojnásobnou dávku PMFE přímo na postižené místa.Problém je,že se mi tvoří hlavně na Fissidensu a ostatních mechách.Nepozoruju,že by PMFE zabíralo.Namotávat na špejli,nebo kartáček to nejde,není zase tak dlouhá.Pinzetou to taky nevezmu a rukou je to taky na nic.
Za poznatky a rady díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 17:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bikerek
Mimochodem, overit si test na NO3 neni slozite. KNO3 obsahuje 61.32% NO3, takze ho vhodne nared v destilce (urcite KNO3 mas, kdyz pouzivas EI metodu, nebo vis kolik je ho v hnojivu, takze i to muzes s destilkou pouzit), tim vis kolik tam opravdu je a pak to zmer, zda to sedi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 13:10 Muž bikerek [9] – poděkováni
Díky všem, hlavně se mi jednalo o to tady tu řasu identifikovat, jestli je to opravdu ruducha, nebo něco jiného.. Nějak se s ní poperu vše chce svůj čas. Jen si teď nejsem jistý tím hnojením EI, podle mne by tam tedy neměla být, aspoň né v tom měřítku a neměla by tak expandovat dále do akva. Všechny prvky by v akva měly být dostatečně zastoupeny, tak jako CO2, které kontroluji pernamentním testem a je OK. Pravidelná výměna vody a relativně pravidelné odkalování by měly zabránit hromadění dusičnanu. Světla mám si myslím dost, zvlášť když řasa se tvoří na rostlinách skoro v polovině akva a ne u dna, kde by světla mohlo být méně, ale světlo u řasy v mém případě nehraje asi takovou roli.. Dnes zkusím změřit ještě to NO3 na vstupní vodě a na vodě v akva, ale už jsem to jednou řešil a myslím že nic nového a překvapivého nezjistím. Nevím zda by mělo nějaký větší význam častěji propírat náplně vnějšího filtru tedy každý týden, nebo co 14 dnů, ale pokud by někdo zkušenější měl jiný názor, rád přehodnotím.. Je to otázka pár minut údržby navíc. Nejvíce zasaženou rostlinu zkusím dnes ošetřit savem v poměru 20/1 snad to pomůže, myslím že je to nějaký druh anubiasu (nejsem si jistý, protože jsem ho nenašel). Díky všem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 21:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bikerek
Mne se to takhle v malem akvariu stalo a kdyz jsem to napravil, mnoho takovych problemu zmizelo a rostliny zase zacaly hezky rust. Rostly nejaky cas po zalozeni akvaria pekne, pak cim dal hur, a tak jsem udelal vetsi uklid a nasel co jsem ani netusil, kdyz jsem udrzbu podle sveho nazoru nijak nezanedbal.

Ale ber to spis jako co si mas zkontrolovat, ony tyhle veci nejsou tak jednoduche, ze by nekdo presne urcil jednu presnou pricinu a hned je zase vsechno O.K. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 21:50 Muž acik [416] Re: bikerek
divný,změř vstupní vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 21:50 Muž bikerek [9] Re: acik
no právě že testem od Sery to měřím a buď jsem naprosto barvoslepý a nebo oba testy co mám stojí opravdu za prd... Každopádně pokud hnojím EI tak by ty hodnoty měly být v pořádku, pokud se nemýlím, max by mohly být vyšší ne? ale nižsí??,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 21:46 Muž acik [416] Re: bikerek
čím měříš no3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2013 21:46 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bikerek
Test zkus i na jiné vodě nebo si pořiď jiný, nejlépe od sery. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 21:33 Muž bikerek [9] Re: vaaclav
Hnojím EI, které kupuji na rostlinná akvária a hnojím dle návodu na mých cca 200 l (14 ml tenso coctail a 32 ml KNO3, K2SO4,KH2PO4 + 4 čaj lžičky MgSO4x7H2O při každé výměně. Měl bych tak dodávat potřebné množství všech složek. test mi neukazuje snad žádné zabarvení možná spatný test, nebo jsem barvoslepý nevím .. Ale v hodnotách akva si myslím problém nebude, tedy někde asi jo, když je tam ta řasa.. snad ten test.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 21:08 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bikerek
Jestli máš NO3 na nule tak to je hodně špatně. Nevím čemu potom říkáš hnojení metodou EI.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:38 Muž bikerek [9] Re: Designer
Díky za reakci, myslíš tedy že je to nějaký druh ruduchy??? Filt mám JBL 1501 koše naplněné keremikou od JBL a Eihemu, čistím jednou za měsíc až dva kdy ho propláchnu vodou z akva a každý týden čistím vstupní molitany předfiltry. K tomu mám v akva Atman s molitanovou kostkou, který vyždímám v akva vodě vždy když se viditelně sníží proud. Dno odkaluji skoro při každé výměně vody, alespoň zlehka. jednou za čas hloubkově což u liaporu není problém, protože se krásně mele v odkalovači a odkalí se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bikerek
Poradne v tom akvariu uklid, odkal, jestli jsi nepral nejaky cas filtr, uz je cas. Veci delej postupe jednu vec po druhe s nejakym odstupem, jak uz mne posledne upozornil Roman, a ma pravdu.

Dale zhodnot, zda je biomolitanu ve filtru dostatecny, zda je schopen spravne nitrifikovat. Pokdu ne sam, popis filtr s rozmery pouziteho biomolitanu a tady to "rozstipneme".

Z te posledni fotky vidim, co jsem zazil taky, ty stonkovky vubec nevypadaji zdrave, prestava se jim darit. A stalo se mi to v okamziku, kdy se nahromadil organicky odpad, o kterem jsem bohuzel nemel ani poneti (hnijici koren, a i filtr nejspis moc dlouho bez vyprani, bylo v nem vylozene kafe...), a nejspis se v akvariu zvedla i uroven cpavku. S tim muze souviset i rust te cerne Ruduchy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:13 R Muž romant [27981] Re: bikerek
Podle mě je to ruducha, tzv. černá štětičková řasa.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:02 Muž bikerek [9]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:01 Muž bikerek [9]
Fotka k příspěvku hodně zvětšeno
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:00 Muž bikerek [9]
Fotka k příspěvku přidám pár fotek tady, ale jsou také v profilu.. Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 19:58 Muž bikerek [9]
Fotka k příspěvku Tak se mi v akva vytvořila nějaká řasa a stále se mě drží.. Bohužel nevím co je to za potvoru a při pátraní jsem to nezjistil, myslím si že to bude buď nějaký druh štětičkové řasy( ruduchy), nebo rozsivky. Nejsem si jist a tak prosím o pomoc při určení druhu pokud někdo ví. Na štetičkovou se mi zdá moc malá, tedy nízká rostliny se tváří, jakoby byly posypány vrstvou kakaového prášku. Taková nízká souvislá černá vrstva řasy na některých rostlinách a rampě. žádné dlouhé vlasce (chlupy) nebo něco podobného. V některých tématech jsem našel fotky jiných uživatelů, ale nikde se neřeklo co je to za potvoru. Ani google nepomohl. Tak prosím o radu. Setřít to nejde jsou pevné, na sklech ani jiné dekoraci zatím také nejsou.. Hnojím stále EI metodou, přidávám CO2 z bomby a dle pernamentního testu je hladina co2 ok, filtrace dostatečná + čerpadlo s kostkou molitanu. Výměna vody pravidelně 1x týdně +- 1/2 nádrže. voda z řádu obce. Rostlin si myslím dostatek i rychle rostoucích (viz prezentace a nejnovější foto). Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 21:07 JoKa Re: dudak
Jasně, ale lajkovi (jako jsem já), to rozdělení takto musí stačit... Ale díky za dopřesnění, i Marcelovi...
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.12.2013 21:05 Muž dudak [1885] Re: Urtman
no není to úplně tak že se "dělí" to je jako by jsi napsal že obratlovci se dělí na delfíny a lidi. Ruduchy je kmen, který se dále dělí na třídy/řády/čeledě/rody a nakonec druhy, takže název ruduchy je o hodně vejš. A to zmiňované jsou rody. Kromě nich je další spousta jiných ruduch, které vesměs žijí v moři. Chápu že pro lidi co nestudovali biologii to může být dost zmatené, zvlášť když je to prezentováno, tak jak to je v akvaristických článcích. O štětičkový se často mluví obecně jako o ruduše, je to vžité, ale dost nepřesné a zavádějící ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   15.12.2013 21:00 Marcel G Re: Urtman
Urtman napsal: stále tvrdím: štětičková=ruducha=jelení paroh
Je to přesně jak píše Johan. Štětička a jelení paroh jsou dva různé rody řas, které ale patří do stejného kmene.
Rozdělení řas podle kmenů:
- Cyanobacteria (sinice)
- Euglenophyta (krásnoočka)
→ "zelená voda" (angl. green water, lat. Euglena)
a mnoho dalších rodů
- Chromophyta (hnědé řasy)
→ rozsivky (angl. diatoms)
a mnoho dalších tříd a rodů
- Rhodophyta (ruduchy)
→ "jelení paroh (angl. staghorn, lat. Compsopogon)
→ "černá štěticková řasa" (angl. BBA, lat. Audouinella | Chantransia)
a mnoho dalších rodů
- Chlorophyta (zelené řasy)
→ "zelená prachová řasa" (angl. GDA, lat. Chlamydomonas | Ankistrodesmus | Chlorococcum)
→ "zelená vláknitá řasa" (lat. Oedogonium)
→ "žabí vlas" (angl. hair algae, lat. Cladophora)
→ "zelená vláknitá řasa" (angl. thread algae, lat. Rhizoclonium)
→ "šroubatka" (lat. Spirogyra)
→ "zelená flekovitá řasa" (angl. GSA, lat. Coleochaete)
a mnoho dalších rodů
PS: Je možné ale narazit i na mírně odlišné dělení. Ne vždy se sinice řadí mezi řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:51 JoKa Re: Johan
Takže jestli jsem to správně pochopil, tak se ruduchy DĚLÍ (nikoli nazývají) na černé štětičkové (takové ty hustší, ale kratší) a ty vousaté (delší, ale řidší - jelení paroh)?
Doufám, že teď už to chápu správně...

To acik: ruduchu jsem tedy identifikoval správně, tak návrh kompromisu, zajdem do toho sklepa oba a dáme si tam pivko... :-D pivo X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:44 Muž acik [416] Re: Urtman
to Urtman: připrav si pořádnou flexu,ať to urychlíš ten sešup... Johan díky za upřesnění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2013 20:29 JoKa Re: acik
Tak tak, počkáme na ostatní...
Jsem zvědav, kdo z nás skončí ve sklepě (já to mám ale jenom patro)... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.12.2013 20:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Urtman
To je tak, když se pletou akvaristické pojmy, nově anglické názvy, české pojmenování a třeba i latina..
Jinak na obrázku je jelení paroh - patří mezi ruduchy - je to konkrétně rod Compsopogon. Jako černá štětičkovitá řasa - také patří mezi ruduchy je označován rod Chantransia (přibližně). Více třeba zde: rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:24 Muž acik [416] Re: Urtman
štětičková to prostě není,ať se o tři patra propadnu dolů :)

EDIT: ruducha je asi rod ne?

zkušenější ať to rozlousknou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:23 JoKa Re: acik
Asi se pleteš, ale chvilku si mě znejistěl...
Mrkni na příspěvek Romana, píše "vypadá to na ruduchu, tzv. jelení paroh"
a teď si mi sám poslal odkaz - štětičková: jak se zbavit ruduchy...
:-) ;-)

Edit: stále tvrdím: štětičková=ruducha=jelení paroh

Prosím i ostatní, pletu se??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:20 Muž acik [416] Re: Urtman
štětičková: www.rostlinna-akvaria.cz/…

jelení paroh (Staghorn): www.rostlinna-akvaria.cz/…

doufám,že se nepletu :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:14 JoKa Re: acik
Já teda žiju v tom, že je to to samé... Černá štětičková=ruducha=jelení paroh...
Pletu se?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:13 Muž acik [416] Re: Urtman
jako naprostý začátečník můžu říct,že to štětičková není :) přikláním se k jelenímu parohu a nebo k jiné vláknité potvoře :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 20:00 Těhňajs
Děkuji za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 19:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Těhňajs
Jeleni paroh, celkem narocny na svetlo, uber svetlo a odejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 19:55 JoKa Re: Těhňajs
Černá štětičková (ruducha)... Máš jí v tak malé míře, že bych to asi ani neřešil. Maximálně nasměruj vývod filtru trochu jinam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 19:55 R Muž romant [27981] Re: Těhňajs
Vypadá to na ruduchu, tzv. jelení paroh.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [59] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121138x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=2901