Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to řasa?

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 53 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2014 07:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...Někde jsem třeba viděl čistou sušenou řasu v plátcích, ale už nevím kde...
Myslíte řasu "nori"? ;-) Ta se dá koupit skoro všude. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2014 05:11 Muž 150koni [653] Re: pancéřníček
Právě proto jsem dal odkaz na popisek. Vše je tam o ni napsáno.


Černou štětičkovou řasu však konzumuje jen z nouze...... Pokud ovšem chcete, aby se vrhla i na černou řasu výrazněji, musíte přestat v akváriu na pár dní krmit. Jakmile má hlad, přestane si vybírat a konzumuje co najde. Hladovění však nesmí trvat příliš dlouho, jinak by se mohla výrazněji zaměřit i na okusování rostlin, což jinak nedělá. Ani tato ryba však nedělá zázraky ...... V případě nedostatku řas či jiné potravy, bohužel okusuje jemnější, křehčí rostliny.

takže dle poslední věty v citaci, pokud ve vašem akváriu došly řasy, tak se pravděpodobně pustili do vašeho koberce. Ale i to lze vyřešit tím že krmíte řasou. Někde jsem třeba viděl čistou sušenou řasu v plátcích palec ale už nevím kde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 21:09 Muž pancéřníček [168]
K Parmičkám černopruhým by ale chtělo vždy dopsat, že černou řasu požírají jen v "dětském" věku a pak si jí už ani nevšimnou hmm Zato si velmi rychle začnou všímat jemnolistých rostlinek,třeba HC. Kobercové rostliny při požírání také nechtěně vytahují ze dna. Jsou to rychlí plavci a dospělé kusy bych v aq pod 200L nenechával.Sám jsem tu chybu udělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2014 20:11 Muž 150koni [653] Re: Pepator
Tak mi neritiny od téhle řasy vůbec nepomohly a to jsem jich měl více jak 10. Od veškerých řas a to včetně ruduchy mi pohohla Parmička černopruhá. Koupil jsem jich 10 a do měsíce jsem měl po řasách celkově ;-)

rybicky.net/atlasryb/parmicka_cernopruha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2014 08:53 Muž Pepator [9] Re: MilK
Že by štětičkovitá řasa tzv. ruducha? Bojuju s ní několik let :-O, po přečtení mnoha rad jsem pořídil 3 šneky neritiny zebry a ty jí spásají jako kombajn. Přísavka thajská, která by jí měla taky baštit se jí ani nedotkne. Pravidelné výměny většího množství vody by jí měly taky přibrzdit, ale u mne to moc nefunguje.
Posílil sem trochu osvětlení a plánuju výměnu filtru, místo honiče vody sem objednal velký bublifuk s pořádným biomolitanem a taky tekutý uhlík PMFE, který udajně aplikovaný např. stříkačkou přímo na řasu ji zabíjí, ale pozor je třeba dodržovat doporučené dávkování dle velikosti akvária.
Tady si přečti pěkný článek horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2014 08:34 MilK – Nevíte prosím, co je to za potvoru ?
Fotka k příspěvku Nevíte prosím někdo, co je to za zelenou potvoru a jak se toho zbavit ? Roste to všude, i na skle a listech rostlin, ryby to nežerou... Díky...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 23:37 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: kennik
Už dávno minula doba, keď výrobcovia vedeli čo vyrábajú. Dnes vyrábajú čo vedia. O predajcoch ani nepíšem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 22:50 Muž dudak [1885] Re: baletka
to záleží na předřadnících, já mám nad akvárkem 2 předřadníky, na který jsou jen 80w a pak jeden, kam jdou 35w,49w i 80w. Jestli se k nim dostaneš tak na ně mrkni, budou to mít na sobě napsané, asi by to mělo bejt i někde na tom světle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 22:09 Žena baletka [624] Re: O.Tom
OK, pánové Side a O.Tome, tak 35W. Mea culpa. Jinak ovšem jsem tuplovaně za blondýnku, jelikož jsem pánovi prodavači z Hornbachu uvěřila... Osvětlení funguje, nicméně řekl mi ten člověk blbost? A jak moc tedy riskuji třeba životnost toho osvětlení, když tam mám slabší zářivku? Díky. Edit: 49W trubice tam totiž vůbec nemůžu mít, to bych měla z akvárka jednu velkou řasu. S tak silným osvětlením neumím pracovat. Koneckonců bojuji i s tím slabším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 20:10 Muž O.Tom [439] Re: baletka
No, asi to nebude 36 W, ale 35 W to by pak odpovídalo.
Kde 35 W je verze HE a 49 W HO, 1,5 metrových trubic T5.
Pak záleží na předřadníku, jestli s tím umí pracovat.
Ne každý to umí a jestli ti to v Hornbachu prodali jen tak naslepo aniž by jste věděli, že to předřadník vezme, tak máš štěstí :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 19:30 Muž badys [0] Re: romant
děkuji za Tvé reakce a když to nejde osobně, tak aspoň virtuálně pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 19:18 R Muž romant [27987] Re: badys
Pokud je bod č.3 zamýšlen účelově, tak bych to nerealizoval, až vyrostou, budou z nich jenom darmožrouti. Zákal nezákal, po výměně dna měním jak vo život. Toliko poznámka ode mě, uvidíš co na to někdo další s rukama zelenějšíma, než mám já. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 18:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: baletka
A co to je zač, ta T5/36W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 18:46 Žena baletka [624] Re: O.Tom
Mluvím, samozřejmě, o T5 49W a T5 36W. Skutečně by mě nenapadlo zaměňovat T5 a T8. Jestli to tu někde padlo, tak ne ode mě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 18:12 Muž badys [0] Re: romant
Děkuju pěkně, kvůli Sewelliím mám zapnuté vzduchování a filtr na plný výkon, kvůli proudění, ale budu asi muset postupovat takto:
1) vypnout vzduchování a snížit proudění
2) přestat hnojit Fe (asi ode mne nezodpovědnost, nemám test a hnojím JBL Ferropol dle návodu)
3) pořídít 3 až 4 ks SAE
4) CO2 dle dropchekru nemám úplně na maximu, ale uz bych ho asi nezvyšoval
5) doba osvitu 10 hodin na 160l čistých 2x45W zářivkama T5 i s reflektory, ale co jsem se dočetl, tak snad na ruduchu by doba neměla mít až takový vliv, reflektory jdou dolů
6) měnit 2x týdně vodu a odkalovat (teď jsem nemohl kvůli mléčnému zákalu)
7) pomoci případně s EasyCarbo
8) rostliny mám zatím napadené některé a na fotkách je list, který byl napaden nejvíce - mám začít napadené stříhat?
9) krmit střídmě, raději suchým, než mraženým (ale myslím, že jsem krmil docela střídmě a mraženým minimálně)

Děkuji za případná zhodnocení mého postupu a případná doporučení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2014 17:56 R Muž romant [27987] Re: badys
Máš ruduchu(Compsopogon), který se lidově říká jelení paroh, tedy podle mýho oka.
Edit: Akvo máš v podstatě velmi čerstvě znovuzaložený, takže rozhodně nebláznit se světlem a měnit vodu co uneseš a sneseš. Podle údajů z prezenatce máš světla nadstandartně, takže pokud to jde sundal bych na čas reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 17:51 Muž badys [0] Re: romant
Romane děkuji za odkaz a věř, že jsem ho četl za posledních 9 měsíců několikrát, včetně jiných článků i na jiných stránkách, ale stále v tom mám zmatek a opravdu si nejsem jist, s čím mám teď bojovat. Až budu mít GSA, tak tu už poznám. Ale tady bych si Tě ale dovolil jako odborníka za, kterého Tě považuji poprosit o Tvé zhodnoceni, které by mne určitě pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 17:30 Muž badys [0]
Fotka k příspěvku foto 2
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 17:29 Muž badys [0]
Fotka k příspěvku Prosím zkušené je to ruducha, nebo jelení paroh, nebo ještě něco jiného? Děkuju za radu.
foto 1
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2014 08:05 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: O.Tom
dobrej tip, já chodívám do janča elektro (vítkovice - velkoobchod) cena běžných zářivek od 30 Kč, za 24w jsem dával něco kolem 50Kč/ks
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 22:55 Muž O.Tom [439] Re: baletka
A to ty trubice měly stejné rozměry i patice a seděly ti do stejného osvětlení ?

36W by měly být kratší a T8
49 W delší T5

A ještě, v Ostravě pokud člověk shání běžné trubice, tak chodím do velkoskladu Aspera.
Nevím jak oproti Hornbachu, ale oproti akvaristikám jsou tam ty zářivky za poloviční až třetinovou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 20:48 Žena baletka [624] Re: kennik
Já nevím. Mám doma svítidla na 49W, a když jsem v Hornbachu nesehnala trubice 49W, řekli mi, že 36 a 49 se snad ani nepozná. Tak jsem zapojila 36W a jede to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 19:17 Muž kennik [1] Re: slavko
nie som si celkom isty, ci je toto mozne.. je to T5 svietidlo, a teda ma elektronicky predradnik.. podla mailovej komunikacie s vyrobcom neodporucaju ani zapojenie bez akejkolvek trubice ani vymenu za slabsie (28W) trubice.. napisali, ze na spravnu funkciu musia byt vsetky 4 trubice 54W..
tak neviem.. hmm
premyslam, ze vymenim predradnik za 28/54W s DALI regulaciou.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.06.2014 14:22 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: kennik
To, že je svietidlo "stavané" na 4 trubice, ešte nemusí znamenať, že sa nedajú dve vybrať. Najjednoduchšie sa to dá zistiť tak, že vyberiete jednu a ak sa rozsvietia len dve, znamená to, že konštrukcia umožňuje dve trubice vybrať. Možné je i to, že sa nerozsvieti žiadna (potom to nejde) alebo sa rozsvietia všetky tri zvyšné, potom možno vybrať asi ktorúkoľvek (i tak by som vyberal po jednej).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 13:35 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: kennik
Ono sa zrejme dá ísť aj na 1 W/l, ale myslím si, že to nie je vhodné pre novozriadené akvárium, ktoré ešte nie je stabilizované. Ako som spomínal, my sme to tak spravili a bol problém. Verím, že keď sa už rastliny rozrastú a budú stabilné podmienky, možno pridávať aj svetlo, kým stačia živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 13:31 Beda81 Re: kennik
Zkus osvetleni zavesit vys nad akvarium, jestli to dane osvetleni umoznuje.
Tim castecne snizis itenzitu svetla + nejake plovoucky.
Mam verzi 2x24W zavesenou nad akvariem.
Po mailu mi vyrobce nedoporucoval davat jine trubice nez 24HO (napr 14HE).

W/litr se pouzival u starsich trubic tusim T12. Nevim to presne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 12:51 Muž kennik [1] Re: Sid
ubrat pocet trubic, ani vymenit ich za 28W sa neda.. svietidlo je stavane na 4x54W trubice, a co som si zistoval, nie je vhodne ho prevadzkovat s nizsim poctom trubic ani s trubicami s nizsou watazou..
aj ked je nove, skusim ho rozobrat a pozriet, ci predradnik nie je nahodou 28/54W.. popripade by som vymenil za stmievatelne predradniky..
len potom akosi nerozumiem informacii, ktora sa uvadza pri narocnych rastlinach 1W/liter.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 12:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: baletka
...Co takhle použít 36W? Možná mě i Tebe Sid vyvede z omylu...
Ve sporu nejsme. Já svůj názor už vyjádřil: snížit intenzitu osvětlení, a to jakýmkoli vhodným způsobem. :-)
Ovšem předělávat osvětlení z T5 na T8 mi zrovna nejvhodnější nepřipadá. Co ubrat počet trubic?
BTW: Ovšem ani toto není zárukou, že veškeré problémy rázem zmizí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 11:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: kennik
Takýto problém sme riešili: 2× 24 W trubice s výborným reflektorom bez možnosti odpojenia jednej z nich nad akváriom s cca 40 l vody, výška vodného stĺpca ani nie 20 cm ( rybicky.net/nadrze/19970 ) - akvárium zamoril Jelení paroh, nepomáhalo nič, až plávajúce rastliny (Salvinia, Riccia a ako nechcený bonus Lemna). Tie výrazne ubrali svetlo a riasa postupne začala miznúť. Inak rastliny tam rástli výborne, to je druhá vec (aj "chcípliny", čo skoro úplne zhnili u mňa pre nedostatok svetla).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 10:50 Muž kennik [1] Re: Burik
CO2 pridavam.. hladinu udrzujem podla dlhodobeho indikatora..
neviem, ci v svietidle mozem vymenit trubice za slabsie.. vyrobca to neodporuca, kvoli zivotnosti predradnika..
pomohlo by pridanie rastlin plavajucich na hladine..?
mam skratit cas na cca 10 - 11 hodin..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2014 10:18 Muž Burik [727] - AquascapingRe: kennik
Je sice možné, že rostliny to "potřebují", ale taky to chce hodně zkušeností takové akva ukočírovat, když máš hodně světla musíš k to adekvátně hnojit. Udržovat hodně vysokou hladinu CO2.. Při takto vysoké intenzitě osvětlení jsi neustále na hraně řasové kalamity :-)
A 12 hodin je asi zbytečně moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 10:04 Muž kennik [1] Re: baletka
momentalne je to 12 hodin..
preco palba..? na vela miestach sa uvadza, ze narocne rastliny potrebuju 1W/liter
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 08:16 Žena baletka [624] Re: kennik
Dovolila bych si, ačkoliv také řeším problémy s řasou, podotknout, že 4x54W na 250l je palba. Ubrala bych dvě zářivky a pořád to bude palba. Co takhle použít 36W? Možná mě i Tebe Sid vyvede z omylu, ale já bych to tak viděla. Neuvádíš tam navíc délku osvitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 08:14 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kennik
Snížit intenzitu osvětlení, a to jakýmkoli vhodným způsobem. :) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:56 Muž kennik [1] Re: Sid
co odporucate.. slabsie ziarivky alebo skratit cas osvetlenia..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:23 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kennik
IMO máte přesvíceno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 06:44 Muž kennik [1]
Fotka k příspěvku toto su nejake zelene bodky.. Robia sa na listoch alternanthery, cryptocoryny a na skle..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 06:42 Muž kennik [1]
Fotka k příspěvku viete mi poradit co su to za riasy..?
vyzera to ako jemne biele vlakna
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2014 17:38 Muž Amras [34]
Fotka k příspěvku Co myslíte, je to jelení paroh? Jestli se mýlím, poraďte jaká je to jiná řasa.... :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 21:19 Muž rybka1 [178] Re: MarekP
Uz to studujem. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 21:02 Muž MarekP [812] - MalawiRe: rybka1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 20:18 Muž rybka1 [178]
Fotka k příspěvku Zdravim,doniesol som si tuto riasu domov na rastlinke.nenormalne rychlo rastie.ma s tym niekto skusenosti.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 18:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: O.Tom
Jasna Sinice. Odsat co jde (Sinice na podkladu drzi jen aby se nereklo), delat to kdykoli se nekde zmatori, a proverit zda v akvariu neco nevyhniva a filtr neni plny "kafe". A protoze vidim na fotce i steticky Ruduchy na listu, organickeho odpadu se nekde nejspis nahromadilo dost, nejaky takovy problem tam nekde budes mit (nerikam ze musis, ono napsat to jako 100% jistotu nikdy nejde, akvarium je pekne slozity system). Pokud bych nic nenasel, treba tyden den za dnem bych menil vodu, abych akvarium proplachnul a co jsem nenasel se aspon rozredilo jak to jen jde. Ohledne toho co ji vyhovuje jako obsah latek ve vode, ja s hnojenim delal ruzne psi kusy, a nevadilo to, stejne jako kdyz Sinice byla, psi kusy nepomahaly. Ale dukladna ocista akvaria zabrala, pak za cas zase vykoukla, zase ocista, a pak uz Sinici zpet nevyvolalo ani pridavani fosforu.

Sinice je cestovatelka, coz myslim tak, ze se usadi ve vrstve vody, kde ji jeste vyhovuje svetlo a ma na cem sedet. Kdyz svetlo stahnes, zacne se objevovat ve vyssich vrstvach, a kdyz ma malo, udela skraloupy na hladine a pak se vytrati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 17:08 Muž O.Tom [439] Re: zervan
Jdu to změřit ratajovym šmejd testem... takže tak za 20 minut...

Tak dle testu bych tam měl mít +- 15 mg NO3/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 16:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: O.Tom
Zdá se, že letos se sinic v akváriích urodilo víc, než bývá zvykem. Řešil jsem tuhle pliagu v nádržích, kterým se roky vyhýbala...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 16:50 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: O.Tom
To vyzerá na sinicu. Je v akváriu dostatok dusičnanov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 16:48 Muž O.Tom [439]
Fotka k příspěvku Měl bych dotaz na řasu, je to jakýsi světle zelený sliz/povlak na rostlinách, případně předmětech v blízkosti hladiny (světla).
Co to je za potvoru a co je její příčinou ?
Daří se jí na světle.. ale svítím stejně už 5 let a objevila se až letos...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 16:14 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: zervan
Proč se dává "oficiálně," nevím. Někdo říká, že při absenci přihnojování CO2 to jeho obsah zvyšuje. To sice má svou logiku, ale já jsem to nepozoroval a není na tom ani obecná shoda. Já jsem to zavedl v malém akváriu, když jsem měl řasy a rostlinám se moc nevedlo a nějak jim to v kombinaci s jinými změnami prospělo. Takže já to používám jen na základě pozorování a taky abych si mohl užívat večerní pohled do nádrže bez toho, abych musel hnojit CO2.

Slunce tam svítí odpoledne, akvárium je na oproti oknu, na opačné straně místnosti. Okno je orientováno přímo na západ.

To natáčení rostlin k oknu by mi ani nějak samo o sobě nevadilo, spíš se bojím, aby se příliš nerozrostla ta řasa. Doposud akváriu několik přímých slunečních paprsků denně nevadilo.

Ten vyšší výkon (72W) jsem dřív zapínal na delší dobu kvůli tomu, že rostlinám opadávali listy u dna a myslel jsem, že je to nedostatkem osvětlení u dna. Ale je to jen selektivní pro některé rostliny (rotala, trochu hygrophila). Trochu se rozmohla řasa, zase jsem to stáhl a řasa se pořád nějak drží. Tak ještě zkusím stáhnout tu intenzitu a nechat dobu osvětlení nezměněnou, jen budu svítit slaběji. Tu pauzu zkusím useknout z polední strany a uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 15:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: michalt
Ono záleží od konkrétnych časov a orientácii okna. Tá 4-hodinová pauza v svietení sa mi zdá príliš dlhá. Ak sa svieti napr. 8-12 a 16-20, tak je otázka, z ktorej strany to posunúť? Svietenie 10-14, 16-20 by v prípade okna na východe znamenalo, že ráno sa rastliny výrazne otočia ku oknu (ale zase to nie je taká tragédia, lebo po rozsvietení sa pomaly narovnajú), na západnej strane by to mohlo byť fajn. Na východnej by teoreticky bolo lepšie 8-12 a 14-18, lenže to si človek zase neužije večerný pohľad do akvária :) Takže rolu hrá aj praktická stránka veci. Preto je niekedy ľahšie ubrať intenzitu a nechať dlhší čas. Inak tá obedňajšia pauza sa tuším oficiálne dáva z dôvodu doplnenia CO2 pri bublaní hlavne biokvasom, však?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [53] ...... 111 112

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121206x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3020-jaka-je-to-rasa?od=2601