Terčovec - chov
Zdravím. Trochu jsem pozapomněla - kdo je tady ten expert na terče a má je doma ? Měla bych nějakou otázku.
Starší reakce
Moc děkuji za reakci. Tudíž nic dělat nebudu a budu podrobněji dohlížet na to, jak žere, protože trochu pohubnul. Jak jsem psal, žere ale málo, většinou ho stihnout zahnat.
Děkuji
Pokud rybu odstraníš,tak se žebříček hierarchie posune,dominantní jedinci si najdou dalšího otloukánka a situace se bude opakovat,submisivní rybu by bylo vhodné ponechat co nejdéle v nádrži a sledovat její zdravotní stav.
0 28.06.2017 10:38 Marty – utlačovaný terčovec
Ahoj všichni akvaristé,
mám prosbu ohledně jednoho terčovce. Mám jich celkem 5. 4 vyrostli hodně mají cca 13cm. Ten poslední diamond white je malý, nechce moc růst a ostatní ho dost šikanují. Pořád se schovává. Vizuálně vypadá normálně, normálně žere, pokud ho ostatní neodeženou.
Co s ním mám udělat, léčit ho nechci, protože nemocnej není. Poradíte mi?
Případně bych ho klidně někomu věnoval.
Starší reakce
Možná jsem jsem text špatně pochopil,uvedl jsi,že ryby chceš odlovit a do úterý je daleko.

Ať se Ti daří.

Zdravím, vytíračka by dle zkušených chovatelů měla být 50x50x50, tedy 125 litrů. S rozplavávačkou počítám o přemístění jiker jsem nepřemýšlel, předpokládám, že se vytřou v budoucnu opět. Vydělávat na terčích nepoťřebuji, to zvládnu jinde....A radost mě určitě nezkazíte...

Nechci Ti kazit radost a nadšení,ale vytíračka pro terčovce je cca 200L,odchovné nádrže 500L,obojí s zaběhnutou filtrací,před vpuštěním ryb .Přemisťování párů s jikrami,nebo larvami je bezpředmětné,umělé odchovy bez přítomnosti rodičů a náhrada sekretu živnými želatinami je náročná i pro specialisty. Pokud do toho chceš jít,tak terčovci v odchovu jsou životní styl s nemalými finančními a časovými náklady.Produkce je to nejmenší,ale kvalita chovných ryb a odchovů jsou podmínkou odbytu,pro některé chovatele i špičkových ryb,je chov téměř neziskovým koníčkem.

Právě jsem zjistil, že se mě vytřeli terčovci. Rád bych je odlovil do vytíračky. Není tady někdo z okolí Brna, kdo má nějakou na prodej? Obchody otevřou až v úterý...
Starší reakce
Díky to bude nejspíše ta modrina. V neděli jsem dělal nějaký prostrih a terče se mi v jednu chvíli úplně splasili. A asi ten jeden si natloukl.
Špatně jsem se asi opět vyjádřil. Pár se po vytreni/starani se o jikry a posléze i při vodění mladych zbarvi do tmavá. A ano nejspíše se jim tvoří sliz.ale po celém těle a na obou stranách.
Avšak ten foceny kus není ani jeden z párů a takto se zbarvil z nějakého duvodu. A hlavně jen zadní část těla.
Nejsou opáleny z toho jak plavou furt jedním směrem?

Teď vážně když je to pár nemůže se jim tam tvořit ten sliz čím krmí mladý a nejak jim to zůstávat?nebo adaptace na prostředí...(za tohle asi dostanu)

0 28.03.2017 15:30 laKatos – ??? Ma hlava nebere ???



Mám šest terčů a myslím si ze se u me nemají až tak špatně ale dnes přijdu dom a koukám jeden ma na jedné straně do půlky svého těla tmavemodrou az skoro černou barvu.
Je tady na fotkach. Z jedné strany tedy zcela normální a z druhé ta tmavá a přesně ohraničena.
Takto do tmavá se mi zbarvuje jeden pár ale na obou stranách a po celém těle....
Co to může být?
Starší reakce
Ryba stárne a i její zbarvení se dolaďuje.


Tak to jsi uklidnil mě. Já to totiž na jedné rybě mám taky. A nevím co to je... Udělalo se mu to právě po prodělané děrovce... Vyléčeno a tohle se objevilo potom...
Viděl bych to stejně, tedy v první polovině odpovědi, ale v té druhé jsem klidný, je to normální pigmentace.

To může být počátek děrové nemoci. Tohle jsem na rybě měl, když jsem zápasil s hexamitou... Ale znovu říkám může. Jak vypadá výkal?
Mě spíš ale znervózňují ty světlé fleky na skřelých...

Nevite nekdo prosim co ma tercak nad ustami???
Starší reakce
S tou rozmazleností to určitě blbost není, ale ty cizopasníci až v takovém rozsahu, to mě nenapadlo.
Chlapci píšete tu blbosti oba dva ,ani jeden tomu nerozumíte,Mezi chovem terčem a sklalárou co se týče nároků ,velký rozdíl není .Chov terčovcu je jednoduší nežli chov pavích oček v želivce.Problém je v parazitech.Skaláry se v pěstírnách odchovávají tak ,že po vytření se lízátko přenese do výtíračky a potěr je chován samostatně a nákaza je minimální.U terčů je to přesně obráceně ,my uměle odchovávat neumíme a spoléháme na přirozený odchov a tady začíná uzavřený kruh.Páry ač se tváří v perfektní kondici a nensou známky nákazy a potvrdil jsem si to mikroskopem jsu v drtivý většině napadeny capillariema,který rybám do určitý míry neškodí ,ale produkují vajíčka a z těch se líhnou malý červi ,,který nejsou vidět a jsou na skle na filtru prostě všude.A je jen na chovateli jak provádí údržbu vytíračky ve fázi kdy páry vodí,protože potěry ty jsou jak slepice a pořád zobou a jde jen o to kolik parazitů pozřou a jak se dál vyvíjí.Ty nejvíc zasažený přestanou růst a druhá fáze je ve velikosti 4cm kdy paraziti dorostou a ryby je neutáhnou a jdou do kopru už u chovatele a třetí a nejhorší je u těch ryb ,který jsou relativně v pohodě dostanou se k novým zákazníkům a tam ten proces pokračuje v rostliných akvariích vajíčka hezky zapadaj údržba je složitější a za čtyři měsíce je průser na světě začnou se ryby stranět ,odchází střevní stélka, která je plná vajíček to vetšinou hobbysta neodsaje a chov jde do háje.Najednou se dumá jak jsou ryby náročný nejsou.Nemocný ,terčovec pozná hned u skalára to tak není teda pro laika .Skaláry i terčovci pokud jsou zdravý to je paráda na ně koukat.
Anebo jsou přešlechtění a rozmazlení....

Stále ještě nejsou tak domestikováni jako skaláry. Jinak přírodní formy jak placek tak skalár jsou na tom co do chloustivosti stejně.
ale uplne hloupy, jen me to tak napadlo ...
Kdyz tercovci ziji ve stejnych vodach jako skalary, proc je jejich chovani narocnejsi ? Nejde mi o mnozeni, ale jen jednoduche plavani v nadrzi.
Starší reakce
0 21.12.2016 08:02 Fuggas Po pol roku? Samec sa zdrzuje s tymi mladsimi, ale nevsimol som si zatial ze by nejakej dvoril a samozrejme samicu odhana.
No nic pockam ako sa to vyvinie.
Vono , změna prostředí , změna vody udělá velké divy
1 20.12.2016 19:20 Fuggas To by ale nemal na nu tolko utocit, ze sa ani nazrat nemoze, nasypal som jej inde a on sa cpal v uplne inom rohu akva ale jak zbadal ze ona ide nieco dzobnut, hned toho nechal a zase utocil na nu...ak sa mi podari natocit tak sem hodim video.
Nemal by jej ale nic spravit, ci?
..a ako myslis nevyslo, oni spolu odvodili mlade u predchadzajuceho majitela, len u mna nemaju tie moznosti.
omladina dospěla , samec začal mít na výběr , se starou samicí mu to nevyšlo , tak zřejmě hledá novou
0 20.12.2016 16:56 Fuggas Mam ich od leta a bral som ich ako par a doteraz nebol s nimi takyto problem, sice nevsimol som si ze by sa doteraz vytierali.
..vsak prave preto tam mam aj tie mlade a tam sa mi par vytvoril.
..z tych vyterov nebude nikdy nic, je to spolocne akva z inymi rybami a este tu mam aj tvrdu vodu.
..ja neplanujem tieto ryby rozmnozovat, mozno niekedy neskor ale ked tak iba pre seba, ci to zvladnem.
..len ma zaskocilo, ze sa zacal takto k nej chovat ked doteraz si plavsli pekne vedla seba, este ma napada, ci sa nezakukal do tej mladsej samicky.
Taky ti každá ženská kterou potkáš "nevoní" , páry je nejlepší nechat vytvořit přirozeně , tím že pořídíš více ryb aby si samy vybraly kdo s kým

0 20.12.2016 15:09 Fuggas Ahojte, mam dotaz, v spolocenskom akva mam jeden asi 2,5 rocny par blue diamond a potom 7 mladych cca 1r. Pred tyzdnom sa mi samicka diamonda vytrela na list a samcek oplodnoval,samozrejme ze z toho nebolo nic. Na druhy den sa mi vytrel jeden novovytvoreny par z tych mladych, tiez s toho nic. A teraz k veci, v sobotu sa zase vytrela samica diamonda ale samec si ju vobec nevsimal a este aj na nu utocil a ona mu to semtam vracala. Samozrejme na druhy den sa vytrela samica z mladeho paru a tam sa samec staral. A teraz si vsimam na diamondoch, ze samec na samicu stale utoci a nedovoli jej ani nazrat. Samec sa postavi tlamou hore najprv stmavne a potom mu uplne zbela hlava a ked samica neustupi tak do nej zacne dubat. Jakmile pristupim k akva necha to tak a zacne sa predvadzat s ostatnymi pred sklom.
Mam to nechat tak alebo ich mam oddelit aby jej neublizil. Dik za radu.
Starší reakce
Hezky napsáno, je v tom hodně pravdy, ale v podstatě je to "jen" všeobecná poučka pro nákup ryb.
Čistota a pořádek je taky namístě.
Na tohle je krásná odpověď v článku od Petera Heinze(Aquaristik 5/2010):
...slýchám pravidelně o chovech, které jsou zaručeně prosté parazitů a které produkují lepší, zdravější ryby. Dovolím si o tom silně pochybovat. Ve vatičce zabalený, ve skleněném sarkofágu vychovaný terčovec nikdy neodolá ve společenské nádrži, kam se po prodeji samozřejmě může snadno dostat, útoku všech možných bakterií, parazitů a dalších nepřátel, kteří tam na něj číhají.
NO3 má pro vývoj larev hraniční hodnoty,pro vyvinutou rybu je to v pohodě,problém nastává při zvýšené přítomnosti amoniaku z odpadních látek.Obecně vždy záleží na poměru bioomasy rostlin,živočichů,filraci,krmném programu,udržování hygieny nádrží,spojené s údržbou a výměnách vody.Terčovec je pro mne král akvarijních ryb,každý by si měl zvážit,jesti chce jen prezentovat svoje Ego, nebo to s plackami myslí vážně a stanou se pro něj životním stylem na dlouhou trať.

0 20.11.2016 22:02
irigi [2] Zdravím. Měl bych praktickou otázku: Nedávno jsem měřil dusičnany v kohoutkové vodě a k mému překvapení jsem naměřil 25 mg/l. (Sera NO3 test). Pražské vodovody a kanalizace moje měření potvrzují (
www.pvk.cz/… ), dusičnany se běžně pohybují mezi 15 - 20 mg/l. Z toho, co jsem zatím přečetl o chovu terčovců, netolerují dobře oxidy dusíku a pro dusičnany by optimálně měli být pod 5-10 mg/l. (
forum.simplydiscus.com/… )
Jak řešíte dusičnany v kohoutkové vodě? Je možné s takovou hodnotou fungovat bez reverzní osmózy? (Placky nechovám, jen se teoreticky připravuju.) Předem děkuji!
Ahojky ,chci se zeptat ,do jakeho veku se tercovci vybarvuji ? Dekuji

Mezi prodejci terčovců se nezřídka vyskytují obchodníci (překupníci), kteří sami nevykulili ani jikru...takovým bych se já osobně určitě vyhnul a vyhledal prodejce, u kterého jsou kromě ryb na prodej k vidění i páry a samozřejmě k chovu uzpůsobené podmínky. Čistota a pořádek je taky namístě. Je dobré se před samotným nákupem hodně po fórech poptat ať už na konkrétního prodejce nebo i na samotný tip kam vyrazit. Není nad doporučení a osobní zkušenost spokojeného zákazníka

Tojsouvěci napsal: ..........pro kombinaci s terčovci z sebelepšího chovu ,to může mít následky končící jejich mortalitou.........
Zajímalo by mne, jak si představujete sebelepší chov terčovců?
Ano Luďku, na něco podobného jsem narážel...
Kolik z těch lidí má například speciální náčiní (síťky, odlakovače apod) pro každé akvo zvlášť? Já třeba také ne, jenom terčovci mají vlastní, o ně se bojím...
O soužití skalár a terčovců má také svou zkušenost Romant. Psa mi to pár dní zpatky ve vlákně Jaké ryby k terčovcům...
Nevidím problém v soužití skalár s terčovci,jsou to čudly ze stejných přírodních lokalit,ale potíž je v tom,že málokdo si uvědomuje,že každý živočich má své parazity a ryby nejsou vyjímkou.Parazit v přírodě obtížně hledá hostitele v průtoku x/m³/s (statisících m³ veletoků),ale naše akvária jsou většinou jejich semeništěm.Pokud se jedná o kombinaci chovaných ryb,tak se většinou vyplatí stanovit si priority,nákup u ověřených chovatelů a vyvarovat se nejen živočichů,ale i rostlin,tudíž každé kapky vody z neznámých zdrojů.Většina domestikovaných ryb je poměrně dost odolná ,jak k parazitům ,tak i k bakteriálním nákazám,pokud nejsou stresovány v nevhodných podmínkách a stravovacím režimu,ale pro kombinaci s terčovci z sebelepšího chovu ,to může mít následky končící jejich mortalitou.

To je tvůj názor, bez urážky...
Já to nemohu doporučit, už jen kvůli případným chorobám... Dále pak teplota, buď chováš skaláry v horku, nebo terčovce v zimě. Kompromis je diskomfort pro oba!
Mimochodem, to, co popisuješ, vůbec nebylo smyslem mého příspěvku...

Pokud nechce tercovce mít vyloženě na chov tak k skalarum může je dát..
Ja je mám už čtvrtý rok spolu a v pohodě.. Samozřejmě že názory se můžou lišit ale každý názor může mít právo na život.
Nechci být zbytečně rýpavý, ale.jake máš s akvaristiku zkušenosti?
Ptám se proto, že dělám do ryb víc jak 20 let. Terčovce mám dva roky. Dva roky ok, ryby se třely a pohoda. A poslední dva týdny mě ty ryby neuvěřitelně školí, dva kousky asi nezachranim!
Předpokládám, že zkušeností moc nemáš, když se ptáš jak velké a plánuješ dát je ke skalárám... Být Tebou dal bych tam jen skaláry a začal se učit, sbírat zkušenosti s akvaristikou všeobecně. Jinak by se mohlo klidně stát, že ti popadají, kvůli zbytečné, banální a školácké chybě. A pak je snadná cesta se otrávit a zanevřít na tak úžasný koníček, jakým akvaristika beze sporu je...
To já sice vím ale potřebuji velikost vědět menší vecsi?
Skaláry později prelovit do jiného akva
Jak velké tercovce pořídit?do 5cm nebo lepší vecsi kolem 8cm?
Budou s nimi mladý skaláry a tetry měděné
Starší reakce
Vím že jim rostlinná strava neublíží (sám jim dávám od cibule přes česnek, banán až po spirulinu atd.) ale o žrani květů jsem nevěděl.
je to normální, prostě jim to chutná. Jinak já jsem placky krmil i granulema pro rostlino žravé tlamovce a mohli se po nich utlouct, je to prostě přirozená součást jejich potravy. A lidi na to často zapomínají

0 24.07.2016 14:49 laKatos – ožíráni květů

Před 5 dny se mi udělaly květy na anubisech. dneska jsem přistihl dva terčovce jak je ožírají. Ten květ je (no spíse byl

) jakoby ve tvaru kukuřice viz nepovedené foto.
Je to zcela normalní jev nebo jim něco chybí?
Starší reakce
Díky.Mám udělaný výluh-rašelina+listy mandlovníku+olšové šišky,dávám to při každé výměně,teď toho dám trochu víc.
vodu dej komplet čerstvou + RO + rašelina
Přidat reakci
1 ...... 152 153
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 146760x