Terčovec - chov
0 29.12.2011 18:43 halenar1984 – potrava
ahojte ake doma robene krmivo podavate vasim rybam ja som robil zmes z bravcoveho srdca ale moc im to nechuti
Ivoš napsal: Nejsem expert na terčovce ale mám za sebou zemědělský učňák, střední i vysokou. Šutry ptákům pomáhají v trávení - ptáci sezobnou celá semena, ta jim v trávicím ústrojjí nabobtnají a kamínky v žaludku fungují jako mlýnek -pomáhají rozmělnit celá zrna a tím i i je lépe strávit (využít jejich energetickou hodnotu). S parazity to nemá nic společného. Navíc, z tvaru úst terčovsů je jasně vidět, že si hledají potravu ve vodním sloupci, nikoli na dně a i když sbírají potravu spadlou na dno, NIKDY je neuvidíš rýt ve dně, sbírat kamínky či prosívat písek skrz žábry jako to dělají např. geophágové. Naopak, prudce "vyfouknou" z tlamky proud vody do dna aby se zvířilo a takto zvířenou potravu sbírají nade dnem.
Takže dle mého jde jen o babskou povídačku.
Moje disky od zacatku co je mam zerou i potravu spadlou na dno a ted mam novou a docela zajimavou zkusenost. Nedavno jsem v miste kde krmim vymenil hruby sterk za jemnejsi, aby tam nezapadavalo a nezahnivalo krmeni. Od te doby se me na listech echinacu zacaly objevovat kaminky, rikam si, asi se tam nejak dostaly pri udrzbe a odkalovani. A vcera vecer se to vysvetlilo - koukam na jednoho terce a spolu s hovnama z neho padaly i kusy sterku
. Mate nekdo podobnou zkusenost?
Starší reakce
Někdy se začít musí
Proto nikoho nepřesvědčuji a nemohu věřit,že to dlouhodobě nejde
Zatím žádný problé a snad to X let vydrží.
Bobe a které akvárium doma vydrží bez razantního zásahu takovou dobu? Něco jiného je u nádrží v zoo, botanických a pod.
Měl jsem na mysli spíš 5let a více
Myslím si,že v podstatě rok je dost dlouhá doba a zatím jsem tu nepsal,že mám nějaký problém.Akvárka (400 a 240l) tak zůstanou a uvidím za další rok.
Bobe určitě to skloubit jde i dlouhodobě. Jen to chce trpělivost při hledání toho správného kompromisu.
Skloubit to jde, ale určitě ne dlouhodobě, je to pro ně prostě nepřirozené i když jsou domestikovaní, tak pořád jsou citlivý na chemii atd.
Jinak ten tvůj příklad zatím nefunguje tak dlouho
Ala Dahak už má dávno pouze odchovné nádrže
, ale kdybych chtěl udělat něco, v čem by se terčům opravdu líbilo, tak to bude něco takovýho
rybicky.net/nadrze/9762 0 17.12.2011 16:57 RAP – Re: Roman44
Roman44 napsal: ...... samozrejme vim, ze nejlip jim bude v akva ala Dahak. Ale presto bych chtel skloubit rostlinne s terci.
Ono jak kteří terčovci, importy jistě.
Nepíšeš, jakým způsobem si přešel na "high-tech" akva, rychleji či pomalu.
Jinak na netu nalezneš hodně příkladů, jak skloubit rostliny a terče.
rybicky.net/nadrze/3107
nejsem zkuseny ani dlouhodoby chovatel tercu, ale myslim, ze v Tvem prispevku je otazka a zaroven i odpoved
0 17.12.2011 13:47 Roman44 – Terčovci v rostlinnem akvariu
Ahoj, mam dotaz na zkusene, dlouholete chovatele tercovcu v rostlinnem akva. Tzn. akva, kde je 0,5 W/L, co2, pravidelne hnojeni.
Jde mi o to, jestli i ve striktne rostlinnem akva muzou terci bez problemu prosperovat.
Ptam se proto, ze jsem mel 3 roky terce v klasickem akva, bez hnojeni, co2 atd.. a terci prosperovali, treli se a malem i odvodili mlade. Kdyz jsem pak presel na High-Tech akva pomalu zacali problemy. Prestali se uplne trit a najednou zacali nemoci, tu a tam rozpad ploutve atd..
Cili, chova nekdo dlouhodobe tercovce v takovem akva a bez naprostych problemu?
PS: samozrejme vim, ze nejlip jim bude v akva ala Dahak. Ale presto bych chtel skloubit rostlinne s terci.
Dnes již alergologové připouštějí, že řada atypických alergií na kde co může být způsobena tím, že lidské tělo je "čisté" -nemáme škrkavky, roupy, tasemnice a kdoví co ještě, neboli parazity, kteří byli v našem trávicím ústrojí ještě tak před 100 lety naprosto běžní a náš imunitní systém s nimi bojoval. Medicína nás těchto parazitů zbavila avšak imunitní systém, který se vyvíjel tisíce let pro to aby bojoval s tím, co v těle nemá co dělat, zůstal a najednou neměl s čím bojovat a tak si začal "vymýšlet" náhradní nepřátele: pyl, lepek, kasein atd.
Myslím si,že tento příklad není nejlepší.Kdysi na škrkavky a roupy-jedl se hodně syrový česnek,to nemají rádi.Tasemnice to je horší.Nevím,jak by se Vám s ní žilo.Stále hubnete.Jedině se přejídat,to ovšem není řešení.Tehdy-nejspíš.tzv.lidové léčitelství-dnes chemie.
Asi lepší příklad než vnitřní paraziti - viry a baktérie.S těmi se umí náš imunitní systém vypořádat lépe,než s parazity,pokud není zhýčkaný,jak píšete."Přehnaná"čistota v našich bytech - spousta různých čistících prostředků na vše možné i nemožné...to také bude jedna z příčin oslabení našeho imunitního systému.
Musíš odeslat vývozci formulář na veterinu ,nebo ho již mají.Exporter zařídí veterinu a na letišti projedou paríry zaplatíš poplatky a je to vše .
0 14.12.2011 09:05 JuraS jak je to s celními kontrolami při dovozu ryb ? nakupuju z ciziny modelařinu a na celnici mi leží balíček klidně 14 dní....
Chtěl jsem je do okrasnýho ale asi to nechám tak protože v první řadě musím nakoupit vše do nového stojanu.Akorát mě zaráží.Jak vše co jsem koupil.Ty sám víš jak to s těma rybama bylo tak nechápu to rýpnutí.Když mi ze 6 leopardů vyšlo 5 tyrkysáku tak to sorry ale to fakt nechci.Diamondi taky nemám na ně místo a radši si nechám pigeony než diamondy
Nevím jak to u federiče běží ale připadá mi že má některé výtěry hodně dobré a některé špatné.Známý si dovezl od něj leopardy nádherní kousci krásné tečkování,vysocí a přivezl si je druhej a protáhlí kteří zase vypadali na tyrkysy.A to je kupovali plus mínus ve stejné velikosti.
Kubo zas to nedramatizuj ta vaše voda nemá chybu v Praze je chlap má v želivce a pohoda.A na co ty je chceš? Budeš do nich čučet a za půl roku to zas budeš prodávat jako všechno co jsi měl.Pokud bys je chtěl do výstavní nádrže na koukačku tak to beru.
Vyzkoušej a uvidíš
Ta voda by mohla být v pohodě jen bych přidával rašelinový výluh
Právě mám strach u těch heckelů kvůli vodě.V podstatě jim mohu nabídnout 100mikro,4 dgh,Ph okolo 6 tak nevím jestli by jim to takto stačilo.
Tohle je fakt pecka,koukal jsem do svých ceníků z Brazilie a Kolumbiea když vezmu dopravné + 20 % DPH nějaký ten poplatek a hlavně min odběr 8 boxu ,tak to asi u nás nemá konkurenci.Ikdyž něco jsem zaslechl že to jde přes Plačka a je v tom namočený Blaško tak pozor a ani kačku dopředu
Romane není oni ceny při importu nejsou drahý, jen naši importéři jsou nenažraný
tady Ti přikládám ceny od Glasera v ečkách a když si brňák udělal import.
Já vím,že před časem prodával l-sumce skoro o polovinu levněji než giga exotic a ten je obr drahý.
731006 Discus wild BLUE 13-16cm 8 24,95
731203 Discus wild MANACAPURU RIVER 7-9cm 15 12,45
731305 Dis.wild BLUE/NHAM.-MARACANHA 12-15cm 10 39,00
731306 Dis.wild BLUE/NHAM.-MARACANHA 14-17cm 8 45,00
732515 Discus wild CAIAMBE FEW SPOT 12-15cm 10 49,50
733055 Discus wild GREEN JAPURA 12-15cm 10 34,50
733063 Discus wild GREEN TEF 7-9cm 20 12,50
733065 Discus wild GREEN TEF 12-15cm 10 24,50
733205 Discus wild GREEN LAGO AMANA 12-15cm 10 39,50
734003 Discus wild HECKEL 6-9cm 20 12,50
734004 Discus wild HECKEL 8-12cm 12 14,95
734005 Discus wild HECKEL 12-15cm 10 24,50
735505 Discus wild JUTAI FEW SPOT 12-15cm 10 59,50
737105 Discus wild TEF/FEW RED SPOT 12-15cm 10 34,50
752005 Discus wild "incorrect" MIX 12-15cm 10 8,00
Hergot musíte si tu o tom psát
Já budu mít volné akvárko a uvažoval jsem o něčem zajímavém, no tohle je hodně zajímavý.Obzvlášt se mi líbí tihle
megaexotic.webnode.cz/…
Že bych si nechal poslat celý box
uvidíme.
To víš je ta k rize
Jj zrovna ty že bys nenašel místo na pár terčovců
Nemám místo
Tak je kup a uvidíme
Na stránkách má ještě Symphysodon aequifasciata Cameta Brown-Yellow za 990kč ve 14ti centimetrech.Nevím co si o tom mám myslet
No pokud bych je kupoval tak bych je chtěl vidět na vlastní oči, ale pokud by foto souhlasilo tak cena je luxusní
Až neuvěřitelná.Obávám se, že ryby na fotce nebudou tytéž co na prodej.
Tak to rozhodně ano, pokud je to seriózní člověk
0 12.12.2011 22:19 Bob66 [2103] - Cichlidy Jasně, z chovatelsko-obchodního hlediska se vyplatí terčovce permanentně léčit, cpát je masem hormonama atd. Pak jsou krásní, velcí a buclatí. Stejný princip se používá i v zemědělských podnicích zaměřených na intenzivní produkci masa, vajec (výkrmny prasat, drůbeže atd.) Pár takto odchovaných generací vypadá parádně, chovateli se plní kasička, všichni ho plácají po zádech, jaké má krásné kousky. Jenže o pár generací později se vyskytnou problémy, zvířata jsou choulostivější a choulostivější, začínají trpět nemocemi, které jejich prapředci prakticky neznali a celý genofond stáda (hejna, společnosti) je totálně zprasený protože za chovné kusy se považovaly ti největší a nejhezčí, nikoli ti nejodolnější. Ti předávají ve svých genech informaci o tom, jak zvládnout invazi parazitů, ti přenášeí funkční imunitní systém na potomstvo.
Co asi tak v genech předávají dnešní terčovci potomstvu když jsou každých pár týdnů louhovaní v entizolu či jiných projímadlech a do potravy je jsou jim přídávány různé odčervovací dryjáky preventivně?
A to funguje v přírodě zcela uiverzálně:
naši pradpředci (4 generace zpět), byli v průměrů víc jak o 10 cm menší než dnešní generace, umírali na neštovice, tyfus atd. ale rozhodně v jejich generaci nebyly běžné onkologické nemoci u dětí, dětská cukrovka, o řadě alergií ani nemluvě.
Čili, chceme-li cokoli živého totálně zprasit, věnujme tomu po řadu generací přehnanou péči, nenechme to čelit vlivů okolí vlastními silami a výsleek máme zaručený.
Ivoš napsal:
Někde na stránkách Sery jesem četl, že udělali pokus: Hejnu silně promořených terčovců vytvořili optimální životní podmínky, nijak je neléčili a ejhle, hejno se "uzdravilo". Nezbavilo se parazitů ale tito je nadále už nijak neoslabovali.
kdyz jsem zacinal s tercama, tak jsem neco podobnyho nechtene udelal i ja. Nekolik ryb melo evidentne priznaky napadeni vnitrnimi parazity. Stejne jak rikas - vytvoril jsem jim optimalni zivotni podminky, nijak je nelecil a ejhle, ryby se "uzdravily". Akorat ty promorene disky jsou ted asi o polovinu mensi nez stejne stare zdrave ryby. Takze asi tak
Určitě samce odlovit,buď je velmi dominantní,nebo se chce třít i násilím,na 14 dní,až tři neděle,mezitím se upraví hierarchie v hejnu a měl by být klid.Záměrně jsem napsal,že by měl být...občas se vyskytnou ryby,které musí jít do úplně jiných podmínek,a teprve pak se jejich ego dostane na tu správnou úroveň. Trochu,jako u lidí...
Doufám,že to nebude tento případ,hodně štěstí.
Já mám teď hodně podobný problém, mám ve 450l 6 dospělých terčovců. Poslední cca měsíc a něco mě jeden nejspíš samec "šikanuje" jednu samici, oba pigeon checkerboard. Samice je stále zalezlá v rohu za kytkou, jen se pokusí vylézt ven, přižene se samec a hned ji zažene zpět. Občas zase naopak třeba při krmení se nažere, poté jde vyhnat samici aby si zobla a když uzná, že je to dost nažene ji zase mezi kytky. Nejdřív jsem měl podezření na nějakou nemoc, ale nemá žádné příznaky, poté jsem si všiml jak se k ní chová onen samec. Jde jen o tyto dva zbytek ryb v akváriu si samice nevšímá.
Ještě tito dva jakoby tančí, postaví se proti sobě v akváriu hlavou šikmo k hladině a jakoby se obeplouvají, nebo proti sobě najíždí a zobají se tlamkou do tlamky.
Nevím zda je to normální, mám v akváriu i fungující pár, který se tře a nic takového jsem u nich nepozoroval.
Nevím jak jim pomoci jestli zkusit na chvíli dát samce samostatně?
Nejsem expert na terčovce ale mám za sebou zemědělský učňák, střední i vysokou. Šutry ptákům pomáhají v trávení - ptáci sezobnou celá semena, ta jim v trávicím ústrojjí nabobtnají a kamínky v žaludku fungují jako mlýnek -pomáhají rozmělnit celá zrna a tím i i je lépe strávit (využít jejich energetickou hodnotu). S parazity to nemá nic společného. Navíc, z tvaru úst terčovsů je jasně vidět, že si hledají potravu ve vodním sloupci, nikoli na dně a i když sbírají potravu spadlou na dno, NIKDY je neuvidíš rýt ve dně, sbírat kamínky či prosívat písek skrz žábry jako to dělají např. geophágové. Naopak, prudce "vyfouknou" z tlamky proud vody do dna aby se zvířilo a takto zvířenou potravu sbírají nade dnem.
Takže dle mého jde jen o babskou povídačku. Z toho, co vím o fungování přírody, si troufám tvrdit, že střevní paraziti k terčovům patří a že silní jedinci si s nima v přírodě snadno poradí protože právě tito paraziti posilují jejich imunitní systém.
Slabí jedinci hynou a tak to má být.
Někde na stránkách Sery jesem četl, že udělali pokus: Hejnu silně promořených terčovců vytvořili optimální životní podmínky, nijak je neléčili a ejhle, hejno se "uzdravilo". Nezbavilo se parazitů ale tito je nadále už nijak neoslabovali.
Takže se nabízí otázka: Je správné snažit se mít v nádrži za každou cenu odčervené terčovce?
Dnes již alergologové připouštějí, že řada atypických alergií na kde co může být způsobena tím, že lidské tělo je "čisté" -nemáme škrkavky, roupy, tasemnice a kdoví co ještě, neboli parazity, kteří byli v našem trávicím ústrojí ještě tak před 100 lety naprosto běžní a náš imunitní systém s nimi bojoval. Medicína nás těchto parazitů zbavila avšak imunitní systém, který se vyvíjel tisíce let pro to aby bojoval s tím, co v těle nemá co dělat, zůstal a najednou neměl s čím bojovat a tak si začal "vymýšlet" náhradní nepřátele: pyl, lepek, kasein atd.
A vsadím botky na to, že u terčovců to bude naprosto stejný
Ahoj chci se informovat.Známej mi říkal že prý je dobré mít u terčů aspon minimální vrstvu toho nejjemnějšího písku.Stačí když to sotva pokryje dno.Prý to funduje jako třeba u ptáků.Ryba se soustem do sebe dostane pár zrnek písku a prý ji to pročistí a netrpí potom na parazity.Co je na tom pravdy?Díky.
Starší reakce
Dali jsme je od sebe,tak to by mohlo taky stacit ne?a na jak dlouho je nechat od sebe priblizne?pak je dame zpet a uvidime
diky za radu,snad nas PRODEJCE NEPODELAL..
Mi se to stalo u dvou párů a vždy pomohlo dát na nějakou dobu pár do hejna starších ryb.
chtel bych se zeptat,stalo se vam ze by se par v samostatne nadrzi krute nahanel a ozobaval?koupili jsme od chovatele udajne par a po urcity dobe se do sebe pustili,tak jsme je zkouseli ruzne prendat ale po chvilce znovu..je to normalni?v dalsich trech nadrzich mame pary a ty jsou v pohode,trou se atd.Poradi mi nekdo co s tim,nebo nas proste prodejce podvedl a chytil nam dva samce????
Jsou to neparazitické hlístice,jak už jsem psal,dal bych rybám hladovku a častější výměnou vody také nic nezkazíš,právě naopak...
Jeste jsem se chtel zeptat,nebudou hlistice vadit pri vytirani a pak pri lihnuti jiker??
super,dekuji moc za radu to bude urcite ono.Jasny RO je michana s vodovodni vodou.Takze do ryb se dostat nemuzou,aby je nejak nenakazily?...
S největší pravděpodobností neškodné hlístice,je to z překrmování.Voda není jen z RO,ale je nejspíš míchaná,že?Vajíčka jsou velmi odolná a můžou být kdekoliv.Pokud se dá rybám hladovka,měly by je vyzobat...
Přidat reakci
1 ...... [53] ...... 152 153
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 146373x