Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Terčovec - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 18:50 WEIN – Shlukování ryb do rohu akvária
Fotka k příspěvku Dobrý den, dnes jsem si všiml věci kterou vidím poprvé v životě a to že se mi Discusy v hloučku seštosovali do rohu akvária, jakoby dál od okna. Dávají tím něco najevo ? Pokud o tom ví někdo něco víc tak ať se klidně rozepíše. Předem díky Jarda
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 16:00 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: grunda
aby to někteří špatně nepochopili, je třeba se na CO2 dívat ze širších souvislostí, ne jen dodávám CO2, srazím pH o nějakou úroveň a automaticky se mi začnou dusit terčovci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 15:29 finnnp – Co2
Já CO2 nemám,protože mám opačný problém.Nadměrný růst rostlin v okrasném akváriu.To jim ani pořádně nesvítim a rostlinám nerozumím.Akvárium funguje přes deset let bez ůplného vypuštění.Kámoš,ale CO2 používá a nemá jediný problém s Terčovci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 13:22 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vikino
vikino napsal: baletka napsala: Jestli se udusí terčovec, udusí se každá jiná ryba,
Toto je prave to, ze to tak nie je. Jeden znamy s rastlinkovym akva davkoval CO2, zrejme zvysil neumerne davku, aby znizil pH zo 7,5 na 6,8, vsetky ryby v pohode, cervene neonky, SAE a pod, no tercovce lezali na dne a dusili sa... To je extrem, samozrejme, len poukazujem na rozdiel citlivosti inych beznych ryb na CO2 a tercov. Tercovec potrebuje vodu prekyslicenu s pH pod 7, co najcerstvejsiu a nie aby lapal po kazdej zostatkovej molekule kysliku vo vode :-)


plácáš, pokud nenapíšeš to co jsem napsal já, tak plácáš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 12:50 vikino Re: grunda
:-) OK, ale je rozdiel znizovat pH zo 7,5 na 6,8 u znameho s jeho vodou a u Teba v Tvojej vode. Som si isty, ze nemate rovnaku vodu. U Teba je mozne ten rozdiel dosiahnut inym mnozstvom CO2 ako u znameho... Takze "neplacam",len sprostredkuvam skusenost znameho. Ja "placky" chovam a vodu upravujem inymi sposobmi, takze tak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 12:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vikino
trošku plácáš, ale budiž. Já taky snižuji z 7,5 na 6,4 - placky jsou v pohodě, ostatní ryby taky. Jde o to, jakou máš vodu, při různých stupních tvrdosti je různá koncentrace CO2 při stejném pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 12:45 vikino Re: baletka
baletka napsala: Jestli se udusí terčovec, udusí se každá jiná ryba,
Toto je prave to, ze to tak nie je. Jeden znamy s rastlinkovym akva davkoval CO2, zrejme zvysil neumerne davku, aby znizil pH zo 7,5 na 6,8, vsetky ryby v pohode, cervene neonky, SAE a pod, no tercovce lezali na dne a dusili sa... To je extrem, samozrejme, len poukazujem na rozdiel citlivosti inych beznych ryb na CO2 a tercov. Tercovec potrebuje vodu prekyslicenu s pH pod 7, co najcerstvejsiu a nie aby lapal po kazdej zostatkovej molekule kysliku vo vode :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 12:44 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: kiss49
www.prirodni-akvarium.cz/…

tohle si pročti, přijdeš na to, proč je lepší čeřit hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 12:23 Žena baletka [624]
Mně tedy nedává smysl nic. CO2 přece musí být aplikovatelné v přiměřené míře vždycky. Jestli se udusí terčovec, udusí se každá jiná ryba, logaritmus nelogaritmus. Vyplývá mi z toho, že se musí hlídat dávka CO2, aby se ryby neotrávily, ale stále jsem nepochopila, čím konkrétně se to týká terčovců. Možná čtu špatně, tak se omlouvám, potřebovala bych to asi více po lopatě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 12:18 Sob126 Re: grunda
To mi nějak nedává smysl. Na jedné straně dávkuju CO2 (z nějakého setu) a na druhé straně se ho zbavuju čeřením hladiny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.05.2013 11:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vikino
já rostlinné akva s terčovci mám a není žádný problém, jen je třeba dobře čeřit hladinu, aby bylo dost kyslíku ve vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 11:27 vikino Re: baletka
Do urcitej miery CO2 k tercovcom moze byt aplikovatelne, ale vsetkeho s mierou. Urcite by som ale neznizoval pH z 8 na 6,5 s CO2! To by muselo byt urcite CO2 v takej velkej miere pouzivane, ze tie ryby by v pohode urcite neboli. rozdiel pH 8 a pH 6,5 je obrovsky! Je to logaritmicky rad a rozdiel +- 1 pH je 100 nasobny, rozdiel +-2 pH je 1000 nasobny atd.. Tym chcem len povedat to, ze na taky velky rozdiel by bolo nutne pouzit velke mnozstvo CO2 a to tercovce nemusia, udusia sa...
Pre tercovce je vhodna voda so stabilnym pH pod 7, silno prekyslicena, s castou vymenou dost velkej casti vody a s pouzitim CO2 by sa vykyvom pH urcite nevyhol.
Sam som CO2 nikdy nepouzival, poznam len skusenosti ludi s "rastlinkovymi" akvariami, ktori neodolali a osadili taketo nadrze tercovcami a vzdy tam bol problem s CO2... Bud CO2 obmedzili na tercovcami akceptovatelnu mieru, alebo CO2 odstavili uplne, ale potom uz to casom nebolo "rastlinkove" akvarium ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 10:52 Žena baletka [624] Re: vikino
Mě by tato problematika velmi zajímala. O nevhodnosti CO2 k terčovcům jsem už četla, ale nikdo mi nevysvětlil čím konkrétně to škodí. Děkuji předem za vysvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 10:19 Muž NIKO [527]
Já používám CO2 celou dobu co terčovce mám a žádný problém mi nikdy nevzniknul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 09:53 vikino Re: Glitter
CO2 k tercovcom neodporucam, skusenosti nie su velmi dobre, to uz radsej tu raselinu pouzit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 09:05 Muž Somecheck [3] - Amerika
Bol to pôvodne morský reef, preto tá výška. Uvažujem teda pomaly nad tým, čo by som tam mohol dať a v úhave sú aj terčovce teda.

Doplním ešte parametre našej vody:
pH blízko k 8
gH 5
kH 4
NO3 do 10 ppm

Zatiaľ som nikde nenašiel informácie ako na disky vplýva prísun CO2 riadený cez kontrolér a teda aj v noci. Upravujem pH z 8 na 6,5 cca. Rašelinu neuvažujem použiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 08:55 finnnp Re: Glitter
Počítej s tím,že akvárium nebude naplněné až po okraj.Pokud tam uděláš i dno tak ti také něco ubere z vodního sloupce.Já,ale myslím,že to půjde bez problému.Bedna je to dostatečná i když ta výška není žádná hitparáda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 08:42 Muž Somecheck [3] - Amerika – discus a výška vod. stĺpca
Fotka k příspěvku Zdravím všetkých, rád by som pridal otázku do pléna.. Je vhodné chovať disky v nádrži, ktorá má vodný stĺpec (len) 43cm? Aká je dôležitá výška hladiny a plocha akvária pri chove týchto krásnych rýb? Minimum som čítal 50cm výška hladiny a 400L vody. Stretol som sa ale aj s názorom, že výška hladiny nie je až tak podstatná (že je dôležitá skor plocha dna akvária) a dajú sa tam bezproblémov chovať. Popravde, chovatelia nevidia problém, aspoň tu na SR, čo som sa pýtal. Rozmer akva: 125 x 43 x 63

Ďakujem za názory.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 08:30 finnnp Re: Ičin
Věř tomu,že Terčovec než zdechne tak to chvíli potrvá.Je to hodně houževnatá rybka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 05:35 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Tím, že zdechne smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 21:44 finnnp Re: Designer
Nějak tak jsem to myslel.V malém akva jsou všechny procesi velmi rychlé.Terčovec je naštěstí ryba která sama upozorní,že není něco v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.05.2013 15:27 RAP Re: Designer
Ono to sice patří do jiného tématu, ale.....
jenze fakt to da mnohem vice prace
Záleží, co si představuješ pod pojmem práce. Pokud to bude v amano stylu, tak jistě. Pokud to bude akva osázené nenáročnýma kytkama a doplněná vhodnou osádkou, tak krom běžné péče jen koukáš. ;-)
Tohle ovšem platí pro nádrže všech velikostí, to jest i pro akvária s terčovci. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 13:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: finnnp
I okrasne akvarium 60x30x30cm fungovat muze (coz je jen 54l, a jasne ze ne s Tercovci), a muze byt onou krasnou ozdobou, jenze fakt to da mnohem vice prace, strasne lehce se rozhodi cimkoli, a o to asi jde. Takze ve vysledku je takove akvarium sice okrasne, navstevam to pripada, jako ze to krasne funguje, ale vlastne je to o tom, ze jej nekdo stale hlida, jestli a jak funguje ;-) . Ze by fungovalo samo a jen tak? Je okrasne pro ty, kdo vidi jen vysledek, kdezto clovek znaly vi, ze se nekdo (pokud nema vice stesti nez rozumu) hodne a stale snazi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 09:01 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
v sekci "terčovci-chov" bych se radši vyhnul zmínkám o 100l akvárku a o "50l na 1 terčovce" ať tady nevznikají špatné interpretace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.05.2013 22:40 RAP Re: finnnp
Nedovedu jsi představit 100L akvárium v obýváku jako okrasné.Podle mne takové akvárium ani nemůže biologicky fungovat.
Já jo. Nicméně 100litrové akvárium není zase tak malé, aby v něm nemohla fungovat biologická rovnováha. Samozřejmě tam nemůžeš mít příliš velké ryby. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 22:20 finnnp Re: baletka
U akvárek okrasných je to jasné.Čím větší bedna tím lepší a to pro jakékoliv druhy ryb.Nedovedu jsi představit 100L akvárium v obýváku jako okrasné.Podle mne takové akvárium ani nemůže biologicky fungovat.A chov párů terčovců v odchovných 125 litrovkách je o ůplně něčem jiném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 21:21 Žena baletka [624] Re: Bob66
Nezlob se, nevím, o co Ti jde. Myslím, že jsem jasně napsala, že nekomentuji chovny, ve kterých je třeba mít ryby v menších nádržích, ale akva okrasné, ve kterém se mačkají terčovci a jiné ryby, a které se mi nelíbí. Nevím, o čem bychom měli dále diskutovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2013 21:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: milda87
tahle interpretace není úplně správně, podmínkou je velké akva a velké hejno, pak jsou placky v pohodě. 50 litrů na rybu občas nadělá víc škody než užitku - ryby jsou plaché a zalezlé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 21:13 milda87 Re: baletka
Já tedy jsem zatím pokaždé četl-na jednoho dospělého terčovce ve společenském akváriu minimálně 50litrů. Což jsou cca.3-4litry na 1cm.Lenka určitě nechystá odchovnu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 21:06 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: baletka
Psala jsi že kdo odchovává, tak v mini nádržích X-) A já ti napsal že odchovny je úplně něco jiného, aby se to vyplatilo a chovatele uživilo, tak nemůže např. dávat jako vytíračku pro apistogrammy 100l, nebo pro pár terčovců jako vytíračku 500 litrové akva X-) To si může dovolit hobbysta ne ten kdo se tím živí ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 20:57 Žena baletka [624] Re: Bob66
OK, psala jsem sice úplně o něčem jiném, ale kdo chtěl, řekla bych pochopil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2013 20:52 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: baletka
baletka napsala: Rozdíl v údržbě páru terčů ve vytíračce a v běžném akva sice je, ale co víš, třeba Tricha mění vodu denně. :-)



To sice může, ale pokud tam má dno, rostliny a dekorace, tak se na úroveň odchovny stejně nedostane :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 20:42 Žena baletka [624] Re: Bob66
S tím pravidlem 1L na 1cm ryby se tu setkáš pokaždé, když se někdo ptá na počet ryb v akva. Vím, že jde o pravidlo orientační, nicméně si ho bere do úst každý druhý a co pět minut ;-) Rozdíl v údržbě páru terčů ve vytíračce a v běžném akva sice je, ale co víš, třeba Tricha mění vodu denně. :-) Ale o to nejde. Psala jsem spíše o tom, že ryba se může pěkně vyvinout i vybarvit a docela řekněme žít ve velmi malém prostoru (údržba je jiná věc). Ale nikomu z nás by se takový život nelíbil, takže já s takovým "pěstěním" nesouhlasím. Chápu nutnost ryby nějak odchovávat, takže nekomentuji chovny. Ale pokud mám pár ryb na okrasu, měla bych jim dopřát prostor, myslím. Jen to jsem chtěla napsat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 20:07 finnnp Re: Ivoš
V klasické vytíračce 125L se pár terčovců většinou drží celý produktivní život.Určitě,ale každý chovatel má svou taktiku odchovu.Kolikrát se mě stalo,že jsem prostě neměl další bednu.Tak jsem ryby do velikosti 4 cm odchoval v bedně třeba 120L.Růst je,ale pomalý.Dříve jsem měl jednu bednu 120x70x70 a při dobrém krmení byl růst ryb velmi rychlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 20:07 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: baletka
baletka napsala: Každý mluví o 1L na 1cm ryby, ale všichni, kdo ryby odchovávají (i terčovce) je drží v mini nádržích, cichlidky ve dvackách, terče v 50x50x50...



Nikdo nemluví o 1l na 1cm, protože to je jen hodně orientační pravidlo, které ve většině případů neplatí X-) A neplést spolu dohromady odchovny a jedno nebo pár akvárek u běžného akvaristy, je to něco úplně jiného. Jak v koncentraci ryb tak hlavně v údržbě, nezařízená holá akvária, denní výměna vody atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 19:42 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: baletka
Rozměry nádrže pro terčovce 50x50x50 ano. Ale jedná se pouze o klasickou vytíračku. Silně pochybuju o tom, že by se našel takový koumes aby v takové či rozměrově podobné nádrži terčovce choval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 19:33 Žena baletka [624]
Ono je to s tím prostorem pro ryby (podle mě) takové trochu všelijaké. Každý mluví o 1L na 1cm ryby, ale všichni, kdo ryby odchovávají (i terčovce) je drží v mini nádržích, cichlidky ve dvackách, terče v 50x50x50... A to celý chovný život, pokud se nepletu. Neviděla jsem chovnu, kde by majitelé měli luxusní velkou nádrž, kde by si chovné páry chodily "spočnout". Takže určitě se terčovci dají úspěšně chovat i v této nádrži (od Trichy). Ale mně se tam ty ryby nelíbí. Mám pocit, že musí každou chvíli narazit do skla (což je samozřejmě blbost, ale ten pocit je divný). Být na jejím místě, intenzivně se poohlížím po větším akva, resp. bych prostě discuse do takového akvária nedala. Ale fandím, pokud je vyhlídka na změnu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 11:30 R Muž romant [27987] Re: Tricha
To zní rozumně. X-) Bude kolem toho akva trošku více péče, je to hrana a uvidíš jak se Ti povede ryby držet v dobrý kondici. Není to pro ně žádná hitparáda, ale třeba se časem dopracuješ k optimálnějšímu prostoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 11:25 Tricha Re: romant
Ty dva gibouni, jak píšeš....šli ve čtvrtek pryč, ptz. byli moc prudký a a plašili mi terčovce...a je tam hned větší klid v akva...A s těma gibounama šly pryč i skaláry,Tak terči mají akva jen pro sebe...Ted ještě potřebuji překopat akva, nějaké Kryptokoryny si vezme brácha a já musím dokoupit nějaké rostliny...No a je pravda, že se pomalu poohlížím po větším akva...uf...To víte, přeplatek za vodu byl slušný...ale tuším, že ten také s chovem terčů a velkým akva končí...a spíše budou nedoplatky... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 11:02 R Muž romant [27987] Re: milda87
Tak oni tam nepatří ani ty dva gibouši, ale to je opravdu na tazatelce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 11:00 milda87 – nádrž
Třeba Lenka chystá pro terče nové akva?
Podle mého názoru to její akvarium co má v prezentaci se mezi "menší" nádrže,kde by ještě šli chovat bez problémů a týrání terčovci, neřadí....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.05.2013 09:28 Muž acik [416] Re: finnnp
Když chce někdo nějaké ryby,tak at si nejprve zjistí co je pro ne nejvhodnější X-)

finnnp napsal: Je jasné,že při chovu Terčovců je veliká banda nesmírnou výhodou.Voda je stálá.Ryby lépe rostou atd.Při dobré péči o vodu a časté výměně vody jde chov Terčů podle mne dělat i v menších nádržích.Horší asi bude když vyrostou do standartu.Když vyrostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 09:10 finnnp Re: grunda
Je jasné,že při chovu Terčovců je veliká banda nesmírnou výhodou.Voda je stálá.Ryby lépe rostou atd.Při dobré péči o vodu a časté výměně vody jde chov Terčů podle mne dělat i v menších nádržích.Horší asi bude když vyrostou do standartu.Když vyrostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 00:28 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: riso
toho jsem si nevšiml, placky v zavařovačce tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 00:25 Žena baletka [624] Re: riso
Taky se mi to tak jeví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 00:17 Muž riso [129] - CichlidyRe: Tricha
spis popremyslej jestli nemas na terce male akva X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2013 23:26 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Tricha
podívej se na moje akva, mám placky, roste mi tam úplně všechno, neznám kytku, která by při troše péče nerostla při 28°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2013 23:21 Tricha Re: Bob66
Díky Bobe... ;-)
Jdu se na to vrhnout... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2013 23:11 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Tricha
Např. echinodory, vallisnerie a spoustu dalších rostlin, zkus si projít pár prezentací s terčovci a najdeš toho dost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2013 22:23 Tricha – Dotaz na rostliny
Dobrý večer...
Mám prosbu, jaké rostliny se vám osvědčily v akva při chovu terčovců? Při teplotě 28C ?Mám Kryptokoryn a nevím, jaké rostliny pořídit k nim, krom Anubiasů, ty mám...Děkuji za odpověd...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 152 153

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 146348x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10902?od=1801