Začátečník
Afc má pravdu, bez prezentace (když ne tady, tak klidně u konkurence) to bude věštění z křišťálové koule. Ale tipnu si -- příliš brzy osídlená nádrž, přerybněná, překrmovaná, málo výměn vody (nebo žádné). Ty "výměny vložek ve filtru" tomu taky asi víc uškodily než pomohly. Nejpravděpodobnější přičinou úhynu otrava dusíkatýmí látkami (amoniak, dusitany, dusičnany).
Chtělo by to vytvořit prezentaci akvária s co nejvíce pravdivými údaji.
0 14.09.2019 20:25 dr – Začátečník
V JUWEL RIO se mi najednou po celém dně (kameny) vytvořil hnědý povlak, z kterého se místy zvedá něco jako vlasy. V jeskyňce, kam nesvítí ledky, zůstaly kameny bílé. Zároveň uhynula většina rybiček včetně ancistrusů a odumřely téměř všechny rostliny. Voda je stále čistá, vložky v filtru měním dle návodu. Poradí mi někdo co s tím?
Starší reakce
Ještě ohledně toho filtru. Dobrý poměr cena/výkon má třeba TetraTec EX 800 Plus (cca 2100,-) a nebo JBL CristalProfi e902 geenline (cca 3000,-). Co se světla týče, tak na to už ti odpověděl Anthrax.
Příště už ten písek nemusíš tolik prát, špinavej dospod, čistší nahoru a vyvářet kamena a zvláštěpak kořeny ve slaný vodě taktéž není nutné, dokonce to u kořenů může způsobit lehký problém v tom, že event. rostliny na kořenu takto ošetřeným nebudou moc prosperovat.
Jinak u mě dobrý.
Já jsem do AQ dal pořádně propraný říční písek, kořeny a kameny vyvařené ve slané vodě, zasadil hafo rostlin, až zmizeli po pár dnech nálevníci nasadil do cca čistého objemu +-85 litrů 50 rybiček. Vyměnil jsem filtr ze setu za Aquaball 180ku a do krytu přidal jednu slabší LED zářivku, tou svítím až zhasne ta origoš. Zatim jsem v AQ nic neměřil a ani nevím jaké mám PH, snad máme vhodnou vodu a snad to funguje. Jak rybičky, tak rostlinky se časem „vytřídily“ a jsou spokojené.
Z akvaristiky se udělal byznys jako hrom. Je to neuvěřitelné. Každý ti poradí svoje zkušenosti, kterými se dá řídit, ale nikdo ti nezaručí, že to bude ve tvém AQ fungovat. Je dobré si toho hodně přečíst, ale čím víc, tím dřív se v tom začneš ztrácet.
Držím palce a těším se na fotky tvého AQ.
Teď beze srandy, to se nedá napsat takhle jednoduše, to je za roky a roky čtení informací ohledně akvaristiky. Jen tady na fóru je údaj v rozmezí 3 - 5% uveden nesčetněkrát. Jinak já jsem nikde neřekl, že to je můj osobní názor. Já se osobně přikláním k teorii Maga o tom, že se filtry všeobecně přeceňují. Ale nikdy bych neradil experimentovat začátečníkovi, který o akvaristice neví zhola nic.
Shimi napsal: Studiem
Čeho? Zajímá mě zdroj, podle kterého jsi došel k číslu 4%. Já vím o jiném číslu, ale to bylo uvedeno v přímé souvislosti s typem akvária.
Studiem
Shimi napsal:....Když vezmeme v potaz všeobecnou teorii, že objem filtrační hmoty by měl být +/- 4% čistého objemu akva...
Na ty procenta si přišel kde?
Tak když už se v tom budu hrabat, tak pořádně
Ještě tedy poprosím o doporučení jiného filtru, který by byl vhodný? Klidně i vnější. A také, jak teda vyřešit osvětlení? Předpokládám, že je potřeba nejméně 100W na tento objem. Děkuji
Nemáš, ani Biopower 240 není dostatečný. Když vezmeme v potaz všeobecnou teorii, že objem filtrační hmoty by měl být +/- 4% čistého objemu akva, což je v tvém případě +/- 6 litrů, tak nějaký Biopower s filtračním objemem 0,68 litru to nevytrhne. Ale rozmlouvat ti to nebudu. Nicméně vzhledem k osvětlení budeš muset volit nenáročné rostliny. Mrkni na web "Surpanblog", má tam přehledný katalog rostlin, kde si pomocí filtru zadáš parametry jaké požaduješ a vyhodí ti to i s obrázky kompletní seznam včetně informací, do jaké části akva ta která rostlina patří. A co se ryb týče, tak vzhledem k filtraci bych se moc nerozšoupával. Max. několik Pancéřníčků na dno a do prostoru jedno hejno menších rybek (Neonky, Razborky, atd.).
Filtraci mám vyřešenou, Eheim Biopower 240. Rozpočet nemám určený. Jde mi o množství a druhy rostlin, poměr světlo/rostliny a vhodné druhy ryb.
Hm, takže všeho málo, filtrace, světla i kytek. I když to světlo by nebyl zase až takový problém. Každopádně jaký máš rozpočet?
Výška a šířka jsou od prvního pohledu jiné. Já tipuji klasickou 200litrovku.
Rozměr zjistím dnes, až budu na místě. Odhadem jde o od 100x50x50 do 120x60x60 akvárium, tedy hrubý objem 250 - 432l, odhaduji spíše spodní část intervalu.
Takže 120x60x60 neplatí? Pokud ne, tak vezmi prosím tě metr a změř rozměry akva, ať víme o jakém objemu se reálně bavíme. To je kruciální parametr bez kterého se nepohneme, hlavně kvůli skladbě a množství ryb a velikosti filtru.
Díky za postřeh, je možné, že to akvárko může být menší, ale 200-250l mít bude určitě
Akva s čistým objemem min. 350 litrů a o filtraci se stará malý Eheim? Tak to je slušný mazec.
Není, ale mám celkem volnou ruku. Jen zase jde také o informace a zkušenosti/znalosti, které nenahradíš a z obrázku člověk nevykouká
No vytunit by zasloužilo, ale jestli není tvoje...
0 15.05.2019 13:20 Din0 – Rady se stávajícím akváriem?
Dobrý den,
jsem začátečník, mám na starost staronové akvárko na cca 4 měsíce a přemýšlím, že bych ho vylepšil a změnil. Tím myslím, hlavně zaplnit větším množstvím rostlin, změnit vzhled a dokoupit nějaké ryby. Četl jsem zde celý dnešní den, ale nějak se v tom ztrácím. Rozměry 120X60X60. Momentálně jsou tam 2 čichavci, živorodky,2 skaláry, 1 ancistrus. Snad obrázek pomůže k představě. Doporučili byste mi co a jak s tím? Jaké ryby by mohly být vzájemně vhodné i k rostlinám?
i.postimg.cc/…
Děkuji moc za váš čas.
MK
Starší reakce
Ty povlaky jsou většinou téměř neviditelné. I jemná slepá hladina je taková.
Otázka je, prečo sa prestanú tie povlaky tvoriť, resp. kde sa presunie to ťažisko.
Je to úplně normální stav. Levatky se neživí ani tak řasami, jako organickými povlaky, které se právě v nově založených akváriích nejvíc tvoří. Levatky jsou první šneci, kteří se namnoží. Víc tady
scobak.blog.sme.sk/… Kořen je z PET centra. Vytáhli ho z akvárka.
Žerou biofilm na tom kořenu. Na tom se jich uživí spousty.
Je ten kořen z dobrého zdroje?
Po založení se mi levatky taky rozmnožovaly rychle. Po cca 2-3 měsících se jejich počet zredukoval.
Populace levatek ti roste jak píše Tučňák z důvodů dostatku potravy.Až se situace v nádrži změní počet levatek se ustálí.Pokud nebudou mít dostatek potravy ,tak se začne jejich stav přirozeně zmenšovat aniž by jsi musel zasahovat.Navíc levatka je dobrý indikátor problému s vodou v akva.
Teď ti ty Levatky dělají službu, nelekej se toho množství. Přidej ne pár ale hodně rychle rostoucích rostlin a snaž se i sbírat upadnuté/odumřelé části rostlin. Hnojení bych taky vysadila, máš tam zásobní substrát, to by mělo stačit. Jestli přidáš rybky, tak postupně, ne moc najednou a krm je hodně málo. Až ti začnou dobře prosperovat kytky, řas ubyde a Levatek taky nebo je budeš postupem času redukovat sám.
To vypadá, že máš vlivem substrátu a hnojení v akváriu opravdu hodně živin (zvlášť na to, že tam máš slabší osvětlení). To by mohla být příčina zvýšeného množství řas i po 5 týdnech. Šneci se budou množit, dokud budou mít dostatek potravy. Požerou jen napadené či odumírající listy. Vůbec bych nehnojil a mrknul bych na dusičnany. A zkusil přidat pár rychlerostoucích rostlin, pro lepší zajetí.
Mám dotaz ohledně množství šneků v akváriu. Akvárium mi jede 5 týdnů, zatím pouze rostlinky a Levatky. Postupem času se Levatky rozmnožily tak, že jich jsou v akváriu desítky. Pokud to takhle půjde dále, budou jich brzy stovky. Přitom je vůbec nekrmím. Papají řasy na větvích, sem tam nějaký list dostane zabrat a je prožraný. Kromě hnojiva 1x týdně pro rostlinky do akvária nic nepřidávám. Jak je to s udržitelnosti rozumného počtu Levatek v akvariu? Dělám něco špatně? Brzy bych rád vypustil první rybičky a mám obavu co se bude dít, až budu sypat krmivo. Děkuji.
Starší reakce
Nemáš rozbor vody? Bez toho těžko radit.
Vodárny ho mají na svých stránkách, u studeny by ho měl mít majitel, pokud se voda i pije.
Jsou to opravdu dusitany? Nejsou to dusičnany?
0 21.02.2019 11:39 KittyM – kvalita vody
Tak jdu ještě s jedním dotazem - máme na Nepomucku nějaký problém s obsahem dusitanů v pitných vodách (doufám že píšu dobře - ne z biologického hnojení, ale z anorganického hnojení polí).. Jak to potom v akváriu přirozeně regulovat? Poradí si zeleň?
Starší reakce
Díky moc, je to tedy 2:0 pro aquatlantis, zítra ho objednám a snad se brzy pochlubím čerstvě a hustě osázenou nádrží
Moc díky za názorný příklad! Se šneky počítám..
0 11.02.2019 18:01 KittyM – topení
Hm, proč teď řešit topení? teplota kolem 18st., v zimě to hodně kolísá 15-25 (krbovky v obýváku kde bude akvárko)..Zrovna razborky by měly mít teplotu 25-28, neonky či endlerky 23-27 dle atlasu.. Spíš bych potřebovala porovnat ty dva filtry, chápu že sety jsou o kompromisech, ale vždy je lepší a horší volba..
KittyM napsala: Zima i v létě, topit musím
Sice nepíšeš žádná čísla, ale skoro určitě Ti mohu říct, že pokud v něčem bydlí lidé, tak v akváriu topit
nemusíš. Neznám akvarijní rostlinu, která by mi hynula zimou při teplotě 15°C (i nižší, já jsem trochu polárník), a to jsem už vyzkoušel všelijaké potvůrky.
Šneci (obyčejní) taky bez problémů. I krevetky mi v tom žijí, ale v tomto jsem začátečník, takže netvrdím, že to tak jde dlouhodobě.
Pokud jde o tropické ryby, pro teploty pod 20°C je samozřejmě výběr omezený. Ale i tak je jich víc, než se zdá. V tomto myslím dobře poradí zrovna Jirka Ščobák...
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114546x