Začátečník
Vsadím na čolka.
0 31.08.2014 23:21 toninkazen – zabijeni samecku
Ahojte, dnes jsem ve svem akva nasla dva roztrhane samce mecovky cervene. Akva ma asi 150 l, puvodne v nem byli 4 samci a 2 samicky mecovek, dva cichavci, dve zavojnatky, snek a colek. Samicky mecovky jsou obe tehotne, tak jsem si myslela ze cele akva je v poradku, ze ryby nemaji mezi sebou rvacky, ale tenhle masakr behem jednoho dne me vydesil. Co se mohlo stat? Diky za radu.
Starší reakce
Co se tyce hnojeni do vody, to si musis rozmyslet sam, co vlastne chces. Hi-tech akvarium se hnojeni do vody prakticky nemuze vyhnout, low-tech akvariu mnohdy staci hnojit vymenami vody, zbytek dodaji ryby. Je jen na Tobe, cemu das prednost. Cele je to hlavne o svetle, protoze kde se hodne sviti, tam je potreba dodat rostlinam i vsechno ostatni. No a kde se sviti sotva ze to roste, tam nic moc dodavat nemusis.
Ne, to nemusis, to jen pro zacatek. Takovato dna maji na pocatku nulovy obsah zivin, a trva asi tak pul roku, nez se zanesou, takze pro ten zacatek je fajn rostlinam necim do dna pomoct. Po nejakem case provozu uz jen obcas (treba co rok) neco podle citu pridas pod vetsi dobre korenici rostliny, spis tak z pocitu ze tomu pomuzes, nez ze by to bylo uplne nutne.
V ciste pranem pisku/sterku mohou rust rostliny nadherne, neni s tim problem, ale kdyz mas specialni dno, rostou skoro hned, kdezto tady tomu musis dat cas, aby se to dno stalo co k cemu. Mam ciste prany kremicity pisek a Echinodory jsou obcas vetsi, nez co maximalne udava atlas. Jiste ze mohou byt lepsi dna, treba ruzne porezni granule, ale s timhle se da take dost dobre fungovat.
0 28.08.2014 13:50 zelda Takže budu muset vždy dávat nějaký to hnojivo nebo přímo pod tu rostlinu nějaký ten substrát aby se ukořenila a kvůli živinám
V tom se da pestovat ledacos, pod vetsi a dobre korenici rostliny dej jilovou hnojivovou kulicku, pod mensi jsem ji rozbil kladivem a daval kousky.
Pouzivam tyhle, ale samozrejme je moznosti vic a i vyrazne levnejsich:
www.akvarista.cz/…
Co se tyce velikosti rostlin a toho z ceho rostou, pochopitelne to chce s rozumem. Ale nic Ti nebrani zahrabat nekam plastovou misku a v ni mit kus dna jiny nez ve zbytku akvaria. Jen si pak musis dat pozor, at si to moc nemichas pri udrzbe.
Hemianthus callitrichoides kazdopadne neni uplne nejvhodnejsi rostlina na sterk.
štěrk tam je cca zrnitost 4mm, substrát sem myslel to co se dává pod ten štěrk
No tady bych se zeptal, co je mysleno bez substratu, pac sterk je taky substrat. Jak je hruby? Tim substratem se myslel nejaky vyzivny substart pod sterk?
Jestli chcete akvárium bez substrátu, tak se raději poohlídněte po rostlinách, které mohou růst na dekoraci.
0 28.08.2014 00:56 zelda – Bez substrátu
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli se nedají rostliny sázet bez substrátu ? Mám tam daný jen štěrk.
Hlavně bych tam chtěl dát tady toto Hemianthus callitrichoides a pak nějaké rostlinky.
Díky za odpověď
Chudáci rybičky...nejlíp uděláš,když je odneseš zpátky a domluvíš se,že až budeš mít akva zajeté,že si tam určitě něco koupíš...ale nejdřív se raději zeptej tady co je vhodné(i když náznak už tu je).
Tak jsem se trefila
Ani jedna z rybek, které tam chceš dát není vhodná. Pro neonky, je to malé ohledně plavání, pro skaláry je to malé jak na výšku tak na objem ty otíky klidně, ale až bude akvárium zaběhlé. Poohlédla bych se místo neonek po nějakých menších razborách a místo skalár třeba pár menšího čichavce nebo samce betty, ale na osádku máš ještě čas minimálně měsíc!
Projdi si ty články v modrém rámečku opravdu pečlivě, osázej živými rostlinami, některé se chytnou jiné ne a tak se potom zaměříš jen na ty co se chytnou - žádná věda, udělají v akváriu spousty práce a taky parády. Projdi si místní atlas, které ryby by se ti líbily, ale nyní ještě jednou opakuji žádné ryby min. měsíc
Přečti si některý z těch odkazů zde v tomto vlákně v tom modrým rámečku, tak jak to chceš udělat je zabiješ, všechno chce svoje.
0 26.08.2014 19:08 kataapeta – Filtrace - bublinky
Ano, je to 54 l. Těch živých rostlin se dost bojím. Akvárko funguje jen pár hodin. Bohužel nás paní v obchodu neupozornila, že je lepší počkat pár dní. Takže mám raději uměl. rostlinu vyhodit? A myslíte, že to rybky přeijí, když je tam pak pozvolna pustím? Jako nejdříve jen v sáčku a pak tprve vypustit.
A díky za roady a ano je to krunýřovec jednopruhý.
Pokud to akvo běží v normálním režimu více než 14 dní, tak postupně zarybňovat můžeš(odpovídající osádkou k daný litráži), ale do čerstváčku s umelějma kytkama zatím nic. Nestyď se, zřiď prezentaci a bude se vidět, jakým směrem se budou další rady ubírat.
Já bych doporučoval vyhodit umělé květiny a nasadit tam živé. Pokud je to 54l tak bych doporučoval jinou osádku. A jak již doporučovala Turbínka tak jsem také pro založení prezentace.
Jaká je litráž akvária? Tak trochu tuším 54 l set což není na tuhle osádku moc košer
Doporučuji vyhodit umělé květiny, osázet živou nenáročnou zelení 80% dna a založit prezentaci
Jak dlouho je to založené? Jaké je dno?
Ohledně "čističů" možná myslíš krunýřovce jednopruhé nebo ancistruse.
0 26.08.2014 18:31 kataapeta – Bublinky - filtrace
Máme puštěnou filtraci a na umělé květince se drží bublinky. Chceme tam dát rybičky (neonky, čističe a skaláry). Je dobře, že tam jsou na ní bublinky a nebo ne? Taky Nevím, co je to za čističe, protože je nemůžu najít a zapoměla jsem to. Jsou bílís černými tečkami a mají bílé bříško. Díky za odpovědi.
Co dodat, je mi to líto, ono to zranění od parmičky bylo docela rozsáhlé a velmi zaplísněné, když už romant doporučuje nějaké léčivo, nejen vodoléčbu, to už musí bejt
Zkus si pročíst vlákno
rybicky.net/forum/1479 a něco v atlase
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sp_obycejny čím prcky krmit a jak se o ně starat, aby z nich byly brzy životaschopní krasavci
A taky si udělej už tu prezentaci, ať mohou přijít ty rady ohledně osádky a změn v akváriu
0 23.08.2014 22:56 mummy Tak bohužel moje ,,mamina" mi umřela.Je mi to moc líto,zůstala mi po ní čerstvá mimča,už se mi dnes rozplavala a taťulda je hlídá. Děkuju za rady,je mi líto,že už jsem ji nestihla pomoci.
Teď mně čeká renovace akva,a pak nové osazenstvo,těším se na další rady,hlavně co se budoucího odazenstva týká.
0 23.08.2014 18:37 mummy Ju díky,paní ve zveráku slíbila eSHu po neděli tak snad vydrží,prdelka moje .
Sama paní ve zveráku doporučila eSHu.Ale to není zverák jako zverák,mají to manželé a jako koníček.Tam se člověk cítí dobře.
Je to jediný zverák,který můžu u nás doporučit.
Aplikoval bych eSHu 2000 dle návodu a jinak vodoléčbu se solí do té doby než bude eSHa.
0 23.08.2014 18:08 mummy Tak nevím co teď,ancitrusce se udělalo cosi na čumákz,asi plíseň,v místě kde měla rány po boji s parmicí.Nevím co s tím,zatím jsem vyměnila 2/3 vody,lehce osolila....
Malá rada:nad zářivkou je reflektor?(odrazová folie...),pokud ne,dokáže zvýšit intenzitu světla,v nouzi stačí i leštěná hliníková folie:
www.gme.cz/… Klasickou kuchyňskou a to podle toho kde je, pokud je to akvo s rostlinama, tak pol. lžíci na 50 litrů vody a když je to karanténa bez kytek, tak klidně i tu lžíci na 30 litrů, předem rozpustit ve vodě a lejt roztok.
0 22.08.2014 17:41 štěpánka mummy kůlová Tak jsem se zaregistrovala,sle mám problém když se přihlásím tak už nedokážu najít tuhle rozpravu.Já už se z toho picnu.Jinak jsem utíkala do akvárka nabrala substrát,nalila ocet aaaaaa a nic ticho žádný šum.To jsem si oddechla.Samozřejmě Ancistruska je mimo hlavní akva,je v malém v karanténě,vodu vyměním a léčivo už tedy nedám.Jen nevím co dát,vypadá už o hodně lépe.Co se týká filtru koupím ten co radíte jen musí počkat do výplaty,zářivka je 21 w,tak nevím a je cca 10 cm nad akvarkem.Co se týká změny osazenstva budu muset ukecat dcerku a nechám si poradit,jediné co bych chtěla nechat jsou ancistrusy.
Přestaň psát věty typu "pokud mě nesníte za živa", to se tady nikomu kdo pomoc žádá a potřebuje neděje. Někdy jsou reakce lidí na daný problém možná trošku příkřejší, ale to je život, není to jenom o cukrování. Takže se přestaň stydět, zaregistruj se, vytvoř tu prezenataci a bude se na tom společně pracovat, aby to fungovalo a bylo to k radosti a ne starosti.
Jen bych měla poznámku k tomu multimedikalu, je to dost silný driják a ancistrusovi by nemusel zrovna dělat dobře, v karanténě bych ji léčila jen denní vodoléčbou (1/2 - 1/3), možno lehounce zasolit, multimedikal vynechat.
Zrnitost dna je dobrá, jen záleží co je to za materiál, nevhodné jsou substráty ze sloučenin vápníku, zjištění zda substrát obsahuje vápenec - vzít pár kamínků a dát do octa, pokud budou šumět, pak je dno nevhodné.
Ten filtr se mi zdá nedostatečný, raději bych volila čerpací hlavu Atman AT 200 + biomolitan, zvlášť když je tam tolik ryb, které svým metabolismem hodně znečišťují vodu (ancistrus + živorodky) a trochu pozměnila osádku, bude tam dosti přerybníno
Měnit klidně denně až ob den 1/3 vody v akváriu a po tom co založíš prezentaci (jak psal Zoidik) se určitě někam posunem
Edit: Negativní komentáře si neber do slova, ale snaž se v nich hledat konstruktivní kritiku. Na fb se to občas zvrtne do šílených mezí. U prezentace můžeš komentáře, které se ti nelíbí sama smazat
O chybach vis, takze neni duvod Te trapit, to jiste napravis. Zkus si ale i tak precist clanky z tohoto serveru, urcene zacatecnikum, protoze i kdybys tam chytila jedinou pro Tebe novou informaci, muze to byt prave ta, ktera je rozdilem mezi funkcnim a nefunkcnim akvariem.
A ted trosku detailneji k problemu. 70cm zarivka bude T8 18W. To svetlo by mohlo pro nenarocne rostliny nad 90l akvariem stacit, ovsem v pripade, ze je za zarivkou reflektor (to co odrazi svetlo z jinych smeru do akvaria), a diky vyzarovacimu uhlu pochopitelne neni jedno, jak vysoko je zarivka nad akvariem. Zadna svetelna hitparada to ovsem neni, mnoho druhu rostlin pod timto neporoste, nebo se budou spis trapit nez rust.
Filtr Atman HF-0300 je pro Tve akvarium nedostatecny. On by nekomu i stacil, ale to by pak slo spis o akvarium plne rostlin s minimem ryb, coz zde citim, ze realne nikdy nebude. Plne zarybnene akvarium musi filtr prepumpovat 3x za hodinu, a tento pumpuje 100l/h, pricemz to bude po jeho pricpani tak 50l/h, nehlede k tomu, ze media pro nitrifikaci budou take nedostatecna. V tomhle akvariu nikdy diky filtru nenastane rovnovaha, muze to castecne prevzit dno, ale to u nove zalozenych akvarii, a po lecivech, rozhodne nemuze, a pri silnejsim zarybneni to nemuze prevzit ani normalne. Potrebujes jiny filtr, idealne cerpadlo s kostkou bilomolitanu (je to levne, jednoduche a plne funkcni), pokud se nerozhodnes pro nejaky filtr externi (coz ale prijde draz a chce to nejake dalsi misto kolem akvaria).
S lecivy typu multimedikal atp. vzdy opatrne, vrazdi nitrifikacni bakterie a to nejcenejsi na akvariu, to co jej drzi po kope, vymre, takze castecne zacinas po takovych lecbach znovu. Podobne pripravky jsou opravdu jen pro ucel krize, a i kdyz nazvy mohou byt voleny velmi nestastne, treba "Preventin", rozhodne je nelze pouzivat trvale. Radeji to pisu, mozna vis.
Jemnejsi dno az tolik nevadi, pokud to neni vylozene jemne jako "pudr". Musis si ale lepe ohlidat, aby se vylozene nezabetonovalo, s naslednym vyhnivanim. Bylo by fajn to videt, takto to neposoudim.
Dalsi veci je udrzba. Menit vodu tydne tretinu. Ono to nejen "vyvetra" vodu (zredi odpadni produkty), ale zaroven zneprijemni zivot rasam.
Co se tyce zelenych hnedych a podobnych rasovych katastrof na zacatku, je to tim, ze akvarium jeste dela cokoli jineho, nez aby bylo stabilni. To se s dobrou peci o akvarium casem srovna.
V kazdem pripade, to prvni co si nastuduj, je "NITRIFIKACE", protoze akvarista s klasickym akvariem je predevsim chovatelem bakterii, a az ty mu umozni to neco navic, cim jsou krasne zdrave ryby.
0 22.08.2014 16:35 štěpánka mummy kůlová Momentálně mé akva vypadá dost uboze.Mám ho cca rok a vše bylo OK,není to moje první.Od té chvíle co jsem tam zatáhla ten hnus těma rostlinkama jsem nešťastná.Co se týká Parmičky ,bohužel byla přinesena z burzy jako prcek bez větších info a bohužel jsem nevěděla co je to za rybku,moje hloupost.V akva už není.Mám ty moje hnojačky kvůli dcerce jí se líbí tak tam jsou.Jinak já jsem spíš přez ancistrusy a panceřníčky,ale zase jich nemůžu do 90 l akva cpát mraky.Pokud mně nesníte za živa tak vám tu svou ubohost vyfotím,momentálně se za ní stydím.
Parmička červenoploutvá do 90 litrů nepatří, tak jí opatři nový domov. To co udělala bylo ze stresu. Ancistrusy, molly a mečovky jsou rozmetači hnoje. Problémy bych asi přisizoval špatné péči o akvárium. Nejlépe uděláš, pokud se zde zaregistruješ a zřídíš důkladně vyplněnou prezentaci akvária i s fotkama. Pak se bude radit mnohem lépe. V akváriu pravidelně měň vodu 1/3 objemu týdně a odkaluj dno. V současné době můžeš měnit vodu i častěji dokud se rostliny nevzpamatují, ale jak jsem psal, zaregistrovat a udělat prezentaci.
0 22.08.2014 16:06 štěpánka mummy kůlová Dobrý den,mám dotaz a doufám,že nedopadnu jak ve skupince na fb.Tam mně tak hnusně napadali až jsem to obrečela.Mám založené akva.cca 90 litrů,udělala jsem xhybu s neznámou rybkou - nyní už známá Parmice červenoploutvá.Umordovala mi jednoho sumečka a počochnila samičku Anxitruse - nyní v karanténě 3 den ,léčím multi - medikalem a o 50% lepší.Přinesla jsem si ristlinky ze zveráku a asi po 14 dnech se mi začal dělat povlak na hladině,uhnívat rostlinky,tvořit zelená vlající řasa a kalit voda.Nyní mám odkaleno,zničené rostliny v,hozené,otrháno co bylo fuj.Použit biofiltr,co2 hnojivo.Asi mám špatné dno jemný akva písek plus jemnozrný kamínkový substrát velikost zrna cca 2-3 mm.Filtrace Atman HF-0300.Svítím zářivkou bílou o délce akva 70 cm přímo s vrchu,možmost náklonu.Prosím poraďte co změnit.Jinak v akva přírodní kořen atd..rybky se vytírají bez problémů,ancistrusy,sumeček,mečo ky ,moliny.
Nejsem nijak zkušená, tak napíšu jen svojí zkušenost. U prvního akvárka jsem uspěchala vypuštění rybiček - šly tam po cca 17 dnech a pak jsem různá "nevysvětlitelná" úmrtí a rozhoupané NO2 řešila ještě přes půl roku než se to usadilo. Bylo to akvárko taky kolem 54 l.Papírkové testy ukazovaly No2 nula, ale na kapkovém od Aquaru se dusitany ukázaly. měnila jsem vodu 2 - 3 x týdně, hodně zakytkovala a vyměnila filtr za Atman 200 + houbu 10x10x16 cm (měsíc běžel souběžně se starým). Do téhle velikosti je to snad nejlepší řešení, houba se zakryje většíma kytkama a čistím ho cca 1 x za 4 měsíce. Pak se to usadilo a je v pořádku. Tak nic neruš, kup toho atmana, lepší test na NO2, vydrž v měnění vody, do uklidnění nepřidávej nové rybky a krm jen malinko, ono si to sedne. Kdypak byly vypuštěné první rybky?
U ostatních čtyř akvárek už jsem po těchhle zkušenostech s nasazením rybek vydržela 4-5 týdnu, na zabíhání jsem tam nacpala jen šneky a problémy nebyly. Tak držím palce a trpělivost
V nezaběhlém akvárku než se nastolí nějaká rovnováha, tak jsou různé problémy. Mně taky ze začátku umíraly ryby na různé nemoci (krupička, střevní nemoci a paraziti), ampulárky taky ty jsem už potom ani nekupoval. Jednak okusují rostliny a taky jsou to producenti velkého množství odpadu.
Pokud se nakoupí různé ryby z různých zdrojů je velká pravděpodobnost nějakých nemocí či parazitů. Když se ryby chovají nestadartně, neplavou, nežerou, tak mají většinou nějakou nemoc. v tomto je těžké něco radit, já třeba občas hodil do akva pár zrnek hypermanganu jako desinfekci, narůžovělá voda se časem vyčistí.
Taky raději nehnojit nezaběhlé akvárko, nebo si můžeš zadělat na problém s řasama.Taky pozor při nakupování rostlinek do akva, já si takto zatáhl do akvárka řasu ruduchu a už s ní bojuji pěkně dlouho a i když už je na ústupu, tak je to pěkně nepříjemná mrcha.
Další problém může být používání chemikálií v bytě, laky na vlasy, parfémy, osvěžovače, hubiče komárů. V akva vůbec nevzduchuji, jenom filtruji a žádný problém není.
Chce to čas, než si to trochu sedne může to trvat klidně půl roku. Nevím zda je dobré měnit pořád vodu, já měním 1/3 vody za týden a je to v pohodě. Rozhodně bych vodu neupravoval chemikáliema na nějaké idealizované parametry.
Podle fotografie vypadá nádrž v pořádku i když velmi čerstvě a "nezaběhnutě". Ohledně parametrů vody by to chtělo přesnější informace a ideálně použít při takovýchto problémech raději testy kapkové např. od Rataje nebo Aquaru a to minimálně na dusitany. Filtr podle fotky typuji na Aqua Clear má dostatečnou kapacitu i průtok. Tedy pokud běží naplno. Nevím jaké tam používáte hmoty, ale já mám dobrou zkušenost s naplněním filtru pouze bioakvacitovou vložkou. Uhlí bych nepoužíval. Vzduchování je v případě použití takovéhoto filtru zbytečné. Rozhodně by to chtělo podpořit růst rostlin. A po nastolení rovnováhy bych nedělal mix rybích druhů, ale soustředil bych se buď jen na paví očka nebo na neonky a nějaké panceřníčky na dno. No a rozhodně měnit vodu a to alespoň týdně třetinu.
Filtr čistit jednou za měsíc je strašně krátný interval. Výkonější filtr by se hodil. Koukni po čerpací hlavě AT-200 a kostce akvacitu. Za málo peněz, hóóóódně muziky. nízké pH říkáš čemu? Vodu měníš jak často? Jednou týdně třetina objemu je standard, pokud jsou problémy, klidně ve stejném rozsahu měnit vodu denně. Jak dlouho bylo akvárium bez ryb když se napustilo? Je dobré alespoň měsíc a potom POSTUPNĚ přidávat ryby. Nebál bych se do akvária přidat více rostlin, je jich strašně málo a ampulárie a paví očka jsou docela prasátka, které zatěžijí vodu a filtr. Pokud používáš nějaký setový, který jsi koupila společně s akváriem, tak nestíhá vodu filtrovat. Na 60 litrů máš akvárko i docela přirybněné. Pročti si články, které jsou tady v modrém rámečku. Ideální by bylo, kdyby sis zřídila prezentaci akvária, řádně ji vyplnila a doplnila fotkama. Pak se bude lépe něco radit než z jedné fotky.
0 20.08.2014 07:47 aliki – úhyn rybiček i šneků
Dobrý den, jelikož jsem již zoufalá, tak píši sem. Tak před půl rokem jsme zakoupili synkovi akvarium viz foto příloha. Ale postupně mi umírají rybky a i šneci zahynuli jediný co drží tak jsou ty černý co jedí řasy, ale ty druhý velký odešli hned. Paví očka sameček i samičky, pak i jedna neonka, dvě parmičky a zbylé dvě stojí jako ve vodě moc se nepohybují. Všude kde čtu tak mám měnit vodu, že mám špatnou vodu.
Vodu měním, svítím, filtruji i vzduchuji, ale prostě už mám snad třetinu ryb. Testy jsem dělala dneska ráno včera jsem měnila 1/3 vody.
Ph-nizke asi by chtelo zvysit, uhličitanová tvrdost také nízká, celkova tvrdost nízká. dusitany byli v bilém, a dusičnany odhadem 20-40. (dle testu easy-life)
uz jsem tak zoufalá, že zkouším psát. Nevím co je špatně. Jestli koupit jiný filtr (tento peru tak 1x za měsíc).
akvarium ma 60l. Jestli nic nepomůže, tak to nerada zruším, protože dívat se na synka jak pláče nad uhynulými rybkami se mi nechce :(
děkuji všem Martina - kdyžtak můj email je mailto:aliki@seznam.cz případně sem nakouknu díky moc.
Akvárium má hrubý objem 10 l a ty máš máš absolutně nevhodnou osádku. Jejich chování pramení z nulového životního prostoru. Doporučený postup: Pročti si odkazy v modrém rámečku pod názvem tohoto vlákna, všechny ryby vrať a do téhle 10 l kaluže si dej maximálně tak krevetky, žádná ryba tam nepatří
0 17.08.2014 18:59 judgin – skalari se perou
akvarko je delka 32 vyska 22 a sirka 15 jedna roslina
Zřiď prezenatci předmětnýho akvária a před tím vyměň polovinu vody a podívej se do atlasu, jakou velikost akvária je vhodné pro skaláry mít a určitě se ledacos vysvětlí.
Edit: V tomto vlákně je dobré se zaměřit n ten modrej rámeček nahoře, kde je v daných odkazech spousta informací nejen pro začátečníky.
Edit2: Tak už se nám to klube. Všechny ryby vrátit, dokud ještě žijí a číst, číst číst a měřit, měřit, měřit, tedy prostor, kde to akvo je umístěný, ono totiž každej centimetr hraje roli a deset čísel na každý straně udělá divy a budeš si i nějaký vhodný rybky moci pořídit.
Jak velké je to akvárium? Tak trochu tuším klasickej 54 l set, málo rostlin a úkrytů a potyčky z nedostatku životního prostoru.
Edit: Ještě mi napadl otazník ohledně založení nádrže a fitlrace, mohl by být problém v rozlítaných dusíkách, což už ovšem nenápadně naznačil romant v příspěvku výše.
0 17.08.2014 18:49 judgin – skalari se perou
ahoj kupil sem si akvarium a mam jednoho skalara dal sem dnes druheho a ten co tam byl do neho dlube pak mam u nich 6 parmicek pruhovanych a vse v klidu jen skalari se dlubou co muzu snema udelat a co muzu knim prikoupit dekuju
Soustřeď se na rostliny co ti rostou slušně. Nikdy neroste vše co zasadíš.
A ještě jedna fotka.
Píšu zde jako začátečník. Akva 54L. Mám problém s jednou rostlinkou. Neznám název. Rostlina řídne a jako by hnědla. Ostatní rostliny jsou v pořádku. V akvu mám živorodky a zatím nehnojím. Tuším, že problémem bude asi světlo. Mám jen provizorní a to 2x11W. Chybí rostlince hnojivo, nebo obojí?
Víš, trochu mi to nesouhlasí, na jednom vlákně píšeš, že máš v 54 l 3x kropenáče a 1x bettu, tady vypíšeš ještě další druhy ryb a ty kropenáče v jiném počtu
Tak jako tak, ani jedna z ryb, které tam plavou (krom betty) není vhodná osádka do 54 l hrubého objemu, zatím je možná vše v pořádku, ale brzké zarybnění a nevhodná osádka jest časovanou bombou. Plán bitvy co s tím, už byl nastíněn Romanem, tohle je jen takový můj osobní postřeh.
Ještě k tomu kořenu - zbarvení od kořenu není na závadu, možná pro někoho optickou, výluh z kořenu obsahuje třísloviny a huminidové kyseliny, které jsou rybám prospěšné. Většina začátečníků vyvařuje kořeny, namáčí ve vodě, znovu vaří se solí a poté utrácí peníze za rašelinové výluhy.
Tak ze všeho nejdříve začni měnit velmi často min. 1/3 objemu vody a mezi tím se začti do těch odkazů, který najdeš v tomto vlákně nahoře v tom modrým rámečku. Odpovědi na tvoje otázky jsou právě tam. jenom telegraficky, zabarvení časem zmizí, neřešit a když budeš měnit vodu, bude se to rozmělňovat, ryby při odkalování nechat v nádrži, stejně jako vše ostatní, v noci se spí a to i ryby, pancéřníčky je ideál krmit stravou k tomu určenou, takže nějakou tabletou pro ryby dna, běžně dostupné v obchodech.
Edit: Teď vidím, že ty pancéřníčky bude dobré vrátit do obchodu, neb nejsou velikostně do tvého objemu vhodní a nahradit je event nějakým jiným méně vzrůstným druhem, třeba klasikou
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_skvrnity Přidat reakci
1 ...... [52] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114546x