Začátečník
0 03.01.2009 15:38 Toony to Geri:ve filtru mam 4prihradky, 1 jemnej molitan,2hrubsi molitan nastrihanej na maly kousky,3sera syporax,4 omelohmotny kulicky se vselijakym zakrivenim.zkousel sem obmemnovat filtracni napln, tohle by melo byt nejucinejsi.vyzkousim ty rostliny co rikas, uvidime.takze mi radis , ze svetlo pridavat nemam jo? nejakej namistrovanej typek jmenem Sid mi tvrdil, ze je to urcite ve svetle, kdyz sem mu rikal, ze se mi to nezda, tak mi napsal, proc si tu pisu o rady, kdyz nejsem schopnej je příjmat.no m****.tak ja nevim.
0 03.01.2009 15:10 Geri [29] - Skaláry No zkus ho proplachovat každý měsíc, zkus do něj nasadit nějaký jiný filtrační materiál, třeba siporax, super peat od sery, něco na ten způsob. Zkus zasadit rychle rostoucí kytky, ceratopteris, ceratophylum demersum a nějaké plovoucí, pistia, limnobium a ricie, hodně obourávaj živin plovoucí kytky, ptže maj kořny ve vodě a ne ve dně, proto čerpaj živiny přímo z vody.
0 03.01.2009 14:56 Toony to Geri: ja s tou řasou bojuju už mega dlouho. chvilku je to dobrý, pak se přestane dařit rostlinám a jede řasa jak divá.ve dnu asi problem nebude,protoze sem to zkoušel tim Acidonem, vaclav psal, že je to slaba kyselina, ze pry je lepsi ocet.ale o tom pochybuju, zkus si acidon kapnout na ruku a pak ocet
jinak mam v akva jeste sagitariii subulatu a cryptcorynu wndeti nebo tak nejak s eto pise. tem se taky nijak extra nedari.zkousel sem svetlo treba jen na 10 hodin denne nebo aby se pres den na hodinu vyplo.filtr sem zkousel zmírnit a jeste ho nastavit tak, aby co nejmin vyril hladinu.tak newim uz.jedinny co me napada, ze ten vnejsi filtr tetratec EX 1200 proplachuju tak 2 krat rocne, jestli to není malo.
0 03.01.2009 14:47 Geri [29] - Skaláry Já chodim na písek k nam na Veselské pískovny, je tam super, dřív se tam těžil, teď je to pod vodou, v letě super koupání v zimě bruslení a písek nejlepší, pak ho jen přecedim přes sítko, abych dostal zrnitost jakou potřebuju, propláchnu a je to
Jako světlo watama dobré máš, bude jinej problém, možná v tom dnu, možná ve složení vody. Já mam 2x40W na 220l u skalár, nemužu si stěžovat rostliny super, nijak nestrádaj, nehnojim už ani CO2 a 3/4roku jsem nedal žádné jiné hnojivo, poslední týden zkoušim jen tak na test PMDD. Musí se ti tam udělat rovnováha, to je základ, určitě pomužou i některé rychle rostoucí rostliny, které z vody vytahnou přebytek živin a zamezí růst řase. Chce to jen najít tu správnou kombinaci a pak to udržet.
0 03.01.2009 14:42 Romiš – Re: Toony
SAE ruduchu nežerou. K identifikaci řasy by bylo potřeba alespoň kvalitní detailní fotku...
(Lépe - mikroskop.) Na ruduchu se ptám, protože takto na dálku to vypadá na vhodné podmínky pro její výskyt.
(Odcházím, delší dobu nebudu reagovat.
)
0 03.01.2009 14:38 Toony to Romiš: newim přesně co je to za řasu je to dlouhý jako vlas třeba i 30cm.někde sem si četl, že by to mohl být žabí vlas.roste to neuvěřitelně rychle. ruduchu si myslim, žerou parmičky černopruhy.ty mám v akváriu a ty se te "vlasovité" řasy ani nedotknou.
0 03.01.2009 14:36 Romiš – Re: vaclav
Acidon na otestování vápence ve dně stačí bohatě.
Písek do akvária nakupuji zásadně v akvaristikách. (Třeba bych jej koupil ve stavebninách levněji, ale znáte to - setrvačnost...
) Vybírám si čistý inertní křemičitý "štěrkopísek" o zrnitosti 1-4mm. Žádný vápenec neobsahuje.
0 03.01.2009 14:31 Romiš – Re: Toony
Od toho osvětlení skutečně nečekejte zázraky. Neroste vám náhodou na kořenu ruducha?
0 03.01.2009 14:29 Usine – Re: Toony
Acidon je velmi slabá kyselina tak tím nic nezjistíš. Pokud jsi si koupil písek v akvaristice tak na 99% bude šumět. Písek potopit do octu (8%) Jinak to poznáš i tak že máš větší přechodnou tvrdost v akváriu než tu vstupní. V akvaristice písek nekupovat!
0 03.01.2009 13:27 Toony to Geri: me se nedari rostlinam mam jen osvetleni 2x 38W.listy se rozpadaji a i kdyz menim casto vodu, tak se mi dela rasa,kterou ty parmicky nezerou.pridam svetlo a kdyz to nezabere, tak je posledni varianta CO2 , jinak vse uz mam.ale na CO2 ted zrovna nemam penize.akaru hnedou tam nechci je to spis stredni Amerika ne?
0 03.01.2009 11:29 Usine – Re: Toony
Asi bych si ten nehezčí pár skalár nechal. Proč hledat jinou větší cichlidu když už ji máš. Z tou výškou nádrže to není zas až tak horký.
cesky-cichlid-klub.org/…
0 03.01.2009 09:50 Toony – Co místo skalar do akva?
Čau, mám v plánu přejít čistě na jižní Ameriku.Chci dát do akva cca 6 ramirezek + 2 další páry menších cihlidek(kakadu, druhej druh nemám ještě namyšlemnej,ale něco podobnýho).k tomu 10 teter růžových, 15 neonek červených, 10 panceřníček panda, 4 ancitrusi.mám ted v akva 6 skalar, ale mám čistou výšku vodního sloupce 33 cm. což je pro ně málo.co místo nich nejakej větší pár mírných cihlid co jsou přímo z jižní Ameriky, aby to byla taková dominanta ke všm těm prckům co tam budou plavat.pak bych se chtěl zepatat, jakou rybu místo parmičky černopruhé.je úplně super na řasu,ale chci přejít na jižní Ameriku a tam nezapadá.je vůbec nejaká rybka z jižní Ameriky co se ji vyrovná v pojídání řas + to, že je povahově absolutní anděl?
dik za rady typy atd.
Starší reakce
0 22.10.2008 18:52 Bedna75 – Re: Dinamit
díky za odkaz
co ten odkalovací zvon..co myslíte?
Když jsem před rokem zakládal, dal jsem cca 1cm starého dna, na to štěrk a rostliny si nestěžují.
jj, můžu potvrdit. já jsem s Atmanem spokojená
www.akvamalawi.com/… - tady můžeš zjistit nějaké orientační údaje
Právě, že o ELITE topítkach jsem slyšel jen samé špatné věci a o Jager jen pozitivní, tak jsem koupil 2x drazsi Jager a říkám, teplotu udržuje krásně, ale tím jak jsem si ho rezešteloval, tak když budu chtít teplotu zvýšit, tak to zase bude na hodiny práce a ladění, snad k tomu nedojde
.
Tak to nevím,já mam 300W,nastaveno 30°C a teplota je 30°C
nemám potřebu něco štelovat
Mam i 300W od Elite a to je šmejd nad šmejdy týden jsem ho šteloval a aby udržel nastavenou teplotu +-1°C a prostě to topí jak chce
Jn Jager bude asi super, aspoň s ním zatím nemám problém co se týká udržování nastavené teploty, akorát jsem si ho pěkně rozešteloval. Když jsem si ho koupil, tak jsem ho nastavil na 25°C a vytopilo mi to po pár dnech na 27°C, tak jsem podle návodu výtahl korekční kolík a přesunul ho na 27°C, kolík jsem zasunul a otočný volič dal zpět na 25°C a pak se už vůbec nezaplo, tak jsem zjistil, že jsem to nějak rozešteloval a pak jsem to musel hodiny testovat ve 3 litrových (aby se to rychle ohřálo) lahvích s teploměrem a nakonec jsem se dostal do stavu po mnoha pokusech, že mi to topí sice na 25°C, ale pokud bych to chtěl dát na jinou teplotu, tak bych to zase musel hodiny testovat. Takže závěr je takový: nejenže topítko bylo od výroby nastaveno o 2°C mimo, ale navíc korekční kolík nefungoval jak měl, fakt drsné tohle prodávat za 449-509,- (mám 25W verzi).
Jedno z nejlepších je Jager
0 22.10.2008 15:27 Bedna75 0 22.10.2008 15:08 Bedna75 – Re: Sid
děkuji moc za radu,vše jsem si napasla a budu se řídit vaší radou,finance mne neomezují(spíš raději investuji dobře,než pak pořizovat znovu)chtěla jsem si koupit na netu topítko a zjistila jsem,že se cena u topítka s 300W pohybuje od 300-1500 kč,to samé u škrabky na sklo,netuším čím se můžou tak lišit a co koupit,co se mi líbilo byl
www.akvarista.cz/… nebo si mám raději koupit obyč.?
Já preferuji "čistý" křemičitý písek o zrnitosti cca 2-4mm. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, určitě otestujte vzorek písku ještě v prodejně octem, zda nešumí = zda neobsahuje vápenaté příměsi. (Špetku písku dejte do přinesené skleničky s octem a pozorujte, zda z něj neunikají bublinky.)
"Čistý" píšu v uvozovkách proto, poněvadž i písek s označením "praný a tříděný" bude vždycky obsahovat nějaké nečistoty a nějaký podíl písku s menší a větší zrnitostí oproti deklarované. (Jde o to, aby jiná frakce, než 2-4mm netvořila větší část substrátu.)
Písek můžete přiměřeně propláchnout, ale není nutné, aby byl "dočista do čista" - při opatrném nalévání vody se jemné částice a nečistoty nezvíří. Pokud budete akva osazovat rostlinami s mohutným kořenovým systémem, (příkladně vzrůstnými echinodory), můžete do substrátu v místě jejich výsadby vtlačit kuličku jílu. (Já používám "Bivoje" od fy. Rataj a syn.)
Pokud vás neomezují finance, můžete svým rostlinkám dopřát výživný substrát, (výrobce např. JBL, TETRA, SERA, možná i "Staré dno"), který použijete jako podkladovou vrstvu podle doporučení výrobce. (Obvykle jde o vrstvu 1-2cm vysokou.) Tuto pak překryjte asi 5-8cm vrstvou písku, o kterém píšu v prvním odstavci.
Celková výška substrátu by ve vašem případě měla být alespoň 5cm vysoká v přední a zhruba 10cm v zadní části nádrže.
0 22.10.2008 12:48 Bedna75 – Re: Sid
dík za radu,neměla jsem vůbec odhad kolik toho mám koupit,jaký máte názor pro spodní vrstvu písku(např.od Rateje)myslela jsem,že začnu jen s pískem,ale zas bych nerada založila dno špatně, šetřila na nepravém místě.
Do 340 l akviška 10kg nebo 20kg písku?
To musíte "přitlačit na pilu", pokud nechcete jenom "poprášit dno".
Pokud budete chtít poskytnout vhodnou vrstvu pro rostlinky, počítejte s cca 50kg.
0 22.10.2008 11:18 Bedna75 – Re: Dinamit
vůbec nemám odhad kolik toho budu potřebovat..jestli 10 kg nebo 20kg
Já bych ho koupila buď v akvaristice, nebo ve vivariu, ale nějakej tmavej. tam by to šumět snad nemělo.
0 22.10.2008 11:02 Bedna75 – Písek?
Tak kde si mám ten písek koupit?nebo mám jít k Divoké orlici
0 22.10.2008 10:59 Bedna75 – Re: Yirka
Literaturu už také mám u postele čtu 333 otázek o akvaristice,jen se bojím abych udělala vše správně.Přípravu neberu na lehkou váhu a čtu a čtu a čtu.Jen se někdy akvaristé neschodnou.
0 22.10.2008 10:53 Bedna75 – Re: Polux
Opravdu z Pardubického kraje sem
Si toho prodejce nemůžu rozhádat, bych pak musela jezdit do petcentra někde v centru a to semi zas moc nechce
. Nebo čekat na burzu, co mám před barákem
Ono asi když člověk kupuje bílé dno, tak to bude z 90 % vápenec.
Pak se vám omlouvám, já negativní zkušenost nemám, a kdybych měl, neváhal bych to prodejci při příští návštěvě oznámit. A hlavně do takové prodejny už nikdy nechodit (po té příští navštěvě
).
Jenže vy víte, co děláte, písek si pak můžete koupit kdekoliv. Ale mnoho akvaristů o písku nic netuší, přečíst si nic nechce a berou to buď na doporučení prodejce, nebo takzvaně "podle ksichtu". Opět se vracím k tomu, co poradit člověku, který toto vlákno začal...
mmch, kupovala jsem ho ve specializované akvaristické prodejně s označením akvarijní písek. Prostě takový ten klasický, co maj v každý akvaristice, tušim že po 3 kg..
A koupila jste ten štěrk jako akvarijní? On když někdo koupí kdesi v Hornbachu nějaký písek, tak se pak nesmí divit...
S tímto vaším výrokem mám taky problém...
Proč by si poučený akvarista kupoval v Hornbachu "nějaký písek"?! Poučený akvarista si koupí v Hornbachu, (stejně, jako v OBI nebo v kdejaké akvaristice), jenom takový substrát, který splňuje jeho požadavky.
Když jsem naposledy kupoval substrát pro rostlinné akviško, bylo to právě v Hornbachu a nemám důvod "se divit".
Koupil jsem 72kg křemičitého písku o zrnitosti "č. 2", tedy cca 1,6-2,5mm. Jediným problémem byla cena - 3kg balení za 39,-...
Ale co naděláte?! Objednal jsem si tento písek v 10kg balení (lepší cena) přes místní akvaristiku u fy. Plaček, ovšem přes opakované ujišťování dodavatele, že v "příští dodávce zboží" určitě bude i "ten můj" písek, se tak ani po 6 týdnech nestalo!
A co se týče testu, ten považuji za samozřejmý bez ohledu na to, jestli je prodejce svolný nebo nikoli.
A koupila jste ten štěrk jako akvarijní? On když někdo koupí kdesi v Hornbachu nějaký písek, tak se pak nesmí divit.
To Sid: Já samozřejmě na základě své malé zkušenosti (té dobré) netvrdím, že vám někde nemohou prodat špatný písek, ale netuším, jak jinak lépe jej získat. Cedit u Labe z hromad štěrku, jako jsem to dělal před cca 15 lety, nebo kupovat písek s absolutně jiným určením v supermarketu, je podle mého větší riziko, než zajít do specializované prodejny a říct si o akvarijní písek. Pokud je prodejce svolný, lze samozřejmě udělat i test na místě.
Potvrzuji z osobní zkušenosti. Rok jsem měla vápnité dno. Nenapadlo mě to kontrolovat, rostliny vypadaly jakžtakž vpohodě. Teprva při rušení akvária jsem zjistila, že je to čistý vápenec. Byl to býlý "štěrk". Jinak co vím, tak u bílého dna je to téměř vždy vápenec a u těch tmavých to pak bývá OK
Pozadí je ještě varianta 3D
. Jinak já osobně když už natírat, tak asi obyč. balakrylem...
...jsem písek z akvaristiky vždy zkoušel až doma a nikdy nebyl problém. Takže předpokládám, že pokud si koupíte akvarijní písek v akvaristice...
Tento výrok považuji za poněkud méně šťastný...
Určitě bych nespoléhal na to, že když koupím "akvarijní písek" v akvaristice, že musí být O.K.!
0 21.10.2008 16:32 Polux – Re: Yirka
Ale zas az takle ne
0 21.10.2008 16:25 Polux – Re: Bedna75
Jsi z Pardubickeho kraje ? napis odkud ja taky treba ti poradim osobne nebo te dokonce znam
0 21.10.2008 16:22 Polux – Re: Yirka
Aha tak to se omlovam nak sem nekoukal
0 21.10.2008 16:17 Polux – Re: Bedna75
Knizku o zakladnich vecech akva
0 21.10.2008 15:00 Bedna75 – Re: Yirka
díky zkusím tedy koupit tapetu a ještě seženu testy,co ještě nemám?
Ohledně pozadí třeba takhle:
www.horacovoakvarium.cz/…
Já jsem písek z akvaristiky vždy zkoušel až doma a nikdy nebyl problém. Takže předpokládám, že pokud si koupíte akvarijní písek v akvaristice... .
Testy na vodu se mohou hodit, doporučuji pořídt test na dusitany, ph a uhličitanovou tvrdost, pomohou vám ale hlavně při řešení problémů, pokud vše šlape, není nutné každý den vodu měřit a stresovat se kvůli nevhodným hodnotám, to je můj názor. Ze zkušenosti doporučuji zjistit hodnoty vody, která vám teče z kohoutku (např. na webu vodáren) a tomu přizpůsobit ryby a rostliny. Úprava vody je totiž náročná a ne vždy úspěšná.
Walker radí dobře, pokud pozadí-tak lépší než nátěr je tapeta. Testy pro začátek určitě ano, doporučuji Ph, No2,NO3 - tvrdost zjistíš u místního dodavtele H2O. Vzduchování u tak vbelké nádrže je zbytečné. Topítko by mohlo stačit i 200W, pokud je nádrž v normálně vytápěné místnosti.
Přidat reakci
1 ...... [114] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114546x