Doporučuji si první dva roky akvaristiku "osahat". Během tohoto období zvlášť u rostlinného akvária budete dělat chyby. Tomu se člověk nevyhne. Ale dokud netrpí ryby nebo rostliny, je to na dobré cestě. Pak - pokud se vydáte cestou jako já - můžete mít letitou vodu, kdy doléváte odpar a akvárium prospívá a živin je více než dost.
Výměnou vody sice určité živiny
doplníte, ale můžete také
rozhodit parametry vody a tím i celý ekosystém a kytky na to budou reagovat negativně například
a) zvýšenou aktivitou řas
b)projevy nedostatku některých živin v případě, že voda je na jejich výskyt chudá (žloutnutí listů, zakrslý růst...)
c) živočichové budou neustále v nestálém prostředí (protože ať chcete nebo ne za dva týdny když budu brát to doporučení tzv. akvaristů se ta voda změní)
Já třeba vodu ve svých nádržích nikdy neměnil jen dolévám odpar. Nejstraší rostlina má 15 let. Stačí si pohlídat pár parametrů vody. Testy stojí myslím že jsem platil 59 Korun na 300 dní to není tak strašné. U rostlinného akvária je ale podstatné
"zalesnění" . Tedy poměr rostlin k litráži. Když dáte náročné rostliny do nádrže, porostou logicky pomaleji a je možné, že během dvou měsíců záběhu bude třeba 2x vyměnit 20-40% vody. A pak už jen měsíce běží a vy jen stříháte rostliny, doléváte odpar a jednou za tři měsíce vyčistíte předfiltr u externího filtru.
Recept na fungující akvárium po 20 letech praxe
1)
minimálně 10 cm substrátu. Když dáte 15 cm nic nezkazíte ba naopak. Já mám ve svém akváriu výšku substrátu 11-16 cm
2) přidejte alespoň 2 cm kamenné drti o frakci 2 cm slouží pro lepší směrování kořenového systému
3)
méně je více - akvaristika žádá
trpělivost, ale také
včasné reagování. Když Vám náhodou uhyne rostlina, zjistěte příčinu a nic extra se neděje. Pokud je příčinou nedostatek živin pak
4) doplňte chybějcí živiny dle doporučení dávkování výrobce. Já do svého akvária liju pouze přírodně vytvořená hnojiva. To jsou hnojiva která
nevyžadují výměnu vody protože vám je rostliny zpracují Pokud hnojiva nestačí při dávkování dle výrobce, zvyšte hnojení na 1,5 násobek a pokud nebude zlepšení po dvou týdnech,
otestujte vodu a pokud je stále málo živin, zvyšte na 2 násobek. Hnojivo rozpočítejte na denní dávku
5) přidejte kořeny - dodají akváriu huminné látky a prospěšné kyseliny, které nevadí rybám avšak můžou dočasně zbarvit vodu
6) při záběhu sviťte 3-4 hodiny denně a po dvou týdnech přidejte na 4-6 hodin za další dva týdny 6-7 hodin za další týden 7-9 hodin a nakonec ustálit na 10 hod. Přidávejte / ubírejte osvětlení dle růstu řas.
7) filtrace není potřeba u rostlinného akvária to jsem třeba já nevěděl a proto tam filtr mám externí k zajištění správného proudění vody, kde čistím jen předfiltrační komoru 1x za 6 měsíců a hlavní komoru 1x za 3 roky. Ale třeba paludarium mi jede bez filtru jen s malý čerpadlem.
8) pokud teprve začínáte a nemáte ještě osádku ryb, připravte jim prostředí. Kupte substrát (nebo si přesejte substrát z rybníka je v něm víc živin), kupte rostliny a nechte akvárko 3-4 týdny běžet. Jakmile se parametry stabilizují (což právě trvá ty 3-4 týdny), po tomto záběhu kupte ryby.
9)
neodkalovat dno - tohle je tu dost nepopulární, vím. Ale mě to funguje a od toho tam jsou rostliny.
10)
startovací vodičky, odchlorovační vodičky a lahvičky s nitrifkačními bakteriemi nekupujte. Je to jen tahání peněz z kapsy neznalého akvaristy. Chlor se z vody přirozeně odpaří sám během pár minut maximálně hodin no a ty zázračné vodičky s miliony nitrifikačních bakterií leží na skladě bůhví jak dlouho, takže si nanejvýš obarvíte vodu lehce do žluta.
pokud už ryby mám?
Vemte část staré vody třeba 1/3 a smíchejte jí s novou vodou. Tímto máte téměř ideální parametry pro záběh a bakterie mají čas se na dně usídlit s minimem řasy.
Pokud mám šneky na řasu?
Udržujte kontrolovanou řasu v akváriu. Jak? No v případě, že je akvárium už dostatečně zaběhlé, bude to trochu problematické - tu a tam budete muset
trochu překrmit, nebo přidat živiny, aby se řasa vytvořila.
Jak to dělat v létě?
Tu a tam koukněte na teplotu vody. Pokud má mít například 23 dole a 27 nahoře a stoupne to na 25 dole a 30 nahoře pak odčerpejte ze 100 litrové nádrže 10 litrů a doplňte jej o studenou vodu
Jak poznám že je rostlinné akvárko dobře zaběhlé a prosperuje?
Tak kromě vizuální kontroly, kdy od sebe rozlišíme staré listy od nových, tak pokud nic nechybí, listy jsou nádherně sytě zelené. Pokud máte odrudu co má mít červenou barvu, pak ta rostlina musí být červená. Pokud má lehký nádech hnědé, zpravidla jí chybí fosfáty a draslík. No a pak je čichová kontrola - otevřete poklop a pokud voda krásně voní po rostlinách, pak je vše v pořádku
Potřebuji nutně plynné CO2 pro náročné rostliny?
Ne. A to ani u hodně náročných rostlin ne. Chce to ale zajistit dostatečně výživné dno a živiny do dna pravidelně doplňovat, dostatek světla a dostatek vzduchu. Pak se fotosyntéza vytvoří sama v dostatečném množství a i velmi náročné rostliny vám budou krásně růst.
Jedu na 14 dní na dovolenou. Jak připravit akvárium?
Hodně záleží čím krmíte své ryby. Já jim dávám pestrou stravu, takže nejsem závislý jenom na vločkovém krmení. Pokud si ryby navyknete na hodně pestrou stravu, stačí do akvárka "hodit pár věcí" a ono jim to na ty dva týdny v pohodě vystačí a s vodou to nic neudělá.
Jsem časově hodně vytížen/a jaká je časová náročnost?
To já taky. Akvárko mi zabere 15 minut týdně
Jak poznám, že jsou ryby spokojené s prostředím?
No tak v prvé řadě si musí určit hierarchii. Jakákoliv agresivní ryba musí z nádrže pryč (to ale neznamená jí zabít, nýbrž třeba darovat nebo odnést zpět do akvaristiky) Pokud vybereme hned na první dobrou klidné osazenstvo, pak stres z ostatních ryb je pryč no a pak už jen nechat nádrž zarůst a jakmile ryby budou jen tak líně plavat, nepůjdou hned na hladinu kdykoliv se k nádrži jen přiblížíte, pak je vše v pořádku a povedlo se vám nastolit ideální prostředí. Pokud vás mají ale ryby spojené jen s krmením potažmo jsou plaché, něco je hodně špatně. Moje ryby jsou natolik klidné, že je nic nerozhodí ani když mimčo zaklepe na sklo, tak na to nijak nereagují. Když stříhám kytky, tak jsou ryby zvědavé. Pokud vám vadí, že vás ryba bude "ždibat" pak raději rostlinné akvárium nepořizujte.
Jak zařídit akvárium, vybrat dno atd.?
Je to jednoduché. Zadejte si název ryb do Youtube a podívejte se v čem žijí. Mají černé dno? Zvolte černé nebo hnědé dno. Mají tam písek? Pak zvolte písek. Všechny moje ryby co mám v nádrži přirozeně žijí ve vodách s černým nebo hnědým dnem. Proto i já jej mám černé. Mají tam světlé kameny proto i já tam dal světlé kameny (byť na foto nejsou vidět) a vody jsou hodně zarostlé.
Kolik litrů potřebuji
Takový zlatý střed na malé ryby když bojujete s místem je 100 litrů. To je nějakých 80 litrů vody a 20 litrů substrátu. Říká se čím větší tím lepší. Já nevím.. zase větší nádrž má sice delší setrvačnost než se naplno projeví problém, ale zase trvá i o to déle se problému zbavit když jej necháte rozvinout.
Hodně štěstí!