Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 13:15 Muž Jifi [675] Re: deecevans
Za totáče jsem jako kluk měl 3 "elementky" - tak se tehdy říkalo litým akváriím. Vpodstatě stejný princip jako to, na co se ptáš. Lepená akvária ale měla daelko rovnější sklo. Navíc ty elementky v rozích děsně zkreslovaly. A kvůli způsobu výroby (odlití celého akvária najednou) se vyráběla jen do určitého objemu. Už si nepamatuju, jestli to bylo max. cca 30 litrů nebo kolik. Sklo má nějaké pnutí a tak měla tahle výrobní technologie své limity. Jestli tu technologii od té doby vylepšili, nevím.
Jen nevím, co máš proti lepenému akvárku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 13:02 R Muž afc1886 [14681] Re: deecevans
A o jak velké akva by se mělo jednat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 09:47 deecevans
Zdravím všechny zkušené a chtěla bych se zeptat a poradit pouze s koupí. Existují u nás něco jako akvária Nisso? www.google.cz/… Nejsou lepená a přijde mi to lepší, praktičtější a rozhodně vizuálně lepší. Děkuji :-)
A nejlépe tedy, aby to nebyl set - ikdyž můžete také podotknout :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 22:15 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: Jakub09
Kdyby to akva mělo 50 cm na délku, tak by z neonek šly ty Nepravé (Kardinálka Čínská, příp. Vietnamská). Do 25 l se hodí Razborky, tetry ohnivé, endlerky, paví oka (s tou Bettou by to ale bylo asi moc). Na sumce je to malé, řasožraví Otocinclus se sice vyskytuje v mini akvárkách, ale mělo by jich být aspoň 6, v 60l akva. Pancéřníčci potřebují aspoň 40 l a řasy nežerou. To už spíš krevetky (nějaké plemeno Neocaridina Davidi třeba) nebo malí šneci (okružáci, 1 Neritina zebra...). ;)

Jardaz44: Pročti si toto forum, inspiruj se prezentacemi, projdi Atlas... Já mám ve 200 l rájovce, parmičky zlaté (Schubertovy), parmičky SAE. Z rostlin Valisneria Gigantea (ale má listy přes celou hladinu), kapradinu Microsorum Pteropus, mokřanky... říční filtr a starý filtr s průtokem 180l/h. Všechno je to nenáročné. Ve 200 l se toho už dá vybrat hodně (mečovky, Skaláry, neonky, razbory, parmičky, keříčkovci, akary, pár závojnatek... kombinovat s rozumem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2016 21:40 Muž Jifi [675] Re: Jakub09
Jakub09 napsal: Děkuji něco málo jsem na fóru přečetl. Tak k betakovi 5-6 neonek by šlo? Nebo prosím poraďte co by bylo vhodné. Diky
Využij zdejšího atlasu ryb a podívej se, jestli ryby, které chceš, nejsou třeba hejnové. 5-6 neonek je zatraceně málo. Byly by někde zalezlé a vyplašené. A někdy i malé rybky potřebují prostor pro plavání, jako třeba danio perlové. Malá rybka ještě nemusí vždy znamenat, že jí bude dobře v malém akvárku, kde jich je, že bys je na prstech jedné ruky spočítal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 20:17 Jardaz44 – Větší Akvárium
Ahoj chtěl bych si příští měsíc pořídit toto Aquárium www.akvamex.cz/… nějaké rady jaký písek rostlinky a čeho se vyvarovat (samozřejmě že voda by měla nějakou dobu stát a naočkovat filtr vodou z jiného akva či filtru vím :-) ) jen nejsem zastánce sypat všude chemii když to opravdu není nezbytné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2016 20:07 Muž Legioix [574] Re: Jakub09
Pokud budeš měnit to dno, tak to vydrž a počkej až do konce toho února. Mezi tím si to promyslíš, nakoupíš rostliny a věř tomu, že nakonec budeš třeba i s výsledkem spokojen. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.01.2016 19:51 R Muž romant [27987] Re: Jakub09
Ani neonky ne, je to o rozhodnutí, zda-li tam mít toho beťáka samotnýho a nebo bez beťáka nějaký to hejnko třeba těch razbor(ek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 19:44 Jakub09 Re: romant
Děkuji něco málo jsem na fóru přečetl. Tak k betakovi 5-6 neonek by šlo? Nebo prosím poraďte co by bylo vhodné. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2016 19:36 R Muž romant [27987] Re: Jakub09
Při výměně dna obvykle použiji jenom polovinu vody staré, zbytek je čerstvá. Vybraný ryby se do tvého akvária nehodí, ty musíš lovit v kategorii mini akvária, tedy pokud budeš chtít ryb více, jinak pro beťáka by to byla dobrá ubytovna, až bude v richtiku a zaběhnutá. Edit: rybicky.net/forum/11330
Edit2: Jako dno bych volil něco tmavšího, třeba se podívej na Flexiobklady, ta menší fraakce by tam černém provedení pásla, ono i se opticky to akvo zvětší a rybky více vyniknou, podívej se třeba na razbory(ky), kde je do obdobných litráží solidní výběr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 19:26 Jakub09 Re: romant
Vodu si můžu nechat a nebo úplně od začátku? Chtěl jsem totiž je 30. Ledna na burzu pro rybičky další burza je až na konci února a to nevím jestli vydržím :-) už teď se předávám až neběží do prvního zverimexu. Ještě jsem se chtěl zeptat jestli můžu mít bettu tu už mám, chtěl jsem 5x parmicka čtyrpruhou a 2ks nějakých sumecku na čištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2016 08:34 jamajcan Re: michalt
O skelnou vatu bych to bral, ale ta čedičová, která se používá k pěstování rostlin je neškodná. Mám jednu nádrž, do ktaré dávám nové kytky i s košíčky na holé dno bez substrátu. Mám tam krevety a živorodky. Ty mi kytky očistí od případných řas. Nikdy jsem poranění nezaznamenal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2016 08:18 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: jamajcan
Zeptám se svých ryb, až přijedu domů ;-). Nikdy jsem přímo neviděl, jak se ryba takhle poranila. Ale viděl jsem, jak na tu vatu byly ryby zvědavé a jak ji někdy zkoušely ožírat nebo mezi ní něco hledaly. No a pak jsem jindy v jednom miniakváriu s květináčem a touhle vatou viděl bettu, která měla nějak nezvykle poraněnou tlamku a oblast pod tlamkou a neuměl jsem najít jiný možný důvod, než tu vatu. Je tedy, samozřejmě, možné, že jsem si věci spojil nesprávně, ale proč si myslíš, že je to blbost?

Edit: Na druhé straně, když o tom teď přemýšlím, pravdou je, že v akvaristikách vidím, jak mezi těmi květináčky spokojeně plavou ryby a nezdá se, že by někdy byly poraněné, tak jsem si možná opravdu vytvořil nějaký mýtus, který není pravda, jak píšeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2016 08:07 jamajcan Re: michalt
michalt napsal: Taky si myslím, že ten nezdar nebyl tím zasazením. Jen drobná poznámka k těm květináčkům: Nevím, jak jsi je tam umístila, z fotek to není zcela vidět. Ale jestli je v těch květináčcích vata, která se někdy používá a jestli k ní mají rybky přístup (jestli třeba není něčím zahrabaná), můžou na ni začít být zvědavé a poranit se o ni.
Podle mně je to blbost, aby se ryba poranila o čedičovou vatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 21:36 goldinka Re: romant
Přesazeno :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2016 17:19 R Muž romant [27987] Re: goldinka
Nejlepší aklimatizace je tím zasazením, tedy zasazením hned, jak je koupíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 17:13 goldinka Re:
Nesázela jsem to s tou vatou :-D jako kytkám nerozumim ani trochu, ale zas tak zle na tom nejsem :-D normálně jsem tu kytku z toho vybalila a zasadila..

Ale ok, jestli to na to nemá vliv, tak jak budu ještě vyměnovat část vody pozítří nebo zítra, tak je ještě zasadím.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 16:48 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: goldinka
Taky si myslím, že ten nezdar nebyl tím zasazením. Jen drobná poznámka k těm květináčkům: Nevím, jak jsi je tam umístila, z fotek to není zcela vidět. Ale jestli je v těch květináčcích vata, která se někdy používá a jestli k ní mají rybky přístup (jestli třeba není něčím zahrabaná), můžou na ni začít být zvědavé a poranit se o ni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 16:39 R Muž romant [27987] Re: goldinka
Pokud to bylo i s tou vatou, co je drží v tom květináčku, tak se nedivím, že to nedaly. Sází se to bez vaty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 16:35 R Muž afc1886 [14681] Re: goldinka
No já myslím,že je úplně jedno,jestli jsou zasazené,nebo v květináči.Když se nemají uchytit,tak se hold neuchytí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 16:29 goldinka Re: michalt
noo, minule jsem je zasadila hned a nebylo to OK, tak sem je tam šoupla s květináčkem s tím, že po týdnu už budou aklimatizované a třeba by nemusely chcípnout....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 16:18 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: goldinka
To zní jako dobrý vývoj :-). Ale proč jsi ty kytky nezasadila hned? Na co s nimi chceš týden čekat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 15:51 goldinka Re:
Tak myslím, že jsem to přeprala.. Ve větším akvárku jsou nyní testovací neonky. Měněna voda, úprava dna - větší vrstva kamínků na dně, pro větší šanci zakořenění kytek (teda... momentálně jen jedné). Nové kytky přidány zatím ponechány v "květináčcích", hodlám je za cca týden z květináčků vytahnout a zasadit do dna. Přidán rádoby kořen, částečně jako dekorace, částečně jako držák kytky, aby neměla tendence zpod kamínků vylejzat a nesnažit se zakořenit. Růžkatec zredukován v obou akvárkách, Beťák se už v tom malém nemohl ani hnout :-D
Mohu říct, že při výměně části vody před dvěma dny a předtím také dalšími dvěma dny, je voda v akvárku krásně čistá. Mám radost. Jestli neonky vydržej přesunu tam Beťáka a začnu pomalu ale jistě študovat nanoakvárko s krevetkami nebo něčím podobným :)
Dovolila jsem si vyplnit si na profilu sekci nádrže rybicky.net/nadrze/24406

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 11:59 Muž Legioix [574] Re: Petan26
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 11:46 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Legioix
Díky. Ano, 200 l akvarko je moje představa a je to v plánu, stejně tak je v plánu zahradní jezírko, kam bych je na léto dával. mám za to, že 50 l. na jednu závojnatku je hraniční, spíš mírně za hranicí. A než ty malé dorostou bude ta dvoustovka. Ale nepobral sem tu prezentaci, to je co? díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2016 11:32 Muž Legioix [574] Re: Petan26
1 Zbytečné
2 nechat. Maximálně tak měnit vodu i 1/3 denně.
3 Ne.
4 Ano. pokud tam nemáš rostliny tak je zbytečné svítit.
5 krmit radši míň než víc a to jen tak kolik toho do pár minut sežerou.
6 Chemii používat jen v případě výskytu nemoci.
7 Stačí nechat odstát.
8 Můžeš zkusit něco jiného.
9 rybicky.net/forum/6125
10 Zbytečné. Stačí to proprat v akvarijní vodě. Ne ve vodě z kohoutku.¨
11 Bod 1-10 bych vůbec neřešil, protože ta filtrace a hlavně to akvárium je pro zavojnatky absolutně nevhodné. Závojnatky v tomto počtu potřebují aspon 200l akvárium a ne 50l.

Máš dvě možnosti: Bud se těch ryb zbavit a začít podle tohoto: rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
a nebo pořídit 200l akvárium, založit to zase podle toho článku rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou a mezi tím měnit v tom malém vodu jak o život (1x denně tak 20l) a potom je tam dát.
Závojnatka patří spíš do jezírka než do akvária.

Udělej si zde prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 11:18 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby – Začátek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, je to týden co sem založil akvárko. Známí se zbavovali dvou dospělých závojnatek, cca 15 cm možná víc. Prý k tomu dostaneme kompletní příslušenství. Už asi měsíc o tom vím ale nějak skrze jiné záležitosti nebyl čas na studium věcí kolem, poněvadž jsem úplný laik, nechtěl jsem být nepřipravený, nicméně došlo k tomu co tady asi tři dny čtu a co zde většina považuje za totální katastrofu. Akvárko jsem tajně chtěl už delší dobu a protože záchrana zvířat tak nějak k naší rodince patří, řekl jsem ano ale budou to starosti, řekl jsem přítelkyni. Minulou sobotu jsem byl doma a najednou mám hovor, že se nám vezou ty rybky... překvapení údiv, ovšem ryby jsou na cestě takže jdeme na to, snad mě majitel dostatečně poučí alespon v tom základním. Akvárko 50 l, odpovídající filtr s difuzorem akvarijni-filtry.heureka.cz/…..., na dno nějaké nesmyslně barevné dekorativní, modře zabarvené kamínky frakce odhadnu 4 - 8 mm, toť vše.
Rybku jsme dostali jen jednu, prý ta druhá předevčírem odešla :-(. Po sestavení akvarka, se napustila voda, už v této době jsem věděl, že minimálně, měřit teplotu vody odhadem je špatně ale prý to tak dělají už dva roky, ryba se dala do hned napuštěného akvaria, pustil se filtr. Dnes už vím, že majitel mě poučil tak dvěma procenty potřebného. Nicméně, ryba přežila týden, ba co více dle mého soudu dobře prospívá, je aktivní, má chuť k jídlu, vylučuje pravidelně a hojně :-) Po týdnu, aby jí nebylo smutno, sme pořídili dvě malé závojnatky, cca 6 cm., snáší se skvěle, akorát tedy jedna se mi zdá pomalejší méně aktivní, méně žere. Je to 4 dny, co jsou v novém, nezaběhnutém prostředí, ale ty dvě žerou, jsou aktivní, čili zatím vše vypadá relativně OK. Včera přišel balík, podle uvážení jsem pořídil od Tetry: Aqua Save, Easy balance, pH/KH Plus, Crystal Water (ten jsem zatím nepoužil), Fluval Clear Max-umístil jsem volně obsypal stěrkem, dále sme pořídili nový šterk, nové náplně do filtru jet flo (které jsem hlupák vyměnil obě naráz), dále máme suchou stravu - vločky od několika výrobců, dále sme pořídili suché Nutron Tubifex (nítěnky) od prodacu a Daphnia od Dajany (to jsou nějací korýši) jo a pořídil sem přivzdušnění, které budu skrze úlevu zařízení na noc vypínat. Vybudoval jsem zatím jako provizorku osvětlení ze spořivé 9W žárovky, které svítí přes časovač 08-21...pa kmají ryby tmu. Pořídil sem teploměr, teplota se svévolně drží na 22 °C. Ted poslední dva dny, po studiu tady, pořídil sem odkalovací zvon, každý den odkaluju a odpouštím ze dna 1/3 vody, kterou pak dolévám 24 hodin odstátou kohoutkovou vodou. Zakoupený testery, jsem zjistil UT Tvrdost cca 19°, CT tvrdost cca mezi 10 a 11°, kyselost nad 8 Ph. Rostliny zatím žádné, jen dvě dekorace.
Tak nějak už vím, zhruba, co vše se udělalo špatně, nicméně díky druhu ryb (odolný?) snad bude vše v pořádku, ryby jsou aktivní, žerou, plavou všude po celé ploše akvárka, sbírají zbytky ze dna. Akvárium nebylo před umístěním rybek zaběhnuté, náplně filtru jsem vyplachoval pod tekoucí vodou místo proplachu ve vodě z akvária,nové náplně F jsem vyměnil obě naráz, možná mírně překrmuju tu velkou rybu, poněvadž ta papá hodně, myslím, že víc než ty dvě malé, než se malé nakrmí ona vše požere.
Výkaly se snažím ihned odebírat. dá se říct, že poslední týden jsem u akvária pořád.
Nyní prosím mám pár otázek. I zde jsem narazil na diskuze, které si v něčem rozporovaly a proto.
1) je vhodná sůl do vody? poradil obchodník
2) objevil se zákal vody, ale jen mírný, mám nechat? odstraní se sám, po tzv. náběhu filtru nebo použít chemii?
3) používat Preventin?
4) vypínat světlo na noc?
5) jak poznám, že jsou rybky nažrané, mají dostatek?
6) používat chemii nebo nikoliv a kdy tak co?
7) upravovat vodu, jak a čím ?
8) malé závojnatky některé vločky vsají a pak vyplivnou, mám obavu o jejich prospěch, protože ta velká žere vše, mám jim pořídit něco jiného?
9) chci vyměnit dno, barevný modrý šterk, pryč, a dát přírodní, jak to udělat?
10) výrobce filtru udává měnit náplně cca. 2 měsíce, je to nutné? Nejde o mi peníze, jde o bakterie?
11( čekám připomínky

děkuji i za kritiku a všechny reakce ;-)
PS Omlouvám se kvalitu foto. Je to krásný koníček!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 07:37 Muž Jifi [675] Re: romant
Taky jsem je dal do úplně nově založeného akvárka. Pod kořeny kuličky a to chcípnutí si pomalu rozmyslely, chytily se. Určitě je kulička ke kořenům lepší než jen čistá voda bez ničeho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 23:25 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: goldinka
Ruzkatec je na zabeh dobry. Anubis roste pomalu i v zabehlych nadrzich. Jilove kulicky se na zabeh doporucuji, ale ja je nikdy nepouzil. Vzdy jsem sel klasickou cestou, bez extra zivin ve dne. Cast rostlin odumre vzdy (prechod na submerz), ale zbytek by se mel chytnout, jak se stabilizuji podminky a v akvariu budou ryby, co se budou krmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2016 22:13 R Muž romant [27987] Re: Jifi
Tak oni valisnerky jsou tím "chcípnutím" v nově založených nádržích a to bez rozdílu dna vyhnojeného či hnojiva prostého, docela pověstný. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 22:10 Muž Jifi [675] Re: goldinka
Dala jsi té Vallisnerii nějakou jílovou kuličku s hnojivem ke kořenům? Jestli ne, tak nemá živiny a pak ti snadno chcípne v nově založeném akvárku.
Jinak já bych do tak malého akvárka Vallisnerii nedal - i ty malé potřebují aspoň tak 35-40 cm vysoké akvárko.

A jak už bylo napsáno - popiš co nejlíp, co jsi dělala od založení kavárka, ať tu nevaříme z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2016 20:04 R Muž afc1886 [14681] Re: goldinka
Na chov jedné dospělé Ampullarie se doporučuje jako minimum 30 litrů vody, za optimum se považuje 50 litrů, jelikož jejich výkaly dost zatěžují vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 20:02 goldinka Re: afc1886
filtr mám takovýhle www.akva-exo.cz/…

velikost akvária je asi 25l
rostliny: růžkatec, uhnívající zákruticha a pak asi anubis zakrslý (teď fakt nevim nastopro). Růžkatec si vede dobře, zákruticha a anubis na tom dobře nejsou. Od každého jsem brala jen jednu rostlinu. Na dně jsou kamínky, při zakládání propláchnuté, akvárium vymyté také, topení je nastaveno na 25°C.

Barakainus, protože be´táka chci dát do dvojnásobně velkého akvárka, málo kamínku, měla jsem pořízené ty další dvě kytky a chtěla jsem aby se zaběhlo tak jak se zaběhnout má, nechtěla jsem to zvorat jako u zakládání toho malého akvárka (které se ale narozdíl od velkého chytlo celkem pěkně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:49 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: goldinka
Pokud je nove akva pro tu Betu co uz mas, proc proste neprendas vsechno ze stareho akva do noveho, vcetne ryby a nemusis nic zabihat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:44 R Muž afc1886 [14681] Re: goldinka
Napiš něco víc,jaký je filtr,jak velké je akva jaká rostlinky.Podle fotky ti povím,že jsi nenasadila jednoho šnečka,ale pěkný tank
rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_argentinska
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:34 goldinka Re: afc1886
Fotka k příspěvku Přikládám fotku kytky, která ještě před pár dny měla mnohem více listů, je na tom dobře i vidět jak akvárium není čisté...

vaaclav: dobře, udělám ještě dneska večer.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2016 19:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: goldinka
Vyměň častěji část vody odstraň uhnilé listy a nic více nedělej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:27 R Muž afc1886 [14681] Re: goldinka
Pořád dokola,chce to prezentaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 19:22 goldinka – něco špatně
Tak mám dojem, že v zabíhajícím se akvárku je něco špatně. Akvárium se zabíhá už tři týdny, před dvěma dny jsme do akvárka dosadili jednoho šnečka. Plíseň kolem kytek uvnitř částečně zmizela, což je fajn, ale kytky samotné začaly uhnívat, prostě shnijou - teda myslim si. Voda je cítit nějak jinak - podle mě asi trochu i plísní - než voda v tom 12l akvárku - tam je beťák a vše je naprosto OK včetně čistoty vody. Když přičichnu k zajetému akvárku s beťákem a k tomu nově zabíhajícímu, tak je prostě strašně znát rozdíl. Kytky, ty plovoucí na hladině ta roste pěkně, neuhnívá, zatímco kytky zasazené na dně akvária postupně přichází o listy, hnědnou a následně zůstávají na dně... Co s tím, vylít dvě třetiny akvária, odstranit hnijící kytky, "odbahnit", dolít vodu a znova nechat pár týdnů zabíhat? Nebo vyčistit komplet celé? Nebo kytkám vespod kamínky do akvária nestačí? :( chjo, už sem se těšila, že tam beťáka dáme, ale takhle fakt radši ne...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2016 15:59 R Muž romant [27987] Re: puffie
Docela by se hodila prezentace předmětný nádrže, aby ta rada mohla bejt cílená, jak zde zazanělo, není akvo jako akvo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2016 12:00 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: puffie
Úplně nově založené akvárko se zpočátku neodkaluje, aby se tam mohl proběhnout nitrifikační proces, potom už samozřejmě odkalovat. Nikdy se nepodaří odkalit úplně všechno, trochu mě ale zaráží, že se ti tam přitom dělá až takový bordýlek, že klesne až za půl hodiny ;-) Něco není dobře (četnost údržby? nevhodný filtr? způsob odkalování?), těžko se ale dohadovat, když tady nemáš prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2016 11:56 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: puffie
Do jaké hloubky odkaluješ? Nutnost, četnost a důkladnost odkalování závisí od toho, jaká je to nádrž. Jaký je objem, kolik je tam rostlin, jaká je osádka.

Jestli je to nádrž plná živorodek, tak je potřeba odkalovat důkladněji, protože ne všechny jejich "produkty" se stihnou bezpečně rozložit, aby neznečišťovaly vodu. Pak není zcela dobré, když se ten detrit rozvíří taky do vodního sloupce, ale jestli si pak zase sedne, není to taky žádná katastrofa. Část z toho zpracuje taky filtr.

Jestli jsou v nádrži čistotné ryby, pak to odkalování nemusí být vůbec důkladné a stačí jej dělat na povrchu a jednou za čas. Pak je značná část toho "nepořádku," který odkalíš a který Ti víří, populace nitrifikačních bakterií, které žijí na dně, které se tam zase rády usadí a které nepředstavují opravdové znečištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2016 11:43 Žena puffie [6]
Zdravím, mám dotaz. Když odkaluji dno, nikdy se mi nepodaří vysát všechen prach, nečistoty atd. Stává se mi, že se to v akva zvíří, ale do půl hodiny to klesne zpátky ke dnu, nevadí, že to není celé odsáté? Nebo neodkalovat vůbec?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 23:43 goldinka Re: PaulZy
Mám to vzduchovadlo, co posílal Legioix v odkazu :)

jinak dám tomu čas do půlky ledna, to bude odpovídat zhruba těm třem týdnům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 21:53 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: goldinka
Jak píše kolega výše: Bublifuk pokud nevadí hlučnost motorku (ideální umístit do jiné místnosti nebo do skříně). On i ten "tichý" motorek nemusí být zas tak tichý (nejen vzduchovací). Vzduchování je zbytečné, pokud nedojde k přerybnění nebo není potřeba ryby nějak léčit. Je to asi nejlevnější varianta.

Druhá varianta je vnitřní filtr: Krom uřvané Číny stojí kolem 600 Kč. Já třeba kupoval do 12ky jakýsi filtr od Dennerle (na který je celkem levný a přesto vybavený - včetně rozstřikovací trubky).

Další možnost je vnější filtr, který většinou stojí ještě o něco více. Na 45ce mám Blau FM-60, ale přijde mi zbytečně hlučný. V noci je slyšet hučení, přes snahy o zvukovou izolaci. Většinou ho přitom v recenzích chválí jako tichý. Stařičký Hagen Aquaclear na 200l nádrži prakticky neslyším. Cenově to vyjde skoro nastejno, pokud by šlo o jednu nádrž a včetně ceny motorku (utáhne bublifuky více nádrží).

ad plíseň: Okružáci nebo levatky by mohli pomoct. Nejlepší jsou v tomto krevetky, ale ty už chtějí trochu opatrnosti a aspoň 3 týdny úspěšného záběhu (pokud jde o Cherriny). Levatky většinou bývají v rostlinách (pak je musím likvidovat). Další věc je soužití krevetek s rybama... Ale možná to není ani vyložená plíseň (typicky ze dřeva), ale bakterie, co po pár dnech samy zmizí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2015 14:02 Muž Legioix [574] Re: goldinka
Zvaž ještě místo toho "vzduchovadla" nějaký obyčejný molitanový filtr napojený na ten vzduchovací motorek. Udělá to větší službu než to vzduchovadlo. Teda jestli tím vzduchovadlem myslíš klasickej vzduchovací kamínek.

Něco takovýho: www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:59 goldinka Re: romant, Legioix
Ouk, šnečky zvážím a stěhování tedy odkládám :) děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:54 R Muž romant [27987] Re: goldinka
Zmizí, až se akvo řádně zaběhne, tedy ne po třech dnech, spíš po třech týdnech. ;-) Třeba šneci okružáci, si s tím hravě poradí a nebo když neuděláš nic, jenom občas a nebo častěji vyměníš vodu a klidně troškou šušenýho krmení podpoříš nitrifikaci v té třítýdenní době, tak taky dobře. :-) Teplotu pěkně na 26 st. a čekat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:53 Muž Legioix [574] Re: goldinka
Zatím nestěhovat a čekat. Časem to samo zmizí a dalo by se to urychlit i přidáním pár šnečků (okružáků). Urychlí se tím i záběh akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 13:49 goldinka Re: Werderka
To vypadá moc krásně! :) Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo sáhl po špatném akváriu :-D Ještě stále napravuji :/

Já bych měla další dotaz... Připravila jsem druhé cca 25l akvárium, promyla kamínky, dala do akvária, zalila vodou, přidala rostliny a akvárko nechávám zaběhnout už třetí den bez beťáka. Mám tam vzduchovadlo, topeníčko a nic dalšího tam teď není. Po těch třech dnech se na kytkách tvoří okolo toho, co by měly být listy, taková nabělalé cosi, podle mě to vypadá jako plíseň. Je to jak na rostlině, která plavě na hladině, tak těch, které jsou zasazené... Je to normální - zmizí to po nějaké době?? Vzduchovadlo jede, topení jsem dneska vypla (jestli to není náhodou tím... ). Voda se mi zdá zase taková mléčná, tak asi vyměním část vody. Beťák je pořád v nanoakvárku, kde je kupodivu voda čisťounká, poté co jsem přestala nechtěně překrmovat tak zmizel i mastný film na hladině. Ráda bych ho přestěhovala do nového ale zatím teda se mi do toho nechce...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113010x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15?od=1701