Začátečník
Díky za milá slova a pochvalu, od zkušeného akvaristy to velmi potěší
Tímto bych chtěla vzkázat i ostatním začátečníkům - nejprv nastudujte - a to důkladně, potom praktikujte a dopřejte rybkám komfort, který si zaslouží (nevím, co jsem si, blbá, myslela, ale měla jsem mylný dojem, že "na tom nic není"...a s tímto přístupem na to zbytečně dojely 4 betty, už jsem si začala připadat jako sériový vrah, což mně mrzí dodnes, tak neudělejte stejnou chybu) Tady na fóru je dost zkušených a ochotných lidí, kteří poradí, za což všem patří můj velký DÍK...bez vás bych se s tím mordovala snad doposud, nehledě na to, že by mně to možná otrávilo natolik, že bych to vzdala...a to by byla velká škoda, když teď vidím, jak je super mít doma hezké akvárko
Tak přidal bych rychlerostoucí rostlinky a prováděl častěji výměnu vody.Tu rampu filtru otočit podél krátké strany.
edit-teplota na 30 stupňů je zbytečná
Michalčik napsal: Ať mu řeknu cokoliv neposlechne. Rad je tady (jenom v tomhle vláknu) hafo ... jenomže ... Komu není rady, tomu není pomoci ...
Děláme s otcem na vánoce akvárium je to spíš boj rybek o život, ale otec si to nedá vymluvit. Ať mu řeknu cokoliv neposlechne. Rád bych vás poprosil o jakoukoliv radu jak zabránit úhynu ryb. Mockrát děkuji
Krásná práce, krásné poučení i pro ostatní, kterým se hned na začátku "zadaří" to vzít za druhej konec.
Prostě když je snaha, člověk se do toho zakousne, jde za tím, nepovolí, tak se zákonitě dříve či později(ovšem to někdo nedá), musí pozitivní výsledek dostavit.
Máš za sebou nepřenosný zkušenosti a bez nich to prostě nejde, trošku si natlouct, vstát a nevzdat to, to potom krásnej pocit z dobře vykonaný práce.
No, jak ho přemluvit? Prostě má u tebe ty správný podmínky a proto se chová jak se chová, nechal bych ho stavět.
8 22.12.2015 18:04 Werderka – Konečně i já
Tak nakonec i mně se zadařilo...hodiny a hodiny studia akvaristiky, nervy v kýblu (taky když si blbec jako já koupí jako první akvo NANOsrandu) něco málo improvizace...a výsledek se dostavil. Akvárko mi jede cca 4.měsíc, mám tam beťáka a 2 jakýsi hnědý šneky - všichni se mají fajn, šneci se zaplaťpámbu nemnoží. Jednak jsem se do jisté míry chtěla pochlubit, protože mám radost, po několika zklamáních
, byť je samozřejmě spousta šikovnějších akvaristů s "hezčím" akvárkem. Třeba i jako inspirace pro ostatní, kteří mají malé akvo, že i takto se to dá. Mám tam filtr, teploměr i topítko (jen vzduchování a CO2 rozptylovač nemám - není třeba)...to vše pohodlně v 15l akvu (čistý objem vody 12l). Mám jen jeden dotaz zkušenějším...náš Karel (rybák) má hrozný pnutí stavět hnízdo. Furt. První postavil cca 14 dní poté, co jsme si ho pořídili. Od té doby jede jak šikmovokej. Jednou týdně čistíme nádrž, hnízdo vždycky odlovím síťkou a vypigluju mu tam...druhej den ta má tu pěnovou nádheru zas. A tak pořád dokola. Nějaký tip, jak mu vysvětlit, ať s tím dá pokoj?
...přikoupení samic nehrozí - objem na to nestačí a na větší akvo zas nejsou prostory, čili se držíme toho, co je... Díky za radu!
0 21.12.2015 00:09 goldinka Dneska jsme přivezli jiné akvárko, konečně jsme ho našli, takže zítra budu beťákovi předělávat bejvák, tedy... Tentokrát už správným postupem
velikost nově přivezného je velkým odhadem asi 30 - 35l. A do toho 12l přijdou časem nějaké ty krevetky. Pancéřníček už je taky pryč v hejnu
Tak snad se tentokrát zadaří.
Jinak v akvárku se nám vytvořil na hladině nějakej hnusnej film, jak kdyby mastnota.. dá se to ho nějak zbavit, kromě vyčištění? Na rychlo jsme minule sehnali dvě kytky, jedna plovoucí na hladině, druhá zasazená v kamínkách. Tentokrát ve zverimexu, kde měli ponětí o čem mluví, takže pro další kytky do většího akvárka půjdeme asi také tam. A až to bude připravené, tak se snad konečně už budu mít čím pochlubit
Starší reakce
Celkem čuňata rybky,proto už bych řešil lepší filtr,ale abych neodbíhal od tvého dotazu.Né každá rybka má ráda třeba bílé dno,některé zase nesmí mít ostré dno,proto to zkus vše dopředu promyslet,určitě se to vyplatí.
Před pár lety jsem taky kupovala set o stejné velikosti a docela vyhovuje. Jen filtr jsem koupila jiný, protože byl hlučný a akvárko je v ložnici. Světlo dostačuje, žádné jsem nepřidávala, protože v tom akvárku nemám náročné kytky, takže záleží na tom, jakou představu o budoucím akváriu máš. Ten set mám jako low-tech, minimální údržba, nenáročné rostliny i ryby a funguje dobře. Topný kabel bych nedávala, pro rybky, o kterých uvažuješ, stačí pokojová teplota.
Hmm. Rybky jsem paradoxně zatím do podrobností neřešil.
Láká mě klasika z dob dětství, jak si to pamatuju. Nějaké mečovky, black Molly, gupky. Dolů snad sumečka a časem podle zarybnění jednu bettu nebo párek.
Nezní to asi jako výzva, ale pro mě to je symbol domácí pohody.
Tak hodně záleží,jakou plánuješ osádku,to by taky napomohlo s radou dna. Edit-jinak se přesuň tady
rybicky.net/forum/3914 Díky za reakce. S tisícem vláken rad je to samozřejmě pravda, ale to je právě ta potíž, se v nich zorientovat pro začátečníka a najít případný detajl.
S tou rychlostí máte samo pravdu, set ještě ani nedošel. Rozmýšlím to vše dopředu. Řeším teď písek, kameny a kořeny proto, že nevíme dne ani hodiny, kdy se u nás objeví mráz a pak bych čekal asi až do jara.
Světla vychází na 0,32 na litr a pro začátek jsem počítal s přisvětlováním s lampičkou, případně dokoupením silnějších zářivek pro start rostlin.
S kvalitou příslušenství si nedělám iluze. Cenově však vyšel po slevě lépe než samostatné akvárium plus dokoupení krytu. S filtrem při případně nedostatečnosti počítám do karantény, nebo do porodnice živorodek.
Substrát ne. Topný kabel-jak chceš,zbytečnost,jen komerce. Písek z potoka-v pohodě,jen ho polej octem,jestli nešumí-kvůli vápenci. Když ne,tak převařit,kvůli parazitům. Kameny v pohodě-jen pořádně vydrbat kartáčem. S kořeny je to jiné,ale taky je nemusíš vařit-záleží odkud budou,jestli z přírody,nebo koupené. Hlavně všechno pomalu,nejdříve dno a dekorace,pak rostliny a filtrovat a až po 10-14 dnech,opatrně pár rybek. Hlavě vše pomalu a s klidem. ALE RAD DOSTANEŠ HODNĚ,JSOU TU PRIMA ZKUŠENÍ AKVARISTÉ,SE VŠÍM TI PORADÍ.
Světlo si spočítej,minimum je 0,3w na litr. Jestli máš koupený celý set,tak to většinou za moc nestojí,filtr atd.
Je tu tisíc vláken,kde si vše najdeš,vše o začátcích.
rybicky.net/clanky/536-zaciname-s-akvaristikou-zakladani-akvaria Tak nejdřív bych řešil ten set,protože většinou tam začínají problémy(Špatné světlo i filtr)
0 13.12.2015 15:24 krajcvajc – Detajly pro začátečníka
Zdravím všechny.
Zakládám akvárko - set 80*40*35 se základním vybavením (kryt s osvětlením, vnitřní filtr, topítko). Další vybavení bude následovat už indivindi. Jako začátečníkovi se mi při rozmyslu kupí detajly, u kterých doufám, že mi tady nějaká dobrá duše poradí.
1. Mám investovat do substrátu pro rostlinky plus topný kabel ve dně?
2. Rád bych si nakopal potoční písek (jemný i křemenné valounky), jsem na Vysočině- rula, žula. Písek má nadprůměrně vysoký obsah lesklých zrn. Vypadá skvěle, ale nevím jestli jde o slídu, nebo snad o nějaké oxidy kovů a netuším o vhodnosti do akvárka.
3. V potoce jsou úžasné křemeny. Horní odkrytá část temná až do černa, spodní zabořená má původní světlou barvu. Neznám příčinu a tak váhám, jestli je použít.
4. Chápu důležitost desinfekce kamenů a kořenů povařením, ale co když se nevejdou do nádoby? Vím, že to zní hloupě, ale jak to řeší praktik? Můžu na kameny použít Savo?
Mockrát díky za případné odpovědi.
Jasný, rozumím tomu. Větší akvárium je už zařazeno v plánu po dnešním a včerejším čtení (popravdě mám pocit,že sem přečetla už tolik informací a začínám z toho všeho mít trošku informační guláš
). Mamka kdysi bettu měla a měla na ní trochu větší akvárko (mívala tam s ní i sumečka a malé rybky, neonky nebo něco takového), tak se po něm poohlédnu, třeba ho najdu. Mohlo mít těch 25 - 30l (nevim určitě, ale bylo větší, zkusim ho najít na netu). Menší akvárko máme teď holt takovou challenge než bude větší.. Můžeme si za to sami, tak se s tím zatím nějak popereme.
Tak aspoň víš, kam se už nikdy neobracet pro jakoukoliv radu ... protože tohle je ignorantství a diletantismus nejhrubšího zrna ...
Co se týká té velikosti nádrže, mezi 12 litry a "akváriem na celou stěnu" je hodně možností. Představ si třeba akvárium s rozměry 40x25x25 cm. To se Ti pořád vejde třeba na rozumný stůl, na kterém zůstane i dost místa. A je to už objem 25 litrů, tedy dvakrát víc než máš teď. A přitom je to jen o pár centimetrů na každou stranu víc, než máš teď. V takovém akváriu (taky jen pro jednu bettu) se už při hezké údržbě dá udržet stabilita parametrů vody mnohem snadněji, už se tam dá dát nějaký závěsný filtr, vejde se tam topítko, aby měl beťák pořád správnou teplotu vody, a tak.
Tím nechci říct, že to se stávajícím akváriem nejde a že bys měla běžet kupovat hned větší nádrž. S trochou úsilí a trpělivosti se to hezky dá i v těch 12ti litrech. Ale do budoucna o tom pouvažuj, zase by tam bylo o něco stabilnější prostředí.
Ano věděli, s ním jsme kupovali to akvárium a bettu i jsme se s nimi bavili co všechno k tomu akváriu budeme potřebovat, jestli máme vše atd atd, no klasičtí začátečníci bez dostatečných informací. Já si s prodejcem už na téma informovanost a proškolení zaměstnanců napsala pár řádek, protože mě to mrzí, mohli jsme ušetřit stres s převozem a naší nešikovností alespoň jedné rybě...
My teď nemáme moc prostor na velké akvárium. Jasně, že by se mi strašně moc líbilo akvárium přes půl zdi... Ale na to jednak nemám zkušenosti, druhak to tady ani udělat nemůžeme. To třeba jednou v budoucnu
Bettu kdysi chovala mamka, takže jsem do něj šla, protože to pro mě není úplně neznámá. Jako musim říct, že včera jsme u toho poloprázdného akvária seděli asi půl hodiny a prostě jen čučeli jak na televizi
Asi hlavně kvůli tomu jsem si ho přála, je to velmi uklidňující...
Vodičku co máme je zázračná vodička jak jste psal
zázrak je popsán na lahvičce přímo "přemění vodu z vodovodu na vodu vhodnou pro ryby", AquaSafe od Tetra. Krom zázraku čisté vody to má působit antistresově na ryby, a obsahuje to biokoloidy, které mají napomáhat růstu užitečných batkerií. Včera jsme tam kápli pořadované množství, dneska je voda do mléčna, baštu dostal sumeček i betta jen včera.
A v té akvaristice věděli, že ten pancéřníček půjde do dvanácti litrů?
Jestli jsi už nějakou vodičku koupila, tak ji nevyhazuj. Třeba se k něčemu hodí. Ale důkladně si nastuduj (nejenom v návodu) k čemu je a jak a kdy ji použít.
Každopádně chválím za přístup. Snad tě akvaristika bude bavit. Třeba dopadneš jak my "závisláci", co nám je každé akvárium malé a co chvíli kupujeme větší.
Děkuji za odpověď. O pancéřníčkovi mám načteno, proto hledám někoho kdo se ho ujme. Byla to prostě chyba...
Nechám tedy jen betu samotnou (před chvílí jsem se o tom také dočetla v jednom vláknu) a zkusíme to poladit těmi rostlinami. Zkusíme sehnat nějaké větší akvárium, ale asi to také hned tak nebude. Vodičku vyhazujeme...
Děkuji za radu. Jdu pokračovat ve čtení
12 litrů je fakt hrozně málo. Udržet tam stabilitu tak, aby akvárium bylo pěkné, bez řas a různých jiných problémů bude hrozně složité. Ideálním řešením by bylo akvárium prodat a koupit větší.
Do 12l akvária kromě Bety žádnou další rybu dát nejde! Velmi brzy by chcípla i s tou betou. Takže sumečka se nějak zbav (vrátit do akvaristiky, věnovat někomu s větším akváriem, ...). Potřebuje minimálně 100 litrů, hodně vyroste.
Čištění dna musíš zajistit ty. Maximálně si na pomoc můžeš pořídit nějaké malé šneky, třeba Okružáky. Je potřeba měnit často cca 3 litry vody. Ze začátku ob den, časem bude stačit méně často.
Načti si toho co nejvíc, viz odkazy na vrchu tohoto tématu. Nenech si v akvaristice poradit různé "zázračné vodičky" (radši si nenech poradit nic, málokde dobře poradí). Většina má jen velmi omezené použití a pokud přesně nevíš co dělají, tak tím ničemu nepomůžeš. Z rostlin doporučuju růžkatec, nejrychleji roste a je velmi málo náročný. Spousta akvaristů ti ho dá zadarmo (platí i pro ty šneky).
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty 0 10.12.2015 20:43 goldinka – nesprávný začátek
Ahoj, dobrý den,
po mnoha pročtených diskuzí a článků o akvaristice a zakládání akvária, jsem zjistila, že jsme udělali zbytečnou nemalou chybu. Včera jsme se impulsivně rozhodli zakoupit (nekulaté) akvárium 12l, bettu a sumečka na "čištění", jako sumečka nám prodali pancéřníčka kropenatého. Jednoho. Nadšení z prvních krůčků s vlastním akváriem, jsme dali na dno modré drobné kamínky a ozdobu v podobě rozpadlého hrádku s malým úkrytem. Že nám chybí kytky, že se má akvárium několik dní nechat odstát s kytkami uvnitř a až poté kupovat ryba... No prostě zvrtali jsme to.
Akvárium není velké, jsem si nyní po přečtení těch všech článků vědoma toho, že vytvořit nějaký ekosystém nebude vůbec jednoduché, ale přesto bych se o to ráda pokusila a udělala tam našemu beťákovi příjemné prostředí, patrně na dožití, protože jak jsem se dočetla, tak jsme nejspíš dostali nějaký starší kus... Ale i kdyby na dožití, tak aby to aspoň stálo za to. V akvaristice jej měli v té tyranské 2l kostce "bettariu".
Potřebovala bych poradit co s akvárkem udělat, abychom to co jsme tak zvrtali, dali nějak rozumně do kupy a docílili co nejlepšího prostředí v rámci možností pochopitelně...
Zítra budeme dokupovat rostlinky - vybrané mám babelku, zákrutichu, voďankovce, a když se pdoaří sehnat tak i tu měchýřnatku jávskou. Myslím si, že to by v rozumném množství mohlo akvárium dostatečně zazelenit.
Akvárium jsme plnili vodou (i rybami) včera, dnes je voda zakalená, do mléčna - vyřeší to rostliny? Nebo bych měla nyní a po následující dny měnit části vody, případně nějak jinak vodu ošetřit?
A když seženeme vhodného sumečka, budeme potřebovat věc na odkalování? Zvládne to sám čistit?
Co se týče pancéřníčka, momentálně jsem jej nabídla a doufám, že se najde někdo kdo by se jej ujal a dal mu možnost žít v hejnu. Pět jich v našem akváriu mít nemůžeme ani omylem a jeden bude nešťastný :/
byla by nějaká rada, kterého sumečka pak vybírat k bettě? Moc se mi líbí ancistrus, ale na něj je akvárium také malé...
Děkuji všem za rady.
Starší reakce
Na fotce 12l akva vidím 2 Black Molly, 1 parmičku 4pruhou, nějakého halančíka (zrovna se mi ten název vytratil krom přezdívky "hokejka"), paví oko a Otocincla? Podívej se do Atlasu, je hodně přesný. Pokud osádka nepůjde pryč, tak bych nechal Molly, dokoupil aspoň 5 parmiček 4pruhých, a 3 Otocincly a stop. Pokud by to bylo 80 litrů, tak i 5 halančíků.
Jsou to všechno hejnové ryby, ale kdyby mělo být od každého hejno, tak je 60 litrů málo. V 60 litrech toho jde udělat celkem dost, s běžnými druhy menších (ale ne trpasličích) ryb. Do 12l nanoakvária patří razborky, tetry ohnivé, heterandrie, ale vždy tak jeden druh (doplněný krevetkama třeba). Do 60 litrů lze dát hejno od každého z těchto druhů, nebo 10hlavé hejno parmiček čtyřpruhých a 4 Otocincly.
HLAVNĚ nejdřív nové akvárium založ, aby bylo zasázeno 80 % dna. Pak počkej týden nebo radši dva, než tam pustíš první ryby (z těch ve 12 to snesou snad všechny) a filtraci nech běžet od založení. Taky jsem měl období, kdy jsem byl schopen udělat v 80 l "rybí guláš", ale taky to pak od toho vypadalo.
A doporučuji si přečíst něco o počtu ryb a důvodech pro ně (1 cm/l, Holandské akvárium, počet ryb podle zátěže,velikosti a nároků (labyrintky/sumci->tetry->kaprovité->živorodky->studenovodní/náročné ryby)). Např. čistotných neonek může být v jedné nádrži více, než kdyby tam byly čuňata parmičky, ale zase parmičky vydrží více. Taky bych nedával např. parmičku žraločí do 60 litrů, i když podle pravidla 1cm/l by to pro ni bylo akorát. Méně je často více a jednodruhové hejno 20 ryb bude působit lépe než 20 druhů ryb po jednom kusu (samozřejmě ne všechny ryby jsou hejnové).
Tie rybky čo mám pôjdu do toho 60-80l akva..
Však jasně, ale kam se ta osádka, která je tvořena živorodkama poděje? Ptám se na to proto, aby se ti zde nedostalo rad, jakou osádku a ve finále z toho nebyla ta samá rybí polívka jako teď.
Tam budem mat poter... Ano to si nechavam tie rybky premirstnim a dokupim
Budeš uvažovat s tou stávající osádkou z 12 litrů?
0 15.11.2015 19:13 Merst – 60-80akva
Idem si založiť 60-80l akva.. Aké rybky by ste tam dali?Aj počet kusov atd...
Starší reakce
Te ze ti jich 5 chciplo je pavdepodobne znamka toho, ze jich je tam moc. navi, ryby rostou, takze zze jich je tam spravne neznamena, ze to bude fajn i po pul roce, kdyz vyrostou.
Jak jsem napsal, koukni na videa, precti navod. ten Eheim co mas je skvely filtr. btw, kdyz mluvis o cerpadle, mas asi na mysli filtr, ze jo? Jen abysme si rozumeli.
Vymenilas vodu? Nekolikrat? Prospelo to rybam? Melo by.
Starší reakce
Děkuji za odkazy skouknu to. Jsem ráda za každou radu
Ahoj,
podle toho co jsi napsala, jste filtr čistili a od te doby jede dejme tomu na poloviční výkon?
Zkusil bych v první řadě s puštěným filtrem zahýbat, jestli z něj nevyletí vzduch...Může tam být jen bublina, která brání pořádnému proudění vody...
Jen tip z vlastní zkušenosti
Kamarád taky krmil jednou denně a měl problémy s rybkama je jedno jestli 1 nebo 3x. Záleží na dávkách. Za jak dlouho to zdlabou? Hlavně aby nezůstavaly zbytky krmiva kazí to vodu. Jak psali kluci měnit denně vodu a kdyby jsi klidně dva dny vynechala krmení tak neva vydrží i déle. Není trošičku mléčná ta voda? Asi se mi zdá.
Aha,diky za info.To akvarko je obrovske,myslis ze je jich tam moc?A to nam v lete 5chciplo...Krmime jednou denne.Je to moc?Nejvic nas trapi to vhduchovani.Ze zacatku mely ryvby uplnej whirpool a jak jsme cisili akvarko a ty trubky,co vedou do akvarka,tak to jen probublava a ryby jsou u hladiny,takze jim ten vzduch asi chybi,ale cerpadlo je nove a nejsme schopni to vratit tak,aby rybky mely zase whirpool...Nechci o to akvarko prijit,takze jsem vdecna za kazdou radu.Diky!
tak od oka bych rekl, ze mas prerybneno. min krm a men 30% vody jednou tydne. po case klidne jedou mesicne; podle chovani ryb.
na youtube jsou videa ja cistit eheim 2217. zkoukni to. a pochopitelne je to i v manualu k tomu filtru. prace tak na 5 min. cisti jedou za pul roku.
0 28.09.2015 14:03 Martina – Vzduchovani
Ahoj,
mam velkou prosbu,mame vetsi akvarko-ani netusim kolik litru presne...A tlamovci nam posledni dobou plavou stale u hladiny
Cerpadlo jsme loni kupovali nove,ale manzel to neumi cistit a udrzovat (nevi jak na to) tak,aby to spravne pracovalo.A ted se rozcilil,ze mu dosla trpelivost a akvarko pujde pryc.Ale to by byla obrovska skoda...Neni tu nekdo z Prahy a okoli kdo mi dokazal pomoci-ukazat jak na to?Abychom si akvarko mohli nechat-samozrejme za uplatu.Dekuji moc vsem pripadnym zachranum!
Starší reakce
Nutné to není, ale u náročnějších rostlin to vhodné bude. Výživový substrát jako takový se použít nemusí, ale vyhnojit dno, třeba hnojivem typu osmocote může být dobrým pomocníkem.
0 25.09.2015 08:29 Nela Dobrý den, je nutné při zakládání dna použít pod substrát i živnou půdu? Budu potřebovat jenméně náročné rostlinky. Ale nechci přípravu nového akvária podcenit.
Starší reakce
Doporučuji si přečíst to, co je nahoře v modrém rámečku. Jinak jak v tomto tématu, tak na celém webu je řada informací, které ti pomohou. Takže to chce věnovat tomu trošku času a číst, číst a zase číst. A při zakládání akvária platí obvyklé dvakrát měř, jednou řež
0 09.09.2015 13:13 dami996 Prosim muzete mi poradit jak zalozit akva pro.moje rybicky? Od substratu az po rostliny, dekoraci, vodu dekuji
0 06.09.2015 21:24 Alčák – jdu pro radu - osvětlení
Jdu pro radu, mám akvárium 100cm dlouhé 40cm vysoké a 40cm široké. Lámu si tady hlavu nad osvětlením, na akváriu mám ochraná skla ale přemýšlím zda by nebylo lepší nechat si udělat u šikovného kamaráda truhláře kryt - kupovat ho nechci protože mám filtr aquaclear a voda mi teče vodopádem zpět do akvária což by u kupovaného krytu nešlo. Nevím jaké osvětlení mám koupit, dočetla jsem se, že na 100cm akvárium se hodí 90cm osvětlení, a pak jestli trubicové
osvetleni-akvaria.heureka.cz/…
nebo led
osvetleni-akvaria.heureka.cz/…
bohužel fotky akvária nemám protože ho teprve budu zakládat a budu rušit tu hrůzu co jsem rybkám provedla.
Moc děkuju za rady.
Starší reakce
Romant už otázku zodpověděl. Častější odkalování určitě pomůže
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114546x