Začátečník
Možná teď sklidím vlnu nevole... ale rád bych připomněl, co tady mj. napsala Danila:
Danila napsala:
1) Použitý štěrk (osobně ho nazývám štěrk na hroby) je poměrně hrubý a dosypaný ostrý čedič taky není to pravé..Zvážila bych výměnu za jemnější...Prověřila bych dno "octovým testem" - trochu štěrku do hrnečku, zalít octem a čekat, zda se objeví bublinky, pokud ano, je tam vápenec a to se rostlinám líbit nebude.
Řekl bych, že to je naprosto přesné. Prověřil bych to dno octovým testem (především ty bílé kamínky, černé nemusíš) a pokud budou bublat, tak dno jednoznačně vyměnit. Budeš to mít všechno mnohem jednodušší. Ale pokud je to křemen a ne vápenec (přiznám se, že jsem z té fotky nepoznal druh kamene) a tudíž nebude bublat, pak není nutno měnit. Snad jen pokud se ti to dno nelíbí a líbil by se ti jemnější substrát... Nicméně sám mám takové dno v Džungli a že bych tam měl nějaké problémy s rostlinami, to naštěstí nemám... Ale je fakt, že je to mělčí než tvé, i když o stejném půdorysu.
A souhlasím i se všemi dalšími body, co Danila napsala.
Vyměníš dno, znovu to osázíš a rybky tam necháš, možno v tomto případě použít tu podporu z lahviček a budeš měnit vodu. To 10 litrový akvo si necháš zařízený s nějakým jednoduchým filtrem, ideál je bublifuk a normálně fungující a bude Ti sloužit jako karanténa pro další rybky co si pořídíš.
O.K. Tak snad na úplný závěr, neberme ty lahvičky jako něco špatnýho, naprosto s tebou souhlasím, taky to praktikuji tzv. po sedlácku, ale když se s těma lahvičkama umí pracovat, což bylo snad jasně vysvětleno, tak to skousnu i já a v tomto vlákně, protože to považuji za radu dobrou, neb vycházím z toho, že právě začátečník je ještě o trochu více nedočkavý, než trošku více poučený akvarista a má tu tendenci to uspěchávat, tak proto.
Tak tak. I když já budu pořád na té straně, aby konkrétně v tomto vláknu bylo co nejmíň doporučení na "lahvičky" pokud to není nutné (pár dní akvárko, rybky u hladiny/u dna na boku...)
Vyměnit dno!!
Myslím, že si rozumíme a pokračování diskuse by bylo jenom opakování toho, co již bylo řečeno, tedy alespoň z mé strany.
Třeba ve stavebninách, mnou a jistě nejen mnou tolik oblíbenej písek(štěrk) betoňák. Samozřejmě že je celá řada jiných možností, mrkni se do příslušnýho vlákna, kde se to probírá.
Edit:
rybicky.net/forum/3914 0 09.11.2012 22:01 ender [3] žádný dobrý zprávy...
- tedy VY mi dáváte (všichni)! - samozřejmě myšleno v dobrém...
a kde naberu ten správný "štěrk" - obávám se, že jsem v dostupných akvaristikách poblíž mého bydliště neviděl nějaký "jiný" - jemnější...
A když to doženeme do extrému, tak právě to "expresní řešení" je jako dělaný pro použití té podpůrné zde zmiňované chemie. Tím samozřejmě neříkám nechat to zajít tak daleko, ale spíš je to určeno někomu, kdo třeba není líný a zdejší diskusi si i čte, což myslím povšechně.
To dno bude náchylnější na nesprávný rozkládání bordýlku v něm a bude více náročný na údržbu, je to vopruz odkalovat to hřbitovní kamení(jak nazvala Danila), prostě může docházet k tzv. zahnívání dna a to je vždycky špatná zpráva pro akvárium. Ono k tomu nedoje hned, ale za nějakej čas až si všechno pěkně sedne a zdánlivě se bude všemu dařit a tudíž to doporučení od Danily k té současné výměně, když je akvo ještě na začátku vývoje, je i doporučením mým.
Není to nezbytně nutné, uvidíte,příroda je mocná a chování akvárek v mnoha směrech nevyzpytatelné
, ale stejně na to asi časem dojde.
P.S. Ale ten Acorus (puškvorec) bych buď dala pryč, nebo vyvázala na kořen, aby neměl kořínky v písku. Déle vydrží a nezahnije ve dně.
(Taky mi ho kdysi jako začátečnici s chutí prodali na burze
)
6 09.11.2012 21:37 Ičin [1405] - Cichlidy Na tu výměnu dna jednou dojde. jen jde o to kdy. Většinou dost brzy a ono je pak pozdě
radši hned jak později
Add Danila : já vím, že je to biochemie a není to nic extra špatnýho. Jen není někdy špatný si zkusit onu akvaristickou trpělivost a projít si to od startu
Chápu, ale Nitrivec je biologické médium a skutečně zajíždění akvária urychlí a usnadní a Toxivec je záchranná brzda
Osobně jsem velký odpůrce chemických zásahů do akvária, ale toto není ten případ.
0 09.11.2012 21:29 Danila [4490] - Amerika Jak v obchodech, tak na burzách Vám mnohdy prodají cokoli, vídám a slýchám to tady v Braníku každý den...
Co se výměny dna týče, nejste zdaleka jediný,kdo si takhle naběhl, doporučuji vyměnit rovnou a neztrácet čas.
Držím palce
ender napsal: Nevím, proč NÁM takhle lžou. Ale tedˇ vyměňovat dno - to byl úplný "restart"...
Pretože kšeft je kšeft, prachy nesmrdia a podobne. Prípadne sa stal obyčajný ľudský omyl. Výmena dna síce reštart bude, ale ľahko sa môže stať, že tá výmena bude i tak nutná a možno by to bolo lepšie urobiť teraz ako pri plne obsadenom a zabehnutom akvárku...
ender napsal: Puškvorec - jestliže je tahle rostlina nevhodná - proč nám jí nabízejí na akva burzách???
Jednoducho, nie všetko čo je na predaj, je vhodné pre každého. Sú aj ľudia, ktorí vedia prečo si to kúpia a čo si s tým môžu dovoliť. Okrem toho, nie všetci pestujú rastliny pod vodou, poniektorí aj v teráriách, jazierkach, či kvetináčoch na okne...
Taky bych byla pro ten puškvorec vyndat. Já si ho taky před rokem nic netušíc koupila, nějakej ten měsíc sice vydržel přežívat. Ale když jsem ho dávala pryč, spodek totálně hnil a vyvalilo se kvantum bublin, jak jsem to tahala ze dna. Nic dobrýho Ti tam neudělá...i když je teď ještě pěknej a nevypadá na to.
Ten puškvorec bych pro sichr vyndal, přecijenom akvárko je na křehkým začátku, tak ať to zbytečně nedělá neplechu a k tomu ostatnímu co jsi napsal se dá odpovědět, to je realita, bohužel. A ten Nitrivec koupíš ve zverimexu, akvaristice.
Taky už jsem měl tu možnost Toxivec vyzkoušet a je to přesně jak píšeš, zafungovalo to bezchybně a posléze byl aplikován Nitrivec a byla kalamitní situace pod kontrolou. Vše co jsem teď popsal je trošku proti mému tak říkajíc sedláckemu provozování akvaristiky, ale když je to někdy potřeba, tak proč se bránit těmto pomocníkům.
Přesně a v případě krajní krize - vysoká hladina dusitanů - úspěšně používáme (my i naši klienti) Toxivec - dokáže vyvázat dusitany z vody během dvaceti minut(vyzkoušeno, změřeno).Jak je to možné netuším, ale funguje to.
Tak když už budeš v tom kupování testů, jak doporučuje Danila, naprosto nic proti tomu je dobrý vědět na čem člověk je, tak bych ještě přikoupil podpůrný prostředek na bakteriotvorbu jenž obsahuje i mletej zeolit a dokáže si s tou event. vyšší hodnotou dusitanů dobře poradit a jmenuje se Nitrivec.
0 09.11.2012 20:23 Danila [4490] - Amerika Kolega se sice obšírně rozepsal na téma denního měnění vody, ale pohled do Vaší prezentace ukazuje na pár věcí,ze kterých bych měla obavu já
1) Použitý štěrk (osobně ho nazývám štěrk na hroby) je poměrně hrubý a dosypaný ostrý čedič taky není to pravé..Zvážila bych výměnu za jemnější...Prověřila bych dno "octovým testem" - trochu štěrku do hrnečku, zalít octem a čekat, zda se objeví bublinky, pokud ano, je tam vápenec a to se rostlinám líbit nebude.
2) Mám za to, že jsem v pravé část nádrže zahlédla rostlinu, která vypadá podezřele jako
rybicky.net/atlasrostlin/acorus_gramineus a ten pod vodou nemá co dělat a jeho hnijící kořeny ve dně dokážou spáchat pěknou paseku.
3)Podle komentářů u nádrže jsou v plánu mimo jiné parmičky čtyřpruhé a ramirezky, což je hodně nešťastná kombinace.
4) Než měnit denně vodu, navrhla bych zakoupení testu na NO2 a podle něho vodu měnit, denní výměnu nepokládám za příliš šťastné řešení.
Držím palce a respekt za zodpovědný přístup k zakládání akvária.
Měníš vodu, tak vlastně trochu hnojíš a teď v začátku bych to nějak více nehrotil, jediný o čem se dá pouvažovat je hnojivo do dna, takový nějaký jílový kuličky který se zatlačí pod kořeny rostlin. Jinak ty fleky to je to samý.
Kolega Ti to popsal vcelku obšírně a zároveň Tě trošku vyděsil, ale já Tě uklidním. To že tam jsou tzv. "už těď" ty rybky a je prováděna ta pravidelná obdenní výměna vody, tak to bude v pohodě a dokonce řekl bych ve větší, než kdyby jsi čekal ten měsíc a potom tam nafutroval hodně ryb najednou. Znovu opakuji, když se bude měnit ta voda, tak se žádná kalamita konat nebude. Další rybky až za další týden, či déle.
Otázka je, kde sis ty rostliny kupoval. Většina rostlin ve velkopěstírnách je pěstována emerzně (na souši). Když si je koupíš a zasadíš je pod vodou, tak začnou postupně své emerzní listy ztrácet a nahrazovat je novými. Tento proces nějakou dobu trvá. Jiné rostliny (např kryptokoryny nebo hnědovky) i když jsou pěstovány pod vodou tak reagují na změnu stanoviště (někdy stačí i na výraznou změnu vody či osvětlení). Prostě "shodí" nebo nechají jakoby "rozpustit" staré listy (nevím jak to líp popsat. A protože tyto procesy probíhají obvykle pár týdnů po založení, nedoporučuje se dávat do takového akvárka čerstváčka žádné ryby. Z rozpadajích se listů se uvolňuje spousta dusíkatých látek, které ještě nedostatečně zaběhlý filtr nedokáže zpracovat a dochází k otravě ryb dusičnany. Nejlepší, co teď můžeš udělat je nešťárat do rostlin, jen odebírat všechny opadané nebo uhnilé listy, ryby krmit minimálně a měnit vou denně, tu 1/3. Ale je podzim, tak si ji nezapomeň nachystat na teplotu, jakou máš +- v akvárku.
Řekl bych, že ty rostliny přelistovávají, nebo-li zbavují se svých emerzních listů a budou jim růst listy submerzní.
V druhé fotce je echinodorus s emerzními listy. To je normální, že po nějaké době takhle odejdou. Je, ale vidět, že tam má i několik listů už submerzních takže je co nevidět nahradí.
0 09.11.2012 19:38 ender [3] čau Všem...,
jsem tu zase a opět s dalším dotazem, nebo spíš radou: rostliny v akváriu se mi takhle ošklivě vybarvují a flekatí.(viz foto), Šípatky mám na konci takové "ukousané" (taky foto)...
a můj dotaz je jasný - co pro ně můžu udělat, anebo co dělám špatně. Akvárko je skoro 14 dní staré, vodu měním obden (třetinu), a od středy v ní plavou čtyři Zebřičky.
Prosím o rady - koupit nějakou chemii pro rostliny?, jakou?
Předem děkuju
Starší reakce
no ono by i foto ledacos napovědělo
Dost obecné, leč v akvaristice vždy platné
šneček sem, šneček tam... panika netřeba. jelikož se nekrmí, tak dají klidně nalovit na kus nějakého krmení
Nejen levatky, těch možností je docela dost.
Jsou to čirý spekulace, hlavní je nepodlehnout panice.
Já samozřejmě nemyslel, že by se stihly rozmnožit ;) to by za dva dny asi nestihly. Ale všichni víme jak to v obchodech chodí. Zatáhnout se dá cokoliv. Ale asi opravdu půjde spíš o levatky. Jelikož tam nejsou ryby a nekrmí se, tak bych se invaze určitě nebál
já se bál zezačatku, tak sem si koupil heleny...
zaleží na tom co budeš v tom akvarku mít, jinak když nebudeš překrmovat mělo by to byt v poho, o kytky bych se nebál.
Někde sem tu na foru četl připad kdy si neznaly akvarista spletl mladé levatky s mladýma Neritinama, a pak se hadal s profíkama že on je fakt rozmnožil
takže to bude jistě nějaka donešená havět
O tom že by to byly malé ampulárky bych docela pochyboval, že by si ender nevšiml nad hladinou zavěšených vajíček? To se mě nezdá ...
Taky si myslím, že jsi si třeba s rostlinama nějaký šneky přinesl, což je normálka. Když se nebude překrmovat rybí osádka a pečovat o dno, tak bych se neobával.
Neritiny (Zubovec) se v akváriu nerozmnožují, takže by to měly být ampulárie nebo zavlečený jiný plž
Přidat reakci
1 ...... [97] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114546x