Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.10.2017 11:48 Žena petulinakk [2016] Re: Eman07
To date, je moc fajn ze se nejdriv ptas a az potom hodlas konat, protoze 99% lidi to dela opacne :-)

K radam co tu padly me ještě napadlo ze pokud to maji byt "vetsi rybky" jak pises, tak na ty 100l akvarko nemusi stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.10.2017 10:26 Eman07
Ok, děkuji moc.Vše důkladně přečtu a pak se kdyžtak zeptám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.10.2017 10:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Eman07
Dej si bobříka: Neřekneš ani slovo o rybičkách a vybavení, dokud nebudeš mít představu o nejjednodušších rostlinách do akvária.
dennikn.sk/…

"Zpět k založení akvária a heslu "Akvaristika začíná u rostlin". Mnoho lidí se na diskusních fórech ptá jako první na ryby nebo techniku. Rozumím jim, ryby mají před očima, ale je to totálně zle."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   10.10.2017 08:54 R Muž ctibum [6908] Re: Eman07
Zdar a sílu
Začal bych pročtením odkazů pro začátečníky, které jsi dostal při registraci a které jsou uvedené tady, nahoře, v modrém rámečku ;-)
Pokud vás to neodradí, doporučil bych potom navštívit sekci "Nádrže" rybicky.net/nadrze/ , prezentace ostatních uživatelů, vyflitrovat si nádrže o vašem plánovaném objemu a udělat si představu o tom, co by se vám líbilo. Ne každá nádrž v prezentacích uvedená je sice založená / provozovaná správně, ale pro vaši představu to nevadí...
Dále bych navštívil sekci "Atlas ryb" rybicky.net/atlasryb/cesky/ , vyfiltroval si ryby podle náročnosti, velikosti nádrže a případně i podle lokalizace (dno, střed, hladina) a vybral to, co by se vám líbilo. S tím, že doporučená MINIMÁLNÍ velikost nádrže v atlasu uvedená, je čistý objem. Tzn. když koupíte nádrž 100l hrubého, tak se přidáním dekorací, dna a techniky objem zmenší na cca 85-90l. V atlasu je i uvedené doporučené množství ryb a jejich maximální velikost. Pro úvodní plánování se dá ORIENTAČNĚ řídit pravidlem 1cm maximální velikosti ryby na 1 litr vody (1,5 litru u živorodek). V praxi se to většinou nedodržuje, ale řekl bych, že pro začátečníky je to lepší poučka než to tam házet od oka. Posílit hejno se časem dá vždycky :)
Další témata, které bych doporučil alespoň zhruba pročíst, abyste si udělali nějakou představu
Ryby do středního akvária (51 - 150 l) rybicky.net/forum/120
Filtr do středního akvária (51 - 200 l) rybicky.net/forum/9632

Chci tím říct, že to bude vaše akvárium a vy byste měli alespoň trochu vědět, co chcete, co se vám líbí a kolik na to máte peněz. A pak tady v příslušných vláknech konzultovat, jestli to, co se vám líbí, je vhodné, tzn. konkrétní dotazy na konkrétní ryby, rostliny, techniku. Když si tu necháte nadiktovat seznam, nebude to ani zábavné, ani osobní...

Další varianta je zaplatit si firmu / člověka, která vám to postaví na míru a bude se vám o to starat nebo to jen dozorovat, ale to taky není taková zábava ;-)

Držím palce, ať se daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.10.2017 08:53 R Muž Anthrax [4762] Re: Eman07
Ahoj, co se týče rybiček, tak těch je dost, takže záleží na vkusu tvém a tvojí dcery. Prohledej si atlas, zadej tam parametry nádrže a chov snadný. rybicky.net/atlasryb/hledat/ Z toho co ti vyleze zkus nějakou osádku sestavit. Čti však pečlivě nároky ryb. Pak to tu na fóru zkonsultuj. Výsledku se jistě dobereš. Je to lepší, než kdyby ti to někdo poskládal a pak se to dceři nelíbilo. Vybavení by bylo dobré řešit až podle toho, jaké ryby tam posléze budou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 08:22 Eman07
Zdravím,jsem zde nový a chtěli bychom s dcerou založit naše první akvárium.Chtěl bych poradit jaké rybičky a jaké vybavení do začátku pořídit.
Chtěl bych asi do začátku nějaké nenáročné větší rybky.Akvarium cca 100l.Poradite jaké a kolik a jaké vybavení? Děkuji moc,Honza

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.10.2017 16:53 R Muž romant [27987] Re: lacewings
Táák a teď podporu z praxe. Zakládám vcelku dost(několik měsíčně), zákal mívám a teď kdy a kde, no pokud jsem zapátral v paměti, tak se v drtivý většině jedná o studniční vody, tedy ta mikrobiologie vody je podle mě dobrá stopa a zvláštěpak v poslední době(letech), kdy voda ve studních spíše ubývá šla její kvalita v některých studních hodně dolů a třeba naměřit dusitany nebývá žádným problémem, ale osobně si myslím že na vině oněch zákalů bývají tzv. koliformní bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2017 16:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maq
Ja som zakalené akvárko pri zakladaní mal, bolo to pred 5-6 rokmi a nie som si vedomý žiadnych problémov, takže Vaša úvaha nebude 100% správna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   04.10.2017 09:57 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-nemusí se vždy jednat o chybu
-co třeba taková mikrobiologie vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 09:43 R Muž ctibum [6908] Re: Maq
Tak ani já neměl nikdy zákal, a to i přesto, že při prvním životním zakládání "61" jsem chyby určitě dělal a nic "použitého" nikdy nepoužil...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 09:33 Maq Re: JirkaŠčobák
Dobrá poznámka!
Zákal po založení jsem neměl ani nepamatuju. A to jsem jen letos zakládal několikrát a žádné detrity či jiné přenesené "pomůcky" ze zaběhnutého akvária jsem nepoužil.
Možná bychom měli pozměnit názor, že zákal po založení je "normální". Spíš to asi signalizuje nějakou chybu a problémy do budoucna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2017 07:02 R Muž Anthrax [4762] Re: JirkaŠčobák
Já taky zákal v akvárku neměl. Taky jsem použil bordýlek a vodu ze zajetého akvária. Ale nevím jestli je to díky tomu. To říct neumím. Vodu Ti může podle mě zakalit nevhodný kořen, nadbytek živin (odumírající listy rostlin, překrmení, zapomenutá okurka), nevhodné dno nebo co já vím. Tím chci říct, že těch důvodů může být mnohem více ale jelikož o té nádrži nevíme skoro nic, tak je to čisté spekulování :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2017 01:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Anthrax
Anthrax napsal: Zákaly jsou v čerstvých nádržích běžné ale je divné, že to smrdí.
Vím, že se píše, že je to v čerstvích nádržích běžné, ale já za poslední dva roky, při znovuzakládání akvárií neměl takovýhle zákal snad ani jednou. Že by, protože používám vodu ze starých akvárií a detrit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 00:16 R Muž Anthrax [4762] Re: kata
Kamínky. Dosti široký pojem. Bez té prezentace nádrže se to asi vážně nikam nepohne. Alespoň fotka nádrže by se hodila ale prezentace by toho řekla více. ;-)

Není v tom akvárku nějaký kořen, který by tu vodu takto kazil? Zákaly jsou v čerstvých nádržích běžné ale je divné, že to smrdí.

Jinak tou kompletní výměnou vody a propíráním dna je v podstatě akvárko znovu založeno. Není tedy možné, aby se akvárium zaběhlo a aby v něm byla nastolena nějaká rovnováha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 23:59 kata Re: vaaclav
Máme tam kamínky a ty jsem taky propirala když jsem měnila vodu v celym akváriu. Bohužel i tak voda vydržela asi čtyři dny a pak se začala zase kalit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.10.2017 15:09 R Muž ctibum [6908] Re: Anthrax
Já bych se nebál dát ještě nějaké kytky všude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 15:08 R Muž Anthrax [4762] Re: Milan
Chtělo by to asi založit prezentaci akvárka. Takhle nevíme, co tam máš za techniku atd. Na můj vkus je tam silné osvětlení, ale může klamat ta fotka. Možná bych se nebál dát ještě nějaké kytky úplně dozadu. Ty stávající kytky by už za ty dva měsíce měly taky vypadat jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 15:06 Maq Re: Tudy
Podle těch plastových popisek se náhodou dá docela dobře odhadnout, jak dlouho trvaly ty dva měsíce... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2017 15:04 R Muž ctibum [6908] Re: Milan
Na tohle se zaregistruj, založ prezentaci nádrže a vyplň maximum informací. Ostatní ti do prezentace můžou psát komentáře a připomínky ;-)
Vlákno je spíš na řešení konkrétních dotazů a problémů... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2017 15:04 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Milan
Doporučuji jako 1. krok vyndat ty plastové popisky rostlin a schovat si je do šuplíku. Jinak nevypadá to zle ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 14:59 Milan – Akvarium postrehy pripomienky
Fotka k příspěvku Dobry deň všetci niesom začiatočnik ale ani žiaden expert mam 400l akvarium osadenstvo živorodky a pancierničky tetry atd ..Chcel by som sa spytať na vaš nazor na toto akvarium je novo založene ma asi 2 mesiace rastliny rastu rybky tiež všetkemu sa dari . Ak by ste mali nejake postrehy pripomienky alebo niečo napište :) .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 14:46 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: kata
Tohle se mi stalo, když mi kvašák chlístnul do akvária aniž bych si toho všiml. Musel jsem akvárko založit znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 11:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: kata
Jak dlouho po založení akvária jsi dala ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.10.2017 11:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kata
Zřejmě vám zahnívá dno. Chce to hluboko odkalit a všechnu tu černotu odsát. Dobré je udělat si prezentaci aby šlo lépe poradit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2017 11:51 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: kata
Jedním z důvodů může být špatná volba dna, obsahuje vápenec. Pokud je akvárium čerstvě založené, nemají tam ryby co dělat, otrava. Chce to více informací o AQ. Ta celková a častá výměna vody tomu moc nepomůže, pokud je AQ mladé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 11:44 kata – zkazena voda
Dobrý den už chvilku akvárií mame ale ted se nám už po nekolikate za sebou zkazila voda. Nejdřív je takova zakalena po dvou dnech je jako mliko a strasne smrdí a my nevíme co s tim. Castecna ani celkova výměna vody nepomáhá za pár dni je to zase stejne. Pulka rybicek nám vychcipala a nove zatím kupovat nechcem.Prosím poraďte někdo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2017 01:08 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lenka
Mám dvě trubice a jednu hadičku. Jednu trubici z velkým průtokem, druhou s menším a nakonec hadičku ke vzduchování. Odkalovací zvon není třeba. Ale je fakt, že se nehrabu ve dnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2017 23:48 Žena drvi [2894] Re: Lenka
Tenhle laciny odkalovac s harmonikou, jsem kdysi taky zkousela, ale neosvedcil se mi vubec. Ted pouzivam www.rostlinna-akvaria.cz/…
s tim to jde velice dobre ano
Edit: vidim, ze Skalik byl rychlejsi smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 23:48 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Skus nieco taketo
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Na tej co si poslala nieje ani hadica ale taka plastova harmonika co casom pukne a uz tam nic nedopasujes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 23:43 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
25l je relativne male akvarko.. tam kupuj male odkalovacie zvony. Da sa to odkalit asi s kazdym.. ide uz o pohodlie. Lepsie su zvony ktore maju tu rozsirenu cast co najdlhsiu. Casom praxou zistis ze to odkalis kadecim
Konkretne tato by ti mala stacit na zaciatku ale prevedenie je dost ,,smejdove,, mam taku a pri pumpicke mi to casom puklo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 23:41 Lenka – Začátečník
Fotka k příspěvku Díky za rady aspoň nebudu utrácet za celkem drahé substraty. smich


Ještě bych se chtěla zeptat jestli mi na odkalovani 25l akvária bude stačit tato odkalovací souprava
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 21:26 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ja som ako zaciatocnyk mal naspodu jbl aquabasic a robilo to viac skody ako osohu. Teraz mam cisty piesok a z dnom problem neje. Tiez odporucam bez specialnych supstratov pre zaciatocnika. Pozri moje akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.07.2017 17:12 R Muž romant [27987] Re: Lenka
Aby nedocházelo k nějakým informačním šumům, tak ten písek třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… a ono zmiňované hnojivo třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… a nebo www.rostlinna-akvaria.cz/… . I když je rada od Jirky míněna dobře, prozatím bych se úplně oprostil od jakýchkoliv myšlenek vkládání čehokoliv(zás. substr. hlína apod.) pod onen křemičitý písek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.07.2017 17:03 Žena drvi [2894] Re: Lenka
Lenka napsal: Ok, ale co tam mám dát když tam chci dát živé rostliny, aby rostly?
Rostliny ti porostou i v cistym pisku. U rostlin, ktere maji vetsi korenovy system (nepr. Echinodory) muzes dat do pisku ke korenum jeste kulicku hnojiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 16:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lenka
Cituji drvi: "cisty akvarijni (kremicity pisek)".

Osobně dávám pod písek hrst, dvě zeminy pro pokojové rostliny, některým lidem to ale může připadnout drsné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 16:00 Lenka – začátečník
Ok, ale co tam mám dát když tam chci dát živé rostliny, aby rostly? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   03.07.2017 12:35 Žena drvi [2894] Re: Lenka
Nedavej ani raselinu ani substrat, jen cisty akvarijni (kremicity pisek). Vsechno ostatni ti jako zacatecnikovi bude jen komplikovat zivot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2017 11:51 Lenka – začátečník
Ahojky mohu dát do akvária místo akvarijního substrátu akvarijní rašelinu? Porostou mi rostliny? Nebude jim to vadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2017 16:51 R Muž romant [27987] Re: Michal
Vyhoď tu dupldesku, na který je to akvo položený a nech to jenom na tom polystyrénu. Po napuštění když bude na dýlku rozdíl v hladině 2-3mm je to akceptovatelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2017 16:50 R Muž ctibum [6908] Re: Michal
Být to moje, tak bych to srovnal řádně silnou deskou (min. 4cm) přes celou šířku (tzn. včetně bočnic) a sešrouboval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2017 16:43 Maq Re: Michal
Kdo má zkušenost ať poradí, ale já osobně se držím mínění, že jedna havárie je přesně o jednu víc, než kolik bych jich chtěl zažít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2017 16:32 Michal – podstavec
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj spoluchovatlé prosím o radu. Co myslíte může takhle stát akva o 300 litrech. Do teď tam stálo 120l a nic se nestalo. Děkuji za Vaše rady, tipy...

Michal
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.06.2017 18:16 R Muž ctibum [6908] Re: Lenka
K Bettě určitě nějaké ryby jdou, ale do 25l bych k ní už nic dalšího nedával...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.06.2017 16:57 Žena Ziki [7] - Ideálně co nejvíce samochodně a jednodušeRe: Lenka
Topítka jsou dělaná přímo do akvária a nic by se s nimi stát nemělo ;-) . A k betťákovi by šly různé rybky které namají dlouhé závojové ploutve které by ho obtěžovali¨ale spíš záleží na objemu akvária aby se tam všechny rybky vešly. Jo a né každá betta snese jiné rybky, občas šikanujou prostě všechny a nic se s tím nedá dělat. :-O Ať se ti daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2017 16:49 Lenka – Začátečník
Ahojky dík za rady a SHaitan to akvárko je krasné

Chci se zeptat jelikož chci bettu musím dát do akvária topitko je to bezpečné nemůžu vyhořet? + Jaké ryby mohu dát k bettě?


Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2017 22:02 Muž shaitan80a [8] Re: Zuzana
Před zhruba třemi týdny jsem založil také miníčko. Můžeš mi kouknout do profilu pro inspiraci. Mám tam i odkazy na konkrétní vybavení, co jsem koupil, např. ten zmiňovaný bublifuk tady na fóru. Kulatá filtrační hmota tolik nepřekáží jako hranatá v rohu a samotný princip mi přijde pro tuto velikost akvária ideální.
Co se týče odkalování, používám odkalovač MARINA Easy Clean mini. Několika rychlými pohyby širším koncem v akvárku nasaje vodu a opačný konec hadice máš hozenou do kýble, kam voda následně teče. Stiskem na hadičku určuješ sílu odsávání. Velikostně perfektně sedí do miníčka.
Teď zpočátku měním čtvrtinu až polovinu vody co den či dva, než si to sedne. Časem to natáhnu na týdenní interval výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2017 21:06 R Muž Anthrax [4762] Re: kleopatracz
Myslel jsem to tak, že v 90 % případů stačí prostě hledat a pak číst a až když mi neni něco jasné, tak se ptát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2017 21:04 Žena kleopatracz [59] Re: Lenka
jsem taky pro to, aby ses koukla na ty videa na youtube.. mně to na začátku taky hodně pomohlo a najdeš tam cokoli, co tě bude zajímat... ono někdy je lepší se kouknout... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.06.2017 20:52 R Muž romant [27987] Re: Lenka
25 litrů pro běťáka zn. Ideál, údržba je jednoduchá. Jednou týdně výměna min. 1/3 objemu vody a jednou za 14 dní odkalení, vysátí dna tím odkalovačem, prostě sem tam se rejpne tu méně, tu více hlouběji do štěrku a společně s odtékající vodou se odasává i bordýlek ukládající se v dně, kterému se říká detrit. Chce to mít topítko, betty mají rády teploučko, min. teplotu na 26 st. akvárium přikrytý, rostliny živý, na hladině plovoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2017 20:50 Muž Driv3r [236] Re: Lenka
Širší konec do akvária druhy do kýble.pak konec hadice u kýblu do pusinky a pekny dlouhý cuc. smich a uz to teče.kýbl musí byt pod urovni akva.a pak jde tim širokým koncem jezdí těsně nad dnem.případně se vice záboří.a počká az se od kamínků odděli usazený detrit. smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113010x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15?od=1051