Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Půdní filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Půdní filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 09:27 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smajliss
Kdysi jsem používal pískovou filtraci po čase se písek tak utemuje, že nešel vyndat to asi nechceš mít v akváriu jako dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2022 22:07 Muž Xif [336] Re: smajliss
Ahoj.
Tak jak píše Václav.
Tohle fungovat nebude, voda půjde cestou nejmenšího odporu, tudíž první max druhou trubkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 20:51 smajliss Re: Vaclav
Jak jsem uvadel. Tohle řešení me napadlo, kdyz jsem chtel eliminovat dvě největší nevýhody pudniho a vnějšího filtru. U vnejsich filtru je nevyhoda, ze maji malo filtracnich médii. Proto platí, ze všichni chtějí co největší filtr s co největším množství filtracnich materiálů, aby měli čistší vodu. No a jelikoz k tomu vnějšími filtru přidám filtrování pres substrat, tak jej mnohonásobně vylepším. A u pudniho filtru je nevýhoda ta, ze se časem zanese. To jsem eliminoval tim propojenim s vnějším filtrem. Takze si od toho slibuju krásně čistou vodu. A samozřejmě si uvědomuju to, ze není úplně přirozene mit promyte dno. Ale budu se to snazit kompenzovat vhodnym výběrem rostlin, kterym tento stav nebude vadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 20:42 Muž ajajak [228] Re: vaclav
Bublifuk měl minimální sání a půďák jel také. No ale mohlo akvárium jet tak nějak samo. Uvidíme jestli to spustí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2022 18:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smajliss
Ty trubky nebudou takhle fungovat vodu to bude brát tak max z té první a zbytek nic. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 18:27 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smajliss
Nevím, co si od toho slibuješ je to dost nepřirozené, aby byl ve dně takový proud. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 16:14 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: doda
Fotka k příspěvku Je to jak píšeš. Já mám v 360ce dva malé bublifuky a po řase ani památka. A jen pomalu rostoucí anubiasy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 15:34 smajliss Re: doda
Cirkulace zivin. Ano, s tim pocitam. Budu preferovat rostliny, ktere nepotrebuji prijimat ziviny primarne ze dna. Napriklad anubisy.

A pokud to nebude fungovat, tak proste jenom ten filtr odpojim od tech trubek a pojede to klasicky pres vnější filtr. Takze plan B je :- )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2022 15:06 Muž ajajak [228] Re: doda
Tenkrát byl půdní filtr perfektní a rád jsem ho používal. Prakticky nic nebylo v akváriu vidět a fungovalo to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 15:00 Muž doda [134] Re: ajajak
V tom máš pravdu . Já ho dal protože před cca 30 lety jsem ho požíval taky poháněný vzduchem a řasy jsem neměl . Jenže po připojení na venkovní filtr se zvedl x násobně průtok a rozpuštěné živiny prostě moc cirkulují. Už jsem se poučil a šel ven .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 14:37 Muž ajajak [228] Re: smajliss
Tak to je super. To se jen tak nezanese
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 14:34 smajliss Re: ajajak
Fotka k příspěvku Cca takhle:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 14:29 Muž ajajak [228] Re: smajliss
Hezky to vypadá což je pravda ale jestli to bude dost propustný na takový silný filtr. Aby stačil nasávat. Jaký tam budeš dělat velký otvory?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 14:17 smajliss Re: vaclav
Fotka k příspěvku Díky za reakce. Ještě abych ukázal, jak na to půjdu. Není to klasický půdní filtr s roštem. Ale vyrobil jsem si z PVC trubek nasávací systém, který bude tedy na dně akvária (ještě mi chybí vyřezat otvory). Zasypu hrubým černým štěrkem. Ne všude, ale na některých místech dám i výživný substrát. A napojovat budu na Fluval FX4. Akvárko 250 litrů.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 13:52 Muž ajajak [228] Re: doda
Půdní filtr jsem kdysi používal na vzduch a nic moc. Vždy se mi více osvědčil bublifuk. Musím říci že za půdního filtru a bublifuku jsem Ruduchu neznal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 13:49 Brodys Re: smajliss
Já ho skoro rok měl, napojen na nejsilnější dvouvývodový vzdcuvhovací motorek Eheim a ze začátku kytky šly, odkalovat se však stejně muselo a když jsem ho vyndaval, byl už rošt totálně prorostlý kořeny, takže bych řekl, že na rok dobrý, pak předělat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 13:38 Muž doda [134] Re: smajliss
Já poslední 2 roky používal Eheim professionál 4+ 2275 napojený na půdní filtr 110x30cm.
Přes to jsem měl štěrk okolo 4-5mm . V takové ploše vnější filtr nedokázal odsát veškerý nepořádek který propadl dnem do půdního filtru. Rostliny které berou živiny kořenem taky moc nerostli. Pravda - kryptokoryny mi rostli a kořeny začali prorůstat rošt. Nehledě na to že nemůžeš použít žádné hnojivo do dna .Dokud jsem půdní filtr používal , pořád jsem bojoval s ruduchou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 13:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smajliss
Pokud už máš půdní filtr tak ano pokud ne tak bych to nedělal. Osobní zkušenost nemám ale zprostředkovaně s tím, co se týká rostlin moc dobré zkušenosti nejsou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 12:47 Muž ajajak [228] Re: smajliss
No to sem zvědav ale jako úvaha super. To bude dno vyluxované. Ale záleží jaký filtr na ten půdní filtr napojíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2022 11:46 smajliss – Půdní filtr s vnějším filtrem
Ahoj, plánuju se vrhnout na jeden experiment. A zajímalo by mě, co si o něm teoreticky myslíte.

A jde o to, že půdní filtr připojím na vnější filtr.

Z mého pohledu:
- eliminuju největší nevýhodu půdních filtrů - a to že se zanesou bordelem. Tohle se mi nestane, protože bordel v půdě nebude kulminovat, ale projde do vnějšího filtru, kde ho můžu vyčistit.
- slabinou vnějších filtrů může být nedostatečné množství médií - celý substrát využiju jako filtr, takže "množství médií" násobně rozšířím.
- jedinou nevýhodu vidím v tom, že netuším, co budou říkat rostliny na to, že budou mít kořeny v substrátu, který bude tím tahem vody dost pročištěný

Díky za názor :-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2020 09:28 Sir Re: vlka
Jojo, celý život jsem měl půdní filtry, i v největším akváriu 360 l a žádný problém. Ale to bylo v baráku, teď jsem v menším bytě a stýskalo se mi po rybách. Uvolnilo se mi místo ale na velké akvárium malé a já si řekl že zkusím akvárium na výšku - paludárim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2020 09:20 Sir Re: _ucx_
Díky za radu, nikdy jsem neměl vnější filtr a každý známý (i v některých akvaristikách) mi řekl - to ti nic nevytlačí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2020 00:11 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: vlka
- reagoval jsem na pasáž "Žádny vnější filtr nemá takovy Výtlak"
- pouze jsem chtěl upozornit, že takové filtry s výtlakem jsou
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2020 22:32 Muž vlka [3444] ucx, Sir, lacewings
Ale půdní filtr je přece úplně něco jiného www.akvariumruzicka-eshop.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/…?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 22:09 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Sir
1. u uzavřených neboli tzv. "kanystrových" vnějších filtrů nemusíš výtlak vůbec řešit, protože od něj můžeš s klidným svědomím odečíst výšku, kterou nasbíráš vstupní hadicí filtru. Výtlak tě tedy zajímá jen v případě, kdy třeba nasáváš vodu v nádrži samotné, ale do nádrže ta voda teče z výšky třeba nějakým vodopádem nebo pokud ten externí filtr máš ještě třeba za komorovým filtrem. Hladinu máš někde a ve filtru máš tlak daný tou hladinou.

2. pokud se nelíbí komerční filtry, existuje mnoho způsobů, jak si postavit vlastní. Je tu na to celé (velmi dlouhé) vlákno a lze tam najít jak otevřené, tzv. "komorové" či "sump", tak i uzavřené, tzv. "kanystrové" varianty. Pokud se rozhodneš pro otevřený, tak samozřejmě výtlak už řešit musíš, ale nabídka různých akv. čerpadel na trhu je fakt široká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 22:05 Sir Re: lacewings
Ok, díky, mrknu na něj. Vypadá dobře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 21:57 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Sir
Verze Eheim Professionel 4+ 600 - Specifikace:
Šířka: 238 mm
Výška: 453 mm
Hloubka: 244 mm
Hadice: 16/22 mm
Příkon: 16W
Objem filtru: 6,5 litru
Objem předfiltru: 0,5 litru
Výkon: 1250 l/hod
Výtlak: 1,8 m

- 5 500 Kč cca ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 20:26 Sir Re: vaclav
Díky, a jaký? Hamburk chci 40x40 cm v rohu do oblouku. Dělám si pozadí a boky z foukaného polystyrénu zadnï stěna byla bez ùpravy 12 cm, pravý bok 10 cm, levý 5 cm a zatím dumám jak do pravého, zadního rohu vymyslet aby okolo bylo zamezeno vniknutí ryb a žabek atd, čištění, přístup, topení bych možná? dal dovnitř, chjo, nevím jestli jsem si neukousnul velký krajíc. Néé, kecám, to dám. Musím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 20:16 Sir Re: lacewings
Vypadá dobře, ale ta cena, kdyby stál o půlku méně, okolo šesti tisíc ok ale dávat skoro dvanáct? Ale díky za radu, asi jsem blbě hledal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 18:18 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Sir
- tady třeba jeden je, najdou se i jiné
- Technická data Eheim Professional 1200XLT
Pro akvárium: 400-1200 litrů
Výkon: 1700 l/h
Výtlak: 2,6 metru
Spotřeba: 25 W
Topítko: 500 W
Objem: 25 l
Objem filtrace: 12l + 1,5l předfiltr
Připojovací hadice vstup/výstup: 2x16/22 - 16/22

- Hamburk a čerpadlo vám bohatě stačí ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 17:46 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sir
Tak dej do Hamburku výtlačné čerpadlo. www.profiplants.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 17:05 Sir – Půdní filtr...
Zdravím, poctivě jsem přečetl celou diskuzi a... V minulosti jsem měl v akváriích pouze půdní filtry, vşe fungovalo, ryby, rostliny... Nyní si chci zarizovat paludárim, výška 150,šířka 70,hloubka 60.Vyska akvária 40.vstup pro kabely pouze sezhora, stojí na skříňce 70 vysoké. Žádny vnější filtr nemá takovy vytlak... tak co jiného, chci zkombinovat půdní a Hamburský filtr... Jaká by byla jiná alternativa? Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2019 18:44 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: mikig
Jo jo, pere se to ve mně (jestli s půdním nebo úplně bez). S hlučností máš určitě pravdu. Aktuálně jsem spíše rozhodnut (nejen kvůli hlučnosti) pro pokus zcela bez filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 18:03 Muž mikig [512] - ŽivorodkyRe: hrochy
Podle tvého dotazu ve vlákně Akvárium bez filtrace mám za to, že tobě(nebo tvé manželce) jde kvůli mimču hlavně o tichý provoz. Půdní filtr je poháněn vzduchovým kompresorem,takže si moc co se týče hlučnosti nepomůžeš(asi spíše naopak). Jak píše Efka, napiš Lubošovi, vrátil se k akvaristice po X letech a nádrž má s půdním filtrem, což dnes už moc lidí nepoužívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 17:49 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: Efka
Děkuji. Uživatele skoroduchodce a jeho nádrž mám v oblíbených a čekám, jak se mu bude dařit palec

Jsem rád, že půdní filtry nejsou úplně mimo, i když se tu k nim moc lidí nehlásí či je přímo odsuzuje :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 16:50 Žena Efka [144] Re: hrochy
Zkus se obrátit na uživatele "skoroduchodce" ten tady popisoval zakládání akvária s půdním filtrem
Sama mám půdní filtr v 75 l akváriu s gupkama a funguje k naprosté spokojenosti
Rostliny tam moc neřeším je tam anubias,jávský mech,microsorium,řasokoule a růžkatec teď jsem zkusila nasadit vallisnerii a kupodivu se jí daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 06:15 R Muž ctibum [6872] Re: hrochy
Pročti tohle vlákno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 00:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hrochy
Slyšel jsem na půdní filtry kritiku, že to není dobrý nápad. Sám jsem je nikdy neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 00:10 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old school
Ahoj,
plánuju větší nádrž o rozměrech 180x50x55. Máte prosím někdo zkušenosti s takto velkou nádrží fungující s půdním filtrem? Pokud jo, s jakými zkušenostmi a co byste radili či před čím byste varovali? Jak velkou plochu dna zabrat mřížkou? Vývod filtrů mít jeden nebo dva proti sobě ve vzdálených rozích? Eventuálně vlastně dva půdní filtry, každý pro půl nádrže?
Předem moc děkuju za jakékoliv reakce :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 11:43 TheDeus Re: vaclav
Počkej, teď přesně nechápu, jak to myslíš ? ... Jako že přes tolik substrátu ta vody neprojde ? Nebo jak to myslíš ? Filtr mám Eheim EccoPro 300, ten žádnou pískovou náplň nemá ... Jinak díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 17:59 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TheDeus
Ten filtr další filtrační medium neutáhne v takové vrstvě. Pískovou filtraci jsem měl . :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 16:56 Muž ZDRI [1415] Re: TheDeus
Na půdní filtry se s ohledem na kořenící rostliny docela nadává. Mě by se hodně líbil půdní filtr v části dna bez kytek (místo nich kameny/kořeny s mechy/kapradinami). Jako substrát třeba jemná lávová drť. Díky velké ploše a objemu "filtračního materiálu" (porézní láva) - by to mohlo fungovat jako neviditelný a přitom extravýkonný biofiltr. A pokud by se doplnil na vstupu čerpadla hustý předfiltr (samozřejmě pravidelně čištěný), podle mě by to nemělo chybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 16:25 TheDeus Re: vaclav
Nějak tak si to představuju. Prostě bych jen chtěl zkusit přivádět vodu z filtru skrz substrát. Co se týče toho propadávání písku, tento problém bych chtěl řešit nějakou vrstvou hrubého štěrku na povrchu filtru (mřížky) a postupném snižování hrubosti až bych na to nakonec dal říční písek, který sám o sobě není nějak jemný, takže tohle by snad problém být nemusel. Filtr se snad zanášet moc nebude, když do něj bude proudit čistá voda z vnějšího filtru.Ten filtr nemá zase takový průtok, aby nějak výrazně ovlivnil rostliny či funkci dna. Navíc rostliny budou umístěné na druhé straně akvária, než kudy bude přitékat voda z filtru. Zaujala mě tato sada od Eheimu. www.juwelakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 16:17 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TheDeus
Pokud budeš mít dno klasický půdní filtr a pojedeš obráceně hrozně rychle se to ucpe. předpokládám že to bude čistě jen filtr a mimo nějakého substrátu nic v něm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 16:13 Muž Smetany [1226] Re: TheDeus
Jen krátce - tento tip filtru se nebude líbit rostlinám a filtru se zase nebudou líbit rostliny (kořeny). Pravděpodobně se tím i výrazně změní jiné funkce dna ale co přesně se stane ti říct neumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 15:47 TheDeus Re: Anthrax
Ten efekt půdního filtru bude podobný, voda bude vytlačována nahoru, ne ? Jasně, že se to nedá srovnávat, ale nasimulovat, aspoň částečně, se dá leccos. Ono to stejně vypadá, že to budu muset zkusit a uvidím, jak to bude fungovat. Ale jinak všem děkuji za připomínky :) Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem možná přeci jen napsal příspěvek na špatné téma. Půdní filtr je trochu něco jiného, tohle je spíš "promývací průtokový filtr" nebo tak něco :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.04.2019 15:44 Maq
Já jen podotknu, že rostliny - terestrické i vodní - jsou zařízené na to, že nadzemní části jsou ve větším teple, než kořeny. Zdrojem všeho tepla je Slunce, a to, jak známo, svítí shora.
A geotermální jevy... můžeme pominout.
(A čtení o letní/zimní stratifikaci a jarní/podzimní cirkulaci je dobrá věc, ale je potřeba nezapomínat, že se to týká stojatých vod o hloubkách v metrech až desítkách metrů.)
... ale možná to vinaři s těmi vinnými sklípky nějak podělali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2019 15:22 TheDeus Re: nekdo
Ano, u dna. www.enviwiki.cz/…

Akvárium je taková simulace, takže v tomhle směru tak nikdy nedosáhneš stejného efektu, jako je popsáno v článku. Ale dá se napodobit (podle mě) právě tímto způsobem. Asi to prostě budu muset zkusit no, uvidíme, třeba to někdo zkoušel a napíše nám sem své poznatky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 15:15 TheDeus Re: silviebaris
Říká se tomu stratifikace vody ... nebo tak nějak ... něco jsem si o tom zjišťoval samozřejmě. Prostě mi jde o to, jestli to tu někdo někdy zkoušel nebo o tom něco málo ví a zkonzultoval to tu se mnou. Nechci tady vířit nějaké dohady :-D Prostě voda v přírodě cirkuluje. Bez toho bychom tu nebyli, aneb Golfský proud :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2019 15:12 Silviebaris Re: Maq
Slunce X-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9002x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13723