Začátečník
A co to zarybnění? Jak se na to tváříte? Akvárko samozřejmě ještě není hotové, ale radši vše studuju a nechávám si schválit předem. Už kdysi to nevyšlo, ale nakonec jsem neodolala a po 5 letech se k akvaristice vracím
A musis mit v akvariu hned gulas? Mne muzes verit, mel jsem v akvariu gulas, vsehochut, nejednou v zivote, vim o cem pisu.
Kup si neco pro radost, to co opravdu moc chces a casem si kup neco dalsiho, co zase budes moc chtit, co si dukladne prostudujes, co budes vedet ze je presne to ono.
Jiste, nakoupit vsechno ma jednu vyhodu, a to tu, ze kdyz Ti neco hned neonemocni, sance neco si pozdeji zavlect je nizsi (i kdyz treba i zivym krmivem se muze stat) a nepotrebujes karantenku, protoze pokud kupujes ryby s jednoho zdroje (treba z jedne akvaristiky), nema asi moc cenu drzet rybicky po dobu karanteny oddelene a tim padem vlastne karantena odpada.
Hodne ted zvazuju, co si poridim a muzu rict, je to prijemne teseni se. Koupim presne v okamziku, kdy si budu jist, ze ty ryby opravdu a moc chci. A mozna budu mit i prostor casem chtit neco dalsiho, ale to budu zvazovat jeste vic. Navic to da cas a klid odpozorovat chovani ryb, aby clovek vedel i u druhu ktere jeste nemel, jak by k nim sedelo neco dalsiho.
Co treba pro zacatek nejake ty Cichlidky a nad ne ty Neonky? Uz tak to bude hezke a zbytek muzes v klidu rozmyslet. Jinak uz jen treba ty krevetky, az pochopis chovani malych Cichlidek, rychle si krevetky rozmyslis (o Betkach nemluve, ty obcas sezerou i vsechny sneky, jako to udelaly ty moje).
Nechci odpovídat za romanta, ale když hned nereagoval
Rozhodně cichlidky a krevety jako poslední, a to tak za 3 měsíce. Ber to podle ceny, ať ti to zaprdí ty nejlevnější a nejlépe nejodolnější. Myslím, že ti thorakáti záběh taky přežijí.
JJ děkuju trošku mě to občas mátlo. Takže když je zatím poslední návrh osádky tento:
Bojovnice Pestrá (1 samec, 2 samice)
Čichavec - rozhoduju se mezi zakrslý, medový, modrý (1 samec 2 samice)
Tetra neonová (20ks)
Sekavec (2ks)
Lorikarie kopinatá (1-2ks)
Páncéřníček - asi kropenatý (2ks)
Živorodka enderlova (2samci 3 samice)
Cichlidka - jetě nevím jestli boreliho nebo ramirezka (1 pár)
Krevetka
Které rybky nejdřív? A není to přerybněno? Délka nádrže 120x40x50 objem 240l čistý asi 180l?
To znamená, že nejdříve po třech týdnech od založení a posléze postupně ne všechny obyvatele najednou. Co je možné a i vhodné, jsou hned při založení akvária dát partu plžů, třeba okružáky, levatky. Vhodné při vpouštění ryb je měnit vodu častěji a to před i po vpuštění, čímž se zamezuje možnému kolísání hladiny N látek, neb v počátku akvária jsou tyto velmi neustálené a to může být právě ten problém když se do čerstvýho akvária vpustí větší množství producentů N látek, tak ne zcela pevně ustanovena nitrifikace to prostě nestíhá a problém je na světě. Takže pěkně postupně a jako pojistku ty výměny vody a funguje to.
Starší reakce
Vyhubit paví očka, to už je skoro kumšt protože jsem je dokonce viděl i u prasečáku v čističce odpadních vod coby nedobrovolné kontrolory kvality odpadní vody, a to už je co říci!. Nicméně i v akvaristice platí, že v jednoduchosti je síla -k čemu, proboha, ta UV lampa? Jelikož ti rybky postupně umíraly několik měsíců, tipnul bych si jako hlavní příčinu špatné krmení. Čím a jak často krmíš?
Nevím jak dalece ses obeznamoval problematikou založení akva řekl bych že je to nejchoulostivější část a pokud se ti to dle mnohých návodů povede tak by to už mělo fungovat proto by to chtělo začít znovu a v klidu s rozvahou. Chce to trpělivost a čas to je o čem je akvaristika a pak se zadaří.
Týden je málo,takže si je zjednodušeně řečeno otrávil
Doporučím přečíst si odkazy v tomto vlákně nahoře v tom modrým rámečku, ono všechno chce svoje a je třeba pochopit, jak akvárium funguje a jak se o něj správně starat.
Edit: Vody studniční mívají vyšší tvrdost a je možné, se tam setkat s vyšší hladinou dusičnů(pro akvo méně nebezpečné), ale taky i se zvýšenou hladinou dusitanů(nebezpečné), takže bych používanou vodu nechal buď otestovat laboratoří(doporučuji), nebo vodu otestoval klasickým akvarijním, nejlépe kapkovým testem zvláštěpak na ty dusitany(NO2), mrkni do příslušnýho vlákna kde se o testech pojednává.
0 25.09.2013 11:50 Misi6 – Voda z domácí čističky
Dobrý den,
před rokem jsem si koupil akvarko (200 l) a po týdnu zaběhnutí akvária jsem tam vpustil asi 30 rybiček (panceřníčky, paví oka, black molly, ... živorodky) do 4 měsíců všechny rybky vymřeli.
Další várku rybiček jsem měl od chovatele (známého), ktrerýmu se přemnožili paví oka (dal mi jich cca 50) a opět ta samá pohádka, do 4 měsíců mi vymřeli.
Momentálně je akvárko bez údržby a já bych ho chtěl vypustit a znovu obnovit.
Rybičky samozdřejmě krmím, po měsíci odkaluju + výměna vody, mám od sery vnějsi filtr s UV lampou, vzduchování, rostlinky, ... prostě všechno.
A chci se zeptat, vždy jsem do akvária dával vodu z kohoutku (ze studny) a vždy rybičky vymřeli, teď bych chtěl dát vodu z domácí čističky (od Zepteru).... co myslíte ?
, výška substrátu je všude 7 cm, měl jsem to na začátku 5 cm u skla a 9 cm u tapety, ale mýval jsem tam thorakaty a ti rádi ryli, a tak časem se to srovnalo
.
Tak ty jsou evidentně vysvícené.Ale já bych řekl,že světlem to nebude,třeba anubiasy by rostly i tak...
ok, díky za radu, dneska to už nejspíš nestihnu, budu hledat na netu zítra...
ja som ti vravel ze ak nespravis prezentaciu budu sa musiet na vsetko pytat
, ziarivky vymen, aku mas vysku substratu?
Pokus se to odchytit,třeba do skleněnýho zvonu.Takhle malinká pijavice nemůže ničemu uškodit,ale kdyby vyrostla,tak by mohla ohrozit ryby.Ale pijavici poznáš podle pohybů.Opravdu těžko říct co to je (já vím,že vyfotit to jen tak nepůjde
).Zkus se mrknout třeba do wikipedie a hledat takovýhle potvůrky,třeba jí tam najdeš.
Jedna je 30w phyllips a druhá je úplně ta první co byla k tomu krytu a svítí už asi 5 roků a ta phyllips 2 roky.
no teoreticky by to být mohla, ale těžko říct, je to fakt malilinkatý. Vadí to v tom akvárku a dá se toho nějak zbavit? a co ta hlístice? ta taky vadí?
jestli to nebude tímhle. Co jsou zač ty trubky? 30w tipuju T8 a speciálky, vysvícené. Jak dlouho svítí.
no jedno je jako hlístice, ale ta je oproti tomu 2x větší. je to bílé a fotku asi jen tak nepořídim, je to sotva vidět
Může to být ledacos,např. pijavice(mě se taky jedna takhle malinká ojevila v rostlinném miniakva a vůbec netušim jak se tam mohla dostat),ale bez fotky to pozná někdo dost těžko.
A teď vyměň klidně půlku obsahu a dál jak jsem psal.
0 24.09.2013 15:51 Baruda – Něco nespecifikovatelného
Ahoj, dneska jsem čistila akvárko a když jsem se tak zadívala na dno, tak jsem si všimla, že tam leze ve šterku nějaké malilinkaté, tak milimetr dlouhé nespecifikovatlné něco. Vypadá to jako nítěnka, ty tam ale dáváme jen zmražené
. Vůbec netušim, co to je a moc se mi to tam nelíbí. Sajrajt tam lijeme pravidelně, tak nevím, co to může být. Nemáte někdo nějakou radu? Hlavně ne, prosim, vypustit akvárko a znova ho sestavit, to by mě asi trefilo. Díky za odpovědi.
Bára
To je tak trochu chyba - vodu měnit 1/3 klidně obden,dokud nenastane změna k lepšímu a filtr až když přestane mít proud(tzn.se zanese).
0 24.09.2013 15:48 buck o kytkách jsem uvažoval, že skusím ceratophyllum demersum, limnophila sessiliflora, hygrophila polysperma, nebo ještě heteranthera zosterifolia
Větší fotky nemám, fotit to může jen přes mobil, echinodorusy prý jdou pěstovat i emerzně a vodu čistím jednou za měsíc 1/3 společně s filtrem. S tím železem nevým, protože jsem na internetu četl, že té štetičkové řase se daří s velkým přísunem železe a mě se hodně rozmohla.
Větší fotky nemáš? Ještě bych vyzkoušela nenáročné stonkovky. Pokud nehnojíš, tak bych zkusila přihnojovat a přidávat železo (až zasadíš nové rostliny). Ty echinodory byly emerzní nebo submerzní? Podle mě v tom jede i to nedostatečné osvětlení. A jak často měníš vodu a kolik?
0 24.09.2013 15:13 buck
0 24.09.2013 15:12 buck Dno jsem testoval a je ok, ph je 6,3
přidávám fotky a omlouvám se za kvalitu
A co nějaké parametry vody - hlavně ph?Mě připadá,že bude asi dost do kysela.
Ještě bych vyzkoušela dno, jestli v něm není vápník - štěrk zalej octem, pokud bublá, vyměň dno. Jinak 60W na 250l je strašně málo. Mech tolik světla nepotřebuje.
najlepsie hned, aj s fotkou ak chces poradit, takto sa budeme musiet na vsetko vypytovat
Budu na tom pracovat
Chtělo by to založit prezentaci a vyplnit co nejvíce údajů, aby bylo možno co nejlíp poradit.
Čím v tom akváriu svítíš a jaký má to osvětlení výkon nebo svítivost?
0 24.09.2013 13:11 buck – enormní růst jávského mechu
Mám celkem velký problém s rostlinami. Nic jiného kromě jávského mechu a spoustu štětičkové řasy mi neroste. Zkoušel jsem anubias barteri a cryptocoryne petchii, které vydrželi tak 2 měsíce a pak echidondrus subalatus, beauty red a rubin narrow leaf, ale ty tak za 3 týdny kompletně zežloutly a opadaly. zkoušel jsem svítiit víc i míň, ale žádné změny. Jediné co mi opravdu roste je ten mech, který každý týden musím kus odstranit.Vodu požívám den odstátou z vodovodu, akvárium má 250 litrů, štěrk je z řeky (nekupovaný) zrnitosti 2-5 mm, v akva jsou 2 péřovci, 5 neonek 25 pancéřníčků zlatopásích a 2 ancistři. Nijak nehnojím a ani nepřidávám CO2, jako dekoraci mám 2 kořeny z rašeliniště. Prosím o radu.
Ps: Ti péřovci tam jsou jen na chvíli, za cca týden je budu přemisťovat a vyměním je za 80 mladých pavích oček.
Dneska jsem v akváriu narazila na žížalu, skutečně tak vypadala, prostě růžová žížala, akorád žijící pod vodou. Včera jsem si z akva burzy přivezla několik rostlinek, takže nejspíš z nich. Taky mi dnes uhynuli tři krevetky, všechny tři jeden druh Japonici. Dvě nové a jedna tři roky stará. Mám tam ještě drápatečku a krevetku moluckou. Může nějak ten úhyn souviset s tou žížalou?
Starší reakce
To bych se vic bal, ze se v tom ty zivorodky zabiji samy tim co produkuji, ten objem je hodne maly. Muzes to obcas stahnout z hladiny ubrouskem (pouzival jsem klidne i noviny), polozis, stahnes, treba i na nekolikrat. A zivorodky Te te slepe hladiny mohou taky zbavit samy od sebe ;) .
tak já mám malinké akvárko, čistý objem 3l, mám to jen jako odchovničku pro živorodky. Ale trošku se bojím, aby jim to neškodilo ten povlak
Slepou hladinu jsem nedavno mel kratce po zalozeni u noveho akvarka. A uz se mi zdalo, ze to trva moc dlouho, tak jsem to vyresil takhle:
rybicky.net/clanky/1219-diy-skimmer
Po osmi mesicich provozu toho akvarka to tam uz mam zbytecne, akvarko nejak sedlo a slepa hladina se netvori ani kdyz hladina klesne pod uroven toho skimmeru.
Najdi si tu vlákno na téma "slepá hladina", dočteš se vše potřebné.
zdravím, na hladině akvárka se mi udělal takový povlak, jakoby škraloup, napohled je průhledný ale když tam sáhnu, tak je bílý. Nevíte co to může být a jak se toho zbavit? díky
Starší reakce
zkus si to a uvidíš, trvá to cca měsíc, než si kytky zvyknou na nový rytmus. Asi proto, že nemají hodinky
tyhle marsilky s oblibou pokládají listy na hladinu a nic moc s tím neuděláš ať máš vodní sloupec vysoký jak chces, mrkni se do atlasu na Marsilea, tipoval bych quadrifolia
Přikládám foto
Ahoj. Potreboval bych poradit. Tato květina mi vyrazila k hladině jak šílená. Jak to mám uděla, abych měl čtyřlístek pod hladinou?
Přidat reakci
1 ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114546x