Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
CO2
souhrn praktických zkušeností se skládáním tlakových setů
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
Jak aplikovat CO2 z hasičáku - hodně informací o tlakových lahvích, redukčních ventilech...
rybicky.net/forum/12810
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 09:53 Muž Buldr [218] Re: MVano
Znalostí parametrů vody, nastavením PH kontroléru a rozpouštění externím reaktorem schovaným ve skříňce. Vnější, ale i vnitřní atomizéry a difuzéry zkrátka pošlou 50% CO2 komínem a nerozpustí se. Nic lepšího nevymyslíš. Za nějaký čas se třeba povede vyladit počet bublin a obejít tak negativa v podobě sondy, ale bez reaktoru to není ono. I pro malé má reaktor smysl a nějaké místo, kam ho schovat se najde. Jednou denně pšoukneš (odvzdušnění), protože v něm skončí všechen vzduch posbíraný ve filtračním okruhu.

Dropchecker mi slouží už jen jako vizuální pomůcka, při krmení píchnu do akvária ještě ruční sondu, abych si ověřil shodu s kontrolérem a zkontroluji tlak. O zbytek se postará automatika, která drží zvolenou hodnotu 24/7.

Když už CO2, tak pořádně, ale na to přijdeš sám. Začneš s kvasnicemi a skončíš s plnou automatikou a reaktorem.

P.S:: Pokud máš vodu z rašeliniště, rašelinu, ... Tillmanova tabulka neplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 09:37 Muž Lojza007 [451] Re: MVano
Ty doporučení můžeš prostě ignorovat. Já bych taky měl mít asi tak 1 bublinku za sekundu, ale abych měl dropchecker tmavě zelený, tak potřebuju asi 5 bublinek.
Takže pokud se několik dní drží skoro na modré, je čas jednu až dvě bublinky přidat a zase třeba den čekat, jak se to projeví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 09:07 Muž Jozef [100] Re: MVano
To bude asi silne individuálne. Jeden faktor - parametre vody? Čím väčšie kH, tým sa horšie rozpúšťa (viac bubliniek, potrebných pre požadovanú koncentráciu)?
Tie návody budú hodne orientačné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2022 06:37 Muž MVano [7]
Fotka k příspěvku Jak jsem psal níž, koupil jsem tento set:
www.juwelakvarium.cz/…
Nastavil tlak na 0,2 a jehlový ventil tak, aby dával 6-8 bublinek za minutu. Po cca 2 dnech se tlak ustálil a nebylo už potřeba ho regulovat. Množství bublin jsem prozatím nechal na těch cca 7 za minutu. Difuzor mám na pravé straně, a kuličku s měřením množství CO2 na levé. Ta ale stále ukazuje modrozelenou až modrou barvu. V návodech i ve fóru se ale píše udržet v zelené. Zároveň se ale píše o přibližném množství bublin, 2 za minutu. Proto mě mate moje dodávané množství CO2 a barva. Jak to máte přibližně vy, v těch nejmenších akváriích?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 12:55 Muž Buldr [218] Re: vrkal
Fotka k příspěvku HD Dělal jsem to před pár minutami, protože týden hrůzy s sebou vzal i redukční ventil.

Nerad bych kritizoval Invital, prostě mám jen výjimečnou smůlu vyhrát závady. Po roce jsem měl prožranou tlakovou 4/6 mm hadičku, toto konkrétní počítadlo začalo pouštět viskózní kapalinu okolo těsnění a nakonec i integrovaným "zpětným ventilem". Mám ho doma i s pytlíkem nových těsnění. Za sebe řeknu Eheim 6/4 mm (7206228) + Eheim (7428380) a viskózní kapalina stačí jakákoliv. Hlavně do toho nedávej vodu.

P.S.: Eheim (7428380) dostaneš s držákem, jen to lípneš na sklo, nebo do skříňky a drží dobře. Stejně tak Dennerle. Popřípadě stačí lepící polštářky (na vyvazování) a stahovací páska.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 12:48 Muž vrkal [1] Re: Buldr
Super díky. Počítadlo hodím na hadicku tady toto www.rostlinna-akvaria.cz/… a zapojim jak píšeš. Samozřejmě aby počítadlo bylo kolmo vzhůru, tam jak má být. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 12:31 Muž Buldr [218] Re: vrkal
Hadičku z redukčního ventilu vezmi a mrskni jí do koše. Fungovat to sice také bude, ale spojka je zkrátka lepší, bytelnější a spolehlivější řešení. Zapojené je to špatně, protože zatěžuješ zbytečně cívku.

Redukční ventil > 1/8" spojka s těsněním > jehlový ventil > 1/8" spojka s těsněním > elektromagnetický ventil > 1/8" spojka s těsněním > kovový! zpětný ventil > 1/8" spojka s výstupem na tlakovou 6/4 mm hadičku CO2 > počítadlo bublin > reaktor/atomizér/difuzor.

Počítadlo bublin nemusí být přímo na redukčním ventilu, vlastně je lepší, když tam není, protože se snadněji mění a může být kdekoliv a jakékoliv (naplněné viskózní kapalinou). Hlavně nespoléhat na ty plastové zmetky v počítadlech.

@vorvan Ne to není, protože zvyšuje opotřebení elektromagnetického ventilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 11:23 Muž vorvan [1] Re: vrkal
Zapojeno je to dobře (i když jsem viděl jiné pořadí). Elmag. ventil za redukcí, pak jehlový a poslední zpětný (ve směru láhev -> akvárium). Počitadlo bublin mezi jehlový a zpětný ventil. Zpětný ventil má zabránit tomu, aby se nedostala voda z akvária při vypnutí CO2 do jehláku a elmag. ventilu. Jehlový patří za elmag. proto, že při zavření a otevření elmag. ventilu může docházet k tlakovému rázu a ten je schopen jehlák redukovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 11:08 Muž vrkal [1] – Zapojení?
Fotka k příspěvku HD Dostal jsem od kolegy co2 set, chci se zeptat,
zda tento není už od prvopočátku špatně zapojen? Nemá být na redukční ventil zapojen jehlový, pak zpětný a nakonec elektromagnetický a pak třeba počítadlo bublin, které tam chci dokoupit? Tedy vše bez toho kousku hadičky co tam je napojena?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 22:30 Muž Jozef [100] Re: Lojza007; vlka
Veď píše, že ho má už zapojený :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 20:48 Muž Lojza007 [451] Re: MVano
Vem radši ten od Rataje, kromě vzhledu a trošku menších celkových rozměrů nemá ten o tisícovku dražší žádnou přidanou hodnotu, zvlášť pokud to budeš mít zavřený ve skříňce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 20:27 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MVano
Těch extrémně bublin do akvária ti zařídilo že drop kecá, protože se dostanou až do něj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 19:57 Muž vlka [3013] Re: MVano
www.akvaristika-doubek.cz/…
www.profiplants.cz/… bez flašky...
www.rataj-spk.cz/…
S céóčkem mi to přijde tak nějak vyumělkované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 18:59 Muž MVano [7]
Děkuji za informace.
Rozhodl jsem se pro tento set: www.juwelakvarium.cz/…
Zapojil a funguje. Jak píšou, tak opravdu se mění (spíš klesá) tlak nastavený redukčním ventilem. Mělo by to dělat několik dnů. Plnění v tom odkaze je nejblíž v Rychnově nad Kněžnou. To prozatím není problém. Láhev je plná a měla by vydržet asi dlouho.
Ale k těm bublinkám. Dokud jsem měl CO2 z kvasnic, tak proudilo skutečně extrémní množství bublin přes difusor do akva. Tady když nastavím cca 8 bublin za minutu do akvárka jich jde tolik, že je stěží zpozoruji. Po několika hodinách takovéhoto provozu je indikátor tmavě zelený. Všude možně jsem ale četl o cca 2 bublinkách za minutu pro malé akvárium. Nemám možnost srovnání a ani zkušenost, ale není těch mých 8 moc? A proč nezesvětlá indikace obsahu CO2 pokud to stačí? Nebo jak nastavit správně počet bublin a na co si dát na začátek pozor?
Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 15:39 Muž Rovano [52] - Rostliny – CO2
CO2 by mohlo být zajímavý pro start nového akvária. Dát tam PETku na měsíc.
A potom prostě už něco máme nastartovaný... rostliny...filtraci..a pak to co nepůjde bez CO2, vyhodit. Kontrolovat nebude proč. Když tam nebudou ryby. Nastavíme na blubinu za sekundu či dvě.. a je to.
Úskalí to ovšem má. Bude to hezky barevné... a vznikne závislost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2022 15:34 Muž Lojza007 [451] Re: Rovano
Zavřu redukční ventil. Ale to jsem začal dělat až u externího reaktoru a to kvůli tomu, že se celý naplnil CO2 a občas měla filtrace problém vytlačit vodu.
Dokud jsem měl atomizéry v akváriích, tak jsem to nikdy nevypínal, během té asi hodiny údržby se nic neděje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 14:54 Muž Rovano [52] - RostlinyRe: Lojza007
A jak to děláte, když máte třeba větší údržbu? Je tam něco jako tlačítko vypnutí? Nebo se prostě zavře kohout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 14:40 Muž Lojza007 [451] Re: MVano
Noční vypínání není automatika. Prostě na noc vypne, vyletí pH, ráno zapne spadne pH. Ve většině případů je to PR prodejců, aby prodali dražší set. Automatika je pH metr a regulace podle hodnoty pH.
Pokud správně nastavíš ventil a držíš se spíš v tmavě zelené, tak můžeš pouštět CO2 nonstop.
Každopádně redukční ventil kup klidně ten obyčejný za šest stovek, jehlák Camozzi nebo Oxyturbo, pokud budeš šetřit na jehláku, tak se připrav, že si to akvárium opravdu otrávíš, jakmile bude docházet bomba a zvýší se tlak. A v tom nepomůže ani noční vypínání, jedině kvalitní jehlový ventil nebo pH metr.
Pokud bydlíš ve větším městě, obvykle ti flašku nejpozději do druhýho dne naplní. 2kg vyjde na nějakých 100-150Kč, což je o dost levnější než těch 250g Sodastreamu.
Na tak malý akvárko ti 2kg bomba vydrží tak rok, pokud nemáš dost místa, dá se vzít 0,5kg. Nebo vzít Sodastream a k normálnímu redukčnímu ventilu se prodávají redukční šrouby na Sodastream, jenom pak bude mnohem dražší a mnohem častější ta výměna. Na druhou stranu ti to vymění v každým obchodě.
Tady máš spoustu plníren surpanblog.cz/…, ale nejsou tam úplně všechny, tak třeba něco najdeš na vlastní pěst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 14:24 Muž MVano [7] – jake co2
Je tady toho popsaného hodně a nabídka je slušná. Proto mám problém vybrat si automatický systém dodávání CO2 s nočním vypínáním do mého mikro akvárka. Prozatím jedu z kvasnic. Fungují dobře, ale problém je, že jsem si jednou málem zabil vše živé. Odjel jsem pryč a po dvou dnech rybky vyskakovali z vody, drželi se pouze u hladiny a doslova šíleli. Indikátor byl žlutý a to je špatná barva.
Rozhoduji se proto pořídit si něco automatického, co se na noc vypne, vydrží dlouho a spolehlivě pracovat i bez dozoru.
Původně jsem chtěl verzi s lahví od sodastreamu, protože ji vyměním kdykoli a kdekoli. Ale nejsem si jistý provedením spínací části a kavlitou. Neviděl jsem to na vlastní oči, tak je to jenom podle fotek v eshopech. Nebo něco s lahví 0,5 až 2l CO2.
Pomůžete s výběrem pro 20 litrové akvárko? Jeho aktuální stav je vidět v galerii na poslední přidané fotografii.
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2022 14:44 Muž Brodys [322] Re: Lojza007
Mám zkušenost s tímhle výrobcem pro jedno akvárium a poslal jsem ho dál. Regulace dávky byla buď hodně nebo málo a nic mezi tím, musel jsem mít hodně citlivé prsty. Vyměnil jsem ho za Strideways a to je úplně jiná písnička palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2022 14:32 Muž Lojza007 [451] – Aquario
Nemáte prosím někdo zkušenosti s dvojitým ventilem Aquario? www.profiplants.cz/…
Líbí se mně jeho kompaktnost, je to za cenu absence redukčního ventilu, předpokládám, že tam bude nastavená nějaká pevná hodnota 2-3 bary a otevírá a zavírá se pouze hlavním ventilem. Taky mě zajímá jehlový ventil a jak dobře jde nastavovat. Nerad bych zase koupil blbost, tak se radši ptám.
Případně nějaký tip na něco podobně kompaktního pro dvě akvária za rozumnou cenu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2022 16:23 Muž krokodylek3 [0] Re: Lojza007
Redukce jsem k tomu dostal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2022 20:26 R Muž ctibum [6429] Re: krokodylek3
A CO2 chceš proč?
Je to celkem tvoje věc, ale řekl bych, že to není jen o tom, připojit CO2. Co světlo, hnojení. To se chystáš řešit? Nehledě na to, že ti k tomu chybí rostliny...
Spíš bych řešil základy, které asi úplně zmáknuté nemáš - málo vhodných rostlin, (asi) nevhodné dno, rybí polívka...
Ale to už nepatří do tohoto vlákna a jak říkám, je to tvoje věc a jen můj názor, klidně připoj CO2 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2022 19:53 Muž Lojza007 [451] Re: krokodylek3
Tak to si zrovna připrav redukci 12/16 16/22, protože Profiplants je na hadice 16/22 a Tetra je 12/16. Je potřeba dvě redukce nebo pořídit výtokovou sadu z EX 1200, aspoň si můžeš prodloužit výtok na celý akvárium, ten zbytek kromě přípoje hadice je stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2022 17:25 Muž krokodylek3 [0] Re: Lojza007
Už jsem přidal foto akvária do prezentace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2022 16:42 Muž Lojza007 [451] Re: krokodylek3
Základní zapojení bez pH metru třeba zde: www.rataj-spk.cz/…
Reaktor od Profiplants zapojíš nahoru přívod a dolů vývod. U pH metru je nejdřív potřeba zkalibrovat elektrodu možná ji i vyměnit a pak dát do vody a zapojit do elektriky. Nebo si usnadnit život, zrušit pH metr, odpojit elmag. ventil a řídit se dropcheckerem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2022 16:37 Muž krokodylek3 [0] – CO2 set
Fotka k příspěvku Ahoj sehnal jsem CO2 set byl by tu někdo kdo by mi poradil se zapojením a uvedením do chodu děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2022 13:14 Muž skypi [91] Re: Sonic
Bakterie i rostliny budou využívat vždy zdroj, který je pro ně nejdostupnější resp. nejméně energericky náročný. Co se týče CO2 a pH, Václav má pravdu, nějaké "přesné" měření CO2 v domácích podmínkách je utopie - navíc, běžně provozovaná nádrž je dynamický systém s řadou proměnných, takže nějaké výstupy budou zatížené velkou chybou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 22:05 Sonic Re: vaclav
Stále si nerozumieme, ja hovorím o využívaní CO2 v akváriu low aj high, kedy rastliny nebudú využívať HCO3 ale iba CO2, max. iba tie nenáročné a baktérie budú využívať HCO3. O nastavení celého systému spotreby CO2. Rozpracujeme to s Jardenom v článku a vyskúšame, už je to dohodnuté.Ale uvítam nejaké zaujímavé postrehy alebo pokusy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 21:06 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
Mluvíš o klesání a stoupaní pH ale už jsem ti jednou psal že se to bude nějak viditelně dít jen v měkčí vodě ve tvrdé to fungovat nebude přidáš-li moc světlo objeví se biogenní odvápnění. Mám akvárium na chodbě u okna je u toho jen filtr spousta pavích ok a ancíků Jednou jsem tam naměřil pH 5 a aby se to nedělo nasypal jsem do akvária mramorovou drť a už to pak pod 7 nekleslo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 11:27 Sonic Re: vaclav
Skúsme to s low-techom. V takomto akváriu máš CO2 len z baktérii a rýb a v noci aj z rastlín-zo vzduchu minimum. Mám nejaké Ph vstupnej vody napr.7,5 ak mám zhasnuté tak v zabehnutom akva začne Ph klesať pretože ide hlavne na baktériách a rybách, ak začnem svietiť tak začnú rastliny spotrebovávať okrem baktérii CO2 a Ph sa začne zvyšovať. Ak by som pridávala svetlo len toľko, aby som sa pri svietení dostala tesne pod úroveň Ph vstupnej vody na 7,4 môžem povedať, že mám vyvážený systém CO2-svetlo pretože som tesne pod úrovňou vstupu kde je CO2 málo. Ak by som prisvietila viac tak ideme aj do spotreby HCO3 a Ph pôjde ešte viac hore= nerovnováha. Mýlim sa?
Určite si pamätáš Larixov Equilibrium a pri 0,3W/L dokázal pestovať aj červené druhy rastlín a iné. Z uvedeného vyplýva, že ak dokážeme vyprodukovať dostatok CO2 z rýb a baktérii, stačí prispôsobiť svetlo a malo by to fungovať a aj to funguje viď. Larixova nádrž, avšak musia baktérie perfektne fungovať na ich funkciu vplýva, C, O2, živiny a množstvo odpadu, teplota atď.
V high-techu svetlo vypaluješ a logicky baktérie a ryby nestačia s výrobou a spotrebou uhlíka a musíš pridávať, no moja otázka je, prečo by nemalo stačiť tlačiť CO2 len tesne pod úroveň Ph vstupnej vody bez ohľadu na jej tvrdosť? Samozrejme bez použitia substrátov čo Ph znižujú! Tilmanovu tabulku z tohoto úplne vylučujem. Asi to budem musieť skúsiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 10:50 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
Ph se blbě měří i s pHmetrem natož s kapkami uvědom si že rozdíl 0,3 pH je už 100% rozdíl v obsahu CO2. Ovlivňuje ho spousta dalších věcí mělo by tě zarazit už to, že ve vstupní vodě má 12mg/l co2 což je nesmysl anebo v tom je ještě něco jiného a celé tohle počítání jsou pak jen hausnumera. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 09:55 Sonic Re: vaclav
Sú to testy JBL pozri si tú prezentáciu rybicky.net/nadrze/32332. Ak meriaš rovnakým testom obe vzorky,tak rozdiel by mal byť správny. Dokazuje to to, čo si aj ty sám tvrdil a ja tiež súhlasím citujem ťa:
"Při tak velké tvrdosti malé množství slabé kyseliny uhličité nedokáže s ničím hnout na to bys musela mít něco silnějšího, používají se silné anorganické kyseliny."
Preto posun o 0,2 príp. 0,4 bodu má výpovednú hodnotu o prítomnosti CO2 za predpokladu že tam nepôsobia výrazne iné kyseliny.
Takže teoreticky, ak začneš do ustáleného akvária s určitým Ph pri svietení a velmi tvrdej vode tlačiť CO2, tak posun o 0,1 alebo 0,2 bodu smerom dole, by mal naznačovať, že je v akváriu CO2 dostatok aj bez dropu a nepridávať viac. Ak by sa Ph nepohlo, alebo by stúpalo o 0,1 alebo viac, tak je CO2 málo a rastlinám bude chýbať. Takto máš vlastne prehľad o spotrebe rastlín a príp. aj činnosti baktérii. Čo povieš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 09:01 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
Ph 7,4 vstupnej vody na 7,2 vody v akváriu To první je laboratoř, a to druhé měření jsou kapkové testy (doufám) takže bych byl velmi opatrný v děláních nějakých závěrů chyba může být dost velká. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 08:17 Sonic Re: Sonic
Sonic napsala:
Takže ak tam naládujem 20-30mg/l, tak sa mi stratí minimálne, ide len o vhodnú distribúciu a prúdenie. Takže ak mu Ph klesá a drží sa o 2 body menej oproti vstupu , malo by ho byť dostatok v akváriu a nemá väčšiu spotrebu, inak by stúpalo Ph ak by chýbalo a rastliny by šli po HCO3.

Oprava: nie o 2 body, ale o 0,2 bodu oproti vstupu ako v tomto prípade z Ph 7,4 vstupnej vody na 7,2 vody v akváriu.
Ešte sem dám tie 2 odkazy na články jardenakvaristika.sk/… a jardenakvaristika.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 17:17 Sonic Re: vaclav
Presne to sa ti snažím vysvetliť, že tu nejde o znižovanie Ph prostredníctvom CO2, ale o množstvo rozpusteného CO2 a jeho spotreby rastlinami a ph je len orientačná hodnota, či je ho dosť alebo málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 17:12 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
Při tak velké tvrdosti malé množství slabé kyseliny uhličité nedokáže s ničím hnout na to bys musela mít něco silnějšího, používají se silné anorganické kyseliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 16:34 Sonic Re: vaclav
Já sa odrážam od faktu čo som uviedla, že CO2 sa asi z 0,003 % zlučuje s vodou, to znamená, že pufrácia má na obsah rozpusteného CO2/vzniknutej kys. uhličitej/ minimálny vplyv -uhličitany zneutralizujú iba 0,003 percenta rozpusteného CO2 vo vode a zrejme tento proces neutralizácie je pomalší ako môžu rastliny využiť celé množstvo rozpusteného CO2.
Jarden o poklesoch Ph a možných dôvodoch píše v článku Ph v akváriu a úprave Ph vo velmi tvrdej vode v článku Akvatriky. Chcela by som nejaký fundovaný názor, aby som si bola istá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 16:28 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
Nemůžeš uvažovat jen s jednou veličinou jsou to spojené nádoby. Při tak velké tvrdosti to prostě nefunguje. V Mělníku je tvrdá voda, když jsem tam dělal vozili jsme si i na kafe vodu z Prahy. Často se doporučuje že má smysl sytit max do KH 10. Pufrace vody je tak velká že s pH nic nehne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 16:14 Sonic Re: vaclav
Zaujímavá je práve táto informácia, citujem z toho článku čo si dal:
"CO2 je ve vodě přítomen ve využitelném množství až do pH 8,3."
Takže ak tam naládujem 20-30mg/l, tak sa mi stratí minimálne, ide len o vhodnú distribúciu a prúdenie. Takže ak mu Ph klesá a drží sa o 2 body menej oproti vstupu , malo by ho byť dostatok v akváriu a nemá väčšiu spotrebu, inak by stúpalo Ph ak by chýbalo a rastliny by šli po HCO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 15:58 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sonic
maniakva.sweb.cz/… Při používání nějakého difuzoru, kde létá spousta nerozpuštěných bublin po akváriu a dostanou se tak i do drop checkeru tak ten pak kecá jak Palacký. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 15:44 Sonic Re: vaclav
Áno, viem o tom, ale zaujímalo by ma čo si myslíte o tomto našla som na wiki:
Vo vode sa CO2 ľahko rozpúšťa, pričom sa pri tom sčasti (asi z 0,003 %) zlučuje s vodou na kyselinu uhličitú:

CO2 + H2O ↔ H2CO3.
Ak je to tak, potom by nemal byť problém, pre rastliny spotrebovávať rozpustený CO2 aj vo veľmi tvrdej vode, čo je tento prípad a jeho nasýtený/rozpustený/ obsah by mal zhruba odpovedať zelenému dropu cca 25-30mg/l. Takže žiadne zbytočné ládovanie CO2 navyše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 14:02 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostliny
Sonic napsala: rastliny si môžu cucnúť aj z HCO3 Ne všechny rostliny tohle dokáží, a i ty co to umějí tak těm přeorientovat se na HCO3 trvá poměrně dlouho. Proto se jim říká náročné rostliny, protože umějí uhlík je z co2 anebo moc nepatří pod vodu. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2021 07:54 Muž Richo [8] Re: vaclav
Aha, tak to jo. Tak to asi taky začnu s výrobou vína :-). Dík za vysvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2021 21:40 R Muž vaclav [13769] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Ty opravdu náročné rostliny většinou pod vodou trvale nerostou, a proto tak velký obsah CO2 ve vodě. I většina akvarijních rostlin to tak má anebo střídá období sucha a velké vody. Těch, co rostou trvale pod vodou je poměrně málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2021 19:48 Muž Richo [8] – CO2 v přírodě.
Asi svůj dotaz dávám do špatného vlákna, ale...
Je potřeba CO2 do akvária přidávat? Rostou náročné barevné rostliny v přírodě v kyselce? A čeřením hladiny, že by se vypuzovalo CO2? Vždyť co rostliny spotřebují, tak čeřením se to co nejrychleji znovu dostane na těch 0,6mg/l. Takže v přírodě v nějaké pomalu tekoucí říčce na přímém slunci budou mít rostliny neustálý přísun 0,6mg/l CO2, ne? A ve vydýchaném bytě ta hodnota musí být ještě vyšší.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 22:32 Muž Lojza007 [451] Re: M0RGAN
Teď když si to čtu, dost jsem to zjednodušil, samozřejmě tam musí být napřed jehlový ventil a pak teprve počítadlo bublin. Nevím, jestli je potřeba ještě zavírací ventil, tím jehlovým to taky zavřeš a trošku snížíš výšku. Mám to podobně, z redukčního jde T, na každé straně koleno a jehlový ventil, do ventilu našroubovaný počítadlo a pak hadička přímo do akvárka.
U těch počítadel dej bacha a raději kup jedno na zkoušku. Jeden kus z nějakýho českýho eshopu nešel pořádně zašroubovat a fučelo to přes něj. Jiný dva kousky asi odjinud fungují normálně, ale ten závit je takový chatrný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 21:35 Muž M0RGAN [98] Re: Lojza007
Tak nějak si to taky představuju a ano, právě v těch rozměrech ještě trochu plavu a nechci v tom udělat chybu. Ale uvědomil jsem si, že v případě jednosměrného vývodu stejně bude problém nacpat jehlové ventily vedle sebe (musí se zašroubovat), takže z lahve budu pouštět tlak dvou atmosfér, za to distribuční centrum z Aliexpressu, kde budu používat ventily jen jako on/off, z něho hadičky do jehlových ventilů Camozzi, na které bude rovnou našroubováno počítadlo bublin a z něho hadička do příslušného akvária. Takže sice to nebude úplně elegantní, ale mělo by to fungovat. A jednoduše si to drátky upevním do nějaké tenké desky, takže to bude i držet opřené o lahev ve vzpřímené poloze, aby mi nevytekla kapalina z počitadla do hadičky, což je opruz (nejde dostat ven :-D). No budu si s tím ještě docela hrát, ale nechci mít na každé akva vlastní lahev - nemám to kam dát a už vůbec se mi nechce každý měsíc nějakou zvlášť jezdit plnit. Radši jednu velkou, protože stačí mít náhradní a jezdit najednou míň často.
Díky za tip s tou plynařskou teflonovou páskou, o nějakém rozdílu jsem ani neslyšel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 21:13 Muž Lojza007 [451] Re: M0RGAN
Ta lišta je OK, do toho koupíš šroubovací spojky a na to počítadla bublin. Jenom bacha, že ta lišta má vstup 1/4 a většina věcí v akváriu je 1/8. A taky doporučuju nakoupit všechny spojky a podobně u svářečů, bude to stát citelně míň, než v akvaristikách.
Já jenom u dvou akvárií občas bojuju s tím, že když na jednom reguluju počet bublinek, tak se to rozhodí i na druhým. Ale může to být problém v jehlovým ventilu nebo příliš vysoký nebo nízký tlak na regulačním ventilu.
Jo a taky to chce plynařskou teflonovou pásku na utěsnění, vodařská moc nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 18:26 Muž jarovo [1694] Re: M0RGAN
Ahoj, princíp rozvodu do viacerých AQ máš v poriadku. Z tlakovej flaše to privedieš do prívodu tej "kocky" a na každý vývod dáš ihlový ventil + počítadlo bublín. Jediné čo by malo byť splnené - všetkých 6 "atomizérov" rovnaký typ na rovnaký tlak.

Niečo podobné na 3 AQ www.rostlinna-akvaria.cz/…
souhrn praktických zkušeností se skládáním tlakových setů
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
Jak aplikovat CO2 z hasičáku - hodně informací o tlakových lahvích, redukčních ventilech...
rybicky.net/forum/12810

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 90

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 80089x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/264-co2