Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
CO2
souhrn praktických zkušeností se skládáním tlakových setů
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
Jak aplikovat CO2 z hasičáku - hodně informací o tlakových lahvích, redukčních ventilech...
rybicky.net/forum/12810
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 10:59 Jarden Sk Re: Smetany
No niečo ten organický odpad musí premienať.A nitrifikačné baktérie to nie sú, lebo nepracujú, tak to musia robiť nejaké iné a riasy tam nie sú tak asi ani veĺa org. odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 10:51 - Re: vaclav
Blížiace sa 25-35 mg/l,ale k tomu v nádrži potrebuješ i dostatočné množstvo rýb.A teraz sa ma určite spýtaš, čo je dostatočné množstvo rýb. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2019 10:47 Muž Smetany [1226] Re: Jarden Sk
Proč by nemělo fungovat bez nitrifikace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 10:45 Jarden Sk Re: Celsiq
To ale znamená podľa nižšie uvedených komentárov, že by v tvojom akváriu nitrifikácia nemala prebiehať alebo len minimálne keď je Ph pod 6,5 a skôr iné procesy rozkladné ako denitrifikácia a pod.,ktoré sú však podstatne pomalšie.Ako to tvoje akva teda funguje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 10:45 Muž Smetany [1226] Re: Celsiq
Můžu se zeptat na alkalitu vodovodní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2019 10:37 Muž Celsiq [50] Re: Smetany
Teoreticky máš pravdu, ovšem výsledek v akváriu může být jiný. Míchám cca 1,5 : 1 (RO:kohoutek). Výsledná voda je vždy pod 6,5 i když mám z kohoutku PH lehce přes 7 ;)
Dokonce teď v neděli jsem ihned po výměně měl v akváriu PH 5,9. Včera již 6,2 a dokonce týdne bude na 6,4 kde se zastaví (sycení a platinum soil). Sice běžně takový rozdíl nebývá, tentokrát ovšem byl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.11.2019 10:13 Muž Smetany [1226] Re: Magic
Souhlasím moje odstátá voda z RO má také pH někde okolo 6.5 a jediné co může ten pokles způsobit je CO2 což podle tilmanovy tabulky znamená množství CO2 méně než 4mg/l (při kH 0) se to blbě počítá) ale každopádně pokud tuto vodu s 0 tvrdostí a alkalitou smícháme s vodovodní která je tvrdší a má vyšší pH nemůžeme získat vodu s pH 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.11.2019 06:28 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Smetany
Voda z RO mať pH 7 nebude, pretože je v styku so vzduchom a okamžite reaguje s CO2. Nota bene i čistý (=nie kyslý) dážď má pH nižšie než 6.

Edit. Zmeral som moju RO vodu - pH 6,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2019 00:49 Muž Smetany [1226] Re: Prašan
No mě by docela zajímalo jak si zjišťoval že ti při 4,5 pH fungovala nitrifikace? Jinak to co píšeš je pravda jen částečně. Za prvé voda z RO by měla mít pH 7 takže pokud ji budeš míchat s vodou která má pH vyšší tak se nikdy pod 7 nemůžeš dostat. A za druhé CO2 není jediný faktor který okyseluje vodu takže to že mám pH 6 ještě neznamená že mám ve vodě dostatek CO2. Nicméně souhlasím s tím že v slabě kyselé vodě se daří většině rostliny lépe, ale souvisí to hlavně s tím že při pH pod 7 jsou pro rostliny dostupnější některé prvky. Ty tak nemusí plýtvat tolik energie na jejích získání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 00:07 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
Co je u tebe dostatečné množství CO2? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.11.2019 23:50 - Re: Anthrax
Treba povedať,že CO2 pridávame nie len pre uhlík rastlinám ale hlavne preto,že kopec ľudí používa vodovod a potrebuje vodu jednoducho kyslejšiu.A drvivá väčšina rastlín práve takúto kyslejšiu vodu potrebuje.I samotné rastliny potrebujú kyslík a to nie len v noci ale ako živý organizmus i čiastočne cez deň.Ak však použijete RO vodu v určitom pomere s vodovodom ktorý vám vyhovuje,máte pH 6 - 6,5.Takže v takomto akvárku doslova nepotrebujem riešiť CO2 a rásť mi to tam bude i za obyčajnej výmeny vody a slabšieho prúdenia,kedy vo vode bude obsiahnuté dostatočné množstvo CO2 aj bez pridávania z fľaše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 12:27 R Muž Anthrax [4730] Re: Prašan
A šlo opravdu o nitrifikaci? Hodně lidí úspěšně provozuje akvárka s nízkým pH. Ale nitrifikaci bych za tím nehledal. Myslím, že to někde níže nakousl Smetany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 12:07 - Re: Anthrax
Anthrax napsal: Tak ono stačí, když pH vody klesne pod 7 a je to znát. Při pH vody pod 6 je defacto po nitrifikaci. www.researchgate.net/…
Choval som a odchovával ryby pri pH 4,5 a s nitrifikáciou som problém nemal.Muslím ale napísať,že v nádrži bez pridávania CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 13:56 Jarden Sk Re: vaclav
Gh 14,6 a Kh20 sú parametre vstupnej vody a Ph 7,5 Ca 70 a Mg 20mg/l podľa vodární.Asi som sa zle vyjadril, prepáč .Kolko je v akva Kh nemeriam a neviem.Ale podľa pásika čo mám to bude o ničom výsledok.Môžem to prezistiť či tam nieje chyba na tej hodnote Kh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 13:50 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Kdyby jsi měl KH 20 a pH 6,8 tak je obsah CO2 teoreticky 95.4 mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 13:21 Jarden Sk Re: michalt
Nie som chemik, ale keby sa to CO2 u mňa nerozpúšťalo ako píšeš, asi by to akva vypadalo inak a bolo poriadne zariasené keď tam svietim 5 hod. 6x80w T5 na 450l a ďalších 5hod.2x80W T5.Musí tam byť dosť volného CO2 keď je drop zelený.Na noc o 20 hod je oFF a drop je zelený aj ráno a nestihne ani reagovať na jeho pokles. Než zmení drop farbu tak to chvílu-možno aj pár hodín trvá, tak určite tam pokles je.Používam krycie sklá a je možné že aj to na to vplýva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 13:04 Jarden Sk Re: vaclav
Asi áno, ale na zelený drop to držím, a na noc vypínam.Cez deň je to okolo 7 možno 6,8 nemám ph kontroler.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2019 11:57 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Jarden Sk
Co to znamená, Když pH s přidáváním CO2 neklesne a drží se kolem 7? Podle mě jen to, že se CO2 ve vodě nerozpouští. Nevytváří se disociovaný vodní roztok H2CO3, resp. jej pufarční kapacita prostředí hned eliminuje. Nebo mi něco uniká? Jestli ne, v těchhle podmínkách je to vlastně stejné jako kdyby se CO2 nepřidávalo. Možná myslíš něco specifického, co mi teď z hlavy nedochází.

Co se týká rozkladu peroxidu na molekulární kyslík ve vodě, tak o jeho rychlosti by se dalo polemizovat (co je v chemii rychlé? :-) ). Právě obecně se má za to (sám si tyhle pokusy již moc nepamatuji), že ten rozklad je ve vodním roztoku relativně pomalý. Vlastně jeho rychlost silně ovlivňují katalyzátory, třeba UV záření. Jak rychlý je v akváriu a která cesta přes které meziprodukty (OH. + OH. nebo H+ + HO2-) je efektivnější s přihlédnutím na pH a všechno, co je v té vodě rozpuštěné, netuším. Ale matně si vybavuji, že jsem někde četl, že se H2O2 používá v jezírkách na rychlé okysličení vody pro ryby v kritických situacích. Nevím, jak je to obecné. Zvyšovat takhle dlouhodobě hladinu kyslíku doléváním H2O2 mi přijde přinejmenším nepraktické, ale to je věc osobní preference.

Že je NH4+ pro ryby netoxický, bych zcela netvrdil, ač jeho tolerované koncentrace jsou asi 10x větší (tak jsem se dočetl) než u NH3.

Já pochopil, že to chceš přidávat hlavně/jen v noci. Ale pořád se ptám, k čemu to bude dobré? Nebo přesněji, proč si myslíš, že bakterie potřebují víc kyslíku než mají bez toho? Zkušenosti mnoha akvaristů po celém světě docela přesvědčivě ukazují, že biologická stabilita nádrží docela dobře funguje i s přidávaným CO2 a bez dodatečného zdroje kyslíku. Sám doma CO2 nedělám, ale pomáhal jsem nejednomu kamarádovi s hi-techem a měl jsem ruce v různých druzích nádrží s CO2: S nočním vypínáním, bez nočního vypínání, dokonce CO2 bez rostlin jen kvůli snížení pH vody (s nádržemi bez filtru nemám žádné zkušenosti). A právě na základě toho tvrdím, že když se nejde do extrémů v nějakých parametrech a když není infekce, tak nedostatek kyslíku ve dne nebo v noci není problém. Stačí difuze ze vzduchu v okolí. A když to problém je, tak řešení bývá přímočařejší než dlouhodobé sycení kyslíkem.

Proč zavrhovat něco, co jsme ještě nezkusili? Jestli chceš, tak to zkus. Já to zkoušet nebudu, protože pořád nerozumím tomu, jak by to akvárium vylepšilo. Tvůj názor na filtry nijak nerozporuji, opravdu je možné, že jich hodně provozujeme zbytečně. Jen je potřeba pamatovat na to, že mluvíme o velkém spektru nádrží: Akvária bez dna, různé aquascapy, které lidé předělávají co dva měsíce nebo i častěji na jiný dizajn, nádrže kde člověk udělá nesprávnou údržbou dna nějaký průšvih, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.11.2019 09:57 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
CO2 pri mojej Gh 14,6 a Kh 20 nie je problém držať ph okolo 7 i viac, To musíš toho CO2 dávat hodně aby jsi hnul s pH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 06:37 Jarden Sk Re: michalt
Množstvo pridávaného CO2 predsa záleží aj od pufračnej schopnosti vody a sýtením CO2 pri mojej Gh 14,6 a Kh 20 nie je problém držať ph okolo 7 i viac, takže pridávanie CO2 v tomto smere by nemalo škodiť baktériam. Čo sa týka tých baktérii tak peroxid sa vo vode rýchlo rozkladá a tvorí kyslík a ten je prístupný rybám a baktériám a NH4+ pokial viem, je pre rastliny a ryby nejedovatý a pristupný ako živina.Písal som, že by to mohlo mať význam skôr v noci pridávanie O2, tam ph stúpne ešte vyššie čo baktériam vyhovuje a rozkladu NH3 príp..Do Low techu to nikto liať či pridávať nemusí predsa a pri Hightech akva je to už asi jedno keď je tam tolko techniky a chémie.Prečo zavrhovať niečo, čo sme ešte neskúsili a tie výkonné filtre, to je tiež na diskusiu kolko z nich funguje ako má a nie sú skôr zdrojom odpadu.Základom je podľa mňa dno a baktérie v ňom, baktérie vo filtroch sú len doplnková časť a filter skôr mechanický čistič. Vymenil som naraz všetky média v oboch filtroch čo mám v akva za nové a žiadny kolaps sa nekonal, to je moja skúsenosť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.11.2019 20:21 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Jarden Sk
V podporu nitrifikace bubláním dodatečného kyslíku bych moc nedoufal. Sice tím bakteriím dodáš kyslík k dýchání, ale jestli budeš zároveň dosycovat CO2, pořád budou v prostředí s nepříznivě nízkým pH a nebudou prosperovat. Taky bakterie, které oxidují NH3, nebudou mít co metabolizovat, protože při nízkém pH tam toho NH3 prostě bude málo. Jestli se při nízkém pH povede zvýšením obsahu kyslíku zvýšit populaci bakterií, které budou oxidovat NH4+, nevím a neumím si představit, jak by se to v akvaristickým podmínkách ověřilo. Spíš bych spekuloval, že kyslík těm bakteriím sám o sobě nepomůže.

Pokud jde o H2O2, píšeš, že bakterie reagovaly pozitivně. Docela by mě zajímalo, jak jsi to zjistil.

Jsou známé mechanismy, kterými H2O2 ovlivňuje nitrifikaci, ale přišly mi poměrně složité a jejich vliv v podmínkách akvária těžko hodnotitelný nebo ověřitelný.

Konečná otázka však zůstáva: Proč? Máme výkonné kvalitní filtry, které dobře fungují v celém rozsahu pH, teplot a koncentrací CO2, které jsou pro akvaristiku zajímavé. Rozumíme funkcím dna a povrchů dostatečně na to, abychom dokázali provozovat nějaká akvária i bez filtrů. Stačí nepřerybňovat, popřípadě pěstovat rostliny, udržovat akvárium v přiměřené čistotě a člověk amónium ani amoniak vůbec řešit nemusí a už vůbec ne dalším technickým zařízením s láhví a plynem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 16:23 Jarden Sk Re: michalt
Pre podporu nitrifikačných baktérii a eliminácie amoniaku/oxidácia/.Možno pridávanie len v noci, je pravda, že cez deň je v akva pri svietení O2 dosť. Sú to len úvahy.Robil som pokusy s peroxidom a výsledky boli velmi dobré-ryby reagovali pozitívne ak sa to nepreženie samozrejme, bakterie tiež a pri aplikácii pri dne vyčistil značne org. odpad/pravdepodobne aj s bakteriami :-) / nehovoriac o riasach hlavne vláknitej a cladophore a funguje aj na elimináciu nálevníka, tak som uvažoval o O2 priamo do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 16:13 Muž Smetany [1226] Re: Jarden Sk
Kdysi jsme tuhle myšlenku řešil ale k realizaci nedošlo. Takže praktické zkušenosti nemám. Došel jsem k názoru že všem organismům v akváriu dostačuje rovnovážný stav O2. A ten snadno dosáhnu přes den fotosyntézou a v noci vzduchováním. Nasycení vody kyslíkem je výrazně nižší než u CO2 (asi 180% rovnovážného stavu) po té už kyslík z vody uniká ve formě bublin z celého objemu ne jen z hladiny. Tohoto stavu snadno dosahují všichni co sytí CO2. (Když rostliny bublají tak už se víc O2 nerozpouští) takže nemyslím že je v akváriu reálné dosáhnout stavu kdy bude rozpuštěný kyslík toxický. Na druhou stranu micro bublinky kyslíku pro některé živočichy nebezpečné být mohou.
Co se týče CO2 tak se uvádí že koncentrace nad 50mg/l už neprospívá ani rostlinám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 16:03 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Jarden Sk
Promiň, že nereaguji odpovědí, ale nedá mi to, nezeptat se: Proč bys to takhle dělal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 15:39 Jarden Sk Re: Smetany
Nedá mi to sa ešte nespýtať na možnosť dávkovania CO2 a O2 /plynný z tlakovej fľaše-peroxid som už skúšal/ do akva súčasne.Aká by mala byť bezpečná dávka O2 pre funkciu akva. Nemám možnosť to skúsiť a možno to niekto už skúsil. A ešte som chcel kolko CO2 príp O2 by mohlo byť už toxické aj pre rastliny? Má niekto takéto údaje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 15:31 Muž Smetany [1226] Re: Magic
Je to trošku OT. Ale to co píšeš vím ale byl to nejvyšší údaj koncentrace CO2 u kterého jsem našel i koncentraci O2 jinak jsem našel i minerálky s koncentrací 5000mg/l u těch ale nikdo bohužel neudává množství O2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 15:21 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Smetany
Rozpustnosť CO2 vo vode je kdesi okolo 1500mg/l, tie koncentrácie okolo 3000, čo sú v minerálkach, sú už pri vyššom tlaku. Len čo fľašu otvoríš, vyšumí.

... len irelevantná poznámka na okraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 15:00 Muž Smetany [1226] Re: Jarden Sk
Anthrax má pravdu bude to tím pH nitrifikace se téměř zastaví už okolo 6,5 pH. Ale v akváriích kde je přidáváno CO2 to až tak nevadí jelikož většinu amonia spotřebují rostliny a navíc je při se tomto pH téměř netvoří toxický amoniak. Co se týče toho nasyceného roztoku tak přesně nevím kde je hranice ale pro představu je reálné nasytit vodu na koncentraci 3000mg/l CO2 aniž by tato koncentrace vytěsnila z vody O2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2019 14:46 R Muž Anthrax [4730] Re: Jarden Sk
Tak ono stačí, když pH vody klesne pod 7 a je to znát. Při pH vody pod 6 je defacto po nitrifikaci. www.researchgate.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 14:35 Jarden Sk Re: Magic
To ale znamená, že pridávanie CO2 do akva neovplyvňuje podla vás činnosť nitrifikačných baktérii, keďže množstvo kyslíku nie je ovplyvnené pridávaním CO2?To si nemyslím, že je celkom tak. Ale ak voda sa správa ako nasýtený roztok, mala by existovať hranica možnosti nasýtenia plynom, či nie?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 14:30 Jarden Sk Re: Anthrax
To asi nebude ono, deje sa to aj pri koncentrácii CO2 pre ryby prežitelné.A Ph by muselo spadnúť oveľa pod 5.5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.11.2019 14:02 R Muž Anthrax [4730] Re: Jarden Sk
Třeba protože vysoká koncentrace CO2 ti stlačí pH někam kde nitrifikace moc neprobíhá? Přiznám se, že tohle nevím přesně. Je to jen první věc, co mě napadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 13:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarden Sk
Vysoká koncentrácia CO2 nie je problémom preto, že by vytesňoval kyslík, ale preto, že výmena plynov v pľúcach/žiabrach funguje na základe rozdielu parciálneho tlaku plynu v krvi a vzduchu/vode.
Skrátka keď je vysoká koncentrácia CO2 v okolí, je jedno, koľko tam je kyslíka, pretože krv sa nie je schopná zbaviť CO2, čo do pľúc/žiabier priniesla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 13:07 Jarden Sk Re: Smetany
ok. Mám teda otázku? Ak teda stúpne koncentrácia CO2 vo vode na 40mg/l príp viac začína byť CO2 v akva toxický pre ryby, ale nemal by ovplyvniť činnosť nitr. baktérii, ktoré fungujú na kyslíku podľa toho čo tvrdíš.Prečo teda kolabuje akva pri dlhodobejších silnejších dávkach CO2/drop žltý/.Výskyt vláknitej riasy a pod.keď sú zavislé na kyslíku a jeho množstvo vo vode CO2 neovplyvní. A ďalšia otázka: Aká dávka CO2 je toxická už aj pre rastliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 12:28 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Jarden Sk
Ano, je to tak, jak píše Smetany. Ještě jinými slovy (co jsem si sám dlouho neuvědomoval, a proto to teď rád zdůrazňuji :) ): Každým bubláním vzduchem a čeřením hladiny se efektivně zvětšuje povrch - plocha, na které dochází k výměně plynů. A těch se pak vymění víc než kdyby se voda nehýbala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2019 10:47 Muž Smetany [1226] Re: Jarden Sk
Nejde o vytěsňování. Množství rozpuštěných plynů ve vodě se vzájemně neovlivňuje. Tím že vzduchujeme nebo jakkoliv jinak zvětšíme plochou hladiny pouze urychlíme proces při kterém se množství plynu snaží dostat do rovnovážné polohy. Pokud budeš ve vodě rozpouštět O2 bez čeření hladiny s množstvím CO2 to nehne a úplně stejně rozpouštění CO2 neovlivní množství O2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 09:53 Jarden Sk Re: Anthrax
Ako to že nejde o vytesňovanie jedného plynu druhým? Veď tým že vháňam do akva vzduch s určitým pomerom plynov N,O2,CO2 a ďalšich, tak sa vytesňujú plyny z vody na koncentráciu zo vzduchu. Veď je to tam napísané v článku. Citujem: Je-li naším cílem zvýšení koncentrace CO2 oproti rovnovážnému stavu (a o to se snažíme prakticky vždycky, pokud chceme pěstovat živé akvarijní rostliny), musíme zabránit provzdušňování vody, tj. vyhneme se filtrům čeřícím hladinu, rozstřikovacím rampám a vzduchovacím kamínkům. Čím více je voda ve styku se vzduchem, tím více se přibližuje rovnovážnému stavu – a tedy koncentracím CO2, které jsou pro zdárný růst většiny rostlin naprosto nedostatečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.11.2019 22:17 R Muž Anthrax [4730] Re: Jarden Sk
Vzduchování ve zmíněném případě pomůže.
Jistě, protože nálevník spotřebuje kyslík. A intenzivní vzduchování rychleji vyrovná nerovnovážný stav. Stejně tak rychleji uteče přebytečné CO2. Nejde o vytěsňování jednoho plynu druhým.
Proč se ryby ve vysokých koncentracích CO2 dusí? Ne proto, že by vyhnal z akva kyslík. Ale protože, s rostoucí koncentrací CO2 ve vodě je pro rybu těžší z těla CO2 vyloučit.

Edit: Tohle není o názoru. Jestli nevěříš, tak se koukni sem:
maniakva.sweb.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 21:35 Jarden Sk Re: Anthrax
Anthrax napsal: Ale je mylné se domnívat že kyslík a natož pak dusík nějak vytěsňuje z vody CO<sub>2</sub> .V tomto sa asi nezhodneme.Intenzivným vzduchováním už mnoho akvaristov zachránilo svoje ryby a nepokapali pri nedostatku kyslíku vo vode.Stačí aj obyčajný nálevník, ktorý spotrebuje kyslík v akva a ryby sú KO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:51 R Muž Anthrax [4730] Re: Jarden Sk
Já rozumím čeho chceš přerušovaným svícením dosáhnout.
Ale je mylné se domnívat že kyslík a natož pak dusík nějak vytěsňuje z vody CO2 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:32 Jarden Sk Re: Anthrax
Ja nehovorím o rozpustnosti plynu vo vode, ale sýtením vody plynom. A teda schopnosti rastlín využívať plynné CO2 ako zdroj uhlíku, vytvoreného v akva. Konkrétne v tomto akva sú aj náročnejšie rastliny a vela rastlinnej hmoty ktorá už pri intenzívnejšom svetle má značnú spotrebu CO2. Nie sú tam úplne nenáročné rastliny schopné čerpať uhlík len z hydrogenuhlič. a uhličitanov.Preto si myslím, že dostatok CO2 vo vode, je už pri uvedených svetelných podmienkach a množstve rastlín dôležitý faktor.Jeho nasýtenie vo vode je závislé od prúdenia a množstva rýb a činnosti mikroorganizmov/a ďalších faktorov-teplota, tlak .../ a keď vháňame do akva prúdením N,O2 a tú trochu CO2 a ďalšie.. tak sa z vody tvorený CO2 organizmami vytesňuje a pri svietení ešte aj rýchlo spotrebuje. Prerušením procesu svietenia a obmedzením prúdenia, dokážeme ako tak zachytiť a nasýtiť vodu prirodzeným CO2 vznikajúcim v akva a myslím si, že je ho viac ako CO2 dodaného do vody zo vzduchu, ktorý ešte aj CO2 v akva vytesní na úroveň jeho obsahu vo vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 19:25 R Muž Anthrax [4730] Re: Jarden Sk
Jakože by CO2 ve vzduchu nad hladinou byl nedostatek, že nemohlo docházet k jeho doplňování do rovnovážného stavu? To nehrozí. Podíl plynů ve vzduchu je věc jedna, rozpustnost ve vodě věc druhá. :-)

Edit: Ty plyny se tam nerozpouští rovnoměrně v poměru ve kterém jsou ve vzduchu.
Tady je pro názornost tabulka rozpustnosti plynů ve vodě: eridanus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 18:05 Jarden Sk Re: Anthrax
Množstvo nasýtenia vody plynom záleží od jeho množstva tesne nad hladinou a tak sa dostáva do vody a to nie je až tak žiadúce ak nepridáva CO2 umelo aj keď sa tomu zabrániť celkom nedá a obsah CO2 vo vzduchu je dosť nízky, tam hrá prím skôr N a O2. Preto si myslím, že ryby a baktérie/organizmy/ vytvoria nejaké CO2 aj ak sa nesvieti a dokážu ho využiť pri opätovnom zapnutí svetiel rastliny.Akva ide potom do noci v podstate skoro bez CO2 a množstvo sa ustáli zase cez noc podľa CO2 vo vzduchu a opät niečo pridajú organizmy.Kolísanie Ph je toho dokazom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 17:45 R Muž Anthrax [4730]
Jarden Sk napsal: Pri silnejšom a dlhom svietení sa ti vyčerpá všetko prirodzene vytvorené CO2 naraz a nemusí stačiť-hladinu čeriť slabšie aby zbytočne neunikal z akva. Kyslíku rastliny vytvoria dosť, tak sa netreba báť.
To je poněkud dvousečné. Pokud už nedostatek CO2 nastane, pak je čeření hladiny prospěšné. Urychlí to výměnu plynů. Slabší čeření hladiny sice nepustí tolik CO2 ven. Na druhou stranu ho nepustí tolik dovnitř. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2019 08:12 Muž jarovo [1695] Re: votrluk
S manometrom by som nič nerobil, ak je raz poškodený už to nespravíš a za tie peniaze to nestojí. Pokiaľ nevieš aký je tam závit vezmi celý redučák so sebou - stačí priložiť a rozdiel v závite je viditeľný.
Keď dochádza bomba tak práve na tomto manometri to vidíš - postupne klesá tlak - cca tak 10 dní podľa toho koľko toho púšťaš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2019 23:45 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: votrluk
Rozdělej ho a podívej se do něj jestli se pružina nebo rafička nezasekla. Ve svářecích potřebách lze koupit nový ale prodávají se redukčáky z jedním nebo i bez manometru takže ho až zas tak nepotřebuješ, stejně na něm skoro nejde poznat kdy bomba dojde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2019 23:25 Muž votrluk [0] Re: Olin
Bohužel už v záruce není, mám ho od února 2017. Nový už mě také napadl, ale nedovedu odhadnout co tam je za závit aby pasoval. Takže díky za tip :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2019 20:14 Olin Re: votrluk
Ja osobne ne, ale pro klid duše bych to řešil novým manometrem. Používáme manometry v práci a žádný problém jsem ještě neřešil. Manometr mám i doma na co2 a taky bez problému. www.pili.cz/…
Pokud máš co2 set ještě v záruční lhůtě, tak je samozřejmostí reklamace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2019 19:40 Muž votrluk [0] – seklý manometr
Ahoj, mám co2 set s nočním vypínáním a manometr (ten ukazující tlak ve flašce) se mi zasekl že ukazuje stále plnou flašku. Ikdyž je z flašky vše dávno odmontované. Setkal se s tím někdo? Dá se to nějak opravit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2019 22:08 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mailla
souhrn praktických zkušeností se skládáním tlakových setů
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
Jak aplikovat CO2 z hasičáku - hodně informací o tlakových lahvích, redukčních ventilech...
rybicky.net/forum/12810

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 91 92

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82380x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/264-co2?od=301