CO2
Ale to já vím, alkalita = KNK neboli kyselinová neutralizační kapacita. Ale to je problematika na velký článek a takových už napsaných je. Ale, DiscusHeckel se ptal: "když budu mít v akvárku rostliny v PH 4- 4,5 a budu přidávat CO2 budou mi tam růst rostliny a popřípadě jaké druhy?". A já se mu snažil říct, že pokud bude přidávat CO2, pH bude ještě více klesat. Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. To je vše.
Z praktického hlediska je skutečně jedno, jestli je akvatest označen jako test "UT" nebo třeba "KNK", protože ve skutečnosti měří alklalitu. Ono ale neuškodí, když si v tomto směru i běžný akvarista udělá pořádek. A ten článek v odkazu tomu může napomoci.
Jenomže i toto téma je takový akvaristický "evergreen" - řeší se a bude se řešit stále dokolečka-dokola...
Ono je v tom značení trochu zmätok, lebo i testy merajúce "uhličitanovú tvrdosť" v skutočnosti merajú alkalitu, čo nie je úplne to isté, ale z praktického hľadiska je to skoro jedno. Asi najlepšie vysvetlené je to tu:
www.prirodni-akvarium.cz/… Jen pro pořádek: alkalita, to nejsou jen hydro/uhličitany.
já vím, díky
Ano nemyslel jsem celkovou tvrdost vody. Doplním tedy, že jsem myslel uhličitanovou tvrdost.
dKH = deutsche Karbonathärte, nebo-li zápodoevropské označení pro alkalitu.
Edit: Nicméně píšeš o tvrdosti vody, což bych opravdu chápal jako o tvrdosti celkové, ale možná jsi to myslel jinak.
a co je dKH, když ne alkalita?
...Je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody. Teoreticky podle tillmanové tabulky by se pak dal orientačně odhadnout, jaké by bylo výsledné pH...
Tvrdost vody je irelevantní, Tilmannova tabulka pracuje s alkalitou.
Ve zdejším atlasu rostlin klikni na lupu neboli vyhledávání a zadej tebou požadované parametry vody a uvidíš které rostliny lze použít. Mnoho jich ale nebude.
Při přidávání CO2 do nádrže pH klesá, takže je potřeba s tím počítat. Na druhou stranu se dá množstvím přidávaného CO2 regulovat i parametry pH. Je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody. Teoreticky podle tillmanové tabulky by se pak dal orientačně odhadnout, jaké by bylo výsledné pH.
0 28.06.2014 13:38 DiscusHeckel – Rostliny v PH 4-4,5
Zdravím když budu mít v akvárku rostliny v PH 4- 4,5 a budu přidávat CO2 budou mi tam rust rostliny a popřípadě jaké druhy ? Tato kyselost bude z důvodu pěstování Discus Heckel.
Díky
Starší reakce
jojo, já většinou stíhám plnit než to je úplně prázdný (tlak ve flašce tak kolem 10-20bar, tehdy plním)
mám podobnou zkušenost, šteluju jen po plnění a ještě občas těsně před tím než flaška dojde. Teď jsem to dával dohromady skoro tejden, než jsem to doladil. A šteluju to podle barvy dropcheckeru, ale taky podle naměřenýho pH
tak s atomizérem to není zas tak teda potřeba, šteluju to v těch svým miníčkách jednou do roka, když plním
samozřejmě, pro někoho je ale drahej
A nebylo by jistější použít PH kontrolér, který by reguloval vypínáním případné odchylky?
jo, nastavit a nechat - kdyby to bylo tak jednoduchý
. I jehlák Camozzi se rozlaďuje a je potřeba ho občas doštelovávat. Počítadlo rozhodně ano.
to máš recht
osobně to počítadlo bublin nedoporučuju a radči si to jednou nastavit a hotovo podle dropcheckeru a reakce živočichů, trvá to dle, ale je to optimálnější
jo, počítadlo doporučuji JBL Proflora, ovšem zpěťák už jejich ne. Ten kovovej zpěťák Camozzi jsem taky šrouboval přes spojku na jehlák, ale lidi to chtěj v cestě co nejblíž k akvárku, tak se tam na něj musí dávat koncovky na hadičku a to už vyjde celkem draho.
tak zpětný stačí jeden a pořádný kovový, sice neudrží vodu dýl jak cca měsíc (stalo se známýmu, ale furt je to velký rozdíl oproti plastovým co to neudrží ani pár dní.
No a lepší než páska je podle těch kdo zkusili, teflonová nit.
A počítadlo bych si rozmyslel, znám pouze dvě co vydrží ten tlak k atomizéru.
Diskuse o pořadí EMV a jehláku je nekonečná, ale profíci se spíš kloní k názoru že jehlák až za EMV aby se utlumily tlakové rázy.
ještě tedy musím dodat - budeš potřebovat teflonovou pásku a spojky 1/8. Na každej závit dáš cca dva závity té pásky a na fest dotáhneš. Mělo by to vše těsnit. Dělá se to v pořadí (od akvária) - difuzor, hned za hranou akvária zpěťák (klidně dva), počítadlo, jehlák nebo elamg. a redukčák.
nebylo to dvakrát, ale vicekrat...asi jsem lama
Opět můj článek v záhlaví a dvakrát!
díky za reakci, ten článek jsem samozřejmě četl, ale zdál se mi ten regulátor takový menší. Ale to není nejdůležitější. A navíc jsem si říkal,že bych to měl vyřešené zaráz a nemusel to shánět dohromady. Ale kouknu na to a uvidím.
A ještě jeden dotaz: chci použít externí atomizér. Jak se řeší regulace? Je nutné někam umístit počítač bublin?
měl jsem podobný, chodí to dobře. Ona se cena ještě může vyšplhat. Ale proč ho kupovat? TAdy seženeš levnější a ověřený. Standartní redukčák z aukra, jehlaák cammozi a elmag. třeba tady:
www.aquario.cz/…
a vyjde tě stejně.
Přečti si článek ze záhlaví.
0 28.05.2014 11:52 trapper – regulátor co2 z ebay
zdravím a prosím o radu či názor na tento regulátor:
www.ebay.co.uk/…
zdá se mi slušná cena, ale... nemáte ho náhodou někdo?
Starší reakce
Cezarmilan ma pravdu!!! Ja mam jeden 10cm hned pod ihlovym a druhy je za pocitadlom bublin.trosku vody sa dostane z pocitadla do hadicky asi tak na 5cm,ale to je vsetko.difuzor mam skleneny a do heho nenatiahne ani kvapku.len nieje spetny ventil ako ventil!!!!!!mal som z membranou gumenou a to asi co2 poskodilo dlho hefungoval!!!!! Teraz mam pruzinkove z gulickou a tie mi funguju uz od noveho roku.
Veď ako píšeš, jeden spätný ventil pred počítačku a druhý za ňou. Rozhodne by som spätné nedával, teda neponáral do vody.
No a môžeš sa v noci pokojne venovať .......
, spánku samozrejme
0 11.05.2014 14:55 badys [0] Ahojte, potřebuji prosím radu od zkušených. Skládám si svůj CO2 set - v klasickém uspořádání s nočním vypínáním přes elektromagnet a spínací hodiny a furt mám takové nutkání použít 2 zpětné ventily takže by to vypadalo takto:
CO2 lahev s hodinami a jehlovým ventilem
elektromagnet
první zpětný ventil - kovový Camozi
počitadlo bublin Dennerle Exact (umístění ve skříňce pod akva)
druhý zpětný ventil asi Dennerle a byl by umístěn kousek za difuzorem a nejraději bych ho nechal už uvnitř akva ve vodě
difuzor Sera s počitadlem bublin, který pro svou správnou funkci potřebuje tlak 1,5bar
Prostě mám strach
nechat vodu v noci téct z akva až do počitadla bublin pod akva, ale nejsem si jist, zda-li už tou svou paranoiou a "překombinovaností" nezačnu narušovat funkčnost systému a navíc jsem ani nenašel samostatný zpětný ventil, kde by výrobce uváděl možnost požití ve vodě.
Díky moc za Vaše názory a reakce k dané otázce.
Ó děkuji, angličtině moc neholduji
Při další výměna bomby tedy přidíám ještě jeden budík na tlak. Děkuji
CFH -- kubických stop za hodinu (Cubic Feet per Hour)
No na budíku mám právě stupnici litry za minutu a u te druhe je cfh a pod tím 0-10bar,tak to nechápu.
Co třeba průtok za hodinu?
CFH je co za jednotku? Nějak to nemůžu najít o co se vůbec jedna.
nejbytelnejší počítadlo bublin co znám je z 0,2L PET... on nemusí být jen atomizer, aby bylo nutno mít vyšší tlak.... ja mám inzulinovou jehlu hnedka u vyvodu z externiho filtru a tech cca 0,8 m vodniho sloupce je taky dost
na to je tu extra vlákno, hledej glutalaldehyd.
Máte někdo zkušenosti s tekutým uhlíkem Invital Carbon?
No externě myslím, nic all in one.
Já právě apeluju vždycky na lidi co si právě nehodlají sehnat osolné počítadlo třeba od JBL nebo kovové z ebay. Někde jim to utíká, kde neví. Když jim měsíc telím ať sundají počítadlo, neudělají, až jako poslední možnost a pak se diví
Počítadlo s atomizérem? To jako all-in-one? Nemyslíš spíš difusor? Ten jsem takhle komplet už někde viděl, skleněný myslím.
Zbytečné není. Alespoň trochu vím, kolik dávám (když nemám pH metr). Lze rozumným způsobem měřit změnu nastavení - dokonce uvažuji, že bych ho dal i do velkého akva k pH metru. Akorát ta montáž je otrava ... alespoň u mě.
To, že je to ošklivé a kazící se nerozporuji. Ale já to mám externí vč. atomizéru. A drží to fakt dlouho (to JBL). Ono je docela slušně zkonstruované. Dokud věkem nepraskne plast, tak není důvod, proč by to nemělo jet. Čím vyšší tlak, tím lepší těsnění
No někdo používá počítadlo s atomizerem
Tak to seš druhý!
Ale jaksi málokdo chápe že je to počítadlo opravdu zbytečné a nejvíc se kazící část systému.
Hloupé je, že s atomizérem funguje málokteré počítadlo bublinek ... tlak je prostě poměrně velký. JBL ProFlora je na tom možná ještě dobře (má to "matice" a je to docela bytelné), mám ho už cca půl roku a s externím atomizérem funguje. Jestli neutíká, nevím. Ale od října jsem bombu neměnil, tak snad ne
Ale ostatním, co se jim jen někam nastrčí hadičky, tomu bych nevěřil.
jsi si jistý že 0.7bar, když 20cfh je už cca 3bary?
Teď honem nemůžu najít převod, ale těch 20cfh mám změřeno že je přibližně tak.
Aha, chybička se vloudila, ja se blbě podíval, omlouvám se.... 0-10bar na budíku, takže momentálních "15" je 0,7bar...
Jen si nejsem jistý,zda tam opravdu rveš tlak 14bar.To je nějak moc.Řekl bych,že pokud ti to ukazuje na černé stupnici na 20 máš tlak cca 3 bary
Jo a proč nejde jak počítat bublinky?NOrmálně na hadici co vede do atomizéru prdni nějaký počítadlo a hotovo
U toho CO2 Atomizeru nejde jak počítat bublinky...
Láhev s ventily, zpěťák, redukčák a spojky jsem zkoušel v kýblu s vodou, vše těsné. Jediné úniky můžou být v napojení hadičky k bombě a napojení hadičky na Atomizér...
Samozřejmě že CO2 mi vypíná pH metr, takže to nonstop nebublá, je tam tolerance +-0,025 pH odhadem, takže tak no. Uvidím, jak dlouho mi bomba vydrží. Děkuji za výpočet ;)
No... Chybí pár informací ale dá se vyjít ze hmotnosti náplně a výstupního tlaku 14bar. Použiji Clapeyronovu rci. Je známa plynová konstanta, hmotnost plynu, z toho se vypočítá objem plynu a z toho lze spočítat, jak dlouho vydrží. Počítal jsem s jednou bublinou za sekundu ale nevím, jestli jsem se u tebe trefil. Za předpokladu, že bude vše těsné (nikdy není), tak je doba výdrže 410dnů. Reálně si tedy myslím, že by ti alespoň půl roku vydržet měla.
300 litrů čistého objemu asi, snižuji pH z 6,41 (večer); 6:30 (odpoledne) na 6 rovných.
Jen se orientačně ptám, neb podle "kalkulátoru" množství ph v závislosti na tvrdosti mám asi přesyceno
80-120mg/l Což je blbost, když jsem nedodával CO2.
Voda pře RO měkká, 130uS.
Minulá náplň mi došla po měsíci, ale to díky netěsnosti (asi), nyní vodní test a vše ok.
A taky do jak velkého akva bubláš, mě teď došla 6kg po 6 měsících, bublám s tím do 500 litrů na cca 20-30mg/l
Nemám ponětí, kolik CO2 projde za minutu přes Atomizér
Odpověděl sis vlastně sám
Ani nevíme kolik o kolik snižuješ pH tedy tvé specifické dávkování
Nástřel: 2-8 měsíců
Já mám 6kg láhev, naplněnou na tlak 50bar, druhý budík mám na zobrazení bar či L/min, tam mám nastaveno 6,5L neboli 14bar. Používám CO2 Atomizer na hadici.
Otázka pro matematiky, jak dlouho mi ta bomba s tímto nastavením vydrží při nonstop bublání?
Nemám ponětí, kolik CO2 projde za minutu přes Atomizér, dá se to nějak zjistit? RYchlost bublinek asi nespočítám okem
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 92
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82873x