Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 109 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:38 Usine – Re: Gabriellka
Tak si pořiď ryby a rostliny které mají tvrdou vodu rádi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:35 Žena Kaala [0] – Re: vaclav
no ja ju prevaram... tak snad to nejako pomaha...a tez pridavam raselinu...vam sa pove zozen si mäksie vodu... ked to proste nejde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:33 Usine – Re: Gabriellka
KH + pH určují velikost CO2 pokud máš KH 14 a pH třeba 8 = CO2 4mg/l Optimum je něco okolo 25mg/l Takže si sežeň měkčí vodu máš ji hodně tvrdou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:23 Žena Kaala [0] – Re: vaclav
no... mne musite trochu pomoct kym zistim o co tam ide :) ... mam iba 14 a chemia je pre mna spanielska dedina vobec toto vsetko kym pochopim este nejaky ten piatok ubehne.. nevete mi to nejako polopate vysvetlit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:18 Usine – Re: Gabriellka
Vyhledej si Tilmanovu tabulku
maniakva.sweb.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:13 Žena Kaala [0] – Re: vaclav
??? aako to myslite? ze uhlicitanova je priamo umerna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:08 Usine – Re: Gabriellka
Pleteš si celkovou tvrdost s přechodnou GH z KH :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:00 Žena Kaala [0] – Re: stetinka
no ja som si stale myslela ze pH je priamoumerne tvrdosti..ale nie je... moze sa to stat... napriklad moze byt tvrda ale kysla voda... sice tomu nechapem ale udajne sa to da :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:54 Žena stetinka [270]
Tak to je zvláštní, tady jim klesá i pH, mně ne, jen tvrdost, tak to tam musím mít zakopanýho psa někde jinde. I když nechápu, jak toho lze docílit (zůstat na stejném pH ale klesat s tvrdostí) :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:49 Žena stetinka [270]
jo, je to tady: pmdd.mrp-cz.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:48 Žena stetinka [270] – Re: Johan
Mně ten odkaz nějak nefunguje sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:47 Žena Kaala [0] – Re: vaclav
jaj aha... sorry som si ho nevsimla... no hej... ok tak berem ze to je v dgh... ale sak tam vazne pise ze N tak preco ? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:45 Usine – Re: Gabriellka
GH v dGH = počet kapek CH : 2
Test pro stanovení celkové tvrdosti /GH/ vody Hardin :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:42 Žena Kaala [0] – Re: vaclav
nevem o akom vzorceku je rec.... ale netreba mi chodit na jeho stranku ked to N mam priamo v teste... ktory mam doma a fyzicky som ho drzala v rukach
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:39 Muž Johan [4945] - Rostliny
Krkovička napsal: Z toho co jsem četl se názory na tuto problametiku dost liší. Problém je, že ve spoustech textech se píše, že: "rašelina výrazně snižuje tvrdost" ale neviděl jsem, že by někdo někde psal o reálných výsledcích testu byť domácího. Opravdu ne? Co třeba zde: pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:38 Usine – Re: Gabriellka
Ten vzoreček je z jeho stránek Vidíš tam nějaké N ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:31 Žena Kaala [0] – Re: vaclav
obavam sa ze som nepochopila :) ... to akoze dgh a N jen to iste? lebo na testoch od rataja pise jednotky v N ... to som snad este dobre videla... tak nevem.. inac mam viac ako 20 okolo 22...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:23 Usine – Re: Krkovička
Dobrá je taky přefiltrovaná dešťovka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:19 Muž Krkovička [0] – Re: vaclav
tak já tvrdost vody asi vyřeším nákupem 20L barelu :) Testoval jsem vodu u mámy kam každý týden jezdím a má vodu mnohokrát lepší než já :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:10 Usine – Re: Gabriellka
GH v dGH = počet kapek CH : 2
Nemáš 20 N ale jestli jsi postupovala podle návodu tak máš 20 dGH (GH)
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 20:00 Žena Kaala [0] – Re: stetinka
mm otazku... mam test od rataja a tam su stupne N... ale gh sa meria aj v DGH ... ako sa preratava??? inac mam cez 20N ... takze vodu pred vymenou prevaram... mate vidiet to mlieko co ostane ked na spodku necham kusok vody s tym vsetkym sajrajtom...takze ako?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 18:23 Žena stetinka [270]
No obarví do žluta, ale řekla bych, že to bledne. Nemám ale stálou zkušenost, zatím to tam mám podruhý. Poprvé jsem hodnoty tvrdosti neměřila, jen pH a to bylo stejný. Mám spíš problém s tím, že ta oda pak nepropouští tolik světla,mám hodně vysoké akva, tak je pak problém s rostlinama, co jsou nižší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 15:41 Muž Krkovička [0] – Re: stetinka
:) hustý a jak moc barví vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 15:35 Žena stetinka [270]
12 a 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 15:25 Muž Krkovička [0] – Re: stetinka
jaké byly výchozí hodnoty vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 14:32 Žena stetinka [270]
Nedávno jsem to tu někde probírala, přidala jsem Tormec a tvrdost spadla až na gh 8 a kh 4, až jsem se lekla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 14:19 Muž Krkovička [0] – Re: Johan
Z toho co jsem četl se názory na tuto problametiku dost liší. Problém je, že ve spoustech textech se píše, že: "rašelina výrazně snižuje tvrdost" ale neviděl jsem, že by někdo někde psal o reálných výsledcích testu byť domácího. není tedy nikde ani jestli pomocí rašeliny mohu pohnout tvrdostí 19 na 7, 10 nebo 18,8 X-)
Další věc je, že si myslím, že bude lepší nejdřív akva založit, poznat vlastnosti vody a její "samoúpravy" a pak teprve začít experimenty se změnami :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 14:15 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Krkovička
Rašelinou toho moc s tvrdostí nezmůžete. Buďte přizpůsobte osazenstvo vodě, nebo jí řeďte. (např. destilkou, nebo dešťovkou)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 14:09 Muž Krkovička [0] – Re: Moucha
Super možnost :) jen s tím asi počkám než načtu více o souvislostech abych tím nějak výrazně neovlivnil kyselost a nezadělal si na větší problémy než je tvrdost ;-)
Jinak teda je to hrozná alchimie papaťála rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 12:24 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Krkovička
pokud pouzijes granulovanou raselinu od Sery tak ta ti vodu nezabarvi
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 12:00 Muž Krkovička [0] – Re: hlavson
Hlavsone,
myslíš, že tetra plant complete by byl ok? Filtr mám bohužel zatím vnitří respektive na výběr ze dvou. Eheim aquaball a Eheim pick up. Nedovedu si představit kam bych tam tu rašelinu nacpal
ano
Ta punčocha by snad šla. Nebarví to moc vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 11:23 Muž hlavson [0] – Re: Krkovička
Na úplné dno bych dal nějaký kvalitní substrát, poté písek a kytky se ti budou množit a porostou jak zběsilé ;-) Vodu můžeš změkčit a okyselit přidáním rašeliny do filtru, nebo jen do punčochy a dát jí blízko k sání filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 10:55 Muž Krkovička [0] – Re: Johan
Díky za odpovědi. Příště budu stručnější, snažil jsem se poskytnou maximum informací abych se vyvaroval odpovědí, které vídám často na fŕu typu:"neposkytl si informace, nelze ti poradit"
1. S tou zrnistostí mám radost. Má obava pramenila z toho, že často čtu, že se kytky potřebují na něco uchytit kořenama a bál sem se, že do toho písku jim to půjde špatně
2. Že písek zčerná nevadí, mám koupený černý
potlesk
3. Světlo bych řešit chtěl ale nenašel jsem zatím žádný bezpečný způsob jak do mého krytu přidělat třetí zářivku. (foto krytu v profilu)
4. Tu tvrdost stejně budu muset asi řešit. Zatím to vidím na ředění destilkou - sice drahé ale podle toho co jsem četl nejbezpečnější varianta.

Ještě jednou díky za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 09:42 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Krkovička
-příště piště dotaz stručněji... (jen taková rada)

1.Tvrdá voda může vadit. Např. citlivější kryptokoryny by měly problémy, ale pro většinu běžně dostupných rostlin to nebude nepřekonatelná překážka. Vyberte si rostliny, které jsou nenáročné a hodně rozšířené. (např. v atlase podle oblíbenosti apod.)
- Rostliny tvrdost ovlivňují - přeci jenom to sou živiny a ony potřebují z něčeho růst. ;-) Ale hlavně snižují alkalitu a to někdy citelně. Ale při pravidelných výměnách vody, které jsou pro zdravý růst rostlin prospěšné, nebude změna tvrdosti patrná.
2. Podle mě je lepší menší zrnitost než větší. V přírodě také nerostou ve štěrku. ;-) Nemusíte se toho bát. Sice někdy začerná, či má větší tendence akumulovat rozkladné plyny, ale to není nic, co by přímo ovlivňovalo kvalitu vody.
3. Lampičkou z boku nesvítit. Nevypadá to hezky a ještě vám budou nakřivo plavat ryby.
-Když nechcete posílit osvětlení, dejte do akvária rostliny, které při této intenzitě osvětlení budou růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 09:26 Muž Krkovička [0] – Tvrdost vody ovlivněná rostlinami a pár dalších dotazů
Ahoj,
omlouvám se, že zakládám nové téma na věci, které možná některým uživatelům přijdou triviální, ale i přes studování hromady materiálů jsem nenašel nebo nepostřehl odpovědi na některé otázky, na které bych potřeboval znát odpovědnosti.Pokud se najde někdo zkušený kdo mi mé dotazy zodpoví, budu rád.
Nejdříve k popisu:
Rád bych založil nové akviško, které nebude jen rostliné ale rostliny budou krásně prosperovat a v celém akvárku se to bude jen zelenat. Nádrž mám k dispozici o rozměrech 80*35*45 cm. Bohužel osvětlení nic moc 2x18W :(. Na dno jsem se rozhodl dát černý písek od flexiobkladů, pod kytky pak bivojky.Pokud bude potřeba jsem otevřený možnosti hnojení PMDD a aplikaci biokvasu vlastní výroby.Rád bych tento týden zapnul filtr (zajetý v jiném akva) do vody s pískem tak aby se se vytvořili kultury a během týdne objednal květenu (v plánu u Rataje)
Teď k mým otázkám:
1. Mám hodně tvrdou vodu (19). Nikde jsem se nedozvěděl do jaké míry tvrdost vody ovlivňuje rostliny a jak s tím bojovat pokud výrazně. Zároveň jsem se dočetl, že naopak rostliny ovlivňují tvrdost vody ale jakým způsobem jsem se nedočetl repsektive nepochopil rozzureny
Může mi to někdo prosím osvětlit?
2. Obávám se, že zrnistost písku bude příliš nízká pro dobře prosperující rostliny. Myslíte, že to bude velký problém? Pokud ano jak nejlépe dno poskládat? je lepší písek naředit nebo navrstvit?
3. Moje osvětlení je opravdu chabé :-O bude mít výrazně kladný dopad pokud ze strany budu přes sklo přisvětlovat lampičkou? Nebude jednostrané svícení dělat problémy?
4. Teď jeden dotaz, který možná bude hodně triviální ale přeci jenom :) Pokusil jsem se u tří rostlin v předchozím akváriu použít matky "Horácovky". U všech těchto kytek mi úplně zčernaly kořeny a rozpadly se. Je možné, že jsem kytky příliš utěsnil molitanem v matce?
5. Plánuji nákup rostlin, bohužel nemám odhad na množství. Rád bych osázel 75% akvária. Myslíte, že cca. 20 rostlinek bude adekvátní?

Pokud bude nějaká dobrá duše, která začátečníkovi poradí, budu moc rád. Až budu mít kompletní seznam rostlin k objednání rád bych ho sem napsal k ověření, že můj výběr je ok.

Díky všem a moc mě nekamenujte :)


Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2010 07:49 R Muž Silent [5949]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2010 07:03 gringo – Re: aleš2
Pro začátek si něco pročti rybicky.net/rady/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2010 01:52 aleš2 – úplný začátečník
prosím o jakékoli rady, chystám se pořídit si akvárium, ale jsem v tomhle směru úplný začátečník, tak prosím o jakékoli rady, jak začít, děkuji za jakýkoli příspěvek.
PS: akvárium mám ale to je asi tak všechno, bez vybavení coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 17:23 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: kubicek45
červíky bych nechal poněkud větším rybám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 16:46 kubicek45 – mouční červy
můžu se zeptat je dobré krmit moučnými červi mám čichavce živorodky a panceřníky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 13:18 Žena JJaanca [67] – Re: vladabehoun09
Ta otázka jestli je akvárko v presentaci byla na Mouchu, zajímalo mě jak vypadaj ty hrany.... ale ono by to asi stejně nebylo vidět.

A to akvárko 40x25x25 za pár stovek co jsem radila níže se ti nelíbí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 12:41 vladabehoun09 – Re: Moucha
kolik bude mít litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 12:30 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: JJaanca
jeste nejni... ale tak do mesice bude, nahradi moji stavajici nadrz "antistres"
zatim resim filtraci a osvetleni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 12:28 vladabehoun09 – Re: JJaanca
Ne neni ja vlastně ani nevim s jistotou jestli ho založim zatim o to uvažuju a snažim se to nastudovat vlastne sem se jeste nezeptal rodiců i kvůli nim má tak malé rozměry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 10:58 Žena JJaanca [67] – Re: Moucha
Já si to nějak neumím představit, je to akvárko v presentaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 10:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: JJaanca
ty hrany vypadaj jako zataveny, neni patrny zabrusovani a presto jsou hrany zaobleny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 10:49 Žena JJaanca [67] – Re: JJaanca
Jinak předpokládám, že filtr, topení atp. máš z předchozího akvárka, že to kupovat nemusíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 10:39 Žena JJaanca [67]
Moucha napsal: a zadny zabrusovany hrany, hezky zataveny, nadhera
Co to znamená "hezky zataveny" ? Uvažuju že si nechám slepit akvárko tady: www.volny.cz/…
vladabehoun09: já si u tohodle sklenáře nechám zhotovit 40x25x25 - mělo by to vyjít okolo 200,- a k tomu kryt (na něm já trvám, nechci jen lampičku) tady:http://www.pet.cz/cz/produkt/plastovy-kryt-klasik-40x25-cm-cerny/
A vyjde mě to na cca 700,- i s poštou.
Nevím odkud jsi, ale můžeš si to o trochu dráž (akvárko + kryt) objednat tady:http://www.nakupniulice.cz/vyhledavani/?string=40x25
Ale cena je pořád dobrá ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 09:45 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: vladabehoun09
treba u sklenare, nebo v dobre akvaristice (Zoo Branik, Sklorex, Vivarium), jo kvalita se musi hledat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 09:41 vladabehoun09 – Re: Moucha
Ale kde si to mám obědnat?:-) V nějakém zverimexu nebo jinde

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [109] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113010x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=5401