Začátečník
jj dik za foto ale ved ked dam chemiu na vytvor.nakteri napr BactoEsex tak nemusim davat vela vela rastlin na vytvorenie nitriv.a bakterii. ci?
Písek si dej jen ten jemnější kdyby jsi je smíchal piskořky které se ti v akváriu objeví ti ty větší kamínky vyhrabou na povrch a ten jemný nebude vidět. Nenáročné rostliny zjistíš takto
: Atlas rostlin-vyhledávání-zadej parametry které chceš např. Typ-akvarijní náročnost-nízká a vyjede ti seznam rostlin.
Takto se nedá poradit, pokud nenapíšeš, jak velké máš akvárko. To je zásadní informace.
Třeba tady se můžeš podívat pro inspiraci:
www.rataj-spk.cz
Klikni na katalog rostlin a pak na nenáročné.
A pak si o těch kytkách můžeš počíst i tu na webu.
0 04.08.2015 22:03 jaro – rastlini
oki a vite mi poradit nejake nenarocne kvetiny co su pre zaciatocnika co vela nestoja?
Jenom doplním, že onu bublinkovou reakci je možné pozorovat třeba i po intenzivnější výměně vody.
Já jenom aby ani to nikomu nepřišlo divné.
Chlor vyprchá z vody mnohem rychleji (v řádu minut - hodin) ... bublinky, které vznikají po napuštění akvária na jeho stěnách, na dekoracích a na rostlinách jsou bublinky vzduchu, nikoliv chloru ... souvisí to se snížením tlaku vody (jde o vyloučení nadbytečného množství vzduchu z přesyceného roztoku) ...
oki a vite mi poradit nejake nenarocne kvetiny co su pre zaciatocnika co vela nestoja?
Chlór není již dnes moderním strašákem, podívej se třeba do vláknen zabývajících se výměnou vody a zjistíš jak se s tím někteří taky "mažou".
No, já mám ve zvyku počkat s rostlinami cca 2 dny po napuštění, až vyprchá chlór z napuštěné vody. Ať je tak netrápím.
Člověče, odhaduju to tak nějak. Musel bych to jít měřit pravítkem, abych ti odpověděl přesně
Nic než vodu, bez těch přípravků a rostliny hned po napuštění, tedy v den napuštění.
a tie vrchne mas velke 4-8mm? a hej je to safe starter od firmy tera
.jj po tych 14 dni po napusteny dat rybky ale kedy dat rastliny? tiez po 14dnoch? a ten safe start tiez nemam dat? a ani aqvatan na odchlorovanie?
Rostliny v den založení a safe start bych si nechal v záloze a vydal se klasickou cestou, kdy bude akvo 14 dní bez ryb, jenom třeba nějaký šneky, dejme tomu 2-3x za tu dobu špetkou šušenýho krmení přiživíš nitrifikační bakterie, několikrát za tu dobu vyměníš vodu a za těch 14 dní nasadíš první ryby, ne žádnou velkou partu, den před i den po vyměníš vodu a akvo se začne definitivně zabíhat.
To záleží na tom, co ti vadí, co ti nevadí. Já bych odhadem řekl, že tu vrchní vrstvu mám stejnou velikost jako ty. Mám cca 3-4 cm písku a na tom cca 1-2 cm toho štěrku. Ale to byla moje volba. Když odkalím hloubkově, tak se to pomíchá, ale mně to nevadí. Rostliny dej klidně pár dní po napuštění. "Bolo mi odporučené dať do vidí od tera safestart." Člověče, někdy je po tobě docela práce to luštit
Takze to bude v pohode a moc sa mi to je pomiešame ten piesok zo štrkom? A aký veľký máš ten štrk. Ten na 4 foto je veľký 4-8 mm. A nemuty sa to moc keď odkalujes? Inak po akej dobeozvem dať rastliny? Bolo mi odporučené dať do vidí od tera safestart. Ze vraj to nastartuje nové akvárko.
Já s tím nemám problém, mně nevadí, že je to trochu pomíchané. Na povrchu převažují ty šutříky a není to taková nuda jako celé bílé dno.
Ale 100 lidí, 100 chutí.
Správně, to si musí každej pěkně odzkoušet sám.
Ono ty šutříky se trochu pomíchají, ale je to na pohodu.
Já mám třeba přesně ten štěrk z fotky č. 4 na povrchu, na křemičitém písku (zrna 1-2 mm). Mám to právě kvůli tomu, že se mně to na povrchu líbí víc než bílý písek
Ale to je věc každého, co se mu líbí. Někdo tam bude mít jen ten písek, někdo si koupí obarvený písek, někdo dá navrch tenhle barevný štěrk. Každý máme jiné chutě
Smíchá se ti to, tedy ty šutříky s tím pískem a stejně nebudou vidět.
Neodvažuji se tvrdit, co by bylo lepší, jenom píšu co bych udělal já, kdybych měl vybírat z těch nabízených možností, ale abych i snad ospověděl, ty kuličky já osobně považuji za tzv. dodatečné hnojení, když už akvo třeba jede a tu možnost to hnojivo s pískem promíchat, jak jsem navrhl, bych viděl jako lepší řešení u nově zakládanýho akvária tzv. z gruntu.
Souhlas, ale je taky hodně rostlin, které budou živořit, když je zasadíš do propraného čistého písku a nebudeš ze začátku přihnojovat. A tou přidanou kuličkou pod kořeny nic nepokazíš. Kytky budou líp prosperovat.
Psal jsem to jako jednoduchý návod, kterým člověk nic nepokazí a funguje to.
A ono zpočátku trvá, než se v akvárku usíldí nitrifikační bakterie a než začnou produkovat dostupnou formu dusíku z detritu. Takže ty kuličky jsou skvělé na překlenutí prvotní fáze.
V jiném vlákně jsem psal, že například nemá smysl dávat kuličky pod hnědovku a pod Egeriu, protože ty čerpají živiny z vody a ne ze dna. Egeria sice ze dna ano, ale převážně z vody.
Jj Ďakujem veľmi moc si mi poradil .konečne jedna jasná polopatisticka odpoved. A nemám na vrch toho piesku obrázok 3 dať ešte aj jemnú vrstvu tých kamienkov obr 4 kvôli dekorácii ? Takže lepšie je hnojív granul ako dať pod koreň rastlín gulicku?
Zkusím být hodně polopatický. Fotku č.1 smíchej s fotkou č.3 a překryj to opět fotkou č.3, tedy bráno zleva a ty vrstvy spodní míchanou 1-2 cm a vrchní 4-5cm a budeš mít dno do začátku a dost možná ještě dále jak vyšitý. Při odkalování nerejt až do dna a projíždět jenom tu vrchní vrstvu, která se bude přirozeným způsobem obohacovat o živiny od ryb.
Nic není černobílé, spousta nenáročných rostlin si dokáže poradit sama a některé toho ze dna ani moc nečerpají. Co vyhovuje jedněm může vadit druhým.
No tak záleží jednak na tom, kolik dusičnanů má voda, kterou do akvárka napustíš a jednak na tom, jak chceš, aby ti rostliny rostly.
Mimochodem, necituju žádné reklamní letáky.
"Pokud nechce někdo zahradničit nemusí strkat ani nic do dna." Nemusí, ale jestli chce, aby kytky pěkně rostly hned od začátku, tak ať tam něco strčí.
Co se ti libi
Ja mam radeji jemnejsi dno.
I když nechceš zahradu, tak kytky potřebují 2 věci:
1) živiny
2) CO2
Ad 1) Když založíš nové akvárko, obsah živin je 0 (pokud nějaké nedodáš)
Ad 2) Pokud tam zpočátku nemáš živočichy, tak ve vodě nebude ani moc CO2
Trochu bych byl opatrný v citování reklamních letáků. I akvárium s inertním pískem má živin ze začátku dostatek. Pokud nechce někdo zahradničit nemusí strkat ani nic do dna. Většinou na to stačí budoucí osazenstvo. Pokud ne, trvá to několik měsíců než se nějaký nedostatek vůbec projeví. Při týdenní výměně části vody se to nemusí stát nikdy. Jen to chce mít rozumné osvětlení.
Omlouvám se za mystifikaci, nemám liapor, ale terramol
www.bonequip.cz/… Pod ním mám hlínu pro vodní rostliny - toto jsem vykradl od místního akvaristy Designera zde na foru. Mám to zatím krátce, ale kytkám se u mně začíná konečně dařit. Dlouhodobější zkušenosti bude mít asi někdo jiný.
No ktorý. Hmm
Máš liapor v 2 až 4 mm . A pod tým alebo na tom.ešte niečo mas
Já mám 2-4mm, ale nemám zatím prezentaci, takže ti to toho moc neřekne
Ale taková zrnitost mi byla doporučena ve vlákně k jílům založenému
a co liapor? cital som tu ze aj to sa dava? a aku jemnost?
0 04.08.2015 15:10 jaro – fin
ok tak idem do obchodu to nakupit. tak ste povedali ze nie stare dno. a ked budem mat len par rastlin tak staci strk a jil.gulicky.?? a ten strk riecny ci kremicity?
U většiny akvárek jsou kytky základ, tak je potřeba aspoň pár základních věcí znát
A proč bys tam nemohl dát ten Dennerle substrát? Jílové kuličky ke kořenům např
www.akva-exo.cz/… nebo jsou další možnosti, např
www.akva-exo.cz/… a další...viz mr.google ;)
Jestli chceš pěstovat kytky,tak si dej jako spodní vrstvu substrát pro vodní rostliny,překryj ho nějakým inertním substrátem a máš klid.Pokud chceš klasické akvo,tak se na to vykašli a zační s klasickým akvarijním štěrkem, nebo nějaký pálený jíl.Se dívám,že každý tady kytkař
Něco odejde a něco zase přeroste, až člověk neví, co s tím.
Jak to napsat? Je víc způsobů, jak můžeš založit akvárko.
Jeden způsob je třeba dolů nasypat to staré dno, překrýt ho novým dnem a při napouštění dávát pozor, ať ti ten binec ve starém dně nezkalí vodu.
Anebo třeba můžeš použít obyčejný čistý křemičitý písek (zrnitost cca 1-2 mm) anebo nové dno - ale pak je třeba nějak dodat rostlinám živiny (viz předchozí příspěvky).
Ty kuličky jsou odhadem cca 2 cm velké. Vypadají jako ušudlané usušené kuličky z jílu. A právě z těchto kuliček se pomalu uvolňují živiny. Proto se dává 1 kulička pod kořeny 1 rostliny nebo 1 trsu rostlin. Aby ty rostliny měly živiny do doby, než se vytvoří funkční dno (osídlené nitrifikačními bakteriemi) a než v tom dně budou bakterie rozkládat detrit.
A rozhodně nic nepokazíš, když po roce přidáš nové kuličky pod kořeny.
Já bych na tvém místě zašel do dobré akvaristiky a hodil bych tam s němi řeč. Ty jílové kuličky jsou natolik běžné, že je snad budou mít všude.
A asi by stálo ve tvém případě zajít osobně na návštěvu k nějakému akvaristovi, který má zaběhlé akvárko, a ptát se na rady.
Staré dno bych nedával vůbec,jak napsal NHKG. Nic takového. Normální zrnitost a k rostlinám ke každé klidně dvě koule hnojiva. Já mám JBL 7+13. A je hodně dobrý a dlouho vydrží. Hlavně vysokou vrstvu dna,já mám vepředu asi 3cm a vzadu 10cm. A hodně rostlin,je totiž možné,že ti jich pár odejde.
tak uz som z toho jelen.mam dat to stare dno alebo nie. ved ked dam ten pisek tak nema ziadne zivyni ste povedali. a viete mi dat link na tie gulicky. lebo nemam ani sajnu ako to vyzera a kolko to stoji. takze ten denerle nemam davat ani tie porovite substraty?
To je důvod, proč jsem raději koupil čistý křemičitý písek 1-2 mm a k tomu nové dno (jako vrchní dekorativní vrstvu).
A ty kuličky jsem dostal v akvaristice jako bonus, protože jsem u nich koupil celou výbavu.
Rostliny ti zakoření i do štěrku a do písku
Na zakořenění je ideální křemičitý písek 1-2 mm, já mám na povrchu ještě nové dno od Rataje.
Ale tyhle písky a štěrky nemají žádné živiny, proto je pak potřeba dát například tu kuličku hnojiva ke kořenům. Zeptej se na ty jílové kuličky ke kořenům v jakékoli akvaristice.
Co se týká těch štěrků, mrkni tady:
www.rataj-spk.cz/…
Dá se to běžně sehnat v akvaristice.
Staré dno je štěrk s nějakým bordelem neznámých parametrů a nemůžeš ho ani proprat. Jílové kuličky jsou pro rostliny mnohem lepší a nemusíš dávat do akvária žádný bordel.
I když nechceš zahradu, tak kytky potřebují 2 věci:
1) živiny
2) CO2
Ad 1) Když založíš nové akvárko, obsah živin je 0 (pokud nějaké nedodáš)
Ad 2) Pokud tam zpočátku nemáš živočichy, tak ve vodě nebude ani moc CO2
Takže pokud chceš, aby kytky rostly a aby neživořily, je potřeba jim něco dodat.
A pak, pokud porostou moc, je stříhej.
Jednoduchý způsob tu už zazněl - viz předchozí příspěvek.
I to staré dno bys mohl dát. Tak se to taky dá udělat. Ale pokud chceš jen pár rostlin, vystačily by i ty kuličky ke kořenům.
Přidat reakci
1 ...... [41] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x