Začátečník
Ano šlo a dokonce to jde i bez toho, tedy natočíš přes sprchu a dáváš rovnou a když používáš studniční, nenecháváš odstát vůbec.
0 18.04.2015 17:18 456 – voda
Ahoj, mam dotaz...vodu do akva.nechavam odstat vzdycky cely den. Slp by kdyby jsem ju dala odstat jen treba 2-3 h.?Dik.
Starší reakce
Pokud jde o problemy zabehu, zmizi az se filtr zabehne, tak po ctyrech tydnech lze cekat zacatek mizeni priznaku nezabehleho akvaria. Tech priznaku muze byt mnoho, v zabehu si clovek nesmi delat ze vseho moc hlavu, prijde nebo neprijde rozsivka, nejaky ten zakal, nejaka plisen, vsechno mozne...
vypadá to pěkně a co se funkčnosti týká určitě lepší volba jak ten filtr do rohu za 500...
Tak, a takhle je to teď správně?
Jen sis nadelila tezsi ulohu nez bys mohla, cim vic vody, tim snadneji to jde
.
Prosperující, plně funkční akvárium. Chci dokázat příteli že na to mám (a nejen finančně). Že se dotoho umim zapálit. Jdu koupit molitan a vyďobávat kousek po kousku .....Ještě jednou děkuji pánové
Tak jinak. Mas precerpat dva az trikrat objem akvaria za hodinu. Rekneme ze mas 20l vody, cerpadlo okolo 100l/h bude akorat, az se to pricpe, pujde to na polovinu.
Voda by mela tect pres 2 az 3cm biomolitanu rychlosti 5 az 10cm/min. Takze budeme cerpat dejme tomu 0.8l/min a tudiz potrebujeme vnejsi plochu biomolitanu okolo 1.6dm2, lepe ale vice, voda smerem do stredu filtru zrychluje.
Rekni mi, chces zdrave akvarium, kde probiha nitrifikace, nebo co nejhezci plast a kolem mesicni krajinu?
Děkuji Vám pánové pokusim se co nejdřív. Ikdyž tímto návrhem moc spokojena nejsem. Zabere to 1/3 mého pidiakvárka
nebylo by lepší koupit rovnou
www.akvarista.cz/… a ten svůj prodat?
Je to uplne jedno, klidne to muzes nechat prazdne. Rychlost proudeni vody v tom stredu je tak vysoka, ze to tam moc nitrifikovat nebude, at je tam co chce. Kolem by mela byt vrstva minimalne 2cm, lepe 3cm biomolitanu.
...jen bych se připojil také s jedním dotazem
Tu vystřiženou část vložit do filtru místo toho originálu??? Mám doma odložen filtr co byl v setu a časem ho možná takto upravím...jen to co je uvnitř filtru...nejenom že tam kloktá, ale navíc má oproti biomolitanu velkou hrubost...tak by bylo asi nejlepší tam dát tu vyříznutou část, nebo už to je jedno??? Díky....
Jde to rezat ledascim, ale nejlepe je vzit manikurni nuzticky a vyzbrojit se trpelivosti. Neni to nejrychlejsi, ale da se to postupnym strihanim a zkousenim udelat perfektni.
....nevím přesně jak to bylo myšleno....ale já to pochopil asi takto...viz náčrtek
možná by to šlo nejlíp řezat tím odlamovacím nožíkem nebo skalpelem.....
edit: pozdě
Vidis jak je az hodne vzadu (za nim je jen tolik biomolitanu, aby dosahl na sklo)? A diry ve spodni casti filtru dozadu nejsou (coz takhle pochopitelne neuvidis).
Ikdyž to ucpu vzádu ,tak jak připevnim tu kostku dopředu ? Mám to na to navlíct ,ale když to dotoho navleču, nepřilehnou mi přísavky ke sklu. Máš někde prosím nějaké foto , jak to myslíš. Jo fakt jsem natvrdlá a neumim si to představit
Ze zadni strany diry zalep, nebo proste ucpi. No a vepredu uz je mista dost
.
NO tak, jakmile tam nacpu filt, tak ho nepřipevním ke sklu. Je na přísavky. Jedině ho připevnit vlascem... pokud se to dá a smí
Mas filtr, ktery nebude nitrifikovat, zjednej napravu co nejdriv, protoze to jiste chces zabehnout, ale tohle:
www.akva-tera.cz/…
se fakt nema zabehnout jak.
Nejjednodussi reseni je koupit vetsi kus biomolitanu, vystrihat do nej tesnou diru, a filtr celou spodni casti kde nasava, do nej zarazit.
S 11W usporkou nad timhle akvariem staci hnojit pravidelnymi vymenami vody (az na nektere lokality, ale v Praze to stacit bude).
EDIT: Jestli chces nejak rostlinam prospet ohledne hnojeni, kup jilove hnojivove kulicky do dna, ty se vyplati vzdycky.
Díky, to je skvělé. Jestli to není nějaký okřehek, tak je to voďankovec (Limnobium). Ale ať už tak nebo onak, jsou to kytky pro stojaté vody. To jsem čekala a to byl hlavní důvod, proč jsem se ptala. Kromě obavy, jak by to snesly ryby, co ještě ani nemám.
edit: o trsu mluvila prodavačka, ale je to spousta jednotlivých rostlinek
edit 2: chtěla jsem jednu, abych zjistila co to vlastně je a jestli mi "nechcípne". Mám jich spoustu včetně malých lístečků s pidi kořínkem (cca 2 mm lísteček + 5 mm koříken). Ale ty větší kytičky už mají některé kořínky polámané (např. do pravého úhlu)
Myslíš-li tu kouli pak ano, ale zabírá dost prostoru a stíní všemu pod sebou, což je pro ostatní rostliny docela škoda.
www.pbase.com/… Chci se optat zda takové to umělecké dílko je vůbec udržitelné a prosperující.
Jinak, kvůli Designerově radě, jsem dřevo přivázala ke kameni, takže je na dně, a najednou i ten okřehek plave pomaleji. Sice se pořád točí, ale teď už jen cca 1x za minutu okolo akvária. Takže až přidám rozstřikovač (rampu), tak to bude snad přijatelné. Pro mě i pro budoucí ryby.
PS: šnekům kolotoč nevadil. Na dřevě jezdili kolem dokola, až jim anténky (nebo co to mají) lítaly.
PS: když jsem potřetí psala to samé (skoro), tak jsem si to zkopírovala - proto je v textu pátý pokus i třetí pokus
Tak poslední (pátý) pokus, jak tu odpovědět. Udělala jsem si registraci...
Díky Romante, díky Designere. SIce to je off-topic, ale poděkovat musím a navíc doufám, že tento třetí pokus jak odpovědět, se na fóru objeví. Jestli víckrát, tak se omlouvám.
Výstup z filtru mám na úrovni hladiny, takže zkusím pořídit nějakou rampu a když to nepomůže, tak omezím výstup z filtru (doufám, že to mu dobře rozumím, protože u filtru mohu regulovat vstup i výstup).
Ta plovoucí rostlina asi vážně bude okřehek !?
To byla první věc, která mě napadla, když jsem ji viděla. Ale říkala jsem si, že to určitě nemůže být ten plevel, co je u nás na každém druhém rybníku
I když mě trošku znejistilo, když mi prodavačka zabalila asi 20 kusů té kytky, i když jsem chtěla jen jednu a říkala, že mi dá jeden trs. Říkala jsem si, že se toho asi chce zbavit a že bych to možná někde dostala i zadarmo
Ale nevadí, mě se tak kytička skutečně líbí a doufám, že u mě přežije.
No a na závěr, zase off-topic. Moc a moc děkuji všem, co tu reagují na fóru a nebo co napsali nějaký článek pro začátečníky. Když jsem koupila tu skleněnou krabici (myslela jsem, že akvárium), tak jsem čekala další náklady (písek, kytky, ryby), ale nenapadlo mě nic dalšího (filtr, světlo) a chtěla jsem už další týden koupit rybičky. Naštěstí jsem při hledání rybek, co by se mi líbily, narazila na tyto stránky. Takže díky autorům i administrátorům. JSTE SKVĚLÍ.
Taky mi plave dřevo z Hornbachu
Nic jiného tam zatím ani neplave. Vařila jsem je hodinu a vyvařila jsem znich 2* vodu tmavou jak černý čaj. Nalít to do skleničky a osladit, asi by se někdo i našel a napil se.
Koren zatiz, on casem nasakne, ale podle velikosti a stavu to muze byt za ruzne dlouho, takze se priprav na to, ze kameny jako zatez tam nemusi byt az tak kratce a podle toho k te zatezi pristupuj. V kazdem pripade se priprav, ze muze dost barvit vodu do hneda. Neni to na zavadu, ale ceho je moc...
Jestli je ta rostlina na hladine
rybicky.net/atlasrostlin/lemna_perpusilla , tak to je sileny plevel, to roste i kdyz nechces
.
Ten výkon můžeš přiškrtit a pokud máš tzv. roztřikovací rampu, tak jí nainstaluj, čímž se ten proud rozmělní, jinak vývod v úrovni hladiny, tak napůl.
0 01.03.2015 19:09 pipes – kolotoč?
Mohla bych Vás tady poprosit o radu?
Před týdnem jsem založila akvárium. Jsou tam zatím jen různé kytky a dva šneci (doufám, že dva samečci amplulárie). 125 litrů je hrubý objem akvária (kostka o rozměrech 50x50x50cm), externí filtr Eheim Ecco Pro 200 (pro 100 až 200 litrů). Fotku sem dát nemohu, protože pořád ještě fotím na analog.
Teď problémy, které mám, ale na které se neptám:
1) dřevo (speciální akvaristické koupené v hornbachu) plave u hladiny. Někde jsem četla, že ho mám na týden namočit do kbelíku s vodou, aby nasáklo, ale protože má takový tvar, že se do kbelíku nevejde, tak jsem ho šoupla rovnou do akvária (nejdřív jsem teda zkusila v hrnci vyvařit jednotlivé "roky"). Už je tam týden a pořád plave. Asi ho přiváži k nějakému kameni, jen pořád doufám, že přece jen klesne ke dnu sám.
2)líbí se mi plovoucí kytky - takové ty s malými lístečky na hladině a kořínky směrem do vody - tak jsem je pořídila, ale nevím jak se jmenují, protože na účtence z obchodu je název kytky, kterou když jsem našla v rejstříku, tak je to něco zcela jiného (něco jako dlouhá a jemná štětka na čištění lahví).
A nakonec problém, se kterým si nevím rady a nikde jsem nenašla odpověď (hledala jsem v článcích i ve fóru). Mám pocit, že se mi dřevo i plovoucí kytky v akváriu točí jak na kolotoči.
Má být vývod filtru nad hladinou nebo pod hladinou? Nemám nějak přiškrtit filtr? Nebo přilepit ke sklu nějakou věc, která by proud odklonila, aby tam zůstala klidná zátočina pro kytky? A co tomu řeknou rybky (až se odhodlám nějaké pořídit?)
Těžko soudit, možná by pomohlo se zaregistrovat, udělat prezenataci předmětný nádrže a celou věc řešit více komplexněji s daleko větším počtem lidí, jejich názory a připomínkama. Výměna dna je jak píšeš, tak trochu začátek, ale není to věc neproveditelná a dá se zrealizovat s minimálním omezením kvality života. Vše je zde v příslušných vláknech vícekrát popsáno.
No prave toho ja se bojim , bud pisek nebo kaminky ale ne oboje, vlastne kdyz vymenis dno tak to je jak kduyz zacinas od znova...ja nevim,asi nebudu delat zadny zmeny.
Ten písek ti štěrkem propadne ke dnu. Osobně bych volil jednom jeden substrát(písek, štěrk) a buď ten písek třeba obohatit o nějaké pozvolně se uvolňující hnojivo, typu Osmocote a nebo ve var. štěrku třeba s výživovým již tv. hotovým substrátem, jako podkladního materiálu, pod tím štěrkem.
No prave ze chci nakoupit jeste nejake rostliny a rikala jsem si ze tam dam ratsi ten substrat
a kdyz uz budu ho tam davat tak jsem si rikala proc ne zmenu ...a navic ten pisek do diltraci se mi moc libi,nechci menit celi dno treba tam nechat 1cm kaminku a na to dat ten pisek, popripade substrat.
Ne, nemám. V hlavním akvárku mám jen ten písek (některé kytky by jistě ocenily i výživnější substrát, ale není to nezbytně nutné, pokud nepěstuješ náročné rostliny, máš rybky, měníš vodu...) - a vlastně pod jedním druhem saggitarie mám hřebíky, které jí možná pomohly? během sklovatění v karanténě(cca měsíc a půl), pokud to nebylo transportem, nebo nedostatkem něčeho jiného.
Pokud máš jen hnědovky, vhodnou vodu, a kamínky splňují nároky všech obyvatel, jak psal romant(ostrostí, chemismem), tak dno ani měnit nemusíš. Většina nenáročných kytek poroste jakžtakž v relativně velkém rozsahu frakcí substrátu(viz články a atlas tady), proto jsem se ptal na ty druhy rostlin.
a chci se te jeste zeptat, mas pod tym piskem do filtraci i supstrat ?
Tak zrovna Hnědovka se do substrátu nesází a kdyžtak, jenom přihrnout konce kořínků, aby ta část odkud vyrůstají listy byla nad substrátem. Připevnit na kořen, kamen, zn. ideál pro hnědovky.
Rostlinu mam Hnedavku Kridlatou
Jaké kytky?
Některé nejlépe rostou v "bahně", jiné chtějí ideálně písek, a další nesmí s kořeny do špatně prostupného substrátu. A některým nepomůže sebelepší substrát, jakýkoliv. Obzvlášť za trošku horších podmínek. Jaké jsou další podmínky v akváriu?
(Většina mých rostlin se spokojila s pískem do filtrací (velikost většiny částic do 1,2 mm) - je levný a mně se líbí.)
Není kamínek, jako kamínek, třeba takovej štěrk o frakci 2-4mm tvořenej kulatejma kamínkama neobsahující vápenec, vcelku solidní dno do akvária nejen pro začátečníka. Písek, třeba tzv. betoňák ze stavebnin, taky dobrá volba. Horší, tedy nevhodné jsou dna tvořená drceným kamenem, často se prodávají právě ony světlý mramorový drti a taky tmavší čedičový, kde je problém s tou ostrostí a u toho mramoru s tím vápencem, který ve větší míře není jako dno vhodný. Docela dobré vodítko máš zde.
rybicky.net/clanky/586-galeje-s-vyberem-vhodneho-dna 0 28.02.2015 14:01 kytka – dno
Ahoj, jsem zacatecnik a chci se poptat , cetla jsem ze kaminky nejsou moc dobre pro kytky ze pry je lepsi pisek , je to tak?Je pravda ze mam kaminky a moc se jim nedari.Dekuji za vase odpovedi, budu rada za jakekoliv reakce - krome nadavani ;)
Starší reakce
Jak pise Horac. Kdyz to v octu "strasne sumi", muze Ti prodejce klidne zpivat koledy, ale na vhodnost toho materialu na dno to nebude mit vliv
.
Hergot dyk jsi včera psal, že to v octu "strašně šumí". Šumí křemen v octu? Ne, nešumí. No tak to není křemen. Tečka.
Navazuji na vcerejsi akci sliz ve filtru. Vyměnil jsem cast vody a nechám to bez dalšího zvláštního zasahu. Akvárium je zatím čisté a rybky aktivní bez známek nějakého nasledku vcerejsiho zásahu. Byl jsem dnes u prodejce kamenné drtě a potvrdil mi ze se jedna o kremenou drť a ze je běžně pouzivana. Tak jsem se rozhodl že tomu necham nejky čas a uvidime. Martin
Ako som hovoril, pominie to samo, len sa treba držať zásadám zábehu a nič nederatizovať, nič nechlórovať, nepucovať a nesterilizovať. Takže filter si nevšímať a poštudovať tému "zábeh" akvária
Jen doplnim, že tím vyvařením filtru si zabil max 1% něco nehezkého (záměrně neříkám škodlivého) a 99% toho dobrého, co jsi celou dobu budoval.
Ty kamínky jsou sajrajt a taky jsem se na ně nachytal. Ucpaly ti filtrační hmoty, bakterie se neměli kde usadit a vzniklo z toho toto. Stačilo filtrační hmoty propláchnou v lavoru vodou z akvária, tak jak se to má dělat vždy.
Touhle dobou budeš mít většinu jemných bílých částeček, co se z té drtě ovolňují, asi už pryč = zachytili se ve filtru a z něho si je vyčistil (možná ještě při odkalování se budou postupně uvolňovat). Stále ale zůstává chemické ovlivňování vody. Existují nějaké rostlinky i ryby, co mají radši takovou vodu, ale výběr bude dost omezen a myslim, že nic z toho, co tam teď je to nebude. Takže asi znovu založit a jelikož ani filtr není po tvém zásahu správně fungující, tak bych dal ryby na měsíc někde stranou (jestli máš možnost do dlouhodobě zaběhnutého akvária). Jinak mě subjektivně se pro rychlejší znovuzaložení osvědčil Sera Nitrivec.
A já doplním rozhodně teď chvíli nešahej na to dno (myšleno neměň ho), protože tím by jsi zlikvidoval i to poslední málo bakterií, které ti snad v akva zůstalo. Prostě jen měň vodu jak ti radí přede mnou, pokud máš čím měř NO, krm střídmě a sleduj chování ryb.
No tím vyvařením filtru jsi se vrátil o měsíc zpátky a zřejmě máš více-méně nově založené akvárium bez nitrifikace. Jestli chceš opravdu zabránit fatálním následkům (třeba úhynu těch neonek), měň denně 1/3 objemu vody, dokud tam zase nebudou podmínky k přežití ryb.
Přidat reakci
1 ...... [44] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x