Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2014 20:29 Muž cezarmilan [590] - Rostliny
Moje skúsenosti hovoria to isté, čo vraví romant a v 300-vke už robili radosť. Čím ich je menej, tým viac neplechy narobia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2014 18:25 R Muž romant [27741] Re: Jana
Neměl bych je v menším počtu než 10 a ne v menším akváriu než 100 litrů, toť můj názor a zkušenost s touto rybou. V měnším jenom jako jednodruhovku, strikteně, ale nebude to takový pěkný pokoukání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2014 18:07 Jana
to je jako pro 4 parmičky 54 litru malo? to akvarko dělam jen pro parmičky,aby byli pryč od ostatnich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2014 17:57 R Muž romant [27741] Re: Jana
Útočí ze dvou příčin. Je jich málo, ale narážíš na velikost akvária a za další, což si myslím je podstatnější, ponouká je k tomu chování kvalita vody, jmenovitě vyšší hodnoty N látek, takže denně měnit vodu. Pokud to další akvo bylo v provozu, je tam funkční filtrace, rostliny, prostě jede jak má, lze o tom uvažovat, ale bude to z bláta do louže, protože objemově to bude to samý, jestli se nepletu, takže spíš odlovit ty dánia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2014 17:51 Jana
ja v tom jasno mam, vim že musim počkat,v tom članku pišou po tydnu se mužou dat par rybiček do nově založeneho akva,jde mi o to aby ji vic neubližili a parmičky začali utočit až ted.ted si nevim rady.............ano mužu si za to sama,vim už davno,nikdy bych neřekla že to muže byt takova věda a jak už jsem psala přišla jsem k tomu jako slepej k houslym ale stalo se,špatnej začatek,špatnej vyběr,vim,jen aspon radu co ted s tim? nechat to bejt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2014 17:40 R Muž romant [27741] Re: Jana
Ano doškubou, to nejde dohromady. Třepetající se ocásky dánií budou pro parmičky jak červenej hadr na bejka, je to na ně malý a je jich tam málo, klasickej kruh, kterej má řešení ve změně osádky. Na zbytek dotazu odkáži na horu do tohoto vláka na modrej rámeček, neb vše ostatní mě příjde jako ztráta času, měl jsem za to, že v tom máš jasno, ale je třeba číst, číst, číst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2014 17:35 Jana
chci se zeptat,včera napadly parmičky jednu Danio pruhovanou a uštiply ji ocasek docela dost,včera jsem rozjela to druhe akvarium i s rostlinkama,ode dneška tam je voda,nic jsem do vody nepřidavala,ale to akvarium už fungovalo,kdysi tam byli všechny moje rybičky dokud neonemocněl sumeček,pak tam byl sam v karanteně a ja si pořidila druhe stejne akvarium,jde mi o to,zda zitra mužu dat parmičky do toho akva nebo musim čekat aspon tyden,ikdyž to akvarium už fungovalo a ještě do nedavna fungovalo,dohromady měsic.Ja vim že jsem si neměla pořizovat parmičky k těmhle rybkam,ale stalo se,a ted se bojim že tu jednu doškubou uplně :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.09.2014 09:37 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: 77Dasa
77Dasa napsala: Dnes jsem si přinesla od řeky pár naplavenin.Odrbala je kartáčem v horké vodě a dala do nádoby s vodou,kde je ponechám asi 2 týdny.Je třeba do té vody něco přidat(hypermangan,ocet,nebo třeba sůl), aby se daly bez problémů použít v akváriu? Nerada bych si tam něco zavlekla.
Prevaruju co muzu, soupnout do vany se Savem je taky mozne (Savo se rozlozi, takze nenastane zadny problem).

Cituji z cs.wikipedia.org/… :
"Od poloviny 80. let 19. století jsou pseudomonády využívány v biokontrole či také biologickém boji se škůdci zemědělských plodin. Nejlépe jsou v tomto ohledu známy výsledky postřiků obsahujících různé kmeny P. fluorescens (např. CHA0 nebo Pf-5)."
Na tohle info mne dovedla Turbinka, tohle mne ani nenapadlo.

A ted si vem, ze se do vody neco takoveho dostalo, pac na polich toho asi zrovna malo nebude, ze by to moc ublizovalo lidem nevim (a kdyby, asi by se to nepouzivalo), ale ryby to pozabijet umi, je to jedna z nejrozsirenejsich bakterii, zpusobujicich nafouknuti ryb.

A neni to jediny patogen, ktery si muzes zavlect, ja bych to bez dezinfekce neriskoval. Samozrejme ze si casem do akvaria zatahnes ledacos, ale cim mene sanci, tim lepe. Jine nazory znam, a dokazu i argumenty k nim respektovat, nicmene tohle je muj nazor a drzim se ho.

Dezinfikuji co mohu, vcetne kazde nove rostliny, a to i od lidi, u kterych vim, ze maji krasna a zdrava akvaria, protoze co neci ryby zvladaji, to me zvladnout nemusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 20:25 Muž cezarmilan [590] - RostlinyRe: Danila
Neviem či je dobré v začiatku svietiť 12 hodín :-) Ak bude málo živín pre rastliny, tak sa to zariasi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 19:57 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: danca
Ta teplota rostlinkám nevadí, budou při ní růst.

pH bych teď nějak dramaticky neřešil, alespoň dokud nepřijde na výběr vhodné osádky. Pak je lepší se těmi parametry alespoň orientačně řídit. Ale obecně jsou kapkové testy o něco přesnější než papírkové, jak tady již zaznělo. Na tyhle čísla z papírků bych se radši nespoléhal.

Ta rostlinka může uhnívat třeba kvůli tomu, že trochu pomaleji mění listy ze suchozemské na ponořenou formu. Jestli je to jen tahle jedna rostlinka, dal bych tomu ještě čas.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 19:27 R Muž romant [27741] Re: danca
Vidím, že jsi se registrovala dnes, tak jsi jistě obdržela vzkaz s doporučenou zajímavou četbou určenou nejen pro začátečníky(nebo zde nahoře ten modrej námeček), mrkni na ty odkazy a jako další bych doporučil, až se trochu rozkoukáš, vytvořit vlastní prezentaci předmětnýho akvária a uvést co nejvíce údajů o nádrži, technice, rybí osádce atd. Prostě tím, že dáš co nejvíce informací, odpadne dotazníková a zdlouhavá metoda jak se pídit po informacích, aby odpověď, rada, mohla být co nejkonkrétnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 19:04 danca Re: Danila
Vodu jsem měřila papírkem DAjana, ph papírkem. Takže myslíte že rostlinka uhnívá kvůli nedostatku svícení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 19:02 Žena Danila [4486] - SumciRe: danca
Zdravím, čím jste měřila hodnoty vody? Pokud to byl papírkový test, tak je přesnější hodnoty vyčíst z křišťálové koule ;-) Co se svícení týče, Vás systém rostlinám nejspíš vůbec nesvědčí, lepší svítit např. od 11:00 do 23:00 nebo nechat jen polední cca dvouhodinovou pauzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 19:00 danca - Sumci – Uhnívání rostlinek
Dobrý den, máme doma akvárko 96 litrů asi 3 týdny zatím bez rybiček, ale rostliny máme nasazené na dno jsem dala substrát pro rostliny na to štěrk a zasadila jsem rostliny. Akvárium má teplotu 22 stupňů, zatím nepřitápíme nevíme jestli mají mít rostlinky více stupňů nebo ne. Ráno svítíme 1,5 h a odpoledne od 14:30 do 23 hodin. Dnešní test vody má výsledek: Ph:7,2 KH: 0 GH:7
Všimla jsem si že jedna rostlinka uhnívá odspodu ale když jsem si ji donesla domů a zasazovala tak jsem ji rozdělila na dva trsy tudíž jsem z ní udělala 2 rostlinky (zakucelka oválná)
Seznam rostlin v akváriu: štípatkovec amazonský, plevuňka rubra, bahnička nízká, zakucelka oválná, sedoulek malý, šplhavník krásný, a štípatkovec malokvětý. Dali jsme biofiltr i hnojivo na rostliny. Chtěla bych vás poprosit o radu ohledně rostlinek a hodnoty KH, hodnota 0 mě zneklidňuje. Děkuji za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 18:02 R Muž romant [27741] Re: 77Dasa
Do vody v nádobě nic nepřidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2014 18:02 R Muž romant [27741] Re: Jana
Já začátečníkům radím, to Ph neřešit, jak jsem psal, chce to nabrat nějaký vědomosti a začít chápat souvislosti a řešit ph v čerstvým akváriu mě příjde jako zbytečný, nehledě na to že nevíme jak se k těm hodnotám dostáváš a zda-li lze ty hodnoty alespoň rámcově považovat za vypovídající. Samozřejmě, že se zde dá napsat, nečteš nevíš, tak proč kupuješ ryby co tzv. snesou nižší Ph než máš a nepřizpůsobíš osádku parametrům vody, který máš. Ovšem když už je to jak je, bych to fakt neřešil a nechal akvo začít řádně fungovat a ono se to bude jistě posunovat. Jinak ty výměny vody v zaběhnutým akváriu po tom týdnu, ale v akváriu který nemá ještě pevně ustanovenou nitrifikaci a jsou tam už ryby, rozhodně měnit častěji a to klidně obden, to je daleko lepší než řešit teď hned Ph.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:56 Žena 77Dasa [1] - společenské akvárium – kořen
Dnes jsem si přinesla od řeky pár naplavenin.Odrbala je kartáčem v horké vodě a dala do nádoby s vodou,kde je ponechám asi 2 týdny.Je třeba do té vody něco přidat(hypermangan,ocet,nebo třeba sůl), aby se daly bez problémů použít v akváriu? Nerada bych si tam něco zavlekla. První "kus klacku",který jsem měla připravený se začal ve vodě rozkládat a přece jen bez nějakého toho dřeva to není ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:49 Muž Koště [112]
Pokud tě to PH 8,2 tak trápí, tak můžeš najít jiný zdroj vody (já si vodu na výměny vozím také v kanystru odjinud). PH mi taky mírně snížilo přidání kořene do akvária.

EDIT: Určitě je těch možností víc, rašelina, komerční přípravky, ale osobně volím pro mne tu jednodušší cestu bez starostí a neustálého měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:42 Jana
To zni rozumně,tak tedy zitra koupim dalši kaminky,vymeju je a dam to tam,pak zasadim ty rostlinky,popravdě řečeno mě se moc do druheho akva nechce,ze začatku jsem si řikala že jo a ted asi si jenou upravim toto,jak často mam měnit vodu? jednou tydně?měnila jsem v neděli a chci zas v neděli,je to spravně? ještě mě trapi to ph, 8,2 je pry hrozně moc a všechny rybičky co mam snesou max 7,5 včera jsem prvně přidala Ph minus a jedna parmička,ktera byla skoro pořad u teploměru zalezla dneska už plave i s ostatnima a je čilejši
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:29 Jana
Ano,jen se toho akvarka trochu bojim,měla jsem tam sumečka v karanteně kterej měl plisen .... :( je oplachnute,ale nevim,i ten filtr co tam je ta houbička,to asi je cele od toho leku co jsem tam davala.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2014 17:25 R Muž romant [27741] Re: Jana
Tím, že pomalu přidáš trohu štěrku, budeš rybičky stresovat rozhodně méně, než když tam budou hnít ty rostliny v košíčkách. Žádný vyndávání, zandávání, napouštění, vypouštění, tak se to nedělá, všechno pěkně s citem a za provozu, jde to a není to vůbec složitý. Ber to tak, že jak už jednou je akvo založený, už se budeme bavit o jeho případných úpravách, ale za provozu s vodou, rybama a vším co k tomu patří. Větší zásahy si podržíš častější výměnou vody.
Edit: Kolegyně píše o tom, že dno je dosti hrubé, což je sice pravda, ale já na to opáčím, no a co, hlavně když to jsou kulatý kamínky, který se budou dát efektivně odkalovat. Ono poznat "výhody" hrubozrnnějšího dna, není od věci a když už uvažuješ o té další nádrži, tak bych tuto ponechal s tímto dnem a tu další s jemnějším štěrkem a budeš moci krásně a osobně porovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:20 R Žena Turbínka [2555] Re: Jana
To dno je dosti hrubé a nové rostliny, které si pořídila v tom košíčku neporostou. Vyndej je, jak psal Roman, a zasaď někam do zadní části nádrže. Obtěžkej kamínky a popřemýšlej o tom zda nerozchodit to druhé akvárko od začátku s plnou parádou - pořádné dno, hodně prospěrujících rostlin, filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:17 Jana
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 17:15 Jana
tak ja už přidavam 2 den PH minus jinak přikladam foto akva, nechci stresovat rybičky tim,že budu přidavat dalši kaminky :( to bych je musela vyndat,dat kaminky a pak zas pustit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 16:58 R Muž romant [27741] Re: Jana
Neřeš Ph vody a nic tam nepřidávej, na to máš čas až pobereš nějaký základní znalosti a budeš lépe chápat souvislosti. Ty rostliny určitě vyndej z košíčků a zasaď, ta vata tam bude jenom hnít. Takhle je to na dvě věci. Chce to aspoň fotku toho akvára. Ideál je se zaregistrovat a zřídit si prezentaci předmětnýho akvária, aby se dalo daleko lépe odladit, co je špatně.
Edit: Už jsem se k nějaký fotce dopátral(jak se řešila nemoc), ten štěrk je sice trošku větší, ale v pohodě, pěknej kulatej.
Edit2: Toho štěrku je do tvého vária, aby bylo cca 5cm dna, kolem 15kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2014 16:50 Jana
Kaminky ostre nejsou,a asi tak 5mm,koupila jsem rostlinky a dala jsem je do akvarka s těma košičkama,protože tam nemam moc velkou vrstvu kaminku,mam tam dva pytle kaminku jak mi bylo řečeno ve zverimexu,že dva stači na 54l a nejde mi tam moc ty kytičky zahrabat,tak jsem to nechala v košičku,jinak se chci zeptat naše voda co tu mame ma 8,2 PH,takže přidavam PH minus,chci se zeptat,to pokažde co měnim vodu tak než ji tam dam tak musim přidavat do nove vody kapičky PH minus?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2014 19:29 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: Jana
Tak několik z těch kamínků vyberte z nádrže, pokapejte je octem a podívejte se, jestli nešumí. Jestli ano, bylo by dobré to dno vyměnit, protože nebude vhodné pro růst rostlin.

Jak velké jsou ty kamínky? Vhodná velikost končí někde kolem 5 mm, protože u větších se těžko odkaluje, zapadá mezi ně organický odpad a dlouhodobě se pak zhoršuje kvalita vody.

Nemají ostré hrany? Některé rybky by se o ně mohly poranit.

Je lepší něco pod písek dát, i když to nějak jde i bez toho. Například zasunout jílové kuličky ke kořenům rostlinek, připadně výživný substrát pro akvária, dá se použít taky Osmocote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2014 18:37 Jana - Miniakvária
Ja mam kaminky světlehněde a bile,jinak moje rybičky mi štouchaj do prstu když jsem něco potřebovala a strčila tam ruku,nebo když kontroluji vodu i když mam teploměr tak radši ještě i prstem :) ja asi tam budu muset dat i něco pod ty kaminky ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.09.2014 16:15 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Jana
Nektere druhy ryb, kdyz se v akvariu citi dobre, Ti jde okamzite s nejakym zasahem "pomahat". Az kdyz se tam hrabes vic, jdou se radeji schovat. Specialne nektere cichlidy dokazi poradne prekazet, koukaji co se kde objevi k sezrani, a i kdyz je odstrcis prstem pryc, nacpou se okamzite zpet. Ale nejen cichlidy, tetra cisarska mne kdysi vzala za chloupek na ruce, ono to stiplo, ja se lekl, a jak jsem vyhodil ruce z akvaria, ohodil jsem vodou co slo :) . Ryby v akvariu, kde se citi jiste, nejsou az tak plache, a i ryby ktere obecne za plache povazovany jsou, dokazi plavat zcela napadne a viditelne, kdyz citi, ze se maji kdykoli rychle kam schovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2014 15:21 R Žena Turbínka [2555] Re: Jana
Sázet rostliny či přesazovat můžeš když jsou ryby v akváriu, jen je to pro ně docela stres, takže nědělat moc často. Otázkou je jak moc vhodné dno nyní v akváriu máš, zda není moc hrubé či ostré (drtě) či s obsahem sloučenin vápníku (nevhodné pro rostliny, když dáš pár kamínků do octa tak šumí). Pořádně "okytičkovanej" kořen je sice fajn na oko, ale většina rostlin co se vážou na kořeny (anubiasy, microsora, mechy, bucefálky) patří spíše do katerogií pomalu rostoucích a ty potřebuejš akvo kvalitně zazelenit hlavně rychlerostoucíma rostlinama (většina stonkovek) a vhodné by byly i plovoucí rostliny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2014 15:14 Jana Re: romant
nebo mužu zasadit rostlinky i když jsou v akvarku rybičky? mam na dně jenom kaminky a nebo rybičkam muže vystačit nějakej pořadně okytičkovanej kořen,jeden kořen s kytičkou mam,tak by byli dva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2014 06:03 R Muž romant [27741] Re: Jana
Takže když to zjednoduším, tak rybky půjdou po řádným záběhu novýho akva do lepšího a po dalším měsíci do stejně dobrýho. No, proč ne, když to bude udělaný jak má, tak nějakej ten stres z přelovování bude rychle zapomenut. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 23:09 Jana
Tak po přečteni krasneho članku pro začatečniky s akvaristikou rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou mě napadlo,jak mam dvě akvarka,že bych to jedno,ktere je ted nevyužite založila dle toho se všim i s rostlinkami a vše podle članku,tam bych po měsici dala všechny sve rybičky samozřejmě vše jak ma i s sačkem aby si rybičky zvykli na novou vodu a tim padem by se mi osvobodilo to špatně založene akvarko a to bych udělala stejnym zpusobem a tam bych přemistila pulku rybiček a měla bych dvě akvarka dobře založena a rozdělene rybičky,jen snad rybičky nebudou moc vystresovane že pujdou sem tam
Jinak všem moc děkuji za rady a ohromne diky za tento članek,škoda jen že jsem si ho přečetla až dneska,na sve rybičky jsem si už moc zvykla a nechci davat ani jendu pryč,budu se snažit abych jim bylo dobře :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 16:11 Muž Koště [112] Re: Marcel G
Díky za odkaz na článek na stránkách i rady.

Akvárium nechám pracovat, za těch 5 týdnů se to musí snad rozjet dostatečně. Budu měřit NO2 a osádku přidávat postupně.

Díky všem kteří se snažili pomoci ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2014 16:06 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Marcel G
Marcel G napsal: Při zakládání akvárka "suchou cestou" se tam přece žádné rostliny nerozkládají (alespoň mně ne). To je zvlastni, mne se u presazene rostliny vzdycky nejake ty koreny rozlozi, nedokazu rostliny presadit totalne bez poskozni korenu ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.09.2014 16:02 Marcel G - CichlidyRe: Designer
Tohle můžu potvrdit. S vodovodní vodou se nic moc nestane, ani když na ní bude pražit 14 dní sluníčko. Jiný kafe je to s akvarijní vodou nebo s vodovodní vodou ve sklenici, do které přidáš trochu zeminy (což se asi víc podobá těm našim podmínkám v akva, a na to asi Johan narážel).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.09.2014 16:00 Marcel G - CichlidyRe: Turbínka
Předně jsem rád, když si někdo umí svůj názor obhájit. To respektuji. Nemyslím si ani, že se ve svých názorech zásadně lišíme. Jen mi prostě při pročítání fóra přišlo, že se někdy vytrácí (dle mého názoru) důležitější věci v záplavě (konstruktivní) kritiky nevhodně zvolené kombinace počtu a druhu ryb na přidělený životní prostor. Chtěl jsem jenom poukázat na to, že je podle mého názoru lepší chovat třeba neonky v 50L akváriu, kde se bude všemu dařit, než malé rasborky ve 100L akváriu, kde budou mít špatné životní podmínky. Když je přece (jakýkoli) organismus ve stresu, tak ho zajímá jen to nejakutnější. Když budu mít úžasnou manželku, přiměřené množství peněz a dobrou práci, tak mi nebude příliš vadit ani bydlení v 1+1. Ale vždyť na tom se jistě shodneme. Nechtěl jsem prudit. Jen poukázat na druhou stranu mince.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:57 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Johan
No mozna se budes divit, ale mel jsem na balkone 14 dni sklenici s vodovodni vodou, a mimo toho, ze se ji dost odparilo, se ji vubec nic nestalo, na pohled rozhodne ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:49 Marcel G - CichlidyRe: Heimdall
Heimdall napsal: To se pak množí jako čert a "potravu" berou z rozkládajících se zbytků přítomných rostlin.Ten můj původní příspěvek byl tak trochu cílený. Při zakládání akvárka "suchou cestou" se tam přece žádné rostliny nerozkládají (alespoň mně ne). Potravu ty bakterie získávají buď z výživného substrátu/zeminy nebo z odumírajících mikroorganismů. Šlo mi o to, že KarlosS tvrdil, že bez odpadu (ve smyslu vyprodukovaného či uměle dodaného odpadu) nitrifikace neproběhne. Já se snažil poukázat jen na to, že zdroje amoniaku se neomezují pouze na krmení a výkaly ryb (= bakterie se mi namnoží i v akváriu bez vody [s vlhkým substrátem], kde nekrmím a žádné ryby mi tam neplavou). Toť celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:46 R Žena Turbínka [2555] Re: Marcel G
A co ti brání začátečníky motivovat sám k vytvoření lepších podmínek pro jejich svěřence? Máš tu možnost, když já (a nejspíše i jiní) to neděláme ve tvých očích dobře, ukaž nám jak to dlouhodobě dělat lépe. Ráda navštevuji tvé stránky, ráda čtu tvé příspěvky ohledně svícení nebo hnojení na fóru a učím se, ukaž mi tedy prosím jak bys to dělal tady v těchto případech.
Kritika počtů a druhů je dle mého názoru většinou konstruktivní a když už někdo začíná měl by se snažit vyvarovat některým chybám či je vrátit zpátky, aby onen začátek byl pro něj co nejjednodušší, s tím souvisí i vytvoření základních podmínek v akváriu - jako je min. doporučený objem, prosperující rostliny (s tím souvisí popř. náležité osvětlení, hnojení, dno), kvalitní filtrace, pravidelná údržba a vhodná osádka v odpovídajících počtech a i přes dodržení všech těchto podmínek to nemusí být pěkné, dlouhodobě fungující akvárium se spokojenými obyvateli, ale ty procenta na šanci, že se tak stane se zvyšují. Ta tím si stojím a stát budu. Někdy prostě pořízení svěřenci např. závojnatka ve 20 l, betta, 3 paví očka a 5 neonek ve 20 l dle tvých slov "když už si je pořídili" ve stávajících podmínkách prostě spokojení nebudou, ani kdyby péče o tu dvacítku byla sebelepší.
A debata mezi námi o tom zda je lepší mít "neonky v 50 l v dobrých podmínkách" nebo "ve 100 l ve špatnách podmínkách" a "o tom co jsou pro daný druh dobré podmínky" je pro toto vlákno zcela zbytečná, máš-li zájem můžeme si to dořešit a upřesnit naše pohledy přes SZ, ale pro toto vlákno to v mých očích smysl postrádá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2014 15:36 Marcel G Re: Koště
Koště napsal: Tak a už jsem fakt zmatenej.Nebojte, zaběhnutí běžného akvária trvá zhruba 14 dní. Je ale samozřejmě lepší (pokud nemáte testy na NH3 a NO2) počkat pro jistotu měsíc. Po měsíci už bude akvárko zcela jistě zaběhnuté. Pokud tedy testy na amoniak (NH3) a dusitany (NO2) máte nebo si je můžete pořídit, můžete proces zabíhání svého akvária sledovat každý den.

Mrkněte se třeba sem ( prirodni-akvarium.cz/… ), kde dole najdete několik grafů, které ukazují reálný průběh zabíhání mých akvárií. Nejedná se o žádné převzaté grafy, ale o mé vlastní měření. Na prvním grafu skončilo zabíhání akvária 15.den od založení (5.5.2012). Na druhém grafu dokonce už 8.den (15.7.2014).

Krmení je vhodné aplikovat pouze tam, kde se jako substrát používá materiál, který v sobě neobsahuje žádné živiny (např. křemičitý písek). Krmení se v tomto případě používá jako zdroj amoniaku = potravy pro bakterie. Použít můžete samozřejmě jakýkoli zdroj amoniaku, ale je třeba si hlídat, aby jeho koncentrace ve vodě nepřesáhla 5 mg/L, protože při vyšší koncentrace už prý nitrifikačním bakteriím vadí (všeho s mírou). Akvárium se ale zaběhne i bez krmení.

Rybky je samozřejmě lepší přidávat do akvária postupně, pokud jich tam máte v plánu přidávat nějaká větší kvanta. U malých rybek nebo malého počtu rybek je klidně můžete přidat najednou. Důvodem tohoto opatření je předpoklad, že kolonie nitrifikačních bakterií v akváriu je vždy jen tak velká, kolik tam mají potravy (= amoniaku). Velikost nitrifikační kolonie tedy závisí na množství produkovaného odpadu (a vznikajícího amoniaku). Jakmile tedy do akvárka přidáte větší počet ryb (= zdroj dalších odpadních látek), bude tam logicky vznikat více amoniaku, a bakteriím bude chvíli trvat (možná 1-2 týdny), než tento nárůst produkce odpadních látek pokryjí (tj. než se namnoží do takového počtu, aby zvládly odbourat všechen amoniak). Pokud ale máte ve vodě dostatek rostlin, tak vám budou amoniak z vody odbourávat i ony (a to velmi účinně). Proto není třeba se toho vypouštění nových rybek do akvárka bát (pokud se nejedná o nějaké extra velké množství).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:35 Muž Koště [112]
Děkuji Vám za jasné odpovědi palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:31 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: Koště
Ano, za pět týdnů by se při dobrém filtru měla nitrifikace rozběhnout dostatečně na to, aby bylo bezpečné začít postupně přidávat první ryby.

Několik akvárií, které jsem zakládal, jsem trošku krmil, když se zabíhali. Několik jiných jsem nekrmil. Někde jsem přidal plže dřív, někde později, někde až po zaběhnutí. Když jsem měřil koncentraci NO2, byla ve všech případech dost podobná (časová závislost). Vždycky byl v nádržích dostatek rostlin. První ryby jsem vždy přidal asi po měsíci, NO2 bylo většinou zcela na nule, někdy tam nějaká malá koncentrace byla, ale tu jsem strážil častými výměnami vody.

Hlavně, až budeš přidávat první ryby, vyměň 1/3 objemu vody před i po přidání, protože nitrifikačních bakterií je vždycky jen tolik, kolik se jich uživí z toho, co je právě v nádrži. Když přidáš ryby, přidáš znečišťovatele, namnoží se víc bakterií, ale chvíli to trvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.09.2014 15:26 R Muž Silent [5940] Re: Koště
Při přidávání ryb postupně to bude rozbíhající se nitrifikace stíhat. Hlavu si s tím nijak nelam. Tebou popsaný postup je dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:25 Marcel G Re: Koště
Průběh nitrifikace závisí na řadě faktorů (NH3, teplota, pH, proudění, obsah kyslíku apod.). Mně se ale třeba ještě nikdy nestalo, že bych měl v novém akváriu vysoké koncentrace amoniaku a dusitanů déle než 14 dní (a to jsem zkoušel opravdu velké množství substrátů, vč. ADA Aqua Soil Amazonia na jedné straně, a křemičitého písku na druhé straně).

Pokud chcete vědět, jestli už můžete dát do akvária ryby a nevadí vám utratit pár stovek za testy, tak si kupte test na NH3/NH4 a test na NO2. Měřte každý den koncentraci amoniaku (NH3) a dusitanů (NO2), a pokud dva dny po sobě naměříte nulové hodnoty, můžete tam rybky vypustit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:23 Muž Koště [112]
Tak a už jsem fakt zmatenej. Jedni radí přidávej odpad, jiní zase že to potřeba není :( Jednoduše:

Akva - založeno 6.9. - filtr běží nonstop, osádka žádná, jednou za týden výměna 20% vody.

Ryby plánuji nejdřív za 3 týdny, budu je přidávat postupně, jak mi zde doporučila Turbínka. Budu měřit NO2 a podle toho je teprve vpustím.

Rozběhne se tedy nitrifikace za těch 5 týdnů i bez ,,přídavků"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:22 Muž Johan [4781] - RostlinyRe: Designer
Dejte si do sklenice vodu z vodovodu a vraťte se k ní za pár dní. Schválně jestli bude pořád tak krásně čirá a sterilní. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   23.09.2014 15:17 R Muž Silent [5940] Re: Marcel G
Nitrifikace se samozřejmě rozběhne i bez umělého přidávání "odpadu", jen to trvá déle a ryby se musí nasazovat postupně aby nedošlo v šokovému nárůstu dusitanů. U suché metody je fígl v tom, že nitrifikačním bakteriím velmi vyhovuje když je substrát mokrý a s přístupem vzduchu. To se pak množí jako čert a "potravu" berou z rozkládajících se zbytků přítomných rostlin. V takovéto nádrži je pak přítomno opravdu velké množství amonizačních a nitrifikačních bakterií které po dolití vody fungují prakticky ihned. Jen se nesmí nechat substrát vyschnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2014 15:16 Marcel G Re: Turbínka
No, já jsem tady spíše nabyl dojmu, že se začátečníkům neustále kritizuje výběr ryb a poukazuje se na nevhodnost jejich počtu/druhu v přiděleném prostoru, ale zároveň se opomíjí říct něco málo o tom, že mnohem důležitější je vytvořit živočichům (a rostlinám) ideální životní prostředí. A asi se s tebou neshodnu ani na tom, že debatovat o ideálních životních podmínkách ve vláknu pro začátečníky je něco zbytečného. Podle mě je zase zcela zbytečné stresovat začátečníky neustálou kritikou jejich výběru. Mnohem více by jim myslím pomohlo, kdyby je někdo vhodně motivoval k vytvoření lepších podmínek pro jejich svěřence (když už si je pořídili). Ale ono je samozřejmě jednodušší si přečíst v atlase nějakou poučku o tom, že tahle ryby vyžaduje tolik prostoru, a pak zkritizovat všechny, kteří to mají jinak. Pro spoustu ryb v akvaristikách je vysvobození dostat se z miníček, ve kterých jsou namačkaní, do něčeho většího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:14 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Marcel G
Zkus to s holym sklem naplnenym cistou vodou :) .
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 112

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií Přidat příspěvek • Zobrazeno 101350x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=2101