Začátečník
Ano o ty listy příjdeš. Potřebuješ tam dodat další rostliny, zvláště nějaký rychlerostoucí stonovky a oni Ti s tím rozjezdem pomůžou. V tom to stavu akva můžeš klidně jednu zářivku vyřadit, protože takhle budeš svítit více pro řasy než pro kytky.
znamená to že o většinu listů přijdu tímto spůsobem ? :( a světla ubrat nebo nechat tolik co teď ? ale co až to všechno zaroste tou zelenou vláknitou bestií
Musíš projevit větší míru trpělivosti. Zcela jistě se jedná o reakci na přesazení těch rostlin do Tvého akva, ostatně to samý jsem Ti psal již před několika dny. Tykže znovu opakuji, buď trpělivý a oni začnou až se zakoření(to dělají právě teď) vyhánět nový listy.
Pokud k rozpadu listu u kryptokoryn dojde po delším čase kdy je ta rostlina v akva, tak nejspíš v nedávné minulosti došlo k nějaké jiné než standartní změně podmínek v akva.
může to být i kryptokorynová choroba (u které není příliš známé čím je způsobena), nebo jim něco chybí, nějaký prvek nebo světlo
Nesouhlasím, mě se začali rozpadat kryptokoryny a mám je rok. (Před tím prosperovali dobře.)
ten rozpad listů je nejspíš způsoben aklimatizací krypokoryn na nové prstředí. Ten bordel na listech by měl časem zmizet až bude akvárko správně fungovat, zpočátku je to normální. Jen bych to víc hlídala kdyby se to náhodou rozrůstalo do něčeho hořšího
0 26.03.2011 19:38 Slav3k [23] Všechny listy jsou pokryty takovýmy kousky něčeho ? je to jak písek nebo co ?
Kde je chyba ?
Co se to děje ??? všechny listy se začínají rozkládat, všechno a dokonce i sklo je orostlé zelenou vláknitou řasou (některé kousky dlouhé i 5 a víc cm).
Co mám dělat ?? :( měnit obden 20% vody? pomůžu tomu tím ? stlumit světla ? mám 3x 13W zářivky.
Lidi poraďte
Starší reakce
Jenom klid, nejhorší smrt je z vyděšení.
Postupuj jak píšeš a načerpej další vědomosti a tipy z těch linků.
Častá výměna vody je teď dobrou prevencí, to se Tvoje úvahy ubírají správným směrem.
Dneska mám co dělat
jen teda než to přečtu, je to velkej průser a mám s tím něco dělat, nebo je to nějaká ta obič zelná řasa, takže měnit vodu svítit s přestávkou odpolední a bude to ok ?
Přesně tak.
takže nejlepší bude ty uhnívající postupně odstraňovat z akva ? ustřižením skoro u růžice ?
Protože tak reagují na nějaké změny v akva. Ve Tvém případě na přesazení(zasazení). Ty tzv. starý listy schodí a začnou jim růst listy nový. Dej jim čas, jsou to pomaleji rostoucí rostliny.
0 23.03.2011 17:46 Slav3k [23] otázka č.2:
proč mojím kryptokorinám uhnívají krásné velké zelené listy od zadu ? :((
Ne nebyla, stejně by tam jenom hnily.
0 23.03.2011 17:39 Slav3k [23] Mám tu další fotky s dotazem,
foto č.1:
byla chyba vybrat tyto listy z akva ?
echynodorus, podívám se na něj
) kdyby se tam šípatkám nedařilo, dám je do malého akva
Velmi zjednodušeně řečeno, je to vždycky o podmínkách v jednotlivým akva. Čemu se u někoho daří, tomu se u dalšího nedaří, vždyť to známe všichni.
Já tohle až po letech četl o kryptokorynách a zákrutichách. Že prá kryptokorny okyselují vodu kdežto zákrutichy jí mají raději zásaditější. Jelikož jsem ale nic z toho neměl naštudovanýcho, tak jsem je měl v akváriu oboboje a nestačil jsem je protrhávat, jak se jim dařilo
Jak muzes mit akvarko bez Echinodoru? Ja to nechapu
!
Delam si legraci, ale prece jen jak se kazdy den divam, jestli ma zase novy listecek, jak vcerejsi list povyrostl... neznam u jine rostliny, ze bych se takhle dokazal radovat z hloupeho listu. A kdyby tak chtel jeste kvest...
BTW, jdes si pro Sipatku a mas tam Kryptokoryny. Kdyz jsem byl kluk, nekomu rostly
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis a nekomu
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata , snad ani nepamatuji, ze by nekomu rostlo v jednom akvariu oboji. Byly to tehdy asi nejrozsirenejsi rostliny (pisu o dobe pred nejakymi 25-30ti lety). A dostkrate jsem tehdy slysel, ze se ty dve rostliny nesnaseji. Nesnaseji je jiste v tomhle hloupe slovo, ovsem o tom by nam mozna mohl vice rict nekdo, kdo rozumi rostlinam vice.
Díky moc za radu
dneska si jdu ještě pro šípatku šídlatou. než ji tam dám, tak vyměním vodu, ostříhám listy
Test na NO2, nebo test na Nitrit.
Ano, pro akvárium to bude lepší, zvláště pro Tvoje čerstvě založené.
Jasně, měl by jsi je sehnat v každý akvaristice. Lepší(přesnější) jsou tzv.kapkový, kde je určení naměřených hodnot přesnější, než u papírkových. Můžeš se taky podívat v nějakým e-shopu, ale tam se asi vyplatí udělat větší nákup, stran hodnoty poštovnýho.
EDIT:
rybicky.net/forum/423 Když bude hodnota NO2 na nule, tak klidně po 10 dnech můžeš dát tzv. startovací rybky. Ty bakterie se Ti tam tvořit i bez rybek samozřejmě budou, ale tou intenzivnější výměnou vody jejich tvorbu trochu přibrzdíš, ale to naprosto ničemu nevadí. Ty tři týdny jsem uvedl, jako takovou jistější dobu kdy by ž ten proces, zjednodušeně řečeno, přeměny špatných látek na dobré,by měl být ve finální fázi a vpuštěným rybkám by již nemělo hrozit riziko ptravy dusíkatejma látkama.
Jasně, velmi správně, chce to vydržet a opravdu nikam nespěchat.
Velmi zjednodušeně řešeno, čím více a častěji tím lépe v prvním měsíci startu akvária.
No já dělám tak jak si mi radil sice jsem nečekal a vyměnil jsem vodu dneska po 5 dnech co jede akva takže jsem neudělal vlastně nic špatného. odebral jsem přibližně 30% a dolil tak 35% v akva dost chybělo.
Ta častá a intenzivní výměna vody hned po založení akvária je jakousi prevencí, která by měla zabránit nadměrnému výskytu řas, jenž se zhusta v nově založených nádržích objevují. Ten toujezd akvária je velmi pozvolný a tou častou výměnou vody se z akvária odebírají dusíkaté látky a amoniak, která jsou sice důležitým zdrojem výživy pro nitrifikační bakterie, které se tak budou vytvářet pomaleji, ale nebude docházet k hromadění právě těch škodlivin. Je třeba být trpělivý jak při výměně vody, tak při vpuštění prvních rybek a toto realizovat až tak po třech nedělích. Dobrý pomocníkem je nám test na NO2, jehož hladinu se vyplatí po založení akva sledovat a na základě té nulové hodnoty NO2 zareagovat s rybí osádkou. Samozřejmě, že ta výmena vody nemusí být tak intenzivní, to záleží na nátuře akvaristy, ale jistě se to do budoucna vyplatí. Po prvním měsíci kdy je aplikována ta zvýšená výměna vody je dobré nastavit ty výměny vody na již zmiňované týdenní pravidelné hodnoty.
Nikdo si z Tebe neutahuje, přečti si třeba tohle vlákno a uvidíš co je na tom pravdy.
rybicky.net/forum/274 si ze mě pěkně utahuješ co ? ^^
Tak denně. Ale k tomu už musí být dosatečně silná vůle.
obden ? to je strašně často ne ?
23 dGH. Ale to je k "30" už jen kousek.
Chcete-li pro své akva něco udělat, měňte zpočátku (alespoň po dobu 2 týdnů) 30% vody obden, ne 1x týdně.
máme normální městskou vodu
u nás v Prostějově je děsně tvrdá :((
s tou spotřebou vody, s čím by byl problém? To máte asi studnu, že? Myslím že dva kýbly (dohromady kolem 25l) by jako výměna měly stačit, pokud v akva nemáš nějaký problém. 126l sice vypadá jako velké číslo ale čistý objem bych si tipla tak na 100l a to už je o něčem jiném
. U nás stojí kubík studené vody 40Kč, měním kýbl týdně. Abych spotřebovala celý kubík, musela bych měnit tři kýbly denně po celý měsíc
A pokud je to kvůli tomu že máte studnu, tak ty dva kýbly se za týden určitě ztratí
kuličky tam jsou ... týdně 30% vody ? to je hoodně ... mám trochu obavu z toho že stoupne tvrdost vody (teče nám z kohoutku 30 stupňu německých). Pak je tu také hledisko že naši budou remcat ohledně spotřeby vody ...
To se dělá standartně v akva ? 30%/týden ?
Začni je učit na pravidelnou týdenní výměnu 30%vody v akva a tím jim pomůžeš nejvíc. Žádný experimenty s hnojením do vodního sloupce, jediný co můžeš udělat je dát jim pod kořeny nějaký zásobní hnojivo, takový ty kuličky co se postupně uvolňují a vyživují tak rostlinu, ale dej je pěkně hluboko, aby se při odkalování to hnojivo nedostávalo ven.
Přidat reakci
1 ...... [105] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x