Začátečník
To není zrovna nejvhodnější osádka pro tvých 54 l. Neonky jsou plavci, ideálně do nádrží majících okolo 1 metru délky, parmičky jsou docela potvory vyžadující větší hejno, aby si spíše všímaly sebe a nechávaly ostatní obyvatele na pokoji, dania ještě dejme tomu s oběma zavřenýma očima, ale všechny tyto 3 druhy jsou hejnové, v tak malém objemu je lepší mít jen jedno velké hejno než několik malých. Ohledně živorodek, je jich hodně druhů, nepíšeš který, problém je ten, že svým metabolismem dosti zatěžují vodu a nejsou nejvhodnější obyvatele k rybám čistotným (jako např. neonky). Pročti si odkazy zde ve vlákně v modrém rámečku, ideálně se zaregistruj a zřiď prezentaci, protože v tomto složení tvoje akva nebude nikdy dlouhodobě prosperovat jak už ti ukázala třeba uhynulá parmička.
0 23.09.2014 13:12 jana Tak to teda bude to čiřeni vody vystupem z filtru, tak to tedy necham bublat prez den a na noc budu filtr ponorovat cely, aby nebublal, v zadnem pripade ho nevypinam.jinak osazenstvo: neonky obecne, parmicky ctyrpruhe, danio pruhovana a zivorodky
Je-li filtr nastaven tak, aby čeřil hladinu je dodatečné vzduchování i filtru nebo v podobě kamínku napojeného na vlastní kompresor zbytečné, pokud je nádrž dostatečně zaběhlá, zaroslá a nepřerybněná. V tomto případě možná vzduchování přes filtr nebude úplně od věci, jelikož akvárium je čerstvé a prakticky bez rostlin, o osádce nic moc nevíme. Tady většinou lidé moc nezvduchují nejde-li o nádrže např. z biotopu Malawi.
Filtr rozhodně nevypínat, nechat běžet non stop.
Vzduchování je v drtivé většině případů zbytečné,ideální je čeření hladiny rampou nebo alespoň výstupem z filtru-to vodu okysličí mnohem víc a nevyhání co2,které potřebují rostlinky.
Jde-li ti o zdraví rybiček, pak Torben je lepší volbou než sůl a rovněž pořízení více roslin! Rostliny pomáhají v akváriu, mohou sloužit rybám jako úkryt a navíc jsou krásné
Nemusí to být nic náročného, stačí rychle rostoucí stonkovky, pár provouček nebo nějaký dekorativní anubias na ten kořen, ideálně by mělo být osázeno 80 % dna.
Akvárium je čerstváček, ryby by tam měly přijít až po měsící záběhu, nic nezkazíš když budeš častěji měnit vodu, Aquatan je spíše zbytečný, Nitrivec bych nevynechávala v téhle fázi.
0 23.09.2014 12:43 Jana děkuji za rady,ja mam akvarko nove asi necely měsic a jedna parmička mi zesvětlala a pak asi po tydnu umřela a ted druha se začina schovavat a občas plave ale ne moc,ale barva je normal,tak asi bude lepši zesilit obranyschopnost rybiček soli,davam do vody aqatan a nitrivec,teplota vody je 26 stupnu a včera jsem si koupila PH test,a tak nějak nevim jestli to je 7,2 nebo co,barva se těžko odhaduje,koukala jsem na to pul hodiny
ale sul zkusim při dalši vyměně,rostlinek moc nemam jen kořen a na tom je jedna,ale spiš mi jde o zdravy rybiček
Sůl se přidává jen při problémech určitého rázu,pokud nejsou,je to zbytečné a jak již bylo psáno-poškozuje rostliny.Co bych ale doporučil,je Torben,stačí i méně než je v návodu.
Tak pro podpoření imunity ryb to vhodné je (pro zesílení "slizu" na pokožce a tím pádem se zvýší obranyschopnost proti vnějším parazitům). Dá se přidávat třeba polévková lžíce na 20 l. Ale může záviset na rybách apod.
Dlouhodobé solení není žádoucí pro rostliny, pravidelné výměny vody popř. hnojivo jsou dostačující alternativou.
0 23.09.2014 11:56 Jana Dobry den,chci se zeptat,jak je to se zasolovanim vody,mam akvarko 54l a měnim tydně 20 litru,měla bych tedy do te vody přidavat sul? jak jsem se ted dočetla kvuli mineralum? jestli ano tak prosim jakou,mořskou? a kolik na 20 litru vyměnovane vody,děkuji moc.
Starší reakce
Tak co tady zazanělo od kolegů, k tomu nemám co dodat a jenom si tipnu, že tu kostku chceš měnit, protože jí tam máš rok a myslíš si, že už je tzv. "stará", ale pravý opak je pravdou. Jestli je hnědá a vymačkáš jí, někdy je třeba s ní pořádně fláknout, třeba o hranu belíku, dáš zpět a zase to pěkně valí, tak neřešit a používat dál. Pokud je ta kostka propadlá dovnitř a začíná se drolit, když jí chceš vymačkat, čistit, tak potom je to jiná, o výměnu si bude říkat, ale já si myslím, že se jedná o var. "A".
To závisí od toho, jestli je k dispozici další čerpací hlava nebo ne. Nejlepší je nechat v nádrži oba filtry (starý a nový) běžet asi měsíc současně.
Jestli to nejde (není další čerpací hlava), tak starou kostku vyprat v odpuštěné akvarijní vodě, pak v tom uvolněném nepořádku vyprat taky tu novou kostku a dát do nádrže. Pak několik týdnů neodkalovat dno (které by mělo taky filtrovat) a celý záběh podpořit častou výměnou vody (třeba 1/3 objemu obden) po dobu třeba dvou nebo tří týdnů.
Je již akvárium zaběhnuté? Byla ta původní kostka příliš malá?
Je nějaký důvod k výměně toho biomolitanu za nový? Filtr se obvykle čistí když se rapidně sníží jeho průtok stylem, že jemně vymácháš filtrační hmotu ve vodě z akvária a jede se dál, s touto údržbou vydřží biomolitan hodně dlouho. Je-li nutná výměna (ač mne nenapadá důvod proč, krom nějakého poškození třeba od raků) pak je nutné denně měnit vodu alespoň první dva týdny po výměně, neodkalovat dno, téměř nekrmit, další dva týdny měnit vodu ob den až ob dva a sledovat ryby.
Ahoj, jsem akvarista začátečník. Měl bych jeden takový dotaz k filtru. Pořídil jsem hlavu od Atmana a kostku akvacitu. Pokud bych chtěl vyměnit kostku akvacitu za novou, jak ji nechat zaběhnout, aby se v ní vytvořili potřebné bakterie? Určitě s tím někdo máte zkušenosti. Díky předem za odpovědi.
Ano, raději ten bublifuk nebo hlavu Atman a biomolitan.
Ovšem, jestli je již tenhle výrobek náhodou doma, zcela bych odstranil ten plastový kryt i s tou pidi-houbičkou a zkusil bych přímo na čerpadlo nasadit výrazně větší kus biomolitanu, snad i s tou původní nasávací trubičkou, aby se zpočátku čerpalo z co největšího povrchu molitanu. Tak by se mohl zlepšit objem a povrch filtračního materiálu a vytvořit taky bezpečnější prostředí pro krevetky.
A moje odpověď je pořád stejná, když jsem viděla rozložené díly, tak mladé kusy bude nasávat určitě. Je tu ještě řešení, že sání obtáhneš nějakou tkaninou - síť proti hmyzu, punčocha. Objem filtračních hmot taky žádná sláva, průtok až 350 l/hodinu otázkou je jak moc to půjde stáhnout, aby nebyly krevety jako v mixéru.
0 18.09.2014 23:01 honza259 – krevetky
To sání bude podle mě nasávat i menší jedince. Dle velikosti nádrže bych volila buď Atmana AT 200 + biomolitan u 50 l nádrží a v menších bublifuk. Nehrozí zde nasátí krevetek, navíc se na něm budou rády pást a oždibovat biomolitan.
0 18.09.2014 22:41 honza259 – Krevetky
Chci se zeptat jestli ke krevetkam je vhodný filtr AQUAEL UNIFILTER 280. Díky
Hmmm, tak ja by som nebublal a svetlo celkom nevypínal, ale skrátil na polovicu. Dajme tomu, že na Amazonke bude tri dni zamračené s lejákom
Prídeš domov a vymeníš tretinu vody (to bude navodzovať ten dážď)
Nieje nočné vypínanie CO2?
Jenže je problém, nikdo nebude hnojit a bublat i přes noc se celkem bojím
Vše normálně, jako by jsi byl doma.
Starší reakce
Teď neřeš, co se k nim hodí. Teď je na místě řešit, jak z akvária udělat obývatelné prostředí. Zaběhnout filtr, ujasnit si, jestli ty rostlinky opravdu stabilně rostou i při stávajícím osvětlení nebo jestli jen jedou ze "setrvačnosti," než si uvědomí, že toho světla je málo. Je tam topítko? Je akvárium zakryté?
Až se to zaběhne, bude se dát uvažovat o osádce. Dalo by se tam osadit hezké hejno. Třeba nějaké razborky, na dno nějací vhodní pancéřnícci. Ale nejdřív se ujistit, že je voda chemicky stabilní, že filtr stíhá filtrovat a že rostlinky opravdu rostou a neživoří.
Co se tedy hodi k mecovkam a cichavcum? Sneka a colka nezminuju
Byly dané po týdnu, ale to je pořád brzy - až po měsíci. Rady obchodníka, ať už na burze či v kamenné prodejně, je lepší brát trochu s rezervou, ne vždy je to v nejlepším zájmu ryb, častěji v zájmu zisku. Kvalitně svítit ve 112 l jen nějakou lampičkou si dost dobře představit neumím. Ono se sice říká, čím větší objem tím méně problémů, ale tady nejsou ty problémy způsobeny objemem, ale brzkým zarybněním a nevhodnou osádkou.
Ryby byly dane do akva postupne zhruba po tydnu.prvni zavojnatky, pak mecovky, pak zbytek. Colek muze lozit na koreni I nad hladinou, neprijde mi zas tak rusivy, kdyz uz teda nemuze za vrazdy.. a ohledne mecovek a cichavcu a zavojnatek mi to poradili krom zverimexu I na burze, kde pan pusobil, ze tomu rozumi... tak nevim... zavojnatky dam pryc.. kytky se rychle rozrustaji, nemyslela jsem si, ze je problem zrovna u svetla... ale pokud je svetlo spatne, ackoliv kytky rostou, tak se poucim... jinak filtr mel podle me snizeny prutok a byl cisteny vodou z akva, tekl z nej opravdu humus
moje prvni akva to neni, predtim jsem mela akva s bettou, krasne zarostle, umrela na stari.nikdy s nim nebyl zadny problem, proto me vydesilo tolik problemu s vetsim akva...
Ohledně hlavní fotky, zkontroluj zda je v podporovaném formátu, pokud to nejde, napiš jakou to hází chybovou hlášku a vlož do vlákna "Připomínky ke stránkám" admin se na to podívá.
Akvárium o rozměrech 70*40*40 nebude mít objem 140-150 l nýbrž jeho hrubý objem bude 112 l poté ještě odečteme dno, dekorace, filt a jsme na cca 80 l čistého.
1) Čerstváček. Akvárko je založené měsíc a už je tam nazázeno spoustu ryb, v této době by se mělo teprve postupně začít zlehka zarybňovat, cca po týdnu jeden druh. Od kdy tam jsou? Byly dány všechny najednou?
2) Čištění filtru. Filtr se čistí až tehdy je-li rapidně snížen jeho průtok stylem, že se zlehka propere filtrační materiál ve vodě z akvária. Byl snížený průtok? Byl použit tento postup? Ale stejně, po 3 týdnech by se nový filtr u akvárka v záběhu čistit prostě neměl, naopak - měl by se "špinit".
3) Světlo. Obyčejnou lampičkou si můžeš dovolit svítit tak v akvárku do 20 l, ale ne ve 100 l, rostliny nemohou dobře růst a tím plnit i jednu ze vých funkcní konzumentů dusíků.
4) Osádka. Závojnatka do 100 l nepatří, nedělá to dobře jí ani jim ani ostatním obyvatelům jak už teď sama vidíš. Další věc jsou dosti rozdílné nároky na kvalitu a teplotu vody třeba u toho čichavcea závojnatky, ne všechny ryby co se ti líbí mohou být spolu v jedné nádrži. Rovněž obecně není dobré dávat dohromady ryby čistotné (čichavec) a prasátka (závojnatky, mečíky) a ten čolek je taky takový vyděněnec mimo mísu
Za mě postup pro teď: Vrátit závojnatky, neodkalovat dno, nečistit filtr, pár dní nekrmit, měniť denně 1/3 objemu vody, pořešit světlo, dořešit tu prezentaci
Snazim se uz dva dny si zalozit prezentaci, ale nejde mi nahrat hlavni fotka, takze nadrz neni viditelna
akva je zalozene mesic, obycejne menim dva kyble vody jednou za tyden (akva ma cca 140-150 l, rozmery 70x40x40). Cetla jsem, ze v zabihajicim se akva se nema odkalovat. Filtr jsem ale jesnou cistila tak minuly tyden. Mam dve zavojnatky, dva cichavce perletove, colka, sneka, a uz jen tri mecovky (momentalne jsou v jinem separovanem akva). Osvetleni je zatim pouze obycejna lampicka, ale ve dne je take prirozene osvetlene. Osazene je akva eleocharisem, saggitariou, hydrophilou a jeste dvema kytkama co uz mam dva roky a zapomnela jsem jejich jmeno
a filtr je claro 1000 a nechavam padat na hladinu sprchou prefiltrovanou vodu, jinak je zaple pridavne vzduchovani. Na dekor mam africky koren dlouho louhovany a cisteny... to je tak vse co me napada...
Vysoké množství N-látek je většinou způsobeno kombinací vícero faktorů, nedostatečnou či nefungující nitrifikací (př. nevhodná, slabá filtrace), přerybněním nebo nevhodnou osádkou a minimem prosperujících rostlin tedy konzumentů NO3. Myslím, že ty mečovky umírají z důvodu nevhodného prostředí, ve kterém žijí a hlavní problém bych viděla v závojnatkách, o filtraci a údržbě, stabilitě nádrže nic nevíme, třeba bude problém i tam.
To znamena ze mecovky jsou otravene ze spinave vody? Nebo co tedy zpusobuje vysoke mnozstvi dusiku?
Ono s tou nenáročností to není zas taková pravda jak se píše a navíc, i ty nejodolnější ryby prostě časem popadaj když je dáš do čerstvýho akvárka bez fungující nitrifikace nebo do malého objemu.
Pro hrubý objem 54 l, po té co se akvárko pořádně zaběhne, bude hezky osázeno živou zelení by se mi líbila osádka třeba 10-15 nějaká menší razbora (Hengelova, Espeho) a k tomu parta menších pancéčníčků třeba 8 kousků pancéřníček malý nebo třískvrnný.
Jsou, ale ne společně, tak se to už tluče, neb oka jsou zdatní producenti odpadních látek, stejně tak ancák a i platy a neonky jsou čistotný a čistotu vyžadující a jsou to plavci jako hrom a chtělo by to větší rozplavbu, aby se dalo dát dleko větší hejno a bylo na co koukat, neb teď nejsou moc v hejnu, ale jakoby rozstřelený po nádrži.
0 02.09.2014 20:10 chnapyy platy máme pouze 3 a očka máme 10,2 šneky a 3 ancistruse.Co by jste nám teda doporučili za rybičky pro úplný začátečníky.Všude se píšou,že neonky a paví očka jsou pro začátečníky a že to nejsou náročný rybičky.
snehulda007 napsal: Platy s okama dohromady to je moc čuňat na hrubých 54 litrů. Filtr bude hrubě nedostačující...,byl by to balanc na hraně průseru.Tak vo tom žádná, ale dá se na tom docela dobře nacvičit ten správnej akvaristickej grif, jak na údržbu, tedy tu správnou.
Platy s okama dohromady to je moc čuňat na hrubých 54 litrů. Filtr bude hrubě nedostačující...,byl by to balanc na hraně průseru.
1) Podle rad? Ne každá rada kterou dostaneš je ta správná. Většinou ty od prodejců v akvaristikách jsou spíše v zájmu jejich výdělku, nikoliv ryb, neříkám, že to tak funguje ve všech, ale ve většině. "Vodička" co se tam naleje a druhý den se mohou dát ryby je nesmysl
Nějakou tekutinou se nedá nastolit během pár dní fungující nitrifikace.
2) Téměř každá samice živorodky, kteoru si ze zverimexu přineseš je "v tom" pokud se pár dní až týdnů zpět potkala se samcem, když už odchov tak do porodničky kde mohou prckové propadnout do druhého oddílu porodničky, aby za nima máma nemohla.
3) Co to bylo přesně nevím, ale vzniklo to díky brzce zarybněnému akváriu a rozlítaným dusíkům.
4) Nyní neodkalovat dno, do doby než se akvárko trochu stabilizuje, potom ano. Ale nyní si v situaci, kde je lépe jej neodkalovat a nechat těch pár živořících nitrifikačních bakteriíí žijících ve dně pomnožit.
5) Jak které ryby je sežerou, z těch co tam plavou si možná kousne ancistrus, ale živé rostlinky do akvária rozhodně ano
6) Nekrmit, ono jim to těch pár dnů fakt neuškodí
Edit: 7) Ještě ohledně osádky. Skaláry do 54 l nepatří, pro neonky je to těsné, ancíka bych tam raději také nedávala, jen o oběma zavřenýma očima bych nechala ty očka a platy. Koukni na nároky jednotlivých ryb do atlasu.
díky za odkazy,přečtu si je.Napsala jsem další reakci na odpověď turbínce,tak budu ráda i za další radu.Díky
Díky, odkazy si přečtu.Litráž je 54
1. Udělali jsme akvárko a podle rad,jsme nalili roztok s kterým jsme údajně mohli dát rybičky hned do vody.Stálo samotný asi 2 dny.
2.odchov bych neřešila,ale dali nám ve zverimexu rovnou břichatou samičku,tak jsme akorát koupili porodničku a šoupli jí tam a protože byla prasklá,tak tam byla bez tý zábrany a hned nám je sežrala sotva co porodila.A dvě jsme měli v akvárku,který jsme objevili náhodou a ty už dneska taky nejsou ty malý.
3.bílé fleky měli jen neonky a to vypadalo jako kdyby měli slouplý barevný šupinky,prostě měli v půlce těla flek bez šupin a jedno paví očko mělo mini bubliny na těle,mysleli jsme že to je od filtru,ale druhý den umřela.
4.neodkalovat dno - jakto?četla jsem v článku,že to škodí rybičkám,že se pak dusí,že tam je moc dusičnanů nebo čehosi.
5.bylo mi právě řečeno,že mi živý rostlinky ty rybičky sežerou,proto umělý,nějak na nich netrvám,ale nechci každejch pár dní chodit a kupovat nový rostlinky.
6.krmíme většinou ob den,jen břichatou jsme krmili každej den
V první řadě doporučuji přečíst následující odkazy:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Tak a teď k problému, akvárko je čerstváček který byl brzy zarybněný směskou ryb a je bez zeleně. Dále píšeš, že je to set, u klasických setů většinou bývá nevhodná filtrace a nedostačující světlo. Jaká je litráž?
Pár bodů co mě teď napadá:
1) Akvárium se ideálně nechává běžet minimálně mesíc bez ryb, aby se mohla ustálit nějaká rovnováha a pomnožily se bakterie, které odbourávají metabolity ryb. Až po té se postupně přidávají ryby - ne všechny naráz.
2) Vůbec teď neřešit odchov, nejdřív se musí dát akvárko do kupy. Mladý mohlo požrat cokoliv čemu se potěr vejde do tlamy - skaláry, platy nebo i jiná oka.
3) Bílé fleky mohou být plíseň, bez fotky těžko soudit.
Plán pro teď:
1) Ihned vyměnit 1/3 vody a dělat to každý následující den. Vykašlat se na přípravyk pro úpravu vody, jsou zbytečné. Jediné co by se v dané chvíli mohlo přidávat je Toxivec.
2) Neodkalovat dno.
3) Několik dní vůbec nekrmit (klidně 3-4 dny)
4) Pořídit spoustu živých roslin, vycházet umělotiny, které v akváriu nejsou k ničemu, možná mají estetickou funkci a i ta je lehce spekulativní.
5) Pořešit osádku
6) Zaregistrovat se, založit prezentaci, vypsat všechny možné údaje a pak se můžeme hnout a udělat z toho pěknou fungující nádrž.
7) Měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu - možná se opakuji ale důležité věci je třeba zdůraznit
Edit: Joo, než já dopíšu ten svůj román tak už je odpověď na světě
0 02.09.2014 18:28 chnapyy – nové akvárium - úhyn rybiček
Máme cca 1 měsíc nové akvárium,řídili jsme se podle různých rad.Koupili jsme set akvárium s topením,vodním filtrem,světlem,pořídili jsme umělé rostlinky,dekoraci,kamínky.V obchodě jsme chtěli různé rybičky,které spolu mohou žít.Jelikož jsme tomu nerozuměli,chtěli jsme radu a stejně nám poradili špatně a vybrali nám neonky,skaláry,paví očka,platy,ancistruse, žluté šneky.Postupně nám to začalo umírat.Skaláry byly apatický,10 neonek pomalu začalo umírat (2 byly ve filtru) ostatní měli na kůži bílé fleky.2 paví očka taky umřeli a nevíme proč.Dno odkalujeme,přidali jsme do vody roztok co nám byl doporučen aqua tetra,ph jsme neměřili nevíme jak.Teplotu máme na 24´.Filtr nám čeří hladinu,voda nám na ní padá zezhora.A ještě bych ráda věděla jestli samička od pavích oček vždy sežere svoje mladý nebo jestli je šance,že je nechá přežít.Měli jsme jí v porodničce (bohužel bez tý zábrany-koupili jsme to bohužel prasklý) a všechny během 2h sežrala.Měli jsme dvě větší mimina v akvárku mezi ostatníma a den po jejím porodu jsme jí zase vypustili a větší mimina nejsou a nový taky ne.Chtěli jsme jich pár odchovat,tak nevíme,jestli se nám to vůbec podaří.
Nechces si zalozit prezentaci? Tusim problem s nitrifikaci.
Vymenuj vodu a ted opravdu kazdy den pulku, nebo prvni den klidne i pulku 2x za den, at se rychle zbavis otravy a akvarium vyplachnes.
Jako rychla prvni pomoc se da take pouzit
www.akvarista.cz/… .
Problém nejspíše s dusíkama, závojnatky je lepší chovat jen v samostatných nádržích nad 200 l s výkonnou filtrací, jsou totiž dost slušná rozmetadla hnoje. Za mě měnit denně vodu a pořešit osádku
Tak odseparovana samicka uz ve zvlastnim akva plave normalne.. mam neco do puvodniho akva prilit? Nebo jen menit vodu?
Vymen pulku vody a kazdy den znovu.
Přidat reakci
1 ...... [51] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x