Začátečník
začátečník a holanďan - utopie
jinak na 400 litrů ti stačí jeden 2075
může být...jenže "ten"začatečník nepozná co je blbina...já bych poděkoval, kdybych do holandana 400l s 50 red cherynama koupil dle návodu 2 nebo 3 petkový eheimy
ale odrazovej můstek dobrý
souhlas, nicméně začátečníkům velmi usnadní život. Na rozdíl od blbiny typu 1cm na 1 litr vody
Díky moc za vyčerpávající odpověď. Vnější filtr určitě nechci, takže popřemýšlím o tom Atmanovi.. Ancíčky se mi pryč dávat nechce, ale pokud je to nutné..
a možná by to mělo odpovídat i nárokům osazenstva, biotopu, zarybnění, množství rostlin, údržbě atd atd...není nic proti poučce, ale já nerad škatulkuju...a je to to samé jako poučka 1cm ryby na 1l což je dle mého zhovadilost. Platná 1 případ z 1000...
tak už tomu trochu rozumím
, tím pádem se pohybuješ na spodní hranici doporučeného.
Jinak bych musel nacpat 36l na mé akvárium . Což teda asi nemám...
Ten doporučený objem hmot je určený spíše pro bioakvacitové filtry. Pokud se použijí vnější kanystrové filtry kde se můžou použít biokeramické hmoty které mají i několikanásobnou osidlovací plochu stačí menší procentuální poměr. I když filtračních hmot není nikdy dost
.
v čem vidíš problém? mám akva 800 litrů a 18 litrů filtračních náplní. V plánu je 2000 litrů, a bude 40 - 50 litrů filtračních náplní
jejda a kdo to má při větších nádržích....leda s nějakým přepadem
Nejdřív to nejsnadnější: Preventin přestat přidávat. Jeho vliv na nitrifikaci může být jen negativní, otázné je, jak moc. Akvárium je potřeba udržovat v dobrém zdraví vhodnými podmínkami, nikoliv držet dvířka Pandořiny skříňky přivřená trvalým přísunem léků. Tohle zadělává na další problémy.
Velikost kostky, o které jsme si tady včera psali, je objem (a hlavně celkový povrch) filtračního média, který je potřebný k tomu, aby v tom akváriu spolehlivě fungovala nitrifikace. Akvárium se dá provozovat i bez filtru, ale chce to opravdu dobře vědět, co a jak člověk dělá a mít všechno v nádrži patřičně zařízeno. S danou osádkou a s tím, jak to vypadá, bych řekl, že s ničím menším než je doporučená velikost, bych tohle akvárium vůbec nezkoušel provozovat (jinak se problémy budou periodicky vracet). Chemické a biologické procesy zkrátka potřebují své podmínky. V tomto případě je to místo na biomolitan, není zbytí. Když se to bude "šidit," problémy budou pokračovat. Zamyslel bych se nad zakrytím většího filtru rostlinami.
Jinou možností by bylo pořídit vnější filtr (třeba z radu Eheim Ecco). U něj vedou do nádrže jen dvě hadice, samotný filtr je schovaný někde pod akváriem a samotnou nádrž nic "nešpatí." Ale na vhodně dimenzovaný filtr pro danou nádrž je potřeba počítat s investicí snad kolem 2.500,- Kč. Znovu, nejít na doraz, radši trochu větší, osádka nádrže to ocení.
Optimálně se vhodně dimenzovaný filtr zanáší jen minimálně, průtok mu výrazněji poklesne tak za 4-5 měsíců od čištění. Samozřejmě, pokud je v akváriu více ryb nebo (s prominutím) "rozmetadlo hnoje" jako ancák, pak je možné, že se zanáší i častěji. Nutnost čistit ucpaný filtr častěji než každý měsíc, bych už považoval za neúnosné. Pak se totiž musí znovu čistit dřív, než se v něm dostatečně usadí nitrifikační bakterie.
Akvárium se dá zařídit mnoha způsoby, ale ten stávající dlouhodobě fungovat nebude. Největší znečišťovatelé musí jít plavat jinam a filtr taky potřebuje vyměnit za něco s velikostí, jak byla uvedena včera. Tady jsou kompromisy jen na škodu věci.
No, já myslela, že bude stačit, když je objem cca 84l. Ten původní, který byl dodán se setem byl zase moc silnej..dělal hrozný vlny a vír i při nejmenší regulaci. A ta kostka se mi nelíbí, hlavně zabere moc místa
, chjo. Preventin dávám po každém zásahu do nádrže. Za jak dlouho myslíte, že by se filtr měl v průměru zanášet?
Jak jsem se podíval do prezentace tak ten filtr je opravdu nedostatečný. Atman At-F302 je do maximálního hrubého objemu 100 litrů a i kdybys tam dala F303 tak tyhle filtry mají malý obsah filtračních hmot. Lepší by byla kostka bioakvacitu 10x10x24cm a čerpadlo Atman AT-201.
Edit: jsem pomalej
michalt je jak blesk.
Aha, až teď jsem si všiml, jaký přesně je tam filtr. Omlouvám se, přehlížel jsem to správné místo. Tenhle filtr je pro tenhle objem a osádku příliš malý. Pořád se bude ucpávat a filtrovat pořádně nebude. Vyměnil bych jej za Atman AT-201 (
www.akva-exo.cz/… )s kostkou molitanu 10x10x24 cm (
www.akva-exo.cz/… ) .
Tady dlouhodobě pouze výměny vody stačit nebudou.
Jaký přesně je to filtr? Třeba typ, vzhled, velikost. Jestli již bylo po tak krátké době potřeba filtr čistit kvůli zanešení, znamenalo by to, že není dostatečně velký pro tuhle osádku a tenhle objem nádrže. Nebylo by to poprvé, co se tady řešil sled problémů, kde je filtr příliš malý, zanáší se, pak se čistí, kvůli častému čištění se v něm neusazují nitrifikační bakterie, pak na to doplácí ryby.
Řekl bych, že neonky jsou trochu citlivější než razborky, ale oba druhy mají rády čistou vodu. Až teď jsem si všiml, že tam máš čtyři ancíky. To je na tenhle objem dost velká nálož organického znečištění. Už nad jedním bych váhal, jestli jej tam dát, ale čtyři, to je v kombinaci s ostatními rybami podle mého neudržitelné. Ještě v kombinaci s tou nezaběhnutou filtrací (s otáznou kapacitou).
Ancíky bych bez váhání co nejdřív daroval a řešil filtraci, jinak se budou problémy jen dál hromadit.
Vidím v prezentaci Preventin. Je to myšleno tak, že se do nádrže přidává pravidelně - "preventivně?"
Filtr je vnitřní, mám v prezentaci...ano jedná se o tu 112tku. Filtr čistím, když je potřeba, když vidím, že je zanesený. Takže jedině vyměnit tu vodu, nic jiného nemám dělat? To mně mrzí... Razborky jsou asi hodně citlivé....ale neonky jsem měla již 2 roky předtím a vůbec se mi nezdály nějak zvlášť citlivé, proto jsem si myslela, že už byly nemocné nebo tím transportem. Jinak moc děkuju za rady.
Jestli se jedná o Stodvanáctku,která je v prezentaci,založenou na konci září,tak je s největší pravděpodobností zbytečné,dál se snažit hledat příčinu.Nestabilní prostředí s nefungující biorovnováhou,nové ryby ve stresu z transportu a změny prostředí a problém je na světě.Rada?Pro příště bych tomu dal více času,aby se mělo prostředí šanci stabilizovat.Více v tomhle vlákně.
rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria…
Hodně štěsí.
Denně vyměnit 1/3 objemu vody v nádrži. Jaký je tam filtr? První podezření by asi padalo na slabě zaběhnutou nádrž (nedostatečně zaběhnutý filtr, nevyhovující filtr nebo filtr s nesprávnou údržbou) v kombinaci se značnými znečišťovateli a citlivostí zmíněných postižených ryb.
Prosím potřebovala bych pomoc, umírají mi nově zakoupené neonky a razborky. Z původních 11 neonek mám 7 a razborky jsem 3 dostala a pak dokoupila 2, a z těch už zbyla jen jedna
. Nevím jestli byly nějak nakažené nebo se jim něco v akváriu nelíbí. Ostatní rybičky jsou v pořádku, nevidím žádné změny v chování, ani žádné flíčky nebo tak něco.
Starší reakce
Horác napsal: Barakainus napsal: Pokud mate ve vode chlor, tak jo, ale kde pridavaji do vody chloramine a ne chlor, jsou ty pripravky nutne! Bez nich jsou ryby (a cokoliv jineho) mrtve za chvilku. A chloramine nevyprcha i mesic.
To jako že po odkalení doplním do akvárka PITNOU VODU a během chvilky mi pochcípají ryby? Ty už jsi to zažil?
Jo, presne tak. Neni to okamzite a zalezi to na tom jak jsou citlive a kolik vody vymenis, ale pri 50% se jich druheho dne moc nedozije.
Jak uz tady nekdo zminil, ja jsem v USA a tady v te oblasti co jsem pouzivaji chlor, ale cela California a vetsina ostatnich statu pouziva chloramine. A severni CA (kde jsem zil driv) ma tu koncentraci dost vysokou. A je to takovej smejd, ze se odpadni vody musi neutralizovat nez se vypusti do more.
Děkuju za odkaz :o))) ... ale já vím, co to je chloramin a že je toxickej :o) (to tak nějak patří k mýmu vzdělání a povolání :o) ... Já se jen pozastavil nad tím, že je ho v pitné vodě tolik, že po něm "během chvilky chcípají ryby" ... nic víc.
O.K. Jen jsem chtěl vyloučit JPP ... tak jsem zase o kousíček moudřejší :o) ...
Ahoj, já jsem to zažil v USA. Ne tak, jak je to podané tady (vyměníš vodu a ryby jdou za chvilku do kytek), ale po několika týdnech bez akvaregulátoru opravdu ryby začaly trpět na otravu chlórem a měly příznaky popálenin a otravy amóniem (nebo jak se to česky jmenuje).
Dokonce, jak jsem začal víc diskutovat na amerických fórech, zjistil jsem, že na mnoha místech opravdu dezinfikují vodu chloraminy v poměrně vysokých koncentracích a opravdu to dlouhodobě je pro ryby nebezpečné.
Jen jsem se pořád utěšoval tím, že tady v ČR se chloraminy zatím nepoužívají.
0 22.10.2014 09:58 QNovobilsky – Hlídání PH
Dobrý den, myslíte si, že by mi stačilo na hlídání PH vody něco takového?
www.aliexpress.com/…
Nikdy jsem to nemonitoroval... Alespoň pro přibližné měření by to mohlo stačit, ne?
Děkuji
Barakainus napsal: Pokud mate ve vode chlor, tak jo, ale kde pridavaji do vody chloramine a ne chlor, jsou ty pripravky nutne! Bez nich jsou ryby (a cokoliv jineho) mrtve za chvilku. A chloramine nevyprcha i mesic.
To jako že po odkalení doplním do akvárka PITNOU VODU a během chvilky mi pochcípají ryby? Ty už jsi to zažil?
Dobře, až za měsíc nasadím rybičky, tak se zaregistruju...
Martin napsal: Díky, ale to si ještě netroufám, se prezentovat Třeba časem
Nejde o to, aby tě někdo pucoval za to, že nemáš dokonalý akvo. Jsi začátečník a tak se k tomu přistupuje. Ale při každé tvé otázce budou následovat dotazy na nádrž, aby se odhalily souvislosti. A nebývá jich málo. Tohle všechno máš možnost zadat do prezentace nádrže a sobě i ostatním ušetříš čas, protože mnohdy to, co tobě připadá jako nepodstatné, může být jádrem problému. Nehledě na to, že jako neregistrovaný uživatel vidíš jen očesanou verzi stránek. Klidně si to zkus (registraci s prezentací) a když ti to nebude vyhovovat, máš možnost to zase zrušit a smazat. Ale věř mi, že to pak už nebudeš chtít
Turbínka napsala: Většina akvaregulátorů a přípravků na úpravy vody je zbytečnost
Tak na to bacha. To neni casto pravda!!!
Pokud mate ve vode chlor, tak jo, ale kde pridavaji do vody chloramine a ne chlor, jsou ty pripravky nutne! Bez nich jsou ryby (a cokoliv jineho) mrtve za chvilku. A chloramine nevyprcha i mesic.
Není trvalejších řešení, než jsou ta dočasná.
Já bych ten filtr vyřešil ještě před přidáním ryb. Je to jednodušší a méně starostí. Až se zarybní, bude potřeba držet kvalitu vody i při výměně filtru. To bude znamenat nechat běžet starý a nový současně alespoň tři týdny a pak pro jistotu zase chvíli měnit vodu intenzivněji. Teď, když tam ještě ryby nejsou, dá se prostě vyměnit kus za kus. Nemluvě o tom, že "zajetí" stávajícího filtru nemusí být zrovna snadné, protože se může ucpávat kvůli malému objemu filtrační hmoty a vysokému průtoku. To znovu může mít neblahý vliv na kondici ryb. Samozřejmě, nějak to fungovat může, ale nepovažoval bych to za spolehlivé a výměna časem může být složitější.
No ona to čerpadlo s kostkou zase taková investice není, měl by ses vejít do cca 300,- Kč...
Díky, ale to si ještě netroufám, se prezentovat
Třeba časem
Ještě doplním Honzu: zaregistrovat se a zřídit prezentaci nádrže, ulehčí to poradenství a tobě pohyb na stránkách.
Tak díky moc za rady a omlouvám se za prvotní "neústupnost"
Rozumím, ale jak říkám...už jsem se vyždímal z finančních možností, tak snad časem
teprve jsem přišel na ovládání tohoto
Já to doporučuji právě proto, že teprve rozjíždíš nádrž. Mnou doporučená filtrace v nádrži kterou máš v úmyslu rozjet je velmi účinná a s minimální nutností údržby. Tvůj filtr má velký průtok na velmi malou filtrační hmotu. Je dobrý na mechanickou filtraci, ale biologická moc účinná nebude.
Tak já bral celý set i se stolkem...průtok 600l/h a moc se mi nechce nechat zabíhat další filtr, tak třeba časem
A co něco výrazněji účinnějšího a přitom relativně levného jako je bioakvacitový blok 10x10x24cm a čerpadlo Atman AT-201.
Claro 600, koukal jsem, že je do 80l akvária...pak je ještě Claro 1000, a ten je do 150l...ale chtěl jsem do začátku něco levnějšího
Časem si pro to vybuduješ cit a poznáš kdy je třeba filtr vyčistit. Já používám povětšinou vnější filtry které čistím tak jednou do roka, případně bioakvacitové bloky a tam je to tak po třech měsících, ale velmi záleží na osádce akvária a jak dokáže zaneřádit vodu.
Mimochodem, když už jsme u toho, jaký je tam vlastně filtr? V setech někdy dodávají ne zcela vyhovující modely k danému objemu nádrže.
Zatím je pouze viditelné zanesení houby, průtok stále stejný. V návodu k založení nového akvária psali, že poprvé až po dvou měsících a pak každý měsíc lehce opláchnout, takže se toho budu zřejmě držet.
Ne, na filtr nesahat, dokud se průtok viditelně nesníží zanesením (nebo třeba za čtyři měsíce). Právě tím mytím filtru by ses připravil o tu kulturu nitrifikačních bakterií, která tam vzniká. Přečti si odkazy v modrém rámečku nahoře, tam je vysvětleno, jak se o filtr (ne)starat.
Vše OK. Houbu ve filtru bych nechal dokud se průtok výrazněji nesníží.
Krmivo mám od Tetry, univerzální, pro začátek. Ještě poslední dotaz, tu 1/4 vody měnit tak 2x týdně? A po měsíci 1x týdně + odkalování, zástřih a čistka filtru dle potřeby...houbu už mám za ty tři dny celkem "pokrytou" - mám omýt?
Tak to jsou opravdu jen "vodičky". Od Dajany používám jen krmivo. S chemií nemám moc dobrou zkušenost. Ale když už to máš
.
Na konci listopadu se pak tedy pochlubím se zaběhnutým akvárkem, vč. ryb
Jj, dvě hodiny bohatě stačí..
Jo to stačí.
Přidat reakci
1 ...... [47] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x