Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 47 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:41 Martin Re: michalt
Claro 600, koukal jsem, že je do 80l akvária...pak je ještě Claro 1000, a ten je do 150l...ale chtěl jsem do začátku něco levnějšího :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:33 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Časem si pro to vybuduješ cit a poznáš kdy je třeba filtr vyčistit. Já používám povětšinou vnější filtry které čistím tak jednou do roka, případně bioakvacitové bloky a tam je to tak po třech měsících, ale velmi záleží na osádce akvária a jak dokáže zaneřádit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:31 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Martin
Mimochodem, když už jsme u toho, jaký je tam vlastně filtr? V setech někdy dodávají ne zcela vyhovující modely k danému objemu nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:28 Martin Re: Heimdall
Zatím je pouze viditelné zanesení houby, průtok stále stejný. V návodu k založení nového akvária psali, že poprvé až po dvou měsících a pak každý měsíc lehce opláchnout, takže se toho budu zřejmě držet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:25 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Martin
Ne, na filtr nesahat, dokud se průtok viditelně nesníží zanesením (nebo třeba za čtyři měsíce). Právě tím mytím filtru by ses připravil o tu kulturu nitrifikačních bakterií, která tam vzniká. Přečti si odkazy v modrém rámečku nahoře, tam je vysvětleno, jak se o filtr (ne)starat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.10.2014 14:24 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Vše OK. Houbu ve filtru bych nechal dokud se průtok výrazněji nesníží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:22 Martin Re: Heimdall
Krmivo mám od Tetry, univerzální, pro začátek. Ještě poslední dotaz, tu 1/4 vody měnit tak 2x týdně? A po měsíci 1x týdně + odkalování, zástřih a čistka filtru dle potřeby...houbu už mám za ty tři dny celkem "pokrytou" - mám omýt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:19 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Tak to jsou opravdu jen "vodičky". Od Dajany používám jen krmivo. S chemií nemám moc dobrou zkušenost. Ale když už to máš :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:18 Martin Re: Heimdall
Na konci listopadu se pak tedy pochlubím se zaběhnutým akvárkem, vč. ryb :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:17 Muž maryn [40] Re: Martin
Jj, dvě hodiny bohatě stačí..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:16 Martin Re: Heimdall
www.akvamex.cz/… hen totok :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:16 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Jo to stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:15 Martin Re: Heimdall
Napouštím přes sprchu, ale jsem v paneláku, a zpočátku je tam trošku chlóru, tak odpustím a až pak napustím do kýblu. Odpustím tedy cca 1/4 nádrže? a počkám dvě hodiny, než bude voda odstátá. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:15 R Muž Silent [5949] Re: Martin
No tak když už to máš tak to opravdu do záchoda nelej :). Nevím co máš za přípravky, ale například sera aquatan nebo tetra aquasafe obsahují vitamíny řady B které působí na ryby protistresově tak si to nech až budeš nasazovat ryby abys jim ten přesun trochu ulehčil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:11 Martin Re: Turbínka
To je možné, ale když už mi to dodali v tom setu, tak to nevyleju do záchodu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:10 Muž maryn [40] Re: Martin
To vůbec není nutné, vykašlal bych se na to, stejně je to na nic. Jen tu vodu nech chvíli (pár hodin) odstát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:08 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Pokud používáš odstátou vodu nebo ji napouštíš přes sprchu nemusíš používat žádný přípravek na úpravu vody. Já tyhle přípravky používám jen pokud musím např. u klientů vyměnit větší množství vody než polovinu objemu nádrže (kalamitní stavy, po léčení a pod.) jinak doma jsem u svých nádrží žádný takový přípravek nepoužil už možná 10 let. Tedy kromě Torbenu který používám pravidelně.
Edit: Turbínka je stručná a jasná. A já to zbytečně vokecávám :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.10.2014 14:08 Žena Turbínka [2558] Re: Martin
Většina akvaregulátorů a přípravků na úpravy vody je zbytečnost X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:03 Martin Re: michalt
A po každé částečné výměně vody zase dodat přípravek na změnu vodovodní vody na akvarijní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:01 Martin Re: Heimdall
Vytiskl jsem si Tvůj navrhovaný "harmonogram" a zařídím se podle něj. Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 14:00 Martin Re: michalt
Tak já už od soboty akvárium zabíhám...všechno nasazené a zapnuté...dokonce už jedna echinodora vyhání první nový list :) dobře, počkám tedy zmíněný měsíc a dle harmonogramu od Heimdalla začnu vypouštět rybičky. Stejně mi celý ten komplet i se stolkem, rostlinama atd. dost sáhnul do peněz, tak počkám na další výplatu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:59 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Martin
S těmi "násadami" je to takové nejisté. Ve většině přípravků, které se těmi bakteriemi chlubí, žádné bakterie nejsou (zrovna nedávno jsem četl nějakou studii na jednom zahraničním fóru). I v těch, kde jsou, se moc nemnoží, spíš přežívají. Nevkládal bych do toho hodně nadějí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:56 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Martin
Martin napsal: Kdybych tušil, že je kolem tolik komplikací, tak bych to ani nedělal. Nikdy jsem si u táty nevšiml toliké práce a akvárko mu vždycky prospívalo.
Vždyť to taky žádné komplikace nejsou, ani té práce není hodně. Prostě si přečteš, co a jak v akváriu funguje (odkazy z rámečku nahoře), nainstaluješ techniku, nasadíš rostliny (co nejvíc a spíš méně náročné), naliješ vodu. Pak počkáš, až se akvárium zajede (zmíněný měsíc), měníš pravidelně část vody (raději častěji). Pak postupně vpouštíš rybky a zase častěji měníš vodu. Pak již jen týdně měníš část objemu vody, podle potřeby odkaluješ dno a zastřiháváš rostliny.

Mně dvě akvária doma zaberou asi 20 hodin času týdně. Z toho asi 3 hodiny údržba a 17 hodin koukání na ryby :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:53 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Násada filtračních bakterií je jen pomůcka. Tak jako tak bakterie potřebují čas aby se namnožily v dostatečném množství a mohly zpracovávat metabolity živočichů. Založení biorovnováhy se moc ožulit nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:50 Martin Re: michalt
A to, i když tam mám od začátku danou násadu bakterií do filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:37 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Martin
To, že "tátovi se nikdy nic nestalo" může znamenat hodně věcí, ale rozhodně to neznamená, že se něco nepříjemného nestane ani v nově zakládaném akváriu. Porozumět věci a zařídit se podle toho považuji za rozumnější než zkonstatovat "tak to netuším" a zkoušet, kolik toho ještě akvárium a ryby zvládnou.

Samozřejmě, pokud Ti táta již měsíc zajíždí filtr v jiné, již zaběhnuté nádrži, to je pak trochu jiná písnička :-).

Neonky jsou ryby, které vyžadují čistou vodu a dostatek místa pro plavání. Nedával bych je tam dřív než po tom měsíci od založení, snad bych počkal i déle. Ty ostatní ryby taky ocení kvalitně zajetou nádrž. Jinak je to loterie. Trpělivost jak s výběrem, tak se zarybňováním, je důležitým předpokladem úspěchu v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2014 13:33 Muž olivis [32] Re: Martin
s tvým přistupem je radši nekupuj vůbec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:31 Martin Re: olivis
Já se jen dotazoval, jestli můžu koupit rybičky najednou nebo po částech :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:30 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Jenže ta trocha trpělivosti ze začátku se ti vyplatí tím, že budeš mít v nádrži prosperující a spokojené živočichy na které bude uklidňující pohled. Po záběhu už starost o nádrž nebude taková intenzivní a budeš si moci nádrž užívat ;-) . Pokud bys tam nacpal ryby hned je velmi pravděpodobné, že se dočkáš postupných úhynů, řas a problémů s rovnováhou a pak bys jen vrhnul síly do udržení takové nádrže která by moc radosti nepřinášela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.10.2014 13:29 Muž Yirka [9126] Re: Martin
Však si tam zasaď rostliny a nasaď nějakého šnečka. Čas můžeš využít na samostudium. Věř, že to bude užitečné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:27 Muž olivis [32] Re: Martin
Tak proč se dotazuješ tady na fóru, když máš doma tátu akvaristu, který se věnuje akvaristice celý život a zjevně o rady uživatelů nestojíš.
Zdar no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:26 Martin Re: Heimdall
Kdybych tušil, že je kolem tolik komplikací, tak bych to ani nedělal. Nikdy jsem si u táty nevšiml toliké práce a akvárko mu vždycky prospívalo. A abych pravdu řekl, měsíc se mi do akvárka bez rybek koukat nechce, je to takové smutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:22 R Muž Silent [5949] Re: Martin
Věř, že týden je na záběh nádrže málo. Pokud máš nádrž kompletně připravenou (zasazené rostliny a kompletní technika v provozu) nechal bych akvárium bez ryb alespoň tři týdny a po této době bych postupně nasazoval ryby a to první týden 10 neonek, druhý týden 10 fantomů a třetí týden zbytek. Po celou dobu bych klidně obden měřil hodnoty pH a NO2 aby bylo možné včas zakročit při možných problémech. Častější výměny vody jsou, alespoň v prvním měsíci, téměř nutností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:18 Žena Karnal [196] Re: Martin
Je to na tobě, jako nezakážeme ti to. Rybky ale pravděpodobně budou tím přiotrávením trpět a může jim to výrazně zkrátit život. Ten měsíc je taková jistota, že bude to akvárium připravenější na živočichy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:17 Martin Re: Turbínka
Tak to netuším, tátovi se nikdy nic nestalo a dělal to tak vždycky. Rybičky mám vybrané, jiné tam nechci. Už tak jsem dlouho vybíral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.10.2014 13:15 Žena Turbínka [2558] Re: Martin
Vidíš já se akvaristice celý život nevěnuji, ale přesto říkám, že týden nestačí. Když je tam šoupneš hned, velmi brzy budeš psát do vláken o nemocech!
Je-li to 112 l pak se skvrnitými problém nemám, jen s tím počtem - dej jich alespoň 6 nebo 8. Místo neonek bych spíš zvětšila hejno fantomů na 20 a možná se poohlédla po menších čichavcích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:12 Martin Re: Turbínka
112l (80x35x40). Otec se věnuje akvaristice celý život a že stačí týden na záběh. Pancéřníčky skvrnité zřejmě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:11 Žena Karnal [196] Re: Martin
Po sotva týdnu je to brzy, vyčkej další tři. Po týdnu tam sotva nitrifikace započala a vypustíš rybky do těch největších jedů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:09 Žena Turbínka [2558] Re: Martin
Je-li založeno od soboty, žádné ryby tam měsíc nepatří!!! Budou padat! Jaká to je litráž? Tipuju tak 54 l kam bych osobně nedala hned první tři zmíněné druhy, pancéřníčky ano, ale ne všechny druhy (jen ty co mají 3-4 cm).
Doporučuji v době záběhu akvária přečíst následující odkazy:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 13:06 Martin Re: Turbínka
Jj, nově založené. Od soboty v záběhu, v pátek bych chtěl jít pro rybičky. Výběr rybiček: 10 neonek, 10 fantomů červených, 4 čichavci zlatí a 4 pancéřníčci. Co dřív?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 12:52 Žena Turbínka [2558] Re: Martin
Je-li to nově založené akvárium, které si již prošlo prvním měsícem záběhu bez ryb, pak je lepší kupovat ryby po částech, začít nejvíce odolným druhem a po týdnu dokoupit další druh, po dalším týdnu znovu atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 12:47 Martin – Nákup nových rybek
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda můžu koupit celé osazenstvo akvária najednou nebo musím po částech. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.10.2014 22:42 R Muž Silent [5949] Re: Barakainus
Prakticky v každém hlubším substrátu probíhá i denitrifikace a to jak v akváriu tak v přírodě. V obyčejném, který se vyskytuje ve většině nádrží, je to ovšem velmi omezené na prostory s velmi nízkým průtokem vody a tudíž s velmi malým přísunem kyslíku, nebo v tebou zmiňovaném speciálním substrátu Deep Sand Bed (či jiném podobném) kde denitrifikace probíhá poměrně intenzivně. Tyhle speciální substráty sice dokážou udržet akvárium bez dusíkatých látek prakticky neomezeně, ale ve vodě se stejně kumulují jiné organické látky, takže se výměnám vody nevyhneme. Ovšem nemusí být tak časté a ani intenzivní. Konec konců denitrifikace probíhá i ve velkoobjemových filtrech, byť také velmi omezeně. Ostatně ve sladkovodní akvaristice kde počítáme s růstem rostlin by byla intenzivní denitrifikace kontraproduktivní jak už podotkl Roman.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 21:48 R Muž romant [27987] Re: Barakainus
Dal jsem si to do úkolů "dostudovat", ale upřímně, myslím si, že to nebude to pravý ořechový téma zvláště do tohoto vlákna, i když podceňovat lidi se nemají. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 21:45 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: romant
Walstad to ma tusim ve sve knizce. NO3 se denitrifikuje na N2O a N2 a ty pak ze dna vyprchaji. Timto zpusobem muze jjet akvarium bez vymeny vody po mnoho let. Ale funguje to jen v hodne zajetych akvariich s vysoukou vrstvou substratu. V Ocean Aquarium v SF maji takhle zalozena akvaria nekolik desetileti. Jestli to ale fakt produku dusik ale nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 20:39 R Muž romant [27987] Re: Barakainus
Já mám tento pojem zafixován v souvislosti s tím mořem, ale rád si rozšířím obzory. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 20:33 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: romant
Denitrificace probiha i v rostlinnych akvariich co si pamatuju. Deep Sand Bed se dela zrovna kvuli tomu. Urcite ji probihaji spousty v prirode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 18:41 R Muž romant [27987] Re: Heimdall
Čekal jsem, že by se někdo o tom moři mohl zmínit a tu afriku a její masivní výměny vody mám za samozřejmé, ale to neznamená, že to nemělo zaznít. X-) Teď již je informace kompletnější, díky Honzo. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.10.2014 18:34 R Muž Silent [5949] Re: romant
Jen tě doplním. To cos popsal platí plně pro běžnou sladkovodní akvaristiku (ryby a dostatek rostlin). Pro akvaristiku mořskou, kde nejsou vyšší organismy které by jako živiny používali dusičnany, je denitrifikace velmi žádoucí čehož dosahujeme kvalitní denitrifikační filtrací. Totéž platí i pro africká jezera, ale tam to supluje častější výměna vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 18:33 Žena regeditka [0] - MiniakváriaRe: romant
určitě nebude ;-) přesně vím, o čem mluvíte a to heslo o budoucím úspěchu se mi moc líbí :-) osádku vybíráme pečlivě s ohledem na velikost a možnosti akva.. řasí se nám zatím sklo, tenké zelené vlásky, tak se začne s výměnou...bakterie přikrmujeme, tak snad bude vše v pořádku X-) děkuji moc, rad si moc vážím

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [47] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113257x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=2301