Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.05.2018 14:05 R Muž Anthrax [4787] Re: JirkaŠčobák; snad
JirkaŠčobák napsal: uvažuj akvárium o objemu 60l. Bude pro ně mnohem vhodnější.

On ale už má zařízenou stěnu na 200 l akvárko. ;-) Přijde mi trochu nesmyslné, aby si pořizoval kvůli konkrétnímu druhu rostlin nižší a menší akvárko, když mu ani moc na druhu rostlin nezáleží. :-) Notabene ty kryptokoryny pokud se jim bude dařit, tak porostou i v těch 40 cm. U mě prospívají v nádrži vysoké 50 cm. :-) myslím že mu trošku zbytečně motáš hlavu. ;-)

To snad: Já si myslím, že pokud vybereš nějaký čistotný druh ryb a rozumně náročné rostliny, kterých tam bude dostatek, tak to máš co se týče výběru techniky celkem v pohodě. Akorát ten zásobní substrát se mi taky nezdá, jak píše Maq. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 13:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: snad
Mě C. wendtii rostou v akváriu vysokém 25 cm. 40 cm je zbytečně moc. Viz rybicky.net/fotogalerie.php…
Egeria je rostlina, která ti poroste i v třílitrovce na okně. Hlavně ji nestrkej do dna a nech vzplývat pod hladinou.

Pokud chceš stavět na těchto dvou rostlinách, pak uvažuj akvárium o objemu 60l. Bude pro ně mnohem vhodnější.

Edit: Ještě jinak. Kup egerii a vraz ji do třílitrovky na okno na měsíc. Než utratíš strašné prachy za vše možné, ověř si, že ji dokážeš takto udržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 13:29 snad
Když bych měl vybrat nějaké rostliny, tak dozadu by se mi líbila třeba tato:
surpanblog.cz/…

A do středu tato:
surpanblog.cz/…

Popravdě, ty rostlinky do akvárií se mi líbí všechny, vyberu prostě něco méně náročného a pokusím se to pěkně rozrůst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 13:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: snad
Potom všechno, co doopravdy potřebuješ, je akvárium a světlo. Ostatní až tehdy, když ti to vyplyne z nutnosti :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.05.2018 13:00 snad Re: JirkaŠčobák
Díky, chápu, jak jsem psal, rád se přizpůsobím. Když bych se vyjádřil k tomu článku: ano, chci více rostlin, ne, nechci designové akvárium, ano, jsem pro rostliny rychle rostoucí, jednoduché.
Já po žádné konkrétní rostlině ani rybě netoužím, nemám vybraný nějaký vzhled toho akvárka (resp. tedy mám, ale jen v rámci "hodně rostlin a rybky malé hejnové nenáročné"). Cílem a principem je vytvořit pro život příjemný ekosystém a pozorovat ten život tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 12:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: snad
Nejdřív se rozhodni, jaké rostliny. Až podle toho, jaké budou, se rozhodni, jaká technika! Až podle toho. Ne dřív.

Čti: dennikn.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 12:36 snad Re: snad
Tak koukám, že k tomu světlu budou ještě nutné držáky:
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 12:17 snad Re: JirkaŠčobák
Rostliny ještě nemám vyjasněné. Dám tomu všemu čas, první ryby bych dával až v létě (máme teď doma hromada další práce). Moje požadavky na akvárium jsou tyto:
- spíše více rostlin
- malé rybky s hejnovým chováním

Nic víc specifického, přizpůsobím to tak, aby se tam tomu živému hlavně dobře žilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 11:52 R Muž ctibum [6926] Re: snad
Místo barvy dej samolepící černou tapetu. Instalace 15 minut i bez zkušeností...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.05.2018 11:47 Maq Re: JirkaŠčobák
A byl by první, kdo dal tunu výživného substrátu a na to jeden anubias? :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 11:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Náhodou, kdyby nenapsal výživný substrát, mohli bychom si myslet, že chce dělat akvárium bez rostlin :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2018 11:25 Maq Re: snad
... až na ten výživný substrát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 11:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: snad
Jaké tam chceš mít rostliny? Úplně základní otázka, od které se odvíjí vše ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 11:00 snad – První akvárium
Dobrý den,

před časem jsem se zde radil, zahájil jsem projekt obývací stěny s akváriem. Nábytek je nyní hotov a rád bych přistoupil k pořízení akvária a neživé výbavy. Sestavil jsem si seznam a rád bych poprosil o kontrolu, jestli je to OK, něco jsem nepoddimenzoval nebo naopak nepřehnal.

1. 200 litrové lepené akvárium Sklorex, rozměry 100 x 40 x 50, 10mm sklo
2. Proudový chránič, prodlužovačka, spínací hodiny s baterií
3. LED osvětlení Chihiros LED A serie 90-110 cm 55W A901:
www.akvarista.cz/…
4. Filtr externí EHEIM Professionel 4+ 250
www.rataj-spk.cz/…
5. Topítko Eheim thermocontrol 150 W:
www.sklorex-akvarium.cz/…

To by byl ten základ. Následovat bude:
- Barva černá na zadní stěnu
- Kbelík
- Silikonová hadice
- Síťka
- Dlouhá pinzeta
- Teploměr
- Odkalovač
- Písek tmavé barvy
- Kameny, kořeny tmavé barvy
- Výživný substrát

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.04.2018 11:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LeRi
Odstranění rostliny s mohutným kořenovým systémem může být u kryptokoryn příčina rozpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2018 10:48 Muž LeRi [315] Re: Jája
Hnojiva dávám pořád stejné množství týdně při výměně vody 2,5 www.rostlinna-akvaria.cz/… a neodkaluji,akorát jsem ještě tahal ven velký Echinodorus Indian Red.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2018 10:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: LeRi
Nějakou formu c. wendtii v tom akváriu s kolísající teplotou mám a ještě ani jednou se jí listy nerozpadly.
Teď jsem rozhrabal dno a vyměnil 75% vody, navíc jsem dolil vodu výrazně studenější. Tak čekám rozpad, hlavně u c. affinis, ty mi přijdou nejnáchylnější na rozpad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2018 09:54 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: LeRi
A neodkaloval jsi jim v těsné blízkosti, nebo nedal jsi do AQ větší dávku hnojiva? To by mohlo být příčinou rozpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 16:48 Muž LeRi [315] Re: NHKG
Cryptocoryne wendtii 'Brown' , Cryptocoryne wendtii 'Tropica'
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 13:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: LeRi
Mi v okenním akváriu kolísá teplota. Během několika hodin změna i o 5 stupňů. Na Cryptocoryny ani ryby to nemá vliv... Co to bylo za druhy?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 13:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LeRi
Když mě v akváriu na okenním parapetu s příchodem chladu klesla teplota na 18°C, kryptokoryny přestaly na několik týdnů růst, ale nerozpadávaly se. Problém bych hledal v topítku, které způsobí změny teploty rychleji, než by nastaly přirozeně. Nebo v něčem jiném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 13:20 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: LeRi
Spíš jim vadilo něco, co proběhlo při údržbě. Teplota v AQ neklesá skokově, ale pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 13:07 Muž LeRi [315] Re: JirkaŠčobák
No mě se jednou po údržbě stala taková nepříjemnost že jsem zapomněl korom všeho ostatního zapnout topítko a všiml si toho až za dva dny ale to už Cryptocirynye začali jít do kopru , teplota klesla cca o 3-4 stupně .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.04.2018 12:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LeRi
Rozporuju ohledně kryptokoryn - jednoduché druhy jsou fajn. Pozvolná, přirozená změna teploty jim nevadí (ale například nestandardně velká výměna vody nebo nestandardní přihnojení ano).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 12:24 Muž LeRi [315] Re: LuckaK
Sagittarie, Valisnerie jsou do čerstvého akvária nevhodné , Cryptocoryne jsou citlivé na změny (teplota , světlo ) , topítko nemáš tak pochybuju že tam máš stálou teplotu 26°. Na zajetí se hodí obyčejné odolné stonkovky a plovouč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.04.2018 08:30 Žena LuckaK [7] Re: JirkaŠčobák
No jo moc druhů rostlin, ale já přece na začátku nemohla vědět, co poroste a když už to roste, tak to nevyhodím. Je pravda, že tři druhy rostou dobře už od začátku, ostatní obměňuji.
Díky za povzbuzení, nechci něco zaspat a pak řešit katastrofu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 08:14 Žena LuckaK [7] Re: Maq
Řasy zatím nejsou žádná katastrofa, to ne, ale nevypadá to moc dobře. Údržbu dělám pravidelně, jen to pravidelně nezapisuju. Spíš mám obavu, aby se to nezvrhlo na jednu nebo druhou stranu, buď bude moc řasy, nebo šneků.
Krmení jsem asi ještě pořádně nevychytala. Zkusím krmit dopoledne vločkama a na večer tabletama pro pancéřníčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2018 00:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LuckaK
Tvá největší "chyba" v tomto připadě je "strategie mnoha druhů rostlin". Myslíš, že když ti jich x vychcípalo, že to zůstane bez následků?
Z druhů, které nejvíc prosperují, přidej a žádné další druhy rostlin už nepřidávej.
Taky jsi tam dala 3 druhy ryb a 3t od založení, což ti za této situace taky nepomůže.
Šneci budou žrát rozpadající se rostliny a řasy. Díky bohu za to!
Na druhou stranu tvé akva nevypadá zdaleka zle a vyvíjí se lépe, než akva mnoha začátečníků. Nenervoval bych se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2018 21:55 Maq Re: LuckaK
Podle údajů o vodě v prezentaci se domýšlím, že jsi z Brna. Tam je špatná voda, některé rostliny v tom neporostou.
Co znamená Atman + bio filtr?
Kolik těch řas vlastně máš? Trocha řas je vždy, menší množství zejména u mladého akvária není žádná katastrofa. Podle obrázků a podle toho co píšeš v dotazu, nezdá se, že bys to dělala špatně.
Přemnožení šneků... Nejpravděpodobnější příčiny jsou dvě: krmení a rozklad těch rostlin, kterým se v té brněnské vodě nedaří. Takže rostliny co odcházejí pravidelně odstraňovat, nad krmením se zamyslet, a neflákat výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2018 21:34 Žena LuckaK [7] – Navždy začátečník
Dobrý večer, prosím vás, mohl by mi někdo napsat, jak docílit rovnováhy v akváriu?
Mám akvárko 3 měsíce. Postup podle rad tady - správná technika, dno, rostliny, ryby. Přesto se objevily zelené a teď nějaké další štětičkové řasy a přemnožili se mi šneci, všech možných druhů (nedokážu je identifikovat, ale jedny mají ploché ulity, jiné do špičky, ale piskořky to nejsou).
Jaká je největší začátečnická chyba v tomhle případě? Moc světla? Překrmování? Krmím jednou denně.

Jde mi v podstatě o ty signály, moc šneků = moc živin = moc ryb nebo moc krmiva. To stejné platí pro řasy?
Protože moc šneků se taky rovná moc odpadu a tím pádem moc šneků. Prosím o vysvětlení pro blb... ehm teda pro amatéry.
PS: chemii proti řasám ani šnekům nepoužívám a ani nechci používat.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.04.2018 14:12 R Muž ctibum [6926] Re: hukk
Ono všechno souvisí se vším a řekl bych, že bude záležet na velikosti nádrže, množství rostlin, počtu a druhu ryb, filtraci...
Takže ideálně se zaregistruj, založ a vyplň prezentaci nádrže s aktuální celkovou fotkou a přidej sem detail toho "problému" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.04.2018 14:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hukk
Větší problém bych viděl, že to máš pár týdnů a už tam jsou neonky.

Pokud si tu nezaložíš prezentaci s fotkama, nikdo ti moc neporadí.

Přečti si: dennikn.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2018 14:08 hukk
Dobrý den , mám nově založené akva jenom pár týdnů a mám tam jen pár neonek ale všude jsou hnědé tečky (oválky) na listech a pod kořenem na štěrku jdou snadno dolů nevím co to je.. Vypadá to jako výtrus ale chci si být jistý :-D kdyby to byly výtrusy tak jestli tolik živin rostlinám nevadí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.03.2018 18:30 jamajcan Re: Patt11
Bioflor je hodně ředěný, proto ty vysoké dávky. Na první pohled příznivá cena, ale ve finále vyjde dráž, než zdánlivě dražší přípravky, ktré jsou ale daleko více koncentrované a aplikují se v daleko menších dávkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2018 12:10 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Patt11
Bioflor je poměrně dobré hnojivo ale obsahuje pouze draslík a stopové prvky takže pokud potřebuješ ještě třeba dusík nebo fosfor musíš ho dodávat zvlášť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2018 11:50 Muž LeRi [315] Re: Patt11
Hnojím pořad ale jiným ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2018 10:52 Patt11 Re: LeRi
a jak si hnojil? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2018 08:02 Muž LeRi [315] Re: Patt11
Jednou jsem Rataj bioflor koupil také ale ani jsem ho nespotřeboval a zbytek vyhodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2018 00:22 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Patt11
Je palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2018 21:35 Patt11
Zdravím . koupil jsem si Rataj bioflor ale to dávkování 10ml na 20l se mi zdá přehnané.Mám 100l akva takže se mi zdá moc dávat 50 ml jednou za 14 dní a pak za měsíc při výměně vody .. Není lepší dávat 2-3ml denně předem díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2018 14:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jastr
Dej fotku celého akvária!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.03.2018 13:31 R Muž romant [27987] Re: Jastr
Doporučil bych místo toho denně měnit 1/3 vody, to především, zřídit prezentaci předmětný nádrže a uvést co nejvíce pravdivých údajů, aby se případné chyby daly řešit konkrétním doporučením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2018 13:27 Jastr – Bakterióza?
Dobrý den!
Poprosil bych o radu. Mám 90 l akvárium. Uhynulo mi několik pavích ok. Kromě možná nevhodné koncentrace dusíkatých látek mám podezření i na bakteriózu. Některým se třepí až zanikají ploutve. Mám k dispozici ATB Nitrofurantoin. Je možné jej použít? Případně jaké dávkování?
Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2018 22:00 SUzi Re: nekdo
Dočítala som sa že sa to má robiť v odpustenej vode z akvaria, tak som otvorila krytku vybrala náplň a trošku ju tam prežmýchala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2018 21:47 Muž nekdo [355] Re: SUzi
Definujte jak „vyčistím filtr“?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.03.2018 21:41 R Muž Anthrax [4787] Re: SUzi
Výměna 2/3 vody najednou je moc. To je hodně velká změna parametrů vody najednou. Proto mohla ryba vyskočit. Kryt betta potřebuje. Provizorně to můžeš vyřešit třeba průhlednou fólií, než seženeš sklo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2018 20:25 SUzi Re: Wanderer
V akváriu vymienam 1/3 vody raz týdenne pomocou odkalovacej hadičky, a Raz za mesiaciac vymením 2/3 vody a vycistim filter, vždy to robím rovnako. Ako som spomínala nikdy predtým nevyskočil preto som sa spýtala čo mohlo byť dôvodom,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2018 19:22 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: SUzi
Začni hodně rychle studovat, protože ještě tak dvakrát mu to akvárium vyšůruješ a vyskakovat přestane a s největší pravděpodobností půjdeš kupovat nového beťáka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2018 18:08 R Muž afc1886 [14700] Re: SUzi
To akvárium se zakrývá z jiného důvodu, než by byl útěk rybky. Měla by sis přečíst pár zajimavých odkazů, které ti můžou dost pomoci. Máš je tady v modrém rámečku a navíc jeden pro betty splendenspower.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.03.2018 17:58 R Muž romant [27987] Re: SUzi
Tipuji na ne zcela vhodné podmínky, ono to vyčištění celého akvária může v sobě skrývat nejedno úskalí. X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113260x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=751