Začátečník
nemůžu.To vpravo nahoře je ostrůvek pro kraby, nemůžu je namáčknout až k zářivce
Je tam dost málo vody. To je kvůli krabíkovy? Tady bych volil asi tu rampu nebo bublifuk, protože čerpadlo a kostka by musela ležet aby se vešla. I když taky by to bylo řešení a na vývod čerpadla napojit rampu.
Dolej vodu a bude lépe.
nerad vystavuju takhle hrozné fotky, ale pro představu
V každém případě filtrovat. Lepší mizerný filtr než žádný
. Podle popisu je tam filtr cca měsíc, takže nějaké nitrifikační bakterie tam budou. Chtělo by to fotku celé nádrže a možná by se našlo jednoduché řešení.
Jinak, než to vyřeším, co dělat?Nechat filtr běžet a kalit, nebo raději nefiltrovat?
Tahle čerpadla mám a dlouho je provozuji a věř že jdou zredukovat naprosto plynule až na téměř nulový průtok, což ovšem nedoporučuji
.
tohle byla další varianta, kterou jsem zvažoval.Jen jsem nikde zatím u čerpadel nenašel napsáno to, že jsou regulovat plynule.To u tohohle Atmana jeVyzkouším rampu, jestli nepomůže, jdu do bublifuku.
Díky za rady
Psal jsem to o něco níže a Roman se o tom zmínil také. Čerpadlo Atman AT-200 tady tě nemusí děsit papírový průtok (400 l/h) protože díky nástavci krásně zreguluješ průtok a navíc ho lze nasměrovat kam potřebuješ a kostku bioakvacitu 10x10x16cm nebo 10x10x20cm.
www.akva-exo.cz/… www.akva-exo.cz/… je to prakticky bezúdržbová varianta filtrace.
Možná že by stálo za úvahu popřemýšlet na klasikou v podobě bublifuku, to by pro krevetky bylo dobrým řešením.
ano, reagoval jsem na to.Určitě vyzkouším.Už bych celkem rád akvárko trochu zaběhl, to proudění včera mi z něj zase udělalo smetiště a nerad bych odkaloval obden.Nevím, jak by na to reagovaly krevetky
co bys mi do takovýho akvárka doporučil?Asi bych nejraději něco s plynulou regulací výkonu a co nejmenší.V e-shopech jsem nenašel zatím nic, co by vyhovovalo
Jestli reaguješ na Romanem zmíněné téma o rampě, tak sice máš pravdu, že když se zmenší průměr jednotlivých otvorů tak se zvýší rychlost vytékající vody, ale v případě rampy se tento proud rozprostře na velkou plochu a tím se sníží jeho pro tebe "negativní" účinek.
nad tímhle jsem přemýšlel.Jen matně vzpomínám, že podle zákonů hydrodynamiky, kdyř zmenším "celkový průměr výtokového otvoru", nezvýší se tím rychlost vytékající vody?
Souhlas je to kategorie "honič vody" a tudíž ta hlava s kostkou, to je řešení pro téměř bezůdržbový provoz.
Problém těchto filtrů je, že se pořádně nezajedou nikdy. Na to mají příliš malou filtrační vložku.
Už jsem zareagoval v editu svého předchozího příspěvku.
Mrkni se do tohoto vlákna, to by mohlo být řešení.
rybicky.net/forum/13235
Edit: Jestli je tam ten filtr od toho 29.6.12, tak to bude ještě nezajetej filtr a tím jak se zabíhá, špiní, se jeho výkon snižuje, takže nečistit tak často, pokud to není nutný, protože jeho výkon silně zeslábne.
píšu, že je zapnutý na minimum
Filtr má regulaci, proč tedy po vyčištění filtru nestáhneš průtok?
Edit: teď jsem si všiml že máš minimální průtok. Pokud je na minimum tak u tohoto konkrétního typu s tím moc nenaděláš. Ideální by bylo nasadit rampu. Nebo ještě lépe vyměnit tento filtr za kostku bioakvacitu a čerpadlo Atman AT-200. Čistit takový filtr budeš velmi vyjímečně.
Zdravím a prosím o radu.V 54 l akvárku mám filtr Atman 302.Zapnutý na minimální chod, přesto je proud vody takový, že mi víří dno.Už se zdálo, že jsem našel optimální polohu filtru a trysky, po vyčištění filtru mám v akvárku opět tornádo.Dá se na výkonu ještě nějakým trikem ubrat?
Přesně tak. Pokud je v akvárku kořen, tak je to z něho. Rybám to nevadí, spíš naopak, obsahuje to látky, které rybám prospívají
Tvoje akvárko nikdo nevidí, ale myslím, že jsis odpověděl sám. Kořen to býti může a nevadí to, ba právě naopak, obyvatelům se to bude líbit, ale je otázkou jak se to bude zamlouvat Tobě. Můžeš ten kořen zkusit na několik dní vyndat, vyměnit polovinu vody a uvidíš, jestli se pleteš nebo ne.
Edit: Ty prospěšný látky se jmenují huminy a třísloviny, můžeš pohledat a načíst si o nich něco a uvidíš jak se rozhodneš.
Ano, nahnědlá může být od kořenu a to vůbec ničemu nevadí. Jeslti se toho chceš zbavit, tak aktivní uhlí, ale pomůže to na chvíli a jak přestane působit, tak voda opět začne hnědnout. Nech to tak.
0 21.07.2012 16:05 hasman – Hasman
Ahoj, potřeboval bych poradit asi před 10 dni jsem si založil akvarko set 105 litrů, a mám problém s kalnou vodou , voda je na nahnědlá už jsem ji dvakrá měnil ale jo to furt stejné. Koupil jsem JBL clearol na zakalenou vodu ale nic platné. Mysslím že to může být od kořenu prý to nevadí.
Děkuji za odpověď
TO je správná cesta, chválím
Koukni i tady do atlasu na jednotlivé rybičky. Jsou tam popsány jejich nároky na vodu, prostor a počty. Klidně si projdi i zde prezentované akvárka podobného objemu na kterém pracuješ ať máš i nějakou inspiraci jak by to mohlo vypadat.
Prostě začátečník a věřila jsem prodavačce. Teď jsem chytřejší.
Pracuje e na větším AQ.
Dávat mečovky do 6 litrů vody je zhovadilost. Jednak to jsou celkem velké ryby a vzhledem k jejich žravosti a sravosti je akvárko nutné více udržovat. Nicméně k tvému konkrétnímu případu asi takto. Akvárko je pro ně víc než ku*evsky malé, vzhledem k tomu, že nemáš filtr je nutné každý den odkalovat výkaly a měnit vodu, šťouchání samečkem do samičky může znamenat pářící rituál, ale samička celá nezčerná, pouze se jí udělá tzv skvrna březosti, která černá je. Ale je u řitní ploutve. To že je voda bez zákalu, neznamená, že je čistá a obráceně to platí taky. Jedná se například o dusíkaté látky, chlor, jiné chemikálie... Zjednodušeně řečeno, tyhle dvě měčovky by měli mít aspoň 40 litrů za předpokladu dostatečné filtrace, množství rostlin a pravidelné údržby. Nejlépe 60 litrů a 2-3 samičky na jednoho samce. Ten kdo ti tohle prodal, nebo doporučil by měl být zavřen do kriminálu za týrání zvířat.
0 20.07.2012 18:51 Flea – Začátečník
Dobrý večer!
Jsem začátečník a nevím si rady. Akvárko mám 3. měsíc. Mám 2 mečovky, samečka a samičku. Velikost akvárka 6L. Vodu měním 1 do týdne, 1/3. Vzduchování mám, filtr ne. 1 rostlinka. Krmím Tetraminem vločky+ granule. Až do teď bylo vše OK. V posledním měsíci pozoruji menší žravost (především u samičky). Sameček je vůči samičce agresivní (poslední týden) jinak tomu tak nebylo. Šťouchá ji tlamičkou a prohání. Ona pak lítá po akvárku trhavejma pohybama. Samička začala tmavnout až černat (trvá to asi týden). Ve zverimexu mi bylo řečeno, že je to "normální situace u mečovek" a že to chce víc samiček na jednoho samce (vzhledem k velikosti mého AQ je to nepřípustné). Druhá paní prodavačka v týmže obchodě to popřela a tvrdila, že je to pářící rituál. Tak já nevím co s tím... zatím jsou oddělený. No a aby toho nebylo málo tak jsem dnes zjistila, že samička má bílej povlak na ploutvích. Koukala jsem na články co jsem našla tak by to mohlo být bakteriálního původu z nečisté vody (to se mi nezdá- ač nemám filtr tak voda je čistá bez zákalu povlaku,...)nebo krupička. Jestli máte někdo radu budu ráda. Děkuji!
Starší reakce
Děkuji za odpovědi, na doporučené rybičky se podívám
V podobném objemu a s podobnými i nižšími teplotami v zimě chovám Kardinálky vietnamské (
rybicky.net/atlasryb/kardinalka_vietnamska). Mám měkkou vodu. Rybky se občas rozmnoží a dokonce několik kousků jsem odchoval bez jakékoliv péče. Ale že by se přemnožili jako se mě to stalo u klasických živorodek to určitě ne. Jsou hodně živé a do hejna se mě sdružují hlavně když se cítí v ohrožení (třeba pokud něco v akva předělávám). Bohužel občas nějaká vyskočí takže velmi dobré zakrytí akva je téměř nutností. Stačí bohužel i nepatrná skulina. Naštěstí vyskočivší kusy nahradilo několik odchovaných mladých.
Samci se někdy docela hezky předvádějí, roztahují ploutve a výrazně ztmavnou. Tady je jejich video z mého akva:
www.youtube.com/… Vzhledem k té teplotě jsou kardinálky dobrá volba a nějakého množení bych se nebál. Ono je to sice jedna z nejlehčích jikernaček, ale i tak bych řekl že to bude v pohodě.
Dobrý den, tak nějak jsem tu nenašel topic, kde by se dalo poradit s výběrem ryb, tak to zkusím tady.
Zakládám akva, 60 litrů čistého objemu a vybírám ryby. Má představa je asi taková. Nádrž bude jednodruhová (max později nějaký obyvatel ke dnu.) Hledám nějaké hejnovité rybky cca 6-10 kusů dle jejich velikosti, které nejsou moc náročné. Vodu mam tvrdou kolem 18 gHB. Přemýšlím, že topit nebudu vůbec, takže ideálně do teploty 20-23 stupňů. projel jsem atlas ryb a mojim favorit je Kárdinálka čínská. Proto prosím ještě o radu, co by jste mi mohli doporučit, dle výše uvedených nároků.
Předem říkám, že bych hlavně nerad, aby se mi rybičky množily, nějak bych nevěděl, co s nima. Proto nestojím o živorodé ryby, ani moc o rybky, které se snadno množí. Mohl by mi někdo ještě doporučit nějaké konkrétní druhy nejspíše z Teter nebo Parmiček?
Starší reakce
0 08.05.2012 19:22 Ad@m [1051] Ahoj nevim jestli muj dotaz patri sem,ale potrebuju znat rady odborniku.jiz mam zabehle klasicke akva 60l neonky,mecovky atd.jsem mirne pokrocili zacatecnik,dnes jsme poridili akva 200l a chtela bych zaridit malawi,mam se do toho pustit jako zacatecnik?co to vse obnasi?za vas nazor a rady budu rada.diky
Starší reakce
Já mam výbornou zkušenost s Akvaristikou/Sklenářstvím Kechner v Sušici.Vyrábí akvária a celý komplety na zakázku a mají na to perfektní vybavení.Navíc domlouvat s p.Kechnerem cokoliv o akvaristice je radost
0 10.04.2012 22:06 jirakolar Zdravím všechny
chci si pořídit nové akva na zakázku našel jsem na netu tuto firmu
www.flotis.cz/…. Máte někdo zkušenosti s jejich službama. Popřípadě doporučte. Jihočeský nebo Plzeňský kraj. Díky
Starší reakce
Ano pak sem napsal i tam, a se opravdu rád že tady jsou ochotní lidi co poradí
Jinak během dneška bych rád vyřešil nějakou tu dekoraci a pak ve městě koupil tu knihu a zbytek písku.
Máš dobře nastartováno. Všiml jsem si, že si napsal i do hlavního fóra. To byl dobrý tah. Opravdu bych nevěřil kolik lidí ti hned přispěchalo s radou na pomoc. Hlavně romant a jeho pohotové odkazy.
Díky moc za shrnutí, samozřejmě na netu hledám, i zde... Jen mi bude chvilku trvat než to do sebe dostanu. Knihu v plánu mám, zítra jedu do mšsta takže určitě pořídím a budu číst. Pokud tedy tybičky vpustit až po 2 týdnech, to je slušný čas na to se něco naučit do začátků. Díky za podporu a vám ať se taky daří!
Dovolim si poopravit tvůj příspěvek
Vrstva písku: záleží jaký biotop se bude provozovat
Filtrace: bez ohledu na zákal vody, filtr vždy musí běžet non-stop
Teplota: opět záleží na zvoleném biotopu(jaké druhy organismů hodláme pořídit)
Ryby: ideální doba pro vpuštění ryb je po plném rozběhnutí nitrifikačních procesů a celkovému ustálení. Jelikož se to však dá obtížně odhadnout, bývá to obvykle po dvou a více týdnech po založení.
Upravovače vody: V globálu netřeba.
pukasínku - začni četbou některé akvaristické knihy, další informace získáš na internetu a až nabereš základní vědomosti a setkáš se s prvními problémy začni pokládat konkrétní dotazy. Neumim si představit jak tě někdo krok za krokem bude provázet tvými začátky. A pokud se někdo najde, nemusí to být ještě výhra. Neboť co člověk to jiný pohled a názor. Nicméně zdá se, že to myslíš s akvaristikou vážně tak přeji ať se daří a ještě jednou připomínám: studium = úspěch v praxi
Vrstva piesku: Vpredu 3-5 cm vzadu 8-10 cm.
Filtrácia: Ak sa Ti kalí voda nechaj ho bežať aj cez noc.
Teplota: Ideálna je od 24C do 26C, teda by som ho nastavil na 26C.
Ryby: Ideálne je po týždni alebo 2.
Upravovače vody: Ak nemáš testy môžeš iba typovať.
Nech sa darí
0 17.03.2012 20:12 pukasinek – Pár otázek do začátku - jak na to
Ahoj, předem se omlouvám že zakládám téma v podstatě o věcech, které jsem letmo zahlédl v sekci Pro začátečníky, ale rád bych tu měl svoje téma a zeptal se na pár otázek. Před dvěma dny jsem si domů přinesl akvárko (rozměr cca 60x40, když bude potřeba přesně, změřím). Prozatím jsem na dno nasypal křemičitý písek (koupeno v OBI v akvarijních potřebách) a tady mám první dotaz - kolik zhruba doporučujete dát na dno? Dostal jsem filtr s molitanem, je to značka Aquel, momentálně ho mám zapnutý pořád, ale přes noc ho vypínám a jak sem se tady dočetl, začala mi mlhovatět hladina, ponechám tedy filtr zapnutý i přes noc. Dále mám topítko s termostatem a prozatím se teplota drží (není automaticky sepnuté pořád). Co se týče druhu ryb, nevím co pro mě má připraveno, říkal že něco vybere. Po jaké době mohu dát rybky do akvárka a je nutná úprava vody speciálními upravovači vody? Díky moc předem za zodpovězení mých otázek a přeji hodně zdaru, stejně tak doufám, že se povede i mě.
Starší reakce
0 22.02.2012 19:55 Gem – Parmicka ctyrpruha
A nemuze to byt z vody Jako na pr. Z vimeny vody nebo neceho takoveho?????
Přidat reakci
1 ...... [102] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x