Začátečník
Mám s dětmi (hromadou cizích) poměrně velké, byť neprofesionální, zkušenosti, tedy s jejich vedením k akvaristice a jiným vědám a koníčkům, a nemyslím, že by dnes byly horší než kdy dřív. To je jen takové to klasické naříkání, ach ta nová generace, a dřív, jo to byly časy, kam ten svět spěje... které lze najít už ve staré antické literatuře. Pořád je dost chytrých dětí a občas se nějaké vytasí z myšlenkou, která inspiruje i dospěláka.
K něčemu podobnýmu sem se dopracoval..něco co je bude bavit.
Měl sem bandu dětí asi 10 let a nešlo jen o akva..jenže tuhle generaci už nebaví vůbec nic a úplně nejhorší je přístup některejch zodpovědnejch rodičů..nemám na děti čas tak jim zapatím hokej, balet, judo atd atd..děti nemaj vlastní volno a ke všemu přistupujou jako na netu...zkratkovitě bez myšlenky atd.
dovolím si taky zareagovat, byť se za zkušeného akvaristu nepovažuji..
1) pokud je to možné, zjistil bych si vstupní parametry vody a pak pořídil prakticky jakýkoli test (třeba ph) - psal jsi, že se jedná o děti ve věku 6 - 8 let, kde lze asi těžko očekávat nějaká "vědecká zkoumání", ale děti bude bavit porovnávání barviček a ty můžeš další "vylepšování" akvária vhodně usměrňovat na základě znalosti vstupních parametrů, výsledků "měření" a v neposlední řadě i chování (projevů) rostlin a živočichů, což je další téma k seznamování se s tím, jak i bez různých (z mého pohledu často zbytečných) měření zjistit, co v akváriu chybí nebo naopak přebývá..
2) tady se dostáváme k otázce přístupu, ale pokud pracuješ s dětmi a chceš (chcete) něco měřit, pozorovat a zjišťovat, jaký to má vliv na růst rostlin a(nebo) život a rozmnožování rybiček, šnečků, případně různých "breberek" v akváriích, navrhoval bych hnojení, a to asi tím nejjednodušším a nejlevnějším způsobem (i když i tady je to otázka pohledu), kterým je PMDD. Když jim to pomůžeš namíchat (k samotné "chemii" bych takhle malé děti raději nepouštěl), určitě je bude bavit odměřovat injekční stříkačkou "to správné" dávkování (a opět je prostor pro "hraní si" a učení, co se stane, když..)
3) tuto otázku jsem nějak nepochopil, takže se k ní nebudu moc vyjadřovat - jen poznámka na okraj: v atlasu uváděné podmínky chovu a pěstování jsou někdy dost odlišné od toho, co jsem měl možnost pozorovat ve svých akváriích, ale vzhledem k tomu, že moje zkušenosti nejsou příliš velké a mám respekt k autorům, nebudu to rozporovat a snažit se je opravovat (i když já osobně to občas dělám jinak a nemám pocit, že úplně špatně ;)
1) Správce fóra spravuje fórum. K tomu nepotřebuje býti odborníkem.
2) Tento konkrétní správce dozajista odborníkem je, ale holt to mnoho let dělá jinak. A není ostuda se zeptat, když neví, protože to dělá jinak.
3) Chce dětem odpovědět na dotazy, na které nezná odpověď, protože to dělá jinak a nechce děti odbýt obarvenou, nic neříkající vodičkou, protože to on i děti berou vážně, tak se ptá...
4) Otázky jsou od malého dítěte...
Už ti to rozum bere...?
Předem se omlouvám, že se jistě dotknu tazatele, ale nemohu si pomoct.
Tazatel a správce fora snad bude vědět odpovědi na takto "stupidní" otázky jak od malého dítěte.
Roky přece stále platí a platilo, že všechny testy a ruzné vodičky na úpravu vody stejně jako super akvaristické zářivky např. sunglo ... jsou marketingové blbosti na tahání peněz z kapes akvaristů.
Pokud nemáte ambice množit a odchovávat rybky tak pro chov běžne dostupných rybek tyto informace stejně nepotřebujete a stačí dodržovat základní pravidla tísíckrat všude napsané a omílané.
Pokud to má být zábava pro děti (zkoumání, měření) tak je to přece úplně jedno, kupte jakýkoliv test např. od Sery a děti mohou každý týden porovnávat barvičky ve skumavkách a dělat pokusy.
Pro zajímavější pokus použijete již zmíněný mikroskop e vzorkem např. dna.
1. Spíš než nějaký měřák, který jim bez znalosti chemie stejně nic neřekne, bych jim pořídil mikroskop, aby skutečně viděli, co se v akváriu děje a co tam žije. Edukativnější bazmek k akváriu neseženeš. A není to o moc dražší než ty testy a vydrží to desetiletí.
2. Imho je mnohem jednodušší a blbuvzdornější zásobní substrát (normálně hlína), ale dnes je všeobecné mínění jiného názoru.
Jasný a když jim seberes to (nebezpečné/zajímavé)tak je to nebude bavit.
Pak tedy zkusit ty hotové tekuté hnojiva,nebo i pmmd když budeš hlídat.
potom ale budou potřebovat testy.
Pak také bude vydět výsledek po hnojení/nehnojeni na rostlinkách, při zas.substrátu by o tohle přišly.
To jim do ruky možná nepatří ale uděláme to spolu. Jde mi o to aby se něco naučili do budoucna. Nejde primárně o akvárka ale probíráme i u toho matiku. Takový to cokoli jinýho než čučet do mobilu atd.
Driv3r napsal: Otázka 1: testy no 2-3 měřák ph-China.i když ani to není extra potřeba.spise bych se zaměřil na pozorování chování ryb a rostlin.
Otázka 2: začal bych bez zásobního substrátu a hnojení pmmd apodobne.
Zásobní substrát se lehce zvedne při údržbě.a u pmmd je nutné odměřování. Ani jedno není pro malé akvaristy jednoduché.(a to neberu v potaz že určitě látky z pmmd a podobných hnojiv by neměli mít vůbec v ruce)
Hnojive kuličky do dna (Rataj Bivoj) možná by se nechali použít i hnojive tyčinky pro pokojové květiny.ale v menších dávkách.
Otázka 3
V atlase lze dohledat ryby a rostliny podle kontinentu blíže asi ne.provazanost tam není ještě tam jde udat pH ,teplota, tzn.3 údaje podle kterých můžeš dohledat vhodné rostliny/rybi.
Snad to k něčemu bude.
Otázka 1: testy no 2-3 měřák ph-China.i když ani to není extra potřeba.spise bych se zaměřil na pozorování chování ryb a rostlin.
Otázka 2: začal bych bez zásobního substrátu a hnojení pmmd apodobne.
Zásobní substrát se lehce zvedne při údržbě.a u pmmd je nutné odměřování. Ani jedno není pro malé akvaristy jednoduché.(a to neberu v potaz že určitě látky z pmmd a podobných hnojiv by neměli mít vůbec v ruce)
Hnojive kuličky do dna (Rataj Bivoj) možná by se nechali použít i hnojive tyčinky pro pokojové květiny.ale v menších dávkách.
Otázka 3
V atlase lze dohledat ryby a rostliny podle kontinentu blíže asi ne.provazanost tam není ještě tam jde udat pH ,teplota, tzn.3 údaje podle kterých můžeš dohledat vhodné rostliny/rybi.
Snad to k něčemu bude.
Nic neměř, stačí dodržet návody viz. nahoře a pozorovat co se děje v akváriu. Měřit není potřeba.
Na hnojení se taky vykašli, stačí kuličky jílu ke kořenům největších rostlin.
Nehledej v tom složitosti a použij selský rozum.
Ahoj lidi, dostal sem zajímavou otázku od dětí takže to berte s rezervou. Jde o věk 6-8 let.
Teda vlastně tři otázky.
1.Pořídím si akvárko, dám do něj vodu topítko filtr podle velikosti světlo. Přidám rostliny a po záběhu přidám i rybičky. Budu pozorovat co se děje a budu chtít vylepšovat a učit se. Nemůžu nakoupit všechny testy najednou a na drahý ani asi mít nebudu. A když bude moc učení ztratím se v tom. Tak chci postupovat postupně. Koupím jeden test nebo měřák.
Teď poraďte pořadí co nejdřív měřit..jakože první ph, druhá tvrdost, třetí vodivost, čtvrtá dusičnany.
Samotnýho mě to zaujalo ale já radši moc neměřím takže..
2. Je lepší hnojit nebo založit nějaký zásobní dno..spíš asi myšleno co je jednodušší.
3.Když tady hledám něco v atlasu, jde nějak najít kytky, ryby atd do stejný vody. Zase asi myšleno když podle něčeho najdu třeba rybu aby byla kolonka nebo způsob dohledání..těmto parametrům odpovídají i tyto ryby, kytky atd. Ale to je spíš do připomínek. Díky
Starší reakce
K založení akvária potřebuješ akvárium , máš nějaké vyhlédlé?
Coto? nerypej
A víš jistě, že chceš akvárko...?
0 22.02.2018 20:38 Tom – nevim
Ahoj. Vůbec nevím jak si založit akvárium. Dále nevím jaké ryby si mám pořídit tak aby se navzájem nesežrali a aby neměli moc dalších přírůstků. Pomozte mi Prosím ani nevím jaké ryby se do takového domácnosti hodí.
Předem děkuji
S pozdravem Tom
/Je mi 13 let/
tak dobře, něco s tím vyrobím, díky a mějte se
Ne, není to zásobní substrát ale v tom bílém sajrajtu ti ty rostliny budou trpět pořád a ten černej je to samé akorát barvené.
to nevadí, že nebude přikrytý pískem?
No tak to podle mne můžeš z toho akvária vyndat a dokoupit jen ten Aquaclay Ground
je to ten v tom odkazu
Udělej mi lepší fotku toho písku přímo v akváriu , mě to přijde jako drť. Tak kterej rozhodni se , Plaček prodává i drťe.
Mám podobně velké akva, jako ona, ve kterém topím a nehýbu vodou. Zvedám teplotu o 2-3 stupně (na 25), voda se nehýbe. U topítka je tepleji. Což ale konec koncu ničemu nevadí. Zajímavé je, že se ryby právě nad topítkem často vyskytují.
Oprava: Myslel jsem ceratophyllum. S ceratopterisem nemám tolik zkušeností.
promiň, nevěděla jsem jak to víc popsat, tak jsem tu nálepku blýska
mám to, tady to je:
www.superzoo.cz/…
Díky moc, hned du na to a rostlinky pořídím zítra
Bílí a černý písek jaký? Hlavně mne zajímá ten bílej.
to je přesně ono, na tom mám ještě bílej a černej písek
Netvrdím opak, tvrdím jen, že v pohybující se vodě může krásně růst taky.
Četnější výměny vody by byly vhodnější.
Betty mají rády plovoučky. Máš tvrdou a zásaditou vodu. Doporučím Egeria densa, Ceratophyllum demersum, Salvinia sp., Ceratopteris pteridoides. Žádná z nich se nesází do dna, nechá se volně plavat.
V pračce jim dobře nebude, to má Jirka pravdu, ale lehký pohyb vydrží.
Ty výměny vody jsou důležité, dvojnásob když Ti uhnívají rostliny.
Taky mi rostl Ceratopteris nejlépe ve stojaté vodě.
Jiřine, proslulý náš antifiltraři! Pomysli, že tam má betty, jimž topí. Není dobrý nápad s takovou vodou nehýbat.
A pomysli též na ty zástupy akvaristů, kterým Ceratopteris roste v hýbající se vodě zcela bez problémů. A ovšem nejen Ceratopteris.
Jinak přeji zdar Tvé agitaci.
tvrdou a mírně zásaditou, do nedávna jsem měnila obden, protože jsem ho nenechala zaběhnout, teď je to tak jednou za čtrnáct dní
Tak jo
Každý tady máte jiné způsoby starání se o akvária, které jste založili na svých zkušenostech, hrozně se mi to líbí. Já si vždycky dělám po svém (ze začátku se totiž cítím jak koumák) a když se něco děje, pak až hledám pomoc, sem prostě blbá
Všem moc díky, je to tu super
Právě, že rostliny rostou skoro lépe bez filtru. Ceratopteris určitě.
Sázení - záleží na tom, jaké rostliny budeš mít. Hele, na sázení nejsem expert. Já to obvykle jen nějak zahrnu štěrkem, aby to drželo na místě. Raději méně (zahrnout), než více.
Hm. Za člověka s extrémní trpělivostí bych se neoznačil. Stačí obyčejná trpělivost
.
Jakou tam máš vodu a jak často ji měníš?
Jirka má trochu jinou metodu péče o akvária než většina. Funguje, ale má svá specifika. Já bych ji doporučil jen zkušeným a nebo lidem s extrémní trpělivostí.
Filtr tam nechej, jen mu sniž průtok tak, ať netrpí růžkatec.
Ten růžkatec se ti v dobrých podmínkách rychle rozroste. A dokud se mu nedaří, nebude se dařit žádné rostlině co tam přidáš.
(Mám taky trochu odlišný přístup než většina. Nemyslím si, že bezhlavým přidáváním kytek do akvária se dá něco vyřešit.)
Ok, du na to, díky.
Jů, díky, bublinky už tam delší dobu nemám, ale proč vyndat filtr? Myslela jsem že ho každé aqua potřebuje. Tyto rostlinky pořídím, co ale s těmito?
A neporadil bys mi prosím jak je tam tak nějak šetrně zasadit, abych jsem to dno moc nerozrušila, nebo na co si mám dát pozor?
od založení, tudíž šest týdnů, nejdříve jsem svítila šest hodin (bála jsem se řas), teď devět. Topím na 26 stupňů. Dříve jsem hnojila tekutým CO2, ale bylo mi doporučeno toho nechat.
mohlo by pomoci, kdybych vysadila další rostlinky? Velmi mi to akvárko prořídlo, zase ale nevím jak na to, abych nepoškodila to prostředí
Jak jsou tam dlouho? Myslím že by stálo za to ještě počkat...mohli by obrazit
A nebo živiny ,teplota, světlo. Osobně bych tomu dal čas možná lehce přihnojil.
Ahoj, mám problém s rostlinkami, nevím čím to je, možná je tam těch průšvihů víc, jenže já vidím jen tohle. Spoustu z nich jsem už dala pryč, uhnily jim stonky, když jsem je vytahovala ze dna, kolikrát se mi přetrhla a kousek zůstal ve dně (zkoušela jsem ho vylovit, ale nechtěla jsem se tam moc hrabat, abych tomu víc neuškodila). Ty co tu ještě mám se asi taky chystají brzy odejít. Rybičky se mi zdají naprosto v pohodě, pocuchané ploutve se jim rychle hojí, mají krásné syté barvy, hezky si plavou, necukají sebou, při krmení se nervou (ani normálně ne, občas na ně sameček roztáhne límeček a elegantně k jedné přitančí, ona uplave o kousek dál a on jde za jinou). Zdají se mi velmi zdravé, ale vše ostatní vypadá bledě. Nevíte co s tím?
Když ten filtr praskne nebo se urve hadice, prostě to celé vyteče ven, jak se tu diskutuje, tak stejně nakonec pojede na sucho. Jen o pár minut později. Takze ta dírka imho žádné riziko nezvyšuje.
A s Eheimem či podobnou značkou bych se o ochranu nebál. Činu bych si nekoupil.
Pawalo napsal: špatně si mě pochopil
Nie, pochopil som to úplne správne. Akékoľvek poškodenie elektrického zariadenia je rizikové a vytvárať mu na poškodenie podmienky nie je vhodné, a už vôbec nie je vhodné niekomu (najmä laikovi) takéto postupy odporúčať. Viete vopred povedať ako sa ten motorček poškodí? Viete ako má dimenzovaný prívod? Viete v akom stave má v byte istenie (a či vôbec)? Vy ste ešte nikdy nepočuli o požiari spôsobenom elektrickým skratom? A vy napíšete, že v najhoršom prípade odíde motorček...
Použiť Vami odporúčanú ochranu pred vytečením je možné, ale *len* a *len* ak má motor ochranu pred prehriatim alebo dokáže pracovať aj bez vody, tzn. keď pôjde na sucho, tak sa nič nestane, ale ja by som to ani vtedy nerobil. A ani to nerobím, hoci externý filter používam...
Jestli chceš akvárium do stěny, tak si to říká vyloženě o vnitřní filtr. Do akvária ti povedou jen dva kabely. Naprosto chápu tvé obavy z vnějšího filtru, mám stejný názor.
V této fázi bych namyslel ve stěně co největší díru, protože větší akvárium je lepší, solidní nosnou konstrukci pod akvárium, ať neblbneš dodatečně s rámem jako já a se zbytkem ti pomůžeme. Doporučuji nechat udělat akvárium na zakázku přesně podle místa, které budeš mít k dispozici.
Dovnitř bych nic nezapouštěl, jednak si ubereš litry a pak ta hrana bude pro děti nejbezpečnější, jak skleněná plocha.
Doporučuji si pořídit proudový chránič do zásuvky pokud už ho tedy nemáš v rozvaděči.
No,nevim být na tebou tak do stěny
napasuju co největší akva
1,lepší stabilita prostředí i
související udržba
2,větši možnosti výběru ryb
3,každý akva je časem malý,
vidim to u sebe,doma neprochází
větší akva
Eheim asi hořet nezačne, u nějaké číny je to už jiná otázka...
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x