Začátečník
Dej pryč všechny nevhodné ryby,doplň hodně rychlerostoucích rostlin a tu vodu měň klidně každodenně, tím určitě akváriu hodně pomůžeš.
Ty úplné základy se podle mě za dvacet let fakt nezměnily, třeba že je akvárko potřeba zajet, než tam vypustíš takovouhle hromadu ryb. Já bych do něčeho podobného nedával ty dvě závojnatky ani samostatně, natož ještě se vším tím ostatním.
Jinak souhlas se Starkou.
Ahoj,
pročti si odkazy tady v modrém rámečku. Za mě se dobře čte Horác.
Hned ze začátku vytknu málo rostlin. Chce to přidat a osobně v tak malém objemu bych vyhazela ty šutry na dně. Zbytečně zabírají místo, které by mohla zabírat voda.
O tom, že je v akva až moc ryb a že nejspíš akvárium není zajeté radši nepíšu. Každopádně do filtru neryj každý den, jinak nikdy to akvárko fungovat nebude. Pokud filtr každý den čistíš, tak ničíš prospěšné bakterie a akvárium nemá možnost se tzv. zajet.
Příště by to možná bylo lepší udělat naopak - prve číst a pak zakládat akva.
Každopádně nyní bych se zaměřila na péči o akva, než na techniku.
A jelikož akvárium není zajeté, doporučuji ihned dokoupit rychlerostoucí rostliny a dvakrát týdně měnit část vody. Protože jinak hrozí otrava ryb.
Zdravím zkušené akvaristy
a prosím o pár rad do začátku. Založili jsme pro syny malé akvárium (blíže ho mám popsané v prezentaci). Moje zkušenosti s akvaristikou jsou přes 20 let staré, tedy nestačím se divit, kam se svět rybiček za tu dobu posunul. Máme zatím jen poděděné vybavení - obyčejný filtr (který dle mého názoru spíš jen točí vodu, pokud ho každý den nevyčistím), topení a kryt se zářivkou. Chtěla jsem poprosit o tipy, co nejnutnějšího na začátek pořídit, abychom se o těch 20 let posunuli a byla údržba akvária o něco jednodušší, než dřív.
Budu se snažit časem dovzdělat, ale je toho hodně. Moc děkuji.
Starší reakce
Měním v akváriích vodu týdně, hodně svítím, hodně hnojím. To znamená týdně věnovat cca dvacet minut až půl hodiny prostříhání toho, co přerostlo a taky to znamená vyměnit týdně třetinu až polovinu vody. Ve třech akváriích tohle i s odkalením bez problémů stihnu za hodinu. Kdybych měl jedno akvárium, tak je to půl hodiny možná i s tím prostřihem.
Každopádně voda z odkalení je u nás velice žádaná a zalívají se s ní kytky, kterým se ta prohnojená voda samozřejmě velice líbí. Kdybych s tím počítal už při rekonstrukci, byla by ve sklepě nádrž, do které bych tu vodu z akvárií vypouštěl a zalívala by se s tím i zahrada. Je mně to líto, že asi 100 litrů skončí týdně v záchodě, ale bohužel to teď už bez velkých stavebních zásahů nejde udělat.
No a akvária mám normálně na dřevěné podlaze. Barák není dřevostavba, nosný zdi jsou cihla, ale stropy jsou celý ze dřeva. U zdi to ničemu nevadí a pokud by akvárium prasklo, tak je asi úplně jedno z čeho barák je, protože to prostě zničí podlahy, nábytek a stejně tak i v patře nebo v patrech pod tím. To prostě řeší pojistka baráku, kvůli hypotéce ji stejně musím mít a jenom jsem si ověřil, že pojistka tuto situaci kryje. A samozřejmě doufám, že to nikdy nebudu muset řešit, jak spousta jiných akvaristů.
Ještě, když tak pročítám Tvé příspěvky, tak bych Ti chtěla připomenout, že akvárium není televize, kterou stačí jednou za čas utřít od prachu a když ji člověk neutře třeba rok, tak se nic nestane. V akváriu
žijí rybky, tedy
živá zvířátka. A každé zvíře vyžaduje nějaký ten čas. Pokud jej nemáš nebo ho nechceš věnovat, tak bych zvažovala, zda si vůbec rybičky pořizovat.
Protože mi přijde, že je chceš mít jako živý obraz, ideálně napustit akva a jen se kochat, nikoli starat. Doufám, že se mýlím, a pokud ne, tak to trošku přehodnoť.
opi napsal: nejde vobec o spotrebu ale o ten cas... cca jednu stvrtinu za par tyzdnov asi nebude problem urobit... Ona samotná výměna vody je časově nenáročná, pokud se člověk vyhne kýblování. Napouštím přímo z řadu. Stačí rychlospojka v koupelně a hadice. Nezabere mi to víc jak 5 minut práce. Než se to vypustí a napustí, tak dělám něco jiného.
opi napsal: gubky, neonky a skalare Na skaláry bych zvážil větší nádrž.
Zbytečně to moc řešíš. Jako začátečníkovi poradím jednu základní věc. Na startu si zajisti hodně ale opravdu hodně jakýchkoliv rostlin z prostřihů kamarádů akvaristů a máš z půlky vyhráno. Narvi to do akvárka, vykašli se na nějaké složité layouty a podobné "kraviny" nech to pořádně zarůst zeleninou. A teprve potom začni přemýšlet o akvaristice.
Každý ty výměny vody máme nastaveny jinak. Je to individuální věc.
Pro vodu jezdím ke studánce autem (cca 5km)
Naberu 6x30l (barely). Vyložím to v chodbě domu a postupně to vynosím po jednom barelu do 2.patra.
Nic fyzicky náročného pro skoro 60 letého člověka
Samotná výměna vody mi trvá cca hodinu. Včetně otření krycích skel od prachu a kondenzátu zespod skel. A to vše při už zaběhnutém akvárku co 14-dní. Za pět let mohu říct kromě jedné epizody s černou štětkou jsem nemusel řešit žádnou jinou řasu.
Takže hodinka dvakrát do měsíce asi není z mého akvaristického pohledu žádná tragedie.
Co tak vím, tak zrovna gupky jsou čuňata. Těm bych se já osobně vyhnula obloukem.
Čistotné ryby = netřeba tak často měnit vodu jako u prasátek.
Ze začátku jsou výměny vody velmi časté. Ovšem jakmile akva začne fungovat, tak pak interval výměn začne prodlužovat. Takže že začátku je reálné měnit vodu klidně i ob den, ovšem za čtvrt roku už to bude třeba co 3-4 týdny.
A takové nepsané pravidlo "bezúdržbového" akvária je, že nějaký ten čas tomu věnovat musíš, ideálně v pravidelných intervalech. Jakmile to budeš zanedbavat, vymstí se to.
Nejde vobec o spotrebu ale o ten cas...
Cca jednu stvrtinu za par tyzdnov asi nebude problem urobit...
Fakt to chcem jednoduche, nejake gubky, neonky a skalare a zakladne rastlnky.
Výměna vody není zas tak drastická položka. Vodou z akva můžeš splachovat záchod. To, že místo tlačítka vyliješ kýbl, v tom nevidím moc rozdíl ve spotřebě vody.
Nebo s ní zalévat květiny.
Tie juwel som koukal, to je zaujimave.
Akurat som niekde cital ze tie filtre tam nic moc. Tie
Je mi jasne ze to treba obcas vymenit, ale chcel by som to obmedzit na co najmenej tie vymeny...
Starka napsala:A nemyslím si, že akvarko o něco vyšší a širší by udělalo rozdíl 5oo Kč.
Ale urobilo. O trochu (10cm) vyššie a širšie znamená skoro dvojnásobný objem, od ktorého sa cena tiež odvíja (nie je to len o materiály). Zadaj si rozmery sem
www.faraouh.cz/… - tvoj rozmer je tam v podstate za rovnakú cenu ako si udávala. Cena hotového na tom linku od Vlka mi príde v poriadku.
Akvárium mě nezlákalo. V dubnu 2o23 jsem si nechávala akvárium lepit u firmy vyrábějící akvária na zakázku a vyšlo mě na 8oo Kč. Akorát já mám rozměr 80x30x30 cm (sklo taky 6 mm). A nemyslím si, že akvarko o něco vyšší a širší by udělalo rozdíl 5oo Kč.
Firmu nedoporučím, protože nyní dle Googlu a jejího webu přerušila svou činnost. Jinak až na dobu dodání (do 14 dnů) jsem spokojená.
Jinak kryt se dá sehnat i bazarový a případně si tam může vybrat světlo podle sebe. Ono celkově akvárií na bazošu je hodně, včetně stolku a techniky. I kdyby měl použít stolek, kryt a akvarko si např. kvůli stáří nechat slepit u sklare, tak se vleze úplně v pohodě i do 3ooo Kč.
Úplně v pohodě.
Varianta č.1 - Juwel Primo 110 + základní skříňka = 5680,-
Varianta č.2 - Juwel Primo 110 + lepší skříňka = 6770,-
Varianta č.3 - Juwel Rio 125 + základní skříňka = 7880,-
Varianta č.4 - Juwel Rio 125 + lepší skříňka = 8970,-
Juwel Primo 110:
www.youtube.com/…
Juwel Rio 125:
www.youtube.com/… Ahoj. Předně chválím objem.
Finančně to reálné je.
Klidně to tu můžeme rozebrat po jednotlivých položkách... Ale nevím jaké jsou vaše představy např. o filtru (vnější/vnitřní) atd.
Člověk například ušetří, když nevymýšlí a pořídí nějaké čerpadlo + kostku bioakvacitu a místo předražených štěrků či substrátů z akvaristiky poslouží obyčejný křemičitý písek... Pro účely jednoduchého akvárka to bohatě stačí.
Na bezúdržbovost nedoporučuju v případě začátečníka a nového akvárka spoléhat vůbec... Nějaké ty výměny vody to nejspíš bude chtít.
Ahoj, zacinam sa informovat a vzdelavat, chceme okolo 125l (menej som sa docital ze nema zmysel) ale mame nahnuty rozpocet, tych 10tkc cca. Chceme obyc a co najviac bezudrzbove... Je to vobec realne? Diky moc
Starší reakce
Taky můžeš koupit akva z druhé ruky.
Nejednou jsem viděl třeba rok starý set za velmi výhodnou cenu.
Ze setových skříněk zkuste kouknout na Juwel nebo Aqualantis. U truhláře se pod takové peníze nejspíš stejně nedostanete. Toť má odpověď na vaši druhou otázku.
Díky za rady. Na základě faktu že náš dům má v létě trochu problém s přehříváním jsem si rozhodl pořídit si otevřené akvárium s rozměry 120X40X50. Zeptám se máte někdo zkušenost s nějakým výrobcem těchto "nesetových" akvárií? Přece jen je to kopec vody v obýváku tak mě víc než náklady zajímá kvalita. No a druhá otázka - máte dobrou zkušenost s nějakou setovou skříňkou pod akvárium?
Starší reakce
Hlavně ignoruj videa prodejců, snaží se vnutit spoustu nepotřebných nesmyslů. Rostlinný akvárium není problém udělat s nenáročnýma rostlinama, kterým bude stačit jednou týdně cvrknout trošku hnojiva.
Tím bych doporučil začít, přechod na náročnější rostliny, který není vůbec potřeba, bude vyžadovat celkem dost investic - světlo, CO2, možná i jiný filtr, pravidelně hnojit. A taky to bude chtít pravidelnou výměnu vody, občas dělat testy složení vody, možná i upravovat zdrojovou vodu. A to všechno bude potřeba vyladit, aby to fungovalo. A když to nebude fungovat, tak to dokáže začátečníka spolehlivě odradit.
JJ zatím se topím v tom nepřeberném množství techniky + plus mam barák který se v létě dost přehřívá tak nějak musím vymyslet i to.
Vybav se slušnou technikou, měřením a chemií a půjde to...
Díky
Chci se jako falešný začátečník pokusit o rostlinné akvárium. Tak načítám a načítám. S kytkama moc zkušeností nemám, ale jako kluk jsem mimo živorodek odchoval i labyrintky.
Jo jo, je to Alternanthera Reineckii mini a jelikož nejsem zastáncem céóčka a výživy, tak mně vydržela jen pár měsíců. Mám na ni i slabé světlo. Ale je faktem, že nadělá hezkou ,,parádu,, v akvárku...
Mimo fakt že Vaše fotografie ukazují dobrý vkus i v mimoakvaristikých věcech si dovolím jako začátečník otázku. Ta hezká barevná rostlinka je Alternanthera reineckii Pink? Na tu nemusíte mít CO2 a výživný substrát?
Já obecně doporučuju na rostliny Rataje. Rostliny vždy dorazily v pořádku a v jednom košíčku toho je víc než dost, obvykle to nemám problém vysadit do dvou akvárií. Navíc se u nich dobře filtruje výběr rostlin.
Hlavně i ceny jsou jinde. Ve zverimexu košíček 80 Kč, na netu i 50 Kč. A to je sakra rozdíl, i když beru, že je třeba platit poštovné.
Mimochodem doporučím kouknout k Ratajovi. Mívá tam výprodeje košíčků za 19-35 Kč kvůli tomu, že rostliny jsou přerostlé. Brala jsem je a úplně v pohodě to roste.
Opravdu bych se přimlouvala za nespěchání. Vypadá to, že bys rád pěkné akvárium na pohled, ne jen "aby tam cosi rostlo a plavalo", a i když jsi začátečník, klidně nějak lehký aquascape vyzkoušet můžeš - pěkně tvarovaný kořen nebo kámen, doplnit působivou kytkou ve zlatém řezu, dozadu "blbuvzdorné houští", dopředu něco nízkého. Spíš než ve zverimexu (kde je nabídka omezená a často bývá blbě označená, a prodávající jen rameny krčí a netuší, co je to za kytku, co potřebuje a jak bude veliká) vybírej v atlase tady na webu. Nechá se to zaslat poštou, momentálně teploty posílání kytek přejí
A zjisti si ve vodárně, jestli máš vodu spíš měkkou nebo tvrdou, protože některé kytky radši tu a jiné onu. S tím souvisí rybičky, protože některé rybičky preferují vodu tvrdou a některé měkkou (i když hodně druhů už je otrlých a je jim to jedno). Na dno prostě písek a na to nalít vodu, to je osvědčená kombinace.
"Vybírat rostliny" a kochat se a promyslet to, nebo "vybírat rostliny" a hned je koupit? Vybírat se dá i prohlížením zdejších prezentací. Nespěchal bych.
Zítra si akorát jedu vybírat nějaké rostliny. Ze začátku bych tam chtěl dát nějaké blbuvzdorné rostliny nic složitého. Až budu tak nějak zaběhlí chtěl bych koupit větší akvárium a věnovat se mu na 100%, fascinuje mě když vidím některé akvária prorostlé mechem nebo travnatý dno momentálně si to netroufnu.
V prvé řadě hlavně klid a pohodu!
Začni vizuálem a svým vlastním časem. Jak chceš, aby to vypadalo a jak moc času tomu hodláš věnovat? Aby tam něco rostlo a plavalo, hezky se na to koukalo a nemuselo se na to moc šahat? Anebo dokonalý dramatický aquascape vizuál, který budeš opečovávat několik hodin týdně? Nebo akvárium, které bude vypadat hodně přírodně, jako kus vyříznutý ze dna amazonské říčky? Rybičky se nabízí hejnové (pak vol jeden, maximálně dva druhy, tady v atlase si vyhledej, které jsou nenáročné a vejdou se do tvého akvária). Ty budou splňovat požadavek "aby tam něco plavalo", budou hezké a nenáročné. Anebo můžeš zvolit rybky solitérní nebo párové. S těmi může být kapičku víc práce, ale zase hlavně párové ryby jsou zajímavé svým chováním. A jakmile budeš mít jasno, které rybky chceš (a jaký vizuál akvária), už ti snadno poradíme jaký filtr a co na dno a jak to zaběhnout a tak. Hodně štěstí!
Čerpadlo mám takovéhle. Nějaký kohoutek na regulaci tam je. K filtraci byli také nějaký další nástavce+ hadička, jaký mají využití ty další nástavce ? A k čemu ta hadička ? Ať hledám jak hledám nějak jsem se nedopídil k čemu to slouží. Někde jsem se dočetl že nedoporučuji uhlí uvnitř filtrace, mužů ho tam nechat nebo je lepší ho zaměnit s něčím jiným ?
Koukám že dostal set, už má prezentaci. Se světlem chvíli přežije, topitko je fajn, filtr bych vyměnila. Vypadá to jako nějaká halea která nejde regulovat a bude mít na takovýhle objem moc veliký proud. Vyměnila bych za bublifuk nebo regulovatelný atman
Čauky, za nejdůležitější považuji, dávat do akvária vše čisté, co jde převařené, nebo řádně proprané (i nový filtr jsem vždy před vložením do akvárka řádně umyl). Na dno klasický křemičitý písek, vyhni se ze začátku výživným substrátům, nebudeš pak otrokem měření, hnojení a chemie. Rostlinek (i plovoucích) co nejvíce, klidně 75-80% akvárka osaď, samy se pak ,,vygenerují,,. Světlo, filtr, osobně preferuji i vzduchování. Hned bych tam dal šnečky, Okružáky, Levatky popř. Clithony, nebo jednu dvě Neritiny, jsou to úžasní pomocníci. No a o všem si veď podrobné záznamy (co, kdy, kde, odkud, třeba i za kolik), nejjednodušší je to zde v prezentaci, kterou si můžeš založit. Potom budeš čekat a přemýšlet, co za rybičky...
Ahoj,
zkusím napsat odpovědi tak, aby to bylo jednoduché.
Jaké dát dno? Klasický křemičitý písek, nicméně pokud se ti nelíbí jeho světlá barva, můžeš pořídit např unisoil či japan soil, což jsou substráty s výživnými látkami.
Když píšeš nějaké rostlinky, doporučuji vzít od někoho nějaký prostřih nebo rostlinky za děkuji. A čím víc, tím líp. Hlavně nešetří na rostlinách. A nezatěžuj se na jeden druh. Vem aspoň 6 druhů rostlin a zkus, která se chytne. Doporučuji nějaké nenáročné rostliny např. egerie, růžkatec, polysperma, nebo klidně i plovoucí rostliny.
Jak založit akvárium? Jednoho dne do něj dáš substrát, rostlinky, zapneš filtr a měsíc sleduješ, co akvárko dělá. V tuto dobu probíhá totiž proces nitrifikace, který by ryby zabil, proto je do akvária dáváš až po měsíci. Nejlepší je akvarium založit, založit si zde prezentaci a radit se. Může se vyskytnout např řasa či jiné problémy, tak je lepší se zde poradit, než zajít do zverimexu a koupit drahou kouzelnou vodičku.
Ohledně rybiček je všeobecné pravidlo 1 cm na 1 litr vody. Ovšem ono záleží na tom, jak akvarium vypadá. Nejen rozměrově, ale i skrýšema apod. A hlavně kolik lásky a péče tomu akvarista věnuje. Ale lepší je dát méně ryb, protože nebude tak náročná údržba, jako při přerybněném akváriu. Taky doporučuji vybrat ryby čistotné, tedy nebrat živorodky a do tvého objemu už vůbec ne ancistruse. Po rybičkách se klidně pokoukej sám a napiš nám pak, jaké by se ti líbily. Momentálně máš minimálně měsíc čas je vybírat.
A nezmínil jsi, jestli jsi dostal nějaký set a máš tam i filtr a světlo, nebo jestli toto budeš shánět. Pokud to máš, doplň prosím tyto informace.
Zdravím. Začátky jsou těžké protože pro spoustu 'pokročilých' jsou odpovědi na tyhle otázky ve stylu zkusím, uvidím, změním
Já jsem u počátečních akvárií pro výběr z nejméně nákladných a náročných variant. To znamená obyčejný písek do bazénových filtraci spojeny třeba s hnojivem do substrátu, nenáročné rostliny, levnější ale spolehlivě metody filtrace které nevytváří přehnaný proud, průměrné světlo s nastavitelnou intenzitou.
Na zakládání je tu mnoho témat a článku, určitě nejsem podporovatel utrácení za počáteční bakterie. Akvaristika je o trpělivost a čím pomaleji člověk zvládne začátek tím lepší má šanci, že se mu to podaří. Tzn proprat pořádně písek, proprat houby od filtrace, naplnit, napustit, za pár dni zasadit rostliny ideálně získané od ostatních akvaristů, aby měly co nejkratší aklimatizaci, požádat ostatní či nakoupit šneky (levatky, okruzaky) a měsíc pravidelně svítit, měnit opatrně vodu a moc do toho nesahat.
Pak je potřeba sáhnout si do svědomí a říct si jak moc času bude člověk ochotný věnovat údržbě. Najde se půl hodiny týdně nebo spíš jednou za dva týdny? At je to jak je to, mnohem bezpečnější přístup je mít méně ryb než více. Přidat se dá vždycky. Odebírá se špatně .
A poslední bod mě nejlépe fungují akva o jednom nebo dvou druzích ryb. Raději méně druhů ale víc jedinců stejného druhu. Všechny ryby co jsou hejnové pochází ve volné přírodě ze skupin čítající stovky a tisíce jedinců, takže mi přijde neskutečně alibisticke říct, že šest stačí. Živorodky bych z objemu méně než 100 litrů pro začátečníky úplně vynechala.
Pak je to jen na parametrech vody (primárně tvrdosti), ochotě krmit (živé krmení je lepší, ale pro některé druhy je naprosto nutné. Pokud nechce člověk doma chovat breberky, je třeba zvolit druhy ryb kterým krmení pestrou ale umělou stravou neudělá špatně ) a taktéž dostupnosti, protože člověk si může myslet co chce pokud se ta ryba nedá rozumné koupit je to o ničem. Za mě doporučuji třeba pseudomugil, mám v 54 čistého pohodlně skupinku teď už 14 kousků (10 dospěláků a potěr) a mám z nich radost a nemám prerybneno. Ale jsem opatrná. Velké plus je že ryba nežije déle jak tři roky a po nějaké době se dá osádka vyměnit přirozeně a to se mi líbí
Dobrý večer, dostal jsem od přítelkyně akvárium o čistém objemu 58l momentálně tam nemám vůbec nic ani vodu. Pročetl jsme mnoho fór shlédnul plno videí ale pořad nevím co a jak vybrat. Má první otázka zní: co dát na dno? Samozřejmě chtěl bych tam dát nějaký rostlinky. 2.otázka- jak ho vůbec založit ? Někde píšou že se má nechat zaběhnout aj rok někde píšou 3 týdny cca a někde zase 24h při použití startovacích přípravků. Jsem z toho jelen. 3. Otázka- kolik tam mužů zhruba dat rybiček aby to zase nebylo moc ? Mám se řídit pravidlem co 1cm délka ryby to 1l pro ni ? Překvapuje mě že někdo má v 60l akváriu 35 rybiček. 4. Jaké rybičky zvolit do začátku ? Předem děkuji za odpověď .
Starší reakce
Pokud upadnou nebo jsou z větší části už hnědé tak je odstraň.
To tvé akvárium je ještě v záběhu, tak ti tady dám citaci od Romana z jiného tématu, kde se dozvíš i něco dalšího.
rybicky.net/forum/12620-prechod-emerzni-na-submerzni…
romant napsal: Co je špatnýho na tom, že emerzní rostlině odumřou listy a narostou jí po přesazení pod vodu listy nové? Ty odumírající listy jsou výborným zdrojem živin a to jak pro rostlinu samotnou, tak pro zabíhající se akvárium. 0 24.10.2023 11:48 Molok – Rostliny - žloutnutí listů
Ahoj, ještě bych se rád zeptal na jednu věc, ty rostliny, jak mění tu formu v čerstvě založeném akváriu na podvodní a některým ty listy žloutnou či přímo upadávají, mám tomu nějak pomáhat jako například stříhat ty žluté a odumírající listy nebo to mám nechat tak a sebrat z akvária, až to případně opadne? Děkuji mnohokráte, Molok.
Jenom proto, že se ti tvoří adventivní jinak řečeno náhodné kořeny, tak nemusíš dělat vůbec nic.
Zdravim, mam 30l akvarium ktora ma takmer 2 mesiace, mam tam 4ks gupky a asi 18 krevetiek+ 2 slimaky. V akvariu je celkom dost rastlin- pozri obrazok. Hodnoty vody su v norme, 0 cpavok, 0 dusitany, a 5-10 dusicnany. Vodu menim cca 1x za tyzden cca 30%.
Na niektorych rastlinach uz dlhsiu dobu vidim ze sa im tvoria tzv aerial roots, cize korene vyrastajuce zo stredu rastliny/stonky. U jednej rastliny tie korene dokonca rastu cca 4 cm od povrchu hladiny. Chyba nieco rastlinam? Mam tam pridat hnojivo? Alebo staci ked budem viac krmit? Spominane rastliny kde sa vytvaraju aerial roots su Hygrophila polysperma a Lobelia cardinalis mini.
Vdaka
Ano, ADA je sakra dráha. Světla a nástroje jsou i 10x dražší než konkurence. U substrátů je to "pouze" dvakrát
Něco (nůžky, pinzety) od ADY funguje dlouhodobě skvěle a připlatit si není špatné....ty nástroje si nekupuji na rok. U něčeho už je otázka zda mnohem levnější konkurenční produkty nesplní svůj účel a není potřeba utrácet....u těch substrátů bych se nebál i levnějších značek Japanese Soil.... stejně to sjíždí prakticky z jednoho pásu
Nicméně ty vlastnosti Soilu jsou pro růst rostlin a prostor pro tvorbu bakterií jsou super.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x