Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.03.2016 01:17 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Rasto
Ja bych rekl, ze do te doby, dokud nebudes vedet co delas. Coz muze byt jak ostatni pisou na porad, ale taky nemusi.
Ja vodu tydne nemenim a nikdy jsem nemenil. prvni 2 mesice to byla chyba neb jsem nemel tuchu co delam a pak uz to nebylo potreba. Ted menim jednou za 1-2 mesice, ale to kvuli kytkam, ne rybam.
Spousta lidi vodu nemeni skoro nikdy a vim o akvarkach, kde voda nebyla menena desetileti; jen dolevana. Coz je trochu extrem, ale jen to ukaze ten rozsah co se da najit. Nekdo ma prutocna akva a meni tak denne.
Pro zacatecnika je lepsi menit. Nic tim nezkazis. Nemenenim naopak zkazit muzes dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.03.2016 20:03 Muž grunda [1781] - Cichlidy
klasické low-tech akva se obejdou bez větších výměn vody, ale tento typ akva tady skoro nikdo nemá. Většina lidí má přerybněno, málo kytek, poddimenzovanou filtraci. Proto se doporučuje měnit 1/3 vody týdně. Časem, až lidi naberou zkušenosti, tak se rozhodnou jaký typ akva jim vyhovuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.03.2016 17:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
Nemysli si že takové akvárium nemám. Měním vodu jednou za dva měsíce. Dokonce v něm nemám ani světlo a substrát tak trochu vím jak to funguje a vypadá. Je těžké se ale domluvit s někým který se domluvit nechce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.03.2016 17:15 Muž Horác [3942]
Nechci přilévat olej do ohně :o) ... Chápu, že oficiální "doktrínou" těchto stránek je vodu měnit a měnit a měnit. To ale neznamená, že když někdo přijde s jiným názorem a jiným přístupem, že je to automaticky špatně a že je nutné ho umlčet, mazat či jinak potírat ... Přiznejme si to ... naši tátové a dědové vodu moc neměnili ... když nepočítám odkalování, tak se jen dolívala odpařená voda. Já tu dobu ještě pamatuju. Ve starých akvaristických knížkách je velebena stará, vyzrálá voda ... proč asi ... Je to o přístupu. Mně osobně je teda sympatičtější dokonale vyladěná nádrž, která je schopna žít si svým vlastním životem. Nádrž, do níž se téměř nemusí zasahovat - tedy ani měnit voda. Měnění vody neodsuzuju, ale je to (podle mě) určitá "berlička".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2016 16:57 zuzakva Re: bahno71
Pokud někdo přečte knížku od Walstad, nebude mít problém, že... pokud tedy nebude číst jen náhodné stránky. Článek? Mažete mi příspěvky v diskusi a chcete článek? To zní velmi důvěryhodně. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.03.2016 16:36 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: zuzakva
proč by začátečníci nemohli mít dno podle Walstad? Spousta lidí nejdřív čte a pak zakládá.. ;-)
Taky bych si rád přečetl ten článek jak píše Vaaclav..protože zatím jste nepodala nic "hmatatelného"...opíráte se o něco co nemáte ani jak doložit např. váš článek nebo prezentaci abychom viděli výsledky vašich výsledků v praxi...(u nás se tomu říká : mlácení prázdné slámy)...takže být já začátečník tak věřím tomu kdo my dá hmatatelný důkaz..a to bohužel Vy nedáváte...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.03.2016 16:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zuzakva
Než se tu zbytečně dohadovat napište článek jak na to ve vašem podání. Informace že se voda nemusí měnit je o ničem když druzí tvrdí opak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2016 16:32 zuzakva Re: bahno71
Ale začátečníci obvykle nemají dno podle Walstad. A otázka zněla jak dlouho je třeba měnit vodu týdně - a odpověd byla zcela nesmyslná "dokud nezrušíš akvárium" místo dokud se nevytvoří rovnováha (přičemž i to by bylo samozřejmě zbytečné, pokud by se neunáhlil s rybami).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2016 16:27 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: zuzakva
jelikož je toto sekce pro začátečníky ..tak myslím že jejich akva budou nově založená ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2016 16:25 zuzakva Re: bahno71
dočasným vs. "dokud nezrušíš akva" je trosku rozdíl :)

u Walstad je to navíc způsobeno substráty dna, což je dnes imho zbytečná komplikace - já pro rostliny používám ADA substráty a vodu neměním ani při zakládání, stejně tak není problém s písečným dnem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.03.2016 16:17 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: zuzakva
Sama D.Walstad v článku www.rostlinna-akvaria.cz/…... píše toto ::".. nově založené nádrže procházejí dočasným obdobím nestability substrátu, které si žádá časté výměny vody." ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2016 21:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rasto
Ta odpověď byla správná a je to léty prověřená pravda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   10.03.2016 21:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Rasto
dokud nezrušíš akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2016 21:00 Rasto Re: Rasto
dobry a ako dlho musim tizdene menit vodu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 20:34 Rasto Re: romant
takze teras staci raz tizdene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 20:27 R Muž romant [27987] Re:
Najeď na klasickej jednotýdenní rytmus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 20:26 Rasto Re: romant
dobry ked uz mam 7 dny co menim kazdy den 1/3 vody este mam aj deska ten 7 den vimenit ci uz staci az o 2 alebo 3 tiždne vimenit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 20:17 R Muž romant [27987] Re: Jakub87
List nech zmizet, plovoučky pořiď, nenecháš zarůst celou hladinu a bude to v normě, rozbiješ světlo do nádrže a beťák bude mít útočiště mezi kořeny plovouček. To co pozoruješ je naparování se, je ve formě. Jj, ty tři dny budou v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 20:15 Muž Strojek [141] Re: Jakub87
az budou plovoucky stinit hodne, tak je muzes nekomu venovat, nebo odstranit ale betakum se to libit urcite bue..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 20:10 Muž Jakub87 [1] Re: Kaira
Plovoučky bych taky rád, ale bojím se aby nestínily kytkám. On biorb nemá moc vychytané svícení a nádrž není osvětlená rovnoměrně, tak moc nevím, jak to řešit.... Každopádně moc děkuji a vítám nápady. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 20:08 Muž Jakub87 [1] Re: romant
Ok, píšu si. :) Cca tři dny by měly stačit? Každý den + - vyměnit půlku vody a nekrmit. A ten rozpadající se list mandlovníku nevadí? Asi se postará šnek a až se to rozpadne, tak zbytek odsaju. Jinak ještě se chci zeptat, beťák se chová trochu zvláštně. Pořád roztahuje ploutve a skřele. Hlavně na nás lidi. :) Jinak plave normálně po celém akváriu, nepřipadá mi nějak bázlivý, že by se pořád schovával. Čím to může být? Přemýšlel jsem, že možná je nádrž málo zarostlá. Hodně si hraje dole u Micranthea a kořenu. Možná je to normální, ale to časté ježení mi vrtá hlavou... Jestli to není tím, že je z něčeho ve stresu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2016 17:55 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Jakub87
Ještě bys mu mohl obstarat nějaké plovoucí rostliny, betty to mají rády. A s těmi komáry to nevzdávej, většina ryb (aspoň těch mých) je miluje. Občas bych mu je zkusila nabídnout, třeba jim ještě přijde na chuť. Jinak to, cos popsal, vypadá jako ideální obydlí pro bettu. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 17:48 R Muž romant [27987] Re: Jakub87
Měnit vodu, jak před, tak po přidání, jakýchkoliv ryb, do jakýchkoliv nádrží, takže teď několik dní po sobě vyměnit klidně polovinu, nikoho ničím nekrmit a bude to v richtiku. Posléze už tu pravidelnou týdenní údržbu, jak píšeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 17:42 Muž Jakub87 [1] – Prosím o pomoc
Ahoj všichni, snad se nebudete příliš zlobit za založení nového tématu.

Předem bych rád řekl, že než jsem se rozhodl napsat sem, důkladně jsem si prostudoval články zde na fóru, dále pak rybicky.net (k akvaristice obecně) a na betta.wz.cz.

Začneme trochu kontroverzně, dostal jsem 15 litrů biorb i s rybičkou. Známý mi poradil, ať jen měním vodu a krmím, že to bude stačit. Samozřejmě nestačilo a Narcis mi bohužel zemřel a to mě donutilo se začít se o akvaristiku zajímat pořádně. Začal jsem číst a rozhodl se zkusit to znovu. A právě svůj postup bych rád konzultoval.

1) Biorb zcela rozebrán. Odstraněn filtr i s tou nádobou na molitan a další kraviny. Zůstalo tedy jen předražená plastová nádrž.

2) Kompletní desinfekce akvária po předchozím nájemníkovi.

3) Dno: Profisoil od Rataje (propráno, nechal jsem nasáknout vodu)

4) Zakoupeno topítko (standardně držím teplotu 26°C)

5) Filtrace: klasický bublifuk se vzdochavacím motorkem (výpusť otočena na jednu ze stěn kvůli proudu, příškrcená hadička odhadem otočím 1x vodu v aq za hodinu)

6) Nákup živých rostlin: 4x eleocharis acicularis, micranthemum umbrosum - jeden velký trs jako schovka, 4x bacopa caroliniana emers

7) Dekorace: 1x pokroucený kořen, vylouhovaný a poté vyvařený

8) Aq jsem nechal zaběhnout necelé dva měsíce

9) Do vody jsem dal cca třetinu mandlového listu

10) V akváriu je ještě jedna levatka
----------
Po tomhle procesu jsem do aq přidal rybku.

Myslíte, že jsem udělal vše správně? Fakt chci aby se rybka měla dobře. Může to takto fungovat?

Vodu mám v plánu měnit 1x týdně (cca třetinu) zároveň s odkalením.

Krmení: Hikari pro betty + larvy komárů, ale ty můj beťák nechce.

Přijímám jakékoliv další návrhy, rady a vyjádření. Moc všem děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 16:01 Žena Mesala [22] Re: Mesala
A ještě, co by šlo ze šneků? Něco co se moc nemnoží. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 15:33 Žena Mesala [22] – Pokus
Ahoj, má cenu zkoušet něco pěstovat v plastu? Mám plastovou přenosku o rozměrech 31x20x17 (nějakých 10l) a dneska jsem s tím zkoušela experimentovat, na dno jsem nasypala výživový substrát od Profiplants a na to černý štěrk nebo kamínky nebo co to je... Do toho jeden kámen vyčištěný v teplé vodě a na něj rostlinku, kterou si zaboha nemůžu vzpomenout jak se jmenuje (fotka v nádržích, přichycená na kameni). Světlo jsem dala jen obyč. šetřivku, nějakých 25-30W (což je asi moc, že?). Neplánuju s tím nic velkého, jen pár rostlinek a kdyby se do toho dalo něco dát třeba nějaký šnek nebo tak hmm. A moje otázka: Co by se tam dalo dát za nízkou rychle rostoucí rostlinu? Co by se dalo dát na dno (nějaká travička)?
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 15:16 zatatecnik Re: romant
Parada pristi tyden jedu na burzu neco z toho tam urcite bude tak hned to poridim...

diky za rady tobe i StefanT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:51 zatatecnik Re: ŠtefanT
Hodne se mi dari te co mam v zadu: cabomba caroliniana jeste ji necham trochu vyrust a zacnu ji rizkovat. Ty taviny mi trochu vadnou tak uvidim jestli prezijou... urcite jeste neco prikoupim neni to z te fotky videt ale za tim hlavnim kamenem mam koberec mechu.
Mel jsem tam jednu vysokou kytku tu jsem dal pryc protoze ze dne na den opadala...

Koupil jsem: www.akvarista.cz/…
a jak se akvarko ustali a nebudu muset menit vodu denne tak to tam zacnu pridavat at se jim lepe dari
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:43 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: zatatecnik
v případě mé dcerky stačilo říct, že ji upadnou nehty, protože rybičky do vody čůrají :-D ale to jí bylo tenkrát 5. Tak nevím, jestli s tím pochodíš ty :-D Jinak přitlač ještě na rostlinky, máš jich tam moc moc málo. Čim víc, tim lépe. Rychlerostoucí stonkovky se také postarají o celkovou kondici nádrže. Všechno se vším souvisí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:39 zatatecnik Re: ŠtefanT
To jsem pochopil bohuzel aktivni pritelkyne dotoho porad ryje... sprerazim pracky a bude klid :-) :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2016 14:36 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: zatatecnik
tak to je další průser!!!! Ta houba je domovem právě těch důležitých bakterií, které akvárko drží v kondici. Na tu houbu nesahej, dokud nebudeš pozorovat, že se ti průtok filtrem hodně zeslabil. To je tak cca min 3-4 měsíce. A pokud ten molitan už prát musíš, nikdy ne v čerstvé vodě, ale v té, kterou odsaješ z nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:36 R Muž romant [27987] Re: zatatecnik
Potom je to v souladu s nepsaným pravidlem, ostatně, jak i zmíl kolega ŠtefanT. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:33 zatatecnik Re: romant
Chapu ja tim odkalovacim zvonem jen jezdin nad dnem a sbiram necistoty jako zbytky rostlin nepokladam ho primo na sterk abych snim nehybal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:31 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: romant
podotknu, že není odkalování jako odkalování. Vím, že ne každý bude se mnou souhlasit, ale hloubkové odkalování je dle mého názoru a zkušeností naprosto zbytečné. Nikdy jsem to nedělal a to mám pouze živorodky. Povrchové odkalování s mírným vířivým pohybem odkalovače bohatě stačí. To co zapadne pod štěrk je jen dobrou živnou půdou pro rostliny, pokud jich je tedy dostatečné množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:29 zatatecnik Re: ŠtefanT
Fotka k příspěvku Snazim se o tom cist a cerpat info z clanku... vim ze jsem se unahlil. Nechal jsem akvarko bez rybek stat jen tyden pak uz jsem zacal behat do zverima pro rybky dokonce jsem jel na burzu... no jak maly decko.

prikladam foto me chlouby... do dokonalosti to ma jeste daleko ale snad to casem vychytam... :-)

jen jeste dotaz ohledne cisteni te hubky ve filtru.. tu ja proplachuju denne jak ted menin casto vodu tak se to vzdy trochu rozviri a nachyta dotoho filtru...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2016 14:22 R Muž romant [27987] Re: zatatecnik
Tak je potřeba si v tom udělat trošku ordnung. Reagovat při nestandartním chování ryb intenzivní výměnou vody je naprosto v pořádku, ale už moc v pořádku není se velmi často vrtat v zabíhajícim se dně, tedy v tom měsíc "starým" dně a to i v případě, že tam jsou živorodky, tady úplně postačuje a je to spíš prospěšnější jenom měnit vodu a to čím víc, tím líp. Dno je druhej filtr a stejně tak, jako filtr samotný, tak i to dno potřebuje nějaký klid na řádné a pevné osídlení nitrifikačníma bakteriema.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:14 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: zatatecnik
jednou týdně se odkalují již zaběhlá a zdravá akvária. V tvém případě bylo první a zásadní chybou to, že si ryby pustil do nezaběhlého akvária, v kterém ještě neproběhlo obsazení hlavně filtru bakteriemi, které se starají o proměnu jedovatých N látek, na ty prospěšné. Ale všechny tyto informace najdeš, když si pročteš články, na které najdeš odkazy v modrém rámečku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 14:04 zatatecnik Re: ŠtefanT
Pokazde kdyz vodu vypoustim tak zaroven odkaluji timto: www.juwelakvarium.cz/…

Dokud nebyl ten problem ze se rybky drzeli jen u hladiny tak jsem vodu menil jednou tydne. Jak se vyskytl problem tak uz denne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 13:59 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: zatatecnik
otrava N látkami může ryby trvale poškodit. Nemusí to být na nich okem viditelné, ale může být jejich kondice a obranyschopnost trvale v háji. U potěru může dokonce způsobit zastaveni růstu a předčasné úmrtí, bez zjevně viditelné příčiny. Tím tě nechci nijak strašit, jen upozornit na důležitost pravidelné výměny vody a odkalování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 13:49 zatatecnik
Vcera i dnes jsem vymenil cast vody v akvarku a rybky vzdy hodne oziji tak snad po treba po tom tydnu uz ta voda vydrzi dele jak den. Mam tam jednu gupku co bude brzo rodit tak snad ji tyhle zasahy nejak nepoznamenaji a bude to ok....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 11:04 R Muž romant [27987] Re: Lukasn
Ty skaláry běž vrátit do obchodu, přečti si v atlase jak má akvo pro ně vypadat, teď než je vrátíš vyměnit tu vodu, natoč jí přes sprchu a měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 11:02 Lukasn Re: romant
jj je to male akvarko 60l a mam nechat vodu odstat? i skrz teplotu vody?
Je to klasicke akvarium 60l s filtrem a ohrivacem. (rostlinky jen umělé)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:56 R Muž romant [27987] Re: Lukasn
Vyměň polovinu vody v nádrži a uvidíš jaká bude reakce. Tipuji na vysoký N látky a nádrž čerstváčka. Uřčitě by se hodila prezenatce daný nádrže a pokud je máš v menším objemu než 200 litrů, tak to bude do budoucna problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:54 iMilli Re: BuldozerGT86
Myslíte kvůli přebydlení? No ty panceřníčky mi beťák první den pěkně proháněl, ale pak jim dal pokoj. Mám je spolu už od listopadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:51 Lukasn – Pomoc
Ahoj všem..
Potřeboval bych radu,mám skaláry cca 14 dní ale pořád se drží u hladiny a stojí na jednom místě,co jim chybí??? bublinky s okysličování nežerou takže nedostatkem kyslíku to asi nebude jak jsem si myslel.. díky za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:48 R Muž romant [27987] Re: iMilli
Nech tam jenom toho beťáka, pancéřníčky někomu daruj, to jsou rybky hejnový a ve dvou kusech jim bude teskno, na neonky zapomeň, to jsou plavci a nepatří do těchto miniakvárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:45 iMilli Re: Wendy2
Myslíte, že se k sobě nehodí, nebo že by bylo přebydleno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:45 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: iMilli
Tak jako živou potravu tam klidně dej :-D Ale 20l to je malinké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 10:44 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: zatatecnik
Souhlasím s Vaaclavem. Kdybych neměl druhou nádrž tak mám v té 54l o 15 mladých víc. Množí se to hodně rychle. Teď mám další 3 samice v tom :-D Jinak k tomu založení... Taky jsem nedodržel termíny po založení akva. Vím že se to nedoporučuje to uspěchání ale nic se nestalo. 14dní po napuštění jsem tam dal živorodky a nic se nestalo. Přidal jsem jen vodičku pro urychlení nitrifikačních bakteriích. Měl jsem to už osazené kytkama. Měsíc od založení jsem přidal krevetky a všem se daří. Zkušený akvarista by mě někam poslal smich protože krevetky se přidávaj asi 2 měsíce po založení. Asi jsem měl štěstí ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113010x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=1601