Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.09.2019 20:40 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: dr
Afc má pravdu, bez prezentace (když ne tady, tak klidně u konkurence) to bude věštění z křišťálové koule. Ale tipnu si -- příliš brzy osídlená nádrž, přerybněná, překrmovaná, málo výměn vody (nebo žádné). Ty "výměny vložek ve filtru" tomu taky asi víc uškodily než pomohly. Nejpravděpodobnější přičinou úhynu otrava dusíkatýmí látkami (amoniak, dusitany, dusičnany).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.09.2019 20:34 R Muž afc1886 [14682] Re: dr
Chtělo by to vytvořit prezentaci akvária s co nejvíce pravdivými údaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2019 20:25 dr – Začátečník
V JUWEL RIO se mi najednou po celém dně (kameny) vytvořil hnědý povlak, z kterého se místy zvedá něco jako vlasy. V jeskyňce, kam nesvítí ledky, zůstaly kameny bílé. Zároveň uhynula většina rybiček včetně ancistrusů a odumřely téměř všechny rostliny. Voda je stále čistá, vložky v filtru měním dle návodu. Poradí mi někdo co s tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2019 17:43 Muž Shimi [683] Re: Din0
Ještě ohledně toho filtru. Dobrý poměr cena/výkon má třeba TetraTec EX 800 Plus (cca 2100,-) a nebo JBL CristalProfi e902 geenline (cca 3000,-). Co se světla týče, tak na to už ti odpověděl Anthrax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2019 06:24 R Muž romant [27987] Re: vlka
Příště už ten písek nemusíš tolik prát, špinavej dospod, čistší nahoru a vyvářet kamena a zvláštěpak kořeny ve slaný vodě taktéž není nutné, dokonce to u kořenů může způsobit lehký problém v tom, že event. rostliny na kořenu takto ošetřeným nebudou moc prosperovat. ;-) Jinak u mě dobrý. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2019 19:37 Muž vlka [3444] Re: Din0
Já jsem do AQ dal pořádně propraný říční písek, kořeny a kameny vyvařené ve slané vodě, zasadil hafo rostlin, až zmizeli po pár dnech nálevníci nasadil do cca čistého objemu +-85 litrů 50 rybiček. Vyměnil jsem filtr ze setu za Aquaball 180ku a do krytu přidal jednu slabší LED zářivku, tou svítím až zhasne ta origoš. Zatim jsem v AQ nic neměřil a ani nevím jaké mám PH, snad máme vhodnou vodu a snad to funguje. Jak rybičky, tak rostlinky se časem „vytřídily“ a jsou spokojené.
Z akvaristiky se udělal byznys jako hrom. Je to neuvěřitelné. Každý ti poradí svoje zkušenosti, kterými se dá řídit, ale nikdo ti nezaručí, že to bude ve tvém AQ fungovat. Je dobré si toho hodně přečíst, ale čím víc, tím dřív se v tom začneš ztrácet.
Držím palce a těším se na fotky tvého AQ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 18:01 Muž Shimi [683] Re: RAP
Teď beze srandy, to se nedá napsat takhle jednoduše, to je za roky a roky čtení informací ohledně akvaristiky. Jen tady na fóru je údaj v rozmezí 3 - 5% uveden nesčetněkrát. Jinak já jsem nikde neřekl, že to je můj osobní názor. Já se osobně přikláním k teorii Maga o tom, že se filtry všeobecně přeceňují. Ale nikdy bych neradil experimentovat začátečníkovi, který o akvaristice neví zhola nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 15:33 Muž RAP [1553] Re: Shimi
Shimi napsal: Studiem
Čeho? Zajímá mě zdroj, podle kterého jsi došel k číslu 4%. Já vím o jiném číslu, ale to bylo uvedeno v přímé souvislosti s typem akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:51 Muž Shimi [683] Re: RAP
Studiem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2019 13:08 Muž RAP [1553] Re: Shimi
Shimi napsal:....Když vezmeme v potaz všeobecnou teorii, že objem filtrační hmoty by měl být +/- 4% čistého objemu akva...
Na ty procenta si přišel kde?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 12:37 Din0 Re: Anthrax
Děkuji za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2019 11:44 R Muž Anthrax [4762] Re: Din0
Tolik W potřeba není. Záleží na rostlinách a výšce vodního sloupce (mimochodem ty rozměry akva jsi stále neuved), který chceš prosvítit. Záleží na penězích které do toho chceš vrazit a na tom jestli chceš ledky nebo zářivky. Ale podle mě, by stačily dvě takové zářivky místo jedné, co tam máš. A při troše skromnosti pří výběru rostlin si myslím, že osvětlení ani měnit nemusíš.
A doporučím ti řešit každou záležitost v příslušném tématu. Tam se toho dozvíš víc než tady:
rybicky.net/forum/11648-ryby-do-akvaria-151-250-l-vetsi-akvarium
rybicky.net/forum/3037
rybicky.net/forum/8727-filtr-do-velkeho-akvaria-201-500-l-
rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 11:24 Din0 Re: Din0
Tak když už se v tom budu hrabat, tak pořádně :) Ještě tedy poprosím o doporučení jiného filtru, který by byl vhodný? Klidně i vnější. A také, jak teda vyřešit osvětlení? Předpokládám, že je potřeba nejméně 100W na tento objem. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 10:41 Din0 Re: Shimi
Děkuji za info a čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.05.2019 10:36 R Muž Anthrax [4762] Re: Din0
Rostliny určitě nenáročné, vzhledem k osvětlení.
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_caroliniana
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_corymbosa
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_difformis
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_spiralis
Pak nějaké plovoucí a vzplývající. Ale musíš je držet na uzdě aby moc nestínily zbytku rostlin.
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes
rybicky.net/atlasrostlin/recanka_guadalupensis
A do popředí nějaké kryptokoryny.
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_nevillii
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_x_willisii
Některé si z nich vyber, nemusíš tam dávat moc druhů. Důležité je, aby těch rostlin byl ale dostatek, co se týče rostlinné hmoty. Osázel bych tak 80 % dna. ;-)
Edit: S rybama těžko radit. Každému se líbí něco jiného. Zkus si nějakou kombinaci vymyslet, (inspirovat se můžeš třeba v místních prezentacích) nadhodit jí zde: rybicky.net/forum/11648-ryby-do-akvaria-151-250-l-vetsi-akvarium .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 10:34 Muž Shimi [683] Re: Din0
Nemáš, ani Biopower 240 není dostatečný. Když vezmeme v potaz všeobecnou teorii, že objem filtrační hmoty by měl být +/- 4% čistého objemu akva, což je v tvém případě +/- 6 litrů, tak nějaký Biopower s filtračním objemem 0,68 litru to nevytrhne. Ale rozmlouvat ti to nebudu. Nicméně vzhledem k osvětlení budeš muset volit nenáročné rostliny. Mrkni na web "Surpanblog", má tam přehledný katalog rostlin, kde si pomocí filtru zadáš parametry jaké požaduješ a vyhodí ti to i s obrázky kompletní seznam včetně informací, do jaké části akva ta která rostlina patří. A co se ryb týče, tak vzhledem k filtraci bych se moc nerozšoupával. Max. několik Pancéřníčků na dno a do prostoru jedno hejno menších rybek (Neonky, Razborky, atd.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 10:01 Din0 Re: Shimi
Filtraci mám vyřešenou, Eheim Biopower 240. Rozpočet nemám určený. Jde mi o množství a druhy rostlin, poměr světlo/rostliny a vhodné druhy ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 09:42 Muž Shimi [683] Re: Din0
Hm, takže všeho málo, filtrace, světla i kytek. I když to světlo by nebyl zase až takový problém. Každopádně jaký máš rozpočet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 09:35 Din0 Re: Shimi
Ano, jedna trubice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 09:29 Muž Shimi [683] Re: Din0
Jen jedna trubice?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 09:22 Din0 Re: Shimi
Phillips 36W/840
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 08:38 Muž Shimi [683] Re: Din0
A jaké je tam osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 17:55 Din0 Re: RAP
Ano potvrzuji 200l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2019 16:51 Muž RAP [1553] Re: Din0
Výška a šířka jsou od prvního pohledu jiné. Já tipuji klasickou 200litrovku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 15:11 Din0 Re: Shimi
Rozměr zjistím dnes, až budu na místě. Odhadem jde o od 100x50x50 do 120x60x60 akvárium, tedy hrubý objem 250 - 432l, odhaduji spíše spodní část intervalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2019 14:53 Muž Shimi [683] Re: Din0
Takže 120x60x60 neplatí? Pokud ne, tak vezmi prosím tě metr a změř rozměry akva, ať víme o jakém objemu se reálně bavíme. To je kruciální parametr bez kterého se nepohneme, hlavně kvůli skladbě a množství ryb a velikosti filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 14:43 Din0 Re: Shimi
Díky za postřeh, je možné, že to akvárko může být menší, ale 200-250l mít bude určitě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 14:05 Muž Shimi [683] Re: Din0
Akva s čistým objemem min. 350 litrů a o filtraci se stará malý Eheim? Tak to je slušný mazec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 13:42 Din0 Re: ctibum
Není, ale mám celkem volnou ruku. Jen zase jde také o informace a zkušenosti/znalosti, které nenahradíš a z obrázku člověk nevykouká :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 13:37 R Muž ctibum [6908] Re: Din0
No vytunit by zasloužilo, ale jestli není tvoje... hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 13:20 Din0 – Rady se stávajícím akváriem?
Dobrý den,

jsem začátečník, mám na starost staronové akvárko na cca 4 měsíce a přemýšlím, že bych ho vylepšil a změnil. Tím myslím, hlavně zaplnit větším množstvím rostlin, změnit vzhled a dokoupit nějaké ryby. Četl jsem zde celý dnešní den, ale nějak se v tom ztrácím. Rozměry 120X60X60. Momentálně jsou tam 2 čichavci, živorodky,2 skaláry, 1 ancistrus. Snad obrázek pomůže k představě. Doporučili byste mi co a jak s tím? Jaké ryby by mohly být vzájemně vhodné i k rostlinám?

i.postimg.cc/…

Děkuji moc za váš čas.

MK

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 23:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: MichalV
Ty povlaky jsou většinou téměř neviditelné. I jemná slepá hladina je taková.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 18:00 Muž MichalV [327] Re: JirkaŠčobák
Otázka je, prečo sa prestanú tie povlaky tvoriť, resp. kde sa presunie to ťažisko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.03.2019 12:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lvican
Je to úplně normální stav. Levatky se neživí ani tak řasami, jako organickými povlaky, které se právě v nově založených akváriích nejvíc tvoří. Levatky jsou první šneci, kteří se namnoží. Víc tady scobak.blog.sme.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 12:16 Muž Lvican [0] Re: Maq
Kořen je z PET centra. Vytáhli ho z akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 12:07 Maq Re: Lvican
Žerou biofilm na tom kořenu. Na tom se jich uživí spousty.
Je ten kořen z dobrého zdroje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 12:07 Andaska Re: Lvican
Po založení se mi levatky taky rozmnožovaly rychle. Po cca 2-3 měsících se jejich počet zredukoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 11:35 MikiG Re: Lvican
Populace levatek ti roste jak píše Tučňák z důvodů dostatku potravy.Až se situace v nádrži změní počet levatek se ustálí.Pokud nebudou mít dostatek potravy ,tak se začne jejich stav přirozeně zmenšovat aniž by jsi musel zasahovat.Navíc levatka je dobrý indikátor problému s vodou v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2019 11:33 Žena tramtra [3202] Re: Lvican
Teď ti ty Levatky dělají službu, nelekej se toho množství. Přidej ne pár ale hodně rychle rostoucích rostlin a snaž se i sbírat upadnuté/odumřelé části rostlin. Hnojení bych taky vysadila, máš tam zásobní substrát, to by mělo stačit. Jestli přidáš rybky, tak postupně, ne moc najednou a krm je hodně málo. Až ti začnou dobře prosperovat kytky, řas ubyde a Levatek taky nebo je budeš postupem času redukovat sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2019 11:12 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Lvican
To vypadá, že máš vlivem substrátu a hnojení v akváriu opravdu hodně živin (zvlášť na to, že tam máš slabší osvětlení). To by mohla být příčina zvýšeného množství řas i po 5 týdnech. Šneci se budou množit, dokud budou mít dostatek potravy. Požerou jen napadené či odumírající listy. Vůbec bych nehnojil a mrknul bych na dusičnany. A zkusil přidat pár rychlerostoucích rostlin, pro lepší zajetí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 10:51 Muž Lvican [0] – Levatky - jaký je ideální počet?
Mám dotaz ohledně množství šneků v akváriu. Akvárium mi jede 5 týdnů, zatím pouze rostlinky a Levatky. Postupem času se Levatky rozmnožily tak, že jich jsou v akváriu desítky. Pokud to takhle půjde dále, budou jich brzy stovky. Přitom je vůbec nekrmím. Papají řasy na větvích, sem tam nějaký list dostane zabrat a je prožraný. Kromě hnojiva 1x týdně pro rostlinky do akvária nic nepřidávám. Jak je to s udržitelnosti rozumného počtu Levatek v akvariu? Dělám něco špatně? Brzy bych rád vypustil první rybičky a mám obavu co se bude dít, až budu sypat krmivo. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 12:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: KittyM
Nemáš rozbor vody? Bez toho těžko radit.
Vodárny ho mají na svých stránkách, u studeny by ho měl mít majitel, pokud se voda i pije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 11:58 Maq Re: KittyM
Jsou to opravdu dusitany? Nejsou to dusičnany?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 11:39 KittyM – kvalita vody
Tak jdu ještě s jedním dotazem - máme na Nepomucku nějaký problém s obsahem dusitanů v pitných vodách (doufám že píšu dobře - ne z biologického hnojení, ale z anorganického hnojení polí).. Jak to potom v akváriu přirozeně regulovat? Poradí si zeleň?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 10:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: KittyM
Co by za tvé zimní teploty dali lidé, kteří chovají rybicky.net/atlasryb/zivorodka_kropenata nebo rybicky.net/atlasryb/skifie_zluta . Oba druhy dají rády zimní teploty 15°C. A určitě se najde víc takových ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 09:23 KittyM Re: afc1886
Díky moc, je to tedy 2:0 pro aquatlantis, zítra ho objednám a snad se brzy pochlubím čerstvě a hustě osázenou nádrží :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2019 18:04 R Muž afc1886 [14682] Re: KittyM
Člověk se na něco ptá a rada nikde. ;-)
Za mě www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 18:02 KittyM Re: Longer01
Moc díky za názorný příklad! Se šneky počítám..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 18:01 KittyM – topení
Hm, proč teď řešit topení? teplota kolem 18st., v zimě to hodně kolísá 15-25 (krbovky v obýváku kde bude akvárko)..Zrovna razborky by měly mít teplotu 25-28, neonky či endlerky 23-27 dle atlasu.. Spíš bych potřebovala porovnat ty dva filtry, chápu že sety jsou o kompromisech, ale vždy je lepší a horší volba..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 16:13 Maq Re: KittyM
KittyM napsala: Zima i v létě, topit musím :)
Sice nepíšeš žádná čísla, ale skoro určitě Ti mohu říct, že pokud v něčem bydlí lidé, tak v akváriu topit nemusíš. Neznám akvarijní rostlinu, která by mi hynula zimou při teplotě 15°C (i nižší, já jsem trochu polárník), a to jsem už vyzkoušel všelijaké potvůrky.
Šneci (obyčejní) taky bez problémů. I krevetky mi v tom žijí, ale v tomto jsem začátečník, takže netvrdím, že to tak jde dlouhodobě.
Pokud jde o tropické ryby, pro teploty pod 20°C je samozřejmě výběr omezený. Ale i tak je jich víc, než se zdá. V tomto myslím dobře poradí zrovna Jirka Ščobák...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113010x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=451