Začátečník
doporucujem kreditku
Zrovna v tomhle tak velký problém nevidím. Sice bych si taky nikdy akva s vypouklým sklem nekoupil, ale pokud je prohlé jen jedním směrem tak by člověk musel smočit ruku trochu víc a tou stěrkou by jel horizotnálně (->)...nebo se pletu ?
EDIT: Zase mě někdo předběhl
Žiletkou to jde, ale jen zprava doleva - mokrá pruda... Jinak hrozí poškrábání...
Čelní čistím jen magnetem a i tak žádná sláva.
Sice jsem nikdy neměl vypouklé akva a ani ho nebudu chtít, ale občas čistím čelní sklo žiletkou (vlastní výroba) a nejsem si jist jak by mě to šlo kdyby to sklo nebylo rovné.
Já tenhle vypouklý komplet mám. Koupil jsem si ho jako úplný začátečník. Ze začátku jsem s akváriem byl spokojený, ale cca. po třech letech ho měním a jdu do klasického tvaru. Kdybych měl volné finanční prostředky a čas, tak jsem ho vyměnil už dávno. Doma mám momentálně připravenou 140cítku...
Vypouklost mě začala časem štvát (asi po roce), kdy jsem trochu více pronikl do akvaristiky.
1) Akva zkresluje. Porovnával jsem to s akváriem v práci. Kde je klasické.
2) Dost mi začalo vadit, že nemůžu mít rostliny a dekoraci "v jedné linii" - možná prkotina, ale vadí mi to.
Na krajích je užší a uprostřed širší...
3) Kryt také není zrovna ideální. Při každé údržbě či úpravě musí jít dolů - časem pruda.
Mám také vnitřní filtr a jsem spokojen. Jelikož bydlím v paneláku a tepla máme dost, tak topení nemám.
Vzhledem k finančním možnostem je podle mě cena akvária pro nenáročného akvaristu v pohodě. Jen bych opravdu zvážil ten tvar...
Diky vsem za odpovedi
Sahnu teda asi po nejakym tom vnitrnim Eheimu. Co se tyce toho vypouklyho akvaria, tak sem se byl podivat ve zverimexu a zadny zkresleni sem nepozoroval... A navic se mi to libi vic designove
Já jen doplním kytku: Filtr Eheim mám taky, je neskutečně tichý. V prezentaci jsem nenašla odkud jsi, takže pokud nejsi někde od Liberce, tak se nevyplatí nechat posílat, ale koupit někde v Hornbachu, mají ho tam za cca 870kč
Pokud hledáš levnou a přitom kvalitní sestavu, tak bych ti doporučil toto akvárko:
www.diversa.info.pl/… s tímto stolkem:
www.diversa.info.pl/…
V tomto kompletu je také osvětlení 2x18W, které stačí pro nenáročné rostliny, je zde naprosto dostatečné topítko a filtr. Ten je ale na hraně, já mám koupený stejný komplet jen s jinou skříňkou a budu filtr nahrazovat čerpadlem s bioakvacitem, ale kamarádka ho provozuje s tímto filtrem bez problémů. Ale je pravda, že nemá akvárko přerybněné, jak bývá u začátečníků časté. Pokud bys měl zájem, dám ti kontakt na mého dvorního dodavatele, myslím, že tento komplet by tě i s tím stolkem mohl stát okolo 3.000,-Kč.
Možná bych se ještě zamyslela nad tím akvárkem - to, které sis vybral, má vypouklé přední sklo. Sice s ním nemám zkušenosti, ale nebude to zkreslovat rybky a pohled do akva vůbec?
Pro 112 litrů bych klidně vybrala vnitřní filtr, pokud chceš hodně kvalitní a tichounký, sáhla bych po Eheimu, můžu vřele doporučit, mám jich doma několik. Mrkni do tabulky na Aquaball nebo Biopower (Pickup prý není tak tichý).
Jinak tabulka je z letáku o Eheim filtrech z nějakého zverimexu.
Já mám v akva s pavími očky (120 litrů) Biopower 200 a naprostá spokojenost. Mám ho v ložnici u postele přímo u hlavy a je tak zticha, že jsem ho ze začátku chodila kontrolovat, jestli vůbec běží, než jsem si na to ticho zvykla
.
Když to projedeš přes heuréku, dá se tenhle vybrat do tisícovky a máš v něm filtrační vatu i "granule". Navíc se k těmhle filtrům dá dokoupit další patro, pokud časem chceš.
Pořizováno zde:
www.akvaristik.eu/… Diky za odpoved. Mam jeste jeden dotaz a to jestli se mi hned ze zacatku vyplati investovat do vnejsiho filtru (Tetratec ex 600) nebo mi bude stacit nejakej levnejsi vnitrni?
Ohledně kvality nebo ceny ti neporadím, ale co se týče topení tak to můžeš koupit kdykoli jakékoli. Radím vyzkoušet napřed bez, protože dokoupit můžeš kdykoli, obvzlášt když tě tlačí peníze. Většinou se voda drží dobře i bez topení tak zkus a uvidíš! Přeju ať se všechno podaří!
Zdravim, sem zacinajici akvarista. Uz sem si toho docela dost nacet, a tak vim, ze vybirat akvarium a potom teprve osazenstvo neni to nejlepsi, ale vedou me k tomu hlavne finance a prostory na akvarium. Takze prosim o zhodnoceni nasledujiciho... Vybral sem si tento komplet akvaria:
krmiva-az.cz/…& detail=8214 a k nemu vnejsi filtr
krmiva-az.cz/…= 1&detail=3436 a topeni
krmiva-az.cz/… mp;detail=3259. Vim, ze osvetleni 2 x 18 W neni zadny zazrak, proto rovnou koupim dva reflektory a podle moznosti krytu casem treba doplnim dalsi zarivku. Co se tyce ryb a rostliny, tak je moje predstava ciste zacatecnicka, tzn. nejake zivorodky a pod. Muzete mi prostim tuhle moji sestavu nekdo zhodnotit a zkritizovat, pripadne navhrnout neco lepsiho? Diky moc
Když se na to kouknu já ze svého pohledu, tak bych viděl základní chyby takto:
1) malé akvárko - v malém akva se mnohem hůř udržuje rovnováha než ve velkém
2) hodně a špatně zvolených ryb - pancéřníčci kropenatí, ancistrusi, parmičky pětipruhé, to vše potřebuje mnohem větší avárka, gupky (paví očka) jsou špindíry, v takto malém akva je třeba je chovat samostatně a dbát pečlivě na údržbu
3) měnit 20 litrů vody týdně celkem stačí, ale není třeba čistit přitom filtr. Filtr by se neměl čistit častěji než 1x za 6 týdnů, pokud je dostatečně zvolený, tak i méně často, a neměl by se nikdy čistit zároveň s výměnou vody
4) teplota vody by měla být okolo 24°C pro většinu rybek. Je vždy třeba podívat se, jaké je doporučované rozpětí teplot pro rybky, které máš, a držet to u spodní hranice na teplotu nejnáročnějšího druhu. Vyšší teplota zrychluje metabolismus rybek a tím zkracuje jejich život, ale také je nepříznivá pro rostlinky
5) nevím, jakou máš zářivku, ale důležité je, aby nebyla starší než 1 rok. Také bych zkrátil polední pauzu, případně bych změnil čas svícení např od 12ti do 22ti hodin.
6) nevím , jaký máš substrát, jestli v něm nejsou kousky vápence. Ale v substrátu tak často příčina problémů nebývá. Přesto bych zkusil odebrat vzorek substrátu do skleničky a zalít octem. Pokud nebude bublat, je vše OK, pokud ale bude pouštět bublinky, je v něm vápenec a i substrát ti v petcentru prodali špatný
Ideální by bylo založit si prezentaci, napsat tam co nejvíce údajů o tvém akvárku přesně podle jednotlivých bodů v prezentaci, ty už tě navedou, a pak se na to bude moct kouknout víc lidí a ti ti mohou poradit.
A závěrem, ale rozhodně ne napsoled, ti poradím hodně číst. A číst dobré informace. Tady na tomto webu je spousta vláken, věnujících se konkrétním problémům, a také spousta článků. Celé jedno velké téma se věnuje akvaristickým začátkům. Všechny články stojí za přečtení, mně osobně se například moc lí tyto články:
rybicky.net/clanky/593-zalozeni-akvarka-z-pohledu-zacatecnika a potom článek z pera naopak velmi zkušeného akvaristy a rostlinkáře:
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
vždyť se to tu probírá každý den.
Pokud jsi opravdu hodně četl, pak nevím proč se ještě ptáš.
27°C je dost - skoro moc. Paví oka, parmičky pětipruhé, ancistrusi budou spokojenější s vodou do 25°C.
svítit je dobré 10-12 hodin, bez přestávek
vodu měnit pravidelně, týdně 1/4 objemu
Rychle rostoucí rostliny, které spotřebují dusičnany
50 litrů = max 10 rybek, v případě pavích ok a krunýřovců kropenatých ještě méně
Zapomeň na kouzelný vodičky ...
čti, čti a čti. Pak se nebudeš muset ptát.
0 03.12.2012 14:35 Engracado – Opakovaný neúspěch - prosim o radu
Ahoj,
doufám, že jsem tu na správném místě... Nevím na koho se obrátit.
Akvárko s rybičkama mám už asi 12 let a za tu dobu jsem měl různé rybičky, nádrže, rostliky a pořád dokola se opakuje takový cyklus což mě vede k tomu abych si myslel, že něco dělám špatně.
Vše co je v mym akvárku tak umře. Zní to strašně ale je to tak. Vždycky nakoupim rybičky a rostlinky a do půl roku všechno postupně zemře. Naposledy (půl roku dozadu) jsem si řek, že akvárko definitivně zrušim a nebo se do toho opřu. Rozhodl jsem se do toho opřít. V podstatě vše co jsem měl tak jsem dal pryč, koupil od kamaráda použitý akvárko (cca 50l), filtr a topení. Pak jsem šel do pet centra a koupil substrát a na rady prodavačky jsme vybrali nějaký rybičky a rostlinky, hnojivo (bivoj) a nějaký kapičky do vody po výměně. Vše fungovalo asi tak půl roku. Během tý doby jsem ještě dostal od kamaráda asi 15 pavích oček (dnes jsou tam tři) zbytek rybiček také téměř vychcípal, kytky zezačátku krásně rostly, teď jdou uplně do háje... Zajímavé je, že jsem v tom petcentru koupil také 5 rybiček parmičky pětipruhé a ty se drží! Také se drží jeden ancistrus a pancéřovníček kropenatý.
Za 12 let jsem toho přečet spoustu, vyslechl rady spousty lidí jak v akvaristikách tak na burzách a vždycky to bylo stejný...
Chtěl bych poprosit jestli by si na mě někdo udělal čas a zkusil semnou probrat moje neúspěchy a najít v čem pořád dělám chybu.
Akvárko mam cca 50l, nějaký vnitřní filtr, teplotu držím na 27 stupňů, zářivku mám obyčejnou z elektra, svítím ráno od 7 - 11h a pak večer od 17 - 22h měním jednou týdně 20l vody a při tom čistím filtr a pak dávám 5ml sera aquatan.
Předem děkuji všem co si na mě najdou chvilku!!!
Nic není nesmrtelné
Nepostřehl jsem jestli píšeš že se to případně "plazí" i po stěnách akva. Podle té fotky jsem měl to samé v 9L miniakva bez filtrace několik měsíců po založení a většina právě lezla po stěnách akva a některé i volně plavali. Do tak malého akva ryby nedávám (jen rostliny a šneci) a stejně to po čase samo vymizelo ....
Osobně si myslím, že nejde o žádný živočichy, ale jev, který se někdy projeví u nově založených akvárií, tím že se ve vodě vznášejí všemožně vypadající kousky bordýlku a může jít o to, že prozatím nedostatečně funguje nitrifikace a tudíž se o ten bordel nemá kdo postarat. Přidání živočichů v podobě šneků(v první vlně) a rybek (v postupné vlně další) bude pro akvárium přínosné. Nitrifikaci můžeš taktéž podpořit lehkým zakrmením součaného akvária trochou suchého krmení.
romant napsal: Vypadá to co pozoruješ všechno stejně? Mám na mysli velikostně, tvarově, barevně, atd..
No některý jsou větší, jiný menší co se týká délky. Některý byli tmavší, jiní zase světlí. Naštěstí jich tam zatím není moc. Pokud se to nepremnozi než tam dám ryby tak to nechám být. Jenže ryby mám v plánu tam dat až tak v půli prosince nebo začátkem nového roku.
romant napsal: následek úhynu většího množství šneků najednou Tak tady de o to, že Gastropex (nebo i stop hydrin) ničí všechny měkkýše (bezobratlé), tudíž i šněky proti kterým je z hlavní části určen, ale i nálevníky, ploštěnky atp. a pokud je akva v začátku bez ryb, předpokládám že i bez šněků nevidím v tom problém, jinak chápu
NEDOPORUČUJE SE KE KREVETÁM A CPO RÁČKŮM!!!!
Vypadá to co pozoruješ všechno stejně? Mám na mysli velikostně, tvarově, barevně, atd.
Ok, pokud to ničemu nevadí a neužírá to rostliny, tak to nechám být. Pak se o to postaraj ryby. Nechce se mi do akva cpát chemie. Zatím sem tam nedal vůbec nic a rostliny mi krásné rostou.
Doporučovat Gastropex není dobrej nápad. Už jsem měl několikrát tu čest, bohužel, že použití gastropexu udělalo z akvária mrtvou zónu a to jako následek úhynu většího množství šneků najednou. Netvrdím, že to bude tento případ, ale lidi i občas ty vlákna čtou a jsou děsně chytlavý k aplikaci jednoduchých metod.
Snad si rozumíme.
Ničemu to nevadí, měl jsem to také a dělal z toho vědu, ovšem po delší době jsem zjistil, že je proti tomu nejlepší obrana hladovění rybek
Kdyžtak se dá použít např. Gastropex, ale je to zbytečné
Ne, ne, ryby tam ještě nemám. Chci to nejprve nechat zarůst a nechat rostliny se rozrůst, aby mi tam vydrželi a pak tam dám ryby. No pokud to ničemu nebude ubližovat tak mi to nevadí.
Koukala jsem, že rybky tam ještě nemáš. Tohle nejspíš najdeš v každém akvárku, rybky si na tom pochutnaj
V prázdém akvárku nám to lezlo také, máme rybky a nikde nic
Ať je to to nebo to, jde o to, jestli to nějakým způsobem neublíží rostlinám a v budoucnu i rybám.
Proto se ptám, co by to mohlo být. Ještě sem to v akva nikdy neměl.
Je to úplně to samé jako je tomu na obrázku. Obrázek není odemně, ale je to úplně to samé.
Naštěstí mi tam jich tolik neplave, obrázek je jenom ilustrativní pro představu co vidím já.
Zdravím, potřeboval bych od Vás radu co to může být. V akvariu sem si všiml jedné věci. Plavou mi tam tokové tenoučké potvůrky. Nevím co to je a vyfotit to nejde je to moc malé, ale pohybuje se to jako červ. A je jich tam už nějak dost. nevím jestli je to normální nebo jestli se mají zabít nějakým prostředkem, aby mi nerozežrali rostliny. Bíle tělo a u špičky je černá tečka a hýbeseto a kroutí jako červ.
ja len aby nedoslo k nepochopeniu. je rozdiel v jilu (neviem ako sa to v cestine sklonuje) surovom a palenom , prvy obsahuje vela zivin, ten druhy ziadne ale je to porovity substrat ktory dokaze na niaky cas v sebe ziviny udrzat
Díky moc. Určitě si rád počtu.
Ahoj, jde o to, že jíl by snad měl dokázat absorbovat z vody nadbytečné živiny a když pak ve vodě chybí, vypustit je zpět.
Složení dna se různí, někdo pod písek dává komerční rostlinné substráty, někdo dá na dno pod kořeny rostlin jílové kuličky a někdo to nechává zcela na biologii akvária
A někdo si nemůže vynachválit dno z pálených jílových kuliček - např. Liapor.
Když si chceš udělat trošku obrázek o jílu, doporučuju přečíst například tohle vlákno:
rybicky.net/forum/15640….
Ahoj, akvárko jsme doma měli už když jsem byl malý kluk a asi před třemi lety jsem si pořídil akvárko znovu a nikdy jsme žádný jíl pro rostliny nepoužívali. Sice jsem o tom něco slyšel, ale nikdy jsem se o to nezajímal. Mohl by mi někdo zkušený poradit vysvětlit o co jde?? Někde výš se o tom někdo zmiňoval tak mě to zajimá. Popř z akých vrstev by se teda ideálně mělo skládat dno ? Vždy jsem používal jen štěrk a rostliny jsem měl docela nenáročné a tak se jim vždy dobře dařilo. Díky moc za rady.
...Nemůžu si pomoct, ale než jako sagittaria mi to připadá jako nějakej liliovníček...
Téměř jistě brazilský.
Díval jsem se do popisu toho tvého největšího akvárka, kde jí i podle fotky máš a uvádíš tam že máš přihnojíno jílovými kuličkami do dna.
Mě kdysi právě tahle rostlina přivedla k přidávání hnojiva do akvária. Téměř mě úplně zmizela, listy se postupně úplně rozpadaly a tak jsem si tenkrát na zkoušku koupil ratajův Bioflor 100ml a té Valisnérce to tenkrát neskutečně pomohlo. V podstatě jí to zachránilo. Když jsem to první balení vypotřeboval, tak jsem zase ničím dobu nehnojil a ona opět po čase začala odcházet. Postupně jsem se dostal až k tomu že si hnojivo nějakým způsobem míchám z jednotlivých složek sám (je to přeci jen levnější než ty komerční přípravky, ale úplně je nezavrhuji).
Jde o to jestli nejsou jílové kuličky u tebe přímo u kořenů valisnérky tak nemusí mít dostatek živin. Sice umí udělat slušné kořínky, ale víc mě u téhle rostliny připomínají kotvu k udržení v nějakém substrátu než hlavní zdroj příjmu živin - jejich velikost je vzhledem ke zbytku rostliny velmi malá. Možná by to chtělo trochu přihnojit do vodního sloupce.
Nevím ale ve kterých dalších akva jsi jí měla a jaký tam byl režim hnojení, takže je to opravdu jen odhad.
Edit: tady jsem našel nějaké fotky jak mě roste, sice z roku 2008, ale roste pořád stejn:
plus.google.com/… Ač je to s podivem, tak anubisy na baterky (battery) se zatím nevyrábějí
Je to Anubias barteri, a to bez ohledu na to, zda to jsou dvě různé rostlinky nebo jedna, což z fotky není jasně patrné. Konkrétně je tam určitě zastoupena varieta "nana", která někdy mívá docela výraznou žilnatinu i na svrchní straně čepelí. Ona varieta s hodně drobnými lístky bez zjevných "rýh" na svrchní straně se někdy označuje doplňkově ještě jako "Bonsai", tedy var. nana "Bonsai". Kultivar "coffeifolia" patří taky do druhu Anubias barteri, listy vpravo mu jsou podobné, ale netroufal bych si je jednoznačně k němu přiřadit. "Coffeifolia" mívá nerovnosti na svrchní straně listů výraznější, ale hlavně má červenohnědé řapíky, což tady zrovna moc nevypadá, že by byly, byť toho moc na té fotce zrovna z těch anubisů vidět není.
Jaroslav Hofmann
já vím - četl jsem... - stará generace akvaristů to tak dělávala...
Tak bude problém někde jinde... Je pravda, že co opadaly ty "neživotaschopné" listy, zatím se celkem drží... Třeba mě ještě překvapí, ale ze 2 akvárií ze 3 jsem ji už vyházela, protože ty rozkládající se listy dělaly neskutečný binec. Ve "velkém" akva jí dávám šanci.
Jinak nejstarší způsob přidávání železa je vhození rezavého hřebíku do akvária. Třeba do filtru, ať nejde vidět
danio napsala: Jo, konkrétně gigantea jde kamarádovi taky dobře i v měkké vodě. Ale pořídili jsme si oba i tortu a té se teda v naší vodě nedaří prakticky vůbec (teda aspoň mojí ne, nevím, jak je to aktuální u Karlose, první den dobrý a pak už nám oběma začala skomírat...)
Tortu mám už řadu let a jde mě i v měkké vodě. Neroste nijak bláznivě, ale listy jsou pěkné spirálovité docela široké. Opravdu pěkná rostlinka to je a hodí se i do malých akvárií na to že je to Valisnérka. Já ji mám ve 20L ....
díky příteli
,
ok - nechám tomu volný průběh a budu doufat, že postupem času se vše "narovná" tak, jak má přibližně být.
Mimochodem - ad včerejšek: neonky přežily a Zebry si jich už nevšímají! - jen ta jedna to včera nevydržela
- kdoví, proč...
Neříkám, že to co pozoruješ na rostlinách nebude tím jak píšeš, ale přecijenom byl bych s přilepšováním železem velmi opatrný, máš akvárko čerstváčka, rostliny se aklimatizují, přelistovávají a tím přidáváním železa by jsi to mohl zbytečně pohnojit. To, že si myslíš, že je tomu tak, by chtělo alespoň ověřit nějakým prokaztelnějším měřením a ani tak bych nepodléhal panice, protože se velmi často stane že se nenaměří nic a přesto tam to železo je, takže moje rada je trpělivost a nedělat unáhlený závěry. Moje a jistě nejen moje osobní zkušenost s nově založenejma nádržema je ta, že nikdy neroste všechno od začátku, tak jak se zasadí.
čau,
pozoruji na některých rostlinkách nedokonalý růst - tzv. sklovatění. Vím - nebo tuším, že to je zřejmě nedostatkem železa.
Poradˇte, prosím, něco na doplnění tohoto prvku na zlepšení růstu...
Jo ten mi musím říct dělá radost, dost mi vyrostl a hlavně se mi dělí na další odnož taký´že časem budu mít další. Nemluvě, že mi teď nahoře krásně jde do rezavé barvy.
Tak ta dlouho listá co je v pozadí je Vallisneria spiralis Linné
Já vím, chtěla jsem tím upřesnit, že myslím stolístek vodní - Myriophyllum aquaticum
Stolístek je český název pro Myriophyllum
.
Přidat reakci
1 ...... [91] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x