Začátečník
Těch kytek by bylo potřeba opravdu masivně přidat po celé délce,nebát se toho. Ty závojnatky tam opravdu nepatří,ta jsou tak do jezírka,dělají ti atm strašný nepořádek.
A skaláry až vyrostou tak jim to bude malé.
Nesmíš to brát citově.
EDIT: Jaký máš teď plány?
O rostlinkach samo vim, delam co muzu.... problemy ted nemam vubec zadne. Na koreni se mi hezky rozjizdi anubias, slava
asi pred 14 dny sem mela problem s nalevnikem, ale zdarne jsem se ho zbavila, aqa je jak kristal... snad to vydrzi...
Tak s tímto akva se dá určitě dost
EDIT:Chtělo by to víc rostlin,ale to už asi víš
EDIT: a máš teď s akvem problémy?
Jde o to, ze jsem tyhle rybicky mela v 60 litrovem aqa. Porizovala jsem si je asi v 16 letech. V te dobe me fakt nenapadlo ze me zacne akvaristika nekdy bavit. Nicmene jsem posleze zjistila, ze aqa zacina byt rybickam tesne, proto jsem koupila velke (to co je nyni v prezentaci). Az ted zjistuji, co vsechno se da s aqa delat. Ale nejde vsechno najednou. Ono se lehce rekne dej pryc v podstate vsechny rybicky ktery mas a cely to predelej. Ok, zkusim na tom zapracovat, ale kdyz mi tohle pise v podstate kazdej. At se zeptam v jakymkoli foru na cokoli, zkonci to vsude takhle...
zas nemusíme být tak zlí...
já chtěl na začátku taky plno věcí, na leccos si člověk musí přijít sám - časem
Annette: nicméně kolegové ti radí dobře - je třeba se trochu rozkoukat a až člověk alespoň tuší co dělá, tak si začít ,,hrát". Mrkni na téma začáečník a prostuduj odkazy v modrým rámečku.
rybicky.net/forum/15 Skaláry a závojnatky dohromady a teď ještě tuhle rostlinu. Asi si z nás děláš blázny.
1) Závojnatky pryč z akvária
2) Vyměnit dno za jemnější
3) Vysázet co nejvíce nenáročných stonkových rostlin
4) Pak se starat o to aby ti aqua fungovalo.
5) Až se to trochu naučíš přijdeš na to že tuhle rostlinu asi nebude tak jednoduché pěstovat.
Dostáváme se mírně off-topic, ale u tohoto dna je jedním problémem ta hrubost, duhým problémem je jeho neurčité složení.
Hrubé dno se špatně odkaluje. Organický odpad vyprodukovaný rybičkami má tendenci zapadat mezi hrubé kamínky a odkalovač se tam snadno nedostane. Tak se tam všechno hromadí a časem to začne dělat potíže. Taky, jak už bylo zmíněno, tím hrubým dnem se omezuje výběr rostlin, které do něj jde zasázet.
To nejasné složení je problém, protože může obsahovat vápenec, který komplikuje zdravý růst většiny běžných rostlin (štěrkem se dnes nazývá hodně různých směsí). To se dá otestovat tím, že několik kamínků z toho dna ponoříš do octu. Jestli budou reagovat, nebude to zcela vhodné dno. Ale stejně bych jej vyměnil i kvůli té hrubé frakci.
Abych však řekl taky něco k věci, tak podle mých dosavadních (nedlouhých) zkušeností s touto rostlinkou, na její úspěšné přežití (u mne zatím žije, snad se rozroste) je potřeba docela hodně světla, taky vyváženě hnojit. Na základě mých zkušeností bez CO2 bych odhadoval, že s jeho přidáváním to roste líp.
Na aqa samozrejme pracuju, mam ho mesic a jsem zacatecnik... proto se ptam a sbiram info.. Pokud bych nechtela tuhle kytku, co je na tom dne spatneho?
je moooc hrubé, celkově je na tom akva celkem dost práce...(dno, osazenstvo
, rostliny)
led technologiím nerozumím, nicméně z dostupných údajů (tzn. 5m led pásku - bez označení typu/výkonu atd.) ti o světlu asi nikdo víc neřekne...
ano, moc hrubé. chce to jemnou frakci.
Myslis ze je moc hrube? A co to svetlo?
pokud je to do akva v prezentaci, tak to nebude reálné už pro to dno...
ikdyby bylo ,,ostatní" ok
Listy otrhávám jak je to možné. Zas nějaké velké uhnívání se nekoná zatím. Byla možná moje chyba v tom brzkém čištění filtru. Když mě už vážně přišel, že víc už ani špinavý být nemůže. Tak jsem ho prostě propláchla. A vodu nechávám odstátou 24h před výměnou, když to jinak nejde tak aspoň 12h. Voda nesmrdí, prostě má pach jak akvaristická voda. No prostě není bez zápachu, jako čistá voda.
Já nevím jak to popsat, ale že by smrděla? Tak to ne.
Smrdí ta voda? Já měl takovou křišťálovou vodu v jednom akva, ale smrděla jak žumpa a ryby vypadali, že každou chvílu padnou. Nakonec jsem jsem zavedl každý den výměnu 40-50% vody a za týden se ryby naopak začaly třít.
tipoval bych to na to zahnivani tech emerznich listu... tim ze mas akva plne kytek kterym hnijou listy tak to odstreluje hodnoty cpavku do vysin.
Ordinoval bych normální režim, tedy včetně toho přidávání hnojiv jak přidáváš, jenom bych kladl důraz na ty výměny. Pro sichr bych vodu nechával do druhýho dne vytemperovat, odstát. Myslím si že se tou operací s filtrem tzv. zhoupla voda, dočasně vylítlo NO2, ryby to načalo a už se vezou. Nějakej čas odolávají ale časem je to udolá. Záleží taky na momentální kondici jednoto toho jedince, takže dříve odejde ten slabší.
Aha.Ale tak,jak to popisuješ by mělo být všechno v pořádku,opravdu se do akva nemohlo dostat něco jedovatého?Protože hnojením to nebude...
Žádný výpadek vody nebyl a co2 mám v kapalné formě, a to přilevám pouze 1ml denně ani to ne někdy 1ml za tři dny, a to dělám právě pro rostlinky aby mi prosperovaly. A Profito neobsahuje nic co by rybám škodilo, jsou tam jen chemické látky, které potřebují rostlinky, železo, draslík atd. A uhnilé listy odtrhávám tak často, jak to jde. Tyhle hnojiva by přece nai nemohli prodávat, kdyby mi to vyhubilo celé AQ. Ale dobrá, hnojení nechám na pár dní stranou. A vodu budu měnit denně.
Koukal jsem na tvou nádrž. A co takhle to CO2, které tam foukáš?Nemůže být příčinou?
Navíc při tak slabém osvětlení...
A hnojit bych taky přestal.
Nebyl u vás výpadek vody?Ryby mouhou být klidně otrávené právě po tom!Už se to tady tuším řešilo a skutečně tomu bylo tak.
prave ty odpadavajici listy tam zahnivaj a kazej vodu... takze men tu vodu kazdej den...
Prezentace hotová. Testy mám od Aquaru a Ph i No2 vycházejí pořád stejně. Velké hodnoty mám u NO3, proto jsem až do teď myslela, že je to tím. NO3 přece může být také ve větších koncentracích jedovaté. Spíš jsem doufala, že mi ho kdyžtak sníží rostliny v akavariu, proto jsem jich tam dala spoustu. A rostliny nějak závratně nerostou a některým pořád žloutnou listy a odpadávají, to bych spíš vyděla na emerzní listy. A objevuje se mi také taková černá řasa poslední dobou. No a Danio, o kterém jsem psala níže je už po smrti. Dnes výměna až poloviny vody, zítra vyměním aspon 25%. Díky za rady všem
Vymenuj ted vodu klidne tretinu kazdy den, protoze sama jiste citis, ze ta voda neni O.K. Stejne jako Roman bych si tipnul na nefungujici nitrifikaci, at uz je duvod jakykoli. Ted ji nahrad temi vymenami vody a pokud v tom neni nejaky vetsi prusvih, ono to cele nabehne a akvarko se zase rozjede jak ma.
Výsledek testu je věc jedna a realita jenž je sledována v akváriu je věcí druhou, proto píšu o té první pomoci při problémech. Prostě i když mě slušnej test ukazuje normu a realita v akváriu je jiná, věřím tomu co vidím v akváriu, čímž nechci nějak zlehčovat tvojí aktivitu tím že hodnoty měříš, to čím je to měřeno je zde taktéž zajímavým faktorem.
Dobře dodělám. Dusitany tam podle testu mám nulové. NH4 jsem neměřila, protože to bych snad už zjistila z testu na No2. Zvýšené mám No3. Nyní je voda vyměněná na 50%. To danio plavající břichem nahoru je stejně nejspíš už na odpis. Věřím, že tyhle trable jsou z nějakého důvodu způsobený dusíkem, je jedno v jaké formě. Vše nasvědčuje, že se mi rybky postupně nejspíš otrávily. Během několik minut, dodělám tu prezentaci
Dodělej tu prezentaci, jenž je neveřejná aby se na akvo člověk mohl podívat jako na celek. Trošku se mě nezdá, že by bylo nutný čistit aquaball tak brzy. To že se výkon filtr sníží a obvykle to bývá cca na polovinu čistýho, ještě neznamená že je nutný ho čistit. Filtrační médium musí bejt zdravě špinavý. Co teplota, jakou tam máš?
Edit: Výměnu vody při problémech je možné absolvovat klidně denně. To co může zazlobit, třeba krátkodobě, když je nitrifikace načatá, nejsou dusičnany, ale dusitany a i klidně čpavek a to jsou zabijáci velmi rychlý.
Zdravím! Mám 60l AQ, osvětlení 15W, rostlin dostatek(nemám prostě už kam sázet), filtr od Eheimu AquaBall. Po zaběhnutí akvaria (od začátku listopadu do prosince), jsem vpustila rybky - 5 danií, 3 otíci, 2 čichavci (zakrslý), 2 duhové parmičky. Do začátku ledna bylo vše ok, potom jsem musela jemně vyprat filtr a přidávat nějaké rostlinky. Filtr byl vážně dost zanešený a už neproudil tak jak měl. Po téhle očistě se začly objevovat první potíže. Vím, že ve filtru jsou nitrifikační bakterie, ale já ho jen porpláchla v akvarijní vodě, toť vše. No prostě první odešel čichavec, který lapal po dechu a nestačil dýchat. POtom začla být špatná i samice, sice nelapala po dechu, ale byla v klidu v rohu akvaria a jen tak polehávala. Do teď žije, ale v kondici mi určitě nepříjde. U parmiček jsem zpozorovala pravděpodobně rozpad ploutví (šedé okraje ploutví, těžko se to popisuje). Použila jsem Aloe vera gel a příjde mi, že se jejich ploutve zlepšily. No nevím, uvidime, stále obě žijí. Dania vypadala také dobře až do dnes. Jsou pohublé a vůbec jim nechutná. A to dřív byli největší jedlíci. Ke všemu jedno Danio dnes ráno plavalo břichem nahoru a všemi možnými směry, prostě nepřirozeně. Po pěti minutách se srovnalo a zase plavalo v normálu. Z 3 otíků mi zbyli dva. Ten nejmenší se nafoukl a umřel. Jinak zbývající dva mi příjdou jako nejčilejší a nejzdravější rybky v mém AQ. Poznámka nakonec, všechny ryby mají červené žábry!!! Mám z knih i z internetu načteno a tak vím, že tyhle potíže může způsobovat dusík. Ph mám podle testů 7. NO2 mám na nule a NO3 se pohybuje nyní na někde kolem 20mg/l. Dřív jsem měla podle testu asi 40mg/l. Vodu měním každý týden a i odkaluji. Od těchto problémů, jsem měnila vodu i každý den a pořád žádné změny. Krmení jsem omezila na minimim, rybly dostávala třeba jednou za čtyři dny minimum stravy. Navíc test mi ukazuje stále NO3 kolem 20. Vyměňuji vodou z vodovodu a tak obsahuje podle brněnských vodáren 14 mg/l dusičnanů. Jestli za tyhle problémy může dusík, tak potom nevím jak se ho účině zbavit. Prosila bych aspoň některého zkušeného akvaristy, aby si tento článek dočetl až do konce a opravdu mi poradil. jde mi z toho už hlava kolem a ať dělám, co dělám, nikdy nic nepomůže a rybky vypadájí stále hůř!
Není dusík, jako dusík(tedy obrazně). Jsou škodlivý a akceptovatelný N látky. Nastuduj si pojem nitrifikace. Výměna jako první pomoc pomáhá když nefunguje první část té nitrifikace, nebo-li přeměna čpavku na dusitany a ty se tímto z akva odstraňují, neb jsou pro ryby životně ohrožující a posléze se mění na dusičnany, jenž už nejsou takový strašný zlo(ne pro všechny druhy ryb) a jsou spotřebovávány rostlinama. Toliko v kostce. Při problému vodu měnit klidně denně, jinak běžná údržba v podobě týdenní výměny 1/3 vody.
Výměnami vody nic nezkazíš. Víš kolik toho už výměny zachránily?
Chtěl bych se ještě zeptat, co mám udělat pro to, abych snížil dusík celkově? Přece nebudu každý den měnit třetinu akvárka. To není vhodně pro ryby né? Existuje na to nějaký přípravek
Ja som to dal sem preto, aby aj s tým do budúcna počítal a samozrejme úplne s tebou súhlasím, je to pravda a napísal si to vystižne
cezarmilan napsal: Voda zo studne býva často veľmi tvrdá Na to já mám odpověď. Lepší tvrdá voda, než ryba.
Jako první opatření měním co mám po ruce, tedy i tvrdou studniční.
Voda zo studne býva často veľmi tvrdá
Moc vám všem děkuji. Jdu nalít vodu do kýblu a nechat odstát. Zítra vyměním, pozítří vyměním, popozítří vyměním... a uvidím. Jinak daruji ryby
Ještě jednou DÍKY!
Odstát, nebo-li vytemperovat s okolím aby nešla do akva ledová, takže několik hodin, nebo klidně lehce ohřát, ale tím odstátím se nic nezkazí.
Aktivní uhlí netřeba dává se spíše po léčení ryb,stačí vodoléčba.
EDIT: já dávám vodu z vodovodu rovnou a v pohodě.
Ještě jedna otázka - nechat i tu studniční vodu odstát? Případně jak dlouho?
Ano,vodoléčba zabíra
,mám vyzkoušeno,lepší než jakékoliv zázračné vodičky.
Vyšší dusičnany(do 50 mg/l) vadit nebudou, ba právě naopak, ocení to rostliny, neb tou výměnou vody vlastně lehce přihnojuješ, stylem špatný pryč, dobrý dovnitř. NO2 neměřitelný, nulový, ale netrápil bych se tím a měnil tu vodu, to je první pomoc.
Edit: Ta prezentace bude opravdu záhodna a tuto diskusi přesunu do vlákna "začátečník" kde si nahoře v tom modrým rámečku nastuduj ty odkazy.
Co voda ze studny? Máme trochu zvýšené dusičnany a to by asi vadilo, že? Takže mě čeká navozit vody... Dá se hladina N02 něčím změřit? A jaká by měla být? Jo a dnes jsem ve filtru vyměnila "krabičku" s aktivním uhlím. Jak říkám - analfabet
))
Tady nastudovat .
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
Edit ve vodě problém nebude problém je vysoké NO2,to je ten zabiják
Ještě bych změřil NO2 vstupní vody,může se stát,že už tam je vysoké NO2,vzhledem k tomu,že to je studna. Ale hlavní problém je ta osádka
Zaregistruji se utčitě. Děkuji všem za rady. Máme studnu, tak tam není žádný chlór. Vodu do akvária si vozím z města z vodovodu a nechám odstát.
No a živorodky jsou taky čuňata,musí to zredukovat
Edit problém je v osádce,chtělo by to všechny jmenované darovat a dát jiné ryby v podstatně menším počtu.
Ryb je tam podle mě asi moc, 2 ti ancistrusy a pak asi do 20 takových oranžových živorodek, různých velikostí (často se množily). Neonky zdechly už dřív a krevetky po čase zmizely
Filtr se nesmí proplachovat pod tekoucí vodou,čistí se ve vodě z akva,voda z vodovou zabije nitrifikační bakterie
EDIT : A právě ty ancistrusi v tak malém akva nemají být,dělají pěkný bordel
EDIT : Proplachováním filtru,umřou bakterie,tím se zvýší NO2 a to zabíjí ryby(zjednodušeně.)
Jako první pomoc při úhynech, je vodoléčba, nebo-li intenzivní výměny vody, obden a i klidně denně. Určitě by se šiklo zaregistrovat a zřídit prezentaci aby bylo z čeho vycházet při případných dalších radách a mohlo to být cílené.
Tak to mám skluz, voda 1/3 1x za 14 dní, filtr pod vodou propláchnu. Asi dělám někde chybu, že by v té četnosti výměny vody? Umřel nám i 10 cm velký ancistrus
. To byla škoda. Ještě tam mám 2 a kdyby umřěli, tak to syn asi obrečí.
Jak čistíte filtr?,výměna vody minimálně 1 x týden 1/3
Edit: filtr se čistí až když je mechanicky nefunkční.
Edit kolik tam máte,ryb? a jaké?
Edit: Teď měnit vodu obden 1/3
0 29.01.2014 19:30 Andy – Zakalená voda
Zdravím všechny odborníky, jsem totální akvaristický analfabet
. Syn dostal akvárium cca 55 litrů. Máme ho 2 roky. Do teď celkem ok. Poslední dobou se kazí voda a teď to vypadá jako bych tam nalila vodu z rybníka - i ta barva. Je to klané a nazelenalé. Vodu měním cca 1x za 14 dní, moc nekrmím, filtr čistím. Ryby umřely - včera 2 a dneska taky 2. Můžete nastínit co s tím? Moc děkuji.
Přidat reakci
1 ...... [66] ...... 119
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 114969x