...Ako zabehnut akvarium bez ryb... pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak... ak pridam nitrifikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat... co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat?
Pokud hodláte cíleně rozběhnout nitrifikaci bez ryb, potom je nutné do nádrže přidávat nitrifikačním bakteriím (NB) potravu - amoniak, nejlépe ve formě minerálních solí.
Není důležité, jestli NB do nádrže přidáte "ručně" nebo ji necháte osídlit přirozenou cestou; pravděpodobný rozdíl bude jen v rychlosti uzavření cyklu přeměny amoniaku na dusičnany.
Pokud budete mít v akváriu od počátku rostliny a vaše vstupní voda bude chudá na dusičnany, je možné k výživě NB použít NH
4NO
3 - rostliny ocení obě formy dusíku. (Bude-li ve vodě dusičnanů dostatek, pak se dá použít např. NH
4Cl. Ty chloridy mají taky svůj význam - vizte níže.)
Podmínkou správného postupu je
přiměřené dávkování amoniaku, tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1-2 mg/l. Nezbytná je i průběžná kontrola koncentrace jak amoniaku, tak dusitanů.
Zpočátku budete při správném postupu detekovat ve vodě jen amoniak, dusitany až po čase, až se namnoží nitritační bakterie.
Jakmile se objeví dusitany, začne se snižovat koncentrace amoniaku. Když obsah amoniaku výrazně poklesne, tento znovu doplníte tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1 mg/l. Zpočátku bude koncentrace dusitanů narůstat, postupem času se ale tento proces zpomalí, (za současného nárůstu koncentrace dusičnanů), a později dokonce obrátí - dusitany začnou "padat".
Konečnou fází/cílem je, aby se "dnes" přidaný amoniak (a z něj oxidované dusitany) nedal "zítra" detekovat. A to přidaný amoniak v takovém množství, které odpovídá předpokládané rybí obsádce, resp. objemu amoniaku, které tato obsádka vyloučí z podaného krmiva v průběhu jednoho dne.
Jakmile tohoto stavu dosáhnete, můžete do akvária nasadit ryby - NB by měly tuto "zátěž" zvládnout.
Není ale od věci přesto začít s rozkrmováním ryb formou postupného navyšování krmné dávky od minimální do standardní za předpokladu, že monitorované hodnoty amoniaku a dusitanů budou v optimu.
Při zjištění, že se obsah těchto látek zvyšuje, je na místě přerušit krmení, zjistit důvod tohoto stavu a napravit jej(!), snížit koncentrace těchto látek výměnami části vody a současně aplikovat chloridy (KCl, příp. NaCl) tak, aby se jejich koncentrace dostala na ~ 17-24násobek koncentrace dusitanů.
Celý proces nitrifikace je poměrně zdlouhavý, protože NB nepatří zrovna k "rychlíkům", co se jejich schopnosti dělení týče. Navíc jej mohou zpomalovat i nevhodné podmínky, mezi něž patří např. nízké pH, (optimálně ~ 7,2-8,5; pH 6,5 zpomalí proces až o 50%, při pH < 6 se nitrifikace prakticky zastavuje), nevhodná teplota, nízká alkalita, nízký obsah kyslíku(!), ale i příliš vysoká koncentrace N-látek.
Z posledně jmenovaného důvodu je skutečně velmi důležité nepřekračovat výše uvedené koncentrace amoniaku při rozbíhání nitrifikace popisovanou metodou.
Toto je ale jen jedna možnost, jak rozběhnout nitrifikaci v akváriu bez ryb. Jde to určitě i jednodušeji...
