Zaběhnutí akvária
Nechaj filter na pokoji. Až keď úplne prestáva tiecť potom ho vždímaj v akváriovej vode. Netreba nejako extra tutifruti, ale tak lajdacky.
Vodu meníť raz do týždňa stačí
20 -30 percent. Sam vidíš na vode, že to nieje dobré aj podľa farby listov na rastlinách.
Po 3 mesiacoch môžeš prejsť na raz za dva týždne ak to nebude moc prerybnené.
Prepláchnem pod studenou vodou keďže vo vode z akvária sa mi ho nedarí vyčistiť tak aby nebránil prietoku vody.
A jak čistíš ten molitan?
Vo filtri čistím len molitan keď začne dosť znižovať prietok. Pod molitanom mám porézne kamene na usadenie baktérií. Skúsim čistiť menej často.
Ja tedy pokud mohu pridat zkusenost s mini akvariem, tak za me je velmi pozitivni. Me se osvedcila klasika pri zabehu akvarii, jak vsichni pisete - kvalitni substrat, hodne rostlinek, menit pravidelne vodu a cekat a cekat : ) pak dat par sneku a zase cekat a az minimalne po 1-2mesicich jsem tam soupnul krevetky. Vsechno zatim slape, jak ma: )
Vodu prakticky nemenim, jen dolejvam odpary. Ale mam tam jen krevetky, takze bordelu v nadrzi moc nemam.
Panu Elektrikari bych doporucil stejny postup. Vice rostlin, necistit filtr, menit vodu a merit hodnoty vody a cekat az se vse stabilizuje.
Jsem velmi spokojen s aktivnim substratem japanese soil, ktery vsude doporucuji, ale to je pak na osobni preferenci : ) - roste to v nem opravdu samo: )
Pat mini mam a neni s nim zadny problem. Co je na nem dpatneho jsou prisavky - vydrzi tak dva mesice a pak zacne filtr klouzat dolu. Musel jsem tam hodit vetsi..
At se dari: )
jo skoro určitě
já to napsal špatně - přestal bych měnit vodu a přestal bych čistit filtr
A není náhodou problém v tom, že čistí filtr? Sice každý to dělá jinak, ale zkusila bych do filtru "nerýpat". Pokud filtr funguje jak má, nevidím důvod ho čistit.
Další postřeh, který jsem získala od zdejších diskutujících. Měla jsem akva 2o l čistého objemu a vůbec se mi nedařilo. Rostlinky tam nepřežily žádné a vlastně celý rok, co jsem jej měla, tak jsem řešila furt něco. Nakonec mi asi 3 lidi nezávisle na sobě napsali do zpráv, že měli také mini akva a že buďto neměli filtr nebo jej měli, ale byl spíš na okrásu. A všichni mi zkritizovali asap 300 (300 l/hod), který je spíš honič vody než filtr, páč tam je málo filtrační hmoty.
Filtr, který je velmi chválen v takových mini akváriích je pat mini od aquaelu. Nebo já teď mám klasický bublifuk s piezo motorem a taky to stačí. (O akva, o kterém píšu není v prezentaci)
Otázka, zda vůbec v takovém mini objemu to je třeba. Já mám ve 2o litrech jednu bettu. Teď jsem se rozhodla filtr vypnout a uvidíme, co to udělá.
Nicméně i z pročítaných diskuzí mi přijde, že čím menší objem, tak takové honiče vody, jako máš Ty, dělají problémy.
Toť můj postřeh.
Ahoj Elektronikari,
moc nevím co poradit, ale když si pročítám deník a popis, tak bych přestal měnit vodu, čistit filtr a týdně kontrolovat amoniak, NO2, NO3. Vodu měnit až se bude hodnota NO3 měřit nad hranici (cca 20 - 40mg/L). S takovými výměnami se tam cyklus podle mě nikdy neudělá.
A i po záběhu bych měnil tak 1/3 (je potřeba odsledovat tak aby NO3 kleslo na přípustnou hranici).
Kamene som otestoval a vápnik neobsahujú.
Hodnoty vstupnej vody
tvrdosť 0,56mmol/l
No3 8,38 mg/l
Fe 0,055 mg/l
Mn <0,020 mg/l
voľný chlór 0,050 mg/l
pH 7,42
Elektronikar napsal:Kamene by nemali obsahovať vápnik. No stejně bych je raději pořádně otestoval. Vypadají totiž ukázkově
I když v tom hlavní problém nebude. Ale jedno k druhému...
www.vodarne.eu/…
Máš tam základné údaje za rok 2022, 2023 - Sobrance nájdeš v karte Michalovce (ale to vieš
).
V prípade, že ich kontaktuješ (ako odberateľ) sú povinný ti dať zo zákona aj kompletný rozbor so všetkými parametrami - (V mojom prípade - iná spoločnosť) musel som volať, kde mi dali kontakt na nejakú pani, tá mi dala svoj mail na ktorý mám zaslať dotaz a obratom mi prišiel celý rozbor
U nás v akvaristike žiadne testy nemali a tak som použil tieto. Kamene by nemali obsahovať vápnik.
Prietok filtra skúsim znížiť tým že výtok nasmerujem na stenu.
Rozumím, proti řasám to možná funguje. Ale měls to v prezentaci v kolonce CO
2. Z toho jsem si vydedukoval, že to za CO
2 považuješ.
Měříš asi nějakými papírky, že? Alkalita 120 je co za jednotky? To jsou nějaké bazénové testy?
Většina akvarijní multimetestů měří alespoň NO
2 a NO
3. Bohužel papírkové testy jsou opravdu nepřesné… Nevím jak na Slovensku, ale v ČR poskytují vodárenské společnosti (zpravidla na svých stránkách) údaje o základních parametrech.
Kameny v akváriu vypadají, že obsahují vápník. Testovals je?
Nic proti Rotale, ale potřebuješ akvárko nakopnout jinejma stonovkama,
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Edit: Koukal jsem na ten filtr a je to teda ukázkový honič vody, prakticky bez objemu filtrační hmoty (0,06 l).
cdn.rostlinna-akvaria.cz/…
200 l/h (jasně reálně to bude méně ale i tak) v 15 litrech vody... Některé řasy takový průvan v nádrži rády přivítají. Být to moje akvárko, tak se kouknu na něco vhodnějšího nebo provozuju akva bez filtru...
Merania vody v akváriu som teraz pridal do prezentácie. Vstupnú vodu zistím zajtra keď bude odstáta. Hnojivo už nepridávam nejaký čas, predtým som pridával odporúčanú dávku 2ml na 100l vody slabo osvetleného akvária bez Co2 3krát do týždňa čo som prepočítal na 0,2ml denne. Liquid Carbon pridávam kôli riase.
Ahoj. Za mě tam máš málo rychlerostoucích rostlin. Kryptokoryny jsou fajn ale rostou celkem pomalu a můžou se snadno rozpadnout, když utrpí nějaký šok. A brzo hnojíš (asi) celkem koncentrovaným hnojivem u kterého doporučují přidávat CO2. Liquid Carbon je ti z tohoto hlediska k ničemu... Je to spíš rakové šidítko na zákazníky. Tím neříkám, že máš začít prát od akvárka opravdové CO2, ale spíš přemýšlel nad tím hnojením. Znáš nějaké parametry své vody v akváriu nebo vstupní?
Poslednou dobou mám pocit že moje malé akvárium má nejaký problém zo zabehnutím. Mám pomerne veľké množstvo riasy a rozpadávajú sa mi listy Cryptocoryny. Vedeli by ste mi poradiť ako postupovať aby som vyriešil tieto problémy?
Starší reakce
Podle mě stačí, když se hladina točí - samozřejmě za předpokladu, že nemáš přerybněno nebo extrémně vysokou teplotu vody. Případně je možnost čeřit hladinu vývodem z filtru, ale pokud máš dost rostlin, neměl by být žádný problém s nedostatkem kyslíku ve vodě.
Ale potom hladina nie je vobec rozcirena, a pohyb sa deje len pod vodnou hladinou, nie je to problem? (niekde som cital ze hladina by mala byt "narusovana" a nie hladka)
Bublátor klidně vypni. Poud máš hodně rostlin, ani nemusíš vzduchovat. Kyslík není ve vodě jen to, co vidíš.
Třeba letos jsem měl v létě teplotu skoro 30°C a rybky spokojeně klidně dýchaly i ráno bez bublinek.
CO2 nemam a ani nebudem mat, je to male 30l akvarko v zabehu, budu tam najma krevetky, par mensich rybiek, nejaky slimak, nic extra..skor tak pre zaciatocnikov, aj rastliny tam mam nenarocne.
Teraz ked mam zapnuty bublator tak bublinky lietaju po celom akva takze povedal by som ze kyslika je dost. Otazka je ci vypnuty bublator ma negativny vplyv na zabeh/rastliny, resp. ci staci ak bezi bublator 16 hodin denne a 8 hodin je vypnuty (filter ale bude bezat nonstop)...a potom rovnaka otazka, ale ci tam bude negativny vplyv ked uz budu v akvarku ryby..
Lebo ako hovorim pocul som ze filter sa nema nikdy vypinat lebo to moze zabit bakterie/ryby, ale nenasiel som odpoved na to ci sa to tyka aj bublatora
Dik
To záleží jak to máš vše udělané. Někdy je fajn a někdy zbytečný.
Ber to tak, zda potřebuješ pro rybky kyslík, a také pomůže míchat vodou-výměna plynů. Tak třeba si ho můžeš na začátek dát.
Názory na to se různí. A ještě se tu ani nebavíme o CO2. Poud máš CO2, tak bych nevzduchoval.
Ina otazka - hovori sa ze (nielen) pocas zabehu ma filter v akvarku bezat nonstop a nikdy ho nevypinat, co chapem. Ale ako je na tom bublator? Mozem ho na noc vypnut a nechat bezat iba filter? Akvarko je male a filter sam o sebe robi dost silny prud, aj ked je to len klasicky molitanovy filter Aquael pat mini. Ma bublator nejaky vplyv na zabehnutie a bakterie? Dik
Podotknu k tomu všemu, ovšem nevím zda je to pravda, že dřív se asi chlorovalo více. Dnes jsou vyspělejší technologie.
Navíc každá vodárna chloruje jinak. Některé vůbec.
Zajímavý článek:
www.denik.cz/… ...ak bakterie ziju na povrchu a nie vo vode? Kdyby bakterie žily jen přisedle, ("na povrchu"), nemusely by vodárny desinfikovat pitnou vodu.
A s tím chlórem v ní to také nebývá tak horké. Zkuste udělat malou anketu, kolik akvaristů mění i velké objemy vody přímo z vodovodu a rozhodně přitom nijak neřeší, co na to bakterie ve filtru - zajímá je v podstatě jen její teplota.
Pokud byste chtěl mít jistotu, že vodou z vodovodu neriskujete likvidaci bakterií "chlorem", existují levné kapkové testy, které vám dostatečně věrohodně (a navíc rychle) ukážou, jestli máte aktuálně ve vodě z vodovodu nějaký volný chlór.
Tím samozřejmě neodrazuji od čištění filtru ve vodě z akvária - naopak! Jen bych doporučil - neperte filtrační hmoty "dočista do čista", ale s citem, ať se bakteriím usnadní adaptace na nové podmínky.
...3 dni dozadu som zalozil 30l mini akvarium... amoniak ukazuje 0, dusitany 0,1 a dusicnany 20mg/l...
Pokud pomineme, že by zdrojem dusitanů mohl být Ebi Gold WaterPlant Soil nebo Seachem stability, a vodu neberete z nějakého neprověřeného zdroje, ale z vodovodu, pak je chyba nejspíš v testu nebo ve vašem oku.
Protože je ve vodovodní vodě chlor ?
Preco sa potom hovori ze pri cisteni filtra by sa nemal vymyvat v cistej vode, ale vo vode z akvarka, ak bakterie ziju na povrchu a nie vo vode?
Bakterie se tvoří na povrchu ne ve vodním sloupci, o nic nepřijdeš.
Nepride ale potom akvarko o tie bakterie ktore chcem aby sa tam vytvorili, ked budem menit vodu?
Zjisti si, co ti teče z kohoutku dusičnanů bývá ve vodovodní vodě celkem hodně a určitě i z toho substrátu něco padne. Měň 2x týdně polovinu vody ze začátku bych to dělal i 3 x.
www.akvarijni.cz/…
Například zde najdete graf znázorňující průběh. Na vodorovné ose si všimněte, že se nejedná o hodiny, nýbrž dny.
Zdravim, som trosku novacik, 3 dni dozadu som zalozil 30l mini akvarium, je tam cca 10ks rastlin, na dne Ebi Gold WaterPlant Soil. Pridavam tam Seachem stability podla navodu, zatial 2x pridane..ked som meral hodnoty vody tak amoniak ukazuje 0, dusitany 0,1 a dusicnany 20mg/l. Su tieto hodnoty v poriadku? Lebo podla toho co som cital tak po zalozeni by sa mal najprv zvysit amoniak, potom dusitany, a nakoniec dusicnany, nasledne amoniak a dusitany klesnu na 0 a dusicnany ostanu na akceptovatelnej hodnote 40ppm a nizsie...alebo je to tym ze akvarko je este uplne nove? Kedy sa tam potom stihli vytvorit dusicnany? Vdaka
Starší reakce
Už bych tam klidně vpustil i rybičky. Mám přerybněno, stovky Krevetek a mnoho šnečků. Filtr slušně čeří hladinu a v proudu velice rychle ,,valí,, dlouhá tenká řasa, někdy ji vytahuji a má i 30 cm. Když je filtr zanesený a sotva ,,plive,, vodu, řasa nikde. Ale mně se celkem líbí...
Osobně bych galaxky do 60cm délky nedával. Zkuste razbory espeho, hengeli atd. Mají také krásné zbarvení.
Ještě mě napadá, že by ta vláknitá mohla růst díky tomu, že na 30% akva svítí i teď v zimě dopoledne cca hoďku slunce. Do teď od založení jsem to nepozoroval, protože bylo především zatazeno. Jak se bude den prodlužovat, tak ten svit bude také delší, ale neměl by překročit cca 2 hodiny. Budu se snažit zastiňovat žaluziemi, ale zároveň uvažuji i o 6ks caridina japonica, které by mi průběžně pomáhaly. Myslíte, že je mohu zkusit po měsíci od založení? Už jsem víceméně rozhodnutý, že spolu s nimi budou paví očka (3x) pancéřníčci panda (5ks), dále razborky galaxy alias danio perlové (10ks). Ale začal bych těmi japonicami, gupkami a pandami.
OK, takže času mám dost, filtr jede na minimum, ale nepozoruju snížený průtok. Já spíš kvůli té začínající vláknité řase, jestli se dostane do filtru...?
Dnešní stav po údržbě viz foto.
Díky, zkusil jsem tedy přidat půl hodiny ráno, půl hodiny večer a snížit intenzitu na 30% a uvidíme.
Filtr čistím, až se jeho průtok skoro zastaví...
Přidal bych na čase svícení a snížil intenzitu.
Ano, tak jsem to myslel, že přidám půl hodiny denně ráno a půl hodiny večer, tj cca hodinu denně a na tomto schématu zase pár týdnů zůstanu. Dnes jsem si všiml, že jsem si asi s nějakými rostlinami přinesl zelenou vláknitou řasu, minimálně jsem zaznamenal pár vláken v egerii a na listech echinodoru. Zatím jsem je namotal na kartáček, ale drobné krátké jsem viděl už i na pár dalších listech. Na svícení jsem před týdnem přidal viz výše a zvýšil intenzitu o 10% na 50 % výkonu (Sinkor WRB 20 W), tak dnes jsem slezl zpět na původních 40% a budu sledovat. Zítra bude větší očista - skla, odkaleni a výměna vody...
Ještě se chci zeptat, za jak dlouho je dobré poprvé provést vyčištění filtru?
Starší reakce
Ty jsi to myslel, že přidáš hodinu svícení denně, ale jednorázově, že? Čili příklad svítíš 6h a budeš další dny svítit 7h.
Díky, zkusím tak hoďku denně přidat na svícení. To je moc rychle a není kam spěchat spíš bych se pohyboval v týdenním přidáváním.
Díky, zkusím tak hoďku denně přidat na svícení. Rostliny pohledem (i podle fotek rostou. Ruducha je na pár starých listech u kryptokoryn a sagitarií, které jsem sázel jako první, přinesl jsem ji s nimi, ale nove listy jsou čisté.
Intenzitu zatím nechám na těch stávajících 40%. Ještě tak 2 týdny, udělám testy a pokud vše OK, tak přijdou první rybky hnojičky.
Ty se na to koukáš a musíš vědět, jak to roste a dělají nebo nedělají se řasy. Světlo určuje vybarvení rostlin hlavně těch červených, a tak bych zkusil po týdnu trochu přidávat.
Ahoj, za 2 dny to bude 3 týdny, co mám založené akva (foto viz prezentace). Zatím svítím v režimu:
7:00 - 8:00 rozednívání na 40 % intenzity
10:30 - 14:30 vypnuto
14:30 40 % intenzity
19:00 - 20:30 stmívání
Nechci to přepálit, abych rostlinky utavil na rychlém růstu a event. se mi rozjela řasa. Jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli mám v tomto režimu ještě pokračovat (rostlinám to, zda se, zatím vyhovuje)?
Starší reakce
Jak tam budou filtry zpět, tak tam přidám zase nějaké bakterie a budu do vody přidávat nějaké vločkové krmivo během záběhu.
Bude taky záležet na tom, jak to budeš zarybňovat, jestli najednou, nebo po menších skupinách - ono i toto je dobré v případě Malawi mít naplánované, vzhledem k agresivitě ryb. Jde o to, aby na přidanou biologickou zátěž byl v systému dostatek bakterií, ty přidané je každopádně potřeba krmit. Ampulárky určitě pomohou, ale asi ne dostatečně.
Návod na spolehlivý rozběh nitrifikace bez rybí osádky máš přímo tady ve vlákně - viz příspěvky Sida, případně viz odborná literatura
Dělají tam bordel Ampulárky, těm tam občas dám okurek. Plus jsem tam dal nějaké bakterie pro zaběhnutí filtru. Jinak nic. Je to moje první Malawi, jinak jsem vždy zabíhal akvária s rostlinami, okružáky atp. Nechám si poradit.
Souhlasím, vodu s kamením to chce uměle znečišťovat, nejjednodušší je asi krmit. Ideální by bylo sehnat někde bordel z filtru zaběhlého akvária, pak stačí nalít to do filtru, nechat třeba týden sednout (a prázdné akvárium krmit) a hned je možné přidat ryby (samozřejmě opatrně).
Přidat reakci
[1] ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30854x