Kam umístit topítko
Ani jedno nemá nastavitelnou teplotu. První se ti vypne až při 26 stupních, to je podle mě zbytečně moc pro většinu živočichů. Na druhou stranu... Otázka je, co to při těch 10 W reálně vyhřeje. Tady je orientační tabulka, která říká o kolik to tvé akvárko přihřeješ, pokud se topítko nezastaví a bude topit nonstop
www.akvarista.cz/…
To druhé nemá termostat vůbec. Nevíš na kolik to vlastně bude topit...
Bral bych topítko s nastavitelným termostatem, nikdy nevíš, co budeš do budoucna chovat a jestli třeba nebudeš potřebovat určitou teplotu pro odchov. Nějakému výrobku neznámého výrobce na USB kabel (který mimochodem vypadá že má tak 15 cm, což je dost nepraktické) bych se vyhnul obloukem.
Dát za topítko pres 500 Kč bez dopravy? Za to má bazarové velké akva (kolem 60 l) a při troše štěstí i s technikou na ty ryby co chce (razbora ranongská a tetra ohnivá i teoreticky na živorodky, které také zmíňovala) . Opravdu by to měla přehodnotit.
Nějak nechápu co řešíš. Ztrácím se v tom.
Ve vedlejší diskuzi se Ti všichni shodli, že toto akva (potížista) je malé i na bettu, natož na jiné ryby. Psala jsi, že budeš mít k dispozici větší akva, do kterého dáš ryby.
Takže nechápu to kombinování. Potížistu bych nechala jen pro krevety a rostliny. Pro Tvůj záměr to bude plně vyhovující. Navíc odpadá nutnost řešit topítko. Krevety, které chceš chovat dovedou žít v teplotě 18-28 °C. A nevěřím, že v tom akvarku bude vůbec někdy těch 18 °C.
Ryby nechej do většího. Psala jsi, jak bys neublížila ani mouše, ale bettě jsi nezajistila vhodné podmínky (akva bez krytu a nízká teplota voda) a teď záměrně chceš týrat v malinkém akva ryby. To je, jak kdyby ses zavřela do 5 m² a měla bys tam normálně plnohodnotně se vším všudy žít.
Prosím přehodnoť své vize. Zbytečně si to komplikuješ a navíc tím ani nezajistíš vhodné podmínky rybčám.
Taky bych řekl, že si to zbytečně komplikuješ.
Např.
www.akvarista.cz/… má výšku 18,5 cm. Na výšku asi ne, ale vodorovně na zadní stěnu, nad substrát, za rostliny...
Ahoj. Nezdá se mi ta trubka jako dobrý nápad. Topítko bude víceméně ohřívat jen vodu v trubce. Nějaké dírky moc nepomohou. Potřebuješ aby se voda okolo topítka volně pohybovala, aby topítko mělo kýžený efekt.
Jak píše Starka, rostliny bez problémů topítko schovají... Nač si zbytečně komplikovat život?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Myslíš že by tohle pidi čerpadýlko velké jak dvě krabičky sirek vytopilo akvárko o 4st nad teplotu vzduchu, když se voda zase bude tím vodopádem zpátky ochlazovat?
Jinak asi jsme se rozhodli pro modré krevety a ty červené tetry, ty razborky co vypadají jako žluté neonky by se klukům sice líbili víc ale píšou že vyskakujou i malou skulinkou...
Ještě mě napadlo to topítko v děravé trubce nedávat do truhlíku ale do akvárka. Když by ta trubka byla tmavě zelená nebo hnědá a hrbolatá, mohlo by se v akvárku schovat. Jinak to větší akvárko stále vymýšlíme přepravu a už se mi na to chce skoro vykašlat, komunikace s prodejcem jsou tak 2 sms za týden. ..
Já se zeptám jinak - je vůbec topítko potřeba? Jak už jsem psala v jiném vlákně- v tak malém objemu se mi teplota s technikou držela na 26 °C. Možná bych prve zkusila akva bez topítka a až pak jej řešila. Toť moje rada. Aspoň bys ušetřila za elektřinu.
Edit: Akvárko bylo v místnosti, kde je chladno kolem 18 °C.
Ber v úvahu to, že ponorný filtr má v sobě motor, který tu vodu ohřívá. Mi se to nezdálo, že je to možné, ale bez filtru (aquael asap 300) mi teplota spadla na 24 °C, a níž nešla, i když bylo v místnosti v zimě otevřené okno.
Navíc, pokud v tom akva chceš chovat ryby nebo krevety, o kterých jsi psala, tak ty nutně nepotřebují mít vyšší teplotu. Ta byla třeba u betty, no ale ta už není.
Díky
no moje topítko je celoponorné a může být v jakékoliv poloze
www.zbozi.cz/…. Teď ho mám v akvárku na šikmo ale ta bílá část vypadá proti tmavému pozadí příšerně, navíc kvůli tvaru prisavek topítko trčí hodně v prostoru a zamaskovat ho v takové pidinadrzi moc dobře nejde.
Omlouvám se za hloupý dotaz ale proč nesmí být topítko v truhlíku nad vodou? Když by bylo u dna truhlíku tak tam voda zůstane i při vypnutém čerpadle, výřez je asi jen do půlky výšky tj cca 6cm ode dna. Nehledě na to že pokud by kvůli výpadku proudu nešla čerpadlem do truhlíku voda, nešlo by ani to topítko...
Na topný kabel jsem koukala, ale i ten nejmenší výkon je děsně dlouhý
Jinak akvárko máme v kuchyni, ale bydlíme v přízemí kamenného bytového domu a topíme si sami dřívím takže v zimě když přijdeme z práce máme třeba 18,pak po zatopení 23... Teď už netopíme protože nám jde kouř dovnitř když sluníčko posvítí na komín takže 20st je v téhle době opět nedostižný luxus...
Rybky teď nemáme žádné, betťák chcípnul a nové teprve vybíráme viz diskuze "rybky do 20l akvária"
Začal bych tím, že topítko dávat na ležato do něčeho nad vodou určitě není dobrý nápad...
Topítka (alespoň ta obyčejná akvarijní) jsou dělaná na to, že jsou ponořená do určité výše, víc jak polovina by (podle návodu) neměla ani být naležato... Pokud to chcete mít mermomocí v tom truhlíku, tak bych koukal po něčem typu schego (příliš drahé pro to co chcete + nemá vlastní termostat) nebo nějakou čínu... Prostě celokovové tělo (nebo nějaký polymer).
Pokud to chcete schovat, je tam možnost topného kabelu do akvária (opět dle mého úplně mimo cenově)...
Poměrně zásadní otázka je, kde to akvárium bude umístěné a jaké v něm budou ryby... Protože pokud to bude někde normálně v pokoji, kde je běžná teplota kolem 20° celý rok, tak pro spoustu ryb ve skutečnosti topítko nepotřebujete...
Ahoj přesouvám sem diskuzi z "výroby vlastního filtru" Tam je i popis mého záměru, nechce se mi to psát znovu omlouvám se.
Chtěla bych do toho dát topítko protože v akvárku se vyjímá jak pěst na oku. Takže prosím o řešení jak by to šlo pokud by to jen trochu šlo.
1) přilepit topítko zevnitř do truhlíku prisavkami a kolem ohraničit volný prostor z hustého pletiva, a pak to zasypat směsí keramzitu, pemzy a válečků + osadit kytkama. Tak kolem bude moct proudit voda a topítko se nebude dotýkat náplně
2) topítko vložit do proděravěné plastové trubky, něčím vypodložit aby se té trubky nedotýkalo ale zůstalo na prostředku, dát do truhlíku, zasypat, kytky
3) nějaký jiný nápad?
Díky!
Dala bych sem fotky ale bohužel mi zlobí mobil, tak snad bude stačit popis...
Starší reakce
Topítko určitě samostatně použít můžeš. Ponořené být celé může a alespoň částečně musí - určitě je na něm vyznačená MINIMÁLNÍ úroveň ponoření. Kdyby ponořené nebylo, nedocházelo by k jeho ochlazování vodou a mohlo by dojít k jeho poškození. Takže nezapínat na suchu!
Vše je určitě popsané v návodu. Pokud ho nemáš, koukni na stránky výrobce
www.tetra.net/… . Píše se tam "Water-tight cap, i.e. fully immersible", tedy vodotěsný, celoponorný...
0 09.02.2021 20:26 EvaS – Filtr TETRA EasyCrystal Box 600 vnitřní
Dobrý den, je možno použít topitko z tohoto filtr samostatně? A hlavně může být celé ponořené? Díky za odpověď
Starší reakce
Tak ja mam topitko na dno,ale taky nesmí byt zahrabano úplně...
Asi myslíte topítko a ne teploměr
Dle návodu výrobce - třeba u mého píšou vysloveně
Cituji
“
PřipevnětepřístrojpodvodníhladinunavnitřnístranuVašeho
akvária (⌦C). Dbejte na minimální stav vody a maximální hloubku ponoru.
▶ Aby byla voda rovnoměrně ohřívána, musí být topítko dobře obtékáno vodou. Proto umístěte topítko v oblasti se silným prouděním.
▶ Přístroj upevňujte pouze ve svislé pozici.
“
Takže pouze svisle a ještě na dobře obtekanem místě
Zdroj:
www.eheim.com/…
Hledejte u svého návodu k topitku
0 14.01.2019 16:13 Silviebaris –
Re: Fid0 Ja ti teda tomu moc nerozumím,ale myslim,že topný kabel vyhřívá určitou plochu,ale co ma s tím společnýho teploměr...ten snad měří teplotu...ale dát ho tam můžes,ale co tím získáš,to netuším
Ahojte, skusal dat niekto teplomer od akvaria na dno akvaria a zahrabat ho do substratu ??? Tepelne kabely sa mi nechce kupovat a teraz teplomer nepouzivam a toto ma napadlo ci by to nebolo dobre
Starší reakce
Nemusí být uchyceno, může i viset na kabelu, může být položeno na zadní části kořenu tak aby se jej dotýkalo jen na pár místech, atd.
Musí kolem něj v dostatečné míře proudit voda, aby se při chodu nepřehřálo.
Otázka se týká topítka, tak snad nevadí, že to píši sem. Mám již použité od známého Diversa 25W, ale nemám k němu úchytku a nějak tápu, jak přesně ho uchytit. Může někdo poradit?
Starší reakce
Ještě bych chtěl zdůraznil, že rostliny v těsné blízkosti topítka mají tendenci ztrácet listy (prudké změny teploty), chce to alespoň 3-4 cm odstup.
Já tedy buď zcela ponořené a nebo aspoň do poloviny plastu - pokud třeba odjedeš na pár dnů a hladina klesne, tak nemusí dosahovat na celé sklo ...
Také si myslím a mám to tak také, ikdyž jiné topítko, že ten vrchní plast může být nad vodou
Můžeš ho ponořit celé, ale podle návodu na googlu nemusíš (pod vodou musí být jen sleněná část topítka).
Tady jsou nějaké návody:
www.akva-tera.cz/… Myslím, že nepočítá. Na některých topítkách bývá na těle značka minimálního ponoru.
Regulace může koukat z vody.
Ahoj, mám topítko Resun RH 9000, píšou, že musí být celé ponořené, ale mě zajímá jestli se počítá i ten čuflík na nastavení teploty, viz. foto. Jestli může třeba trochu vykukovat z vody?
Starší reakce
Ve vyteracce se moc jinak než vodorovné dole u dna instalovat nedá ... nikdy jsem s tím neměl problém, jen jednou u těch svítících danii se nějak podezřele potěr potácel, ale problém byl nakonec v dusitanech ... ale reklamaci mi uznali
Mám to na vypínací prodlužce s 5-ti vstupy, na dvou vstupech jsou spinaci hodiny, v jedněch je jen světlo (zářivky), v druhých skimmer a LEDky, v prodlužce mimo spínací hodiny pak zvlášť filtr a topítko. Celkem tedy 5 zdrojů, už teď je to hotová rozvodná ústředna a změť kabelů. Takže pokud chci vypnout topítko, musím ho vytáhnout z prodlužky..
Taky mám filtr a topítko na vypínací prodlužce a světlo na spínacích hodinách zvlášť, akorát jsem to jednou našla vypnutý... nejspíš děti si hrály.
Já tedy topítko vypínám vždy, když chcu ubírat vodu a to půl hoďky před vypouštěním - dle návodu (su trapná, co..
) a filtr,když už je voda tak nízko, že by mi šel z výtoku vodotrysk (mám vnitřní). Aby byl vypnutý co nejkratší dobu a ještě ju kontroluju dle hodin. Takže vypínám a zapínám postupně dle postupu prací.
Pánové, ale to musíte mít vypínací zásuvku...
Celé akvárko na vypínací prodlužce, abych to mohl odstavit komplet a z toho je vypínací rozdvojka, abych vyřadil filtr a topítko, tedy všechny kábly, co jdou do vody a přitom hodiny na světlo běžely. Taky to nevypnu vždycky, ale pro jistotu. Cvaknutí vypínačem je opravdu to nejsnadnější. V podstatě největší problém je nezapomenout zase zapnout.
OT: Nic jsem necítil, to topítko bylo nad hladinou.
Já právě radši nic nevypínám, s mojí děravou hlavou bych to nikdy nazapnul...
No tak tos měl štěstí, bolelo to? Já pokud měním vodu, tak vypínám vždy, ale při krmení a drobných úpravách se mi také nechce otvírat skříňku a vytahovat kabel ze zásuvky...
Taky nevypínám topítko ani filtr. Ale hladina nesmí klesnout moc. Jak je topítko na suchu, praskne. Asi 3 kousky jsem tak odrovnal, z toho jeden v době, kdy jsem měl ruce v akváriu.
Ja ho nevypínám nikdy
, leda když měním tolik vody, ze hladina po vypuštění klesne pod polovinu topítka. A dobrý
Vypnout nebo čistit/hrabat se v akva ze stoličky obutý v pantoflích se silnou podrážkou
Občas jsem líný to vypnout
Ano a furt jsme se divila, že to nikdo nechápe.
A vypínám vždycky, když se hrabu ve vodě, to jó. Už včera jsem to trochu zvedla a dneska budu pokračovat.
Tak proto jsi nezvedla hladinu v akváriu.
Normálně to potop, je to na to stavěné. Akorát přece jen pro jistotu doporučuji vypnout, když se hrabeš v akváriu. Aspoň ja to tak dělám.
Já mám topidlo normálka rovně-vejde se a potopit jsme se ho po pravdě bála, no jak s filtrem.
No jo, amatéři.
U mě v prezentaci to sice není přes rostliny dobře vidět, mám topítko HT300. Je ponořené v akváriu celé a jelikož je dlouhé natolik, že se mě zapichovalo do písku tak jsem ho umístil šikmo
Toš asi jo...taky to googlim.
Jdu to utopit.
www.tetra.net/…
"Water-tight cap, i.e. fully immersible"
Je nesmysl, aby nebylo vodotěsné. Vlhkost může zkondenzovat, voda vyšplouchnout atp.
Asi se mi budete hrozně smát, ale zeptám se: mám toto topítko Tetratec HT150
www.warehouse-aquatics.co.uk/…
a kdesi v prezentaci jsem viděla podobné, umístěné našikmo a ponořené až po kabel ve vodě (vlastně jako filtr). Přiznám se, že já ho mám ponořené po zelený pásek (pod rozšířenou hlavicí) s tím, že hladina nemože jít výš (a furt nemožu nikomu vysvětlit, že nemůžu zvýšit hladinu vody).
A teď si tak říkám,jestli vono to nebude fungovat stejně jako u filtru a dá se ponořit celé, až po káblík, což sice odporuje pevně zafixované východě: pozor na elektřinu,nikdy nesmí přijít do vody!!!!
Níže vidím, že se někdo prá na to stejné, ale přeci jen jak u toho Tetratecu?
Starší reakce
Tak já už ho mám dané tak že je skoro rovně a dna se pouze dotýká, tak to nechám tak
A co ho nedávat svisle, ale trochu nakřivo
Nevím, je to jen nápad. Mohla bys do toho vyššího dna vložit sklenici a ta spodní část topítka by byla v ní. Akorát ji budeš muset čas od času čistit, nejspíš do toho bude zapadávat detrit i když bude mít okraj nad substrátem.
No, optimalni je mit topitko cele ve vode, pokud budes mit cast zahrabanou, jednak bude hur topit, jednak je to v rozporu s navodem k pouziti a nikdo ti nezaruci, ze se s tim neco nestane. Proste, neni to vyrobene na to, aby se to zahrabavalo.
Ja osobne mam vetsinu topitek sikmo a vse funguje bez problemu
Samozřejmě nemyslím ho zahrabat celé, jenom konec, protože mám vyšší dno a tak jsem, aby se mi tam vešlo a nemuselo být nahlé, tak jsem vyhrabala malý důlek ale ten se mi zase zasypal tak jestli to nevadí.
Pokud se bude jen dotykat dna, tak to vadit nebude, ale zahrabat ho je blbost, to by ti pak spatne ohrivalo vodu, to proudeni ve dne je minimalni
Ahoj, zajímalo by mě, jestli vadí když se topítko dotýká písku. Myslím, že by to nemělo vadit, ale kdyby bylo i drobet zahrabané tak to už asi jo?
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5433x