Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2023 08:47 Muž Rybar [-32] Re: Starka
Přečti si co jsi napsala znovu! Proč by Tě měl někdo opravovat .Ale jak píšeš člověk řekne ať to ten dotyčný nedělá a on si to chce udělat pole sebe . Jinak pomerančovníky rostli u nás volně v zahradách než došla malá doba ledová od té doby s pěstují přez zimu ve skleníku .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2023 07:22 Žena Starka [60] Re: Rybar
A to je přesně ten vývoj. Každý akvarista bude mít plnou hůru krámů, protože zkouší a nebo hledá to nejlepší řešení pro jeho akvarium. A nebo někdo prostě chce a nehneš s ním. Tady z diskuzí to jde taky vidět. Když se někdo rozhodně vyměnit dno a desítky lidí se zde shodnou, že to není dobrý nápad, stejně si ten člověk udělá podle sebe a nehneš ním. Což navazuji na to, že akvaristiky budou mít vždy co prodávat.

Mimochodem věc, kterou opakuješ - Prý píšu nesmysly. Ovšem jsi jediný, kdo to tvrdí. A nevyvratil jsi mi nic. Nebo jsem si toho aspoň nevšimla.

Nikdo nechce měnit přírodu, ale ono se to jaksi už dávno děje. V našem podnebí taky běžně neroste např. tropické ovoce, ale i přesto najdeš lidi, kteří mají doma (ne ve skleniku) třeba citronovník. Nebo když jdeš do zoo, vidíš tam ledního medvěda, který v přírodě žije na sněhu a ledu. Ono i akvarium je v podstatě na způsob zoo. Rybám se člověk snaží udělat nejlepší podmínky, i když se sotva přiblíží těm v přírodě. Pokud je o zvíře dobře postaráno a žije v dobrých podmínkách, nemyslím si, že je podstatné řešit, zda tam má věci ze své domoviny. Samozřejmě pokud to není nutné k jeho přežití, jako např. u pandy bambus. A přešlechteným rostlinám velí příroda - co roste, tak roste, co neroste, tak neroste.

Pokud by byly všechny rady akvaristů 100%, akvaristiky by prodávaly dále. Tady jaksi nejde o byznys, ale o to, aby ty rady byly k věci. A jak jsem psala - každé akvarko je jiné, proto je fajn, že určité rady se rozcházejí. Protože z toho vzniká víc možných řešení pro daný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 18:33 Muž Rybar [-32] Re: Starka
Protože jsem si tím prošel a mám hůru plnou krámu. Tak vím co je reálné. Pokud mi píšeš nesmysly ,tak je dokážu vyvrátit . Proč bych Ti měl něco opakovat . Já přírodu nebudoval a taky ji nechci předělávat. Pokud toto akvarista nepochopí ne posune se dál. Já přece na ničem ne trvám . Jen sem se naučil být cílevědomý a dotáhnou věci do konce. Pokud by byli rady všech akvaristů 100% akvarstiky by zkrachovaly .Co by prodávaly? Proto že jsem takový, jaký jsem mám akvaristiky v okolí otevříté ,není problém prodat ryby ani rostliny .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.05.2023 12:45 Žena Starka [60] Re: Rybar
Začátečník potřebuje poradit tak, aby se svým akvariem mohl něco udělat. A hlavně potřebuje poradit k věci- tedy ke svému akva a ke své situaci, kterou má.

Ty máš k akvaristice svérázný postoj. Ostatní diskutujicí dávají rady, jak akvarium zachránit, Ty vždycky jen napíšeš, že to je celé špatně, protože nejednotný biotop, řešíš domovinu ryb, jak to akva vypadá, jaký je tam mix rostlin a podobné věci, které opravdu jsou tazateli k ničemu. Zdejší komunita hledá vždy řešení, jak to udělat, aby to nefungující akvárium fungovalo a dává věcné rady. Už jsem zde pár problémů řešila a dostala jsem odpovědi a řešení, a to hned několik a vždycky nějaké zabraly. Ovšem z Tvých rad jsem zatím nabyla dojmu, že pokud to není podle Tebe, tak na akvaristiku se můžu ....

Navíc mi každý potvrdí, že se každý musí akvaristiku naučit. A to ne podle literatury, ani podle internetu, ale ze svých chyb nebo ze svého vývoje v akvaristice. Ano, stojí to čas a peníze, ale bohužel, tak to je. Každý akvarista že začátku zkouší, vyloženě experimentuje, snaží se vše pochopit a hledá, jak udělat to, aby mu akvárium fungovalo. Však to vidíš sám u sebe, kde píšeš, že jsi jednou měl takový filtr, pak onaký, pak jsi ho neměl vůbec apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   05.05.2023 12:28 Muž Rybar [-32] Re: Starka
Však sem to napsal jasně. Proč někomu radit , když to nepotřebuje. Akvaristika prošla nějakým vývojem. A je úplně jinde než , když jsme začínali . Vduchovací motorky , to byl základ pohonu všech filtrů ať venkovních ,tak vnitřních ,tam spadaly, jak bio filtr (úplně jiné podobě ,jak ho známe dnes), tak půdní filtr . Ty rostliny jsou na tom stejně . Tolik druhů nikdy nebylo . A v akvaristikách byla ,tak jedna miska rostlin. Tak že ta doba se ani nedá srovnávat . Jediné co zůstalo ,je skutečnost, že ryby druhy žijí tam, kde před tím a rostliny to samé a protože se do dnešních doby nedaří v Evropě úspěšně pěstovat některé druhy , tak se dováží . A to co roste v Jižní Americe neroste v Asii ani v Africe. Těch roslin ,kterým se to daří je málo . Ale začátečníci to neřeší vejdou do obchodu vše vyberou očima a žijí klidným ,životem a když to nevýjde akva skončí ve sklepě. .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.05.2023 08:02 Žena Starka [60]
Když to tak tady pročítám, tak Vás jen ráda doplním, že pro začátečníka je důležité čím jak nejjednodušeji. Když tu byla zmínka o dnu se substrátem, už jsem z toho úplně v rozpacích. A ohledně filtru - pro začátečníka je strach obyčejný bublifuk, páč to nezná, natož nějaký půdní filtr. :-D

A jako ZAČÁTEČNÍKOVI se mi ohledně rostlin osvědčilo vybrat různé rostliny a zkusit, které se chytnou. Jelikož nestuduji biotopy, nevím jak vypadají, tak je mi jedno, jaké rostliny v akva budu mít, hlavně že prospívají, nikoli, abych se trápila s konkrétní rostlinkou, protože dle biotopu ji mam mít v akva. A pokud jsou podmínky akva (parametry vody, velikost akva apod) vhodné k chovu ryby, kterou chci v akva, tak si ji tam ráda dám, i když nebude zrovna pasovat do biotopu. Té rybě je jedno, jaka rostlina v akva je, páč než se dostala ke mě, tak jediné co dosud poznala bylo hole akvarium bez rostlin plně ryb. Ryba narozená v odchovně opravdu nepamatuje, že její původ je někde v Amerických vodách, kde jsou takové a onaké rostliny. Akvarko mám pro radost, ryby a rostliny vybírám podle toho, které se mi líbí (s ohledem na podmínky pro život) a biotop neřeším. Až mi bude fungovat první akvarium, tak zjistím, zda jsem akvaristice podlehla, nebo mi bude stačit to jedno akvárko a nebo se na to vykašlu. Pokud tomu podlehnu, tak si potom můžu vysnit akvárko určitého biotopu, vzhledu, apod. Ano, jsou začátečníci, kteří od začátku mají vysněný biotop, ale většina začátečníků se chce dívat na akvarko s rybičkami a moc to nehrotí. Však když čtu toto vlákno, tak scénář je následující - dítě chce akvarko, tak hlavně, aby tam ty rybky plavaly. Biotop apod jsou nám jedno.

A jasně, že v tomto vláknu budou spíš nefungující akvária, než fungující - tím fungujícím se stačí pochlubit v prezentaci.

A ohledně internetu - jasně, že si každý nastuduje věci z internetu. Však i tato diskuze je v podstatě risk, protože na dotaz mi může odpovědět jeden člověk, který mi bude psát nesmysly nebo složitosti. A mimochodem je jedno, jestli budu čerpat z internetu, časopisů nebo knih, v každém zdroji najdu nějaké odlišnosti a každý zdroj bude tvrdit něco jiného o tom, co je nejlepší a nejjednodušší. I když nějaké pevné základy by měly mít všechny zdroje stejné.

Mimochodem každé akvarium má "svůj vesmír", takže když zde dostanu 10 rad a z toho bude 8 opravdu ověřených a léta fungujících, to neznamená, že zrovna na mé akva budou fungovat, protože může mi zabrat zrovna jedna z těch dvou neduveryhodnych rad. Ale to už zacházím do extrému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 07:47 Muž Rybar [-32] Re: skypi
To že to roky funguje bylo myšleno poskládáním těch rostlin. To jak bude fungovat to dno ,není odzkoušené protože je to tam ty dva měsíce. A jak jsem psal dno se chová úplně jinak ,ten filtr je taky jiný . Za ty roky nebyl jediný problém a to jsem měl několik velikostí. V různých akvárijích. Za ty dva měsíce všechny akvária ( s tímto filtrem)zarůstají velmi dobře . To u Písku tak nefungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2023 06:59 Muž skypi [188] Re: Rybar
Nevím tedy, co "roky funguje" , když to máš založené ani ne 2 měsíce. hmm Začátečníkům (ani nezačátečníkům) bych varianty půdního filtru vřele nedoporučil, protože to dřív nebo později (spíš dřív) skončí organickým přetížením dna a "havárkou".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 06:02 Muž Rybar [-32] Re: Xklop
Zdar ,ano ty dvě akvaria stará klasika ,která roky funguje . Jen to dno už je nové . A jak píšeš vracet se k písku nebudeme . Ale ten písek nebo kopaný štěrk jsem mě v akváriu do minulého roku ještě v akváriu . Díky tomu ,že jsem chtěl odlehčené dno a snížit váhu akvarii ,tak jsem přešel na pálený jíl . Než jsem ale pochopil ,jak to celé funguje , tak jsem na tom strávil dost času . To první dno z toho jílu a směsí šlo celé kompletně ven . A koupil nové pytle toho samého jílu dnes akva fungují . Tohle to těžko vysvětlïš začátečníkovi. Proto pokud někdo zakládá první akva , tak ať použije ověřenou klasiku.
Ale,jak píšeš hotová akva a teď poraď . Však nevíš co chce ,co všechno ví a čemu rozumí? Dneska každý sedne k internetu a hned všemu rozumí . A potom někomu poraď . A oni ani radu nepotřebují ,jen mají nějaký ten problém a potřebují ho zveřejnit. Proto je ta prezentace jaká je . Stejně mě to vrtá hlavou proč je všechno ok ,den ty paví očka odchází stará to klasika . Na to ,ale potřebuješ víc informací .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 18:40 Muž Xklop [77] - RostlinyRe: Rybar
Rybar napsal: Pěkně napsané . Základní problém všeho je ,že si v sekci začátečník . A rady , jak založit akvaria od začatku až do konce . Ale tady si vždy postaven před hotovou věc . Akvárium hotové ,ale nefunguje . A teď se tu sejde plno různých názorů .a dotyčný si může vybrat výsledek se dostavý po čase . Můj názor je ten , že první akvaria by si měli pořídit z obyčejným pískem . To vždy fungovalo dobře . Přece ty lehké substráty se chovají odlišně . Co se týče těch kvítek není to ,tak jednoznačnému . Je dobré vědět dopředu ,jak by to mělo vypadat představa ,jaké ryby nebo rostliny . Z tohoto co si vezme ten dotyčný už nejde ovlivnit.

Ahoj, v této sekci jsou podobné situace ohledně již nefungujícího akvária běžné. Moc příspěvků o tom že vše perfektně roste v této sekci fóra není. Právě naopak, stručný popis akvárka, často bez prezentace a základních informací. A koneckonců i stále stejné "chyby", takže pro "trochu" zkušenějšího akvaristu to zase není tak neřešitelný oříšek. A samo že je zde více názorů a rad, taky každé akvárko je originál. Někdo má své zkušenosti, někdo rádi obecně doporučované postupy. Jen prosím nezklouznout do extrému a přílišné složitosti....:-)
Ty tvé dvě nově založené akvária jsou taková old school klasicka. Lety prověřený low tech, který funguje. Já třeba ve svých prvních akváriích taky používal písek... měli jsme ho doma tuny. Pak přišel štěrk různých frakcí a nakonec pálený jíl. Úplně otevřeně bych se k písku a štěrku už nevrátil. Maximálně jako nějakou dekorační vrstvu, ale i to chce dobře dopředu promyslet.
Kdybych mohl začátníkovi doporučit dno. Tak štěrk ideálně ještě s podkladem nějakého výživného substrátu nebo pouze štěrk a doplnit třeba jílovými kuličkami ke kořenům kytek.
Substráty typu ADA amazonia, Tropica a atd. jsou pro růst rostlin super, dobře se do nich sází, kytky se pěkně chytají, ale ten start nového akvária je více náročný na výměnu vody a taky o dost dražší, pro začátečníka nemusí být optimální.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   04.05.2023 10:34 R Muž Anthrax [4510] Re: Rybar
Nastuduj si pojem nitrifikace. Je to prostě zákon přírody, bez jeho pochopení se nikam nepohnem. :-) Akvárium není uzavřený systém. Bakterie zajišťující stabilitu se tam dostanou. Akorát jim bude trvat nějaký čas, než se v novém akváriu namnoží. Proto v prvních týdnech letí nahoru nebezpečné látky, které mohou ohrozit ryby. www.akvarijni.cz/…
Zpracovávat tyto bakterie taky budou mít během záběhu co. I kdyby tam byla jen voda a rostliny, jak píšeš. Většina rostlin bude přehazovat emerzní listy na submerzní, nějaká ta kytka se taky nechytne. Tvůj požadavek, aby rostly všechny rostliny, je nereálný. Taková nádrž neexistuje, aby se zavděčila všem rostlinám. Začátečníkovi stačí, že se bude dařit několika druhům, ale těch bude plné akvárko.

Problémy začátečníků v nově založených nádržích tu v 90 % případů mají stále stejné příčiny.
1) nedostatek vhodných rychlerostoucích nenáročných rostlin do začátku
2) narušování záběhu (mj. koloběhu dusíku) akvária přehnanou péčí o dno a filtr
3) brzké nasazení velkého počtu ryb nebo citlivějších ryb

Všechny tyhle věci jsou navzájem provázané a všechno to souvisí ve výsledku s dusíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 09:56 Muž Rybar [-32] Re: Anthrax
V akva je voda a rostliny ,jak tam dostaneš, ten potřebný koloběh? ,Aby to akva fungovalo. A aby všechny rostliny v akváriu rostli . Aby tu ,jak začátečníci píšou rostlinkám se nedařilo, proto v akváriu nejsou !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 08:49 R Muž Anthrax [4510] Re: Rybar
Rybar napsal: kde jsou ty vaše bakterie potřebné k růstu? Nevím, kde takovéhle domněnky čteš. Ale tohle je přesně to o čem píšu v předchozím příspěvku. hmm
Bakterie jsou potřebné k růstu čeho? Rostlin? Rostliny budou baštit klidně NH4/NH3. Rostliny na tyto bakterie odkázány nesou.
Zjednodušeně. Tady jde o koloběh dusíku, do kterého jsou zmíněné bakterie zapojeny. Tedy přeměnu pro ryby , v běžných podmínkách (jako u Sim.12), toxického NH3 na NO2 (taky toxické) a následně na méně škodlivý NO3.
Bakterie se ti v akva postupně (během pár týdnů) vytvoří a namnoží samy, pokud nejsou nějaké extrémní podmínky, což v daném případě nejsou.
S klesajícím pH je efektivita těchto bakterií nižší, až je to pro ně konečná. Ale zase je pak nízká toxicita některých produktů metabolismu ryb atd.
Není důvod, proč by akvárko s nízkým pH nefungovalo. Jen funguje jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 08:08 Muž Rybar [-32] Re: Anthrax
To určitě není problém SIM.12 . Pokud zařídím nové akvarium ,kde jsou ty vaše bakterie potřebné k růstu ? A kde jsou pokud bude v akváriu 4,5 ph ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.05.2023 07:43 R Muž Anthrax [4510] Re: Rybar
Rybar napsal: To nejsou chyby , ale nesmysly. Pokud někdo napíše , že akvárium pod 6,0 pH nefunguje! To nikdo nenapsal. Nejenže tu sám tvrdíš zjevné nesmysly a suverénně z nich vycházíš a vyvozuješ mylně domněnky (ještě ke všemu formou, které se občas nedá rozumět) ale taky buď nerozumíš psanému textu, nebo záměrně překrucuješ, co lidi píšou.
S tebou se vážně nedá komunikovat. Už to začíná být na hranici únosnosti.
Mimochodem proč tu vlastně rozjíždíš off-topic a vytahuješ takto nízké pH, piraně a dalších záležitosti? Připadá ti to jako pravděpodobný jev akváriu Sim.12?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 06:25 Muž Rybar [-32] Re: Xklop
Pěkně napsané . Základní problém všeho je ,že si v sekci začátečník . A rady , jak založit akvaria od začatku až do konce . Ale tady si vždy postaven před hotovou věc . Akvárium hotové ,ale nefunguje . A teď se tu sejde plno různých názorů .a dotyčný si může vybrat výsledek se dostavý po čase . Můj názor je ten , že první akvaria by si měli pořídit z obyčejným pískem . To vždy fungovalo dobře . Přece ty lehké substráty se chovají odlišně . Co se týče těch kvítek není to ,tak jednoznačnému . Je dobré vědět dopředu ,jak by to mělo vypadat představa ,jaké ryby nebo rostliny . Z tohoto co si vezme ten dotyčný už nejde ovlivnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2023 05:25 Muž Rybar [-32] Re: skypi
Ty nesmysly si dostuduj. Pokud někomu chceš radit měl by si mït aspoň základní znalosti. Pokud něčemu nerozumíš, tak se zeptej . Je to lepší než mlet hlouposti . Pro mne akvárium ,je koníček . Pokud mi někdo napíše , že 6,0ph je konečná a já neměl už před 30 lety pH 4,5 pH . To samé jsem tvrdil i před lety s jiným akváriem . Bylo mi nabídnuto ,že mi to laboratorně otestují . Testy potvrdily to co jsem říkal . Je to jako s tím útěkem šneků . Dnes mi mi po akváriu běhá kolem 100 malých ampulárii a další jsou v očekávání . To bude ta špatná voda ,jak mi psal kolega .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.05.2023 00:54 Muž Xklop [77] - Rostliny
Jak Sim.12 tak i Starka při základní nádrže použili málo kytek.....a to je obvyklé u začátečníků. Koupí např. tři košíků a do týdne hned nějakých ryb. S tím že kytky se časem rozrostou....omyl. Drtivá většina prodávaných druhů je pěstovaná emersně ve sklenících a po zasazení do vody potřebují několik týdnů pro přechod na submerzní formu. V této době prakticky akvárium spíše zatěžují místo předpokládaného prospěchu ve vytváření biologické rovnováhy. V prvních týdnech proto není vhodné kupovat ryby.... v nádrži se teprve množí všemožné bakterie, konzumenti "rostliny" ještě "nefungují" a pouštět producenty odpadu "ryby" do akvária bude vytvářet nepoměr rovnováhy. V této době je doporučené méně svítit, myšleno kratší dobu nebo menší intenzitou, odstraňovat odumřelé staré listy, povrchově odkalovat a pravidelně měnit část vody.
Mnoho pěstíren má ve své nabídce rostliny rozdělené podle náročnosti na podmínky. Dále lze koupit poskládané " startovací balíčky" např. dle velikosti akvária. A ty balíčky kupodivu neobsahují 3 nebo pět košíčků, ale třeba hned 15 nebo 20 a to pro 50 až 100 litrů akvárko! Když tohle někdo nacpe do akvárka tak se může spolehnout že mezi dodanými druhy, bez ohledu na kontinent a potřebné podmínky, najde několik druhů které mu v akvárku porostou. Hnojení bude fungovat následně přes krmení ryb a pravidelné výměny vody. Postupně se začátečník propracuje k dalším možnostem jak rybám a kytkam vytvářet lepší a lepší podmínky. Vůbec bych si na začátku nelámal hlavu, které kytky se kterou "kamarádí" podle původu a nějakých biotopů...., většina těch snadno pěstovatelných má tak velký rozsah parametrů kdy obstojně rostou že nebude problém je pěstovat......a co neporoste, tak neporoste, určitě to nebude všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.05.2023 21:26 Muž skypi [188] Re: Rybar
Ano, nesmysly to jsou-ale bohužel ty tvoje teze a věty, nedávající smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2023 19:08 Muž Rybar [-32] Re: Sid
To nejsou chyby , ale nesmysly. Pokud někdo napíše , že akvárium pod 6,0 pH nefunguje! S tou solí je to podobné, ta dokáže zrychlit růst roslin ,například Křín thajský pokaždé v sladké vodě odešel . Valisnérie jsou nejdál co do slanosti akvaria se týče . Ale tyhle ty věci, jako zkušený akvarista by si měl sypat z rukávu .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   03.05.2023 15:18 Muž Sid [6394] - RostlinyRe: Rybar
...To, co jsem popsal, jistě není pro začátečníka. Na druhou stranu mám vyzkoušeno, kam až se dá zajít, aby akvária fungovala...
Nevidím smysl předkládat začátečníkům, "až kam se dá zajít...", ale informovat jej, jak co nejjednodušeji dosáhnout uspokojivého stavu. Tak, aby akvárium fungovalo a akvarista-začátečník nemusel litovat, že se do tohoto koníčka pustil.
...Podle tebe 6,2 pH je konečná, jako pro koho, ryby, rostliny nebo majitele akvária?...
Myslel jsem, že jsem to napsal srozumitelně: " Uvedená hodnota pH, (samozřejmě v nějaké toleranci, řekněme 7,3-8,2), je optimální pro bakterie 2. fáze nitrifikace. Zejména pokles pH pod 7,0 jejich rozvoj inhibuje. A čím nižší pH, tím hůř pro bakterie. Těch 6,2 je v podstatě "konečná".
Takže pro jistotu zopakuji, že pro nitrifikační bakterie (zejména) 2. fáze je pH 6,2 naprosto nevhodná, s lehkou nadsázkou až "likvidační".
Bakterie 1. fáze na tom nejsou moc lépe...
...To samé ta sůl, ta by měla být jen mořská, ne kuchyňská jedlá a neměla být jodovaná. A podle mého názoru rostliny z Asie sůl přímo vyžadují...
Nevím, které běžné akvarijní rostliny původem z Asie vyžadují přídavek mořské soli (nebo kuchyňské bez jódu?)?! Rád se dozvím něco nového. ;-) Podělte se.
To, co jsem zde uvedl na téma NaCl, (tedy pro akvaristu - čisté "kuchyňské soli"), se vztahuje k ochraně před toxickými účinky dusitanů. (Zkuste si znovu přečíst, co jsem napsal a pak rozporujte, kde jsem dle vás udělal chybu. (Nevylučuji, chybujeme všichni. :-) )
Co se týče úhynu pavích ok, opakuji, že bych začal testem obsahu dusitanů. A určitě - i bez testu - bych nepolevil, ale spíš naopak přitlačil na částečných výměnách vody. Klidně poloviny obsahu. V malé nádrži třeba obden, když ne denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2023 14:12 Muž Rybar [-32] Re: Sid
To co jsem popsal jistě není pro začátečníka . Na druhou stranu mám vyskoušeno, kam až se dá zajit ,aby akvaria fungovali . Podle tebe 6,2 pH je konečná ,jako pro koho, ryby , rostliny nebo majitele akvária? To samé ta sůl ,ta by měla být jen mořská ne kuchyňská jedlá a neměla být jodovaná . A podle mého názoru rostliny z Asie sůl přímo vyžadují některé ani nerostou nebo jen mizerně . Tyhle ty zkušenosti Ti v akvaristikách nikdo nepředá . Ale téma k věci ,proč tedy nefungují ty paví očka Sim.12 . Cosi pamatují, tak jsem i několikrát do roka naházel vše živé do jednoho kýble a do druhého kameny ,vypral celé akvárium . Nadal vše zpět a nic nikdy neodešlo . Tak,že problém jinde ? To 30 l nemělo ani filtr , to 100 l bublifuk . To vysávání z toho dna v každé příručce a nikdy se nic nestalo . Žeby to bylo to dno, které se chová úplně jinak ,než obyčejný štěrk ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   03.05.2023 11:03 Muž Sid [6394] - RostlinyRe: Rybar
...To je vidět co to dělá s akváriem, rostliny nerostou a ryby kapou, voda se mění každý týden. Těmto věcem sem věřil, když jsem byl malý. A to můžeš tady zkoušet na začátečníka. To co dělají někde přečetli. A to je výsledek...
Výměna části vody není tím, co problémy způsobuje, ale naopak, pomáhá je řešit. Zbytečné čištění filtru je chyba, jak už tu opakovaně zaznělo. A právě proto, že tohle vlákno je věnované začátečníkům, je žádoucí základní pravidla opakovat stále dokola.
...Proč bych měl měnit neustále pH, když v akváriu mám kolem 6,2 pH a ... vodovodní voda je 7,8 pH...
V nově zřízených akváriích, jako má Sim.12, je nutné udržovat hodnoty pH ideálně právě kolem 7,8. A když by k tomu stačila právě ona výměna části vody, co lepšího si přát. Uvedená hodnota pH, (samozřejmě v nějaké toleranci, řekněme 7,3-8,2), je optimální pro bakterie 2. fáze nitrifikace. Zejména pokles pH pod 7,0 jejich rozvoj inhibuje. A čím nižší pH, tím hůř pro bakterie. Těch 6,2 je v podstatě "konečná".
A protože se vzrůstajícím pH (a teplotou) zároveň vzrůstá podíl toxického amoniaku (NH3) na úkor relativně neškodného amonného iontu (NH4), je průběžná výměna části vody v podstatě nezbytná.
V zaběhlých rostlinných akváriích jsou hodnoty kolem 6,5 naopak žádoucí pro optimální příjem živin, přičemž prosperující rostliny se dokážou postarat, aby amoniak a dusitany nebyly tím, co by ohrožovalo rybí obsádku; amoniak rostliny sosají jako zdroj dusíku přednostně. (Že v dobře fungujících rostlinných nádržích kytky tuto funkci plní, dosvědčuje potřeba obvykle dusík doplňovat v podobě NO3. :-)
...V těch druhých mám sůl od 0,5 g/l až po 1,5 g/l, k tomu přizpůsobené ryby a rostliny. Mnoho lidem to nejde do hlavy, ale ono to funguje...
Sodík sice není to, co by většina rostlin milovala, ale chloridy jsou zejména v nově zřízených akváriích vítané. (Ať už ve zdrojové vodě nebo je-li jich v ní málo, pak prostřednictvím kuchyňské soli.) A tak je v zájmu ryb lepší eventuálně trochu potrápit rostliny, než utrápit ryby. Hlavní úlohou chloridů je obsazovat chloridové buňky v žábrách a nedovolit tak, aby se do rybího organismu přes žábry dostávaly toxické dusitany.
Ovšem těch vašich 0,5-1,5 g NaCl/l je IMO zbytečně moc! Vždyť tak máte ve vodě koncentraci chloridů cca 300-900 ppm (proč?!?) a sodíku 200-600 ppm (!), což už je pro rostliny doslova mazec!
Jako jistou "pojistku" před rizikem možné otravy dusitany v nezaběhlé nádrži vidím udržování optimální hodnoty tzv. "chloridového čísla" někde na hodnotách cca 20-40 ppm. Což obnáší cca 0,03-0,08 g NaCl/l, t.j. 13-33 ppm Na.
Kolik NaCl případně přidávat, záleží m.j. i na už zmíněné koncentraci chloridů ve zdrojové vodě!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2023 10:27 Žena Sim.12 [1] Re: Anthrax
Bohužel nebyla už v peknem stavu ty pancernicci ji dali dost zabrat, jinak bych ji nechala :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2023 10:13 Žena Starka [60] Re: Sim.12
Tak jiné rostlinky. Chce to různě zkoušet. Mimochodem i růžkatec je taková spíš plovoucí rostlinka. Ovšem mi se třeba neuchytil.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
A ten okřehek mám jen z toho důvodu, aby pomohl záběhu akvária. Proto není marné mít plovoucí rostliny. Ale můžeš zvolit jinou plovoučku. Páč zrovna okřehek je při údržbě naprosto všude. A těžko se ho pak zbavuje, když bys ho v akvarku nechtěla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.05.2023 08:28 R Muž Anthrax [4510] Re: Sim.12
Egerii nevadí, že není zasazená, může plavat volně. Mělas ji tam nechat. Takhle ses zbavila účinného konzumenta odpadních látek, které ryby produkují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2023 06:02 Žena Sim.12 [1] Re: Starka
Tak moje akvárium bylo sice založeno před 3mesici ale nefotila jsem fotku před a teď :-) egerii jsem tam měla taky a rostla pekne bohužel ji pancernickove furt vytahavali takže tam teď není
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2023 21:47 Žena Starka [60] Re: Sim.12
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Mi zde poradil Václav, abych sehnala různé druhy rostlinek a zkusila, co se chytne. Tak do akvarka šlo myslím 6 druhů rostlinek, včetně plovoučky "žabince" neboli okřehku.
Zde jsou dvě fotky mého akva - v den založení a po měsíci a půl od založení. A uznej, že když srovnáš své tři měsíce založené akvarium a to mé, tak vidíš značný rozdíl v růstu rostlin. A to nehnojim, v podstatě ani neodkaluji, páč momentálně tam plave 1o neonek a nepoužívám chemii.


Mimochodem z těch 6 rostlin se nejvíc chytily tři druhy, konkrétně egerie, polysperma a Limnophila sessiliflora. A lemna minor jako plovoucka. Ale to co se chytí mě, neznamená, že se chytí u Tebe. Každopádně zbytek rostlinek budu dávat pryč a nechám ty, které prosperují.

Momentálně bych radila nepřidávat ryby, ale přidat rostliny a nechat to chvili rozrůst, třeba ten měsíc. Během tohoto měsíce se akvarko víc zajede a jakmile pak pridate rybky, tak věřím, že už to bude dobré.

A k filtru - ne vždy je predimenzovany filtr výhra. Momentálně bych zůstala u toho, který máš.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 21:36 Muž Rybar [-32] Re: Sim.12
Ztráty jsou vždy tomu se nedá zabránit ,dají se ,ale snížit . Tím co člověk chce . Bohužel ceny v akvaristikách se za poslední roky vyšroubovaly vysoko. A funkční akvárium ne ni ze dne na den. (Já v minulosti pořídil synovi kaskádu ta byla otevřená a v ní byli piraně a to jsem nebýval doma . Prsty má všechny . ) Vše se dá zlepšit jde to jak to poskládat . A s čím začít ,aby to celé fungovalo . Co člověk upřednostňuje jaké ryby nebo rostliny !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2023 21:32 Muž Lojza007 [935] Re: Sim.12
Chce to mnohem víc rychlerostoucích rostlin, ideálně hlídat tady vlákno o darování přebytků a až bude někdo něco nabízet v okolí, tak si to vzít, je to nejlevnější řešení, navíc odpadne čekání na přechod z emerzu.
Dokud opravdu výrazně neklesne průtok, není důvod vrtat do externího filtru, v tuto chvíli to opravdu především uškodí.
Jakmile bude zaběhnuto, teprve pak má smysl řešit další ryby.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2023 21:08 Žena Sim.12 [1] Re: Rybar
Akvárium bylo pořízeno pro syna 3 roky takže sme nechtěli pořizovat nějaké náročné ryby takže chci dosáhnout pouze toho aby fungovalo a neměly jsme takové ztráty v rybkach..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 20:45 Muž Rybar [-32] Re: Xklop
Zdar, mám několik druhů rostlin ,tak vím o čem píši . Pokud rostliny rostou ,je otázkou ,jestli se to nedá zlepšit ! A jak jsem napsal za 3 měsíce mělo být plné akvarium. Mám ten růžkatec mám ,taky tu egeri densu ,ale ta mi vůbec nerostla nebo jen pomály do doby než jsem přidal tu sůl, teď nelze zastavit . Ty echinodorusy potřebují měkou vodu a mírně kyselou . Podle mě je ten druh nevhodný dorůstá do vysokých rozměrů okolo 1m pokud se nemýlím . Tak jako svítit 10h anubiusu. V tom akváriu je toho plno co zlepšit ,ale vědět čím začít ! Čeho chce majitel dosáhnout a za jakou cenu .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 18:43 Žena Sim.12 [1] Re: Xklop
Moc dekuju za vysvětlení :-) snad to bude fungovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.05.2023 18:32 Muž Xklop [77] - RostlinyRe: Rybar
Ahoj, na akvárku je vidět že není zaběhlé. Nitrifikačních baterií je tam po málu, tutově tam bude docházet k nárostů NO2. Ten Echinodorus má všechny horní listy ještě emerzní, ten v akváriu nebude tři měsíce. Světlo jak píše min 10h, když tam nejsou skoro žádný rostliny, tak je to taky docela moc.
Já bych určitě s pravidelnou výměnou vody pokračoval. Ten zmíněný průvan, vypláchne třeba ten NO2. Velkou chybou bylo pustit po 14 ti dnech do akvárka ryby..... normální zabíhání akvárka může trvat třeba měsíc i víc. Časté čištění externího filtru zabíhání jen prodlouží a není ani napsáno zda byla média čištěna v akvarijní vodě, nebo pod koutkem....
Sůl bych do společenského akvária nedával... možná jako alternativa při léčení nějakých kožních problémů. Z dlouhodobého hlediska to je kontraproduktivní, zasolováním vody většina rostlin přestane růst.

Já bych přidal na rostlinách (rychlé rostoucí plevely, růžkatec, egeria densa), zkratil dobu svícení na 8h, dál dělal pravidelné výměny 1/3 vody, koupil nějaký startovací bakterie a pár týdnů davkoval podle návodu, do filtru bych vůbec nešahal, dál odkaloval pouze povrchově, čistil sklo a odstraňoval zbytky listů které byli původně emersní. A ono se to rozjede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2023 17:36 Muž Rybar [-32] Re: Anthrax
Pokud se živorodkám nedaří a stále odchází, tak je tam nebudu dávat . A nebo to risknu za cenu změny celého akvaria. Je důležité co chce majitel akvaria. A proč bych měl větrat v novém akváriu . Způsobem ,jakým to dělají. Je třeba pochopit jejich z zkušenosti a potom se dá radit! Kde k té údržbě ,k terou dělají došli a podobně . Tak je to i s těmi rostlinami ,jsou tam rostliny s rozdílnými nároky . To akvarium za 3 měsíce mohlo být z 3/4 plné . Je jedno co tam poroste ,ale musí to růst ty kytky se dají vždy vyměnit . Za kytky se stejnými nároky .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.05.2023 16:59 Muž Rybar [-32] Re: Sid
To je vidět co to dělá s akváriem ,rostliny nerostou a ryby kapou voda se mění každý týden. Těmto věcem sem věřil ,když jsem byl malý . A to můžeš tady zkoušet na začátečníka . To co dělají někde přečetli . A to je výsledek . Proč bych měl měnit neustále pH když v akváriu mám kolem 6,2 pH a( spíš potřebují snížit )a vodovodní voda je 7,8 pH . V těch druhých mám sůl od 0,5g/l až po 1,5g /l k tomu přispůsobené ryby a rostliny . Mnoho lidem to nejde do hlavy ,ale ono to funguje .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.05.2023 16:19 R Muž Anthrax [4510] Re: Rybar
Rybar napsal: Pokud by ses dobře podíval, tak by si to věděl . Tak buď tam budou ty paví očka a platy nebo akvárium bez těch pavích oček . Jiná varianta není. Upřímně, nerozumím, co chceš říct. Jsou tam pancéřníčci a to nejsou ryby, co by byly ze soli dlouhodobě nadšené… Jejich tolerance je nižší než u živorodek. hmm

Rybar napsal: A jak chceš držet nějakou rovnováhu pokud budeš neustále měnit dva kýble vody v novém akváriu? Jednou týdně není neustále. Stabilitu v akváriu ti vytváří zaběhlé dno a filtr. Takže je to jednoduché: nehrabat se zbytečně ve filtru a dně a přitom měnit část vody jednou týdně je zaručená metoda. Nikterak tím záběh nezpomalíš ani stabilitu nenarušíš. Jen vyvětráš. Bavíme se tu celou dobu o výměně 1/3 vody, jak je psáno v prezentaci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.05.2023 15:37 Muž Sid [6394] - RostlinyRe: Rybar
...A jak chceš držet nějakou rovnováhu, pokud budeš neustále měnit dva kýble vody v novém akváriu?
Pravidelná výměna části vody v nově zařízeném akváriu je naopak jeden z nejlepších možných počinů. (Čerstvá voda samozřejmě odstátá, t.j. odplynovaná a vytemperovaná.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.05.2023 15:28 Muž Sid [6394] - RostlinyRe: Sim.12
...Dvakrát jsme čistili filtr, protože se nám zdálo akvárium zakalené, akvárium bylo napuštěno a 4 dny se nechalo běžet na prázdno bez ryb, poté jsme dávali rybky a 14 dni to bylo dobrý a poté začínají postupně padat a všechny, jak píšu, hlava nahoře a ocas jakoby zlomený dolu...
Najděte si nějaké povídání o záběhu akvária, konkrétně o procesu nitrifikace. 14 dní je tak akorát doba, kdy začínají problémy s dusitany. Neškodilo by je zkusit otestovat (změřit jejich koncentraci.) Jak postupovat dál, to vám objasní právě to "povídání o nitrifikaci".
BTW: Čištění filtru vám od zákalu nepomůže, spíš naopak. I filtr se potřebuje "zaběhnout". (Vizte "biologická filtrace", "biofitrace", "nitrifikace"...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.05.2023 14:59 Muž Rybar [-32] Re: Anthrax
Pokud by ses dobře podíval, tak by si to věděl . Tak buď tam budou ty paví očka a platy nebo akvárium bez těch pavích oček . Jiná varianta není .Ty rostliny, taky do toho nepasují . To akvárium evidentně nefunguje a nepomůže ani plevel , pokud nemá dané podmínky pro růst . Navíc jak víš , že jsou to čistokrevné paví očka ? Já mám 25c každém akváriu. A jak chceš držet nějakou rovnováhu pokud budeš neustále měnit dva kýble vody v novém akváriu ? To ,že paví očka dokáží přežít jinych podmínkách není pochyb . Bohužel sem se setkal s tím, že mi prodali místo oček endelerky . A taky jsem se setkal s tím , že byli mezi sebou zkřížené ! Pokud chci mít jistotu, tak musím najít správné řešení .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2023 13:20 R Muž Anthrax [4510] Re: Sim.12
Při počtu těch ryb netřeba nějak hrotit odkalování. Ancici jsou předpokládám ještě mladí a tak moc nepořádku nenadělají. Úplně postaví přejet povrchově jednou za měsíc.
Filtr je OK, netřeba ho měnit. Jen ho nechte běžet pokud možno bez větších zásahů ať muže pracovat. Vodu bych měnil, tak jak to děláte doposud. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 13:10 Žena Sim.12 [1] Re: Anthrax
Díky zkusím snížit teplotu , dokoupit rostliny , myslite tedy ze vysavani dna 1x týdne je moc ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 13:08 Žena Sim.12 [1] Re: Lojza007
Ani skla jsou vycistena jen sterkou a poté vydáte dno jen na povrchu abych sebrala vykaly. Dokoupim více kytek a nejspíš i nový filtr jak jsem psala níže máme filtr do 100l a akvárium má 100l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 13:05 Žena Sim.12 [1] Re: Jozef
Dvakrát jsme čistily filtr protože se nám zdálo akvárium zakalene , akvárium bylo napusteno a 4dny se nechalo běžet na prázdno bez ryb poté sme dávali rybky a 14dni to bylo dobrý a poté začínají postupně padat a všechny jak píšu hlava nahoře a ocas jakoby zlomený dolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 12:37 Muž Lojza007 [935] Re: Sim.12
Dle popisu a fotek je to nezaběhnutý akvárium. Všechno vypadá příliš čistě. Externí filtr by měl vydržet bez čištění a fatálního snížení průtoku běžet minimálně půl roku, pokud se zanese rychleji, je někde chyba. Osobně tipuju, že i odkalování bude prováděno špatně, zaražením odkalovacího zvonu až do dna, což bude mít za následek odstranění nitrifikačních bakterií a hlouběji uvolnění sirovodíku. Skla a předměty opět vypadají jako vyčištěné a tím pádem bez nitrifikačních bakterií. Předpokládám, že testy by odhalily minimálně vysoké množství NO2.
No a taky je tam zoufale málo kytek.
Mušle by nemusely vadit, pokud není voda kyselá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 12:04 R Muž Anthrax [4510] Re: Rybar
Nic proti přisolování u živorodek ze střední Ameriky .. Nicméně to neřeší problém proč jí padají gupky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2023 11:56 R Muž Anthrax [4510] Re: Sim.12
Ano, rostlin je málo, Chce to do začátku rychlerostoucí plevel. :-) Dno je taky dobré nechat trochu zaběhnout. Když akvárko budete stále pucovat, jak se v něm vytvoří rovnováha a stabilní podmínky? Jak probíhá čištění filtru?
Pancéřníci (záleží na druhu) a krunýřovci nejsou přešlechtění na rozdíl od pavích oček. Proto spíš vydrží i nestabilní podmínky v nádrži (výkyvy NO2 a NH3). :-)
Edit: Být to na mě, tak snížím teplotu. 25 je podle mě zbytečně moc na tvé ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2023 11:56 Muž Jozef [255] Re: Sim.12
Sim.12 napsala:...filtr máme vnější a také cisteny pravidelně...
A to ste ho stihli za tri mesiace koľko krát vyprať. Externý filter by mal zvládnuť dlhšie intervaly. Či sa tým "zbytočným" čistením nepredĺžil zábeh - odpoveď od Anthraxa. Ak čistiť naozaj potreboval (rapídne znížený prietok), to je tiež na uváženie prečo tak rýchlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 11:55 Muž Rybar [-32] Re: Sim.12
Teď s výběr ? ,,Zakládání a údržba akvaria",kniha od Rudolfa Zukala tvrdí , že ,,chov živorodek není obtížný , protože žijí od severní po jižní Ameriku ve vodách ,jak sladkých ,tak bradlických proto jim vodu přisolujeme ,(1kávová lžička na100 ) . Jiné knihy uvádí ,že snesou daleko více soli . V 45 l mám 1 g/l vody a v tom paví očka a mečovky .Za rostliny mech a kryptokoryny. Je třeba koupit ,ale mořskou sůl ne tu kuchyňskou .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2023 11:35 Žena Sim.12 [1] Re: Starka
Myslite ze 5velkych rostlin + 4 male je malo? Mušle dnes tedy vyndam ale spis mi přijde divne ze ancici které máme 3 už od začátku jsou naprosto Ok a pancernickove taky jen ty paví ocka proste vymírají ????????????‍♀️

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 116 117

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 111035x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik