Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Jeden špičkový chovatel terčovců mi poradil následující a Tobě by se to mohlo hodit:
Pomaličku, ale opravdu pomaličku zvedat teplotu (maximálně o stupeň za den) až na 35 stupňů a v té teplotě držet ryby pět dní a pak zase obdobně pomaličku snižovat na původní hodnoty... Ta vysoká teplota nastartuje terčovcův imunitní systém a je schopná se sama vypořádat s 90 % chorob... Také jsem se toho čísla zhrozil, v té teplotě se dá koupat mimino. Ale tenhle pán ví stoprocentně co dělá, jestli se nedá věřit jemu, tak uz nikomu!!
Pozor ovšem na jiné ryby, těm ta teplota nemusí svědčit. Potřebuješ silné vzduchovani a minimálně dva přesně jdoucí teploměry...
Sám tuto metodu zrovna testuji. Jsem 4 den na této teplotě a ryby vypadají o poznání lépe, takže na tom něco bude...
To že ryba nežerie je väčšinou znak nejakého problému. Keď máš takú vstupnú vodu ohliadol by som sa po niečom čo znižuje NO3 buď plávajúce rastliny napr. limnobium leavigatum alebo napr. filtračné médium Clear water .
Já bych znova vyměnil znovu vodu to terčovci milujou a hlavně bych jim dal něco jinýho nežli granule a osvědčil se mi chloramin T
To ze z tychto priznakov ma len tu nechut a dnes ako som pozeral ale aj vcera dycha normalne uz.

V stredu a cca 50%, len uz povodna voda ma NO3 cca 25. Len ma stve ze je taky schudnuty.Tu je fotka s druhym a je tam vidiet velky rozdiel.
Kdy si naposled měnil vodu?A kolik?
Pokiaľ nemá žiadne iné príznaky iba to, že dýcha jednou žiabrou, tak to žiabrohlisty pravdepodobne nebudú.U mňa terče viackrát takto dýchali a prešlo to bez liečby. V prvom rade by som sa snažil o zníženie N03 pretože 50 je fakt vysoko.
Nejspíše půjde o parazitární onemocnění napadení žábrohlísty -Gyrodactylus- , -Dactylogyrus-,jak již bylo zde uvedeno
-Příznaky-
- žábry silně prokrvené a skřele odstávají,
- mléčné zabarvení pokožky- lepivý průhledný až mléčný sekret,který vylučuje parazit,mělo by být viditelné pokud je to již týden
- zrychleným dýcháním a lapáním po vzduchu
- snížený ,,částečně,, příjem potravy
-Léčiva-
-Concurat
-Neguvon,Masoten,
-Sera Cyprinopur,TERAP-FD, Tetra Gyrotox
Důležité- Výše uvedené platí pouze za vypsaných příznaků.

davkovanie podla navodu je malo. Ja davam 1 tabletku entizolu na 10 l vody, zabralo to zatial vzdy
Neliecil som tyzden ale pred tyzdnom a viacmenej som len preliecoval celu nadrz. Davkovanie podla navodu. A moze od ziabracov takto nezrat a schudnut?
Pokud jsi léčil entizolem a jen týden , tak to bylo úplně k ničemu , pač nezničí cysty (vajíčka) ,takže se léčba v závislosti na teplotě vody musí opakovat, to "pumpování" na jedno žábro budou na 99% žábrohlísty a na mě je tuším entizol krátkej
0 18.11.2016 09:06 Fuggas 




Dobry den, mam otazku, jeden cca 15cm tercovec mi prestal jest, teda on s ostatnymi priplava k potrave ale potol len pozera a mozno zje jednu granulku, oproti ostatnym schudol.A par dni dozadu som si vsimol ze dycha len jednou ziabrou a sem tam sa strani od ostatnych a casto je stmavnuty. Akva bolo pred tyzdnom preliecovane Entizolom, cize teoreticky by to vnutorny paraziti byt nemali. Mozu to byt ziabrohlisty? Ziadne dlhe vykaly, ani cervene ziabre ani ine symptomy nema. Sem tam so sebou zatrasie ale o rastliny ani korene sa neskrabe. Co sa tyka lieciv mam aj Tremazol aj Flagellol, s tym problem nieje, len tam nieco zbytocne liat je blbost preto sa radsej pytam.
Voda je NO2-0, NO3-50, KH-15, GH-20,PH-7,5
AKVA 140X60X60 teplota 30,5°C
Dik za pomoc.
Starší reakce
Mäso by som na nejakú dobu vynechal a pridal na teplote. Artemia je bezpečne krmivo, z toho nebudeš mať problémy, určite si ho zaobstaraj.Neviem čo chováš s terčovcami a v akej nádrži ich máš ani čo je pre teba pravidelná výmena vody, ale kľudne aj každých 5 dni im meň vodu. A na bičíkovce(biele výkaly sú ich častým znakom) by som dal sera flagellol.
Dostáváji granule od hikari a pak směs z hovězího srdce od super vital 2000....a ještě bych chtěl krmit patentkami a artemie,ale o tom zatim sháním info kde koupit bez nákazy
výčet krmiv co dostávají taky nebude od věci
Přidej fotku nakažené ryby, nejlépe i s tím výkalem...
0 06.11.2016 21:04 ajfelito Zdarec,prosim mohl by mi někdo poradit,pořídil jsem si terče po 3tydnech se jim objevili bílé výkaly...a pri tom jsou naprosto v pohodě i voda je v pohodě,snažím se pravidelně odkalovat a měnit...žerou,po nádrži se prohání jakoby nic ,ale bile výkaly sleduji pořád a nejsem si jistý čim a jak léčit....budu rád za každou možnou radu,případně přidám nějaký koment....děkuji moc
Starší reakce
Moc děkuji, vyzkouším. Esha ndx jsem zkoušela a bez výsledku

u esha NDX je jako účinná látka použit levamizol, nebo se dá použít i účinná látka flubendazol - ten má širší záběr, hlístice, žábráky a tasemnice. Léčivo u veterináře: Solubenol, ten se ale špatně shání, tak snad Flimabend. Nebo Aquar TeraP FD - ten je vyráběn z Flubenolu (toto léčivo se již nevyrábí) kde je účinná látka zmíněný flubendazol. A nebo jen na hlístice mebendazol. Ten je v léčivu Aquar TeraP SH společně s metronidazolem, tak že likviduje hlístice i střevní bičíkovce.

Ryby to maji v sobě od mala
Díky za reakci. To léčivo se dá sehnat asi jen u veterináře? Nevím, jak se mi povedlo to do akvária dotáhnout. S tím vyhublým to tedy nemá cenu zkoušet ?
Capillarie,to je boj na velmi dlouho a s nejistým výsledkem .Po jedné lečbě nelze očekavat zázrak ,navíc ne od Praziquantelu ,ten vnitřní červi nelikviduje,ten je tak na žabrohlisty a tasemnice.Akvarium máš plné vajíček a proto léčba je zdlouhavá používat musíš léky s levamisolem a to v několika cyklech ,jelikož vajíčka jsou prakticky nezničitelná. Vyhublé ryby utrať protože jsou plné červu a vajiček capilarii.
Řekl bych že jsi krapet mimo mísu s chovem terčovců v takovém 100 litrovém krcálku , byť jsou to ještě mlaďoši , ta ryba na fotce vypadá jak z Dachau , tipnul bych střevní parazity - čemuž se není divit v takových podmínkách jako je máš=stres a už to lítá , jedna choroba střídá druhou ....
0 17.08.2016 22:37 Ratras – Jaka je to nemoc?

Zdravim, mam 4 tercovce jeste mlade, dneska jeden modry hodne ztmavnul, prestal zrat, pote uz ani neplaval, nechal se unaset proudem a lapal pod hladinou po dechu, ted uz lezi brichem nahoru a sotva dycha, obe zabra se mu oteviraji normalne ale ma u nich takovy bily maly jakoby chuchvalec. Prikladam fotku. Vypada, ze to bude mit uz za par, kazdopadne to byl rychly prubeh nemoci, vcera jeste normalne zral a byl aktivni, predtim zadne znamky nemoci nevykazoval. Jde mi hlavne o to aby to nechytli ostatni tercovci nebo ryby, ostatni jsou jeste v pohode. Co by to mohlo byt za nemoc? A cim prelecit? Diky
Starší reakce
Kukol som symptomy su podobne.dufam ze sa z nich spravi par.
Podívej se na youtube jaké je typické chování při namluvach.
No neviem este sa mi take nezadarilo a na pubertu uz budu stare

ale ak by to bolo tak budem len a len rad ze im velka nadrz prospieva
Že by námluvy nebo pubertální hrátky
0 05.08.2016 16:53 nodak – Trhave pohyby


Caute mam otazku zdaju sa vam tieto dva discusy chore?su zvedave zrave ale po prestahovani do 7 stovky maju take zvlastne chovanie.drzia sa stale spolu resp plavaju bok po boku ale maju ako keby triasku.nieco obdobne ako keby mali parkinsona.ale ako som pisal zeru a aj su brutal zvedave nie su vobec utiahnute skor dominantne.parametre vody su ok teplota je stale na 29.
Starší reakce
0 15.07.2016 13:38 Milík – Je to nemoc terčovce?





Ahojte,
přikládám fotografie terčovce, který má na hlavě vpředu černé tečkování, které přechází až na boky ryby k hřbetní ploutvi. Na fotkách jsou kromě tečkování vidět u hřbetní ploutve světlé fleky.
Prosím o uvedení z vlastních zkušeností, jestli jde o počínající onemocnění anebo jsou tečky normální a jedná se o pigmentaci a světlá místa jsou pouze zabarvení ryby.
V případě onemocnění prosím o radu jak rybu vyléčit.
Velmi děkuji.
Starší reakce
Mimo jiné,Státní veterinární ústav provádí kompletní diagnostickou analýzu ryb,určených pro konzumaci v potravinářství,jedná se i o chlazené,zamrazené,nebo jiným způsobem ošetřené vzorky,proti rozkladu tkání.

Máš pravdu,v rybí omáčce vzniklé při fermentací ryb,se parazitů nedopitváš.K vyšetření jsou vhodné vzorky usmrcených,nebo uhynulých ryb,bez posmrtnému rozkladu.

Já se omlouvám nnějak jse to tady přecenil a předpokládal jsem že je to jasný ,jak píše motýl,opravuju.Vyšetřují se ryby dodané živé a těsně před vyšetřením se usmrtí.
jo jo, pitvá se mrtvá ryba, jelikož ji před pitvou usmrtíš, nebo máš štěstí, že ti zrovna před očima lekne, ale na zdechlině už se ničeho nedopitváš

Na živých rybách se dají určit povrchoví parazité,provést vyšetření kožních stěrů a rozbor výkalů,ale komplexní diagnostika onemocnění, není bez pitevního (patologického) vyšetření tkání na přítomnost parazitů možná.

Vyšetřují se pouze živé ryby a ne uhynulé
0 13.05.2016 12:25
RiMr [3] Parametry vody, ty co jsem schopen změřit doma, jsou v normě. No2 nic, No3 20-30, Ph 6,6 (míchám vodu z osmózy a vodovodu), dkh cca 3. Krmení Sera Discus, 2x týdně mražené pro Discuse.
Jediná změna v poslední době bylo překrmení po kterém se mi rozjely ploštěnky. Na ty jsem nasadil No planaria dle návodu. Na druhý a třetí den velká výměna vody (přes půlku) s doplněním no planaria. OD té doby měním vodu skoro každý den, tak 1/3.
DO vody přidávám jen Torben a hnojivo od Profilplants - Complete a tekutý uhlík, dle návodu, spíš míň - ale hnojivo nedávám od té doby co začaly problémy.
Jediná viditelná změna ve vodě je teď po nasazení Cyprinopuru - mírný zákal, jak jsem se dočetl, je to následek vybití biofiltru.
Rybu už prozkoumat nemohu, bo je už "pryč".
Ostatní ryby v akváriu (je to taková odkládací stošedesátka) bez problémů - aspoň zatím. Neonky červené, razbory, sumeček sklovitý.
Terčovci jsou tam teď dva (jeden uhynul). Jeden Red Marlboro vypadá v pohodě, vy smyslu že dýchá normálně na obě žábra, nic mu z nich nevlaje, netrčí, o nic se neotírá, má normální polohu, nic zvláštního na něm nevidím. Nekrmím, tak nevím jak by se měl ke žrádlu. Ale je dost vypasený, tak snad to ten týden ještě vydrží. Nemám ho kam přesunout, než do 300l akvária kde je 4 velkých a dva malí Terčovci a to nechci riskovat.
Druhý Pigeon blood, stále bojuje - přes den je schovaný, večer se přesune k hladině. Dýchá zrychleně na obě žábry - má pořád hlavu nahoře, ale už ne svisle, už ho to "nepřevrací". To co bylo na fotce co mu lezlo ze žábry jsem už neviděl. Není ani vybledlý, ani ztmavlý, oči nezakalené, žádná změna barvy, žádná krupička atd.
Děkuji všem za rady. Pokud ještě nějaký erčovec uhyne tak nechám prohlídnout orgány a žábra (sám bych to nedal...), ale tiše doufám, že by to mohlo vyjít..
Souhlas s Priestem,léčíš a nevíš co,příčiny mohou být jiné.Udělej si prezentaci s parametry vody,krmiv atd.,zatím je to hádání z koule.Vyhazuješ uhynulé ryby,místo toho,by jsi mohl pod školním mikroskopem mrknout na žábra,obsah tělní dutiny (játra,ledviny)a trávicího systému.Parazitické vyšetření je poměrně jednoduché,ale na bakteriální virózy již zmiňovaný mikroskop nefunguje.

Nechci vám do toho moc zasahovat, ale dle mého názoru dospělá ryba a v takové kondici na žábrohlísty tak rychle nepojde. Viděl bych to na moribundus jiného rázu.
0 11.05.2016 17:41
RiMr [3]
0 11.05.2016 08:20
RiMr [3] 

Zdar - před pár dny někteří Terčovci, cca měsíc po přestěhování akvária, přestali žrát a začali se schovávat. Barvy beze změn. Přitlačil jsem na výměnu vody, zvýšil vzduchování/čeření. Včera začali plavat hlavou vzhůru (resp. včera večer po návratu z Kolbenky jsem si toho všimnul) a "vibrují" ploutvemi u žaber. Zase jsem vyměnil vodu no a dnes ráno ti samí zase hlavou vzhůru, sem tam úprky po akváriu a u jednoho sem si všimnul že mu něco leze asi ze žábra
Co s tím? Mámzajet za veterinářem pro Entizol? Nebo něco jiného? Nebo je mám ač nerad utratit a zkrátit jim utrpení?
Díky předem.
Starší reakce
Ok

teplotu sundávej postupně, ideálně týden, ať si ryby zvyknou
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65388x