Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Pokud není napadení silné tak to stačí takto opakovat.Jinak pokud začal dýchat na obě tak se s tím vypořádá sám je možné že během příštích dvou týdnů se u něj objeví že bude pár hodin dýchat na jednu ale vesměs je zjevně v dobré kondici a vypořádá se sám.Jako podporu můžeš častěji měnit vodu a měl by být v klidu.
takze teda staci mu 20 minut v kybli s liecivom , a takto 4 krat opakovat?
inak uz dycha normalne oboma ziabrami , nechapem
Takto se to dělá třeba v kýblu.Já jsem to dělal u nově dovezených ryb.
0 26.11.2011 16:40 jano9999 – disk
citam navod na tremazol :
Použitie mimo akvária alebo jazierka v separátnej nádrži – krátkodobá aplikácia: Odporúčame túto metódu pre veľké akváriá a jazierka.
Najprv naplňte malú plastovú nádobu akváriovou vodou, potom dávkujte Tremazol podľa návodu. Nechajte v takto upravenej vode napadnutú rybu 20 minút a potom ju vráťte do akvária. Počas aplikácie intenzívne vzduchujte (cez vzduchovací kameň)!
Takze ryba ma ostat v druhom malom akva iba 20 minut, a potom ju dat znova do normalneho akva odkial pochadza ,, a takto to spravit 3-4 krat ,
chapem to dobre?
0 26.11.2011 16:27 jano9999 – disk
no len ja pochybujem ked ho dam do druheho akva tak ze bude zrat , myslim ze bude z toho dost mimo, este som nikdy diska neprelovolal do ineho akva. Teplota teda ostava 30 C pri tremazole? nema sa dvihat aspon na 32?
Já léčím chloraminem a dělam to tak že nekrmím v den léčby a po léčbě na dva dny normál režim a potom zas nekrmím v den léčby.Akorát to chce aspon nějaký bublifuk do karantény.Já karanténu nyní nemám ale když jsem šetřil s léčivem tak jsem dal terčovce do vytíračky 100l a stáhnul vodu asi na 1/3 a v pohodě.Okolo 40l bude stačit.Lepší by bylo přeléčení všech najednou ale takhle to taky jde.
0 26.11.2011 13:18 jano9999 – disk
a este jedna vec, ake sklo mam kupit ne preliecovanie, nieco okolo 40l staci? alebo vacsie ? mensie?
no ale, ja ked ho dam do malej nadrze, a liecba sa opakuje 3-4 krat po 7 dnoch cca, to znamena ze ho tam mam nechat skoro mesiac v tej malej nadrzi, nekrmit, nebude to moc velky sok pre neho, taku dlhu dobu v takom akvarku malom?
Na léčbě chloraminem nic není.Pokud to má jen jeden tak ho můžeš přelovit do malé nádrže ale taky můžeš zkoušet měnit vodu i 75% denně a pokud je dobré kondici vypořádá se s tím i sám bez léčby.
0 26.11.2011 12:47 jano9999 – disk
tak ako to tu citam, tak to vyzera na ziabrohlisty , teda liecba tremazolom, mal by sa davat 1ml pripravku na 15l vody , a opakovat aspon 3-4 krat po troch dnoch , vzdy po aplikovani tremazolu vymenit po cca 6 hodinach 80% vody . Tak ak som to napisal spravne, poradte ci to mam spravit v mojej nadrzi 300l, alebo odlovit diska a dat ho do malej nadrze so silnym vzduchovanim, teplotou 32 C, a liecit ho tam. V 300l nadrzi ak dobre pocitam, by som musel kupit toho tremazolu troska viac
na liecbu chloraminom si zatial netrufam,,, dik za radu
0 26.11.2011 11:21 jano9999 – disk
zdravim , chcem sa spytat , jeden dospely disk , vcera uz akosi granule mu nechutili, tak som ho zacal sledovat , a dnes som si vsimol, dycha na jednu ziabru iba, ostatne disky 4ks su ok, mam pravidelnu vymenu vodey 40% z 300l akvarka kazdy pondelok ,30C je teplota vody, nikdy nezanedbam vymenu aj s odkalenimm, krmim vacsinou granule tetra diskus, ktore im chutia, a sem tam davam mrazenu artemiu. Len ma trapi dychanie jedneho diska na jednu ziabru , inak na pohlad vyzera ok, neviete poradit co je najlepsie v takomto pripade spravit. pripadne ake liecivo dat . Dakujem
Starší reakce
0 19.11.2011 11:38 bobik – zkriveny hrbet
zdravim, mam dotaz na zkusene chovatele tercu. Vsiml jsem si u jedne ryby, zkriveni hrbetu. Muze to mit neco docineni z vnitrnimi parazity? Chovani ma zatim normalni. Trva uz to nekolik tydnu. Ostatni ryby OK. diky
Starší reakce
Ahoj, prosim chci se zeptat, ma nekdo praktickou zkusenost s pripravek TeraP od aquaru? Jak reagovaly rostliny, muze je to nejak poskodit? Slozeni pripravku je antihelmintozn pripravky, methylenova modr, dimethylketon. Znici vsechny bakterie ve filtru? Muze se objevit rasa? moc diky
Starší reakce
Jen mě znepokojuje občasně vykašlávání bilých hlenovitých látek. Snad se nejedná o nějakou výstelku jícnu nebo něco podobného.
Přesně tak kamarádi, testy, krmení i výměny vody jsou v pořádku. Nejde mi to do hlavy, ale ryba není očividně ve své kůži. Rada od Boba nezabrala, tak budu čekat co dál. Jelikož jste mi potvrdili domněnku žábráků a nepadla žádná jiná alternativa nemoci, nebudu zmatkovat, zkusím častěji měnit vodu a dokud bude ryba žrát a nebude nějak výrazněji strádat léčit nebudu. Pokud to potrvá ještě pár dnů, nezbývá než najet na chloramin a snad bude vše OK. Díky za rady !
Při silnějším znečištění i zdravé ryby rychleji dýchají.To je věc, které by si jistě všiml.Nepopírám, že ta ryba mohla být nějak oslabená a pokud byly zhoršené podmínky, mohlo by to vést k stavu ve kterém je.
Předpokládám, že Sportsmen udělal testy, mění pravidelně vodu a krmí rozumně, ale to ví momentálně jen on sám.
-2 07.11.2011 11:55 mapo8278 – Re: Dahak
Dahak napsal:
Tohle bych bral v případě, že by se tak chovalo více ryb a ne jen jedna.I zdravá ryba na zvýšené dusíkaté látky ve vodě reaguje tak, že by si toho Sporťák všiml.Teď když sleduje nemocnou rybu, jistě by si všiml změny chování i u ostatních.Nakonec není to žádnej začátečník
TO je blbost. Tento argument by byl použitelný pokud by ryby byly unifikované identicke klonové a reagovaly ůplně stejně na různé podměty. Ale protože nejsou, tak každá ryba je unikátní jedinec se všemi svými klady i zapory, což znamená, že nekteré ryby jsou citlivejší než ostatní a proto třeba tahle jediná takhle reaguje.
Je to jako u lidí, když je například chřipková epidemie, nekoho to zabije, nekdo má silné potíže a u nekoho je hladky průběh a další to nepostihne přestože se pohybují v infikovaném prostředí.
mapo8278 napsal:Odhadoval bych to na silné zatížení vody organickými odpadními látkami a chtělo by se zamyslet nad frekvencí výměny vody, množství krmení či dalších faktorů které mohou znečištění způsobit.
Tohle bych bral v případě, že by se tak chovalo více ryb a ne jen jedna.I zdravá ryba na zvýšené dusíkaté látky ve vodě reaguje tak, že by si toho Sporťák všiml.Teď když sleduje nemocnou rybu, jistě by si všiml změny chování i u ostatních.Nakonec není to žádnej začátečník
Tak pokud je skutečně jisté že nedošlo k výraznému poklesu pH tak se souhlasím s Terčovec5.
Odhadoval bych to na silné zatížení vody organickými odpadními látkami a chtělo by se zamyslet nad frekvencí výměny vody, množství krmení či dalších faktorů které mohou znečištění způsobit.
To nebylo žádné preventivní opatření. Ryba není očividně v pořádku, straní se již nejméně 14 dní. lehce ztratila zbarvení, dýchá na jednu žábru, má zvýšené zahlenění těla, vykašlává bílé hlenovité schluky. Ale žere. Zajímalo mě zda to může být něco jiného než žábrohlíst. Je zvláštní že by si dospělá ryba neporadila s žábrohlísty. Navíc to trvá už nějakou dobu a ostatní ryby ve společenské nádrži jsou v pořádku. Bob je zkušený, dal jsem na jeho radu, zda to pomůže a ono nic
Tobě by také nechutnalo po např chemoterapii,navíc pravděpodobně dělané zbytečně-preventivně.Komu není rady.....
pH je v pořádku, žádné výkyvy jsem nezaznamenal. Navíc nepomohla ani ponořovací koupel v chloraminu. Budu pozorovat a uvidím co bude dál. Už přestává i žrát.
"Vykašlavání" hlenu, zahleněná kůže po celem těle může být také příznakem poklesu pH.
Doporucil bych změřit hodnotu pH. Nebyla upravováno pH kyselinou a ryba se dostala do oblasti vyšší koncentrace kyseliny než se ta roznesla po nádrži?
Když jste z Milevska tak zkuste se zpetat Pepy Pejši.
Dávkování je stejné
Ok zkusím tedy udělat ponořovací krátkodobou koupel? Jakou byste pro tento způsob doporučili koncentraci? Ještě jsem se s tímto způsobem léčby u CHLORAMINU - T nesetkal. Pokud léčím dlouhodobě dávám 1,5 - 2g/100 litrů vody. Krátkodobé koupele bývají koncentrovanější. Jaký tedy udělat roztok?
Nemyslel jsem hned léčit v akva špatně jsem se vyjádřil, dal bych jen 20min koupel toho jednoho kusu mimo akva třeba v kýblu a poté vrátit zpět + častá výměna vody v akva
Zase bych s tou léčbou až tak nespěchal.Například se stačí trochu opozdit s pravidelnou výměnou vody a zhoršené podmínky v akvárku může dávat takto najevo,po výměně vody se to může srovnat.Takže než začneš do akva lít chemii a léčivo,začni s....
Myslím,že ne.Zatím jsem se nesetkal a ani neslyšel o tom,že
by se to dalo udělat nějakou šetrnou metodou,která by nepoškodila žábry.
Taky bych si vsadil na žábráky, doporučil bych koupel v chloraminu-t + častá výměna vody
Všechny příznaky tomu nasvědčují, jen by mě zajímal názor ostatních zda by se mohlo jednat i o něco jiného. A pak zda mohu udělat stěry z žaber u živé ryby? Máte s tím někdo zkušenosti? Rád bych žábráky potvrdil i v mikroskopu.
To může dostat i z toho když do něj ostatní více pojedou.Zjevně je docela dost napadený ale je to poměrně lehce léčitelný.Zjevně je napadené i tělo když má zvýšené množství hlenu.V tomhle jsou tamvý ryby úžasný poznáš to na nich to já to na pigeonech nepoznám ale na leopardech jsem to poznal hned.Našedlý povlak těla,ztmavnutí a stranění se.
To ano, ale mohlo by se jednat i o něco jiného? Z ploutví terč setřásá i zvýšené množství hlenu a jednou i vykašlával bílý hlen z žaberní dutiny. Je mi divné, že by žábrohlísty dostal po roce. I když je fakt, že jsem je v této nádrži už jednou redukoval (hned po přinesení ryb do nádrže)
Tohle je jasný žabrohlíst.
Ahoj přátelé. Prosím vás o radu. Může být dýchání na jednu žábru, mírná ztráta zbarvení a stranění se hejna, příznakem ještě něčeho jiného než žábrohlístů? Onemocněla pouze jedna ryba a zatím i žere.
Starší reakce
Nákup nových ryb je vždy risk, stalo se mě že po převozu ryb od špičkového chovatele z čistého chovu do akvária bez ryb (karantény) jsem se léčbě nevyhnul a jindy naprosto bez problémů
Jestli Dahak nemyslel vodorovně ke dnu "?"
Mám je tak ve všech chovnejch nádržích.Ono je to občas napadne, tak jim nedávám příležitost
.To že rodiče žerou jikry nebo potěr se stává.
0 30.10.2011 18:05 jano9999 – ikry
myslis ze to pomoze? koren bol vodorovny v podstate , a nakladol tam ikry ako keby ich polozis ja neviem, na stol , myslis ze keby ho dam vodorovne tak by hladal ine miesto?
inak to ze si ich niekedy pozerie sam, je to normalne ?
Potom ovšem nastává problém s dalším prodejem rybek.Prodáte do akvaristiky-zhoršená kvalita vody-žábrohlíst.U prodeje na export je to ještě horší - sáčky,málo vody,dlouhá přeprava - žábrohlíst.
Z toho plyne,že by prodejci neměli mít žádné žábrohlísty a to ani v latentní formě.
Dej topení vodorovně
0 30.10.2011 17:56 jano9999 – ikry
nazdar, len sa chcem spytat, aj ked trosku out od temy , pravidelne sa mi vytiera tercovec raz do tyzdna, dvoch , najprv na koren, a teraz zacal na termostat, lenze ked je teraz chladnejsie , termostat ide po vacsinu dna, a teda nemoze sikladenim ikier o termostat ublizit, popalit? inak druhy vyzera ze mu ich pojeda ked ich nakladie , s tym asi moc nenarobim co
ale ako ho donutit aby nekladol na ten nestastny termostat ktory je teda dost horuci , 300w ma inak dik
Nobody napsal: Při nákupu nových ano,pak už ne.
Tak to ano s tímhle mohu souhlasit, ale napsal jste že jste žábrohlísty nikdy za 25 let nezaznamenal
Žábrohlísty se projeví hlavně při změně prostředí a zhoršení životních podmínek v akváriu. Nikdo nemůže na 100% říci že jeho terčovci jsou sterilní a žábrohlísty jsou u něho vyloučené pokud akvárium funguje jak má tak se projevit nemusí ale při změnách a zhoršení kvality vody se naplno projeví u nejslabších jedinců
Tak jeden z nich to měl stále-latentně.Takže se nevyléčilo(nedoléčilo).
U mých terču stačilo když jsem zhodil dokupy leopard a blue diamond a už to bylo.
Malá změna.Jaká?Žábrohlíst se nevyskytne sám od sebe.
Při nákupu nových ano,pak už ne.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65126x