Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2019 11:22 Muž Jarry [1437] Re: UndeR
Zkus toho Montyho, má s tím zkušenosti, určitě poradí mnohem fundovaněji, než já:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2019 11:09 Muž UndeR [80] Re: Jarry
Mám plonkovní 120-ti litrové akvárium se vším potřebným, takže udělám karanténu z něj, to nebude problém. Takže zbytek osádky řešit nemám jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2019 10:37 Muž Jarry [1437] Re: UndeR
No hlavně opatrně s léčivy, eSHa Hexamita asi ničemu neublíží, ale je dost možné, že ani nepomůže. Mrkni se o příspěvek níže k Montymu do prezentace, popisuje tam moc hezky léčbu Entizolem. Jestli chceš mít jistotu, tak se to neobejde bez mikroskopu, připadně se podívej na Terap SH, je tam několik aktivních látek a četl jsem kladné hodnocení, ale zkušenosti s tím zatím nemám. Každopádně by to chtělo karanténu, asi by stačil větší plastový box - 80l apod. Zavést vzduchování a topení, denně měnit vodu - a léčit tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2019 07:53 Muž UndeR [80]
Budu v diskuzi z vlákna "Terčovec - chov" pokračovat tady aby to admini nemuseli přesouvat ;-)

Co se týče možného výskytu bičíkovce. Bude lepší léčit odděleně rybu která vykazuje nějaké známky nemoci a nebo bude lepší přeléčit celou společnou nádrž. Jde mi o to, abych neléčil vybraného jedince a nákaza se nešířila v nádrži dál a dál. Na kolik mám zvednout teplotu když 31°C je málo? Řekněme 33°C? Pro jistotu jsem začal dávkovat eSHa Hexamita. Mělo by tohle léčivo pomoci nebo raději zvolit něco jiného?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 21:40 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mirek Blackky
Příroda je nevyspitalná a možné je všechno - nikdo s rozumem Ti v tomto bezpečně nic kloudnějšího než několikrát opakovaný mikroskop nedoporučí.
Nicméně souhlasím s tím ,že ta ryba je celkově "chcípáček" nemyšleno hanlivě - do budoucna akorát roznašeč chorob a potencionální nebezpečí pro ostatní zdravé ryby.
Tím bych tu debatu za sebe ukončil - nemá další valný smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 12:54 Silviebaris Re: Mirek Blackky
No můžu ti řict,že mě umiraly postupně asi 3 měsíce,byli to živorodky,než jsem zjistila na veterině o co jde,a nasadila lécbu entizolem,byly napadnuté skoro všechny,/celé akvarium/ z 20 kusů zůstaly jen 4... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 12:47 Muž UndeR [80] Re: Mirek Blackky
A víš jistě, že to je bičíkovec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2019 21:51 Mirek Blackky Re: MonterMonty
Dobrý den. V několika fórech jsem se dočetl, že jim terčovec po napadení bičíkovce do 2 dnů uhynou. Můj terčovec je nemocen už více jak 3 měsíce a jeho stav je někdy lepší někdy horší. Je to možné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 20:47 Muž Skoro důchodce [21] Re: MonterMonty
No nějaké ty extrakty by mohly být perspektivni, nacpat je do želatiny (agaru) a zkrmovat. Ale já už na experimenty nejsem, leda by mě to znovu chytlo. I když jsem člověk zvídavý. I když se jedná vlastně o trávicí choroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.08.2019 20:17 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Skoro důchodce
A o tom to prostě je, nejlepší prevence proti všem chorobám je pestrá a kvalitní - co nejpřirozenější strava, kvalita vody- ta na prvním místě,kvalitní prostředí , nepřerybnění - (v tomto se trochu někdy stydím), nepřehánět to zbytečně s teplotou (taky už jsem už upustil od dlouhodobě zbytečně vysokých teplot- spíše se to snažím i periodicky měnit o dva tři stupně) Ten ozón právě popisovali jako dost problematické řešení - navíc bylo v umělých kultivacích zjištěno, že jsou ti prevíti,velice dobře adaptabilní na nízký nebo vysoký obsah kyslíku ve vodě, dlouhodobý nedostatek potravy ,má zřejmě za následek tvorbu cyst , nějakého vegetativního období - možná podobně jako u krupice ?

Jedna studie popisuje experimentování s přírodními chemoterapeutiky .- česnek , cibule, pažitka - s pozitivními výsledky - nehledě na velmi pozitivní vliv na imunitu celkově ,
je to samej vitamín , v human medicíně - už si nevzpomenu na jméno konkrétního biče - žije v tenkém střevu - kombinace česnekového extraktu a mandarinkového extraktu - každý zvlášť neměl nijak závratné výsledky , po smíchání a použití současně - výsledky ohromující - tyhle věci znali staří Egypťané i východní medicína, citrusové plody všeobecně - antihelmetika - některé příbalové letáky dokonce doporučují human antihelmetika zapíjet šťávou z grapefriutu.

Jestli nebude schůdnější cesta spíše tudy , jen vědět - odzkoušet kolik a jak ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2019 19:12 Muž Skoro důchodce [21] – Ozon
Za mlada jsem skoušel přidávat ozón do vzduchováni, rybám to neškodilo, ale přeci jenom jsem měl obavy, aby ozón rybám nepopálili žábra. Pravda je že jsem nikdy neměl problémy s chorobami. Dodržoval jsem striktně karanténu, krmil jsem nalovenými nitěnkami, dafniemi a jinou životínou. Kdyby tu byl někdo se zkušenostmi s ozonem, bylo by dobré se podělit.
Byl jsem jenom hobbysta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 18:15 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: UndeR
O použití UV jsem se zatím nikde nic nedočetl , ono to bude asi zase o tom že UV bude degradovat i léčiva , netuším jestli i "Merák" .
Spíš taková moje úvaha- v případě léčby vysokou teplotou , by mohla pomoct likvidovat volně pohybující se Trophozoity - ty mají dost omezenou "životnost" ve volné vodě, cysty jsou nepohyblivé - předpokládá se že se do ryb dostávají s potravou ze dna , jelikož jsou to paraziti velikosti 10-20µm , je dost složité pozorovat jak se které stádium chová ,některé poddruhy cysty v teplé vodě nevytváří , některé ano - vypadá to že je celá problematika stále málo prozkoumaná.
V podstatě jsou takřka všechny studie (ty co jsem zatím pročetl) zaměřené na produkční chovy pro gastronomii - nicméně všude se zmiňují ve velkém akvakultury s chovem cichlid - skalár a disků se stejnými problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 08:22 Muž UndeR [80]
Napadla mě k probíhající diskuzi jedna otázka. Má nějaký vliv použití UV lampy? Myslím tím jestli se to projeví pozitivně například při boji s nákazou bičíkovci či jinými...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2019 08:02 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – Metronidazol (Entizol)
Musím poděkovat Luďovi (Tojsouvěci) za navedení k opravě své mylné informace,
Metronidazol (Entizol) se na světle nerozpadá.
- odkaz na studii a popis stanovování obsahu MET ve vodě a sedimentech z University of Gdańsk - pdfs.semanticscholar.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2019 19:37 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tojsouvěci
Na zmínky o Cryptobiích narážím ve studiích čím dál častěji - hlavně v těch nových , bohužel klasická světelná mikroskopie je na rozeznání krátká ,elektronkový mikroskop -dost drahá sranda ,existují nějaké alternativy za metronidazol , úspěšně odzkoušené ve studenovodních chovech - těžko říct jak na ně budou reagovat poměrně choulostiví diskáči - jednou to prostě bude muset někdo odzkoušet , navíc většina těch alternativ je v evropě zakázáná, byly tuším prokázány karcinogenní účinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.08.2019 13:30 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: MonterMonty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2019 23:04 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mirek Blackky
Při bakteriálních nákazách v břišní dutině - většinou začne ryba otékat -nafukovat se břišní dutina - později začnou vylézat oči z důlků - to se ale může dít i při střevních parazitech - perforací střeva parazitem se do dutiny dostane obsah střev -to způsobí záněty , i proto Ti nejen já doporučuju ten mikroskop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2019 20:28 Mirek Blackky Re: MonterMonty
Myslíte že se dá vyloučit bakteriální onemocnění které ma podobne příznaky a vyskytuje se většinou taky jen u těch nejslabších kusů ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.08.2019 15:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mirek Blackky
Kompletní očistou akvária myslím kompletní omytí (odrbání), např novou pod vodou dobře promytou houbičkou na nádobí, veškerého skla a techniky uvnitř akvária , propláchnutí (pročištění) filtru, hadic a filtračních médií - i za cenu ochromení kultur užitečných bakterií- problém je právě v "zapouzdřených cystách" které jsou všude- na ně jsou léčiva krátké. ¨
Vhodným léčivem je stále, alespoň u mně nedávno ověřená léčba nově zakoupených ryb napadených bičíkovci, Entizol -(metronidazol) - díky rezistenci parazita s dvojnásobnou koncentrací.

starší postup -
po kompletní očistě akvária ,řádnému odkalení dna a výměně 50% vody se dávkovala plná dávka léčiva - 1tableta Entizolu 250mg na 40-62,5l vody - vždy třetí pátý,sedmý a devátý den se odkalilo , vyměnila se třetina vody a doplnila třetina původní dávky léčiva (metronidazol se stejně jako většina léčiv na světle po čase rozpadá ) dvanáctý den se opět řádně odkalilo,vše omylo a vyměnila min polovina vody , teplota se zvýší na horní mez snášenlivosti druhu - nejlépe na 34° po dobu léčby
krmí se střídmě kvalitní ,lehce stravitelnou stravou , vždy se po týdnu od ukončení celé dvanáctidenní "kolečko" zopakovalo.
v týdenní pauze mezi "léčebnými kolečky" je nutné častěji měnit vodu , léčiva ochromí populaci užitečných bakterií v akváriu a filtraci - stejně tak po dokončení léčby alespoň 14 dní , krmit také raději méně

U mně léčba probíhala v nádrži bez funkční filtrace - proto jsem postup lehce poupravil: první den plná dávka léčiva - 1 tableta 250mg na 30L vody , po dobu následujících 10ti dní , denně výměna poloviny vody a poloviční dávka léčiva té původní, dvanáctý den kompletní očista a výměna 2/3 vody. krmil jsem nastrouhaným rybím filé a mraženou žábronožkou , už třetí den začaly ryby neurvale přijímat potravu - což pro mě bylo znamením že léčba zabírá
"Kolečko" jsem po týdenní pauze zopakoval ještě jednou - nyní jsou ryby cca 14 dní po léčbě , mikroskopicky už nebyli bičíkovci prokázaní , ryby mají zase (nepropadlé) kulaté břicha - vrátila se neurvalá žravost

Nicméně opětovně nedoporučuji léčbu bez mikroskopického prokázání přítomnosti parazita, zvlášt u terčovců .

komerční léčiva nemám odzkoušeny , dříve před cca 5-6 lety jsem úspěšně léčil Terapem SH - tehdy bez mikroskopu - stejným postupem - příznaky napadení se po léčbě už neobjevily.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.08.2019 12:51 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: kvietik
Jen nesprávně nazývám Trophozoity a cysty -což jsou určité "zapouzdřené" vývojové stádia parazitů -zjednodušeně - podobně jako vajíčka -na které jsou veškeré léčiva v koncentraci snesitelné rybami neučinné - proto ta nutnost opakování při léčbě .
Informace čerpám ze studí Pánů - Moore, 1922; Kulda a Lom, 1964a, b; McElwin a Post, 1968; Becker, 1977; Poynton a Morrison, 1990;Kent a kol., 1992
Situace je zřejmě mnohem složitější než se zdá , protože těch poddruhů bičíkovců je velké množství , žijí jak ve sladkovodních tak v mořských rybách -mají rúzné vývojové cykly - nejvíce se celosvětově řeší napadení plůdku Lososa Atlantského, Pstruha duhového a pod..
Nicméně se ve všech studiích zmiňuje i čeleď Cichlidae
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2019 21:43 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: MonterMonty
Bičíkovce sa množia delením. Hlistíce kladú vajíčka....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 19:07 Mirek Blackky Re: MonterMonty
Moc Vám děkuji. Ještě prosím co myslíte tou kompletní očistou a jaké léčivo doporučujete na bičíkovce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.08.2019 22:50 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mráča78
Popravdě si nemyslím že je dobrý nápad ignorovat "případné bičíkovce" u terčů , popravdě si ani nemyslím že by bylo jako vhodné řešení , postiženou rybu - i dříve- když se objevily příznaky - přelovit do karantény a léčit ji zvlášt - pokud se opravdu jedná o bičíkovce - rozmnožují se vajíčky , kterými postižená ryba už stihla zamořit komplet celou nádrž - po vylíhnutí se bičíkovci volně pohybují ve vodě a hledají hostitele, ostatní ryby sice momentálně (zřejmě) nevykazují žádné příznaky ,ale ...
stačí když se jednou zhoupne voda (koncentrace dusíků) a jedou v tom všichni - respektive první půjdou opět ti nejslabší
Teplota 32° je rozhodně bez použití medikace málo , přitápí se na 34°a výš, po dobu deseti dnů , kdy je ale zapotřebí každý den provádět kompletní "očistu" všeho co se v akva nachází , důkladné odsátí všeho bince co očistou vznikne a 100% tní výměna vody -ověřeno v produkčních chovech, toho se ale nedá docílit v nádrži s dnem a rostlinami.
Takovýmto způsobem se dnes "údajně karanténují" odchytové ryby -je to mnohem levnější a šetrnější metoda ,než při používání chemických přípravků- které někdy nemá ani opodstatnění, zbytečně jen oslabuje organismus- pak je vysoká mortalita a stres po přepravě a to moc neprospívá obchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 18:19 Gabo
Potrebuji pomoc dovezl sem ze slovenska 10 ks tercovcu dva z nich maji derovou nemoc z hlavi trci cervy sou v pohode az tak nezerou jenom nekdy ako ich lecit mam 250 l akvarko entizolem anebo s cim a ten par ostatne ryby odhani oni se pari!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 09:34 Mráča78 Re: Mirek Blackky
Dle meho nazoru ta rybka by mela byt v karantene a ne spolecne s ostatnima. Kazdopadne pokud se lecba podari, tak uz tvar nebude mit nikdy. U ostatnich zvednout teplotu na 32C, terci sou hodne houzevnaty rybky a zvednuti teploty je prvni prevence, prevazne to pomuze. Leceni jakymkoliv lecivem se jim oslabuje imunita. Na facebooku je tato skupina : www.facebook.com/… tam si dohledate vsechno potrebny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 06:15 R Muž romant [27987] Re: Mirek Blackky
Moje zkušenost je taková, že rybu kde již došlo k poškození výstelky střeva nemá cenu léčit. Možná se to i na poprvé povede, ale ta ryba je již natolik oslabená, že při příštím sebemenším problému s vodou v tom lítá znovu. Smysl má léčit ty, které v tomto stádiu ještě nejsou. Jinak po dobu léčby nekrmit jiným než suchým krmením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 00:26 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mirek Blackky
Nakrmím a koukám kam to pak spadne - odsaju injekční stříkačkou -pokud má potíže jedna ryba , budou to mít v sobě i ostatní- nejslabší kusy vždy "odpadají" jako první , v podstatě by mělo stačit odebrat detrit ze dna, rozhodně bych neotálel.
Kdo dělá rozbor netuším , pár lidí co si ho nechalo udělat v laboratořích- za něj akorát zaplatili ranec peněz- ke konkrétnímu určení parazita stejně nedošlo - , hledal bych někoho v okolí , nejlíp chovatele disků, skalár, nebo cichlid všeobecně ,kdo má mikroskop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2019 23:44 Mirek Blackky Re: MonterMonty
Dobrý den. Děkuji za zkušenost a prosím o radu. To co rybe trčí z řitního otvoru nějakým způsobem odchytit a pod mikroskop? Kdo dělá takový rozbor prosím? Už teď je to kolotoč..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2019 23:14 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: RAP
Entizol je toho zářným příkladem :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2019 22:16 Muž RAP [1557] Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: ....- jinak to bude nekonečný kolotoč
A taky se tím snadno tvoří rezistentní kmeny parazitů, bakterií apod. vůči lékům. :-|
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.07.2019 21:46 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mirek Blackky
To co rybě trčí z řitního otvoru není parazit ale střevní výstelka , kterou např bičíkovci poškozují, nemusí to být ale jen oni - rozhodně zmikroskopovat - potvrdit přítomnost parazita - následně vyhledat správné léčivo - jeho dávkování a správný postup - jinak to bude nekonečný kolotoč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2019 21:27 Mirek Blackky Re: RAP
Děkuji za reakci. Zatím se mně nepodařilo parazita ulovit. Tak z fotky to určit nejde? Různé druhy parazita jsou si podobné. Dosud jsem tento problém s rybama neměl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   29.07.2019 20:58 Muž RAP [1557] Re: Mirek Blackky
Já bych doporučil mikroskop a zjistit přesný druh parazita. Potom použít to pravé léčivo. ;-)
Z toho terčovce už těžko něco bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2019 20:42 Mirek Blackky – Terčovci - vnitřní paraziti
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den. Prosim Vás dá se z přiložené fotografie určit druh parazita vycházející z konečníku terčovce který se strání, suchou potravu nežere ale mražené jakoby týden nežral. Tento problém má jen jeden kus. Nepřibírá a ještě se zmrsknul. Jak takoveho parazita odstranit? Bylo mi razeno že to bude Hexamita. Opakovane jsem léčil Esha Hexamita, dokonce opakovane Entizolem. Stav ryby se vždy na pár dní zlepšil, ale pak paraziti opět vycházejí. Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2019 22:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jenda91
Tady se často doporučuje výměna poloviny vody nebo 80 % vody. Já si dovedu představit výměnu 10 nebo 15 % vody, to dělám běžně, nádrž si tu vodu naředí, takže to není potřeba to nijak dál řešit, ale jak měníte 80 % vody třeba v pětistovce, když ta voda má mít ±30 °C? To máte doma v obýváku vedle akvária IBC kontejner a v tom ještě jedno topení nebo jak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 17:10 Muž Jenda91 [-3] Re: Jarry
Ano zerou .Ale obo to probiha tak priplavenk rostlince a najednou proti ni vystreli a skrele si otre.Nevim mozna bakterka nebo cosi ale znervoznuje me to.Jinak teplota vody 29.7 stupnu. A co 5 den vymena vody plus odkalovani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 13:46 Muž Jarry [1437] Re: Jenda91
Jestli žerou a jinak jsou ok, tak bych to neřešil. Občas se mi také otírají, pak zase přestanou:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 02:13 Muž Jenda91 [-3] Re: majab
Dle meho nazoru muze to byt i ve slozeni vody.A je zbytecne tam lit neco co nevim jestli pomuze.Gdex se davkuje 3 dny pak nic a pak vymena vody a pak znova opakovat.Je mozne ze tak reagujou na no 3.Zkusim koupit jeste szat clean water abych to snizil k 0 a uvidime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 00:47 Muž Jenda91 [-3] Re: MonterMonty
Ano presne tak.Lecba co 3 den.S vymenou 80 procentni vody a samozrejme ze i s odkalovaanim.Dychaji uz v pohode.Co se tyce davky leciva tak jsem dal 50. Procent puvodni davky kvuli rostlinam.Akorat otirani me sere o rostlinky . Ale chovaji se normalne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   08.07.2019 23:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Jenda91
Otázkou je jak to přeléčení probíhalo - tedy cyklus - po jaké době jsi provedl opakovaní přeléčení -protože "

nás akvaristy zajímají dva druhy "žábráků" :

Gyrodactylus - ti jsou živorodí - u těch postačí jedno přeléčení a mělo by být vyřešeno

Dactylogyrus - ti jsou vejcorodí -jak už bývá obvyklé , na vajíčka žádné léčivo nepůsobí , z toho důvodu se musí léčba opakovat a pokud si dobře vzpomínám tak je to po třech dnech.

Při určování koncentrace dávky léčiva je také potřeba vzít v úvahu množství zeleně v akváriu - rostliny část léčiva vstřebají.

Dále je nutné co nejdůkladněji odstranit organický binec z akvária - řádně odkalit dno , veškerou techniku a sklo v akvu odrbat např- novou čistou houbičkou na nádobí - vyčistit hadice vyprat filtrační média - organický bordýlek dost podstatně snižuje účinnost léčiv.

v neposlední řadě je nutné odstranit z filtrů absorpční materiály - různé srachemy, zeolity, aktivní uhlí , přípravky na bázi rašeliny a pod - taktéž vstřebávají léčiva - snižují jejich účinnost ,po léčbě mnohem častěji měnit vodu - bakterie ve filtrech po těch dryácích dostanou slušně na prdel.

jestli jde nebo nejde o žábráky Ti podle popisu neporadím - mně osobně jsou v tomto velmi sympatičtí kolegové nejen v Polsku - kteří propagují názor ,že před koupí prvního terčovce je nezbytně nutné pořídit si mikroskop- léčbu stylem pokus omyl, nebo myslím si že... Ti tyhle ryby rozhodně neodpustí

hodně zdaru ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2019 22:52 majab Re: Jenda91
Zdrravím, měla jsem to podobné, nejlíp a finálně mi to vyřešil esha gdex. Dle návodu.
Jakou máte teplotu vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2019 21:52 Muž Jenda91 [-3] Re: kvietik
Nedavam odstataou protoze v panelaku nemam to jak odstat tu vodu.Kazdopadne uz dychaji normalne ale otirani skrele stale probiha.Takze fakt nevim.Co myslite?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2019 19:32 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: Jenda91
Dýchanie na jednu žiabru nemusi znamenať, že ma ryba žiabrohlisty. Pokiaľ ryby nedychajú zerýchlene pri hladine, by som zatiaľ žiabrohlisty neliečil, hlavne keď boli nedávno liečené.Každy deň by som tiež vodu nemenil.Dávaś odstatu vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2019 20:23 Muž Jenda91 [-3] – Zabrohlist
Ahoj.Potrebuju odbornou radu .Mel jsem podezreni na zabraky.Dychani na jednu zabru,otirani se o rostlinky dekorace atd...vykaslavani hlenu.Sem tam ztmavnul.Vykaly normalni podle toho cim krmim.Tak jsem nasadil tremazol.Lecil jsem 4 krat po 3 dnech s 80 procentni vymenou vody.Vsechno bylo v pohode.Zadne otirani,zadne dychani na jednu zabru.Ale po 14 dnech po ukonceni lecby se to zase vratilo.A to nebyl zadny zasah do akvaria.Je moozne ze tremazol nezabral?priznaky zase ty same krom toho hlenu.Tak ted momentalne kazdy den menim vodu uz 3 den.Tak se chci zeptat zda li je lepsi cyprinopur nebo chloramin T?Ph 7.1 tak mam strach pouziti toho Chloraminu.Voda je v poradku.No2 0 ,No3 10.Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 09:19 Plesky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Po přeléčení Entizolem a vrácení zpět mně bohužel jeden terčovec umřel. Teď po 3 týdnech ve společném akva jsem u jedné z parmiček zpozoroval tentýž problém s výkalem, který se dlouho držel. Po odpadnutí jsem ho vložil pod mikroskop. Mohl by jste mi prosím někdo říci jestli se jedná o bičíkovce, abych mohl případně zahájit léčbu? Raději jsem si koupil přípravky od Eshy, ale potřeboval bych mít jistotu, abych je neléčil zbytečně.... Děkuji moc za rady
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2019 11:51 milano24 Re: milano24
Akvarko jsem ted upustil z 300 litru na 100 a zacal lecit......Mam tam poslednich 6ks tercovcu a neverim, ze je zachranim.....Budu muset zalozit novou nadrz.....Toto akvarium mam u syna ....teplota 29 , ph 6.8, .....ryby pouze tercovci a 10 neonek, bez rostlin a bez sterku....Dnes jsem vypnul filtraci a dal jen vzduchovaci kamen...

leky: sh 2000 , sh hexamita - tyto leky byly neuspesne
sh ndx - dal jsem dnes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2019 14:41 milano24 – tercovec
Již po několikáté mi začnou terčovci chudnout a jejich barva se mění na tmavou. Přijímají potravu, ale po case uhynou ( je to nejspis nejaky parazit ) I když jsem nasadil rúzné přípravky doposud jsem nebyl úspěšný. U posledního kusu se mi i zanítila rohovka atd. Může mi někdo poradit ....wilkmilan@seznam.cz

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2019 07:46 Plesky Re: kvietik
Ve společném akva mám už jen 4 parmičky siamské, rostlinky a krevety, který by 33°C asi nepřežili, proto jsem je dal do karantény (akvárko 100l a naplnil jsem ho do 1/2), teplotu na 32, silné vzduchování a jen kámen, aby se mohli kam ukrýt a Entizol. Mohl bych se zeptat jak dlouho tam mají být a jestli je vhodné je v karanténě krmit?
Díky moc za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2019 07:27 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: Plesky
To iba tak podľa fotky neurčiš, ale pravdepodobne to budú bičíkovce. Netuším v akom akváriu ich chováš a s akou ďalšou osádkou, ale ja by som zvýšil teplotu na 33 stupňov a ak nemáš nekomerčné liečiva, ktoré tu už boli spomenuté, tak by som použil eSha Hexamita spoločenskom v akváriu. V inej nádrži, kľudne aj ten flagellol od sery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2019 23:29 Plesky Re: Tojsouvěci
Fotka k příspěvku Teď se mně podařilo jeden výkal vytáhnout z vody a nafotit, myslíte že se jedná o bičíkovce? Jinak Entizol a karantéční nádrž 100 litrovou doma mám, tak tam mám dát raději všechny čtyři terčovce? Nebo jenom ty co mají tyto bílé výkaly? Mám je teprve týden a jsou dost plaší, tak abych je ještě více nestresoval, ale zdraví je přednější.
Moc děkuji za informace a velmi si toho vážím
 
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 77

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65025x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4551?od=151