Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vnitřní paraziti u terčovců

 

Články » Vnitřní paraziti u terčovců   Vytisknout tuto stránku 

Vnitřní paraziti u terčovců

Publikováno: 12.10.2010 • Autor: © Bob66 • Rubrika: Ryby

Vnitřní paraziti

 

Všeobecně cichlidy a terčovci obzvlášť jsou náchylní na napadení vnitřními parazity nejčastěji jsou to hlístice Capillaria a střevní bičíkovci Spironucleus a Hexamita.

I sebelepší chovatel se s nimi setkal a každý si prožil nějaký ten úhyn, takže úplně se jim vyhnout nelze, ale při dodržení základních pravidel se riziko sníží na minimum.

Nejčastěji jsou ryby napadeny v důsledku špatného a nevhodného krmení a špatných podmínek v akváriu. Za nevhodné krmení pro terčovce považuji především nitěnky a špatně nebo nedostatečně zpracované  hovězí srdce, u patentek záleží na kvalitním zdroji, ty co koupíte běžně v akvaristice bývají dost často špatně skladované nebo několikrát zmražené a tím pádem nevhodné, je u nich větší pravděpodobnost na vnitřní parazity. Pokud koupíte mražené krmení a roztaje vám (povolí) tak každým dalším zmražením ztrácí kvalitu a stává se z něj smradlavá břečka vhodná akorát na vyhození rozhodně ne na krmení!!! Hovězí srdce je vhodné připravit si sám, máte jistotu že si uděláte směs o které víte že je z čistého a čerstvého masa a víte co jste si do toho dali. Důležité je ho dobře odblanit a namlít, nastrouhat nebo nasekat v robotu na jemno. Vhodná a pestrá strava je důležitá, i když v dnešní době obsahují granule vše co ryba potřebuje tak krmit jednotvárnou stravou není vhodné. Je třeba také zajistit dostatek minerálů a vitamínů. Další důležitý faktor je vytvořit jim vhodné a pro terčovce bezpečné prostředí s kvalitní vodou s minimem N-látek. Terčovci jsou ryby které trpí stresem víc než jiné ryby, a ryba vystavená delšímu nebo trvalému stresu si přímo říká o malér. Na rozdíl od jiných ryb tak terčovec neumře ze dne na den, dává najevo svým chováním, zbarvením že není něco v pořádku a je jen na chovateli aby si změny dokázal všimnout včas a tím se vyhnul případné léčbě nebo úhynu. Příznaky mohou být že přestane žrát, straní se hejna, změní zbarvení, zaleze do kouta až v dalším stádiu jsou dlouhé bílé výkaly mohou být i hlenovité a průhledné  a v takovém případě se léčbě nevyhneme. Na přesné určení o kterého vnitřního parazita se jedná je třeba mikroskop a laboratorní vyšetření,  ale ve většině případů je léčba stejná a při správném postupu a dávkování účinná.

 

Hlístice Capillaria jsou  červi, velcí do 1 cm, kteří žijí ve střevech ryb.  Červi často perforují střevní stěnu a zaplavují tělní dutinu, ve výkalech ryb se objevují oválná vajíčka červů. I při velkém příjmu potravy ryby hubnou, objevují se u nich velmi dlouhé, bílé výkaly, případně dochází následně k velkému zvětšení objemu břicha. Silně napadené ryby ztrácí zájem o potravu a bez léčby hynou.

 

Střevní bičíkovci Hexamita salmonis a Spironucleus elegans

Hexamita salmonis má vejčité až zavalité tělo 8-14 × 6-10 um velké. V předu těla má dvě oválná jádra, nad nimi dvě dvojice bazálních tělísek z nichž vychází 6 předních bičíků. Další pár bičíků prochází od jader tělem skrz úzkými kanálky a vzadu vycházejí ven z těla.

Spironucleus elegans tělo měří 5-11 × 2-5 um. Jádra mají homogenní stavbu a táhnou se od předního konce těla spirálně zpět, přibližně do konce první třetiny těla. Uspořádání bičíků je stejné jako u H. salmonis. Od rodu Hexamita se liší mimo jiné protáhlými jádry.
Bičíkovci se množí dělením. Po opuštění hostitele se s výkaly vytvoří cysty.Bičíkovci jsou endoparaziti a cizopasí ve střevě, zvláště v jeho zadní části, ve žlučníku a žlučovodech. Nepřichycují se ke stěnám orgánů, ale plavou volně v jejich obsahu. Patogenita těchto parazitóz spočívá v tom, že u oslabených ryb vyvolávají průjmová onemocnění, která často vedou k úhynům ryb.

Bičíkovci jsou pravidelnou součástí obsahu střev ryb, žijí ve střevech jako užitečné bakterie a živí se stráveným rybím krmivem.. K přemnožení dochází jen u oslabených jedinců. Zdravá ryba se silným imunitním systémem si s bičíkovci poradí sama.

f1 (napadená ryba bičíkovci)

 

Příznaky:Poruchy v plavání, např. u skalár a diskusů, ale i jiných druhů ryb, dochází k nekoordinovaným střelovitým, resp. prolamovaným pohybům napadených ryb - ryby se „kroutí“ a často dochází k prohýbání páteře u ocasní ploutvičky. Ryby vyhledávají vzdušná místa a často stojí hlavou šikmo vzhůru nebo dolů ke dnu. Ryby mají delší výkaly, které se dlouho drží u řitního otvoru. Výkaly mají světlou bělavou barvu a jsou hlenovité . Při silnějším napadení se ryby otáčejí se kolem své podélné osy, jsou apatické, přestávají hltavě přijímat krmivo, napadení jedinci hejnových ryb se oddělují od hejna, vyhledávají klidná místa kde hynou.

Často objevuje tzv. "děrová nemoc", kdy se přemnožení bičíkovci usazují v podkožní tkáni a zejména na hlavě a v oblasti postranní čáry vznikají malé, ale hluboké díry, vředy, ze kterých vyčnívá nitkovitá bělavá hmota.

 

Léčba:Vhodná a účinná a šetrná léčiva vyrábí Sera. Na hlístice je dobré léčivo Sera med Professional Nematol. Na střevní bičíkovce Sera med Professional Flagellol. Může se použít pokud ryby ještě žerou Flubenol který přidáme přímo do krmení. Jako další vhodné léčivo na vnitřní parazity je Entizol, ten seženeme v lékárně na předpis. U Entizolu je postup a dávkování následovný: 1 tableta 250 mg na 20 litrů vody, při 100 litrech přidáme jednu tabletu navíc, po třech dnech odkalíme a přidáme na každých 100 litrů jednu tabletu po dalších třech dnech odkalíme půl akvária a celý postup opakujeme, je to důležité kvůli vajíčkům Capilárií na které má Entizol účinek až po vylíhnutí. Teplotu vody je vhodné zvýšit na 32 °C pro urychlení líhnutí vajíček hlístic a samozřejmě přidáme vzduchování. Na střevní bičíkovce dobře zabírá i Sera bakto tabs. U všech léčiv je důležité dodržet celý postup a správné dávkování aby léčiva byla účinná a nenastala rezistence. V silně zarostlých nádrží se dávkování léčiva zvedá o třetinu. Důležité také je po dobu léčby a minimálně 3-4 týdny po léčbě krmit jen suchým krmivem aby se příliš nezatěžoval trávicí systém.

 

P.S. Pro překvapivě velký zájem a dotazy ve vzkazech jsem se rozhodnul spáchat další článek který má pomoci začínajícím chovatelům terčovce při jednom z nejčastějších problémů při chovu těchto nádherných ryb. Pokud to vyjde časově budu pokračovat dalším problémem a to žábrohlísty.

 

Použité zdroje:

Vlastní zkušenosti

http://www.aquar.cz/radce/

http://www.akvastranky.com/puvodci.htm

http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#parazite

F

Terčovec napadený střevními bičíkovci

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 32x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 12.10.2010 Upraveno: 12.10.2010 Přečteno: 5607x

Schválili: alpaka ***** 14.01.13 • Johan **** 14.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
25.06.2021*****Pravé dobrodružství pro odchycení vlastních akvarijních tropických rybek200x
29.11.2015*****Vědci mají důkaz, že jsou ryby schopny vnímaní740x
01.02.2013*****Pancierniček Panda - odchov133x
06.03.2012*****Trnovec pancířnatý 23 let v akváriu1095x
28.04.2008*****Prisavnik, rybka každého akvária14395x
05.04.2008*****Krmení36113x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1391x
21.03.2011*****Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)2772x
10.01.2011*****Souboj betta vs krevetky317x
26.06.2008*****Gupka dúhová - Poecilia reticulata4919x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 11 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [11] peci® 20.05.15 19:55
velice užitečný článek díky za něj :)

Reagovat na tento komentář [10] bertik40® 30.01.15 14:05
Zdravím,
včera jsem ukončil léčbu Tremazolem ( 4* opakování po 3 dnech ), rybky, které měly problém už jsou v pohodě, ale jeden terč se začal schovávat, úplně vybledl a teď je stále u hladiny. Předtím krásně žral, je úplně jiný. Nevíte, co se mohlo stát a jak ho léčit?
díky

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 10.04.14 10:36
Dobrý den.
Můžete mi prosím napsat z čeho jste čerpal tvrzení, že Bičíkovci žijí ve střevech jako užitečné bakterie, jak uvádíte ve svém článku? Pro jistotu jsem zde vaší větu zkopíroval.
Bičíkovci jsou pravidelnou součástí obsahu střev ryb, žijí ve střevech jako užitečné bakterie a živí se stráveným rybím krmivem.
Děkuji za odpověď

Reagovat na tento komentář [8] Designer® 03.04.13 18:46
Diky, Tvuj clanek je zde pouzivan i ve foru, kde link na nej nahradi dlouhe popisovani kazdemu zvlast ;) . Velice uzitecny clanek.

Reagovat na tento komentář [7] Martinero® 03.01.12 20:12
Perfetní článek. Díky za něj.

Reagovat na tento komentář [6] Adlec® 08.03.11 19:32
Poprvé jsem článek četl pro zájímavost, podruhé už velmi pečlivě, je to smutné když akvarista potřebuje tyty rady.

Reagovat na tento komentář [5] puky274® 18.02.11 19:59
super konecne viem co mojim rybam je diki.super clanok

Reagovat na tento komentář [4] metal® 15.10.10 19:34
clanok je super,ale liecbu flubenolom si mohol podrobnejsie rozpisat-kolko dni sa lieci ,kolko sa dava flubenolu do zradla,ci treba menit cast vody atd.

Reagovat na tento komentář [3] capko® 14.10.10 15:22
Naozaj dobré a poučné obidva články.Ďakujem.

Reagovat na tento komentář [2] stetinka® 14.10.10 12:44
Bobe díky, jsem ráda, za takovéhle články. Opravdu srozumitelné! :-)

Reagovat na tento komentář [1] vladislav® 12.10.10 09:55
Pěkný článek ..Do ted jsem zatím neměl tu čest tyto parazity léčit..a doufám,že i v budoucnosti se tomu dokáži vyhnout..a když ne vím na koho se mám obrátit...Ale to už vím dávno...Na Tebe a nebo Romyho..

Další články tohoto autora
07.05.2012*****Návštěva u Zdeňka Dočekala1328x
02.04.2012*****Návštěva u Jana Haidingera II.část670x
02.04.2012*****Návštěva u Jana Haidingera757x
01.04.2012*****Návštěva u Pepíka Moce654x
01.04.2012*****AkvatrhyTřeboń392x
19.03.2012*****Plzeňské akvaristické jaro - IX. Den cichlidářů v Plzni425x
12.03.2012*****Nedělní návštěva u Tomchamika a LuboseV II.část545x
12.03.2012*****Nedělní návštěva u Tomchamika a LuboseV525x
12.02.2012*****Návštěva XI. Výstavy akvarijních ryb v Hradci Králové II.část544x
12.02.2012*****Návštěva XI. Výstavy akvarijních ryb v Hradci Králové528x
04.01.2012*****Návštěva Vivária Mělník II část506x
04.01.2012*****Návštěva Vivária Mělník747x
30.12.2011*****Výlet do ZOO Bráník II část580x
30.12.2011*****Výlet do ZOO Braník799x
28.12.2011*****Návštěva u instantních rybiček592x
14.12.2011*****XIII. Vánoční akvatrh Úvaly 2011438x
11.12.2011*****XIII. Vánoční akvatrh Úvaly 2011 druhá část337x
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek III část1322x
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek II část1578x
16.07.2011*****Návštěva u chovatele aneb živorodky celoživotní vášeň2258x
21.03.2011*****Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)2772x
24.01.2011*****Vhodná témata pro začátečníky19907x
28.10.2010*****Ve městě je nový šerif aneb jak jsem se stal spolupracovníkem :-)1985x
12.10.2010*****Žábrohlísty4246x
26.09.2010*****Začínáme s terčovci7299x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu