Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
1 02.09.2010 12:20 JuraS – Re: Romy
kdyby to bylo tak jednoduché..10 doktorů se nesjednotí s názorem u nemocného člověka...pro odesílání do brna na veterinu je kdesi na netu podrobný návod i s obrázky..
Já ryby nikam neposílal,ale co vím,tak je někteří chovatelé je myslím dávají na rozbor do parazitologického ústavu,myslím,že sem
www.parazitologie.cz .Ryba by se měla pitvat co nejdříve po uhynutí,nemrazit.Nebo si koupit mikroskop a dělat si vyšetření sám.
Jen tak, do budoucna. Kam případně posíláte uhynulé ryby na diagnostiku. Třeba v Praze. Mrazí se, nebo chladí?
No ono už je fakt po problému.Už jí nenapadá.No a ca před 4 týdny jsem si přivezl pár white butterfly nechtěli se vytřít a po přestěhování už chcou.Předstěhovánímani známka tření.Ted' už se natřásají a čistí si kužel.
No on ten pár první 3 výtěry požral.Měl jsem strach že to bude blbý pár nestarali se o jikry a požírali je.Ale od té doby co je vedle nich ten druhý pár tak jsou velmi pečliví.Nepožírají a o jikry se starají perfektně.Dokonce při posledním výtěru se dokonce nehli vůbec od jiker.Ani nažrat se nechtěli.Dva dny než se vylíhli tak hladověli.Až ted ten problém.Napadlo mě ještě jestli to nemohlo být tím že jsme se cca před týdnem stěhovali.Ale už je to v poho tak snad dají pokoj.
Na samotný výtěr by měly ryby mít klid,když samec vidí soka,nezřídka jikry sežere.Problém je i v tom,najít harmonický pár,ona je totiž velmi tenká hranice mezi dominancí a agresivitou.
No ony ty ryby na sebe vidí.Já to mám dělané tak že to je jeno akva rozdělené na dva díly takže ty ryby na sebe ještě lépe vidí než když jsou ve dvou akva.To akva je na dvě vytíračky.Ony ty ryby jsou dominantní obě.Protože ta samička toho samce už potom taky pořádně spráskala jak jí přestalo bavit furt ustupovat.
Dobře jsi udělal,z takto dominantních ryb,bývají skvělí rodiče.Ideální je také,když po vykulení mladých na sebe páry vidí,lépe se pak o ně starají.
Tak pigeoni byli dnes u mých bělásků ti je zmlátili.Dal jsem je zpět a v poho.už nenapadá.Takže ok.A chystají se na výtěr.
Už jsem o tom slyšel od jiného chovatele
Pokud to funguje tak jdi do toho
No jo ale ja už společenský nemám jen vytíračky a chovne.Mám to na mladé.Napadlo mě jěště ten samec to dělal už jednou a dal jsem je k druhému páru.Vím že tohle zní trochu drasticky ale,ten druhý pár je trochu proklepal.Namlátil jim hubu trochu roztrhal ploutve,pár šrámů na tělě.
Za týden se to spravilo ploutve v poho, samec v poho.Asi mu kleslo sebevědomí,i té samičce.
Předtím jsem je tam dal ale hlavně kvůli tomu že požírali jikry.Četl jsem že někdy to pomůže tak jsem je tam dal.A pomohlo to perfektně.VZORNÍ RODIČE.
Zkus je přelovit do společenského třeba na týden a pak je dej zpět do vytíračky
Mám problém samec mi začal napadat samici.Je to pár pigeonů.Doted' spolu vycházeli perfektně i mladé měli.Mám je ve vytíračce už asi 2 měsíce a ted' začal tohle dělat.Nechal ji nažrat ale furt ji zahání do kouta.Napadlo mě četl jsem že ryby mývají něco jako pubertu a takhle se to může projevovat.Nevíte čím to může být.
Mám problém mám pár pigeonů až do ted' spolu perfektně vycházeli.Ale samec mi začal napadat samici.Nechá ji nažrat teda spíšsi to vybojovala ale, furt ji zahání do kouta.Nevíte čím to může být?Napadlo mě, četl jsem někde že ryby mají něco jako pubertu a takhle se to někdy může projevovat.Mají rok a půl.
Starší reakce
1 10.08.2010 13:49 Acinonyx – Re: JuraS
No mna by tiez nahananie sietkou velmi neoslovilo.
1 10.08.2010 13:25 JuraS – Re: Acinonyx
tak to jo..tak je nebudu stresovat..i když včerejší nahánění páru v akvárku mezi kytkami klackem i síťkou to bych se já pos...ral strachy...a po přelovení do šoustavícího akva jsou v pohodě..jak zvedli prapory to ve velkém akva nikdy neměli...i žrali hnedle...
Přesně tak, u ryb je to stejné jsou nedílnou součástí ryby a když se přemnoží vzniká nemoc
1 10.08.2010 11:35 Acinonyx – Re: JuraS
I clovek ma v traviacej sustave napriklad bakterie (napr. E.coli), ktore sa tam tiez proste po narodeni vyskytnu a clovek s nimi zije cely zivot. Takisto, za urcitych okolnosti ich tvoje telo nemusi zvladnut a prepukne to do choroby.
Co se týká vnitřních parazitů tak je mají vsobě všechny ryby, žijí ve vnitřnostech ryb a živí se stráveným krmivem, většině ryb nedělá problémy i když se přemnoží cichlidy jsou na to náchylnější a terčovci obzvlášť
Takže po léčbě je dostaneš na neškodné množství ale při nevhodných podmínkách se zase přemnoží a je problém
Žábrohlísty si do akva přineseš ani nevíš jak nebo máš sterilní nádrž? A zase pokud mají ryby dobré podmínky tak se s nimi vypořádají sami a ty můžeš mít několik let klid a potom při zhoršených podmínkách hlavně kvalita vody, stres nebo přerybnění se začnou žábrohlísty rychle rozmnožovat a ryba je už nezvládne
Když kupuješ terčovce tak už je ta ryba má v latentním stavu
1 10.08.2010 09:53 petr70 – Re: JuraS
Ale já to netvrdím jenom sem se tohle tady dočetl.A navíc neřikám,že geneticky,ale mladý se odchovávaj společně s rodičema a tam prý dochází k předání zárodků parazita.Nejsem doktor i když si tak už připadám,ale tohle sem vyčetl a taky to nechápu,že po přeléčení se nezlikviduje komplet všechno.Vlastně přeléčený rodiče krmený ve výtěru pouze suchým by neměli jak mladým ty parazity předat protože by žádný vsobě neměli.
1 10.08.2010 09:27 JuraS – Re: petr70
chceš snad říct, že ryby dokáží při množení předat geneticky i zárodky parazita ? no nevěřím ba boha, hare krišnu ani alláha..věřím v materializmus a pokud platí zákon zachování hmoty a energie pak by to teoreticky bylo možné ale v praxi by to bylo na nobelovku...tohle dokázat...
1 10.08.2010 09:13 petr70 – Re: JuraS
Tak to mě zajímá taky a byl bych rád kdyby to někdo dokázal vysvětlit.Píše se tady,že je má ryba v sobě a při stresu se roznmoží a to ryba už sama nezvládne.Až sem bych to chápal,ale po léčbě(pakliže je účiná)by ryba v sobě neměla mít vůbec nic.Ať žábráky tak ani vnitřní parazity.A když potom třeba po měsíci nebo po roce znovu onemocní tak se tam odněkud vzít museli.
1 10.08.2010 08:44 JuraS – Re: petr70
Mě by zajímalo JAK a z ČEHO se ti žábrohlísti do akva dostali.. nepředpokládám, že v mraženém krmivu od aquamastera jsou nějaké "breberky" a o granulkách od sery, a ostatních si myslím to samé...ruce nijak nedesinfikuju když sahám do akva, jen je případně opláchnu vodou a třeba odsávačku co mám na balkoně jen taky opláchnu ale složitě neumývám..tak mě zajímá KDE se takový paraziti berou...občas nechám akva vyhladovět..ne moc mám tam krevetky..a pak jim dám vlastní směsku s česnekem..po rozmražení to čpí tak, že mi to i slzy vyžene do očí..a po kouskách jim to tam dám..to by zabilo červa i v praseti natož rybě...
Můžeš ji použít a smíchat s vodovodní aby jsi získal hodnoty jaké potřebuješ, jen samotnou vodu z demikolony bych nedával
grrr :-/ a ja chtel jednou takoveho domu
ale jinak moc diky za rady
1 09.08.2010 22:23 halenar1984 – kolona
ahojte mam otazocku mozem dat tercom odstatu vodu z demikolony nijak pravovanu dikes
Takového ani v obchodě neuvidíš tohle je téměř dokonalý jedinec šampión, perfektní kresba, tvar, hlava
Takový se povede jeden z tisíců a samozřejmě že takoví jedinci se nafocují aby reprezentovaly celou prodejní formu
aha ..tak diky
ja jeste nikde v obchode takovedleho tercovce nevidel
tak sem myslel jestli neni nejakej spesl
Jj je to možný, základní forma je pigeon blood, a je spousta téměř totožných ryb které se liší v maličkostech jen mají jiné obchodní názvy
A každý den vznikají nové
DISCUS PIGEON BLOOD ROSSO ...je to mozny ?
Pigeon blood
Kožní sliz aby byl dobře viditelný třeba jako povlak na těle nebo okolo ryby vlající vlákna nebo hleny ryba produkuje ve větším množství při podráždění kůže např. větší koncentrací soli, různých léčiv atd. Není to předzvěst nemoci, je to ochrana kůže před plísněmi a bakteriální infekcí
To spíš naopak
Třeba právě to jim (terčovcům) vadí a jsou z toho nemocný
To nevím já strašně nerad svítím zelenině
Nebo zařízenou nádrž bez ryb
Pokud budou v druhé nádrži dobré podmínky a terčovec nebude ve stresu tak ne
1 07.08.2010 21:25 Tomas – Re: Bob66
tym padom by malo platit ze ked liecis rybu tak po procedure a naslednem preloveni do druhe nadrze by se nemala choroba objavit spravne??
No budu muset prověřit pH testy jsou už staršího data tak je možný, že jsou už nepřesný.V akváriu bez dekorace a dna se žábráci po půlhodinové koupeli už nevyskytují, ale v zařízeném jsem měsíc po léčbě opět jednu dvě ryby se sem tam přilepenou skřelí nachytal.Asi to nakonec dopadne tak, že budu mít jen "sterilní" nádrže s vodou a rybami
.
Ty bílé vlákna je kožní sliz
Vajíčka jsou po celé nádrži ne na rybě.
1 07.08.2010 19:20 Tomas – Re: Bob66
NO uvidime po preloveni som si ted vsim ze v nadrzi plavaju take biele vlakna myslism ze su to zneskodnene parazity, este by ma zaujimalo kedy su vajicka a kedy sa z nich uz vyliahnu parazity ci sa to da zistit dako. NApadnutie sa prejavuje zrychlenim dychanim a nasledne zalepenim zabre. Je mozne ze kdyz je uz ziabra prilepena ze su tam uz vajicka? alebo sa vajicka nachadzaju iba v nadrzi a ne u hostitela? Pripadne neviete niekto jak dlho vydrzi parazit bez hostitela pri 30°C?? Celkom by ma to zaujimalo nikde som sa to ani nedocet
Zase tak rychle zneškodněný nejsou
Při silném napadení je těch 12h nutné a při dodržení celého postupu se není čeho bát, to popálení kůže nebo ploutví bývá když je nižší Ph
Půl hodinová koupel se dává běžně i při převozu a nákupu nových ryb
Jen je pozoruj a pokud budou Ok tak už nemusíš
Já je tam nechávám 20 minut a i tak se stává že mají potom "připálený" ocasní ploutvičky.Chloramin je pro parazity silně toxický, takže jsou podle mého zneškodněný během několika málo minut.
Kéž by i na střevní parazity byl podobně rychlý a účinný prostředek.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [49] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65126x