Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít

 

Články » Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít   Vytisknout tuto stránku 

Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít

Publikováno: 04.05.2012 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Ryby

Chovem terčovců se zabývám asi tak 1,5 roku. Sám sobě bych si přidělil označení „rekreační chovatel“, protože mé ambice v tomto směru končí vytvořením takových podmínek ve společenském akváriu, ve kterých by se tyto ryby cítily dobře, a dotáhl jsem to do fáze, že se terčovci ve společenské nádrži pravidelně vytírají, čímž je mé předsevzetí v podstatě splněno.

Terčovce jsem bez problémů choval i se skalárami, a to, že jsem skaláry přece jen časem přelovil do jiné nádrže, nebylo z obavy ohledně přenosu střevních hlístic, ale jednoduše proto, aby všechny ryby měly dost prostoru, a také proto, abych skaláry zbytečně nerozmazloval vysokými teplotami.

V současné době udržuji teplotu v nádrži s terčovci na cca 28 °C. (Tento fakt je pro mé následující vyprávění velice důležitý.)

Občas jsem nějakého terčovce přikoupil v akvaristice (konkr. ZOO Bráník) či od jiného rekreačního chovatele a aniž bych tyto ryby umisťoval do karanténní nádrže (mám doma rezervní jen 30 l akvárečko), nikdy jsem s nimi neměl žádný problém. Až jednou, vlastně dvakrát...

 

Před pár měsíci jsem přikoupil 2 dospělé terčovce od známého pražského chovatele a tyto jsem po krátké aklimatizaci vypustil do akvária.

To, že nejprve asi hodinu „viseli“ pod hladinou, mě bohužel netrklo, druhý den už byli v pohodě a dokonce přijímali potravu. Tato idylka vydržela necelé tři dny, pak se tito terčovci opět přestěhovali pod hladinu a následující den se k nim přidali i všichni „starousedlíci“, kteří navíc celí ztmavli. Protože jsem doposud neměl se žábrohlísty žádné problémy (a tudíž ani zkušenosti) a protože jsem den předtím odkaloval a doplňoval vodu, usuzoval jsem na nějakou otravu z přidané vody, což mi ale nesedělo s tím, že ramirézky ve stejné nádrži byly naprosto v pořádku. Přiznám se, že v tu chvíli pro mě bylo naprostou záhadou, co se v akváriu děje, ale alespoň jsem přidal do akvária vzduchování, protože všichni terčovci měli očividné problémy s dýcháním.

Asi tak pátý den po přikoupení oněch terčovců mi ryby začaly jedna za druhou hynout - uhynuli jak ti 2 přikoupení, tak čtyři z původní osádky. Ti, co přežili, se rychle oklepali, ale až teď jsem si všiml, že 1 - 2 dýchají jen jednou žábrou a konečně mi došlo, že mi terčovce zdecimovali žábrohlísti, které jsem si přinesl s novými rybami.

Začal jsem se pídit po informacích, jak se žábrohlísty zatočit, ale žádná z doporučovaných metod se mi nelíbila - chloramin byl vzhledem ke kyselosti vody v nádrži nevhodný a použití komerčních léčiv zase vyžadovalo následovnou výměnu 80% vody.

Pídil jsem se a pídil, až jsem narazil na zmínku o přípravku Sera Cyprinopur, který sice vůbec není určen k likvidaci žábrohlístů, ale kapřivců, ale kdosi s tímto lékem dle svého vyjádření žábrohlísty úspěšně zlikvidoval.

Nelenil jsem a Cyprinopur jsem si koupil. Pikantní na něm je, že se jedná o přípravek určený pro jezírka, takže nejmenší balení, které jsem sehnal (250 ml) stačí k ošetření 5 000 l vody. Lahvička přitom stojí necelých 500 Kč.

Přeléčil jsem tedy celou společenskou nádrž Cyprinopurem (dodržel jsem třídenní léčebný proces, jako kdybych vraždil kapřivce)
a za 2 - 3 dny po ukončení léčby zbylí terčovci již dýchali oběma žábrami.

V té době jsem byl ještě přesvědčen o tom, že chovatelé terčovců - profíci si výskyt žábrohlístů ve svých chovech nějak kontrolují a redukují, čili jsem tuto událost bral jako selhání onoho pražského chovatele, ale nicméně jsem to s ním nijak neřešil, protože obě ryby byly v okamžiku prodeje jednoznačně ve skvělé kondici a byla jen moje blbost, že jsem je doma neumístil na pár dní do karantény.

Ale co čert nechtěl, před pár týdny jsem udělal stejnou chybu podruhé - zakoupil jsem pátek terčovců tentokráte od brněnského chovatele a po krátké aklimatizaci je vypustil do akvária...

Dál už to bylo jak přes kopírák, tři dny v pohodě, čtvrtý den všichni terčovci ztmavli, drželi se ve skupince a těžce dýchali. Na nic jsem nečekal, nasadil jsem Cyprinopur, přidal vzduchování a až na jednoho z přikoupených se z toho všichni během pár dní dostali.

Protože jsem se předem onoho brněnského chovatele výslovně ptal, jestli ti terčovci, které mi prodává, nejsou zamoření žábrohlísty a on mi na to odpověděl, že všechny ryby před expedicí ošetřuje v nějaké desinfekci, tak mi to nedalo a poreferoval jsem mu, co se přihodilo.

Na to se mi dostalo této odpovědi:

„Žábrohlísty mají terčovci latentně všichni, jde jen o to, v jaké míře se u toho či onoho jedince nacházejí.
Obecně platí, že chovatelé, kteří mají nižší provozní teplotu 27-28 °C v akváriu, mají podstatně vyšší naději
na rozmožení tohoto parazita.“


Takže tato odpověď mě definitivně zbavila mylné představy, že chovatelé prodávající terčovce, žábrohlísty před prodejem ryb nějak speciálně řeší a je tedy pouze na kupujícím, jak se k tomuto faktu postaví.

Terčovci v jejich odchovnách těmito parazity netrpí, protože chovatelé jim zajišťují ty nejoptimálnější podmínky včetně teploty vody nad 30 °C. Terčovci jsou v tomto momentu zdraví a silní, takže jejich imunitní systém dokáže žábrohlísty udržet na uzdě, ale pokud tyto ryby přemístíme bez opravdu důkladné aklimatizace do nádrže se „studenou“ vodou, způsobíme těmto rybám šok, oslabíme jejich imunitu a doposud „spící“ žábrohlísti se začnou masivně množit a napadat i ostatní ryby.

Proto je dobré na všechny zakoupené ryby  pohlížet jako na potenciální vážný zdroj nákazy žábrohlísty a na nic nečekat a rovnou je preventivně přeléčit.

Pokud máte vhodnou karanténní nádrž, asi je nejjednodušší a nejlevnější léčba chloraminem, kterou na těchto stránkách detailně popisuje například Bob66. Anebo můžete použít nějaký komerčně prodávaný „dryák“, který není tak úplně ideální pro použití ve společenské nádrži.

V případě, že z toho nebo onoho důvodu umístíte zakoupené ryby do společenské nádrže rovnou, doporučuji hned od prvního dne dávkovat Cyprinopur, čímž jednak předejdete invazi, zlikvidujete parazity u všech ryb, aniž byste museli vysazovat filtr či následovně měnit víc jak polovinu vody v akváriu.

Dle mých zkušeností je léčba Cyprinopurem rychlá, efektivní, bezpečná, pohodlná a levná (pokud naleznete využití pro zbytek léčiva).

Závěrem musím uvést, že vše, co tu uvádím, vychází pouze z mých empirických zkušeností, pozorování a sedlácké dedukce. Svá tvrzení nemám podložená mikroskopickým pozorováním, takže ve finále může být všechno úplně jinak, ale rozhodně můžu s jistotou tvrdit toto:

Pokud umístíte do nádrže navenek zcela zdravé terčovce a ti začnou 3. - 4. den tmavnout, zrychleně a těžce dýchat, zůstávat pod hladinou či si začnou lehat na bok, máte velkou šanci je během pár dní vyléčit přípravkem Cyprinopur, ať už byla příčina jejich stavu jakákoliv!

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 28x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 04.05.2012 Upraveno: 04.05.2012 Přečteno: 987x

Schválili: Bob66 *** 12.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
06.03.2012*****Trnovec pancířnatý 23 let v akváriu1095x
23.02.2013*****Tetra císařská - opomíjený klenot2086x
22.10.2010*****Sezonní tření velkých cichlid a některé defekty při něm1356x
15.03.2010*****SATANOPERCA - klenoty z Amazonie2934x
07.04.2015*****Moje zkušenost - Mikrogeophagus ramirezi1674x
12.12.2012*****Živorodka Endlerova - zkušenosti s chovem1855x
02.02.2011*****Krmíme společně857x
02.05.2008*****Krunýřovci rodu Ancistrus20846x
19.10.2013*****Nejen rodičovský kanibalismus?725x
18.03.2010*****Perlovky1051x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 10 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [10] coobosh® 23.11.20 16:29   Re: 07.03.17 21:03
A dávkování cyprinopuru jste pouzil dle návodu na lahvičce nebo jste dospěl k nejakemu vlastnimu pro teplejší vodu ?
Tedy 3 dny po sobě 10ml / 200l ??? Tedy ze tam kazdy den naliju tuto davku ???
A výměna vody pak jakym zpusobem od 4. dne ???
Děkuji moc

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 07.03.17 21:03
Zajímavý článek, terčovci jsou krásní.

Reagovat na tento komentář [8] Voloduson® 08.05.12 15:33
Prima článek. Pro me zase nekolik novinek. Také mám terčovce v 27-28 stupnich zcela bez problemu. Zkousel jsem i min, ale ryby se rychle stavali velmi plache a celkove to nebylo nic moc. Z clanku trochu vyzniva, ze pokud tercovec tmavne jedna se o problem. Coz myslim neni pravda (tim nechci rict, ze by to autor tvrdil, jen aby nevznikla panika a nekdo ze zacinajicich chovatelu nezacal lit leciva do akvaria pri ztmavnuti ryb). Mam cobalty a ti se dokazi pred cernym pozadim zmenit skoro na cerne.

Reagovat na tento komentář [7] Tomas Enderson® 07.05.12 14:32
Hezký článek a hlavně je přínosný. Takových by mělo být víc.

Reagovat na tento komentář [6] Zoidik® 07.05.12 12:05
Pěkný poučný článek.

Upravit Reagovat na tento komentář [5] ® 06.05.12 20:06
Jelikož chovatelé používají jako hlavní krmivo hovězí srdce, musí držet zbytečně vysokou teplotu.

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 06.05.12 19:31
Drobná poznámka: Výraz "přeléčit" ve farmacii znamená nevhodné použití léku, které komplikuje další léčení. Takže lepší by byly výrazy léčit, preventivně aplikovat nebo nějaké podobné.

Reagovat na tento komentář [3] LiborSprysl® 06.05.12 06:02
Právě to tvrdí mí němečtí přátelé....27 stupňů, velká odolnost, pravidelné výtěry. Já jsem měl pár disků pro parádu někdy před patnácti lety (líbí se mi, ale nijak moc jim nerozumím) a topil jak o život, protože jsem je přivezl "z třicítek" (taky proto celkem rychle šel pár bydlet k jinému nadšenci :-))ale jak se zdá bude ta nižší teplota lepší...

Reagovat na tento komentář [2] grunda® 05.05.12 19:07
já mám v akva s terči 27-28 stupňů pořád a problém není. Ryby jsou zdravé, rostou a pravidelně se třou.

Reagovat na tento komentář [1] LiborSprysl® 05.05.12 06:37
Zajímavé jsou zkušenosti některých německých chovatelů, kteří disky chovají při tebou zmíněné teplotě. Jsou zdraví i při 27 stupních. Nevím, mně se zdá, že u nás se z té třicítky stalo zaklínadlo, takže nevím co je optimální...S tou latentností bych asi souhlasil...transport, změna vody...no jsou to spouštěče...S tím Cyprinopurem je to zajímavé...

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply582x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim793x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů1114x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů383x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1541x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1217x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu535x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1228x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1102x
13.12.2012*****Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!1220x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1391x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1851x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2554x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2673x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2812x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2133x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/956-bezpecna-a-ucinna-lecba-tercovcu-pri-masivni-expanzi-zabrohlistu-a-jak-ji-predejit